Na ruim 20 jaar legt Holtrop functie neer Van Hall schuldig V.N. gaan uitspraak van Internationaal Gerechtshof voorhij LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 I olgend jaar december in premiere Op 21 december 1968 zal In theater Carré In Amsterdam de Nederland se première worden gegeven van d< musical „De man van La Mancha" Voor de twee hoofdrollen zün Guus Hermus en Lex Goudsmit gecontrac- De musical wordt geproduceerd door Paul Kyzer (die ook de pro- duktie heeft van Anatevka) in samenwerking met Lawrence White. De regie zal worden verzorgd door de Amerikaan Altman, die het afgelo pen seizoen ook voor de regie van Anatevka naar Nederland kwam. De algehele muzikale leiding is in handen van Hugo de Groot in sa menwerking met Cor Lemaire, die tevens het orkest zal dirigeren. Guus Hermus speelt de dubbelrol van Don Quichote en van Cervan tes in de door Miguel de Cervantes geïnspireerde voorstelling. De tekst is van de hand van Dale Wasser- ADVERTENTIE Van Nelle besbellen Clir. politiebond Niet de politie is er schuldig aan, dat er niet eerder is ingegrepen bij de wanordelijkheden in de hal van het Amsterdams Centraal Station, maar de burgemeester van Amster dam. Dit is de mening van de heer D. Rook. voorzitter van de Bond van Christelijke Politie Ambtenaren. Hij uitte die mening in een hoofd artikel in het orgaan van zijn bond. Er is zo schrijft hy in het ver leden overleg geweest over de vraag op welke wijze aan de wanordelijk heden een eind kon worden gemaakt. Dit overleg leidde slechts tot on voldoende maatregelen van de zyde Nederlandse Spoorwegen. Het euvel bleef voortbestaan en de politie moest er genoegen mee nemen dat zy op uitdrukkelyk verzoek van de Spowwegen in de hal die geen openbaar terrein is. zou kunnen op treden. Op deze wijze aldus de heer Rook moest het wel spaak lopen. Ons bezwaar is dan ook, dat de burgemeester van Amsterdam deze toestand, die de politie noopte tot het innemen van een latent af wachtende houding, getolereerd heeft en er niet voor heeft gezorgd dat door de N.S. om effectieve politie-as- sistentie is gevraagd. Treinrovers in hongerstaking Gisteravond duurde een staking in de strafgevangenis van Leicester voort. Acht gevangenen, die zie hin hun cellen hebben gebarricadeerd, hebben sinds woensdag alle voedsel geweigerd, omdat zij een betere be handeling wensen. Onder hen be vinden zich drie treinrovers en een van de daders van de moord op de drie politiemannen in Londen. Hon derd agenten hebben uit voorzorg de gevangenis omsingeld. Gisteren is op het eiland Wight de eerste nieuwe strafgevangenis sinds honderd jaar geopend. Alles is su permodern en efficient. Van buiten ziet het gebouw er als een hotel uit. Het heeft zeventien miljoen gulden gekost en is bestemd voor recidivis ten, die er straffen van een tot drie jaar zullen uitzitten. Er is plaats voor 480 mannen. Aangezien de ge vangenisbevolking angstwekkend is gestegen in de laatste zestien maanden alleen al met vyfduizend man heeft de Britse regering be sloten zes nieuwe gevangenissen te bouwen en vier legerkampen als iioodgevangenissen in te richten. man. De muziek werd gecomponeerd door Mitch Leigh. Joe Darion lever de de liedteksten. „De man van La Mancha" beleeft in New York zijn tweede jaar met nog steeds uitverkochte zalen. De voorstelling kreeg zes Tony-awards. De Amerikaanse producenten ver- Mejuffrouw Mollie Ang Mooi Hoea is gisteren op Schiphol aan gekomen. Zij is niet zo maar een mejuffrouw; zij is Miss Toerisme van Singapore en maakt als „ambassadrice" van haar land een goodioïllreis rond de wereld. Lex Goudsmit en Guus Her- mus, de twee hoofdrolspelers in „De man van La Mancha" wachten dat de voorstelling er nog tenminste drie jaar gebracht zal worden. De Europese première zal op 8 januari a.s. plaatshebben in We nen. Ook in Wenen zorgt Paul Kij- zer