lëUenkw Leids echtpaar viert bijzondere bruiloft WEG KALE, GERAFELDE. ONMODIEUZE, KREUKELIGE REGENJAS! LEVE NIEUW merïko Raadslid stelt vragen over benzinepompen Leidenaar reed door na botsing Halve eeuw in Leidse9 herenmode Drie maanden voor „lastige" Leidenaar fOENSDAG 26 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Vijfenzestig jaar man en vrouw Op 7 mei 1902 trad nl. de heer D. Kleyn, die nu in de Verver straat (no. 43) wooint, in het hu welijk met mej. J. Ouwerkerk. Zij tekende in 't Leidse stad huis aan op 27 april. Morgen beginnen dus weer de bruidsda gen van het echtpaar Kleyn- Ouwerkerk. Het echtpaar heeft tien kinderen, van wie er acht in Leiden wonen. De heer Kleyn (86 jaar) heeft ongeveer een kwart eeuw gewerkt als varens gezel bij het houtvervoer. „Tot er de klad kwam in de hout handel", zegt hij. „Toen kreeg ik zonder meer mijn ontslag. In die tijd verdiende ik zeven gul den k; maar toen ook dat ophield Toen de inkomsten van het gezin op die manier werden Stopgezet, besloot mevrouw Kleyn om zelf te gaan werken. ,De kinderen moesten toch eten!" Zij ging met de groente- kar door „haar wijk", maar het duurde niet lang of ze ging ook zelf naar de veiling om in te kopen. Het was dan om zes uur al opstaan geblazen en dan de hele dag werken; met de kal en de hond door weer en wind de wijk door De laatste jaren had mevrouw Kleyn haar eigen Stalletje, waar de klanten haar ook wel widten te vinden. De nu 87-jarige bruid, die nog vaak terugdenkt aan die tijd, komt nu niet meer buiten. .Maar als u in mijn hart kon kijken, zou U weten dat ik het liefst nog naar mijn klanten zou if- Ir 1 T Ongetwijfeld zal het echtpaar Kleyn-Ouwerkerk behalve van de kinderen, de dertien klein kinderen en de zes achterklein kinderen ook veel belangstel ling ondervinden van „de klan ten" van de bruid bij dit bijzon dere huwelijksfeest. Op de foto 't bruidspaar voor 't televisie toestel in de knusse en met veel bloemen getooide huiskamer. (Foto LD/Holvast) Aan B. en W. van Leiden Het Leidse gemeenteraadslid, dr. S. J. Roorda (PvdA) heeft schriftelijk vragen gesteld aan het college van B enW. De inhoud van zijn brief luidt aldus: Ongetwijfeld zal het Uw College be kend zijn dat de Commissie voor Be roepschriften het beroep van de Fa. Joh. H. Boelee, Morsweg 174176 te gen het besluit van B. en W. dd. 23 november 1966 om aan genoemde fir ma geen vergunning tot het plaatsen van één of meer benzinepompen te verlenen, ongegrond heeft verklaard. De Commissie meende dat B en W terecht de verkeersbelangen ter plaatse van de percelen Morsweg 174 176 heeft laten prevaleren boven het belang van de Fa Boelee. In verband met het bovenstaande lijkt het, althans voor de niet inge wijde, onbegrijpelijk dat Uw College op 22 november 1966 aan de firma Van der Marei, Morsweg 66 wel een vergunning tot het houden van ben zinepompen heeft verleend. Daar de rechtsgelijkheid van iedere burger van groot belang geacht moet worden, heb ik de eer U de volgende vragen voor te leggen: 1. Is het juist dat de pompen van de fa. Van der Marei geplaatst zijn bij een splitsing of kruising van openbare wegen en wel binnen een afstand van 75 meter van het snij punt van de rijbaankanten of de ver lengden daarvan. 2. Is het Uw College bekend dat artikel 5 lid 1. letter b, ten 1ste en 2e van de verordening, houdende voor schriften inzake het plaatsen en heb ben van benzinepompen op of aan de openbare weg luidt: De vergunn'ng wordt geweigerd, in dien de benzinepomp zodanig wordt >r de veiligheid van het verkeer zou ontstaan, b) de vrijheid van het verkeer inge- vaar zou worden gebracht. 