Leny Stevens Egmond in en Max van Lakenhal' tHiVI'HH IT Komarow verongelukt maandagochtend vroe Fraaie keuze uit Frans repertoire Recordprijzen voor Picasso en Cézanne «foiflzai U steedswo^ „Wanbeheer" bij de constructie Apollo Elckerlyc in nieuwe en moderne versie Italiaanse satelliet gelanceerd Surveyor Dl1 TOMAD DE VEELZIJDI KLOPMIX TOMAD LEroSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 APR^ TERUG NAAR HET LIED Onder auspiciën van de Vereniging „Vrienden van het lied", welke zich prijzenswaardig ten doelt stelt de tegenwoordig he laas te zeer verontachtzaamde „liedkunst" weer de haar toeko mende plaats te hergeven, schonken de sopraan Leny Stevens- Ridderhof en de bariton Max van Egmond in de akoestisch overgevoelige Harteveltzaal van het museum „De Lakenhal" een liederenavond, hoofdzakelijk gewijd aan een exquise keuze uit de overrijke Franse liederenschat. Met als introductie merkwaardigerwijs vier bijzonder verdienstelijk gecomponeer de wereldlijke liederen uit de „Pathodia sacra et prof ana", van Constantijn Huygens (15961687), vader van de grote astro noom Christiaan. Daarin ontplooide Max van Eg mond al onmiddellijk zijn magnifiek geschoold, glanzend orgaan, waar naar het een genot is te luisteren, temeer omdat in deze tijd slechts heel weinigen nog over een derge lijke superbe zangtechniek met een volstrekte egalisatie in alle liggingen beschikken. Het is daarbij een wel daad tevens oorgetuige te zijn van een beschaafde voordrachtskunst, die naarmate de avond verliep zich meer en meer ontplooide. Zo heeft hij Rameau's weinig boeiende solo- kantate „Aquilen et Orithie" toch zo veel mogelijk recht doen wedervaren en daaarin bewezen dat ook de ver sieringskunst geen geheimen voor hem bezit. Bewogenheid kon hij spe ciaal doen gelden in een viertal expressieve liederen van de dirigent Willem Rettich als verheffende ho mage aan Paul Verlaine: een ver- rassend-waardevolle kennismaking. Dat hij zich ook nauw verwant voel de aan Fauré, bleek tijdens zijn ver tolking van een vijftal liederen, met als hoogtepunten ..Les berceaux" en het overbekende „Mandoline". kunst Leny Stevens-Ridderhof, wier fraaie sopraan wij reeds herhaalde lijk bespraken, heeft in het bijzon der geëxcelleerd in een vijftal, een voorbije wereld van tederheid en in- nogheid openbarende, sublieme liede ren van Duparc. Opvallend was hier in de perfecte beheersing der veel vuldig voorkomende, veeleisende pia- nissimi. Dat zij zich ook in geeste lijk opzicht sterk ontwikkeld heeft mag haar als extra gunstige factor aangerekend worden. In van blijheid tot ernst rijkvariërende liederen van Poulenc bevestigde Leny Stevens dit ten volle. Even kwam in het „Air vif" de soubrette om de hoek kij ken! Tenslotte de onvergelijkelijk schone „Ariettes oubliées", vol ver scheidenheid van stemming, met het wonderbaarlijke „C'est l'extase" als inzet van de heel speciale wereld, die de geniale Debussy de mensheid in deze opzienbarende cyclus wist voor te toveren. Leny Stevens moge zich echter hoeden voor een zekere scherpte bij stemuitzetting, wat aan haar dan metaalachtig klinkend doch overi gens kostbaar materiaal wel eens af breuk doet. Gezamenlijk hebben de beide concertgevers zich nog met veel overgave aan twee duetten van César Franck gewijd: „La chanson du van- (Van onze Londense correspondent) Een collectie van 87 impressionistische en moderne schilde rijen heeft gisteren bij Sotheby in Londen het wereldrecord bedrag van 1.058.200 pond (10J/£ miljoen gulden) opgeleverd. Hierbij