OXX Beernink gedwongen wet terug te nemen Rozebotteljam OOIEVAARSNEST IN WADDINXVEEN Beelden van ZWAARDEMAKER DOOPSGEZIND WERELD CONGRES ^(feLf WOENSDAG 26 APRIL 1967 LF.IDSCH DAGBLAD Beelden van het koninklijk be zoek uit Nepal aan ons land en in het bijzonder aan Amsterdam. De koninklijke gasten begaven zich gistermiddag tussen een ere haag van de studentenweerbaar heden uit Utrecht, Amsterdam. Delft, Wageningen, Leiden en Groningen naar het nationaal monument, waar koning Mahen- dra van Nepal een krans legde (foto links). Boven: het koninklijk gezel schap in een rondvaartboot op de Amsterdamse grachten. Links op de voorgrond de Koning van Ne pal. in het midden burgemeester Van Hall en rechts Koningin Ju- Links een statie foto: v.l.n.r. zit tend Koningin Juliana. Koning Mahendra, Koningin Tatna en Prins Bernhard. Staande v.l.n.r. Prinses Margriet, Prinses Sobha, Prins Gyanendra. Prinses Chris tina en mr. P. van Vqllenhoven. Deze foto werd gemaakt voor het luisterrijk diner gisteravond in de Krijgsmanzaal van het paleis op de Dam. Rechts Tatna en Prins Bernhard tijdens een korte rit over het Damrak naar het paleis op de Dam. Vandaag bezoekt de Koning van Nepal Philips in Eindhoven en het Gemeentemuseum in Den Haag. Vanavond biedt de ministerraad in het Rijksmuseum een diner SENAAT STEEKT STOKJE VOOR HOGE PENSIOENEN MINISTERS (Van onze Parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gis teren een stokje gestoken voor de mogelijkheid om gewezen ministers en staatssecretarissen buitensporig hoge pensioenen toe te kennen. De algemene pensioenwet voor poli tieke ambtsdragers, waaruit die mo gelijkheid voortvloeide, ontmoette dusdanige bezwaren dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, zich genoodzaakt zag het wetsontwerp ter nadere overweging terug te nemen. Het was nog wel het eerste dat hij in het parlement kwam verdedigen. Het verzet uit de Senaat was una niem. Als de minister het wetsont werp had gehandhaafd, was het stel lig verworpen. Voornaamste bezwaar was, dat de pensioenwet zonder enige beperking een samenloop toelaat van pensioenrechten uit verschillende functies. Een minister, die tegen woordig f88.000— verdient, heeft recht op een pensioen van 5 procent van dat bedrag per dienstjaar, tot een maximum van 40 procent. Dat is dus i. 35.000.Als hy ook nog uit andere hoofde (burgemeester, hoogleraar, ambtenaar of kamerlid) pensioen aanspraken heeft, kan zijn pensioen oplopen tot zo'n f. 80.000.a f. 90.000 per jaar. Een burgemeester van een grote stad bijvoorbeeld, heeft na 35 dienstjaren recht op een pensioen van f. 54.000.—. ADVERTENTIE vol natuurlijke vitamine C Ongehinderd Het wetsontwerp, dat ten doel had de pensioenen van ministers, staats secretarissen. kamerleden, gedepu teerden en wethouders aan te passen aan de algemene burgelyke pensioen wet voor rijksambtenaren, is enige weken geleden de Tweede Kamer on gehinderd gepasseerd. Het ontbreken van een plafond, die de aanspraken bij samenloop van pensioenrechten in de praktijk wat zou moeten be perken. was voor de Senaat echter reden het wetsontwerp te weigeren. Dat een dergelijk plafond ontbrak, moet worden toegerekend aan de om standigheid dat in de algemene bur gelij ke pensioenwet, die vorig jaar van kracht is geworden, juist de vroegere korting by cumulatie van bijvoorbeeld ambtelijke en militaire pensioenen is afgeschaft. De conse quenties daarvan voor de pensioenen van goed betaalde politieke ambts dragers zijn daarbij kennelijk onvol doende overzien. Onverteerbaar Voor de socialist dr. M. Troostwijk, die in het debat als eerste tegen het wetsontwerp bezwaar kwam maken, was het ontbreken van een dergelijk plafond onverteerbaar. De Groninger hoogleraar rekende uit. dat minister Beernink zelf, gezien zijn vroegere functies, na acht jaren ministerschap recht zal krijgen op een pensioen van f. 70.500.per jaar. De minister-pre sident is volgens hem goed voor f. 70.000.— en de minister van Justitie voor f. 64.000.per jaar. Ook de kansen van de ministers van Financiën, Onderwijs en Cultuur op een pensioen behoeft men volgens prof. Troostwijk niet aan de lage kant te schatten. Aangenomen, dat hy zelf minister zou worden, raamde hy zijn eigen pensioenrechten in dat geval na acht jaar ministerschap op f72.500.