LEIDEN KRIJGT EEN EGYPTISCHE TEMPEL Folk Beat 14 gaat (voorlopig) door Mr. v. d. Willigen legt voorzitterschap neer Als dank voor hulpverlening Twee gewonden in het Leidse verkeer Op binnenplaats van „Oudheden" Beroep fo.QTn Wegpiraat rijdt in op agent MAANDAG 24 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Er is een goede kans dat Leiden binnenkort een Egyptische tempel krijgt. De beslissing hierover ligt op het ogenblik ter tekening bij de president van Egypte. Dit geschenk zou een bewijs van dankbaarheid zijn voor de hulp, die Nederland geboden heeft bij de redding van de rots-tempels in Nubië, vooral de grote tempel van Aboe Simbel, waarvoor een groot scheepse actie op touw is gezet. actie lag voor Nederland In handen van prof. dr. A. Klasens, hoogleraar in de archeologie in Leiden. Inder tijd is hij zelf met een groep archeo logen naar Egypte gegaan om hulp te bieden. Hij heeft o.a. een opgra vingsexpeditie geleid en het inge nieursplan van de actie is eveneens van Nederlanders afkomstig. Prof. Klasens zal t.z.t. ook persoonlijk de tempel uit Egypte gaan halen. Voor Nederland komt de Taffa-tempel in aanmerking. Het is een klein tem peltje, 8.25 meter breed, 7.20 meter diep en 4.50 hoog. Het stamt uit de Romeinse tijd, heeft een Griekse in scriptie, maar geen verdere afbeel ding. Het is zeer belangrijk uit ar chitectonisch oogpunt bezien in het bijzonder door de fantastisch mooie zuilen, die het rijk ls. Het tempeltje zal weer opgebouwd worden op de binnenplaats van Museum van Oud .heden in Leiden, waarvan professor Klasens de lei ding heeft. De redding van dit gebouw was een internationaal project van 100 miljoen gulden, waaraan ook ons land heeft bijgedragen. Italië's hulp bestond uit het sturen van arbeiders Hun voornaamste taak was het snij den van de Tempelstukken, die ver volgens door een Internationaal le ger van arbeiders, onder wie vele Duitsers op een hoger niveau in de oorspronkelijke vorm werden opge bouwd. Aan B. en W. Vragen over verlichting Ondergetekenden hebben sedert medio januari 1967 in alle wijken van Leiden een onderzoek ingesteld naar de openbare verlichting en naar de plaatsen waar de straatnaambor den zijn aangebracht. De daarbij opgedane indrukken en bevindingen geven hun aanleiding u de volgende vragen voor te leggen. 1. Wanneer en in welke wijken van de stad is door de SL.F. sedert me dio januari 1967 controle uitgeoefend op de openbare verlichting, zowel wat betreft de avond- als de nacht verlichting? 2. Welk herstel heeft als uitvloei sel van die controle plaats gevonden? 3. Voor welke straten c.q. wijken moet worden aangenomen dat de buizen (lampen) in de lantaarns nu (weer) door baldadigheid en verniel zucht zijn uitgevallen?? Welke zijn de bevindingen terzake van de politie? 4. Is het mogelijk de buizen (lampen) d.m.v. een nog aan te brengen be scherming te vrijwaren voor vernie ling? Welke kosten zouden hiermee gemoeid zijn? 5. Bestaat er bij College het voor nemen de in een aantal stadsdelen aanwezige sterk verouderde openba re straatverlichting door een moder ne te vervangen? Zo ja, welke kos ten zijn hiermee gemoeid? 6. Welke extra-kosten zijn gemeoid met het afschaffen van de nachtver lichting, d.w.z. het gedurende de nacht op halve sterkte branden van de straatverlichting? Welke andere argumenten dan het kostenvraagstuk laat het College gelden tot handha ving van de nachtverlichting? 7. Bestaat er eigenlijk een relatie tussen het plaatsen van straatlan taarns en het aanbrengen van straat naamborden? 8. Is het College bereid de thans in de stad aangebrachte straatnaam borden op practische doelmatigheid te doen onderzoeken en zijn bevin dingen aan de Raad mede te delen? 