Catwijk heeft onioning van de 5000ste metaalfonds x Europees verzet tegen kernstop- verdrag Uitreiking diploma 's van landbouwschool EN; IRS in flat aan de J. Th. de Visserstraat in de Hoornespolder KI Institutionele beleggers zijn belangrijk G. v. d. Marei verlaat de Raiffeisetibank Ver. Sta tenen Rusland hervatten gesprek IN ZOETER W OUDE DAG 21 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD r. J. W- G. Floor, directeur van de Volkshuisvesting en ivnijverheid, heeft vanmiddag in de Hoornespolder in 'ijk aan Zee de 5000ste woning van de Bedrijf spensioen- voor de Metaalindustrie officieel geopend. Deze woning :t deel uit van de uit 12 woonverdiepingen met in totaal galerij-woningen bestaande flat aan de J. Th. de Visser- lat. De opening, die werd bijgewoond door vele genodigden, aanvankelijk verricht worden door de directeur-generaal de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens, ir deze was door ziekte verhinderd. kA gedeelte van deze flat, die 66 imer- en 90 driekamerwonin- bevat, is reeds bewoond. De ove- "ats zullen op 1 mei door de SB ders worden betrokken. Het werk is een ontwerp van het ilectenbureau A. Verschoor en Bier in Loosduinen en Boskoop !e bouw werd verricht door de Elementen Montage Bouw- tschappü in Den Haag. vele genodigden werden gegroet d6 heer R. Ba&rda, werkne- •voorzitter van het Bedrijfspen- fonds. Namens het gemeentebe- vatn Katwijk waren aanwe- 11 loco-burgemeester C. van der en wethouder Jac. van Dijk. ras het ministerie van Volks- lesting en Ruimtelijke Ordening plaatsvervangend secreta- tneraal, de heer C. J Booster en oofd van de afdeling Finan- mevrouw Steensma ANC T 5 tC -34880, v-ih-'' 108841 U-:NS Luxe, Dan t ministerie van Sociale Zaken K8 N folksgezondheid was vertegen door mr. A. C. M. van der directeur generaal voor So- voorzieningen en de heer rink. Ook ir. Mackenzie, hoofd deur van de provinciale water van Zuid-Holland was aanwe- Verder was de Unie van Vrou- Vrijwilligers vertegenwoor- door de presidente, mevr. Hui- "iruinzeel en de penningmees- mevr. Smit. Namens de pro- toonde mevr. Gallas-Dorland elderdorp belangstelling, ïafgaande aan deze opening in hotel Savoy aan de Boule- ln Katwijk aan Zee een bijeen- I gehouden voor de genodigden, hebben de heren P. G. Hoek, -18 UüfMer van de Beleggingscommis- ran de Stichting Bedryfspen fonds voor de Metaalindustrie, J. W. G. Floor, directeur van (olkshulsvesting en Bouwrüjver- gesproken over de waarde van Institutionele beleggers voor de ngbouw ]or het bestuur van het pensioen- 1 |l i werd een bedrag van f 5000,- I f dkbaar gesteld aan de Unie van iwelijke Vrijwilligers, speciaal be- voor het bejaarden werk in de Ungen Beleggers zijn toespraak zei mr. dat alle Institutionele beleggers 1966 4,4 procent van het totaal hun beleggingen hadden gesto- ln onroerend goed. Dit cijfer is 'f niet representatief voor alle Pen van deze beleggers, geven de levensverzekerings- 241 fschappijen en de pensioenfond- L - en bij dit laatste in het by- de bedrijfspensioenfondsen cijfers te zieneind 1965 was fe levensverzekeringsmaatschap- 9,13 procent belegd van het to- vermogen belegd in onroerend goed en bij de bedrijfspensioenfond sen was dit percentage eind 1904 12,3 procent. Neemt men, aldus de heer Floor, voor deze groepen de cijfers voor de beleggingen in het laatste jaar, waar voor gegevens beschikbaar zijn, af zonderlijk, dan komt men