DOLLE AVOND IN NEDERI Ingang Academisch Ziekenhuis bestormd Achtste geboorte van Prins in het Koningshuis van Oranje Feestvreugde legde verkeer in grote steden volledig lam Pann^koek a l'Orange Ruim een eeuw na Alexander VRIJDAG 28 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD rich sinds lange tijd niet meer kop- den heugen. I In de Kastanjehof in de Lage Vuur- sche. waar vele journalisten en foto grafen ruim drie weken hadden ge bivakkeerd en dat eergisteren zo'n massale uittocht beleefde, was gister avond eivol. Ook hier was de stem ming opperbest. Jong en oud ver drongen zich voor de hoofdingang van kasteel Drakensteyn. Er werden vuurpijlen afgeschoten, de gasten in de Kastanjehof dronken kandeel en aten beschuit met muisjes, zoals op tal van andere plaatsen in ons land en in tal van huiskamers. Precies één minuut voor negen uur daverde het laatste schot van de reeks van 101 in de Lage Vuursche. De gele re ders hadden toep, hun taak volbracht. Het grote nieuws was nog maar nauwelijks bekend of vanaf het dak van de brandweerkazerne in Zwolle daverde de eerste van een reeks van 101 kanonslagen. In een ommezien liep het verkeer vast. Van alle kan ten kwamen auto's en brommers. de nauwe straatjes zwierde en de ontploffingen niet van de lucht wa ren. begon plotseling de brandweer sirene te loeien. De bij de nieuwe visafslag opgeslagen viskisten waren in brand gestoken. De belangstelling van de nog in feeststemming verke rende bevolking was zo groot dat de brandweer het vuur maar nauwe lijks kon bereiken. Geen feest In Heerlen hebben gisteravond groepjes jongelui op een aantal plaatsen in de stad brandjes gesticht, toen hun bleek dat de Heerlense oranjevereniging na de bekendma king van de geboorte geen enkele festiviteit voor de avond op touw had gezet. Kisten, dozen en brom fietsen werden in de vlammen ge worpen. De politie kreeg het met de jongelui aan de stok toen ze vuur werk naar de agenten gooiden. Nederland heeft er een dolle avond van gemaakt. De ge boorte van het Prinsje bracht overal in het land (en in de Rijksdelen) talloze mensen op de been. Zij juichten en zongen, dansten en hosten, en dronken op de nieuw Oranjetelg. Vooral in Utrecht waar het Prinsje ter wereld is gekomen, waren velen uitzinnig van vreugde. Onmiddellijk nadat de geboorte bekendgemaakt was, stroomden tal van Utrechters naar de hoofdingang van het Aca demisch Ziekenhuis aan de Pasteur- straat. Er was geen houden meer aan. De samengedrongen menigte van duizenden zette juichend en zin gend dranghekken en agenten opzij om de hoofdingang te bestormen. Wie in de Pasteurstraat de prijs won voor de meest koningsgezinde Utrechter is nauwelijks te zeggen. De twee studenten die gekleed de Ca- tharynesingel in waren gesprongen, omdat het een Prins was geworden? Of de patiënt die in pyjama en ka merjas het ziekenhuis kwam uitstor men en met 2 oranjeballonnen om zijn nek een rondedans begon? Of de inwoner die met een stukge- schreeuwde stem en een oranjespan- doek „Dank aan God voor ons Koningskind" uiteindelyk over zijn toeren naar huis ging? Correct Hoe dan ook: het dranghek was in Utrecht van de dam. Soldaten uit de Kromhoutkazerne schoten vrij willig toe om hand in hand met de politie de mensen op een afstand te houden. Het lukte nauwelijks. Als een levende stormram beukte men uitzinnig de tralies. Elke keer als iemand de andere kant van het hek en daarmee de aan die kant dansen de verpleegsters en verplegers van het ziekenhuis bereikte werd er ge juicht. Maar de meeste hekbestor mers