9. Is het tevens bereid zijn mening te geven over het alsnog bevestigen van straatnaamborden aan straat lantaarns en by deze borden de huis nummering per blok aan te geven? Op deze wyze is het mogelijk ge bleken de rotstempels van Nubië te redden, die anders zouden zyn over stroomd door het Nyiwater op de dag, waarop de grote stuwdam van Assoean in gebruik zou worden ge- In Turyn is zaterdag een trein aangekomen uit Genua, bestaande uit zes wagons die zesenzestig kisten bevatte, elk van 2 by 2 meter waar in een Egyptische tempel was ver pakt. Een tempel, daterend van 1500 jaar voor Christus, en gebouwd ty- dens de 18de dynastie der Pharao's: de uiting van dank voor de belang- ryke praktische hulp van Italië in Demonstratie en tentoonstelling De Socialistische Jeugd van Ne derland (S.J.), de S.V.B., Politeia, de F.J.G. (Federatie van Jongerengroe pen van de P.v.dA..) en de P.S.P. organiseren gezamenlijk een demon stratie tegen de Amerikaanse Viet- nam-politiek. De demonstratie vindt vrijdag plaats. Om 7.15 uur vertrekken ae demonstranten vanaf het Van der Werfpark. Na de demonstratie wordt in Ga lerie Walenkamp de Vietnam-ten toonstelling geopend, die is georga niseerd door de Socialistische Jeugd, afd. Leiden. De facade van de Tempel van Taffa, gelegen op 35 km van As soean. De tempel is 825 m treed, 7 20 m diep en 4,50 m hoog de actie. Deze tempel stond tot nu toe in Ellesya en is eveneens een rots tempel, die aan de binnenzyde een grootte heeft van 8 by 8 meter en 3 meter hoog is. De tempel is van bin nen ryk versierd met reliëfs en hie- roblyfen. Hy zal worden opgebouwd in een grote zaal van het Egyptolo- gisch Museum in Turyn, dat met de oudheidkundige musea in Londen, Leiden en Parys het rykste museum van Egyptische oudheden is in Euro pa. Advies Over de schenking aan Nederland is al advies uitgebracht en het wach ten is nu alleen nog op de uiteln- delyke beslissing, die president Nas ser zal moeten nemen. Deze zaak loopt echter al jaren en het besluit kan net zo goed vandaag als over een jaar komen. De leiding van de BURGERLIJKE STAND LEIDEN Jan Paul, z. v. J. C. Hooijmans en H. W. van Schle; Remko Jacobus Hen- drikus, z. v. J Volkers en T. M. P. J van Kaathoven; Sylvia, d v L. M La- ------- der Heijden; Yolan- i den Aardweg C. A H. Vergunst en A Burgersdljk. GETROUWD J. Bouquet en J. J C. Brandt. OVERLEDEN W. H. de Keulenaar, 40 jaar. J. H. H. Geers, 4 dagen, Langezaal, 77 Jaar, man J H. Het Leidse verkeer heeft in het afgelopen weekeinde twee gewonden geëist. Op de hoek Willem de Zwygerlaan- Beatrixstraat in Leiden-Noord deed zich zaterdagavond omstreaks ze Mysterieuze schietpartij In het Noordlimburgse plaatsje Ot- tersum ratelden in de nacht van terdag op zondag kogels uit een tomatisch geweer. De schutter had het gemunt op de auto's, welke de deur stonden van het schoonmaak bedrijf van de heer M. Verstegen. De schoten werden gelost uit een personenauto. Vier auto's van de fa milie Verstegen werden getroffen. In een van de auto's zaten zeven gelgaten. Ook ging nog een kogel dwars door de voordeur van de wo ning. By dit alles deden zich geen persooniyke ongelukken voor. De ge dupeerde eigenaar was van oordeel, dat het een soort wraakneming van een beunhaas was, zoals hy het uit drukte. De politie deelde ons gister avond mede, dat men nog geen ver dachte had kunnen arresteren. Het onderzoek is nog in volle gang. Bloedige rel in Djakarta's Chinezenwijk In Djakarta gaan steeds meer stemmen op om de diplomatieke be trekkingen met communistisch Chi- te verbreken. Vyftien leden van