Spaans dorpje door stuwmeer bedreigd Oostblok prijst textielfabriek uit de markt Ulbricht stelt gesprek van de premiers voor H-iócA W Ruimtevaart in Voorschoten Vrees bekruipt Mequinenza en Gerona ekkende dam Nasa wil miljarden meer voor de ruimte Webb verwacht zesmansvlucht van de Russen Vlucht van Surveyor verloopt naar wens Koerscorrectie voor lekker ontspannen Zeer boeiende tentoonstelling DINSDAG 18 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) De bevolking van het Spaanse dorpje Mequinenza in de pro vincie Zaragoza is in opstand gekomen tegen het wettige gezag. Over de slecht geplaveide straten die tussen de armoedige huis- doorslingeren, trokken in zwarte doeken gehulde vrouwtjes hun boerse echtgenoten in versleten pilo broeken in een protestdemonstratie, waarbij zij borden met insinuerende op schriften droegen- De paar leden van de civiele garde die in het dorpje gelegerd zijn .konden er niets anders tegen doen dan afvragen wie de opschriften op de plakaten zou hebben lilderd, daar bij hun weten niemand in het dorp lezen noch schrijven kon. De nog in middeleeuwse stijl levende boe van Mequinenza hadden naar het middel van een moderne demonstratie gegrepen om te protesteren tegen het Spaanse ministerie van Openbare Werken vanwege de stuwdam die ichter hun ruggen in de wilde rivier de Ebro is gebouwd- water staat nu nog slechts halver wege de dam en het sijpelt er niet meer doorheen. Maar daarmee is de rust onder de boeren nog niet terug gekeerd. Zij vrezen dat de dam niet te herstellen zal zijn en dat het wa ter als een grauwe moordenaar ach ter hun rug blijft loeren. Spaans Venetië Eenzelfde vrees beheerst de Inwo ners van de Catalaanse stad Gero na. Deze stad wordt het Venetië van Spanje genoemd, omdat hij wordt doorsneden door drie grote rivieren, de Ter, de Onyar en de Guell. Elk voorjaar en najaar, wassen deze ri vieren door de smeltende sneeuw in de Pyreneeën of door de regen van het natte jaargetijde. Dan lopen alle lagere gedeelten van deze prachtige Romaanse stad onder water. Om dit voor de toe komst te voorkomen, wordt thans enkle kilometers noordelijk van de stad bij het dorp Susqueda een stuwdam gebouwd, waardoor de wa terloop van de drie rivieren van Ge rona, geregeld kan worden. Naar- Die stuwdam lekt en per seconde jjpelt 16.000 liter water door de ope- lingen die tussen de betonnen dam bergwand zijn ontstaan. De oeren van Mequinenza zijn bang, at vroeg of laat de dam het zal Egeven, waardoor de 1500 miljoen jubieke meter water van het groot stuwmeer van Europa het dorp al de inwoners van de aardbo- n zal wegvagen. Zij hebben door a burgemeester een verzoek aan gouverneur van Zaragoza laten terhandigen, waarin zij eisen dat an dorp naar een hoger gelegen deel a de Ebro-vallei zal worden ver- lifttst. jelioefte aan water Deze onrust onder de boeren van iequinenza illustreert één van de rlangrijkste problemen waarvoor t Spaanse ministerie van Openba- Werken zich ziet geplaatst. Span- heeft water nodig, meer nog dan ild. Regen en sneeuw, die geduren- een heel korte periode in de win- in rijke overvloed op het Spaanse rgland valt, loopt weg naar de zee oor de wilde bergrivieren die het üd doorsnijden. Om dit water ook de lange droge periode dienstbaar maken, voor de bevloeiing van het ure land en de opwekking van ;ie, heeft Spanje in de laatste llen jaren meer dan honderd aangelegd, waarachter waterreservoirs zijn ont- die tot de grootste van Eu- gerekend moeten worden. Het dat door de openingen in de- dammen wordt gestuwd, wekt ver- t het merendeel van de elektrische nergie op die het land behoeft. Het bevloeit bovendien reeds meer m anderhalf miljoen hectaren, .neen dor en braakliggend land mans vruchtbare landerijen. Onrustige bodem De Spanjaarden tonen zich mees- iis in het bouwen van de ingewik- elde betonconstructies, die in staat •m oeten zijn de druk van miljoenen 3 ibieke meters water tegen te hou- n. Daarby is hun grootste vijand a feit dat de Spaanse bodem >t onrustig is. Talrijke