SKÏriS^1967 Koning Constantijn in kabinetszitting Voor u* Van Hall ontvangt rapport- Enscliecle Waken voor te ver gaande veranderingen' PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 APRIL 1967 „Zo spoedig mogelijk terugkeer naar parlementair bestuur" Koning Constantijn heeft gisteren een zitting van het nieuwe Griekse kabinet bijge woond. Daarmee heeft hij zijn stilzwijgen van zes dagen ver broken, dat algemeen was uit gelegd als een teken, dat hij niet rechtstreeks bij de staats greep betrokken is geweest en niet achter de nieuwe regering stond. De vorst zou het over nemen van de macht met te genzin hebben aanvaard om het land geweld en bloedver gieten te besparen. De chef van de Griekse generale staf, generaal Anghlis, heeft bekend gemaakt, dat het uitgaansverbod met ingang van heden volledig is opge heven. Het afsteken van vuurwerk gebruikelijk aan de vooravond van het orthodoxe paasfeest blijft ech ter verboden. Ook voetbalwedstrijden zUn nog niet toegestaan. Samenscho lingen van meer dan vijf personen zyn verboden en voorts Is bepaald, dat iedereen, die een familielid of gast in zjjn huls ontvangt, dit bin nen twee uur aan de politie moet mededelen. Wie schade lijdt door da den van de regering kan een claim indienen voor 'n soort schadevergoe ding. Mocht men binnen twee dagen geen antwoord hebben, dan mag men de minister persoonlijk bellen. Voorts tijn er klachtenbussen bij de depar tementen ingesteld. De linkse leider Andreas Papan- dreoe, zoon van de ex-premier George Papandreoe is gisteren in staat van beschuldiging gesteld we gens hoogverraad. De 48-jarige An dreas, die in Amerika economie heeft gestudeerd en vele jaren aan Ame- kaanse universiteiten doceerde, is evenals zijn vader een felle tegen stander van Koning Constantijn en de conservatieven. Vorig jaar novem ber werden hij en vijf andere politici er door de justitie van beschuldigd, een rol te hebben gespeeld in de geheime legerorganisatie Aspida (Schild), die erop uit zou zijn ge weest de regering omver te werpen en te vervangen door een Nasser- achtig bewind, dat Griekenland oa. uit de NAVO zou hebben terugge trokken om er een neutrale mogend heid van te maken. De vorige maand veroordeelde een krijgsraad vijftien officieren in verband met deze af faire tot gevangenisstraffen tot acht tien jaar. Andreas Papandreoe kon niet voor het gerecht worden ge bracht wegens zijn parlementaire onschendbaarheid. Toen het parle ment echter twee weken geleden werd ontbonden ontstond de moge lijkheid ook hem aan te pakken. 'Hij is vrijdag jl. gearresteerd. Zware beproeving' De militaire radio heeft gister avond bekend gemaakt dat Koning Constanten in de kabinetszitting te kennen heeft gegeven dat hij vai activiteiten van alle ministeries op de hoogte wenst te worden gehou. Burgemeester Van Hall van Ams terdam heeft sinds gisteren een ge drukt exemplaar van het eerste in- terimrapport van de commissie-En- achede In huis. Deze commissie heeft een onderzoek ingesteld naa: de achtergronden van het bouwvak kersoproer van vorig jaar juni in de hoofdstad. Ook de commissaris de Koningin in Noord-Holland, F.J. Kranenburg, heeft een exem plaar van het rapport gekregen. Vo rige week heeft premier De Jong de Tweede Kamer verklaard, dat het rapport besproken zou worden met de betrokkenen. Met de Amster damse burgemeester en de commis saris zal de regering van gedach ten moeten wisselen over de