EIDSCH DAGBLAD late bespoedigt bevallin. Steeds grotere macht voor Franse president Gé VERHOOG Tuiste tijdstip nog niet te zeggen Medisch team niet pgeroepen Drs. Den Uyl vraagt naar onderzeeboten voor Zuid-Afrika Allerogenzijn gericht op...... pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 APRIL 1967 No. 31264 •cteur: E. A. E. van Dishoeck fcofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling)losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 jiaiigenomen mag worden dat prof. Plate aanlei- ing heeft gevonden maatregelen te nemen 0111 de evalling te bespoedigen. Zo luidde vanochtend om even voor half elf de voorzichtige lededeling van de RVD. Het is niet bekend hoe lang het duurt ordat deze maatregelen gevolgen zullen hebben. Prinses Bea- ix heeft een rustige nacht gehad en zij verkeert in een uit rende conditie. Verwacht kan worden, dat het nieuws over de geboorte een half uur drie kwartier na de bevalling bekend wordt gemaakt. Deze periode van 30 tot 45 minuten is nodig voor het onderzoek van moeder en kind, het opstellen van de communiqués en het op de hoogte brengen van de Koningin en de minister-president. Prins Claus heeft zijn verplichtin gen in verband met het bezoek van het koningspaar van Nepal voor vandaag afgezegd. Hij zou vanoch tend naar de Keukenhof zijn ge gaan en het Nepalese vorstenpaar vanmiddag hebben vergezeld bij het bezoek aan Rotterdam. Het medisch team dat bij de be lling in actie zal komen, was tegen middaguur nog niet opgeroepen, is wel paraat. Zodra het wordt ;eroepen en dat kan elk mo- nt zyn zal daarvan medede ling worden gedaan. Dan kan ook r zekerheid worden gegeven over vermoedelijke tijdstip van de be ling. Op het ogenblik valt daar- einig concreets te zeggen. Wel at vast dat de geboorte deze week geschieden, zoals prof. Plate heeft irspeld. Hij heeft meegedeeld dat tussen het tijdstip waarop hij de- itief zijn intrek neemt in het zie- ihuis en het moment van de be lling tenminste zes a zeven uur zal ten. 'rinses Beatrix zal, zoals de zaken voorstaan, tijdens de hoogte- iten van haar weëen korte, lichte oses krijgen die de pijn verlich- Ze zal bij haar volle bewustzijn ?n. Bij de bevalling zullen de ningin en Prins Bernhard niet iwezig zijn. Zij komen naar het renhuis als de bevalling achter is en de baby in zijn (haar) ig ligt. Narcoses Prof. Plate zeer boos Prof. Plate is vannacht rond twee uur voor de ingang van het Academisch Ziekenhuis Utrecht zeer boos uitgevallen te gen de daar wachtende fotogra fen. Nadat hij zijn auto binnen de hekken had neergezet, kwam hij teruglopen en zei: „Ik zal precies vertellen waarom hier ben. Ik word thuis kwartier opgebeld door iemand die alleen zegt „met de pers" dan de hoorn weer op de haak legt. Nu zal ik maar p beren of ik in het ziekenhuis rustig kan slapen". Wie de telefoonmaniak is of hij werkelijk tot de pers be hoort, is uiteraard niet be kend. Maar de aan het nach telijk gebel onschuldige fo tografen hadden alle begrip or de geirriteerdheid van de zijn nachtrust gestoorde hoog- leraar. De RVD noemde deze kwestie vanochtend bijzonder vervelend. De RVD meent het niet alleen om een maniak gaat. Ook persvertegenwoordi gers zouden hem thuis opbel- om te controleren of hij nog aanwezig is De RVD acht zulks niet nood zakelijk, aangezien prof. Plate zich van het begin af aan reid heeft verklaard de p>ers nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te houden Rondgelopen Prinses Beatrix heeft gisteren niet de gehele dag het bed gehouden. Zij heeft ook rondgelopen en in haar kamer gezeten. Uit niets bleek gis teren dat er middelen te baat ziin genomen om de bevalling te bespoe digen. Dat betekende dat een nor male bevalling werd afgewacht. Prof. Plate zat gisteravond (gezel lig) thuis en Prins Claus en zijn se cretaris nir. C. J. van Schelle liepen in Utrecht een „blokje om". Beiden sliepen vannacht in het ziekenhuis. Prins Claus zag er zeer vermoeid uit toen hy .gistermiddag het ziekenhuis verliet en enige uren doorbracht in Drakensteyn. Kranten De Prinses wordt verzorgd door zus ter Van Beusekom en zuster Van Leeuwen. Zij heeft een kamer aan de achterzijde van de kliniek. Met grote belangstelling las ze de kran ten verslagen