werden verwyderd. De politie trad toen bijzonder correct op: geen oud hollands reshauranh 'tpanntftorixcnftuisje VANAF HEDEN ('s zonDA&s Gcsvoren) STCCOSTRAAT S) Lciom paniek, geen knuppels, niets. Toch dreigden politiemannen, regisseurs, Ageeth Scherphuis en een NTS-ca- mera in het tumult ten onder te gaan in de duwstryd tegen de hon derdvoudige overmacht. De komst van een politiezijspan bracht ten slotte uitkomst. De toestand voor de hekken van het Academisch Ziekenhuis werd te gen half tien minder plezierig. De po litie moest rake klappen uitdelen. Enkele jongelui die over het hek klommen werden weggevoerd. Hier en daar in de Ntcolaas Beetsstraat werden vlaggen met wimpels uitge stoken, hoewel dit na zonsonder gang niet meer mag. De straten raakten overvol met auto's die minu. tenlang oorverdovende claxonconcer ten gaven. Heel de avond weerklon ken de schlagers als „Oranje boven", „Lang leve de Koning", „Jelle zal wel zien" en „Het Prinsje moet een Zusje hebben". Ook werd de verzuchting gehoord: „Bah, morgen geen vrye dag". De rust in de Utrechtse binnenstad was om kwart over een weergekeerd. Kort voor middernacht was nog „het amb tenaartje", een beeldje achter het stadhuis, onder handen genomen het kreeg een pot verf over zich heen. De Nederlandse Spoorwegen had den het bericht over de geboorte van een zoon op alle stations omgeroe pen. Er heerste een feestelijke stem ming in de treinen. Aarzelend De Amsterdammers hebben wat aarzelend gereageerd op de geboorte van een Prins. Pas om half tien werd het merkbaar drukker in de binnenstad en tegen tien uur was de politie genoodzaakt de verkeers lichten te laten werken op zogenaam de spitsuur-frequentie. Amsterdam had geen officieel feestprogramma vastgesteld. Misschien dat het plot selinge besluit van het gemeentebe stuur om café's toestemming te ge ven tot vier uur 's nachts open te blijven mede oorzaak is geweest van de uithuizigheid van de hoofdstede lingen. De feestvreugde concentreer de zich voornamelijk rond de Dam, waaromheen een volkomen verkeers chaos ontstond. Personeel van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht maakt van vreugde een rondedansje op straat. De mobiele eenheid van de Am sterdamse politie moest op het Spui en de Dam verschillende keren in actie komen tegen herrieschoppers en provo's. De grootste actie werd uit gevoerd na middernacht, toen de echte feestvierders allang naar huis waren gegaan nadat zy het konink lijk paar. dat op het balkon van het paleis was verschenen, hadden toegejuicht. Groepen jongelui sjorden op de Dam aan de vlaggemasten, verniel den bloembakken en trachtten vuur tje te stoken. De politie voerde char ges uit met de lange wapenstok. Ze ven herrieschoppers werden gearres teerd. Tegen twee uur was de rust in het centrum van de hoofdstad weergekeerd. Den Haag kwam sued in beweging en wel op sterk gemotoriseerde wy- ze. Het massale verkeer liep uit in driftig vastlopende verkeersstromen onontknoopbaarder en luidruchtiger naarmate men de kern der Haagse feestviering, het Malieveld, naderde. De luide knallen van de 101 saluut schoten die de gele rijders op het Malieveld afvuurden, weerkaatsten tegen de gevels en donderden over de residentie. Het gebrul van moto ren weerhield de duizenden Hage naars er niet van de nationale hym nen boven alles uit te schreeuwen. Haagse provo's vierden hun eigen feest door by het standbeeld var han de Witt te demonstreren tegen het vorstenhuis en pamfletten uit te reiken, die dan soms weer in beslag genomen werden. Vreugdevuur