voor de 1965 tot een percentage van 13 en Daarom meende hij, dat het Be drijfspensioenfonds voor de Metaalin dustrie met een percentage van 17,5 procent per eind 1965 voor het totaal belegde vermogen en van 23,3 voor beleggingen in 1965 een fraaie plaats inneemt. Half miljard Uitvoerig ging mr. Floor vervol gens in op de woningvoorziening en haar problemen en op de ontwikke- voor de bedrijfspensioenfondsen in 1964 tot 14. ling in de huurpolitick en tenslotte merkte hy op, dat in het laatste half jaar voor niet minder dan 12.500 particuliere huurwoningen, die vrij wel alle in handen van institutionele beleggers komen, subsidie werd toe gekend, waarmee een investering is gemoeid van een half miljard gul den. Gezien de schaalvergroting aan de zijde van de plannen in ruimere zin van de produktie die vraagt om schaalvergroting in het financië- let vak, is het uitermate gewenst, dat er een bundeling van krachten ont staat. die enerzijds realisatie van grote veelvuldige projecten mogelijk maakt, doch anderzijds de belegger grotere invloed verschaft op de aard van het goed, dat hij tenslotte wil verwerven. De voorzitter van de beleggings commissie van het bedrijfspensioen fonds. de heer P. G. Hoek, memo reerde de dag van 8 november 1962, waarop Koningin Juliana de een miljoenste na de oorlog gebouwde woning in Zwolle in gebruik stelde. Het was de 2614-de woning van het fonds, dat nu toe is aan zijn 5000ste wnoing. Dit betekent een toeneming derhal ve van rond 2400 woningen, overeen komend met een investering van rond twaalf miljoen gulden op jaar salaris. uitmakende 22 procent van het in die jaren gemiddeld toegeno men belegde vermogen. Honderd miljoen Met uitzondering van het Alge meen Mijnwerkersfonds is het abso lute getal van het aantal woningen van het fonds en het daarin belegde vermogen van rond honderd miljoen gulden per eind 1966 het hoogste in de groep bedrijfspensioenfondsen. De heer Hoek betoogde, dat de zo zeer gewenste eensgezinswoning zich, op beperkte schaal in een groot ge De 5000ste woning van het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalindustrie bevindt zich iii de flat aan de rechterzijde op deze foto. Deze flat staat aan het begin van de Hoornespolder in Katwijk aan Zee bij de brug over de Oude Rijn. Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee. grotere schaal in de rest van ons land. zal lenen voor belegging en verhuur. Wil de voorkeur, die deze woning heeft, antwoord vinden in activitei ten van institutionele beleggers, dan zal tenminste aan één voorwaarde Geslaagden aan Boskoopse rmts Bij de eindexamens van de rijks middelbare tuinbouwschool Boskoop behaalden de volgende personen het einddiploma met aantekening voor handelscorrespondentie in de achter hun naam aangegeven talen: C. Bol (D.) uit Hazerswoude, P. L. Bos (D. E.) uit Leiden, A. Dortland (D. E.) uit Boskoop, A B. Goudriaan (F. D. E.) uit Boskoop, A. Gulde- mond (F D. E.) uit Boskoop, R. W B van der Kraats (D. E.) uit Bos koop. W. H. Kromhout, Leiden, P. Lages (D. E.) uit Oegstgeest), A J. M. Pannebakker (E.) uit Hazerswou de, J. M. P. Pannebakker, uit Ha zerswoude, D. J. van Tol, <D. E.) uit Leiderdorp, P. L. Trimp uit Boskoop, Veenendaal OF. D. E.) uit Bos koop, H. H. J. van de Vliet uit Bos koop, J. L. van Wyk <E). uit Al phen aan den Rijn. moeten worden voldaan: de prys van de grond, die nu eenmaal van grote re oppervlakte is dan