—. Grenzen Prof. Troostwijk noemde dergelijke pensioenen in strijd met de goede politieke zeden. Hy adviseerde de mi nister de pensioenaanspraken van politieke ambtsdragers aan grenzen te binden. Woordvoerders van KVP, VVD, AR, CH en PSP sloten zich by hem aan en adviseerden de minister dringend het wetsontwerp in nadere overweging te nemen. Met uitzonde ring van de pacifistische senator M. van Pelt, die alleen een premievrij staatspensioen efficiënt noemde, wil de de Senaat de mogelijkheid tot cu mulatie in beginsel niet bestrijden. Men verlangde alleen een plafond tegen buitensporig hoge bedragen. Minister Beernink zei in zijn ant woord het wetsontwerp by zyn op treden als bewindsman te hebben aangetroffen. Hij verklaarde prijs te stellen op een vruchtbare samenwer king met de beide Kamers en toon de zich daarom bereid het wetsont werp in nader beraad te nemen. De verlangens van de Kamer zullen daarbij in beschouwing worden ge nomen. beloofde mr. Beernink. Onder die verlangens was o.m. het verzoek van prof. Troostwijk om ook de termijn van twee jaar, tydens welke een gewezen minister recht heeft op een wachtgelduitkering, te bekorten. China-Indonesië: betogingen over en weer Bij een heftige betoging voor de Indonesische ambassade in Peking hebben demonstranten vanochtend de ruiten van de auto van de zaak gelastigde ingeslagen en stropoppen verbrand die de Indonesische leiders moesten voorstellen. Duizenden Chi nezen namen aan deze betoging deel. Het was de derde achtereenvolgende dag, dat de Indonesische ambassade het doelwit was van betogers. Nieuwe gewelddaden tegen Chine zen hebben zich voorgedaan in Me- dan. Noord-Sumatra. Tenminste één Chinees werd bij de ongeregeldheden die gisteren opnieuw losbarstten ern stig gewond en verscheidene winkels werden vernield. Volgens latere berichten wisten militairen de woedende massa, die zich tegen de Chinezen richtte, bin nen enkele uren te verspreiden. In Noord-Sumatra wachten enkele dui zenden Chinezen in concentratiekam pen op deportatie ni tisch-China. Indonesië geeft buitenlandse zaken terug Het Indonesische Ministerie van Industrie heeft meegedeeld dat nog zeven buitenlandse ondernemingen aan de eigenaars zullen worden te ruggegeven. Het zijn de Heinekens Brouwerij, Dunlop Tyre Cy, British- American Tobacco Cy, de Faroka sl- garettenfabriek (Belg.), Procter and Gamble Cy, (VS)), Everready Bat- ttery Cy en Frazer and Neave soft drinks (Engels). Teruggave geschiedt op voorwaar de dat de eigenaars de onderneming en weer bedrijfsklaar maken en In donesiërs in het bedrijf opleiden. Een van de belangrijkste interna tionale congressen op kerkelijk ge bied. die de laatste jaren in Neder land zijn gehouden, wordt het acht ste Doopsgezinde Wereldcongres En gels: Mennonite Worldcongress, Mennonitische Weltkonferenzdat van 23 juli tot en met 30 juli in het congres-centrum en enige zalen van het nieuwe RAI-gebouw te Amster dam zal plaatsvinden.; Voor dit congres hebben zich reeds 3000 deelnemers aangemeld. De con gresgangers komen uit 32 landen, ge legen in vier werelddelen, alleen Aus tralië is niet vertegenwoordigd. Het algemene thema van het con gres is ,.Het getuigenis van de Heilige Geest Dit thema zal niet alleen theologisch benaderd worden, maar ook aan de hand van lezingen en discussies, die op de praktijk van het leven betrekking hebben. De ongeveer 80 lezingen, die zullen worden gehouden, worden alle te voren vertaald in Nederlands. Frans. Engels en Duits, zodat zij, die de taal van een bepaalde spreker niet ver staan, zijn toespraak in de eigen taal kunnen volgen. Aan die vertalingen werken thans een 80-tal bevoegde vertalers. Gedurende de congresweek zullen een miljoen gestencilde blad zijden worden gebruikt. De vertegenwoordigers van de on geveer 500.000 Doopsgezinden, die er in de wereld zijn, gaan ook De uitstapjes gewijd. Een groot deel zal gaan naar Witmarsum. de geboorte plaats van Menno Simons, die daar pastoor is geweest en vandaar is overgegaan naar de doperse bewe ging. Gedurende het congres wordt in het RAI-gebouw een tentoonstelling ingericht. Op de laatste zondag van het con gres, 30 juli, zal er in de Zuidhal een godsdienstoefening worden gehouden, die door IKOR radio en televisie wordt uitgezonden. Kerk en communisme De leider van de Poolse communis tische partij, Gomoelka. heeft op de conferentie van Europese communis tenleiders verklaard, dat de laatste encycliek van de Paus Populorum Progressi" een geschikt platform vormt voor gezamenlijk optreden van communisten en r.