3) Is het Uw College bekend dat de „Richtlijnen ten behoeve van de beoordeling van aanvragen om ver gunning tot het op of aan de open bare weg plaatsen en hebben van benzinepompen" onder punt 3 b ver melden; „Gevaar voor de veiligheid en/of de vrilheid vam het verkeer als be doeld in artikel 5, lid 1. letter b ten le en 2e. zal in het ale-emeen aanwezig wordiem geacht, indien de benzinepomp zou worden geplaatst: bü een splitsing of kruising van oninbare wegen, binnen een af stand van 75 meter van het snij punt van de rijbaankanten of de verlengden daarvan, gemeten langs de as van de weg. 4) Is het juist dat B. en W af wijzend on het vei-zoek van de fa. Boelee hebben beschikt op grond van het argument dat de aanwezigheid van een benz'nenomp bij het percpel Morsweg 174176 (d.w.z. op een af stand van slechts plm. 15 meter van de hoek erevormd door de Morsweg de Lage Morswee- en de Ho<?e Mors weg) het zeer drukke verkeer het plaatse in ernstige mate zou belem meren en in gevaar brengen? 5) Is het ju'st dat ten tijde van het verstrekken van de vergunning aan de fa. Van der Marei resp. het weiaeren van de vergunning aan de fa. Boelee de grond waar on dp pom pen geplaat.s zijn resp zouden wor den in e^endom aan de gemeente toebehoorde. 6) Indien Uw College de vragen 1 t/m 5 bevestigend dient te beant woorden, kunnen B en W dan dui delijk maken waarom aan de fa. Van der Marei op 22 november 1966 wel een vergunning tot het houden van benzinepompen werd verleend, terwijl aan de fa. Boelee, blijkens de verordening op de benzinepompen in gelijksoortige omstandigheden, 'n dag later op 23 november 1966 een vergunning werd geweigerd. Jubileum en afscheid A. J. van Haarlem Op 15 januari herdacht de heer A. J. van Haarlem het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad van de Natio nale Bankvereniging, de latere Rot- terdamsche Bank. thans de Amster dam-Rotterdam Bank N.V. Aange zien de heer van Haarlem per 30 april a.s. ,in verband met het berei- van de pensioengerechtigde leef tijd deze instelling gaat verlaten, wa: het zyn wens de viering van dit ju bileum te verschuiven naar eind april, In verband hiermede zal vrij dag van 4.30 tot 6 uur in restaurant ..De Doelen" gelegenheid zijn af scheid te nemen van de heer van Haarlem en hem tevens geluk te wensen met zijn gouden jubileum. Tafeltennis ADVERTENTIE Wèg met die slappe kraag, die omgekrulde revers, die gekreukelde rug en mouwen en die slonzige, karakterloze schouders. Dat kan toch niet meer? Komaan, denk eens aan een nieuwe regenjas. Zó duur zijn ze niet. En dan zien we er de eerste twee jaar weer correct-elegant uit. En kies meteen de nieuwste snit, nieuwste kleur en de meest ideale super-zorgeloze stof: Menko-Terlenka! Torenflat kost te veel en geeft te weinig Geachte Redactie, Onlangs las ik in Uw blad een ar tikel over de torenflats in Katwijk. Hierbfj komen dan tevens de hoge huren ter sprake met als antwoord hierop, dat men nu eenmaal voor wooncomfort veel moet betalen. Aangezien men het ook steeds over de z..g „doorstroming" heeft, waar van tot heden nog niet veel terecht kwam, zou ik gaarne willen weten wat men nu eigenlijk onder dit „wooncomfort" verstaat. Wanneer dit een hel inhoudit, een centrale ver warming en een lift, dan kan men toch moeilijk nog van wooncomfort spreken, want volgens mij houdt dit tevens in een leefbare ruimte. Deze leefbare ruimte moet in de eerste plaats bestaan uit een ruime keuken, een ruime zitkamer, een gang of hal waarin men tenminste een kapstok kwijt kan. Hieraan ont breekt het helaas in vele dure wo ningen, zodat er van wooncomfort niet veel meer overblijft, vandaar ook het mislukken van de doorstro ming. In menig goedkoop huis of flat is vaak meer woongenot dan in vele dure woningen en volgens mij vaak te duur Maar misschien zie ik dat als huisvrouw wel verkeerd en kan een ander mij daarop eens zijn visie geven. U dankend voor Uw aandacht, ver blijf ik. Hoogachtend, A. Gijsen, Vinkeweg 21 Katwijk a/d