die voor hoog bouw. zal in het overheidsbeleid (het betreft immers voor een groot deel gemeentegrond) binnen redelijke proporties moeten worden gehouden. Met name zal aan de praktijk van het verschuiven van een deel van de grondkosen uit de sector van de woningwetbouw naar die van de sector van de vrye- en pre- mlebouw een einde moeten komen. Ten aanzien van de bejaardewo ning zei de heer Hoek tenslotte, dat het niet mogelijk is gebleken de zo genaamde sociale bejaardenwoning anders te bouwen dan door toepas sing van de woningwet en de duur- detre bejaardenwoning praktisch niet anders dan door eigen investering van de bejaarden. Over de huurprijzen merkte hy nog op, dat de na-oorlogse huurder helaas nog niet gewend is voor zyn woongenot de prys te betalen, wel ke dit genot economisch gespro ken waard is. Vanaf het moment, dat het moge lijk zal zijn de woningmarkt weer normaal te doen functioneren, door dat de huurder zelf betaalt voor wat hij geniet, zal de wonlngbeleggings- markt bevrijd zyn van factoren, die deze nog steeds schiksgewijze versto ren bij de invoering van wisselende systemen van bijdragen uit de alge mene middelen, zo besloot de heer Hoek. LEIDERDORP Raadsagenda De gemeenteraad van Leiderdorp komt dinsdagavond om 8 uur in openbare vergadering byeen voor de behandeling van de volgende voor stellen: benoeming van een commis sie ad hoe voor het onderzoek der gemeenterekening over 1964; af braak van de woning Van-der-Valk- Boumanweg 48a met de daarnaast staande werkplaats en tot onder handse aanbesteding daarvan: na dere vaststelling van de wethouders salarissen met ingang van 1. APROL 1967; verlenen van een subsidie aan de afdeling Leiderdorp van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. over 1967; verle nen van medewerking, als bedoel in artikel 72 der Lageronderwys- wet 1920. ten behoeve van de aan schaffing van nieuwe leermiddelen voor de school aan de Kastanjelaan. a. voor het vak handenarbeid, b. voor het vak aardrijkskunde; aan gaan van een overeenkomst met de gemeente Leiden tot het verwerken van afvalstoffen in de Leidse vuil verbrandingsinrichting; uitbreiden en verbeteren van de aula op de al- gemente begraafplaats; aanschaf fen van drie wagentjes ten behoeve van het vervoeren van zand op de algemene begraafplaats; verbeteren ern van de werking van de siyk- gistingstank van de gemeenteiyke rioolwaterzuiveringsinrichtingover dragen van de gemeenteiyke riool waterzuiveringsinrichting aan het Hoogheemraadschap van Rynland het uitbreiden van de accomodatie van de gemeenteiyke jachtha ven met een aanlegsteiger; verkopen van gemeentewoningen aan de be woners; vaststellen van comptabili- teitsbesluiten. De toneelgroep van de Wasse- naarse buurtvereniging Kerkehout treedt op vrydag en zaterdagavond 28 en 29 april as. in het buurtcen trum «clubgebouw S. V. Wassenaar) voor het voetlicht. Onder regie van de heer C. van der Ham zal worden opgevoerd het biyspel „Een dak te kort". Na dertig jaar de voorzittershamer in Wassenaar te hebben gehanteerd In de drukbezochte jaarvergade ring van de Coöperatieve Raiffeisen- bank-Wassenaar, die gisteravond in het Dorpscentrum werd gehouden heeft de heer G. van der Marei af scheid genomen als voorzitter van het bestuur. Dertig jaar lang heeft hij deze functie bekleed; nu was er de tUd gekomen om af te treden om dat de heer Van der Marei de in het huishoudeiyk reglement