kleine irdbevingen waarvan de epicentra of bij het schiereiland liggen, ten jaarlijks de Spaanse bodem sid- teen. In Alicante worden gemiddeld ïer dan honderd kleine aardbe den geregistreerd, in Malaga on teer 80 en ook het dal van de teo een van de jongste plóoi- «sgebergten wordt jaarlijks door Stallen bevingen geplaagd. Dit is ongetwijfeld de oorzaak van tonrust onder de boeren van Me- lenza. De anderhalf miljard kubeike me- b water uit het stuwmeer oefen een zo grote druk op de dam uit, er overal filtraties ontstonden, in korte tijd in omvang aanna- i van 1600 liter per seconde. Daardoor raakten de bóeren in gelegen vallei in paniek. De iktriciteitsmaatschappij die de iwdam beheerst, wist niet hoe uw een half miljard kubieke me- water te laten weglopen, omdat fcdam dreigde te bezwijken. Het Scott Carpenter niet meer naar de ruimte Mtein-luitenant-ter-zee Malcolm tott Carpenter, één van de zeven «pronkelijke ruimtevaarders van Verenigde Staten, heeft de hoop 'geven ooit nog in een cabine de 'te in te gaan. De oorzaak hier- is dat een van Carpenters armen, Ij in 1964 bij een motorongeluk niet goed wil genezen. Carpen- nog wel blijven vliegen en dit >k deelnemen aan een onder- '-project van zestig dagen. [|Van de oorspronkelijke zeven ruim- harders zijn nu Walter Schirra en fdon Cooper nog voor ruimtevluch- 1 beschikbaar. Amerika's eerste tatevaarder, kolonel ohn Glenn, ontslag genomen, kolonel Virgil Mssom kwam om bij de brand in F Apollo-cabine en kapitein Alan «Ppard en Donald Slayton nemen wel deel aan het ruimteprogram- Amaar zijn om medische redenen ruimtevluchten uitgesloten. mate dit gigantische werk groeit, stijgt ook de onrust onder de vijf en dertigduizend inwoners van deze prachtige stad, omdat zij de vrees koesteren dat de dam, welke volgens de modernste principes gebouwd is, 't niet houden zal. Er zijn reeds comi- té's opgericht „voor de redding van Gerona". Maar de bouw aan de dam gaat gewoon door; de Spaanse inge nieurs hebben verklaard dat zij ze ker zijn van hun zaak en dat nie mand iets behoef te vrezen. Kunstmanen in ontbinding Elf voorwerpen die 21 maart door de Russen werden gelanceerd, zijn verdwenen of doordat zij op de aarde gevallen zijn of opgebrand in de dampkring, aldus een rapport van het Goddard ruimtevaartcentrum. Alle voorwerpen waren gekoppeld aan of gelanceerd met de Kosmos 149 die 31 maart nog steeds in een baan om de aarde was met vier an dere geassocieerde delen, metaal- fragmenten of brokstukken. Twee van deze voorwerpen „ver gingen" in de ruimte op 24 maart, twee op 26 maart, vier op 27 maart, twee op 28 maart en een op 29 maart. In het bericht van het Goddard- centrum werd ook bekend gemaakt dat de tweede Molniya communica tiesatelliet van de Russen die tien tallen Jaren lang in de ruimte zou blijven 16 maart uit zijn baan ver dween. De Amerikanen zullen het be treuren dat zij niet meer uitgeven aan de ruimtevaart, heeft het hoofd van het Amerikaanse ruimtevaart programma, James Webb, tegenover de ruimtecommissie van de Senaat verklaard. Hij meent een twee mil jard gulden per jaar meer nodig te hebben dan tot dusver is toegestaan. De Sowj et-Unie zal binnenkort een groot ruimtelaboratorium lanceren, met zes man aan boord, zei hij, len prestatie waar de VS de ko mende twee jaar nog niet aan toe zijn. Het programma is natuurlijk wat vertraagd door de brand in het Apollo-ruimteschip, waarbij drie ruimtevaarders om het leven kwa men, maar tegen 1969 zal de ach- De vlucht van de Surfeyor III. die op weg is naar de maan, verloopt geheel naar wens. Nadat de anten nes van de Surveyor op een radio grafisch bevel van de aarde waren uitgestoken, heeft de Surveyor zich gericht op de ster Canopus, waar door een zuivere koers gestuurd kan worden. Hedenochtend is een kleine baancorrectie ingevoerd door een van de stuurraketten korte tijd te laten werken. De lancering kan nooit zo zuiver zijn, dat zonder koerscorrectie tijdens de vlucht precies het beoog- "de doel bereikt wordt. Men hoopt de ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL (door da 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 Het vliegtuigmoederschip Karei Doorman is gisteren X een revisie van ruim een jaar weer het zeegat uitgevaren voor een proefvaart op de Noordzee. Hier de oorlogsbodem, getrokken door enkele sleepboten, bij het uitvaren van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. Surveyor een zachte landing te kun nen laten maken op ongeveer 100 km. afstand van de krater Landsberg in de Zee der Stormen. De baancorrecties zijn toever trouwd aan het volgstation Goldstone in de Mojave-woestijn in Californië. Hier zal men ook de remraketten in werking stellen, die bij nadering van de maan de snelheid ten opzichte van de maan moeten verminderen van 9600 kilometer per uur tot 13 kilo meter per uur. Met laatstgenoemde snelheid kan de Surveyor onbescha digd een landing doorstaan. terstand ingvlopen zijn. De eerste bemande Apollo zal nog dit jaar of anders zeker begin 1968 worden ge lanceerd, zei Webb. Ook in Moskou gaan geruchten over een nieuwe Russische ruimte stunt. Sowjet-technici hebben een spec taculair nieuw ruimte-avontuur voor de eerste mei op hun programma staan, aldus werd door goed inge lichte zegslieden ln Moskou meege deeld. De meningen verschillen. Sommigen verwachten dat de eerste Russische kosmonauten de ruimte zullen in gaan sedert maart 1965. Anderen denken dat de eerste poging gedaan zal worden een onbemand ruimte schip in een baan om de maan te brengen en daarna naar de aarde te laten terugkomen. De berichten over een bemande vlucht concentreren zich op 'n enor me capsule die in staat is een re cord te vestigen met betrekking tot het aantal mensen dat in één capsule de ruimte ingaat. Vijf satellieten met één raket De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld vrijdag een poging te zullen doen vijf aardsatellieten tege lijk te lanceren met een Titan III- draagraket. Twee van de satellieten zullen instrumenten aan boord heb ben ter registratie van aroomexplosies en zullen worden gebruikt bfj het con troleren van de naleving van het ge deeltelijke kernstopverdrag. De satellieten zijn sterk verbeter de versies van de eerder gelanceer de zes satellieten ter oonstatering van atoomexplosies. De nieuwe kun nen zowel kernontploffingen op aar de als in de ruimte constateren. Hun bereik strekt zich uit tot de baan van Mars. „TEKEN AAN DE WAND De sluiting van de textiel fabriek Ter Kuile-Cromhoff heeft in Twente grote deining veroorzaakt. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat deze altijd zo financiëel krachtige onderneming in enkele jaren tijd te gronde heeft kunnen gaan. Directeur drs. H. P. ter Kalle beeft gistermiddag op de persconferentie de achtergronden van de sluiting be licht. H|j zei, dat Ter Kuile-Crom hoff uit de markt is geprijsd door de invoeren uit de Oostbloklanden, waar hemden en vrijetijdskleding worden gefabriceerd tegen prijzen, die in geen enkele verhouding tot een werkeljjke kostprijs staan. „Tot einde 1964 hadden we geen enkel probleem", aldus de heer Ter Kulle. „We hebben ons artikelpak ket voortdurend aangepast, steeds meer nieuwe machines aangeschaft. Maar de confectie-industrie in Ne derland koopt niet meer van ons. Zij kan in het buitenland goedkoper te- Oost- en West Duitsland op SED-congres (Van onze oorrespondent) In Oost-Berlijn begon, zoals wij gisteren reeds meldden, maandag het zevende partijcongres van de Oostduitse communistische partij, de SED. Ruim tweeduizend gedelegeer den luisterden naar een vier uur in beslag nemende redevoering van par tijchef Walter Ulbricht. In het ver loop van deze rede stelde Ulbricht voor, dat de Westduitse kanselier Kiesinger de minister-president van de DDS, Willy Stoph zou ontmoeten. Zij zouden officiële onderhandelin gen moeten beginnen. Ulbricht her haalde rijn standpunt dat er twee Duitse staten zijn en dat West-Rer- l|jn een bijzondere status heeft. De regering ln Bonn gaf als eerste commentaar op Ulbrichts voorstellen