is tevens sprake van nog een aantal andere gebroken records. Een Picasso „Moeder met kind kende som op de arm, wandelende langs het strand" uit de zogenaamde blauwe periode, behorende aan een Zwitserse verzamelaar, werd voor 190.000 pond (1,9 miljoen gulden) verkocht. Dit is een wereldrecord voor een nog levende kunstenaar en tegelijkertijd het hoogste bedrag, dat ooit betaald is voor een werk van enige 20ste eeuwse levende of over leden kunstenaar. Het werd door een Amerikaanse kunsthandelaar ge kocht. Deze Picasso was de laatste uit de genoemde periode, welke nog in omloop was. Het hoogste tot dus- 145.000 pond (1.4 miljoen gulden) naar het „Johnson Art Centre of America" ging, een Jongkindt, ,en Chagal, ©en bronzen beeldje van Degas en een Roudin. Zes schilderijen, behorende aan een particuliere Russische verzame laar, gingen voor 41.700 p. (f417.000) weg. Dit is waarschijnlijk de eerste maal, dat'een Rus, wonende in de Sowjet-Unie, iets in het buitenland heeft laten veilen. De Tate Gallery in Londen kocht een van zijn schilderijen, een vroeg abstract, werk van Robert Delauny JS. nei noogöoc iaji» uuo- voor 14.500 pond (145.000 gulden). Piqasso betaalde bedrag gen Bonnard, welke toebehoorde was 90.000 pond (f900.000 gulden). Andere recordprijzen werden afge hamerd voor een aquarel van Cé zanne, welke voor de verbazingwek- Charles Munch dirigeert nieuw Parijs orkest (Van onze Parijse correspondent). De 76-jarige Charles Munch is door de Franse minister van culturele zaken, André Mal- raux, benoemd tot eerste diri gent van een orkest dat van het volgend seizoen af in Pa rijs en zijn randsteden weke lijks concerten zal geven. Het orkest zal worden samenge steld uit de beste musici, die nu aan diverse symphonische ensembles in Parijs meewer ken. Voor het eerst in de Franse geschiedenis zal dit nieuwe nationale orkest van het Rijk en de stad Parijs vol doende subsidies ontvangen om de musici te ontlasten van de plicht zich elders een bo terham bij elkaar te „schnab belen". En de persoon van Charles Munch die ook in ons land veelvuldig is opgetreden staat borg voor de artistieke toekomst van dit orkest, waar van het debuut begin volgend seizoen dan ook nu al met spanning tegemoet mag wor den gezien. wijlen Helena Rubinstein en vorig jaar tevergeefs in New York op een veiling aangeboden, werd thans in Londen voor 11.000 pond (f 110.000) verkocht. nier" en „Soleil", waarin zij zuiver op elkaar afgestemd waren. Na de op getogen ovaties nog een charmante toegift: een „Oberschwabisches Tanz- liedchen", een lustig-tintelende af sluiting. Dat zowel Max van Egmond als Leny Stevens zich van de medewer king van twee fijnzinnige en com petente accompagnateurs verzekerd hadden, resp. Rinus Groot en Henk Briër droeg in hoge mate bjj tot het Repatriëring van Ambonezen hervat Met het vertrek vanmiddag van 3 Ambonese gezinnen, per lijntoestel van de Garoeda van Schiphol naar Djakarta, Is de repatriëring van Am bonezen naar Indonesië hervat. Bij het vertrek van de 12 Ambo nezen was o.a. aanwezig de heer E. M. Tomodok van de Indonesische ambassade in ons land. Hij vertelde dat van de bijna 30.000 Molukkers, die in Nederland verblijven ongeveer 2000 tot 3000 personen belangstelling hebben voor terugkeer naar Indone sië. Het is de bedoeling, dat er met ingang van september of oktober per maand ongeveer tien gezinnen naar hun geboorteland zullen terugkeren. Met de repatriëring zal, aldus de heer Tomodok, zeker drie jaar ge moeid zijn. De kosten van de