inzake haar wel en wee. Prof. Plate deed gisteren zijn normale werk in de kliniek. De RVD heeft verzocht eventuele geschenken op de geboortedag niet aan het ziekenhuis af te geven, maar aan het kasteel Drakensteyn. Even- Deze charmante senörita is geen Spaanse, maar een Deen se mannequin, die een hoed in Spaanse stijl toont. in het gemeentehuis van Baarn liggen de gedrukte geboorteacten ook het Utrechtse gemeentehuis klaar. Daarbij is ook rekening gehouden met een eventuele tweeling. Hieruit mag echter niet geconcludeerd wor den dat er op een tweeling wordt ge rekend, zo zei men ons van oevoegde zijde. In verband met de aanstaande be valling is de veiligheidsdienst rond om het Utrechtse stads- en acade misch ziekenhuis vanaf vanmiddag vier uur geconsigneerd tot morgen middag vier uur. Sinds vannacht zijn Belgische en Franse journalisten in het perscentrum aangekomen. Vijf Duitse verslaggevers waren er reeds eerder, evenals een ploeg van een Amerikaanse t.v.-maatschappij. WEERBERICHT Noordoostelijke wind er met in hoofdzaak in de kust- ovincies af en toe wolkenbanken, erigens zonnig weer. Matige, af toe vrij krachtige noordoostelijke ind. Over het algemeen weinig 1 fandering in temperatuur. (Opge- lakt om 11.15 uur) op: 5.18 uur; onder: 19.59 aan op: 0.42 uur; onder: 7.23 i togwater te Katwijk te 5.40 •08 u.; laagwater te 1.33 en 14.01 Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) De politie houdt een oogje in het zeil aan de achterkant van het ziekenhuis, waar de kamer van Prinses Beatrix is Korter werk voor bijna 30.000 (Van onze Haagse correspondent) Het aantal noodgedwongen korter werkenden in Nederland stijgt zorg wekkend. Hun getal nadert nu de 30.000. In maart gold voor 27.377 werknemers een werktijdverkorting in verband met de slapte in htm be drijven. In februari was dit aantal 21.600, in januari nog slechts 11.600. De mate van gedwongen inkrim ping van de werktijd is op zijn minst genomen navenant. Er is nog geen sprake van dat er per betrokken werknemers wat een gunstig te ken zou zijn weer een wat meer normale werkweek wordt gemaakt. Er wordt per maand ruim een week niet gewerkt. In maart werd bij 496 bedrijven in het land korter gewerkt. Koninklijk bezoek aan Keukenhof Het Nepalese koningspaar en hun kinderen hebben vanmorgen in ge zelschap van Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Margriet en Christina een bezoek gebracht aan Keukenhof in Lisse. Na het bezoek aan Keukenhof begaven Koning Ma- hendra en zijn echtgenote zich sa men met hun zoon en dochter en beide Nederlandse Prinsessen naar Rotterdam, waar o.m. een tocht door de havens werd gemaakt. Koningin Juliana en Prins Bernhard keerden om half twaalf naar Amsterdam te rug. ADVERTENTIE De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft bij de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Economische Zaken geïn formeerd „wat er juist is van berich ten, als zou het kabinet bereid de levering door Nederlandse ven van duikboten aan Zuid-Afrika mogelijk te maken?" De Zuidafrikaanse minister Defensie, Botha, heeft inmiddels in Kaapstad te kennen gegeven, dat Zuid-Afrika zich niet tot Nederland heeft, gewend voor de aankoop duikboten. Ook hjj ging af op bericht in Nederlandse kranten, waarin staat dat de Nederlandse gering de bestudering heeft hervat van een verzoek van Zuid-Afrika om een offerte te doen voor de levering van onderzeeboten. Minister Botha herhaalde, wat hij op 17 februari in een rede had ge zegd. nl. dat „Nederlandse scheeps- bouwbelangen enige tijd geleden zekere voorstellen hadden daan betreffende de levering duikboten". Het initiatief was niet van Zuid-Afrika uitgegaan. Vorige week keerde minister Botha terug van een bezoek aan Europa, hij in Frankrijk een overeen komst had getekend, op grond waar- Zuid-Afrika in dat land onder zeeboten zou kunnen bestellen. Uit Nantes werd daarop gemeld, dat er daar een order voor drie duikboten was geplaatst, maar dat bericht schijnt voor rekening te zijn van 'n plaatselijke politicus. Egyptenaren in Jemen gedood By gevechten, die in Jemen ten noorden van Saana geleverd zijn, zijn 420 Egyptische soldaten en ficieren gesneuveld, aldus een muniqué van het ministerie Voorlichting van het