R.K. Openbare Bibliotheek terug in vernieuwd gebouw Nogmaals boete geeist tegen Rotogravure Sempre Avanti brengt bonte vakantieshow Het gaat bij de rechtspraak niet om het geloof dominee In 1963 weggeregend van Steenschuur Stijgend aantal lezers GOUDEN RING Mr. VanBallegoijeii de Jong directeur N.Z.H. EASm DINSDAG 18 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Na er in 1963 letterlijk te zijn uitgeregend heeft de R.-K. Openbare Bibliotheek in Leiden weer aanwezig bezit genomen van haar gebouw aan de Steen schuur. Dit gebouw eigendom van het kerk bestuur van de St.-Lodewijkparochie is in de afgelopen jaren grondig gerestaureerd en aanzienlijk vergroot. Van parochiebibliotheekje is dit van 1941 daterende rooms-katholieke uitleenbureau uitgegroeid tot 'n instelling die er, populair uitgedrukt, zijn mag. Het bureau, dat acht jaar na de oprichting, in 1949 dus, officiële erkenning vond als openbare biblio theek, is tot voor kort tijdelijk gehuisvest geweest in een pand aan de Hogewoerd- ■■lil Dat de modernisering en de uit- ireiding van het oude Steenschuur- pbouw dringend noodzakelijk Iljjkt wel uit de groei van het leden tal. In 1963, het jaar van de vlucht, negenhonderd lezers, dit Jaar werd het aantal van veerti honderd al overschreden. Het boe kenbezit is in de afgelopen uitgebreid tot zesentwintigduizend werken, het aantal tijdschrift-abon- I nementen tot honderdtwintig. Het kerkbestuur heeft, nadat het pand S aan het Stèenschuur in 1961 was af- gekeurd, in 1962 aan het architec- j tenbureau Van Oerle, Sehrama en j Bos opdracht gegeven tot een zeer Bezichti ging Voor belangstellenden is er donderdag- en vrijdagavond a.s. van zeven uur tot halt negen gelegenheid om in de vernieuwde bibliotheek een kijkje te nemen. De biblio theek is gevestigd aan het Steenschuur, no. 17. Parencompetitie V.O.G. De uitslag van de parencompetitie van de Leidse Bridgeclub VOG luidt als volgt: Zwart: 1. de heer en met- vrouw Smit 183 p. 2. Meyer-Selier 170. 3. Prenen-Otto 167. Mevrouw Klaren- bosch-De Haas 166. V. NoortDoffer- hof 160. 6. Kersbergen-Buys 162. 7. Schilthuizen-Belt 147. 8. de heer en mevrouw Raar 138. 9. Mevrouw Kuk- ler-V. d. Berg 136. 10. Gans-Vogelen zang 133. 11. de heer en mevrouw Galjaard 129. 12. Braakman-Boon 116 13. Tjalkens-Wakka 112. 14. de heer en mevrouw Boogaard 107. Rood: 1. Heemskerk-Brouwer 84 2. dames Bon- v. Riet 71. 3. dames Bosse-Raar 69. 4. mevrouw Barendse-Westerman 64. 5. dames Horre-Tuk 63. 6. dames Hilligehekken-Prenen 63. 7. de heer en mevrouw v. d. Ende 56. 8. De Tombe-v. d. Burg 33. Groen: 1. Zwetsloot-Schweeijs 75. 7. dames Paes-V. Zwieten 70. 3. de heer en me vrouw Dubbeldeman 66. 4. dc heer en metvrouw Kooiker 63. 5. V. Zwieten- V. Zanten 62. 6. Grommé-Terpstra 59. 7. de heer en mevrouw Altink 56. 8. Planje-De Jong 53. ADVERTENTIE voor dame of heer Juwelier d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. A. Lucas overleden In de ouderdom van 79 jaar is overleden de heer A. Lucas, oud leraar van de Leidse Ambachts school. De heer Lucas, die 35 jaar les gaf in het vak meubelmaken (van 1917 tot 1952), had een sterke binding aan deze Technische School. Tot vorig jaar was hij verbonden aan de avondschool, waar hü een cursus leidde voor het vestigingsdi ploma in het meubïlerings- en stof- feringsbedrijf. Voor zijn Leidse tyd, was hij in dezelfde functie verbon den aan ambachtsscholen in Steen- wijk en Winschoten. Behalve dat de heer Lucas zün leerlingen het vak bijbracht, schonk hij in zijn lessen ook veel aandacht aan Interieurver zorging. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt morgenmiddag om 3.30 uur op „Rhijnhof" plaats. Een overzicht van de nieuw bibliotheekruimte. In de diepte de boekenzaal, op de galerij de afdeling studieboeken. (Foto LD/Holvast; ingrijpende verbouwing. Deze vt bouwing begon in augustus 1965 duurde tot dit voorjaar. De vernieu' de bibliotheek bevat naast een m dern ingerichte boekenzaal een gal rij voor de studieboeken .een let en studiezaal, een afdeling voor jeugd, een boekenmagazijn, een ka toorvertrek en een kamer voor directrice, mejuffrouw W. Huber. Heropening De officiële heropening van d< R.K. Openbare Bibliotheek werd gis termiddag onder grote belangstelling verricht door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen. De voorzitter van de bibliotheek, dr. A. C. de Jong heette alle belang stellenden van harte welkom, in hei bijzonder mej. L. J. C. Vintges, die het bestuur van de Centrale Vereni ging van Bibliotheken vertegenwoor digde, de heer J. G. van Hezik, die Als opvolger van de heer N. Hortensius, die aan het eind van dit jaar het bedrijf met pensioen verlaat, is benoemd tot directeur van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij mr- J. P. A. van Ballegoijen de Jong, thans chef van het exploi tatiedistrict Zuidwest van de N.V- Nederlandse Spoorwegen. De heer Van Ballegoijen de Jong treedt op 1 juli in zijn nieuwe functie. Treedt op 1 juli in functie De toekomstige directeur van de N.Z.H. werd op 11 maart 1911 in Gr~>. als zoon van de gemeentese cretaris geboren. Na zijn HBS-tijd studeerde hij in Leiden Indisch recht, met een speciale belangstel ling voor het adatrecht. De tijdsom standigheden maakten echter een juridische loopbaan in het toenmali- Nederlandsch- Indië onmogelijk. Daarom aanvaarde mr. Van Balle goijen de Jong in 1939 een betrek king bij de Staatsspoor- en Tramwe- in Nederlandsch-Indië. Vervoer adjunct-inspecteur van s hij achtereenvol gens werkzaam te Bandoeng, Soera- baja en Batavia. Tijdens de bezet ting van Java werd hij door 'n Ja panse krijgsraad wegens sabotage tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Na zijn repatriëring in 1946 trad mr. Van Ballegoijen de Jong in dienst bij de Ned. Spoorwegen. Eerst werkte hij als adjunct in de inspec tie Utrecht, vervolgens was hij eni ge tijd assistent van de chef van de Lijndienst. In 1949 werd hü bevor derd tot inspecteur van het vervoer in de inspectie Amsterdam. Na ruim zes jaar werd hij naar Utrecht te ruggeroepen om hoofd te worden van een afdeling, welke zich speciaal met de bedrijfsorganisatorische vraag stukken en de vergroting van de ef ficiency bij de Dienst van Exploitatie bezighoudt. In april 1960 werd hij schappen. benoemd tot chef van het zich van Lisse tot Vlissingen uitstrekkende ex ploitatiedistrict Zuidwest, waar van de leiding in Rotterdam is ge vestigd. Als commissaris van de N.V. Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij, welke onderneming het vervoer in het Zuidhollandse en Zeeuwse Del tagebied verzorgt, is mr. Van Bal legoijen de Jong niet onbekend met de specifieke problematiek van het streekvervoer. Sport De N.Z.H. krijgt In mr. Van Bal legoijen de Jong niet alleen een ver bovendien een befaamde figuur in het Nederlandse sportleven tot direc teur. Hij is voorzitter van de sportcom missie van de Koninklijke Neder landse Wielren-Unie. van welke or ganisatie hij de vice-voorzitter is. In 1964 fungeerde hij als chef d'équipe van de Nederlandse wiel- renploeg die met goud en brons van de in Tokio gehouden Olympische spelen terugkeerde. Mr. Van Ballegoijen de Jong was voorts een internationaal erkend scheidsrechter bij hockeywedstrij den. Zo floot hij in 1960 enige ont moetingen tijdens de Olympische spelen in Rome. Hij is nog steeds voorzitter van de protestcommissie de hockeybond. Als lid van de Leidse Studentenroeivereniging .Njord" was de heer Van Ballegoijen de Jong voor de oorlog tevens verdienstelijk roeier die in nummer acht twee keer uit- bij de Europese roeikampioen- het R.K. Bi bliotheekcentrum en de Leidse wet houders S. Sanne, s en S. Menken. Hij gaf vervolgens het woord aan burgemeester Van der Willigen. Deze verheugde zich er over. dat de oude bibliotheek nu vernieuwd is. Hij wenste Leiden en in het bijzonder de rooms-katholieken veel geluk met de nieuwe leeszaal. „Er is een neiging tot vermateria- hij, „waarbij aanpassing i het geestelijk peil ten het hoger geworden ma- Er wordt veel gedaan tot ontwikkeling te het bijzonder de gees telijke ontwikkeling is hierbij van groot belang, aldus de burgemeester. Hij sprak de wens uit dat het be stuur in de benadering van de biblio theekbezoekers een „open-deur-po litiek" zal voeren. lisering", j nodig is y opzichte vi teriële niv om de brengen i Gelukwensen Vervolgens wenste de voorzitter van het kerkbestuur van de St. Lo- dewijksparochie. deken W. P. M. Ha ring, het bestuur veel geluk met het gereed komen van de verbouwing. Als „huisbaas" gaf hij een overzicht van de geschiedenis van het gebouw, het pand Steenschuur 17, waarin de bibliotheek is gevestigd. Tot slot memoreerde de vice-voor zitter van de Openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens", de heer J. Brouwer, de prettige samenwerking, die tussen beide bibliotheken is ge groeid sinds zij enige jaren geleden het gezamenlijk filiaal Houtkwartier hebben ingericht. Hierna was er ge legenheid om de „nieuwe" bibliotheek te bezichtigen. E valient je in hoger beroep De N.V. Nederlandse Rotogravure maatschappij in Leiden heeft van daag in hoger beroep Voor het Haag se gerechtshof opnieuw straffeloos heid bepleit voor haar geesteskind „Eva-tientje". Zoals bekend had de Haagse economische politierechter de n.v. onlangs wegens overtreding van de wet op het cadeaustelsel tot 12000.- boete veroordeeld omdat de onderneming vorig jaar bij wij ze van reclame aan alle nieu we abonnee's op het damesweek blad „Eva" een gratis popje had ca deau gegeven. „Evalientje" is een kleine plastic pop, die onder haar kleertjes is voor zien van een reclamemerk. Haar kle ding speelt een belangrijke rol in het proces. Het damesweekblad publi ceert regelmatig knippatronen aan de hand waarvan poppe-moedertjes zelf kleertjes kunnen maken voor „Evalientje". Volgens de advocaat van de N.V. Rotogravure moet juist in verband met de regelmatige publicatie van deze knippatronen in het blad „Eva lientje" worden gezien als een toe laatbare uitzondering op het in de wet op het cadeaustelsel vervatte ver bod. Pleiter meende dat het popje voldoende „consumptiever wantschap" met het weekblad heeft om als cadeau-artikel te mogen die nen. Hij vroeg het vonnis van de politierechter te vernietigen. Dc procureur-generaal bij het hof was van mening dat de N.V. Roto gravure door de politierechter terecht is veroordeeld. Een