-katholieken om grote veiligheid en vrede voor het mensdom te verzekeren. Hoewel de encycliek een aantal „thesen bevat waarmee wy, als com munisten, niet kunnen instemmen, vertegenwoordigt hij echter vooruit gang in de ontwikkeling van de maat schappelijke doctrine van de R.K. Kerk." aldus Gomoelka. De verklaring is van belang omdat Polen het enige communistisch gere geerde land is waar de meerderheid van het volk r.-katholiek is. Oecumenische ontmoetingsdag Op Hemelvaartsdag wordt op vier plaatsen in Noord-Holland (Schagen, Noord-Scharwoude. Den Helder en Den Burg op Texel) een oecumeni sche ontmoetingsdag gehouden rond het thema van de vrede, onder het Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te s-Heerenhoek-Nieuw- dorp (toez.) P. Warners, kand. te Utrecht te Geervliet mr. R. G. ten Kate, eerv. ontsl. zend.pred. woon achtig te Wageningen te Heuke- lem (toez.) F. Moll te Welsum te Berkel-Rodenrijs (toez.) P. Holst te 's-Gravenhage te 's-Gravenhage (wijkgem. 15) Chr. M. ten Kate, pred. b.w. geest, verzorging in arbeidskam pen, woonachtig te Den Haag te Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Koo- ten) C. Treure te Hasselt. Aangeno men naar Heemse C. J. Roosa te Wanneperveen, die bedankte voor Nijkerk (noodgemeente) naar Die- men D. Dubbeldam te Lijnden naar Sneek (vac. W. J. van der Waal) (toez.) Chr. Mondt te Wap- serveen naar Dirksland 2e pr.pl. L. J. Geluk te Hoornaar. Bedankt voor Hoevelaken en voor J. Vroegindeweij te Goudswaard voor Stryen (wijk gem. 2) G. J. Overgaauw te Leersum. GEREF. KERKEN Beroepen te Coevorden R. Pluim te Oosterend (Fr.). Aangenomen naar Eindhoven (vac. dr. W. v. d. Zwaan) C. Klapwyk. stud. pred. te Groningen. Bedankt voor Bredevoort G. Manen- schyn te Broeksterwoude voor Honselersdijk G. D. Hanemaayer te Haarlemmermeer-O. Zijde. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Apeldoorn Z. G. van Oene te Zwolle. Bedankt voor Hooge- zand-Sappemeer en voor Monte Ale- gre (Brazilië) W. Wierenga te Zuid- broek-Veendam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-W., H. Bies- ma te Stadskanaal en B. v. Smeden te A'dam-Nieuw W. Bedankt voor Boskoop Th. Rutters te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Alblasserdam en voor Rijssen F. Mallan te Veenendaal. Priesters in Spanje veroordeeld In Spanje zijn twee priesters ver oordeeld wegens verzet tegen de overheid. In Bilbao kreeg de pastoor van Amorebieta, pater Berrioategor- dura, een half jaar gevangenisstraf en een boete van 5.000 peseta (onge veer 300 gulden) wegens „gebrek aan eerbied jegens de burgerlijke gouverneur van Biscaje." Volgens de aanklacht had de pastoor zich soli dair verklaard met een Baskische geestelijke, die wegens verstoring van de openbare orde was veroor deeld. De gouverneur had hem toen een boete opgelegd. Naar aanleiding hiervan had de pastoor de gouver neur een pittige brief geschreven, die niet in goede aarde was gevallen. In het andere geval legde de gou verneur van San Sebastian aan de pastoor van Mondragon in Basken land. pater Ibarra, een boete van 25.000 peseta (circa 1.500 gulden) op. omdat deze bij herhaling bloemen, die ter nagedachtenis van de in de burgeroorlog omgekomen aanhangers van generaal Franco waren neerge legd. had verwijderd. motto „Onderweg naar de vrede toe". Sprekers zijn prof. dr. J. Verkuyl, pater S. Jelsma, dr. C. P. van Andel, en pater I. Oudejans. Zy willen het begrip „vrede" uitwerken in de volle bijbelse zin van „sjaloom", het goede samenzijn van mensen, die alles met elkander delen. In Schagen is er bo vendien een jongerendag in geheel eigen stijl, JK '67, waar het nieuwe kerkelijke cabaret „Podevein" zal op treden. Pinksteren en zending In de hervormde- en gereformeer de gemeenten van ons land zal met het oog op Pinksteren een folder worden verspreid, tot stand gekomen in nauwe samenwerking tussen her vormde en gereformeerde zendings instanties. In deze folder vindt men actueel en aansprekend zendings- nieuws. Zo worden o.m. belicht: „Waarom zending nog steeds?" „Waar hervormden en gereformeer den samenwerken en „het evangelie brengen met onze belastingcenten." ADVERTENTIE ria's goede lichaamsbeweging Onder het toeziend oog van onder meer het college van B. en W. en enkele leden van de kerk voogdij heeft adjudant-vlieger Van der Burg met een „Alouette"- helikopter van de vliegbasis Ypen- burg gisterochtend een ooievaars nest geplaatst op het dak van de hervormde kerk in Waddinxveen. De gehele operatie, waarover het L.D. gisteren reeds berichtte, stond onder leiding van kapitein vlieger Van Dijk. Na afloop wer den de vliegers met hun gevolg in het raadhuis ontvangen. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7