gestelde leeftijdsgrens heeft overschreden. Niet alleen namens het bestuur en de leden werd de heer Van der Ma- rel hulde en dank gebracht voor wat hy gedurende zo lange tyd in het belang van de bank heeft gedaan, ook namens de Centrale Raiffeisen- bank in Utrecht, door dr. A. J. Ver- hage, en namens het gemeentebe stuur door wethouder mr. N. W. A. Brink. Dr. Verhage kenschetste de schei dende voorzitter als een man die na rustig wikken en wegen tot een ge degen oordeel komt. Met enkele cyfers illustreerde dr. Verhage de groei van de Wassenaar- se Raiffeisenbank in de periode van 30 jaren waarin de heer Van der Marei leiding gaf aan het werk. Het totaal van de „uitzettingen" steeg in die tyd van f785.000 tot byna f6.5 miljoen. Het balanstotaal was in 1937 f 960.000 en bedraagt nu f 13.5 miljoen. Namens het bestuur en de directie van de Centrale bank over handigde dr. Verhage de scheidende voorzitter een bronzen legpenning. Wethouder mr. N. W. A. Brink zei in zyn toespraak, dat de heer Van der Marei, zich zyn gehele leven op maatschappeiyk terrein heeft bewo gen. Niet alleen voor de Raiffeisen bank heeft hy zich verdiensteiyk ge maakt, ook in vele en belangrijke functies die verband hieldep met zyn (Van onze correspondenten in Washington en Bonn) Amerikanen en Russen zul len in Genève samen een ont werptekst voor het verdrag te gen verdere verspreiding van kernwapens uitdokteren, die dan op 9 mei aan de Geneefse ontwapeningsconferentie zal worden v< Dit gebeurt, aldus maakte de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren bekend, met instemming van Amerika's N.A.V.O.-bondgenoten, ondanks het feit dat er geen weste lijke overeenstemming werd bereikt over de inhoud van de verdragstekst. De besprekingen in N.A.V.O.- verband van de afgelopen dagen wezen namelyk uit dat vooral de te genstellingen tussen West-Duitsland y-, en Italië enerzijds en de Ver Sta- j LUratOOlïl-beZWareil ten aan de andere kant, onoverbrug baar waren. De kwestie van de in- De Duitse en Italiaanse bezwaren spectie door Euratom of door de worden grotendeels door de andere Weense internationale atoomorgani satie lykt weliswaar haar oplossing te naderen, maar Bonn en Rome zyn nog altyd niet bevredigd door de Amerikaanse voorstellen om te ver meden dat het zgn. nonproli feratieverdrag het vreedzaam kern- gebruik en atoomonderzoek zou kun nen schaden. Bovendien ïyken by een recent bezoek van de Westduitse onder handelaar Schinpenkötter in Was hington opnieuw moeliykheden te zyn gerezen op andere punten, die door de Bondsrepubliek naar voren zyn gebracht, zoals de garantie dat een Verenigd Europa de mogelijk heid zal hebben een gemeenschap- peiyke atoomstrydmacht te hebben, de opneming in de verdragstekst dat de atoommogendheden naar ontwa pening streven, alsook dat zjj niPt- atomaire landen niet gehoorzaam heid zullen pogen af te dwingen door atomaire dreiging. by het verdrag betrokken industrie staten gedeeld. Vooral de controlere geling waaraan ieder deelnemend land, ook al produceert het geen atoomwapens, zyn atoomonderzoek en zyn atoomindustrie zal dienen te onderwerpen, ondervindt sterke kri tiek. Duitsers en met hen vele Eura- tomleden willen bovendien de mogeiykheld geschapen zien om na vijf jaar het verdrag te herzien en desnoods uit het verdrag te treden. De Bondsregering heeft in het by- zonder bezwaren omdat zy zelf niet aan de ontwapeningsconferentie