bierbrouwer ma-g bü zijn produkt een bierglas cadeau geven, omdat er tussen beide arti kelen een duidelijke consumptiever wantschap bestaat, maar de wet zou geweld worden aangedaan als men zo vergaat consumptieverwantschap aan te nemen tussen een speelpop en een weekblad, „alleen maar om dat op bladzijde honderdzoveel in het blad een knippatroon staat". De wet eist dat bij normaal gebruik van het produkt ook het cadeau-artikel pleegt te worden gebruikt. En bij normaal gebruik van het weekblad Eva pleegt de lezer beslist geen pop te gebruiken, aldus de procureur-ge neraal, die bevestiging eiste van het vonnis van de politierechter. Uit spraak 1 mei. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers zijn FAST0, met de unieke patent-knop voor h water in de keuken en veilig-warm ivaiet de douche. verre reizen it Grootser en kleurrijker dan ooit. Dat beloven de twee showavonden te worden, die het Chr. Muziek- en Toneelgezelschap Sempre Avanti'' met Jong en Jolig" de volgende week in de Leidse Stadsgehoorzaal houdt. Het spektakel, waarvan de voorbereidingen anderhalf jaar heb ben geduurd, heeft plaats zeventieneneenhalf jaar nadat het zangkoor Jong en Jolig" zich voegde bij „Sempre Avanti", toen nog een mandolinegezelschapMet alle, uiteraard be perkte, middelen, die „Sempre Avanti" als amateur vereniging ten dienste staan, wil het gezelschap op deze twee showavonden zijn bestaansrecht nadrukkelijk onderstrepen. De twee voorstellingen worden ge geven op donderdagavond 27 en vrij dagavond 28 april. Zij beloven groot ser en kleurrijker dan ooit te worden, want er zullen zestig uitvoerenden zijn en honderdtachtig kostuums wor den gebruikt. Bovendien heeft het in en rond Leiden zo populaire gezel schap er een bedrag van vijfduizend gulden voor uit moeten trekken. Uit de titel van de show „Wie verre reizen doet blijkt al. dat het thema van deze show een toeris tisch karakter draagt. Basisidee voor deze show is een muzikale rondreis door veertien landen. De show, waar in elementen van de revue, het caba ret, de musical, het toneel en de ope rette terug worden gevonden, wordt opgebouwd vanuit een persiflage op de luidruchtige reisbureaureclames Veiliger verkeer? C In het Leidsch Dagblad van woensdag jl. kwam een bericht voor. waarin werd vermeld, dat het Leidse publiek zich minder zou schuldig maken aan verkeersovertredingen, gezien de daling van het aantal pro cessen-verbaal. Een ieder, die zich dagelijks in het Leidse verkeer be weegt, weet, dat het aantal verkeers overtredingen steeds toeneemt. En kele voorbeelden: Het door rood stoplicht rijden bij verkeerslichten ir zebra's (Koornbeurs en t.o. V. D.), het fietsen en bromfietsen stegen waar dit verboden is, het inrijden in verboden richting, geen richting aangeven van fietsers en bromfietsers. Eén op de 3 fietsers en bromfietsers voert na zonsondergang geen of onvoldoende verlichting. Wanneer men met de auto één van de invalswegen, waar een snelheids beperking van 50 km geldt, berijdt, het geen uitzondering, wanneer n door een mede-automobilist wordt gepasseerd met een snelheid 70 a 80 km per uur. Deze opsom ming zou ik nog enige tijd kunnen voortzetten. Indien het aantal processen-ver baal is verminderd, is dit niet te danken aan het goede gedrag van de Leidse weggebruikers, maar aan het personeelstekort bij de Leidse politie. Het steeds toenemend aantal ver keersslachtoffers (meestal gevolg van verkeersfouten) is hiervoor