over tocht komen voor rekening van de Nederlandse regering. Zij, die gisteravond in De Lakenhal concerteerden: v.l.n.r. Max van Egmond, Henk Briër, (piano) Rinus Groot (piano) en Leny Stevens (sopraan). Foto L.D./Holvast ke volkomen aan zjjn te doelstelling beantwoordde. ADVERTENTIE TA RVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUISi ALTUO IN DE ORIGINELE VERPAKKING Bevestiging door Russisch blad: weinig Te volgstations mede-oorzaak (Van redacteur Een Russisch blad heeft in een ar tikel gezegd, dat de kosmonaut Ko marow zijn mislukte landing in de Sojoez 1 maakte tijdens de negen tiende omwenteling om de aarde, dat wil zeggen omstreeks vijf uur Ne derlandse tijd maandagochtend. Een uur eerder waren nog bood schappen van Komarow ontvangen, die de indruk vestigden dat er op dat moment nog geen fatale problemen aan de hand waren. De Russen heb ben het tragische nieuws derhalve ruim tien uur verzwegen. Het is niet bekend of dit eventueel een gevolg is van het feit, dat zij het wrak van het ruimteschip eerst moesten zoe ken en bereiken, alvorens zij zeker heid over het lot van Komarow zou den hebben. Rapport van 13 maanden vóór de ramp Een lid van de derzoek van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de kritiek gepubliceerd, die hervat was in een vroeger officieel rapport van de na tionale dienst voor lucht- en ruimte vaart Nasa over de onderneming die het Apollo ruimteschip heeft gebouwd. De afgevaardigde William F. Ryan verklaarde dat de Nasa gewei gerd heeft het rapport te publice ren omdat „de waarheid met betrek king tot het falen van de Nasa bij ADVERTENTIE do kwaliteitsbakkerij sinds 7866 - tel. 33445 Nadat „De Nederlandse Comedie" gedurende 17 jaar het 15de-eeuwse spel „EIckerlyce" jaarlijks in Delft speelde, heeft de directie van dit gezelschap onlangs besloten deze tra ditie niet langer te handhaven. De Stichting Delfesta" in Delft heeft de heer Wint Bary, directeur van het Cultureel Centrum in Maastricht, bereid gevonden dit jaar de regie op zich te nemen van een nieuwe ver sie van „Elckerlyc". Wim Bary maakt namelijk gebruik van de tekstbewer king van het spel door de dichter Jan Engelman. Men hoopt hiermee een groter publiek te bereiken, daar deze tekst beter verstaanbaar is dan de 15de eeuwse tekst. De voorstellingen worden niet lan ger door een vast gezelschap ge bracht. De bezetting is nu samen gesteld uit acteurs en actrices van verschillende toneelgezelschappen. ..Elckerlyc" wordt gespeeld door Tom van Beek, die enige jaren ver bonden was aan ,De Nederlandse Comedie" en de toneelgroep „En semble". Verder werken mee: Willem Tollenaar (De stem van God), Bert Dijkstra (De dood). Kees Coole (Ge zelschap en epiloog), Willy Brill (Deugd), Dick Scheffer (Het goed en wijsheid iCarol van Herwijnen (Vijf zinnen), Paul van Gorcum (Neve), Jan Apon (Biecht) en Jacques Luyer (Kracht) De première wordt gegeven op woensdag 14 juni. Daarna volgen nog drie voorstellingen en wel op 15, 16 en 17 juni. Alle op het binnenplein van het museum „Het Prinsenhof" in Delft. Muzikale medewerking wordt ver leend door de organist Pierre van Houwe, die tevens een kl ein mannen- door zal leiden. Wim Bary zal bij deze voorstellingen grotendeels ge bruik maken van de kostuums, ont worpen door Constance Wibaut. TOCH NOG ,DE SOLDATEN"? Sir Laurence Olivier heeft gisteren verklaard te hopen in Londen onaf hankelijk het stuk „De soldaten' Rolf Hochhuth te brengen, de Raad van het Nationale Theater de vertoning in dat theater verbo den heeft. Hjj