beant woording van de zeven beleidsvra gen, die de commissie aan het einde van het rapport heeft gesteld. In Den Haag wordt aangenomen, dat de ministers Beemink 'Binnenland se Zaken) en Polak 'Justitie) zich met deze gedachtcnwisseling zullen bezig houden. Het wordt voorts niet onmogelijk geacht, dat ook premier De Jong bij het beraad met de Ams terdamse burgemeester aanwezig cal zijn. Inmiddels is de benoeming bekend geworden van twee nieuwe ministers en twee staatssecretarissen, allen burgers: Tsantilas, rechter in het hof voor belastingrechtspraak is be noemd tot minister van Verbindin gen; Lekkas, oud rechtskundig advi seur van de regering, is minister van Arbeid gewordenLizzardos is staats secretaris van Financiën en Geor- gakelos staatssecretaris van Handel. In een toespraak tot het nieuwe kabinet verklaarde de koning giste ren, dat het zijn vurige wens is. dat het land „zo spoedig mogelijk terug keert naar een parlementair be stuur". De koning zei tot de ministers: .Griekenland heeft de laatste tijd ;eer zware beproevingen ondergaan. De democratische instellingen zijn ondermijnd. De natie, de monarchie, de strijdkrachten en het recht zijn voortdurend aangetast en dit is voor al ten koste gegaan van de ware belangen van het volk". Hij wa echter zeker van dat met de hulp van de ministers en van het volk .spoedig een duurzame rechtsorde en een ware en gezonde democratie zou den worden gevestigd". De koning beloofde zijn plicht te zuuen vervul len jegens zijn land en volk. Hij be klemtoonde dat de staat de belangen van het hele volk moet dienen. Premier Kollias heeft van zijn kant verklaard dat ,de vijanden van Grie kenland sinds lang een revolutie voorbereiden tegen het politieke en sociale bewind in het land, een re volutie waarvan de tot in bijzonder heden uitgewerkte plannen nog pas twee dagen geleden in onze handen zijn gevallen. Deze revolutie stond voor de deur en zou bloedige gevol gen hebben gehad. Dank zij bliksem snel ingrijpen van het leger kon het plan zonder bloedvergieten worden verijdeld. Majesteit, U moet er trots op zijn aan het hoofd van zó'n leger te staan", aldus de Griekse premier. Paus lol r.k. in Nederland Paus Paulus heeft gisteren ver klaard, dat hij er van overtuigd is dat de kerk in Nederland de huidige moeilijkheden te boven zal komen. een toespraak tot een delegatie r.katholieken uit Nederland heeft de Paus gewag gemaakt van de ve lerlei afwijkende opvattingen ten ;ien van het geloof, die in Ne derland na het Vaticaans concilie op gang doen. De Paus hield zijn toespraak in het Frans en zei onder meer „uw gelief de land is vaak in onze gedachten. Wij kennen zijn godsdienstige vitali teit. En wij kennen eveneens de problemen en de moeilijkheden die het ondergaat. Maar wij vertrouwen, zo vervolgde de Paus. dat de verbondenheid van on ze Nederlandse kinderen aan de kerk sterker zal blijken dan bepaalde ten densen en experimenten die in de recente tijden de geesten in verwar ring hebben gebracht. De Paus heeft eerder de Neder landse hiërarchie reeds gewaar schuwd op haar hoede te zijn voor te ver gaande veranderingen in het post-conciliaire klimaat. De Paus vroeg de gelovigen ver trouwen te hebben in Christus en de kerk. „Laat dit uw houding zijn, dierba re kinderen", zo sprak hij en moge uw komst naar het graf van de Prins der apostelen bevestigen wat u altijd beloofd hebt" ADVERTENTIE GPOTj» Siieil a**" penbij een V