deel neemt. daar West-Duitsland geen lid der Ver. Naties is. Washington geïrriteerd Washington is bepaald diep teleur gesteld over de mislukking van de poging om eerst binnen het Atlan tische bondgenootschap overeen stemming over het verdragsontwerp te bereiken, voordat de tekst verder met de Sowjet-Unie zou worden be sproken. Enige geïrriteerdheid over de Europese bondgenoten is in de Amerikaanse hoofdstad dan ook merkbaar en het argument dat met het verdrag tegen verspreiding van kernwapens de atoommogendhe den feitelyk aan niet-nuclaire lan den vragen te beloven niet naar een eersterangs defensie te zullen stre ven (hetgeen voor grotere naties een bepaald unieke daad zou zyn) stuit hier op een totaal onbegrip. WASSENAAR Wegens afwezigheid van lr. F. Doornbos, inspecteur van het land bouwonderwijs, heeft d eheer On derwater uit Lisse de geslaagden aan de Zoeterwoudse landbouwschool de diploma's uitgereikt. Hij verheugde zich erover dat er van d ell leer lingen 10 waren geslaagd. Ook richtte hy een dankwoord tot deelte van westeiyk Nederland en op de heer Van Vliet, het hoofd van de school en de leerlingen. Ook ir. Buck, directeur van de middelbare landbouwschool in Voorhout sprak waarderende woorden tot de ge slaagden en de leraren. De geslaagden uit ons verschy- ningsgebied zyn: Fred. Benschop uit Rypwetering Mart van Diemen Nieuwe Wetering Jac. van Haastert De geslaagden van de Zoeter woudse landbouivschool (Foto LD/Holvast) Koudekerk Nic. Kaptein Hazerswou de Wilh. v. d Salm Zoeterwoude Chr. Wysman Alphen a/d Ryn Joh. Heemskerk Koudekerk. Voor de~ uitreiking was er een tie- nermis met pianomuziek. Excursies van Nutsdepartement Het Wassenaarse Nutsdepartement organiseert in de maand mei een drie-tal excursies. Op woensdag 10 mei zal een dagtocht worden gemaakt naar Wagenlngen waar de bota nische tuinen en de Landbouwhoge school zullen worden bezocht, terwijl tevens een bloesemtocht door de Be tuwe wordt gemaakt. Op zaterdag 20 mei zal een lente- tocht met onbekende bestemming worden gehouden. Voor dinsdag 30 mei tenslotte staat een rhododen- drontocht op het programma naar de Wouwse plantage, de streek aan beide zyden van de Nederlands-Bel gische grens. De afdeling Wassenaar van de algemene r k-ambtenaren vereniging houdt maandagavond om 8.15 uur ln het Jeroenhuis de jaarvergadering. Uit de agenda biykt dat de voorzit ter. de heer L. G. de Koning zich om persooniyke reden niet herkiesbaar heeft gesteld. Als zyn opvolger wordt door het bestuur voorgesteld de heer A. J. van Bemmelen. wterk, de bloembollencultuur, de rui tersport, hij was voorzitter van de Landeiyke Ryvereniging „Koningin Emma". Namens het gemeentebe stuur bracht mr. Brink de scheiden de voorzitter hartelyk dank. De heer J. D. Binnendyk tenslot te voerde het woord namens bestuur en raad van toezicht van de Wasse naarse bank. Hy zei dat de heer Van der Marei zich gedurende 30 jaren met inzet van zyn gehele persoon- ïykheid heeft beijverd voor de be langen van de bank en de aangeslo ten leden. Op voorstel van de raad van toezicht werd besloten de heer Van der Marei te benoemen tot ere lid. En als stoffelyke biyken van dankbaarheid werd hem een tuin- ameublement en een platenspeler aangeboden, terwyl het personeel van de bank daar nog een tweetal langspeelplaten aan toevoegde. De heer Van der Marei sprak een dankwoord en haalde nog enkele herinneringen op, onder