EIDSCH DAGBLAD ilitairen in Athene u op sleutelposities (lassie Stalins dochter in V.S. aangekomen Ontslagen bij „Hollandia" 1 i l 1000 CALTEX In gevaar Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 APRIL 1967 No. 31260 icteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 67055 2 Nieuwe regering beëdigd Papandreoe in arrest? I In Griekenland is gisteravond een nieuwe regering beëdigd lader leiding van de 66-jarige Constantin Kolias, tot gisteren (rocureur-generaal van het hof van cassatie. De nieuwe rege ling, die behalve Kolias, uit militairen bestaat, kwam tot stand Edat het leger gisterochtend in de vroegte de regering-Kanel- Ipoelos die achttien dagen aan de macht is geweest had pgezet. De legerleiding had voorts een aantal politici van i gezindten, onder wie Kanellopoelos en leden van diens ka- Hjjinet gevangen gezet. •te tijd nadat de militairen in straten van Athene waren ver men, werd via de radio bekend- lat de Koning, de eerste- ;ter en de minister van Binnen zaken in een decreet hadden [aard dat bepaalde delen van de .ïJ&ndwet in gevaar waren gekomen. werd een uitgaansverbod afge- Af adigd en opname van bankdepo- o's en verkoop van goud werd ver- Yjien. Hoewel de toestand gisteravond nog overzichtelijk was, werd van ver- iieidene diplomatieke missies ge- s u dat zich in de Griekse hoofd- Ri id geen incidenten hadden voorge- ige an en dat het in de rest van het vai id rustig was. e[ Omtrent de verblijfplaats van de p. jarige Koning Konsta.ntijn en zijn i1 Wgenote zijn tot op heden nog ïn mededelingen gedaan irleiDe staatsgreep is gevolgd op een criode van grote politieke onrust, I qj arbij de vroegere premier Papan- we die ook zou zyn aangehou- a, evenals zijn zoon de koning ran beschuldigde eerder een leider Fii n een politieke partij dan een atshoofd te zijn Papandreoe's »n Andreas wordt ervan beschul- jd de politieke leider te zijn ge- est van een geheime legergroep, X spida" (schild) genaamd, die van L in zou zijn geweest de monarchie iver te wei-pen. De samenzwering am in 1965 aan het licht en een - a atal officieren werd tot langdurige - rangeliisstraffen veroordeeld. j Toevlucht - remier Kolias heeft, volgens radio- iene. na zijn beëdiging gezegd dat politieke situatie het land naar de [rond voerde. Normale verkiezin- ADVERTENTIE WEERBERICHT met Volgens het weeroverzicht van het ran 10 uur trekt een oceaan- pressie ten westen van Schotland I tl in zuidoostelüke richting. Het m it zich aanzien dat deze storing westen van ons land zal blijven morgenmiddag ree'ds boven I ankrijk zal zijn aangekomen. In band hiermee wordt dit weekei n- tijdelijk veel bewolking verwacht 5 enkele buien. De wind zal matig tijdelijk zwak veranderlijk zijn. In de temperaturen komt weinig randering. Vooral in het oosten en ardoosten van ons land bestaat ns op nachtvorst. 23 APRIL n op: 5.26 uur; onder: 19.52 uur. aan op: 20.13 uur; onder; 5.27 uur. gpwater te Katwijk aan Zee te en 15.16 uur; laagwater te 11.06 3.30 uur. 24 april op: 5.28 uur; onder: 19.50 uur. aan op: 18.39 uur; onder 5.12 uur. wgwater te Katwijk aan Zee: te 10 en 14.31 uur; laagwater te 10.20 22.45 uur. lit nummer bestaat uit 22 pagina's) gen die in mei zouden worden ge houden, waren niet mogelijk en de enige toevlucht die nog over was, was het leger. In de uitzending werd ver zachting van de staat van beleg be loofd. Vandaag zouden de vliegvel den weer open gaan en mag de be volking weer op straat. Samenscho lingen van meer dan vijf personen en vergaderingen blijven verboden. De voornaamste doelen van de nieuwe