Maarse lokale en Kroon krijgt vervoersrechten Per bus naar Schiphol Jubilerende goudsmid kreeg zilver en goud Meer dan 60 man op straat bij Hollandia I KLM-bus i BRILJANT v. d. Water Koninklijk goud voor K. Mokkenstorm Sluitende exploitatie steeds moeilijker ,'T PROFJE" IS NIET MEER DONDERDAG 27 APRIL 1967 Ook in Leiden LEIDSCH DAGBLAD De ingebruikneming van het nieuwe centrale Schiphol-areaal heeft o.a. als consequentie meegebracht, dat het regionale bus vervoer in het dichtbevolkte gebied róndom de luchthaven tot in Leiden toe, geheel moest worden gereorganiseerd. De firma Maarse en Kroon uit Aalsmeer, die dit openbare busvervoer in handen heeft, heeft daarvoor gezorgd. De nieuwe dienst- I regeling met tal van wijzigingen in bestaande verbindingen en I met verscheidene nieuwe lijnen gaat gelijk met de verhuizing van het luchtverkeer naar het nieuwe vliegveld in. De nieuwe luchthaven zal net als de oude directe busverbindingen krij gen met de omringende vier grote steden: Amsterdam, Haarlem, Leiden en Utrecht en met vele tussenlig gende plaatsen. De diensten naar het oude Schiphol, dat nieuwe gebrui kers krijgt en dus blijft bestaan, worden iets minder frequent. Bovendien lopen drie van de vijf entwintig lijnen, die Maarse en Kroon gaat uitvoeren, via het oude naar het nieuwe Schiphol (over het in aanbouw zijnde klaverblad i. met een totale frequentie van vier maal per uur. De reorganisatie betekent voor het bedrijf, dat het per jaar bijna twee miljoen kilometer meer met de vloot 18 Ja Zone ADVERTENTIE i Nelle bestellen Notaris Holtkamp eervol ontslag Bij Koninklijk Besluit is aan de heer N.W.Holtkamp op zijn verzoek met ingang van 2 januari 1968 eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris in de gemeente Leiden. Notaris Holtkamp is geboren in Gro ningen. Na in Den Haag zijn studie te hebben voltooid, werd hij in 1929 kandidaat-notaris bij het kantoor van notaris Marcusse. In 1942 werd hij be noemd tot notaris ter standplaats Leiden, waar hij notaris A.D.Vijgh opvolgde. Het is nog niet bekend wie het notariskantoor van de heer Holt kamp zal voortzetten. BAKKERS OP KONINGINNEDAG In afwijking van de landelijke regeling blijkt ons dat een zeer be perkt aantal bakkersbedrijven in onze 6tad a.s. maandagmiddag tot 1 urn- geopend zal zjjn. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: Kandidaats Duitse taal- en letter kunde de heer H. H. Diephuis c.l. (Den Haag); doctoraal Godgeleerd-, iheid de heer J. R. Nienhuis (Utr.) kandidaats Godgeleerdheid mej. A. Kraak (Rotterdam). van bussen zal gaan uitvoeren. Vorig jaar bereikten de kilometertellers van de tweehonderd bussen, waar mee het vervoer wordt onderhouden, tezamen een getal van bijna 14 mil joen. Daarin zijn naast de lijndiens ten ook het groeps- en toeristische vervoer begrepen. De uitbreiding wordt opgevangen door de aanschaf van zes nieuwe bussen met tezamen vijfentwintig chauffeurs. Volgens de directie kost dat jaarlijks 650.000 gul den extra. Voorlopig blijven de oude tarieven echter van kracht. Men hoopt de extra kosten te kunnen dekken met de verwachte stijging van passagiers. Nieuw) Nieuw is voorts, dat Maarse Kroon in de steden waar andere dernemingen of maatschappijen het openbaar vervoer behartigen, lokale vervoersrechten begint te krijgen, b.v. in Heemstede, Haarlem en Lei den feitelijk het terrein van de N.Z.H. Ook in Utrecht zal het pu bliek binnenkort waarschijnlijk in de stad zelf van de Maarse en Kroon bussen gebruik mogen maken. In