Een spontaan losbarstende feest vreugde, loeiende claxons, knallende voetzoekers, fanfaremuziek en klok gelui dat waren de beelden en gelui den gisteravond in en om de Grote Markt in Groningen. Duizenden, voor namelijk jongelui, waren binnen het uur samengestroomd waar zij vader landse liederen zongen ter ere van de geboorte van het prinsenkind. Op de markt brandde een vreugdevuur ontstoken met dennegroen dat als decor had moeten dienen voor een televisieprogramma. Het verkeer strompelde met horten en stoten door de stad. Voor de café's vorm den zich rijen zingende klanten. Een belangstelling, die de caféhouders Aan de Surinamerivier in Paramaribo werden onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte van een Prinsje saluut schoten gelost. Soldaten staken juichend de handen in de lucht. Honderden belangstellendei verdrongen zich voor de pooi van het Academisch Ziekenhuis De politie had moeite de menigt in bedwang te houden. Een prinsenkind geboren! Iedere koper gratis ORANJE BALLONNEN voor de kinderen. Uw FOTOBEDRIJF DE GRAAFF BREESTRAAT 29 inaast. Trianon). Het „Prinsje van Drakensteyn'' is de achtste Oranjeprins die in ons Vorstenhuis is geboren, dat wil zeggen sinds ons land een Koninkrijk werd. In die tijd sinds 1815 zijn er voorts zeven Prinsessen van Oranje geboren van wie vijf in de huidige eeuw. De vorige Oranjeprins, Prins Alexander, werd ruim een eeuw geleden geboren, namelijk in 1851. Ons volk heeft in de anderhalve eeuw van de monarchie drie Koningen en twee Koninginnen gehad, en naar menselijke be rekening zal het „evenwicht" tussen mannelijke en vrouwelijke dragers van de kroon eerst volledig geworden zijn, alvorens de vierde Koning wordt ingehuldigd. Van stadhouder tot souverein De eerste Koning der Nederlanden, Koning Willem I, werd in 1772 ge boren in het stadhouderstydperk aan de vooravond van de Franse re volutie. Hy huwde op 19-jarige leef tijd met Prinses Wilhelmina van Pruisen in 1791. uit welk huwelyk vier kinderen werden geboren: twee zoons en twee dochters. De eerste van die zoons, de latere Koning Willem II, zag in 1792 het levenslicht nog vóór de Franse tyd en ruim voordat Nederland een monarchie zou wor den. De andere kinderen uit dit hu welijk van wie enkelen in ballingschap werden geboren, waren Prins Frede- rik geboren in 1797 en overleden in 1881, dus zelfs na de geboorte van Koningin WilhelminaPrinses Pau line Q800-1806). en Prinses Ma- ianne (1810-1883. dus ook na de ge boorte van Wilhelmina overleden). In 1814 keerde Oranje na de •'ranse overheersing uit ballingschap n ons land terug en korte tijd later verd de in 1772 geboren Prins Willem le eerste Koning van het Koninkrijk Ier Nederlanden. Al een jaar na de invoering van de monarchie trad de in 1792 geboren Kroonprins Willem in het huwelyk net Grootvorstin Anna Paulowna. een rnster van de Russische Tsaar, die mkele jaren tevoren Napoleon een blauwtje had laten lopen. Het huwe lijk vond plaats op 21 februari 1816. Eerste Prins Jit dit huwelyk werd op 19 februari 1817 Prins Willem geboren, de latere Koning Willem III. Dit was de eerste geboorte van een Prins in het Ko ningshuis van Oranje. Deze Prins Willem werd geboren in Brussel. In die tyd waren Nederland en België nog één Koninkryk. Het Hof zetelde om beurten in Den Haag en Brussel en het geviel toevallig dat de latere troonopvolger geboren werd buiten het gebied, waarover la ter zijn Koningschap zich zou Uit strekken. want tijdens zyn bewind was de tiendaagse veldtocht al his torie en was België een zelfstandige