zal hierbij geholpen worden door Kenneth Tynan de leider va het Nationale Theater. Sir Laurent is de artistieke literaire leider. Volgens de voorzitter van de raa Lord Chan dos, sta at het stuk z< als gemeld boosaardig tegenover sir Winston Churchill. De raad, waarin ook zitting hebben Sir Ken neth Clark en de beeldhouwer Henry Moore, heeft zijn veto ove rde plan nen van Sir Laurence om ,X>e solda ten" op de planken te brengen, uit gesproken. In het stuk wordt o.a. gezegd, dat generaal Sikorski de leider van Po len in oorlogstijd, die gedood werd bij een vliegongeluk in 1943. ver moord werd door Churchill en Lord Cherwell, de wetenschappelijk' iv seur van Churchill, die in 195 ,r f het uitoefenen van toezicht op de Apollo en het ongelooflijke wanbe heer door de hoofdaannemer van Apolloproject voor de Nasa in hoge mate pijnlijk zijn". Het rapport, opgesteld door gene- raal-majoor Samuel C. Phillips, di recteur van het Apolloprogramma. is 13 maanden vóór de brand op Kaap Kennedy uitgegeven. Door die brand zijn drie astronauten om het leven gekomen. Het rapport, waarvan Ryan uit treksels verstrekte, bevat een stren ger vonnis over North American Aviation, de hoofdaannemer, dan de samenvatting van het rapport, dat de Nasa eerder aan de commissie verstrekte. Nasafunctionarissen hebben ver klaard het rapport van getneraal Phillips niet te hebben willen pu bliceren, omdat het hun betrek kingen met North American Qura- tion in gevaar zou kunnen brengen. Uit de mededelingen, die Ryan thans gedaan heeft, blijkt 1. De toe stand van de leveranties van North American Aviation, waarin nog dui zenden arbeidsuren zitten, is voor de Nasa onbevrtdigend. 2. de kwaliteit van de leveranties voldoet niet aan de door de Nasa 3. De slechte afwerking blijkt uit de lange reeks weigeringen van veranties. Schoolstrijd in West-Duitsland De Westduitse regering heeft laten weten dat zij geen middelen heeft om druk uit te oefenen op de Westduitse deelstaten in verband met het huidige geschil met het Vaticaan over de scholen in de Bondsrepubliek, Op 14 april maakte mgr. Conrado Basfile, pauselijk nuntius in West- Duitsland, de tekst bekend van een brief, die hij aan de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Wil ly Brandt, had geschreven. In deze brief tekende de nuntius protest aan tegen wat hij een schending noem de van het in 1933 tussen Duitsland en het Vaticaan gesloten concordaat. Die „schendingheeft betrekking op de plannen van de regeringen van enkele Westduitse deelstaten om de -k. en protestantse scholen te ver- -n door niet-confessionele scho- Bij de niet al te beste landing van de Woschod II ruim twee jaar gele den werd het nieuws van de landing een etmaal opgehouden dat verstreek met het zoeken naar het ruimtevaar tuig. dat in een afgelegen Oeral-ge- bied terecht was gekomen. Amerikaanse ruimte vaartautori teiten zijn van mening, dat het on geluk ten dele te wijten kan zijn ge weest aan het feit, dat de Russen niet over een wereldomspannend net van volgstations beschikken, waar door men niet voortdurend in contact met een ruimtevaarder kan staan. Een voortdurende vluchtcontrole achten de Amerikanen een volstrek te noodzaak voor de veiligheid van astronauten. Geen samenwerking De Russen hebben hun volgstati- is slechts op eigen gebied, dat wil zeggen ongeveer een derde van de omtrek van de aarde, en uitsluitend op het noordelijk halfrond. Zij heb ben geweigerd in te gaan op ver schillende aaanbiedingen, ook bui ten het sowjet-gebied volgstations