tot een ontmoeting StophKiesinger, dat dit „een onvoldoende antwoord" was op de verklaring, die z|j bij mon de van de kanselier aan het adres van de SED-partij bij eenkomst had gericht. In de verklaring waren voor stellen gedaan, die de situatie voor de Duitsers dienden te „verlichten". Een regeringswoordvoerder verklaar de nog, dat Ulbricht de kwestie van deze menselijke verlichtingen „uit de weg" was gegaan. De sociaal-democraten maakten bekend, dat z|j de woorden van Ul bricht aan een nauwkeurig onder zoek zouden onderwerpen. De SPD zond tegelijk met de regeringsver klaring een door haar voorzitter Wil ly Brandt ondertekende brief aan de gedelegeerden in Oost-Berlijn, waar in onder meer opnieuw werd voor gesteld tot een uitwisseling van Oost- en Westduitse sprekers te ko* men, ditmaal te recruteren uit de Westduitse Bondsdag en de Oostduit se Volkskammer. Op deze voorstellen werd op het partijcongres nog in het geheel niet gesproken. Het congres duurt echter nog tot aanstaande za terdag en een recactie werd van Oostduitse zijde min of meer in het vooruitzicht gesteld. Of het inder daad tot een reële bespreking zal ko men moet betwijfeld worden, daar in de richtlijnen voor het congres o.m. te lezen staat, dat geen enkele regeling met de Bondsrepubliek tot stand kon komen, zolang deze niet bereid was de DDR als staat te er kennen. Voorwaarden In z|jn rede stelde Ulbricht dan ook, dat „beide Duitse staten een overeenkomst dienden te sluiten over het opnemen van normale betrek kingen". Verder zou een verdrag tot stand moeten komen over het weder kerig nalaten van geweld, en één waarin beide staten „de huidige grenzen van Europa erkennen". Ook wilde Ulbricht dat beide Duitslanden het defensiebudget zouden verlagen en dat zij beiden zouden verklaren geen atoomwapens te willen bezitten. Een herenigd Duitsland zag Ulbricht alleen als dit een „vooruitstrevende en socialistische staat" zou zijn. Het partijcongres wordt door 67 buitenlandse gedelegeerden bezocht. Volgende week maandag begint in het Tsjechische Karlsbad de topcon ferentie van communistische par tijen. recht. Deze buitenlandse prijzen zijn zo laag, dat zelfs de Nederlandse confectieindustrie hier niet tegen op kan. Zij koopt dus de buitenlandse produkten en brengt ze onder in het eigen artikelenpakket, teneinde er een zekere greep op te houden. Hoe lang dit kan duren is nog niet be kend". De heer Ter Kuile zegt niets te zien in renteloze kredieten aan de textielindustrie als men aan de an dere kant de grenzen wijd openzet voor goedkope textiel, die tegen on eerlijke, voor de Nederlandse bedrij ven, vernietigende prijzen wordt aangeboden. Namens de fabrikantenvereniging Enschede zei mr. T. Enklaar dat Ter Kuile-Cromhoff een bedrijf is, waar op niets valt aan te merken. Maar dat het onder omstandigheden moest werken waaronder zelfs het meest vooruitstrevende textielbedrijf zal moeten sneuvelen. Daarom noemde hij de sluiting van de onderneming een teken aan de wand. De drie vakbonden ln de textiel industrie zouden vandaag in het Volksparkrestaurant de 180 aan staande werklozen van dit bedrijf toespreken en hun meedelen, welke regeling dit bedrijf heeft getroffen. De heer G. Poelman van de algeme ne bedr|jfsbond textiel en kleding. „De Eendracht" (NW) zei over deze regeling; „W|j zijn tevreden over hetgeen de NV Ter Kuile Cromhoff voor z|jn mensen gaat doen. Deze regeling voldoet aan de daaraan te stellen eisen". In totaal werken b|j dit bedr|jf 185 man, van wie 36 vrouwen. Er zijn 70 personeelsleden boven de 50 jaar. De beambten zijn over het algemeen nog jong. De di rectie kan niet zeggen wanneer de eerste ontslagen zullen vallen. De af vloeiing zal een geleidelijk karakter hebben. ADVERTENTIE De gebouwen van Ter Kuile Cromhoff N.V., één van de oud ste textielfabrieken in Enschede. Gisteren werd bekend dat het be drijf definitief zal worden geslo ten in verband met de zware bui tenlandse concurrentie: 185 werk nemers zullen worden ontslagen. Michajlow staat weer