AlstubHeft, ntTsne^ uwïan^ra^kaart v<x>r ee^gratis voordelig vakantie-artikel i >\V^ Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee (8e pred. pl.Xtoez.) G. van Estrik te Genemuiden te Westmaas P. War ners, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Enkhuizen (vac. J.A. Visser) (toez.) G. Boogaard te Andijk. Bedankt voor Dinxperlo (2e pred. pi) F.C.M. Roodenburg te Eikerzee voor Balk P. Landweer te Nigte- vecht. GEREF .KERKEN Aangenomen naar Amstelveen (3e pred.pl.) G. Manenschijn te Broek- sterwoude. Bedankt voor Den Helder 'vac. M. Hamming) J. Schelhaas te Leeuwar den- Huizem - voor Hoofddorp (vac. Z. C. Versluys), Hoogeveen (vac. A. Adema), Hoorn. Monnickendam, Ny- kerk (vac. J. Koppe». Uithuizen en voor Wormerveer G. Manenschijn te Broeksterwoude. CHRIST.GEREF.KERKEN Tweetal te Rotterdam-Zd Th. Rut- ters te Nijmegen en J. Westerink te Kerkwerve GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen J. van Haaren te Amersfoort - te Oudemirdum J. Karens te Nieuwerkerk MET EEN ENKEL WOORD Griffiersstaking geëindigd De griffiers van de Italiaanse gerechts hoven hebben gisteren na een sta king van drie weken het werk her vat, nadat het ministerie van Justi tie zich bereid had verklaard naar hun eisen te luisteren. Door de sta king moest de behandeling van 80.000 rechtzaken worden uitgesteld. On-Amerikaans De commissie voor Onamerikaanse activiteiten van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft unaniem een wets ontwerp goedgekeurd dat voorziet in een boete van 20.000 dollar en 20 jaar gevangenisstraf voor een ieder die geld of goederen inzamelt of geeft aan de Vietcong of de Noordvietna- mezen. Een soortgelijk ontwerp werd verleden jaar door het Huis met 265 63 stemmen aangenomen maar kwam nooit in behandeling in de se naat. Arrestaties in Ghana De Gha- nese regering heeft bekend gemaakt, dat 87 manschappen en zeven offi cieren van het Ghanese leger, die betrokken zijn bij de mislukte staatsgreep van vorige week, in hechtenis zijn. Ook twee burgers zijn in arrest. Vliegramp Vijftien personen zijn om het leven gekomen toen een tweemotorig toestel van de Colum- biaanse luchtvaartmaatschappij neerstortte na het opstijgen van het vliegveld van Sogamoso op 150 km ten oosten van Bogota. Alle slachtoffers zijn Columbianen. Slechts één van de inzittenden, een •an de bemanning, heeft de ramp overleefd. Hij is zwaar gewond. Spionage De rechtbank van staatsveiligheid in Parijs heeft twee mannen veroordeeld die beschuldigd werden van spionage in verband met de bouw van het Frans-Britse su personische passagiersvliegtuig Con corde. Een Tsjech, kreeg acht jaar gevangenisstraf, een Fransman vier jaar. Het tweetal werd in priester kleding gearresteerd in Toulouse, waar een deel van de Concorde ge bouw wordt. Vondst onder puinhopen Onder de puinhopen van het fabrieksgebouw in Bilbao, dat dinsdag is ingestort, zijn de lichamen gevonden van nog zes arbeiders. Het aantal doden bij deze ramp is hiermee gestegen tot tien. Men vreest dat r.og acht beiders bedolven liggen, van wie zeker drie overleden zouden zijn Aanvullende reserves Tijdens de monetaire onderhandelingen van de ze week in Washington is men het er unaniem over eens geworden dat het werk voor het opstellen van een plan Inzake weloverwogen scheppen van aanvullende monetaire wereld- reserves zal worden voortgezet, zo heeft de algemeen directeur van het Internationale Monetaire Fonds 'IMF), Schweitzer, gisteren medege deeld. BINNENLAND Man bedolven door hout De 60- jarige J. Ophelders uit Grevenbiclit BUITENLAND is gistermiddag in een houtopslag plaats in Sittard onder een stapel neerstortend hout geraakt. De man liep ernstige verwondingen op waar hij in een ziekenhuis is overle den. Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zyn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Rio Santiago" (2/5), Canada: „Pr. Ph. Willem" (2/5), Ver enigde Staten van Amerika: „Soest- dijk" (2/5), „American Ranger' (5/5). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. „Schaf parades af" Het hoofd bestuur van de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid heeft in een brief aan de minister van Defensie verzocht in overweging te nemen in de toekomst parades, taptoes en vliegfeesten achterwege te laten. Het hoofdbestuur brengt de bewindsman tevens ter kennis een deze maand op het bondscongres aangenomen voorstel waarin het hoofdbestuur werd verzocht „er bij de betreffende instanties op aan te dringen onnodi ge uitgaven van defensie te beper ken". Nylpaardenhuis Gisteren is in de dierentuin Artis in Amsterdam een heel modem nijlpaardenhuis of ficieel in gebruik genomen. Het oifi- ciële tintje gaf de gevolmachtigd mi nister van Suriname dr. J. F. L'. Einaar aan de plechtigheid door het doorknippen van een lint in Amster damse kleuren. Dr. Einaar vertegen woordigde premier Pengel, die vast van plan was geweest te komen, maar door kabinet-formatie-proble men in Paramaribo wordt vastge houden. De Surinaamse belangstelling voor het nieuwe nijlpaardenhuis vindt zyn oorzaak in de schenking van Surinaamse zeekoeien beter ge zegd zeestieren, want het tweetal vormt geen paar. Anti-Griekse demonstratie On geveer vierhonderd jongelui, leden van linkse jeugd- en studentenorga nisaties, hebben gisteravond in Am sterdam gedemonstreerd tegen de gang van zaken in Griekenland. Zij hadden voor deze demonstratie toe stemming van de gemeentelijke autoriteiten. De demonstratie had zijn begin punt op het Frederiksplein vanwaar via de Vijzelstraat en de Dam naar het Beursplein werd gelopen. Alles bijeen duurde deze demonstra tie een goed half uur. Na afloop ver zamelde men zich in het gebouw Frascati. Brandstichter gepakt De re cherche in Venlo heeft gisteren een 17-jarige jongeman aangehouden, die maandagavond in de enveloppe- fabriek van de NV Enfa in Venlo brand heeft gesticht. By de brand werd voor enkele honderdduizenden guldens schade aangericht aan voor raden enveloppen, papier en karton, die in de fabriek waren opgeslagen. De jongeman, die bij de fabriek werkte, heeft een bekentenis afge legd. Hij is door de politie in Venlo ingesloten. Kleintje koffieroom Bezoekers van Nederlandse horecabedrijven zullen binnen afzienbare tijd hun kopje koffie gegarneerd kunnen vin den met een klein pakje room. Het Produktschap voor Zuivel gaat een verordening maken waarin het ver pakken van slagroom, koffieroom en halfroom in eenmalige verpakkingen van 25 milliliter of minder wordt toe gestaan. Voor koffiemelk zal het mis schien ook mogen, maar daarvoor moet dan eerst nog een Benelux-re geling worden veranderd. cjenclci V.V.D. Spreker prof. dr. D. „Actuele problemen Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng an Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Rapenburg 6: Jongeren organisatie 'rijheld en Democratie. Lezing F. Centrum speelt „Thuiskomst". 