het Volkscongres hebben hiertoe een motie ingediend. Peking wordt er beschuldigd stelselmatig grote hoeveelheden goederen op de Indone sische markt te brengen om de eco nomie van Indonesië te ondermy- De betrekkingen tussen beide lan den maken een nieuwe crisis door als gevolg van bloedige botsingen in Djakarta, waarbij in de Chi- wyk vier personen gedood wer den. Een woeste bende van ongeveer 3000 Indonesische jongelui schopte daar een hevige rel, mishandelden tientallen bewoners en vernielden honderden winkels. Auto's werden beschadigd, terwyi de inzittenden bewusteloos werden geslagen. Mili taire politie schoot over de hoofden der tierende menigte heen en ging pas tot handelen over nadat talloze Chinezen op gruwelijke wyze waren afgeranseld. Vandaag heeft Indonesië de Chine- zaakgelastigde Jao Teng-tsjan en de consul-generaal Hsoe Jen uitge wezen; voor zaterdag zullen ze naar China moeten terugkeren. geedl jaar twee Folk Beat 14, Leidens enige jazz-sociëteit, gaat door. Dit ver telde voorzitter Eric Faber zaterdagavond aan het begin van de driewekelijkse avond in de goed bezette hockey-kantine van het sportpark Roomburg. Even daarvoor had FB 14-voorzitter Faber een bewogen beroep gedaan op de leden om de vereni ging niet als een nachtkaars te laten uitgaan. Dertien leden meldden zich toen spontaan om het bestuur te assisteren. ADVERTENTIE FAQTn Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche met dit begin is het voorlopig wel weer te doen," zei Eric Faber opge lucht. „We hebben nadat de berich ten over een stopzetting kwamen veel reacties gehad. Zoiets kan je toch niet doen; jullie draaien nu toch fUn, werd er gezegd. Je moet door gaan. En nu we de gevraagde mede werking hebben gekregen er zyn alleen nog wat belasting-technische en financiële problemen die om een oplossing schreeuwen zyn we zelfs alweer aan het plannen maken ge slagen. Volgend jaar komen tenmin ste tien avonden; twee ervan zullen nachtconcerten zyn." Het programma, dat Folk Beat 14 zyn leden zaterdagavond voorscho telde, was overigens niet één van de beste van dit seizoen. Het trio Jan Rath (Jam Rath piano, Cees de Vis ser drums en Han Gootjes basgitaar) met zangeres Cora Keene bleef on danks het gastoptreden van een trompettist wat onder de maat. Voor al ook omdat de voor bassist Bas Schop ingevallen Han Gootjes kwa liteit tekort kwam. Zangeres Cora Keene was goed, al bleef de begelei ding wat achter. De beste nummers van het optreden waren „My funny Valentine" en de instrumentale num mers „Broadway," „Nica's dream." „Our love is here to stay" en „I get a kick out of you." Na afloop van het optreden van het Jan Rath-trio waren er de ge- bruikeiyke Jamsessions, waaraan dit keer weer enige bekende Leidse mu sici hun medewerking verleenden. uur een botsing voor tussen een jarige bromfietser en een perso nenauto. De jeugdige bromfletsberij- der, een Leidenaar, zou geen v rang hebben verleend aan de auto mobilist. Hy kreeg een hersenschud ding en een hoofdwond. De EHD bracht hem naar 't Academisch Zie kenhuis. In de Haarlemmerstraat werd terdagmlddag omstreeks kwart zes een 75-jarige voetganger uit Lei den aangereden door een personen auto. toen hy van het trottoir op de rijbaan stapte. De bejaarde voetgan ger brak zyn linkeronderbeen. Ook hy moest door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis worden vervoerd. Inbraak in school In het afgelopen weekeinde ls in gebroken in een school aan de Stad houderslaan in Leiden. Uit diverse potjes werd een bedrag van veertig gulden gestolen. De daders zyn bin nengekomen door verbreking van een ruit aan de achterkant van het