in samenwerking met Lawrence White voor de produktie. ADVERTENTIE Vgn-iNelle bestellen B.B.C. begint al op 1 juli met kleuren (Van onze Londense correspondent) De B.B.C. zal op 1 juli op het tweede net op beperkte schaal met kleurentelevisie beginnenvyf maanden eerder dan werd verwacht. Dit is de aanloop voor de uitgebrei de kleurentelevisie welke in Enge land officieel op 2 december zal be ginnen. Vanaf 1 juli zullen regelma tig gedurende vyf uur per week kleu- renprogramma's worden uitgezon den. Kykers die in het bezit zyn van kleurenontvangers, welke onge veer drieduizend gulden kosten maar waarschynlyk ook gehuurd kunnen worden, zullen in staat zyn de twee de week v. de tenniskampioenschap pen in Wimbledon geheel in kleur te zien. Dit betekent dat er die week de eerste week van de kleurentelevisie in totaal gedurende veertig ui kleur zal worden uitgezonden. De B.B.C. beschouwt kleurenpro- gramma's als iets volkomen natuur- lyks en vanzelfsprekends en niet als iets voor alleen maar byzonder spec taculaire gebeurtenissen. Vandaar dat talrijke bekende programma onderdelen, behalve in zwart en wit, ook in kleur op het scherm zullen komen. Staatsbegrafenis Adenauer op t.v. De NTS zal dinsdag 25 april van 18.00 tot 18.45 uur op Neder land 1 een samenvatting uitzenden van de reportage die de Westduitse televisie die dag geeft van de staatsbegrafenis van dr. Adenauer. Expo '67 op t.v. De NTS zal op donderdag 27 apri' in 21.50 tot 22.05 uur op Nederlanr via de communicatie-satelliet Ear ly Bird een rechtstreekse reportagt geven van de officiële opening var de wereldtentoonstelling is Montreal ADVERTENTIE oude... of jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen Onderzoek na t.v,-uitzending over de BVD Minister Beernink van Binnen landse Zaken heeft op vragen uit de Tweede Kamer over een televisie-uit zending van de VPRO. met als on derwerp de BVD, geantwoord dat hy bereid is ten aanzien van alle ge noemde gevallen een nader onder- oek in te stellen. Hij heeft inmiddels tan de presentator van de uitzen- ling verzocht alle gegevens beschik baar te stellen die een onderzoek mo- ïeiyk kunnen maken. President Nederlandsche Bank WOENSDAG RECEPTIE Op de kop af 21 jaar (3 ambtsperioden van 7 jaar elk) is dr. M. W- Holtrop president geweest van de Nederlandsche Bank- Zijn benoeming ging in op 1 mei 1946. Op 1 mei 1967 zal zijn zetel in het oude bouw aan de Amsterdamse Turfmarkt worden ingenomen door zijn opvolger, de oud' premier prof. dr- J. Zijlstra. Verklaring van Botha Zuid-Afrika heeft alle voorstellen van de V.N.-commissie voor Zuid- west-Afrika verworpen. De voor naamste Zuidafrikaanse afgevaardig de. Botha, zei op een persconferen tie in New York dat hij, zolang wordt vastgehouden aan de opvat ting dat Zuid-Afrika het gebied on wettig in beheer heeft, „geen enkele vooruitgang ziet in de samenwerking met Zuid-Afrika. Waarnemers vatten deze uitspraak op als zouden de V.N. hun standpunt moeten veranderen wanneer men tot een gesprek wil komen. Botha zei dat zijn regering de re solutie die op 27 oktober werd aan genomen onwettig acht. De meerder heid iin de V.N. die daarvoor actie gevoerd heeft, is aan de uitspraak van he t internationale gerechtshof, voorbij gegaan. Zuid-Afrika wil een vreedzame oplossing voor de vraag stukken waar het voor staat. Ver meden moet worden dat het tot een confrontatie komt met de zwarte lan den van Africa. Botha vroeg om be grip voor de Zuidafrikaanse moei lijkheden. Wanneer steeds meel mensen het land bezoeken zullen zy begrijpen hoe de toestand werkelijk is. en deze in feite historisch ge groeid is en niet in één dag kan worden opgelost. Vandaag begon de speciale bijeen komst van de Algemene vergadering die de marnier moet vaststellen waar op het besluit, het Zuidafrikaanse mandaat over Zuidwest-Afrika te beëindigen, moet worden uitgevoerd. Ethiopië, Nigerië, Senegal en Egyp te hebben voorgesteld een V.N.