Rijn. Rijn- en Schiekade Naar aanleiding van uw publicatie in het Leidsche Dagblad van vrij dag j.l. over het ongeval op de Rijn en Schiekade om plm. 21.15 uur op donderdagavond, waarin werd ge steld dat een oude heer midden op de weg had gelopen wil ik het vol gende onder uw aandacht brengen. Het voetpad langs bovengenoemde weg is 2 tegels breed. Op maandag en donderdag staan tot diep in de avond de vuilnisemmers op dit voet pad, ook staan er altijd fietsen en bromfietsen, zodat het praktisch on mogelijk is op dit voetpad te lopen. Het wegdek en de verlichting laten ook veel te wensen over en door de vele auto's is men vaak genoodzaakt als het ware midden op de weg te lopen. In één woord, deze situatie is der mate slecht dat ik van de bewoners zowel als van de gemeentelijke auto riteiten verwacht dat hier maatrege len genomen worden, zodat zulk soort ongelukken niet meer hoeven te ge beuren. D. B. Rembrandt's geboorteplaats In het Leidsch Dagblad van 22-4 '67 trof ik, een uitgebreid artikel aan „Hazerswoude vroeger", onder tekening E. Janson. In genoemd ar tikel wordt beweerd, dat op de „Dik- kemolen", waarschijnlijk, op 15-3- 1606 Rembrandt v. Rijn geboren is'. Ik wil u er op wijzen, dat Rembrandt niet in de voormalige „Rembrandts- molen" te Hazerswoude (Rijndijk) is geboren (wat velen, in H. gaarne willen) G.G. Fieret, Lage waard 23, Koudekerk a/d Rijn. Naschrift van de Redactie: De ge achte inzender heeft volkomen ge lijk. Rembrandt werd geboren aan het Galgewater te Leiden, waar nu de gebouwen van de Rotogravuremij staan. Verminking van de binnenstad Met zeer veel instemming heb ik in het Leidsch Dagblad gelezen dat enige Leidenaars hun verontrusting hebben uitgesproken over het bouw en verbouwbeleid in de oude binnen stad. Steeds heb ik mij verwonderd over het feit dat plannen tot sloop of af schuwelijke verbouwing van oude panden in onze stad kennelijk vrij snel worden goedgekeurd. Aange zien ik niet mag aannemen dat Lei den door uitsluitend cultuurbarbaren wordt bestuurd, veronderstel ik dat de tot beslissen bevoegde autoritei- Bedrijfs- competitie afgesloten Behoudens het verspelen van en kele promotie- en degradatiewedstrij den is de tafeltennis bedrijf scompe- titie Leiden en omstreken afgeslo ten. Afgelopen zaterdag kon wed strijdleider L. Volkers tijdens een feestelijke slotavond in de kantine van de H.C.W. aan de Zoeterwoud- seweg de eindstanden in de verschil lende klassen bekend maken en werden de kampioenen een stoffelij ke beloning (een beker) rijker. Geconstateerd kon worden, dat de deelname ook het afgelopen seizoen aanzienlijk is gestegen: 13 be drijven met totaal 35 teams of wel m 100 spelers en speelsters. Als september a.s. het nieuwe seizoen begint, zal opnieuw uitbreiding, zo wel wat bedrijf als wat aantal teams betreft, verwacht mogen worden. De belangrijkste eindresultaten wa- n: Eerste klasse: kampioen Stad huis 1 degradant Rota 1Tweede klasse: kampioen A.B.N. degra dant AWS 1; Derde klasse: kampi- Zaalberg 1, degradant MVO 2; Vierde klasse: kampioen RZS 1. De trofee (een fraai anker), die in 1965 en 1966 werd gewonnen door Stadhuis resp. ABN, kwam in de handen van RZS (Rijkszuivelstation), dat Stadhuis (2de), ABN (3de) en Zaalberg (4de) duidelijk op afstand hield. ten gemakshalve maar de weg van de minste weerstand kiezen. Dat on- binnenstad door deze gang van zaken veelal onherstelbaar wordt ver minkt, schijnt hierbij minder zwaar te wegen. vrees dat het protest van de hierboven bedoelde Leidenaars ook nu weer weinig effect zal sorteren, doch het kan door diverse autoritei ten in elk geval leerzaam zyn indien zij weten dat vele Leidenaars zich niet met hun beleid kunnen vereni gen. Drs. J. Sloos, Stille Rijn 11, Leiden. Twee weken gevangenis Toen een autobestuurder in de Haarlemmerstraat