Koninkrijk. Het Kroonprinselijke gezin eerste jaren der monarchie breidde zich gestadig uit. Achtereenvolgens werden geboren Prins Alexander (2 augustus 1818. overleden 20 fe bruari 1848), Prins Hendrik (13-6- 1820 tot 13-1-1879) die later twee maal getrouwd was doch uit welke huwelijken geen nakomelingen stam men. Prins Ernst Casimir (21-5-1822 tot 22-10-1822) en Prinses Sophia (8- 4-1824 tot 23-3-1897) die later huwde en meerdere nakomelingen had. Tronen wankelen Terwyl alom in Europa tegen de helft van de vorige eeuw tronen wan kelden door nieuwe revoluties, die of meer als een uitvloeisel en voortzetting van cfe Franse revolutie konden worden beschouwd, deed Ko ning Willem I in 1840 afstand van de troon ten behoeve van zijn zoon Koning Willem II. Mede oorzaak de verwijdering tussen hem en zyn volk. die aanleiding gaf tot de troonsafstand, was het tweede huwe lijk, dat hy na het overlyden van Prinses Wilhelmina van Pruisen wil de sluiten met gravin Henriette d'Oultremont. Dit huwelyk werd in 1841 gesloten. Reeds twee jaar later overleed de afgetreden Koning op 12 december 1843. Koning Willem II aanvaardde de regering onder zeer moeilyke standigheden maai- in de verj ting, dat de dynastie dank zy zyn vier nog in leven zijnde kinderen lig was. Hoe anders zou het later enige malen worden. Reeds na een negenjarig bewind overleed Willem II op 17 maart 1849 op 56-jarige leeftijd. Zyn zoon Alex ander was hem het jaar daarvoor in het graf voorgegaan. Hij kreeg van dit tragische overlyden bericht ter wijl hy met Thorbecke in bespreking was over de moeilyke politieke her vormingen. die op dat moment de enige redding van de Nederlandse monarchia leken. Toen Koning Willem III in 1849 de troon aanvaardde, was hy sinds 1839 gehuwd met Prinses Sophia van Würtemberg. uit welk huwelyk twee kinderen waren geboren: Prins Wil lem (4-9-1840 tot 11-6-1879) en Prins Maurits (15-9-1843 tot 4-6- 1850) en twee jaar na zyn troonsbe- styging zag Prins Alexander (25-8- 1851 tot 21-6-1884) het levenslicht. Laatstgenoemde was de zevende en laatste Prins, die in het Koningshuis van Oranje was geboren voor de blij de gebeurtenis van Drakensteyn. Byzonder groots was de regerings periode van Koning Willem Hl niet, noch wat betreft de ontwikkelingen in het Nederlandse volk noch met betrekking tot het persoonlijk leven van het Koninklyk gezin. Zelfs de be slotenheid, welke in die tijden in te genstelling met tegenwoordig een vor- stelyk gezin gegeven was, kon niet verhullen, dat het byster slecht bo terde tussen de Koning en zyn zoons, die vrywel voortdurend buitenslands vertoefden. Bovendien toonden zy in hun levenswandel niet bepaald altyd de waardigheid, welke van leden van het Koninklyk gezin mocht worden verwacht. Dit laatste sloeg vanzelf sprekend niet op Prins Maurits, die in 1850 op by na zevenjarige leef tyd was overleden. Op 3 juni 1877 overleed de echt genote van de Koning, die vervolgens op 62-jarige leeftijd op 7 januari (la ter ook de trouwdatum van Prinses Juliana en Prins Bernhardt van jaar 1879 andermaal in het huwelyk trad. ditmaal met de twintigjarige Prinses Emma van Waldeck Pyr- mont. Uit dit huwelyk werd op 31 augustus 1880 Prinses Wilhelmina ge boren. Eenzaamheid rond de troon Nog voor de geboorte, slechts enkele maanden na het huwelyk, overleed Kroonprins Willem op 11 juni 1879 in een nachtclub in Parys. By de ge boorte van Wilhelmina was Prins Alexander, de derde zoon van de Ko ning, derhalve Kroonprins. Zyn ge zondheid maakte het evenwel zo goed als zeker, dat de