meer uit de oorlogstyd. De heer G. v. d. Marei zal wor den opgevolgd door zyn zoon, de heer J. v. d. Marei, die bij de bestuurs verkiezing een overtuigende meer derheid van stemmen kreeg. De heer J. D. Binnendijk werd herkozen als lid van de raad van toezicht. Uit het jaarverslag en de verlies- en winstrekening en de balans, die eerder in de vergadering door de heer Van der Marei waren toegelicht bleek, dat de bank een gunstig jaar achter de rug heeft. Er werd weer vooruitgang geboekt in alle sectoren. Het aantal leden steeg met 9 tot 574. Het by de Centrale bank gedepo neerde bedrag steeg met ongeveer f380.000 tot ruim f5.4 miljoen. Het bedrag der spaargelden steeg tot bo ven f 10 miljoen en de winst over 1966, groot byna f 60.000, die traditie getrouw aan de reserve werd toege voegd brengt de reserve op ruim f 500.000. De jaarstukken werden goedge keurd. WASSENAAR Plannen voor een kleuterdagverblij f Er zyn in Wassenaar plannen in vergevorderde staat van voorberei ding im te komen tot een stichting die zich ten doel stelt het oprichten en beheren van een kleuterdagver- blyf. Het dagverblijf de stichting is niet gebonden aan een bepaalde kerkgemeenschap is bestemd voor kleuters van 1 tot 4 jaar en voor kleuters waarvoor nog geen plaats is op een kleuterschool. De bedoeling is dat vooral werken de moeders hun kinderen aan het dagverbiyf zullen toevertrouwen, waar de kleuters verzorgd en bezig gehouden zullen worden. Als vesti gingsplaats denkt men aan het noor- delyk deel van de gemeente (uitbrei dingsplan zyiwatering en omgeving) waar de behoefte het grootst biykt te zijn. Het bestuur van de te vormen stichting is als volgt samengesteld: G.L. Elout, voorzitter, mevr. Th. Slegtenhorst-Bakker, arts, secreta resse, mevr. M.H. S schrijver-Lans penningmeesteresse en Mr.Je. van Leeuwen en mej. M. Hakkeling leden. ZOETERWOUDE Verhoging van reinigingsrecht Het college van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude stelt de gemeenteraad voor de reinigings rechten te verhogen. Dit wordt nood- zakelyk geacht omdat door aanslui ting op de Leidse vuilverbranding de kosten per Jaar ongeveer f1235 zyn gestegen. 13 oktober 1965 werd het tarief be paald op een recht van f 18 per jaar, te verhogen met f 1 voor het gebruik van elke van gemeentewege ver strekte vuilnisemmer. Nu wordt voorgesteld het recht te verhogen tot f 30 voor elke eerste emmer, f 27 voor de tweede emmer, resp. f 24 en f 21 voor de derde en vierde emmer. Door hantering van het tarief zal een opbrengst worden verkregen van f35.536: gemiddeld f29.18 per em mer. Medische diensten Leiderdorp dokter H. A. Blaau- wendraad, Hogewaard 4. Koudekerk aan den Ryn, tel. 01714—208; zuster Van Leeuwen, Dorpsstraat 50, tel. 01714—505. Koudekerk aan den Ryn. Voorschoten dokter S. v. d. Kooy, J. W. Frisolaan 5, tel. 2527; tandarts B. van wyk. Kon. Juliana- laan 32. melden 9.30 uur; Voorscho- tense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525; wykverpl. zuster Lieber, Wyn- gaardenlaan 2, tel. 2177. Warmond dokter H. A. G. M. Walenkamp, tel. 220; zuster Van Paasen, Kerkdam 1, tel. 250. Wassenaar dokter H. W. Plink. Prinsenweg 44a, tel. 2075; dokter H. S. Boogaart. Storm van 's-Gravesan- deweg 1, tel. 4466; Wassenaarse apo theek. Schouwweg 32, tel. 2402; tand arts G. E. M. J. Schülz, Jonkerlaan 86, tel. 2116; van 18.00—18.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9