Amsterdam is het echter nog niet zo ver. De gemeentelijke trammen en bussen willen nog niet van hun monopolie afstand doen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen In de juwelierszaak Feije Brinks in de Leidse Breestraat is vanoch tend aan de heer G. Bavelaar de zilveren medaille uitgereikt, verbon den aan de Orde van Oranje Nas- De medaille werd hem tijdens een byeenkomst van directie en perso neel van de firma opgespeld door de burgemeester van Leiden, mr. G.C. van der Willigen. De heer Bave laar kwam op 15-jarige leeftijd bij de firma in dienst als leerling goud smid. Nu, veertig jaar later, is hij chef-goudsmid van het atelier. De Federatie Goud en Zilver ken de hem de gouden draagspeld met diamant toe, die hem werd opge- ADVERTENTIE Onderdeel van Leids concern De heer F. Brinks (rechts) speldt de jubilerende heer G. Ba- velaar lde gouden draagspeld met diamant op. (Foto LD/Holvast) speld door de heer F.Brinks. De heer Brinks deed dit als gevolmach tigd bestuurslid van de federatie- De directie bood de heer Bavelaar een 15-daagse vliegreis voor twee personen aan. Van het personeel ontving de jubi laris een plantenbak. Tijdens de re ceptie, die hierop volgde, drukten vele belangstellenden de jubilaris de hand en feliciteerden hem met de verkregen koninklijke onderschei ding. De jubileumviering werd later op de dag ln huiselijke kring voortgezet. t t Luchtreizigers uit Leiden f en omgeving kunnen het f f nieuwe Schiphol behalve met j i Maarse en Kroon ook per t K.L.M.-bus bereiken. De f i K.L.M.-bushalte bij het Rijn- zicht-viaduct in Oegstgeest t blijft namelijk gehandhaafd. Het is de laatste halte van de K.L.M.-buslijn Den Haag t WassenaarOegstgeest4 i Schiphol. Passagiers, die bij f t het Rijnzicht-viaduct instap- l pen, hebben dus als vanouds, een directe en snelle verbin- f i ding met Schiphol. t 4 Dr. P. Siderius directeur-generaal gezondheidszorg Dr. P. Siderius uit Wassenaar is benoemd tot directeur-generaal voor de gezondheidszorg. De heer Siderius wordt hierdoor de opvolger van dr. R. J. H. Kruisinga, die onlangs werd benoemd tot staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Dr. Siderius bekleedde, sinds 1 september 1962 de functie van hoofd inspecteur voor de geneesmiddelen bij het staatstoezicht op de volksge zondheid. Dr. Siderius, die op 5 juli 1922 te Scheveningen werd geboren, studeerde in Leiden en legde in 1948 doctoraal examen af. In 1950 promo veerde 'hij in Groningen op 'n proef- schrift getiteld „Bynier en bioed- beeld". In 1951 werd hij benoemd tot hoogleraar in de farmocologie n het ..Royal college of medicine" Bagdad. In de loop van 1953 werd hij als wetenschappelijk medewerker erbonden aan de afdeling medische wetenschap van de universiteit van Pittsburgh (Verenigde Staten). De heer Siderius was na 1955 een aantal jaren als apotheker werkzaam sinds 1956 eveneens verbonden de Leidse Universiteit, thans als docent in de farmacotherapie. Op het internationale terrein van de olksgezondheid heeft dr. Siderius ve le activiteiten ontplooid. Laatstelijk 166 werd hem door de wereld ge zondheids organisatie verzocht als consulent van deze organisatie op te treden. Voorts zyn er vele publika- ties van zijn hand verschenen. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 In de afgelopen nachten zijn in totaal vierentwintig afbakeningslam pen die bij grondwerkzaamheden aan de Leidse Breestraat werden gebruikt ontvreemd. De Leidse politie heeft een 26- jarige Marokkaan aangehouden, die er van wordt verdacht op het Sta tionsplein een auto te hebben gesto len. Bovendien zou de Marokkaan in de garage waar hy werkte gereed schappen hebben verduisterd. De Ambachtschool: minder leden- meer leerlingen In het jaarverslag 1966 van de ver eniging „De ambachtsschool" Leiden wordt vermeld, dat 't leden tal gedaald is van 358 tot 280. Het aantal leerlingen blijft echter stijgen. Op 1 januari 1966 bedroeg dit 597; aan het einde van dat jaar waren er 615 leerlingen ingeschreven. Het bestuur van „De ambachtsschool" heeft er tijdens het afgelopen jaar naar gestreefd het gebouw er inventaris op peil te houden, ren de aan de eisen van het modern onderwijs te blijven voldoen. Zo zijn er nieuwe machines gekocht en den gedeelten van het oude gebouw geschilderd. Bij 't departement Onderwijs en Wetenschappen is schetsplan ingezonden voor het bou wen van een kantine en twee gym nastieklokalen op de plaats van bestaande oude gymnastieklokaal Er is echter nog geen toestemming verleend om met de bouw te begin nen. Aan de „part-time"-cursus na men vorig jaar 230 leerlingen deel. De technische avondschool werd door 539 leerlingen bezocht, van wie er 103 het eindgetuigschrift behaal den. Op 1 oktober werden er weer nieuwe leerlingen ingeschreven, dat het totaal aantal leerlingen dit cursusjaar 526 bedraagt. De machine avondschool werd dcor 22 leerlingen bezocht en de OBAO VUTO-cursus door 45 leerlingen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Willem Leopold, z. v. Den Beer Poortugael en Schnitger; An ton Marinus, z. v. Goudsmit er Sueters, Haarlem; Alexandra Marga- retha Cornelie, d. v. Welias en Wen- tink; Hendrik Johan en Maarten Cornelis, zonen van ter Horst van Leeuwen. Sneek; Hacroline, v. Reerink en Kruidhof; Goudo. v. Groot en Gerritsen, Amsterdam. Getrouwd: Anita Schuttenheim J. F. Hondius, Amsteleen; Cornelis Kalkman en Ljubica Dukio, Vught; M. J. van Hattum en H. N. R. Drab- be, Amsterdam; Th. L. v. Neirop en Hermien v. d. Broek, Amsterdam. Overleden: Pieter Dijkhuis, 86 j, Groningen; Constance Virginie Wil- helmina Cornelia Twiss Quarles van Ufford- Burgers. 43 j. Utrecht; Charles Theodorus Stork, 78 j. Hen gelo; Maria Vincentia Schorer. 94 j. 55 j, Den Haag; Trijntje Nota. 92 j, Heilo; Sebastianus Henricus Schrljner, 61 j, Arnhem; Johannes Jocabus Maria Bünnemeijer, 72 j," Amsterdam; Andries Hoek, 60 j, Am sterdam; J. H. C. Drijver-Bannink, j, Hierden; Hendrik Jacobus Haasdyk, 45 j, Capelle a. d. IJssel. Onze talrijke relaties zien in U meer de adviseur en vriend dan de hoofdvertegenwoordiger van Sleutels Conserven", aldus gistermiddag de heer F. H. Nieuwenhuizen Segaar, directeur van dit Leidse bedrijf. Een compliment, dat bestemd was voor de heer K. Mokkenstorm, die deze dag het feit herdacht, dat hij voor vijftig jaar als jongste bediende zijn intrede deed in deze conservenindustrie. Halve eeuw 1>Ü Sleutels Conserven De burgemeester, mr. G C. van der Willigen was één van de eersten die de heer Mokkenstorm in ..Old Dutch" gelukwenste met dit gouden jubileum. Het jubileum wordt door de man ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Leidse h u iseigena ren De Leidse bond van huis- en grondeigenaren had over het boekjaar 1966 een tekort van f6.579, zo bleek gisteravond tij dens de voorjaarsvergadering uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer B. Bakels. De tekorten konden ech ter worden weggewerkt met behulp van de reserves, die, zo vertelde de voorzitter, de heer J. v. Iterson, ongeveer 