Herwaardering rol van Stalin „The deadly affair Nieuw drink- plezier In Russisch legerblad: Zitmeubelen WIE IS ANTOINE Voor moderne rokken E.E.G. prognose voor onze ontwikkeling Opnieuw knappe film uit Zweden >1 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD gezin Teriby is kennelijk tp geschokt nadat het gis- tuim vijf uur lang met ze- andtren hoven zuid-Enge rd rondgecirkeld in een ma, die gecharterd was ckeyteam tegen iest-Duitsland Nederlandse heren hockeyelf- zaterdag 29 april in het Wa- tadion van Amstelveen tegen toitsland uitkomt, wijkt niet de formatie die begin van de met 1-0 van de Belgen won. imenstelling van de ploeg is: Joost Boks (Amsterdam) Theo Terlingen (Amsterdam) Ebbens (Kampong)mid- ppy de Lanoy Meijer (Laren), et Fokker (Laren, aanvoer- John Elffers (HGC)voor: n Vroonhoven (SCHC), Ot- Haar (Hilversum), Frank (SCHC), Francis van 't [Hilversum) en Arie de Key- eda). Reserves: Aart Brede- 1HYC), Jan Benninga (Kam- Ewald Kist (HHYC), Kick Laren) en Frans Spits (Am- uwe nederlaag >r bridgeteam Nederlandse bridgeteam zal In ernationale toernooi te Oost- aarschijnlijk de eerste plaats Fransen moeten afstaan. In rde wedstrijd verloren de Ne- ers met 14-10 van I ta in kr ijk won met 22-10 van uilsland. land is uitgespeeld, de overi- komen nog eenmaal in ac- and luidt: rland 66 pnt 2. Frankrijk 56 talië 49 pnt 4. België 34 pnt 5. uitsland 27 pnt. dames is Nederland reeds ze de eerste plaats. Het team de 18 punten. asketbalnieuws •na Stars kan itel veroveren zes jaar landelijke klasse, rij vele malen de leiding had- llen de Leidse Bona Stars een kans krijgen om het ri-walhalla te betreden. In jaar waren vooral de laatste tonder onfortuinlijk voor de ren. Drie maal eindigden zij ede, waardoor de promotie n neus voorbijging, lizoen leek het er lange tijd de Stars recht op een kam- iap zouden afstevenen, maar ege de competitie kwam de waardoor kostbare winst- verloren gingen. Toch kwa- Leidenaren terug en hand- zich mede door verrassen- niek van coach-trainer Toth top samen met Wolves, iagavond spelen de Stars hun competitiewedstrijd tegen a Amstelveen. Bij winst pro- de Stars en zullen zij al- met Wolves moeten uitma- zich kampioen mag. noe- femuitwisseling IC en Krefeld zweminrichting „De Vliet" aterdagmiddag om 5 uur de !d plaats tussen de Leidsche ub en de Krefelder Schwimm 1893 EV. Deze wedstrijd wordt n in een u itwisselings- irna. dat kt stand is geko- i het bezoek van LZC aan in het afgelopen jaar. vervolg op deze ontmoe- rtrekt LZC op 27 mei naar Wtsland, om in het Krefeld- „Huber Houben Kampf- deel te nemen aan een wa- oernooi. Gestreden zal wor de Ernst Schüten Pokal, 1966 werd veroverd door on- Senoten. Voorts spelen mee leider Schwimm Verein. de er Schwimm Klub '09 en de an Club Aegir Uerdingen '07. door het Britse ministerie van Defensie. Het landingsgestel van het toestel was defect geraakt en de bemanning slaagde er niet in het in te trekken. Om de benzi nevoorraad zoveel mogelijk te verminderen bleef het toestel rondvliegen. Het maakte tenslot te een noodlanding op het vlieg veld Manston, waarvan de lan dingsbaan in een schuimtapijt was veranderd. De machine schoot honderden meters op de buik over de grond. Het geblok keerde landingsgestel knapte af, de propellers bogen om en jr ont stond een kleine brand, die echter snel geblust ko?i ivorden. Aan boord bevonden zich, behalve tien leden van de bemanningBritse wetenschappelijke functionaris sen, die gaan werken aan een project op de Britse raketbasis in Woomera, Australië. (Van onze correspondent in Moskou) Het Russische legerblad „Rode Ster" heeft nu ook een bijdrage ge leverd aan de herwaardering van de rol die Stalin heeft gespeeld in de geschiedenis van de Sowjet-Unie. In een artikel, dat dient als voor beschouwing voor de 22ste