in De Italiaanse 110 kg wegende sa telliet San Marco H is met succes in een baan om de aarde gebracht die boven de evenaar ligt. De lance ring met een 21 meter hoge Ameri kaanse Scout-raket geschiedde gis teren om 12.06 Nederlandse tijd van af een platform in de Formosa-baai op 120 km ten noorden van Mom- bassa in Kenia. Het was de eerste satellietlancering van een drijvend platform. Meer dan 100 geleerden en techni ci woonden de lancering bij. Het pro ject is door de Italiaanse commissie voor de ruimte in samenwerking met de Verenigde Staten uitgevoerd. Kort na de lancering meldde een volgstation in Nairobi dat het de .unzimte-tihermometer" had gelocali- seerd. Later volgden soortgelijke be richten uit Quito en Lima in Zuid- Amerika. Tijdens de eerste omloop van 90 minuten werden gegevens over de dichtheid van de stratosfeer en de temperatuur van de luchtmo- leculen doorgeseind. De San Marco 1 werd in december 1964 gelanceerd. De Surveyor III heeft gisteren nog meer foto's genomen en 'n brok maangrond opgegraven, dat niet rots achtig maar zaoht bleek te zijn. In de komende dagen zullen gege vens worden ingewonnen, waaruit men meer over de temperatuur op de maan te weten hoopt te komen. Duitse betoging tegen mr. Luns De uitreiking van de Karei de Groteprijs aan de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken mi. Luns op 4 mei in Aken zal vermoe delijk niet zonder strubbelingen ver lopen. De „Actiegroep tegen het opgeven van de Duitse oostgebieden" (AKON) heeft aangekondigd op woensdag 3 mei in Aken een openlijke protest bijeenkomst te beleggen, omdat de Nederlandse bewindsman op 23 de cember in de Tweede Kamer ver klaard zou hebben dat bij de Ne derlandse regering gen enkel be zwaar bestaat tegen erkenning van de Oder-Neisselinie aLs Duitse oost grens. te richten, zodat een wereldoog nend volgnet verkregen zou l worden. De Russen schijnen voorts hingtons jongste verzoek voc breiding van samenwerking ii ruimte verworpen te hebben, namelijk geen reactie gekomi een dergelijk verzoek tot re samenwerking, dat kort ramp van Komarow gedaan door James Webb, leiding heeft van het Ameri) ruimteonderzoek. Onlangs sj wij reeds de vrees uit, dai ke samenwerking onmogelijl blijken omdat vooralsnog de b de ruimtevaart tezeer ver met militaire belangen. Dit land meer het geval dan ka. Radio Peking heeft vandaa - bijna drie dagen na het ongev Chinese volk voor de eerste 1: licht over het verongelukken Proefvlucht Gisteren heeft de bijzettin urn met as van Komarow uur van het Kremlin plaa vonden. De bijzetting werd woond door de hoogste Sowje riteiten. Duizenden sloegen de plechtigheid gade, een militaire parade houden. De, voorzitter van de Akademie van Wetenscha] was een van de spreke plechtigheid. Hij verklaarde r dat de Sojoez al enkel mande vluchten had gei dat de eerste fataal ve mande vlucht plaatsvond, de eerste maal dat over di mande vluchten gesproken ongetwijfeld eerder vluchten Kosmos-reeks werden genoemd ADVERTENTIE Tip voor handiger huishoudei Glad beslag voor cake of koeken. Een geraffineerd maken. Mooie romige ma: Prachtpuree. Eieren en ro pen. De Tornado klopmix allemaal. Met een snelheid digheid die uitnodigt tot gó kokkerellen. De Moulinex To klopmix kost compleet mei daard, mengkom op draaip en leuk receptenboekje fi Zonder standaard f 49,50. I min f 6! Wilt u méér tips? Vraag uitzoeklolder "Hartewen.... - Tornado, Tomadohuis, afdeling K., irlir de pi inkeM e bedi

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 16