regering zijn: toepassing van de wet in het gehele land, terugkeer tot rust en orde, beëindiging van de huidige impasse en het scheppen van een sfeer die herstel van het parlementaire bewind mogelijk ma ken. Griekenland blijft trouw aan het beginsel van het handvest van de Verenigde Naties en oprecht toe gewijd aan de NAVO en zijn Weste lijke bondgenoten, aldus de radio mededeling Waarnemers vragen zich inmiddels af of de nieuwe regering een lang leven is beschoren. Volgens geruch ten in de Griekse hoofdstad zou Ko ning Konstantijn niet met de actie hebben ingestemd. Het feit dat de politie-eenheden in Athene gisteren schitterden door af wezigheid zou er, volgens de waar nemers, op kunnen duiden dat de eensgezindheid in de gewapende macht niet volledig is. Geruchten willen ook dat de hoofdcommissaris van politie in Athene en de particu liere secretaris van de koning zijn aangehouden. Reactie De Londense „Times" schreef dat Koning Konstantijn met deze staats, greep wel eens het einde van de mo narchie zou kunnen veroorzaken, hoe wel zijn rol nog niet duidelijk is. „Er komt stellig een enorme reactie van het volk, en weinig duidt erop, dat het leger sterk en eensgezind genoeg is om het in toom te houden". In het verleden is de Griekse mo- narclüe meermalen in het geding geweest. In de 104 jaar die het hui dige koningshuis aan het bewind is, zijn er tot twee keer toe vorsten ver bannen. Eenmaal werd een koning vermoord. „Koningin Frederika (de moeder van Koning Konstantijn) „zit met hart en zael achter deze affaire", zo verklaarde gisteren in Londen Sta- matis Mercouris .voormalig minister en afgevaardigde van de uiterst linkse Eda-partjj Mercouris, die om gezondheidsredenen in de Britse hoofdstad is, zei dat het Griekse volk zich uit alle macht zal verzet ten tegen „de nieuwe dictatuur van fascistische aard", die rechtse ele menten van het leger gisteren heb ben gevestigd. Openlijke breuk met communisme Papandreoe, de grote tegen speler van Koning Constantijn. Minder parades op Koninginnedag De minister van Defensie heeft be sloten het aantal plaatsen waar men in Nederland parades ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zullen worden gehouden, terug te brengen van twaalft tot zeven: Den Helder. Hilversum, Utrecht, Arnhem, Ede. Zuidlaren en Breda. De minister heeft tot deze beper king besloten, aangezien hij het niet juist acht dat militair personeel reeds op zondag naar hun garnizoen moet terugkeren ten einde een parade op maandag 1 mei (de dag waarop Ko ninginnedag wordt gevierd) mogelijk te maken. Dit personeel zal anders belangrijk minder vrij hebben dan het personeel dat niet aan de parade zal deelnemen. De terugkeer naar de onderdelen op maandag l mei heeft echter tot gevolg dat in een aantal garnizoenen de sterkte van de troepen te gering zou zijn om een parade van voldoende omvang t2 houden. In verband hiermee heeft de minister bepaald dat alleen in de bovengenoemde plaatsen een parade zal worden gehouden. Het personeel dat aan de parades zal deelnemen, zal voor het meren deel bestaan uit personeel dat deel uitmaakt van de wachtdivisies, dan wel behoort tot de gedurende dat weekeinde parate eenheden. T oeristen visum Swetlana Stalin, de 42-jarige dochter van de voormalige Russische dictator is gister avond met een vliegtuig van de „Swiss Air" op het vliegveld van New York aangekomen. Zij kwam uit Zwitserland, waar zij enige weken vertoefde na haar verblijf in India. In Washington is bekendgemaakt, dat de regering der V.S. mevrouw Swetlana Stalin toestemming heeft