verjaar dag van de op Hitler-Duitsland be haalde overwinning, gaf het blad en kele dagen geleden een beoordeling van Stalinsactiviteiten als opperbe velhebber in de tweede wereldoorlog. Zijn verdiensten worden geprezen, maar ook weer bepaald niet over schat. Het blad attendeert er na melijk op dat in het door Stalin ge leide hoofdkwartier sprake is geweest van een collectief optreden van par tij- en regeringsleiders en dat het merendeel van de in het hoofd kwartier genomen beslissingen was voorbereid door de generale staf. Einde aan de „ontmaskering" „Deze interpretatie komt overeen met de sinds anderhalf jaar gevolg de gedragslijn om een eind te maken aan de onder Chroesjtsjow begonnen kleinering van Stalins werk en hem zelfs weer bepaalde verdiensten voor het land toe te kennen. Wat de mi litaire geschiedenis van de tweede wereldoorlog betreft, werd een eind gemaakt aan de „ontmaskering" van Stalin als de onfeilbare opperbevel hebber. Historische artikelen, waar in vooraanstaande leiders in de Sow jet-Unie zichzelf op een voetstuk plaatsen en tegelijkertijd Stalin ver antwoordelijk stelden voor de tegen slagen in de eerste fase van de oor log, kwamen onder een systematisch kruisvuur van kritiek te staan. Geschiedenis vervalsing Wat nu het legerblad heeft ge daan. is op zichzelf dus niet bepaald iets nieuws. Niettemin trekt de actie, om via de publiciteitsorganen tot een ADVERTENTIE „herstalinisering" te komen, de aan dacht. Hoe sterk de beoordeling van de geschiedenis in de Sowjet-Unie nog altijd ondergeschikt is aan de politiek, blijkt uit een ander voor beeld in hetzelfde, artikel. Dit meldt dat de regering van Engeland door haar bevolking werd gedwongen sa men met de Russen tegen Duitsland te strijden, ondanks de vijandige houding van die regering tegenover Moskou. Het feit dat de Britse rege ring Duitsland bijna twee jaar eer der de oorlog verklaarde en wel in de tijd waarin de Sowjet-Unie door het niet-aanvalsverdrag van Molotow en Ribbentrop nog goede betrekkingen met de Duitsers onderhield, wordt wijselijk verzwegen. Overigens schrijft „Rode Ster" over de gehele oorlog dat die pas een anti-fascisti sche strijd werd toen de Sowjet-Unie eraan ging deelnemen. Voordien was sprake geweest van een louter impe rialistische oorlog, waaraan de wes telijke mogendheden in ruime mate medeschuldig waren geweest. ADVERTENTIE waarin U als het ware „woont" interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 HOEK BURGSTEEG-LEIDEN ADVERTENTIE Een meester op het gebied van schoon heidsverzorging. In de laboratoria van Antoine te Parijs ontdekten specia listen de huile nourrissante, een voe dende anti-rimpelolie voor de ge zichtsspieren. Huile nourissante is een plantaardige olie, welke vit. E. bevat. Het is ook te gebruiken als basis voor de make-up voor een zéér droge huid en kan dienen als zonne brandolie. Geeft nieuw elasticiteit en frisheid. Is uitstekend geschikt voor hals en oogcontouren. Activeert de bloedsomloop en verstevigt de ver slapte huid en is vochtinbrengend. Verkrijgbaar bij: Salon JOSÉ, Korevaarstr. 35, Leiden Salon SMITTENAAR, Hootgr. 102. Leiden Salon WESTEN, Breestr. 45. Leiden NEDERLANDERS BIJ VLIEGRAMP By de vliegramp op Cyprus, welke 128 Europese toeristen noodlottig Is geworden, bevonden zich in het Bristol Brittania vliegtuig twee Ne derlanders onder de slachtoffers. Het zijn de heren Pieter de Vos uit Den Haag en Buzaglio, nader adres niet opgegeven. Ook de in Breda woonachtige Siames (Thaise) mejuffrouw Brouwer von Gonzen- bach behoort tot de omgekomenen. Gisteren werd gemeld, dat vier in zittenden van het toestel naar een ziekenhuis werden gebracht. Van hen zijn er twee overleden, waardoor het aantal slachtoffers steeg tot het bovenvermelde getal van 128. De meeste slachtoffers zijn Duit