schoolgebouw. Ruzie met agente op zebrapad Op het zebrapad over de Aalmarkt, by V. en D,. heeft zich vrydagmid- dag een schermutseling voorgedaan tussen een voetgangster en een Leidse agente. De voetgangster liep over het zebrapad hoewel het verkeerslicht op rood stond, zy nam het niet, toen de agente haar daarvoor berispte. Er ontstond een laaiende ruzie, waarby verkeersovertreedster de agente enkele klappen gaf. Een manneiyke collega van de agente maakte aan de ruzie een einde. De vrouw, die de verkeersovertreding beging, is naar het politiebureau gebracht. ADVERTENTIE Kies een FAST0 geiser met de unieke patent' knop voor heet water in de keuken en veilig- warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0 Da Costaschool 1 aug. dicht Zoals bekend besloot de Leidse raad op 16 januari dat de instand houding van de Da Costaschool, openbare school voor g.l.o. aan de Da Costastraat, niet ingevolge arti kel 19 van de Lager-onderwyswet 1920 wordt gevorderd. Dit besluit werd op 1 maart door Ged. Staten goedgekeurd Aangezien er geen gebruik is ge maakt van het slechts aan de raad en elk zyner leden voorbehouden recht om binnen dertig dagen van het besluit van Ged. Staten by de Kroon in beroep te komen kan de opheffing van de school thans defi nitief worden geregeld. B. en W. wyzen er op, dat het besluit tot opheffing van de Da Cos taschool mede inhoudt de verminde ring van het aantal openbare scho len voor gJ.o. in deze gemeente met één en derhalve ingevolge artikel 23, lid 1, van de Lager-onderwyswet 1920 aan de goedkeuring van Ged. Staten is onderworpen. In overeenstemming met het ad vies van de Commissie voor het On- derwys geven B. en W- de raad in overweging de Da Costaschool met ingang van 1 augustus op te heffen en mitsdien met ingang van gelyke datum het aantal openbare scholen voor g.l.o. in deze gemeente met één te verminderen. Een 44-jarige automobilist is vrij dagavond op de Haarlemmerweg in gereden op een hoofdagent van poli tie. De agent zag dat de bestuurder van een bestelwagen op de wegkrui- sing Maresingel-Haarlemmerweg een grove verkeersovertreding beging. Op de Haarlemmerweg gaf de agent, die op de fiets reed. een stopteken, waarop de automobilist vaart min derde. Onmiddellijk daarna gaf de automobilist vol gas om vervolgens recht op de agent in te ryden. De agent werd door de auto geschept en op de motorkap geslingerd. Pas na vele tientallen meters kon de poli tieman zich van de motorkap laten rollen. Hy bleef vrywel ongedeerd. Ook zyn fiets werd over een grote afstand door de bestelwagen meegesleurd. De wegpiraat kon nog dezelfde avond worden aangehouden. Het bleek een 44-jarige sloper te zyn, die in een woonbootje in Noord- wyk verbleef. De man verklaarde on der invloed van alcohol te hebben ge handeld. Het politie-onderzoek bracht voorts aan het licht, dat hem de rybevoegdheid tot 1970 was ont zegd. De wegpiraat is ingesloten in het Leidse bureau van politie. Leidato-feest in Stadsgehoorzaal Veel vrolijkheid Na negen Leidato-dagen, waarin van bestuur en deelnemers een maximum aan tijd en inspanning werd gevraagd, zag men elkaar za terdagavond in de Stadsgehoorzaal terug. Nog eenmaal trad het Leida- to-comlté. onder aanvoering van de heer J. Wolfslag, in actie. Met medewerking van enkele ar tiesten. een Boerenkapel en een beat- band is het een gezellig feest gewor den, waaraan de heer J. By, de be kende ere-voorzitter van .Werkmans- Wilskracht" en componist van de mars „Groot Leiden" een veertien daagse vakantie in ons land over hield. Hy won de door het Leidato- comité uitgeschreven prysvraag voor een limerick. In zyn inleidend