8 Stadsgehoorzaal: Sempre Avantl- Jong en Jolig. „Wie verre reizen doet" 8 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Auberge francalse: Café-chantant Lelds Zoldercabaret. 9 uur nam. De Lakenhal: Opening tentoonstel ling „Kunst en Vrienden" met af scheid prof J. N. van Wessem. 8 uur Galerie Walenkamp: Opening Vlet- iam-tentoonstelllng. 8 uur nam. Gebouw BB. Middelstegracht Be volkingsonderzoek T.B.C. 24.30 7—9.30 uur nam. Rapenburg 10Tienersociëteit Venster"., Fanclub The Colls. ,De Doelen". Afsoheldisrecep- O. Toneelgroep .Centrum" speelt „M Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa- speelt „Pas op dat je geen (Doopsg bijbelstudie: 11-12 u. ds. N. Heykoop van Huls ter Helde. Rapenburg lO:Oranjebal van Tie- nersoclëtelten. 8 uur nam Wassenaar kunstzaal Heuf f Opening tentoonstelling aquarellen Maarten Kemper. 4 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen 4 en 6.30 uur nam Openbare lezing: 2.30 en 5.15 Pinkstergemeente (Oude Rijn): spr. dhr. F. A. L. Poeteray. 2 uur nam. Rapenburg 10: Open Huls van Tle- Oude Rijn 5: Gem voor oorspronke lijke christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen. Spr. dhr. Diender. 10.30 u. voorin. Gerecht 10: Eredienst Soefl-bewe- glng. Spr. de heer G. A. Leverland „Overdenking". 11 uv Zijlsingel 2; Volle E Evangelist J. Zijlstra, 7.30 uur nam. Zijlstngel 2: Vertoning Bllly Gra- hamfllm. 8 uur nam. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstel- Ung Haagse Comedle 6peelt „Lied in de Burgemeesterswij kKinderoptocht £.3010.30 uur voorin.; kinderspelen 11—12 uur voorin, en 1.30—6 u. nam Stadsgehoorzaal: Extra-concert Rot terdams Phllharmonlsch Orkest o.l.v. Franz Paul Decker m.m.v. Emmy Ver- hey en Christian Bor. 8 uur nam. DINSDAG Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Evangelist A. van Polen, 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Haagse Comedle speelt „Lied ln de schemering", 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. Zijlsingel 2: Vertoning Billy Graham- Parochlezaal S.E.R.-voorzitter drs. J. W. de Pous (links) in gesprek met dr. M. W. Holtrop, die bij zijn af scheid als president van de Ne- derlandsche Bank recipieerde in het Amsterdamse Amstelhotel. De president van de Neder- landsche Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft vanmiddag afscheed geno men van zijn relaties en zaken vrienden, op een in het Amstel hotel te Amsterdam gehouden re ceptie. Vele prominente figuren uit diverse schakeringen van het maatschappelijk leven kwamen hem de hand drukken. Na 21 laar wordt dr. Holtrop per 1 mei opge volgd door de oud-premier mof. dr. J. Zijlstra. Vandaag zou dr. Holtrop afscheid nemen van het voltallige personeel van de bank. HAAGSE AGENDA (Van donderdag r woensdag 3 Donderdag 27 april. Kon. Schouwburg. 20.15 Vrydag 28 april. Dlligentia. 20.15 Komedie Theater baret „Salvo". Joseph's Place. 22.30 i Sergeant Cabaret .Mama, kijk, de Steeg, 21.00 De Nieuwe Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag- sche Comedle: „De vrouwen van Troje" Dillgenitia13.00 uur: Toneelgroep Arena: „De kleine en de grote ko ning"; 20.15 uur: De Nieuwe Kome die: „Het treurig lied van het triest café". Theater in de Steeg. 21.00 uur: Ca baret „Salvo" Aula tweede V.C.L.. 20.00 uur: Ca baret Pepijn. Zondag 30 april. Haag- In de scheme- Haagsche Come dle: „'n Zondag ln New York". Poppentheaters Guldo van EJeth, >4.30 uur: „Koning Vip"; Frank Koo- man 14.30 uur: „De pantoffels van Koning Koukleum". Maandag 1 mei. Kon. Schouwburg. 