sers (74) en Zwitsers (25). Nikolas Pulver, de Zwitserse reis leider. die zonder een schrammetje uit het wrak werd gehaald, vertel de: „wy maakten een eerste vlucht over de baan, die te hoog uitviel. Het toestel naderde toen voor de tweede keer. Maar blijkbaar wa ren we te laag, want ik voelde plot seling een schok door het vliegtuig gaan, alsof een vleugel iets geraakt had. Ik werd van mijn stoel geslin gerd en herinner me verder niets" Een regeringscommissie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. ADVERTENTIE Breestraat 137 Herenstraat 83 BEGRAFENIS PROF. BLEEKER Onder grote belangstelling werd gisteren op begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. W. Bleeker, in leven hoofddirec teur van het KNMI en buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. A. Bakker, sprak een herdenkingsrede waarin hij wees op de grote verdiensten van prof. Bleeker op internationaal weten schappelijk terrein. De directeur in algemene dienst van het KNMI. dr. M. W. F. Schregardus schetste de overleden hoofddirecteur als een wetenschapsman die ook voor ieder persoonlijk een open oor had. Op het aan de gang zijnde congres van de WMO te Genève zou hij leider van de Nederlandse delegatie zijn geweest, maar door zijn slechte gezondheid kon hij dat niet doen. In een plenaire zitting heeft het WMO- congres prof. Bleeker herdacht. Afgevaardigden van de curatoren van het KNMI en van de Rijksuni versiteit namen met een persoonlijk woord afscheid. Toeneming werkloosheid? De Nederlandse regering zal haar politiek voor het behoud van een voldoende mate van economische groei met onder steuning van de investeringsactiviteit en beperking van de werkloosheid-voorzichtig moeten voeren, zo meent het jongste kwartaalbericht van de EEG-commissie over de economische toestand van de gemeenschap. Nederland zal n.l. niet de noodzaak uit het oog mogen ver liezen, dat de politiek het bereiken van extern en intern even wicht niet in gevaar mag brengen, aldus het verslag Het overzicht verklaart dat de vooruitzichten voor de economische ontwikkeling in Nederland dit jaar duidt op een wellicht wat sterkere vertraging van de produktiestijging. ondanks een waarschijnlijk nog steeds aanzienlijke uitbreiding van de uit voer. De vertraging van de produktie- expansie zou vooral een gevolg kun nen zjjn van het feit, dat de investe ringen zelfs zouden kunnen dalen. Op de arbeidsmarkt zal zich een verdergaande ontspanning aftekenen. Desondanks zullen de prijsstijgings tendensen nog steeds aanmerkelijk blijven, niet in de laatste plaats om dat de loonsverhogingen, ook al zijn deze minder groot dan in 1966, nog steeds in belangrijke mate de produk- fciviteitsstljging overtreffen. De lo pende rekening van d£ betalingsba lans zal nog verder kunnen verbete ren. Veel zal afhangen van de econo- misch-politieke maatregelen van de nieuwe regering, aldus het verslag. In ieder geval zou kunnen worden aangenomen, dat de buitenlandse vraag in 1967 de meest expansieve component van de totale vraag zal zijn. De produktiviteitsverhogingen zul len voldoende zijn om de groei van de produktie te waarborgen. Dit houdt in, dat de arbeidsmarktsitua tie waarschijnlijk nog gekenmerkt zal worden door een zekere toene ming van de werkloosheid, te meer daar een aanzienlijke stijging van de beroepsbevolking te constateren valt. Intrigerend spionage verhaal menselijk en sober verteld •99 TRIANON John le Carré's boek „The deadly affair" heeft model gestaan voor een boeiende rolprant; een integrerend spio nageverhaal, menselijk en som ber verteld en gelukkig heeft producer Sidnet Lumet zich verre gehouden van spectaculair knutselwerk, dat naar het soliijnt ter wille van de recettes nog wel eens nodeloos tussen het celluloid wordt geplakt. Knap en verrassend is de in