-raad te benoemen die verkiezingen in Zuidwest-Afrika moeten voorberei den. Het land zou in juni volgend jaar onafihankelyk moeten zyn. Chili en Mexico stelden yoor, dat een dergelijke raad de wensen van het volk voor onafhankelykheid vol ledig zal vervullen, een datum wordt niet genoemd. Het derde plan, af komstig van Canada en Italië, vraagt om benoeming van speciale VN- vertegenwoordigers en een VN-raad, die tot taak hebben vast te steilten wat noodzakelyk is voor het in staat stellen van Zuidwest-Afrika. zelfbe schikking en onafhankelijkheid te verkrijgen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Het boek dat blijft In de Singerconcertzaal in Laren wordt van 28 april tot 24 mei een tentoonstelling onder de titel „Het boek dat blyft" gehouden. Deze ex positie is samengebracht door het Ned. Bijbelgenootschap en de Heilige Landstichting te Nymegen. ADVERTENTIE Oud Holl. RANKENKAST een combinatie van edele hout soorten. en zeer fraai ambach- telyk handweik. f 1590,—. exclusieve meubelen BULTHUIS BOTERMARKT 23 Over het wezen van onze centrale* bankinstelling heeft president Hol trop meer dan eens belangwekkende woorden gezegd, zo o.a. ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan der bank op 1 april 1964. In de loop van de tyd, aldus toen dr. Holtrop, is de functie van de Nederlandsche Bank veranderd. Vroeger comi ciële instelling, is zij thans belast met openbare taken, die haar de be voegdheid geven diep in het finan- cieel-economisch leven in te grypen. Voor het vervullen van die taken be hoeft zy als vroeger het vertrouwen van regering en bedryfsleven beide. Het is daarom, dat de wetgever haar heeft gemaakt tot wat zy thans is. Een naamloze vennootschap met een zeer eigen statuut, dat haar een grote mate van onafhankelykheid verze kert, opdat geen privaat belang haar beleid zou kunnen beïnvloeden. Zy wordt geleid door een directie, be noemd door de Kroon. Zy is door de wetgever uitgerust met een eigen verantwoordelykheid voor het te sn beleid, welke evenwel in laats te instantie, overeenkomstig de re gels van het aanwyzingsrecht, dient te wyken voor de verantwoordelyk heid van de regering. Over grenzen Dr. Holtrops capaciteiten zyn ook •er de grenzen gewaardeerd. In ok tober 1963 schryft Lloyds Bank Re- van hem: „Dr. Holtrop, de pre sident van de Nederlandsche Bank, neemt een positie in van bijzonder gezag. Indien hy het had gewild had hij de functie kunnen krijgen managing director van het In ternationaal Monetair Fonds in Washington. Deze wyze en geleerde voert een vast beleid over de. monetaire aangelegenheden van zyn land". Ep in een beschouwing over Central bankers" (presidenten van centrale banken i schreef The Wall Street Journal in juni 1965: De col lega's van deze president van de Ne derlandsche Centrale bank zyn een parig in hun mening over de onaf- hankelyke opvattingen van dr. Hol trop". Nevenfuncties In eigen land bekleedt dr. Hol trop tal van nevenfuncties die hem contact brengen met uiteenlopen de kringen van het maatschappelyk leven. Zo werd hy dit jaar benoemd tot voorzitter van de centrale com- ie voor de statistiek als opvolger prof. mr. P. J. Oud. Reeds in 1950 werd hy voorzitter van de Am sterdamse universiteitsvereniging als opvolger van prof. mr. F. de Vries. Voorts zien wij dr. Holtrop als pen ningmeester van het comité natio naal huweiyksgeschenk Prinses Beatrix, als kroonlid van de S.E.R., als lid van de Raad voor het Zuiver Wetenschappelyk Onderzoek, als ge- lid van de Kon. Ned. Akademie Wetenschappen, als bestuurslid de centrale organisatie voor het toegepast natuurwetenschappeiyk on derzoek e.a. ic Dtr. Holtrop tijdens een van zijn ontelbare redevoeringen. Diverse onderscheidingen zyn dr. Holtrop in de loop der jaren ver leend. Hij klom op tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Ook is hy Grootofficier in de Kroonorde van België. De Economische Hoge school in Rotterdam verleende hem het eredoctoraat. Woensdag neemt dr. Holtrop af scheid op een receptie in het Am sterdamse Amstel Hotel van 15.30 tot 17.30 uur. Zijn opvolger staat ge reed. Het is oud-premier prof. dr. J. Zijlstra, die met ingang van 1 mei tot president van de Nederland sche Bank is benoemd. Een nieuwe president en over enige tyd een nieuw hoofdgebouw voor onze cen trale bank, dat zijn voltooiing aan het Amsterdamse Frederiksplein gaat naderen. Maandag 6 november 1961 •erd de eerste van de 2500 palen daartoe geheid. GIFT VAN PAUS Paus Paulus heeft 10.000 dollar ge schonken voor het wereld-voedsel programma, in verband met zijn op roep voor intensievere strijd tegen honger, armoede en sociale onrecht vaardigheid in de wereld. Hy deed d(.i op een audiëntie voor leden van de commissie voor het VN-wereld- voedselprogramma, in ADVERTENTIE Van Nelle bestollen NEDERLAND NCRV 6.45 uur Pipo de clown 6.50 uur Journaal 7.00 uur Twien; magazine voor tieners en twens 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Attentie 8.45 uur De Lucy show 9.10 uur Reconstructie van het Rijksdagbrandproces 10.10 uur Discussie over dit proces 11.10 uur NTS-journaal 11.15 uur Sluiting NEDERLAND VARA 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur Coronation Street 9.20 uur Mies en scène 10.05 uur Uitgerekend; geldbesparing by het kopen 10.15 uur NTS-journaal 10.30 uur Kernfysica (27, herhaling) 11.00 uur Sluiting ÜIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 l Reis door operetteland - Niem an dalletjes; grammofoonplaten en gióteren Shakespeare „Twee edellieden van Vero na" (niet te verwarren met Ve- roniika) is een van de eerste stukken van Shakespeare. Hij schreef het nog voor zijn der tigste jaar, vermoedelijk na Koning Hendrik VI, Koning Ri chard HI en Titus Andronicus. Het zou overdreven zijn van een jeugdzonde te spreien, maar een feit is dat de beste stukken nog moesten komen en „The two gentlemen of Verona' 'is dan ook niet zijn sterkste staaltje. Wel schijnt het beschouwd te wor den als een van zijn meest poë tische stukken, een typisch hof, stuk. opgebouwd uit een Spaan se roman en weer een andere liefdeskomedie. Er werd geani meerd in gespeeld, zoals dat in zo'n Shakespeareaanse komedie betaamt, met name door André van den Heuvel, Willem Nyholt en Hein Boele, en door alle an deren natuurlyk, onder wie Rita Mareohal, die na een langdurig verblijf in Israël weer op de va derlandse planken is opgedoken. „Brandpunt" had een aantal goede, maar weinig opzienba rende onderwerpen. Adenauer natuurlyk, en verder een inter view met de befaamde econoom Galbraith, een aardige reportage over de Brandersbuurt in Schie dam, die'door de Schiedamse jeugd gefatsoeneerd zal worden (in de hoop dat deze oude buurt gespaard zal blyven voor sane ring) en een corrigerende uit zending over kunstnieren, waar aan wel degelijk gebrek schijnt te zyn, ondanks een eerdere ver klaring van hogerhand van het tegendeel. Kamerdebat Voor het overige „stal minis ter-president De Jong de show". Op Nederland H kon de rubriek „Wy willen wel eens weten" het dit. keer in levendigheid niet ha len bij het Kamerdebat (men nam een legerpredikant op de korrel) en het ziet er dan ook naar uit dat het volk in de toe komst zal eisen dat alle Kamer debatten rechtstreeks worden utgezonden. Informatie 19.00 ..Hl 23.55-2400 Nws Hilversum 2 .298 m NRU: 1820 Uitzending van D'66. moderne staten, door 10 Act. 19.30 RV.U. culti Tom Hoogland. Operettemuz. (gr.j.; zing. 21.15 Volksmuz. 21.35 Lichte g maiz. 22.05 Pa Hum anii ntaar, or gesproken door Th. Polet. 