Oranjedynastie zou uitsterven, wanneer het nieuwe huwe lyk kinderloos zou blyven. Na Alex ander kwam immers nog slechts Prins Frederik, de in 1797 geboren twee de zoon van Koning Willem I voor opvolging in aanmerking. Van deze kinderloze grijsaard (die overigens in 1881 overleed) kon geen voortzetting van de dynastie verwacht worden. Groot was derhalve de vreugde by de geboorte van Prinses Wilhelmina, I die op drie-jarige leeftyd Kroonprin- l ses werd toen Alexander op 21 juni 1884 overleed. Prinses Emma werd reeds met het regentschap belast nog voor het over lyden van Koning Willem III op 23 november 1890. Zy zette dit regent schap na het overlyden voort tot Wil helmina zou zijn opgegroeid tot de 18-jarige leeftyd, waarop zy in 1898 in Amsterdam kon worden ingehul digd. Die jaren en de eerste jaren daarna as het lot van de Oranjedynastie in handen van slechts twee eenzame schrille tegenstelling tot de perioden waarin de voorgaande Vorsten hun bewind aanvaardden. Later zou zich een dergelyke een zaamheid rond de troon andermaal voordoen. Nieuw begin Op 7 februari 1901 trad Koningin Wilhelmina in het huwelyk met Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, tot grote vreugde van het Neder landse volk werd .nadat eenmaal de hoop op een blyde gebeurtenis niet vervuld bleek te worden, op 30 april 1909 Prinses Juliana geboren. De eenzaamheid rond de troon keer de evenwel terug toen in 1934 kort na elkaar de geliefde Koning-Moeder Emma (op 20 maart) en Prins Hen drik (op 3 juli) overleden. Andermaal waren het twee vrouwen, waarby het lot van de dynastie berustte. Onstuimige vreugde barstte daar door los, toen Prinses Juliana in sep tember 1936 haar verloving met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld be kendmaakte. Het huwelyk werd op 7 januari 1937 gesloten. Nog voordat de tweede wereldoorlog het Oranjehuis (voor de tweede maal in anderhalve eeuw) uit Nederland zou verbannen, werden Prinses Bea trix (31 jan. 1938) en Prinses Irene (5 augustus 1939) geboren. In het verre Canada volgde op 19 januari 1943 de geboorte van Prinses Mar griet. Na de terugkeer van Oranje in Nederland, kort voordat Prinses Ju liana in feite het souvereine gezag in handen nam tydens twee regent schappen, werd op 18 februari 1947 Prinses Christina geboren. Oranje bloeide weer tot vreugde van Neder land, dat zich door de oorlogsjaren in de aanhankelykheid aan het Vors tenhuis gesterkt zag. Op 28 november 1962 overleed Prin ses Wilhelmina. die de Koninklyke waardigheid in 1948 definitief aan Juliana had overgediagen by haar gouden regeringsjubileum. Laatste jaren De gebeurtenissen van de laatste jaren zijn overbekend. Na vrij op zienbarende ontwikkelingen huwde Prinses Irene als eerste van de vier Prinsessen van het huidige Vorsten huis op 29 april 1964 in Rome met Hugo Carlos de Bourbon. Prinses Beatrix sloot op 10 maart 1966 na een nogal rumoerige voorgeschiedenis he laas niet tot vreugde van het gehele volk de verbintenis voor het leven met Claus von Amsberg. uit welk huwe lijk thans het achtste Prinsje in het Koningshuis van Oranje geboren is. Prinses Margriet huwde op 10 januari JJ- met mr. Pieter van Vollenhoven. Zo hebben allerlei verwikkelingen, moeilykheden, gevaren en catastrofes niet kunnen verhinderen dat thans, ruim anderhalve eeuw na het instel len van de monarchie, de geboorte van de achtste Prins in het Konings huis door het overgrote deel van ons volk met grote vreugde en dankbaar heid wordt begroet.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21