trige, de verfilming is stijlvol, met ingehouden terzake doende beelden, die een stille beklem ming oproepen. James Mason drukt zijn stempel op deze „Kus van het gevaar" (een afgrijse lijke Nederlandse titel, zoals zo vaak). Hij is een soort Maigret, een groot klein mannetje in Let wereldgebeurendie toch de fijne verkeerde draadjes daar van moet opsporen. Hij is van een Londens contraspionagebu- reau en krijgt na een zelfmoord (of moord?) zo'n broos rood draadje van een spionagecom- piot in handen. Hij lost die zaak. geholpen door een doortastende compagnon, helemaal de tegen pool van hem, met moeite op. Daarbij heeft Mason nog de ex tra handicap van zijn vagebon- derige vrouw (Harriet Anders- son) die hij maar niet in toom kan houden. Huiselijke moeilijk heden, koppigheid van zijn chefs (typisch Engels ietwat carrica- turaal neergezet) en volslagen duisternis rondom de identiteit van de spion ziedaar het scala van problemen waarvoor Mason zich ziet geplaatst Maar zoals zo vaak: het een lost het ander op: als de spion geëlimi neerd is, is ook zijn vrouw weer ten goede gekeerd. En dank van de chefs. Er is nog een vrouw in het spel: is zij een spionne, of is zij die ze speelt: een zwaar be- Samen uit samen thuis LID O Het is niet moeilijk enthousiast te zijn over „Samen uit. samen thuis", met niet min der dan drie komieken: Bourvil, Louis de Funès en Terrv Tho mas. Deze zeer amusente film over de avonturen van de be manning van een Engelse bom menwerper, tijdens de oorlog boven Parijs neergeschoten, boeit van het hachelijke begin tot het halsbrekende einde. Zonder inzinkingen typeert sce narioschrijver-regisseur Oury de nationaliteiten, die in deze film een rol spelen: Engelsen, Fran sen en Duitsers. Een film vol spanning en öntspanning! Mijn zuster, mijn minnares LUXOR Opvallend is het grote aantal begaafde cineasten, dat Zweden oplevert. Filmers, die stuk voor stuk de aandacht van de echte liefhebbers dubbel en dwars waard zijn. Nu denken we niet eens aan „meester" Ingmar Bergman ,maar meer aan de figuren, die in zijn voet spoor pogen te treden. Maar net is de van gegeven walgelijke doch in uitwerking belangwek kende „Nattlek" uit Leiden ver dwenen of een werk van een andere Zweedse cineast eist de belangstelling op. Ook Vilgor Sjöman auteur, dichter en filmrecensent heeft een bijzonder onderwerp tot basis van zijn scenario genomen. Hij tekent een liefdesgeschiede nis tussen broer en zus. Om er afstand van te nemen plaatst hij zijn personen in de'achttien de eeuw. Daarmee projecteert hij zijn onmogelijke liefde bo vendien tegen een strakker keurslijf van regels en normen dan in moderner tijden mogelijk zou zijn geweest. Maar het pro bleem op zichzelf is tijdloos. De tragiek van jongelui, die zich laten leiden door abnormale ge voelens is niet aan plaats of tijd gebonden. Natuurlijk kan men uitvoerig discussiëren over Sjomans uitgangspunten. Aan vankelijk had hij een paar cy nische, verzuurde en door het leven verbitterde personen op het oog. Maar toen hij de be schikking kreeg over Bibi An- dersson en Per Oscarsson voor de hoofdrollen haalde hij dat zure en wrange uit zijn verhaal. Broer en zus werden levensechte wezens. Hun verhouding komt niet voort uit lage hartstochten, maar is een drama voortvloeiend uit de omstandigheden. De on wezenlijke reinheid, die ervan lijkt uit te stralen, is aanvecht baar. Maar de vormgeving is on weerlegbaar knap. Vilgot SJö- man heeft geen ellenlange dia logen nodig om eevoelens BIBI ANDERSSON heerst als ze zich hun gevoelens realiseren. De angst voor ont dekking als ze zioh toch laten meeslepen. De verwarring, die ontstaat als ze weten dat het niet zonder gevolgen is gebleven. Hun wanhoop, hun tragiek is in opvallend rustige en goed ge componeerde beelden neergezet. Met een vrijheid, die