woord heette de heer Wolfslag de vrywel voltallige „Leidato-familie" harteiyk welkom, in het byzonder de wethouders P.S. Harmsen en C.J. Piena, die deze avond eveneens van hun belangstel ling voor dit middenstandsfestyn bUjk gaven. Gepresenteerd door gastvrouwe/ zangeres Annie de Reuver traden enkele malen afwisselend voor het voetlicht het kwartet van Gerard Engelsma, dat steeds weer opnieuw de danslustigen volop aan hun trek ken liet komen, de bekende muzikale clown „The Handy Fool," wiens as sistente Trudy Dilé zich tevens ont popte als een voortreffelyke operette zangeres en de „Boerenkapel" o l.v. boer Gys, die tot twee maal toe zorg de voor een daverende en massale polonaise door gangen en zalen. Ten slotte was er ook het Leidse beator- kest „The World Splendours," dat vooral een grote aantrekkingskracht op de Jongeren uitoefende. In de loop van de avond maakte de Leidato-secretaris, de heer J. van Zyp, de uitslag van de prijsvraag be kend: een vliegvakantie van zeven dagen voor twee personen naar het zonnige zuiden, waarvoor hy de heer By een chèque ter hand stelde. Een zeer verraste heer By maakte in zijn dankwoord bekend, dat hy het reis plan enigszins zou wyzigen. „Vliegen doen wij op onze leeftyd niet meer, wy blijven in eigen land. Het geld, zo had de heer By (vlug uitgerekend, is voldoende voor een veertiendaag se trip." Tot diep in de nacht duurde het feest, waaraan allen veel vreugde be leefden, voort. De Leidato-1967 be hoorde nu echt tot het verleden... Bromfiets in brand gestoken Tot neg toe onbekend gebleven Jon gens hebben zaterdag een bromfiets in brand gestoken, die voor een pand aan de Pieterskerkgracht stond. De brandweer heeft het vuur moeten blussen. De bromfiets ging geheel verloren. Bovendien ontstond er brandschade aan een kelderraam en werd een spiegelruit vernield. Er 18 van deze brandstichting aangifte ge daan by de politie. Bond ter Bevordering van de Belangen van de Spastici Op de algemene vergadering van de bond ter Bevordering van de Be langen van de Spastici (BOSK) in Groningen werd zaterdag afscheid genomen van de voorzitter, mr G. C. van der Willigen (burgemeester van Leiden), die tien jaar lang voor zitter is geweest. Hy kreeg een ca deau aangeboden van de leden dat door de meisjes Mirjam en Karen Bootsma werd overhandigd. Mevrouw van der Willigen kreeg bloemen aan geboden door Evert-Jan Ilulberdink, een spastische jongen. De waarnemend-voorzitter, ir. J. A. van Ghesel Grothe, te Delfgauw, deelde in zyn dank- en huldebetui ging mee, dat de heer Van der Wil ligen benoemd was tot erevoorzitter van de bond. De aftredende voorzitter had tevo ren in zyn openingswoord gewaagd van de sohok, die de bond had ge kregen van de tegenvallende bereid heid van 't Prinses Beatrlxfonds om de bond scheppend te steunen, al is 't laatste woord hierover nog niet ge sproken. De BOSK wilde namely k wel akkoord gaan met 'n samenvloei ing van de administratie van beide organisaties, maar wilde 'n eigen di rectie biyven voeren om de doelstel lingen van de bond zo zuiver moge lijk te kunnen realiseren. Onlangs werd tot nieuwe directeur benoemd als opvolger van de heer R. Romer de heer J. P. Klaver te Bilthoven. De aftredende voorzitter stelde in zyn rede voor dat het Prinses Bea- trixfonds zich uitsluitend zal gaan richten tot de individuele gehandi capten in financiële nood en dat de Whintrop Phelps-stichting speciaal de ouderverenigingen financieel ter- zyde zal staan in hun organisatori sche nood. Op de foto dankt de heer Van der Willigen de meisjes Bootsma voor het oadeau van de leden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3