Vanaf LEIDSCH DAGBLAD Prinsen en Prinsessen IN DRAKENSTEYN STAAT EEN WIEG. Precies zo stond er een wieg in Huis ten Bosch in Den Haag toen in 1772 een kleine Prins van Oranje-Nas- sau, zoon van stadhouder Willem V en Prinses Wilhel- mina van Pruisen, zijn in trede deed in de wereld van patriotten en prinsgezinden. WILLEM FREDERIK noem de zijn vader hem. Niemand had durven voorspellen dat dit kleine jongetje eens de eerste Koning van Nederland zou worden. Oranjes vanaf 1815 uitge beeld op deze paginaVan linksboven naar rechtsbene- den: Koning Willem I (1772- 1843). Koning der Nederlan den van 16 maart 1815 tot 7 oktober 1840. De foto is ge maakt van een gravure door B. Taurel naar een schilderij van J. W. Pieneman. 1793. De kleine Prinsjes zjjn jonge kerels geworden van 19 en 20 jaar. Ze voerden het bevel over bet staatsie leger, dat de vanuit l»et zuiden op rukkende Franse legers moet tegen houden. De stadhouder kan trots zijn op zijn zoons, want de beide prin sen brengen hun in Duitsland ont vangen militaire opleiding uitstekend in praktijk en bang zijn ze ook niet. Vooral Frederik blijkt een goed stra teeg, die een grote persoonlijke moed aan de dag legt. Lange tijd weten de beiden Prinsen stand te houden, maar wanneer in januari 1795 de vijande lijke legers de bevroren rivieren over steken, wordt de situatie onhoudbaar. Op het laatste ogenblik, wanneer de Fransen Den Haag reeds binnen - treken, wijken de Oranjes uit. Stad houder Willem V steekt met zijn zoons over naar Engeland. Alleen •erfprins Willem Frederik zal veel la ter weer in Nederland terugkeren. Eerdei* op de dag de 18e januari 1795 heeft de echtgenote van de stadhouder. Prinses Wilhelm ina Scheveningen reeds verlaten. En zij niet alleen: met haar reizen haar schoondochter, Wilhelmina (huise lijker: Mimi), echtgenote van de jonge Willem en een kleutertje, kleinzoon Willem. „Votre mère, votre belle-soeur et Ie petit sont partis dimanche matin Acht jaar is Willem en zeven jaar zijn broertje Frederikals ze samen een briefje schrijven in het Frans aan hun va der die op Texel de vloot in specteert. Het is 1781. de vierde Engelse oorlog is juist begon nen. Willem schrijft: „Lieve vader. Hebt u een goede reis gehad? Hebt u het naar uio zin? Om 9 uur dacht ik, dat u wel in Haarlem aangekomen zou zijn. Hoe laat bent u op Texel aan gekomen? Hoeveel schepen lig gen er klaar? Ik vond het erg akelig om u iveg te zien gaan. Misschien zegt u nu: maar waarom ben je dan aan het raam gaan staan? Ik zal het u zeggenik wilde proberen mij zelf te bedwingen en mijn tra nen te verbergen. Daglieve vader." Fier ondertekent hij: Willem van Oranje. En de kleine Frederik voegt er een P.S. aan toe: „Ik hoop dat u veel vijanden vangt en vissen voor de keuken." Koning Willem II (1792— 1849), Koning der Nederlanden van 7 oktober 1840 tot zijn dood. Koning Willem IIIKoning der Nederlanden van 17 maart 1849 (ingehuldigd op 12 mei van dat jaar) tot 14 november 1889. Hij leefde van 19 februari 1817 tot 23 november 1890Op 31 augustus 1880 werd hij va der van Prinses Wilhelmina. Prinses Wilhelmina als baby op de arm van Koningin Emma. Prinses Beatrix door haar moeder Prinses Juliana in de hoogte getildPrins Bernhard kijkt toe. en pinkje", schrijft de stadhouder aan zijn dochter Louise in Brunswyk en daarmee heeft hij een familiedra ma op Hollandse nuchtere wijze sa mengevat. (Een pinkje is een platbodemd vis sersvaartuig met ronde, brede boeg). Van Engeland trekt het gezin van de erfprins naar Pruisen, het vader land van Prinses Mimi. Daar in Ber lijn krijgt Guillot (zoals kleinzoon Willem wel genoemd wordt) een broertje en later een zusje: Frede rik (alweer een Frederik) en Pauline. Maai* Berlijn is geen veilig oord meer als Frankrijk in 1806 in oorlog- komt met Pruisen. Dit land delft het on derspit en moeder Mimi moet met haar kinderen vluchten. Reizen en Op de bovenste plaat Prins Alexander der Nederlanden, de laatstgeboren Oranjeprins (25 augustus 1851—21 juni 1884) en de jongste zoon van Koning Willem III en Koningin Sophie, hier op een minia- tUlDeUgrotc?prent toont de koninklijke jamilie omstreeks 1827. Van links naar rechts Prins Alexander Kroonprinses Anna Paulowna en Kroonprins Willem (de latere Koning Willem IIPrinsesje Sophie, erfprins Willem (de latere Koning Willem III), Koningin Wilhelmina (..Mimi") en Koning Willem 1 met kleinzoon Prins Hendrik, Prinses Marianne dochter van de Koning), Prinses Louise van Pruisen en haar echtgenoot Prins Frederik jongste zoon van de Koning).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19