van een Zweedse film in deze tijd niet meer kan verbazen. Sjöman geeft niet aan. Hij toont, wat hij wil zeggen. Soms schokt zo'n harde weergave van wat Sjöman als een realiteit wil zien, maar het komt de directheid van zijn filmtaal zeker ten goede. Hij doet al zijn figuren voor ons leven (mede door gave vertol kingen). En al kunnen wij hun handelingen niet rechtvaardigen, moeten wij ze zelfs veroordelen, we kunnen ze begrijpen. Ze be roeren ons. Ja. Sjöman is een begaafd filmer! Harriet Andersson en James Mason in „The deadly affair". proefde vrouw ,door het leed getekend, die via een anonieme brief de tip oplicht van de zo merkwaardig verlopende spiona - gezaak? Raadselen voor Mason, want de speurder kan wel koel redeneren en fantaseren, maar van de gevoelens van een vrouw heeft hij niet veel kaas gegeten. Simone Signoret speelt deze raadselachtige vrouw met een goede diepe dubbele bodem. De verzamelaar CAMERA De Verzamelaar voor de tweede keer in Lei den is een film die met be trekkelijk eenvoudige middelen is gemaakt maar dankzij grote zorgvuldigheid en detailwerking een beklemmende spanning op wekt. De verzamelaar is een Jonge, mensenschuwe man bij wie het levensvuur in feite reeds lang is gedoofd. Zijn grote, wat ma cabere hobby is het vangen en opzetten van vlinders. Dat ver zamelen groeit uit tot een grie zelig fanatisme. Hij heeft vrien den noch ouders, kortom hij is een stumper maar van een ge vaarlijk soort. Op een dag wint hij de voet balpool; hij koopt een afgele gen landhuis en dat is dan alles wat hij met het fortuin weet te doen. Door dat vele geld ls hij echter in staat een bizarre droom te realiseren. Hij ontvoert een mooie studente aan de kunstacademie, op wie hij reeds lang een oogje had laten vallen en brengt haar onder in de luxueuze kelder van het land huis. De verzamelaar heeft haar niet meegenomen om de reden die gewoonlijk aan de ontvoering van mooie meisjes ten grondslag ligt. Neen, hij heeft haar een voudig „verzameld" en dat is dan het begin van een zeer ge spannen drama. DARLING STUDIO De zeldzaam ga ve rol, die Julie Christie in John Schlesingers .Darling" ten bes te geeft, kan men nog zeker een week bewonderen in het klei ne theater aan de Steenstraat. Haar vertolking van de jonge vrouw, die letterlijk alles wil geven voor wat zijzelf als ..ge luk" betitelt, is een van de im- ponerendste, die wij de laatste Jaren op het witte doek hebben gezien. Prachtig levens echt. Soms meeslepend, soms ontroernd, soms meelijwek kend, maar altijd menselijk. John Schlesinger heeft er zich terecht toe beperkt deze creatie in goede filmische beelden vast te leggen. VIVA MARIA REX Ook in de filmwereld gaat de tijd enorm snel. Louis Malles paradepaardje „Viva Maria" behoort nu alweer tot de wat ouderen. Toch kunnen wij Degrijpen, dat het theater aan de Haarlemmerstraat het nog ïens laat opdraven. Verou deren kan het niet. De film speelt in lang vervlogen tijden. En er zullen er zeker zijn, die nog eens een uurtje plezier wil len beleven met Jeanne Moreau en Brigitte Bardot. In het twee de gedeelte van de film zelfs uitbundig plezier, Het eerste ge deelte is een langdurige aanloop, waarin de beide dames terloops even de grondprincipes van de striptease ontdekken. Dat is het belangrijkste wapen feit uit deze periode. Maar dan barst Louis Malle pas goed los. Hij laat Maria en Maria tegen wil en dank de leidsters wor den van een operette-revolutie. Malle stapelt de ene dwaze inval op de andere. Hoe verder in de film, hoe doller de grap pen. En aan het einde constate ren we, dat Brigitte Bardot zich beslist niet heeft laten over spelen door het talent. Moreau Ze voelt zich onder Malles lei ding als een vis in het water van deze plezierige mallemolen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21