gegeven de V.S. binnen te komen op een toeristenvisum Zy kan zo lang in de V.S. blijven als zij wil en ver trekken wanneer zij dat wenst. Een vriend van Swetlana heeft eer der verklaard dat zij eerst de wereld wil rondreizen alvorens zich ergens te vestigen. Swetlana laat een zoon en dochter in Moskou achter, waar zij sinds de dood van haar vader, in 1953, woonde. Na haar aankomst op het vlieg veld zei ze tegen journalisten dat zij tot de conclusie was gekomen dat zij „onmogelijk" naar haar land kan terugkeren. „Sinds mijn jeugd ben ik opgevoed in het communisme en ik geloofde erin. Maar langzamer hand, naarmate ik ouder werd en meer ervaring kreeg, begon ik anders te denken". Zy zei naai- de V.S. te zijn geko men om de „zelfexpressie te vinden die mij zo lang in de Sowjet-Unie is onthouden". De publikatie van mijn boek zal het voornaamste doel van mijn bezoek hier symboliseren, de vrijheid van expressiedie ik heb gezocht, aldus een glimlachende Swetlana. Het manuscript van het boek, in totaal 80.000 woorden, wordt op het ogenblik vertaald. Het zal op 16 ok tober door Harper en Row. die ook „Death of a president" uitgaf, wor den gepubliceerd. Swetlana verklaarde nog dat het haar moeilijk viel in enkele woorden alle redenen van haar komst naar de V.S. uit te leggen, maar zij zal daar in bijzonderheden op ingaan tijdens een volgende week te houden persconferentie. Godsdienst De dochter van Stalin, die voor het eerst voet op Amerikaanse bo dem zette, zei verder in een schrif telijke verklaring dat zij en haar generatie in het communisme geloof de. maar in de afgelopen jaren was er een discussie op gang gekomen, waardoor, wij niet meer zo automa tisch toegewijd zijn aan de ideeën waarin wij waren opgevoed". ..De godsdienst heeft er veel toe bijge dragen mij te veranderen. Ik werd grootgebracht in een gezin waarin er nooit sprake was van God, maar toen ik volwassen werd constateerde ik dat het onmogelijk is zonder God in het hart te leven". Haar besluit om naar de V.S. te gaan was geheel haar eigen wil. Zij nam het toen zij in India was om de as van haar vorig jaar overleden Indiase echtgenoot, Bradesj Singh te begraven. Zij begaf zich na veel in nerlijke strijd naar de Amerikaanse ambassade in Nieuw Delhi, in de hoop daar hulp en begrip te vinden. Het besluit was haar o.m. zo moeilijk gevallen omdat „ik niet kan verge ten dat mijn kinderen in Moskou zijn". „Maar ik weet dat zij mij en wat ik gedaan heb zullen begrijpen. Zij behoren ook tot de nieuwe ge neratie in ons land die zich niet door oude ideeën wil laten bedotten". Swetlana Stalin zei verder in haar schriftelijke verklaring dat er voor haar geen kapitalisten of communis ten zijn maar goede of slechte, eer lijke of oneerlijke mensen, in welk land zij ook leven. huwelijk te erkennen omdat haar echtgenoot een buitenlander was en omdat zij zelf wegens haar naam „als een soort staatseigendom" werd be schouwd. „Zelfs over de vraag of ik met een burger van India zou mogen trouwen werd beslist door de partij en de regering. Bovendien konden wij niet samen reizen om zijn ge boorteland te zien of om elders bui ten de Sowjet-Unie te gaan" Zij mocht pas na veel smeekbeden de Sowjet-Unie verlaten om de as van haar echtgenoot naar India te brengen. De burgemeester van Mar seille en socialistisch kamer lid Gaston Defferre heeft gis teren het duel op de degen gewonnen waartoe de Gaul listische volksvertegenwoor diger René Ribière hem had uitgedaagd. Volgens Ribière had Def ferre hem beledigd door hem in een debat „idioot" te noe men en had