in Leiden linksaf wilde slaan, lette hij onvoldoende op. Dit had tot gevolg, dat hij in botsing kwam met een tegenligger, erger was, dat hij er vervolgens snel van door ging. Dit feit bracht hem dan ook in aanraking met de Haagse po litierechter. „U dacht zeker: ik gf er gauw vandoor anders stellen z< mij nog aansprakelijk" opperde de officier van Justitie. Verdachte reed volgens het proces verbaal met te grote snelheid de Pelikaanstraat in. De officier wees op, dat verdachte al eerder voor dergelijk feit is veroordeeld. Hij eiste daarom f 75 boete voor de aan rijding, benevens twee weken gevan genisstraf en een Jaar ontzegging van de rijbevoegdheid voor het doorrij den. De politierechter veroordeelde dienovereenkomstig. Ds. E. Haverkamp verlaat Leiden Ds. E. Haverkamp, die zich 16 juli 1961 aan de Geref. Kerk Leiden verbond, heeft het beroep de Geref. Kerk in Assen aangeno- „In de nacht van 11 op 12 februari 1929 en de daarop volgende dag hebben wij angstige uren beleefd. Met het Stadhuis ging aan de zijde van Breestraat en Vismarkt pand na pand in vlammen op. Wij vreesden het ergsteMaar gelukkig, een deel van de het Stadhuis omringende panden bleef voor de brand bespaard en daaronder ook „Het Boordenhuis" aan de Vismarkt. Poging tot inbraak „U bent een bijzonder lastig mens »or de maatschappij, al hebt u dan veel kritiek op iedereen .behalve op zelf," verweet de president van de Haagse rechtbank een 25-jarige koopman, die in Leiden trachtte in te breken. was wel reden voor, want po litie en justitie hebben al aardig wat werk met deze verdachte gehad. Hij zat in de nacht van 25 februari op het dak van C. en A. in Leiden. Langs een pijpleiding was hij omhoog geklommen, doch enkele politieman en hadden dit gezien. Nu veronderstelde de officier van justitie, dat verdachte deze escapa de had ondernomen meer om de aandacht op zichzelf te vestigen, dan om te gaan inbreken. Want nog geen maand nadat hij uit de gevagenis was ontslagen, zat verdachte op het dak. De officier constateerde, dat de jongeman na zijn in vrijheidstelling, niet voldoende door de reclassering was opgevangen. Dit zou nu beter worden en daarom wilde de officier verdachte niet te lang in de gevan genis houden. De eis luidde drie maanden gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest terzake van poging tot inbraak Er is nog een voorwaardelijke straf, waardoor verdachte in de toe komst dan wel in evenwicht kan wor den gehouden. De rechtbank zal op 9 mei uitspraak doen. Dit vertelde ons de heer A. Klaas- ;ns, destijds eigenaar van „Het Boor denhuis" annex herenmodemagazijn. By de nieuwbouw van het Stadhuis moest ook het pand van de heer Klaassens, wiens modemagazyn a.s. dag een halve eeuw bestaat, wor den gesloopt. Met de verhuizing Breestraat 114 veranderde ook het karakter van het jubilerende be- dryf. Men ging zich specialiseren in exclusieve herenkleding. De verkoop boorden men maakte top- weken van enkele honderden stuks liep in verband met de veranderde mode terug tot een aantal, dat thans op de vingers van één hand is te tellen. Het boordenvraagstuk, met de daaraan verbonden boor- Een verdwenen stadsbeeld. Deze panden aan de Vismarkt moesten ruimte maken voor de bouw van een nieuw Stadhuis. denkonopjes, is thans voor een man geen probleem meer .De sterk uitgebreide herenmodebranche gaf de heer Klaassens echter volop ge legenheid zich van een ruim assor timent te voorzien. In 1963 werd zyn zoon, na een opleiding in vele Euro pese modecentra, in het bedryf op genomen. Nu onlangs by de herope ning van de nieuwbouw aan de Bree straat, reeds een druk bezochte re ceptie werd gehouden, zal aan dit gouden jubileum geen byzondere aan dacht, althans ln de vorm van een receptie, worden besteed.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3