koninkrijk Je- gisteren verspreid door Radio. Saoedi-Arabië. Het Amerikaanse ministerie var Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat anti-Amerikaanse beto gers ernstige schade hebben aange richt aan Amerikaans eigendom in de Jemenitische stad Taiz. Een aan tal Amerikaanse functionarissen door de Jemenitische overheid worden vastgehouden. De betoging leidde tot de vernieling van auto's, meubels e.d. van Amerikaanse diplo matieke en hulpmissies, (de V.S. hebben Egypte dringend verzocht zijn troepen uit Jemen terug te trek ken). ADVERTENTIE UW SLAGER veel „VLUGKLAAR" artikelen slavinken - tartaar - hambur gers - triangels - cheese burgers - gep. kalfslapjes - blinde vinken - lihan boutjes. uw POELIER K>r verse kip en braadstukken. Zeer voordelig piepkuikens en ooi gegrilde haantjes. Blanco mandaat voor sociaal-economische plannen Ernstige bedenkingen (Van onze Parijse correspondent). De Franse regering heeft on er leiding van generaal De Gaulle gisteren besloten het parlement voor zes maanden blanco volmacht te vragen r de uitvoering van haar so ciale en economische plannen. Aangezien de militaire en de bui tenlandse politiek toch al gerek< -d worden tot het privé-domein van het staatshoofd te behoren, kan mor, 'Pg- gen dat generaal De Gaulle nu voor half jaar aanspraak op vrijwel absolute bevoegdheden maakt. Explosie Het voornemen van de regering heeft in politieke kringen dan ook het effect gemaakt van een explo sie, ofschoon premier Pompidou in zijn regeringsverklaring van vorige week al wel toespelingen had gemaakt op de radicale, sociale en economi sche maatregelen die hjj op zeer kor te termijn dacht te zullen nemen. De officiële rechtvaardiging voor deze plannen die de oppositie al als se mi-dictatoriaal heeft omschreven, luidt, dat Frankrijk over anderhalf jaar klaar moet zijn om de onbe wimpelde concurrentie der bondge noten in de EEG te trotseren. <odat de regering geen tijd meer te /wriie- zen heeft om maatregelen te nemen Er is inderdaad een astronomisch te kort bij de sociale verzekering weg te werken, terwijl ook op economisch gebied tal van verstrekkende en veelal onpopulaire beslissingen moe ten worden genomen. Klap in het gezicht Niet alleen de oppositie heeft ern stige bedenkingen tegen de litbrei- ding van volmachten, ook bij de gaul listen wordt deze lang niet unaniem toegejuicht. Het voornemen is dan ook bijna een klap in het gezicht van de jonge leider van de gaul- listisch-gezinde conservatieven, Gis- card d' Estaing, die zijn succesvol! verkiezingscampagne voor een -uirn deel voerde op het thema van een lo yalere samenwerking tussen regering n parlement. Toch is het waarschijnlijk dat Pompidou wel een meerderheid voor zijn blanco vr'™~«hten zal kriigen Mocht dat niet het geval zijn, dan is het duidelijk dat het parlement on middellijk zal worden ontbonden. Geen bezwaar Het is bekend, dat minister-presi dent De Jong tegen een leverantie door Nederland geen bezwaar heeft. Waarschijniyk is de stemming in het huidige kabinet in meerderheid voor aanvaarding van een order. Een dui- delijke stellingneming bestaat echter voor zover bekend nog niet. De poli tieke facetten kunnen zwaar wegen. De raad van Nederlandse werkge versverbonden vestigt, naar aanlei ding van de circulerende berichten in een mededeling aan ons, met na druk de aandacht op het feit, dat aan de omvangrijke bestellingen waar het hier om gaat, voor ons ge hele land belangrijke werkgelegen heidsaspecten', ook op langere ter mijn, verbonden zijn. Naar de mening van deze raad dienen, juist in de economische si tuatie waarin ons land verkeert, bij de afweging van alle factoren die bij deze zaak in het geding zijn, de eco nomische en sociale consequenties bijzondere aandacht te krijgen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE vraag gratis demonstratie of folder bij: LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) - 412 ADVERTENTIE (9uc/ teumo Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 185 tot 036 personen. Ingeval de Engelsche kusl hij Dover door eene vijande lijke vloot bedreigd wem ouden in één dag 100.000 man gemakkelijk daarheen kunnen worden overge bracht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1