deze geweigerd hem zyn verontschuldigingen aan te bieden. Het duel, dat plaatshad op een privé-terrein in Neuilly aan de Seine, duurde slechts vier minuten Volgens journalisten die het duel van achter het struikgewas hadden gevolgd, was Differre sneller dan zijn tegenstander en trof hij hem tweemaal in de rechter arm Het duel werd daarna ge staakt en de tegenstanders werden door hun respectieve secondanten omhelsd. Eerste gesprek KVP, AR en CHU De drie delegaties uit de KVP, AR en CHU, die zich gezamenlijk gaan beraden over confessionele partijvor ming en mogelijkheden tot samen werking, komen maandag voor het eerst in Utrecht bijeen. De delegaties staan onder leiding van de partij voorzitters. W erkti j dverkorting in VEENENDAAL Bij de Veenendaalse Hollandia- Wol- en Kousenfabriek, voor heen Gebr. van Leeuwen N.V., zullen op korte termijn 30 werk nemers worden ontslagen. Voor het overige produktiepersoneel, ongeveer 200 man, geldt vanaf maandag een werktijdverkorting van 50 procent. Deze maatregel is voorlopig voor zes weken genomen, maar de directie houdt nu al rekening met een even tuele verlenging van deze termijn. De Hollandia-wol- en kousenfa briek is een onderdeel van het con cern Clos en Leembruggen N.V. in Leiden. Er zijn geen buitenlandse arbeidskrachten in dienst en het be drijf is gespecialiseerd in de produk- tie van industriegarens. De inkrim ping van het personeel, alsmede de werktijdverkorting, zijn niet van toe passing op het personeel van de breie- rij en technische dienst. De vestiging in Leiden waar handbreigarens wor den geproduceerd, draait normaal door. Sinds geruime tijd circuleren er geruchten dat de Hollandia-wol in moeilijkheden verkeerde wegens zijn overcompleetheid aan industriega rens. De directie sprak dit echter te gen totdat het personeel officieel op de hoogte werd gebracht van de werktijdverkorting. Wat het ontslag betreft is nu alleen de onder nemingsraad op de hoogte. Dinsdag zullen de namen bekend worden de werknemers, die ontslag krij gen. Voor het personeel dat bü de erktijdverkorting betrokken is, is in overleg met de vakbonen een wacht geldregeling tot stand gekomen, waarbij een onderscheid is gemaakt tussen personeelsleden van 23 jaar en ouder en werknemers die jon ger zijn dan 23 jaar. De 23-jarigen kri'^n een voorlopige aanvulling tot 100 procent van hun nettoloon, ter wijl het personeel dat jonger is dan 23 jaar 95 procent van het nettoloon ontvangt. De heer J. II. Havinga, districts bestuurder van de christelijke tex- tielbond „Unitas" verklaarde deze ontwikkeling niet verwacht te heb ben. „Enkele weken terug hebben we nog een gesprek met de directie ge had. En toen werd gezegd: we draai en lekker. Hier doet zich weer het probleem voor dat sommige bedrij ven veel te weinig inzicht geven in de huidige economische situatie. ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van E g in o n d BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N UJ N ZEMEN ZONDER ZORGEN ADVERTENTIE GULDEN GEWONNEN Do heer A. E. Steenbergen Herculesstraat 118 Enschede IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen). teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 24 April 1867: Zaterdag-avond heeft de knecht van een der depot houders van de broodfabriek door de duisternis misleid een kar met paaschbrooden in het water laten loepen. De Hanoveranen zien reikhalzend uit naar een oor log met Frankrijk, in de hoop van bij die gelegenheid aan het vaderlijk toezicht van Pruisen te ontsnappen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1