terecht De Joegoslavische schrijver Micha jlow, kruisvaarder tegen het een-par tijsysteem van president Tito, moet zich thans voor de rechter in Belgra do verantwoorden wegens „vijandige propaganda tegen volk en staat" en verspreiding van staatsv|jandlge vlugschriften". Het derde punt van de aanklacht: aanzetten tot samen zwering, heeft men laten vallen. Het proces, dat gisteren begon, is open baar en er is veel belangstelling van de zijde van buitenlandse journalis ten. Michajlow die bezig is een jaar gevangenisstraf uit te zitten wegens een vroegere veroordeling op poli tieke gronden, zag er gezond uit. Michajlow wordt in dit proces het derde in twee jaar, verweten, dat hij in geschriften heeft gepleit voor toelating van meer politieke partij en, zodat de communistische part|J op allerlei gebied geen monpolie meer heeft. Michajlow ontkent hier mee in strijd met de grondwet te zijn gekomen. De grondwet van 1963, zo zei hij, staat niet alleen vrijheid van meningsuiting en persvrijheid toe, maar ook groepsvorming. Er wordt niet gezegd, dat de commu nistische partij een monopoliepositie moet houden. Michajlow verwierp de beschuldi ging dat hij anti-Joegoslavische pamfletten in het buitenland zou het ben verspreid. Hij verklaarde dat hij bedoelde pamfletten over de post had toegestuurd kregen, net als honder den andere publikaties en brieven en ze aan een paar vrienden had laten lezen. Hij ontkende dat hij ze „verspreid" zou hebben en noemde de beschuldiging „lachwekkend en absurd". „U hebt m|jn artikelen ge lezen. Een groot aantal ervan is op* genomen in de dossiers die u voor u hebt. Hoe kimt u m|j ervan be schuldigen het land te willen ont wrichten?" vroeg hij de openbare aanklager. De rechter vroeg Michajlow waarom hij niet naar het buitenland gegaan was, toen hij een paspoort had. Michajlow antwoordde: men heeft mij professoraten aangeboden aan verschillende Amerikaanse uni versiteiten, maar ik wil niet naar Amerika. Mijn plaats is hier". Tot zover het proces in Belgrado. President Tlto heeft gisteren ge waarschuwd dat energiek zal worden opgetreden tegen alle leden van de communistische partij, die zich niet „volgen de regels" gedragen. Hij zei dit ter gelegenheid van het feit dat hij 30 jaar geleden leider werd van de Joegoslavische communisti sche partij. „In de partij is geen plaats voor degenen die zich niet aan de besluiten van de meerderheid onderwerpen". Niet altijd is op tijd opgetreden tegen allerlei soorten af wijkingen, aldus Tito. De grote jaarlijkse tentoonstelling „Toonschaal '67" in Voorschoten staat ditmaal in het teken van de ruimtevaart. Na de officiële opening gisteravond door wethouder W. J. Iestra staat het Cultureel Centrum de gehele week iedere avond open voor ieder die met eigen ogen een raket, satelliet of een raketvolggrondstation wil zien. Na langs twee ESRO-satellieten gegaan te z|jn ontmoet de aardse sterveling vrijwel alles, dat te ma ken heeft met de ruimtevaart. De medewerking welke verleend werd door nationale en internationale or ganisaties is groot. De Engelse en Franse Ambassades, de Estec, Nasa, de Nederlandse Vereniging voor Fokker, Philips Telecommunicatie, Ruimtevaart en vele andere instan ties stonden niet alleen hun model len af. maar ook hun instructeurs. De tentoonstelling leeft door de vele werkende modellen zoals de „Early-bird" ten behoeve van de te levisie en ook door de vele bandop namen van gesprekken der ruimte vaarders. Een enthousiaste Rudolf Spoor, re gisseur der NTS, houdt iedere avond om 8 uur lezingen en laat z|jn unie ke verzameling van ruimtevaartar tikelen bewonderen. Wethouder Iestra sprak de wens uit tijdens de opening, dat deze ten toonstelling in de belangstelling zal mogen staan van Voorschoten en omgeving. Gisteravond waren alle buiten landse inwoners van Voorschoten uitgenodigd door het gemeentebe stuur en ook de films met de lezing werden in de Engelse taal vertoond en gesproken door de heer R. Spoor.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9