22.3 ADVERTENTIE Van Nelle besbellen Aanhangers Mao beheersen Peking Een revolutionaire oommissie on der leiding van Hsieh Foe-tsjing, de minister voor Staatsveiligheid, heeft gistermiddag tydelijk het bestuur over de hoofdstad Peking overgenomen, zo meldde radio Peking. De namen van de 97 leden van de werden bekendgemaakt op bijeenkomst van meer dan 100.000 het arbeidersstadion. Van hen werden 33 leden van de commis sie met het dagelijks bestuur van de stad belast. Het belang dat de aanhangers van Mao aan de instelling van de be stuurscommissie hechten, blijkt uit de rechtstreekse uitzending die Peking van de by eenkomst verzorgde. De commissie is de zesde en verreweg de belangrijkste welke door Mao ge vormd werd in zijn strijd tegen pre sident Lioe Tsjao-tsji. De ontbonden communistische ge- meenteiyke commissie van Peking, onder leiding van de ontslagen bur gemeester Peng Tsjen, is beschuldigd Lioe tegen Mao te steunen. China heeft meegedeeld dat de Chinese vertegenwoordiger in het comité voor de toekenning van de internationale Lenin-prijs, Kwo Mo- djo, zich heeft teruggetrokken, omdat „Sowjetrussische revisionisten" het comité misbruiken voor hun eigen „contra-revolutionaire politiek". >rDe leidende kliek van sow jet-revisionis ten heeft het comité misbruikt om zyn eigen contrarevolutionaire poli tiek te dienen" aldus Hsinhoea. Het wijst er verder nog op dat oud-pre mier Chroesjtsjow ook eens met de prys is ondersoheiden. Het noemt dit ..een ernstige belediging van de naam van de grote Lenin". Coleman Hawkins, oncert: I. Omroep - dubbelkwartet: mod. Franse liederen; II. Radio Kamerorkest: mod. muziek. 23.55-24.00 Nws. Grammofoonplaten Draadomroep. (Over de 4e jyn) van 18-20 uur. I. Richard Strauss. 1. Uit „Salime" Dans van de zeven sluiers (9 min.), Philharmonia Orkest o.l.v. Otto Klem- perer. 2. Uit „Der Rosenkavalier" 1st ein Traum :6 min.). Irmgard See- fried, Rita Streich, sopraan; Sachsischa Saatskapelle Dresden o.l.v. Karl Bohm. n Hans Pfitzner. Uit „Palestrina". Voorspelen tot het le, 2e en 3e be drijf (22 min.). Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Ferdinand Leitner. HI. Carl Orff. ..Die Kluge" (76 Gotfob Frick bas; Elisabeth Schwarzkopf, sopraan; Georg Wieter, bas: Rudolf Christ, tenor; Benno Ku- sche, bas; Paul Kuen, tenor; Hermann Prey, bariton Gustav Neidlinger, bas; Philharmonia Orkest: Dirigent: Wolf* gang Sawallisch. VOOR ZATERDAG 22 APRIL Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 Voor de kinde- 8.50-9.00 Wegwijs: tips vakanties). 9.15 Stereo: Klassieke (9.35 Waterstanden). 10.00 Z.O. 135: gev. progr. (1100 Nws.) 12.15 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 14.55 Radio Jazz-Ma- gazine. 15.25 De Utrechtse 17.15 Lichte grammuz. 17.30 Radio- KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Fluit en clavecimhel: klass. muz. 7.30 Nws 7.32 Geestelijke liederen. 755 Overweging 8.00 Nws. 8.10 Djlnn: gev, progr (8.30-8.32 Nws). 12.25 Marktber. 12.27 (Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws 12.40 Overheids- 12.50 Zonder grenzen: rubriek missie en zending. 13.00 Vliegen- Carionca: radiomagazine Hilversum 3,FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte or- kestmuz. (gr.). 9.30 Legers des Heils- muz. 10.00 Nws. 10.02 Koorwerken van grote meesters. 10.30 Licht gev. muz progr. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 1202 Variant: act., reportages, stripverhaal en lichte muz. 13.00 Nws. 13.02 Pla- tenshow voor tieners. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voices. 14.30 Op tiener toeren: serie Ramblers Radio reprises 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Licht platen- progr. 1600 Nws. 16.02 Weekend-Me lodie. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sport- show: reportages, uitslagen, commenta- slechthorenden. AVRO: 16.00 The Monkees. 16.25 Dennis, the Menace, Dyke-show. NTS: 20.00 Journaal 2.00 The Fugitive. TV-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5