het droevige en beste bewijs. H. v. d. Waals. Haarlemmerstraat 54 b, van vandaag. Zij verplaatst de toe schouwer onder meer naar Venetië, Wenen. Zweden. Engeland, Frank rijk, het Rijnland, de Sahara en naar de Gordel van Smaragd. En dat alles in een levendige, zorgvul dig uitgebalanceerde enscenering. De spelleiding is in handen van Hans Oosterom, de muzikale leiding berust bjj Koos Kukler. twee namen, die borg staan voor een ook in artistiek opzicht verantwoord spektakel. Verre reizen De show, die „Sempre Avan ti" op 27 en 28 april In de Leid se Stadsgehoorzaal brengt, heet heel toepasselijk „Wie verre rei zen doet Sinds het ogenblik dat „Sem pre Avanti" en „Jong en Jolig" zich, nu zeventieneneenhalf jaar geleden, samenvoegden tot één muziekgezelschap heeft „Sem pre Avanti" veel gereisd. Voor uitvoeringen buiten de stad leg de het Leidse gezelschap in deze periode per autobus een afstand af van 27.130 kilometer. In de zelfde periode werden 642 uit voeringen gegeven voor in totaal 258.000 personen. En volgens Sempre Avanti's secretaris, de heer H. Chaudron, lopen de aanvragen voor een optreden al tot december van dit jaar. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van cura toren der Leidse Universiteit zijn be noemd J. Bennebroek Gravenhorst, tot wetensch. medewerker le klasse in tüdelijke dienst bü de verloskun de: drs. H. J. M. Duller, tot weten- schappehjk medewerker le klasse in vaste dienst bü de culturele antropo logie; dr. V. Fucik, tot wetenschap- pelük hoofdambtenaar in tijdelüke dienst bij het Instituut voor Radio- pathologie en Stralenbescherming; J. L. J. Gaillard. arts, tot wetenschap- pelük medewerker le klasse in tüde- hjke dienst bü de pathologie; dr. H. Ph. Minkowski, tot wetenschappelüic hoofdambtenaar in vaste dienst bü de kindergeneeskunde; drs. H. S. Versnel tot wetenschappelük ambte naar le klasse in tüdehjke dienst bü de faculteit der letteren. Voor de Leidse kantonrechter Een 18-jarige bankwerker uit Roelofarendsveen stond gisteren voor de Leidse kantonrechter, mr. W. dc Koning, omdat hij op 1 januari j.l. in Sassenheim twee processen- verba,- op zijn naam had gekregen. Na met zyn scooter op het kruis punt Nassaulaan-Hoefstraat geen voorrang aan er- van rechts komen- konden bewei de auto te hebt verleend kwam te- had gereden een rijbewüs te zün. De botsing zo verzekerde hü de kantonrechter, echt niet het gevolg van zün gebrek aan rüvaardigheid. „Het was nogal glad op de weg en al remmende slipte ik tegen die auto op", luidde zün uitleg. Dat kon zelfs de beste auto mobilist overkomen. Hoe de getuigen dat hij veel te hard s hem een raadsel. dat de jeugdige De officier nam het verdachte bankwerker geen rijbewijs had. kwalük dat hij zonder rübewüs had „Ik had toch een oefenvergun- gereden. Hij eiste voor deze overtre- ning", hield verdachte zich voor de ding een geldboete van f 100 subs 20 domme. „U wist toch heus wel, dat j dagen. Wat de botsing betreft vroeg zich heel ver buiten het toegestane j hü een boete van f 75 subs. 15 da- oefenrayon bevond treding was", diende de kantonrech ter hem van repliek. Waarom hü geen vborrang had verleend, kon verdachte niet nader verklaren. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug- :n, nam het verdachte zeer kwalijk, dat hij opzettelük de oefenvoorsehrif- ten had genegeerd en daardoor het verkeer in gevaar had gebracht. Hjj eiste twee geldboeten van f 75 subs. 15 dagen waarbij hü rekening hield met het feit, dat verdachte al min gestraft werd door de ver wondingen, die hij bü de botsing opliep. De kantonrechter vond, dat ver- dachtes verwondingen niet als een verzachtende omstandigheid konden gelden en vonniste daarom met twee geldboeten van f 100 subs. 40 dagen. Een 22-jarige kantoorbediende uit Amersfoort botste met zün auto Nieuwe Duinweg in Noordwük pardoes tegen een geparkeerde auto. Ook hü bleek niet in het bezit van De kantonrechter vonniste met resp. f 50 en f 100 subs. 30 dagen. Luid mopperend, dat hü zich te zwaar gestraft voelde, verliet de kantoorbe diende de rechtszaal. „U werd al driemaal eerder ver oordeeld wegens het overschrijden van de maximum snelheid. De maat. raakt nu toch wel vol", zo richtte de kantonrechter zich tegen een 33-ja- rige technisch adviseur uit Voorscho ten. Hü stond ditmaal terecht omdat hü op de Veurseweg (wederom) de maximum toegestane snelheid ruim had overschreden. „Als Je zoals ik enkele duizenden kilometers per jaar aflegt, kan het wel eens voorkomen, dat je wat te hard rijdt", was verdachte van me ning. „Geen excuus", vond de officier. „Er zün duizenden automobilisten, die jaarlüks enkele duizenden kilo meters afleggen en desondanks nog nooit £oor een snelheidsovertreding werden bekeurd". Hü werkte vc nog op, dat vüfenzeventig procent van de auto-ongevallen het gevolg zün Van te hard rüden. De officier eiste zowel een geld boete van 100 subs. 20 dagen als de voorwaardelüke intrekking van diens rijbevoegdheid voor de tüd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter legde een geld boete van f 75 subs. 15 dagen op, alsmede de geëiste voorwaardelüke ontzegging. Jammer, dat de officier mü niet gelooft. Aldus reageerde een 55- jarige predikant uit Katwijk op het requisitoir, waarin de officier ver- daehtes verweer zeer in twijfel trok. „Bij de rechtspraak gaat het niet om het geloof, maar om het wettig en overtuigend bewijs", reageerde de rechter prompt. De predikant stond terecht, omdat hij op zondag 5 februari j.l. met zyn auto op de Nieuwe Duinweg bij het inhalen van een andere auto op het linkerweggedeelte was gekomen en tegen een tegemoetrijdende bromfiet- was gebotst. De bromfietser werd ernstig gewond, dat ook nu nog onzekerheid bestaat of hü wel vol komen zal herstellen. „Die auto kwam juist uit een ga rage en spoot toen ik hem links in haalde zo'n grote wolk van uitlaat gas uit, dat mijn uitzicht volkomen werd belemmerd en ik daardoor te ver naar links uitweek", verklaarde verdachte zyn overtreding. Op grond van de getuigen-verkla- ringen, die geen „grote gaswolk" hadden waargenomen en de gehele situatie wel duidelijk hadden kunnen overzien, hechtte de officier „weinig geloof" aan verdachtes eexuus. Conform de eis liet de kantonrech ter het bij een boete van f 75 subs 15 dagen. M'n ruiten waren door de regen aangeslagen en daarom zag ik die bromfietser niet aankomen. Aldus verklaarde een 65-jarige accountant uit Leiden de reden waarom hü met zün auto op een kruispunt van de Nieuwe Duinweg in Katwük geen voorrang aan een bromfietser had gegeven. „Dat is geen excuus want die ruiten had u schoon moeten ma ken", diende de kantonrechter ver dachte van repliek. De officier eiste een boete van f 100 subs. 20 dagen. Het vonnis luidde conform deze eis. ADVERTENTIE Kies een FAST0 geiser met de unieke patent' knop voor heet water in de keuken en veilig' warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3