20.15 uur: To neelgroep Theater: „Mac Bird". Circustheater. 20.00 uur: Chr. Re sidentie Mannenkoor. Openluchttheater Zuiderpark, de Nlberoo Dinsdag 2 Kon. Schouwburg, 20.15 Ch. de Bourbonhof: Elektronicacli De detector". 7.30—9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzad Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenti "—8 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer): Spreeku Dclale raadsvrouw. 46 ur Marekerk: Dodenherdenki am. Stille tocht langs i .30 uur nam. BIOSCOPEN Iron der wellus 2.30, 7 en 9.16 maandag 2.30, 4.45. 7 Studio „Darling", 18 Jaar. DagelIJ 2.30. 7 en 9.15 9.16 Zondag 2, uur. Woensdi dodenherdenki geen voorstelling) 'rianon .Khartoem" Ijks 2.30, 7 en 9.15 uur". Zom tst 2.15, 4.30, 7 5.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag van 1 tot 6 Jaar. Dagelijks Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uua Astra Wassenaar Vrijdag 8 uur terdag 8 uur, zondag 2.30 en 8 .The great race". A.l. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelds Academisch Kt centrum. Tentoonstelling Deense flek. Maandag t/m vrijdag 9 uur v< —5 uur nam. (t/m 3 mei) Bedrijfskantine Koningsveld (J. Campenlaan la); Expositie Ad - angois. Werkd. 10—11.30 uur i 35 uur nam. (tot 19 mei) De Lakenhal- Dag 10-6 uur: Lakenhal: Tentoonstelling Picasso x.Verkd 1—5 i grafiek. Werkd. 10 i (Pesthuislaan) Zondags 15 Maandags gesloten. Rijksmuseum voor VolkenkUD Tentoonstelling: „Ball, beeld Geopend da* zondags 1317 nkel evenwicht". Joseph's Place, 22.3C Mojo. Kurzaal, 21.15 uur: Orkest. Poppentheater Frank Kooman, 14.30 uur: „De dieren van Sultan Hassan". HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: Angellque en de koning, 14 Astra: Dokter ZJlvago, 14 J. Bijou: Polly Maggoo, 14 J Camera: Un homme et une femme. Cineac: Naakte onschuld, 14 Jaar. City: Die rare gekke rot kat. a.l. Corso: The trouble with Harry, 14 J Du Midi: Gescheurd gordijn, 14 J. Euro cinema: Sound of music, a.l. Flora: De tortelduif van de gehei me dienst, 14 J. Hollywood: In de macht van de vampier. 18 J. Krlterlon: Paranoia, 18 J. Metropole-TuschlnskiHawaii, 14 J. Odeon: Vuurdoop op de Yangtse Kiang. 14 J. Olympla: The Chase, 18 J. Passage: Samen uit, samen thuis. Seinpost: De helden van Telemark, Studio de Luxe: Geheim Parijs, 18 J. Thalia: Superagent Mark Donen. 14 West-End: Zo gaat dat ln Texas, droombeeld" Geopend dagelijks oktober). Rijksmuseum voor Volkenk u Tentoonstelling van Japanse pre van Kvösal Dagelijks 10—17 's Zondags 13 17 uur Rijksmuseum voor Volkenkv (Steensfcraat 1): Dag 10-17 u: atuurwetenschappen Dag Geopend maandag t/m. zaten Geopend voor spoedeisende gevaü Apotheek Reijst, Steenstraat 35, te) 20136. Apotheek R. van Breest I burg te Leiderdorp en Apothe schoten zijn de gehele week geope t$U geen g< specialist (nf diens waarnemers) men voor spoedgevallen dokterU toon 2 2 2 2 2. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Helder Ypenburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Innsbruck Belgrado onbewolkt 14 onbewolkt 13 onbewolkt 15 onbewolkt 14 onbewolkt 14 onbewolkt 14 onbewolkt 13 onbewolkt 14 geh. bew. 14 licht hew. 11 onbewolkt licht bew. onbewolkt bew. 16 1 1-lcht bew. onbewolkt ghe. bew. onbewolkt geh. bew.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2