5 jaar ge leden zijn gekweekt. Bovendien ziet de toekomst er wat de financiën betreft was rooskleuriger uit door de contributiever hoging, die in januari is ingegaan. Verkrotting In zijn openingswoord stelde de heer Van Iterson. dat het met name huiseigenaren steeds moeilijker wordt om een sluitende exploitatie te verkrijgen. De lonen gaan geregeld omhoog, waardoor de onderhouds kosten van onroerend bezit stijgen, ierwyl de huur veelal gelijk blijft. Zijns inziens werkt dit de verkrot ting in de hand. De directie van de Hollandia Wol- t Kousenfabriek N.V. te Veenendaal welke deel uitmaakt van het Leidse Clos en Leembruggen, zal 30, zoals wij reeds hebben ge meld, doch 61 personeelsleden ont slaan Hiertoe behoort het hele pro- duktiepersoneel dat uit de Betuwe af komstig is, totaal 31 man. Maandag werd op het bedrijf een werktijdver korting van 50 procent van kracht, die was aangevraagd voor 200 perso nen. Twee afdelingen, de wolwasserij en de kaardery, zullen na de zomer vakantie worden opgeheven. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen De produktie van Hollandia bestaat voor ongeveer 75 pet uit industriega rens, waarvoor men op het ogenblik een zeer geringe markt vindt. Hollan dia werd in 1959 overgenomen door het concern P. Clos en Leembruggen N.V. te Leiden. Met de vakbonden is een afvloeiingsregeling tot stand gekomen. Toen Hollandia werd overgenomen, was het produktiepersoneel 315 man sterk. Dit is de laatste jaren geslon ken tot 250. De directie spreekt in dit verband van een natuurlijk ver loop. Volgens adjunct-directeur P. van der Kooy kampt Hollandia al sinds bijna een jaar met moeilijkhe den. De vakbonden beschouwden het als een verrassing toen men dezer dagen van de ontslagen vernam. Het personeel zou gisteren over een en ander worden ingelicht. 't Prof je" is niet meer. Het clubgebouwtje van de Leidse speeltuin- en buurtvereniging De Professorenioijk", dat na de ver plaatsing van de speeltuin aan de Burggravenlaan is blijven staan, is door de jeugd tot puin geslagen. Het beeld van deze fraaie ivijk werd er zo door ontsierd dat de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, de laatste res ten van dit gebouwtje heeft doen opruimen. Op de plaats roaas ,,'t Prof je" stond is het terrein nu op gehoogd en geëgaliseerd. Nu nog wat graszoden er op aangebracht en de omgeving van de Vredes- kerk ziet er weer netjes uit. (Foto LD/Holvast) leid zal gaan voeren dat is gericht op het herstel van de vrye markt op het terrein van exploitatie van onroerend goed. De secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, hield in zijn jaarverslag allereerst een algemene beschouwing over de politieke situatie, voor zover deze het beleid van huis- en grond eigenaren beïnvloedt. Gesol Van de voorontwerpen van wet, die door het kabinet Cals zijn voorbe- rrid, noemde hij een ontwerp voor v.'iiziging van de huurwet, waardoor de huurders van bedrijfspanden wor den beschermd in die zin dat de ei- cenaar, als dit ontwerp Wet wordt, soms tien jaar kan wachten alvorens hij het recht heeft van vrije beschik king over zyn zakenpand De secretaris laakte dit „gesol" met het privaatbezit van de eigenaar". Ook heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren geprotesteerd tegen de Noodwet voor onteigening en te gen het voornemen van de regering om de huren van de huizen van vóór 1921 voor huurverhoging uit te slui ten. aldus de heer Ten Broek. Het hoofdbestuur zal hiertegen blijven protesteren. In zijn Jaarverslag memoreerde hij voorts het overlijden van de heer J. W. Smitdt, oud-administrateur van de bond. Klachten Het aantaal leden steeg in 1966 met 9 en bedroeg aan het einde van het erslagjaar 952. Door de bond wer den in dat jaar 2173 adviezen gege ven en klachten behandeld. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heer B. Bakels en de J. Ravestein, werden herkozen. De heer Ravestein kon worden her kozen nadat een wijziging van het huishoudelijk reglement was aange- en, die inhoudt dat het bestuur zich het recht voorbehoudt om be stuursleden, die moeilijk vervangbaar zijn, na het maximum aantal jaren i het bestuur te laten aanblijven. Tijdens de rondvraag de verga dering werd in Den Burcht gehou den werden vele vragen beant woord. Burgemeester Van der Wil ligen speldt de koninklijke onder scheiding op. (Foto L.D./Holvast) en de vrouw samen bereikt en ge vierd, zei hy. Ook het bedrijf deelt in de gelukwensen. U bent een voor beeld voor de jongere generatie, zei burgemeester Van der Willigen, die aan deze prijzende woorden, de me dedeling verbond, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Mok kenstorm de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau te verlenen. Directeur F. H. Nieuwenhuizen wist zich nog te herinneren, dat de jubilaris vroeger als weesjongen spuitgast was geweest. Daaraan had de heer Mokkenstorm de juiste team geest overgehouden. U bent een har de werker voor het bedrijf geweest. De heer F. H. Nieuwenhuizen gaf de Jubilaris een geschenk onder couvert. De heer J. M. Heyn, die als be drijfsleider namens het kantoorper soneel sprak, zei dat men zich moei lijk kan realiseren dat iemand vijftig jaar bij één bedrijf werkt. Iets. wat tegenwoordig haast niet meer voor komt. De heer W. H. C. Brugman voerde namens de vertegenwoordigers het woord en bood een radio- en grammofooncombinatie aan. een ge schenk van de vertegenwoordigers en het kantoorpersoneel. De heer J. H. Kasterop bood na mens het jubileumfonds een enve loppe met inhoud aan. Tot slot sprak de heer Mokkenstorm, die van zijn echtgenote en kinderen vergezeld was, zijn dank uit voor de konink lijke onderscheiding, de geschenken en de vriendelijke woorden, die tot hem waren gesproken. Prof. Gorter lid V.S.-Akademie van Wetenschappen De Amerikaanse Akademie van Wetenschappen heeft de verkiezing van tien geleerden uit België. Ca nada, Engeland, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, Nederland. Zweden. Zwitserland en de Sowjet-Unie tot buitenlandse leden bekendgemaakt. In totaal kent de akademie thans 87 buitenlandse leden. Het nieuwe Nederlandse lid is prof. dr. C.J. Gorter, hoogleraar in de ex perimentele fysica aan de Leidse Universiteit en directeur van het Ka- merlingh-Onnes Laboratorium. Simultaanseance bij ..Leithen* De Leidse schaakvereniging „Lei then" organiseerde in haar speello kaal een simultaanseance voor haar leden. Als simultaanspeler fungeerde schaakmeester van Geet, bij Leithen een graag geziene gast. Door zijn frisse spel ontstonden er een aantal levendige partyen. Van Geet wist van de 33 partyen er 22 te winnen. 10 partijen werden remise en slechts één party werd door hem verloren. De ene winstpar- tij bracht Schouten op zijn naam. R mise behaalden Preenen, Koet, Plan- jer. Bakker. Leget, de Bock. van Leeuwen. Vink. de Haas en Vonk. Voor „Leithen" betekende deze si- multaanséance een goede afsluiting van een succesrijk seizoen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3