ezwaar tegen bebouwing an de Zwanburgerpolder Veel discussie over oude trambaantrace ecreatieve functie van Warmond oet behouden blijven Belangen botsen Aantijgingen in China niet van de lucht MARKTBERICHTEN KLM vraagt te mogen landen in Chicago DAG 18 APRIL 1967 LF.IDSCH DAGBLAD PAGINA 13 enkele jaren geleden opgemaakte en met grote belang ing ontvangen sociaal economische rapport met betrekking ontwikkeling van Warmond, zag onder andere als uiter- oodzaak van de ontwikkeling de ontsluiting van de Zwan- irpolder. gezien dit rapport was samengesteld door deskundigen bij k en er derhalve op mocht worden gerekend dat de plannen 't volledige goedkeuring zouden wegdragen van de desbetref- autoriteiten, heeft de gemeenteraad het Instituut voor Stad ndschap van Zuid-Holland opdracht gegevens terzake een uit- ingsplan te ontwerpen. meente Warmond. In het kader van dit plan wordt ook gedacht aan ver groting van het plassengebied en wel door het graven van een meer in de Zwanburgerpolder, waarby ongetwij feld de nodige voorzieningen moeten komen zoals pachthavens, horeca- en middenstandsbedryven enz. Voor het dorp en zijn inwoners zijn hier grote belangen mee gemoeid. Dit is voor d€ WV, de laatste tijd een grote activiteit ontplooit, aanleiding geweest een bijeenkomst in de vorm van een gespreksavond te organise- ADVIES Teel beraadslagingen heeft dit it een wel doordacht plan ter iling toegezonden aan de pro- planologische dienst van [blland, die op haar beurt dit 1 handen stelde van de com- van advies voor de ultbret gnnen, om nader advies, commissie deelde, na bestude w de ingediende plannen mee, om landschappelijke redenen bezwaren had tegen het i van een woonbuurt in de urgerploder. Belangrijker dan idschappelijk verlies van het ge polderlandschap achtte de sie het verlies van de recrea- mctie van Warmond by uit- het voorgestelde plan. Bezwaar xnmissie meende dan ook dat n de onbeschut in de Zwan- ioder geprojecteerde woon- tegen de ontworpen verbre- n de Grote Sloot, ernstige be- bestonden. die een vernieti- in byzondere waarden van nd-dorp betekenden, nks dit afwijzend advies be raad destyds toch het plan rgerpolder" te aanvaarden, als hoofdmotief werd aange- t het heel moeiiyk is om bouwterrein te vinden zon- cultuurgrond aan te tasten, ikomst zou de gemeente voor |expansie toch op de Zwan- Ider zyn aangewezen, heeft dit plan, waar het zg. [erenplan by kwam vele pen- -roering gebracht en is er langdurig gediscussieerd over en het tegen ervan. Meer I geleden heeft de gemeente- i) de Ned. Heide Mij. opdracht k tot het ontwerpen van een recreatieplan voor de ge- ï'ii h;" IGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Aiiitonila Vetrona, dr. van J. ten L. A. S. van Daim; Daniël l, zn. van J. van Egmond en ia; Rudolf Gerardrus Maria, zn. A. Kooter en J. A. M. Droogh; Petrus Hendrikus, zn. van H. m en M. G. Rlebeek; Erik jier Willem, zn. van C. J. Ceeve ju II. van Kampenhout; Cornells jn nn, zn. van L. van Duijn en L. ijn; Janna Martina, dr. van M. Zoen en C. van Duijn; Maria e Petronella, dr. van G. D. v. en W C. M. Westgeest; Clara ar. van J. Onderwater en J. J. er; Margaretha, dr. van J. Pot- |M. Moraal; Arno, zn. van H. J ts en M. J. Fllppo; Cornells zn. Kuljt en N. van der Plas; Ro- A. van Doesburg en H. Marco, zn. fan G. N. vam J. Crama; Christel, dr. van lop Kanbier en C. van der Hoeven van J. L. F. van der Meljden n der Walle; Johannes Huber- van H. A. van der Meer en E. ie Jong; Paméla CaroMen, dr. C. Kramer en H. de Vries; An- ia, dr. van C. P. Kortekaas en 3 l'pljk; Frits, zn. van A. van den I. E. Mtiller; Susanna Andrea „„„r van W. Koppejan en M. ^an Herder; Zorba Arle, zn. van A Hm E. A. Lodewijks; Herma- tonle, zn. van J. Hofmann en lever; Patricia Aty, dr. van J. _l en W. C. van der Marei; In- tt'ïpnclsca Geert.ruIda. dr. van A. in der Linden; Ni- Sandrlna dr van A. M. Woud- C. M. P. Klinkenberg; Annette t van J. L. van der Wey en G. Rndaal: Joan Ann. dr. van R. m G. P. Smith; Leonard Wil- Gerardus. zn. van E. Schrljer Drozdowlcz; Diana Adrlana, dr. 0. Zaalblok en J. M van Til- lobert, zn. van G. J. Flippo en "en Berk; Janlne. dr. van R. H. G. J. Krijgh; Paul van W. Camphorst en Boef; Johanna Dlederllka. dr. v. *n en A. J. D. Haasnoot; Jan Johan, zn. van E. van Koll en lellng; David Isaac Lambertvus i an. van I Stouten en W GETROUWD. Voorvelt en M. Verver; W. a en J. Stlkkelorum; B. de rpi Q J. W. Kalmijn; F. H. D. Fok- I T. Goslings; P. J. Hiep en J. r; R. Geerlof en E. A. van F .G. J. van den Broek en W J, C. A. Bendter en H. Gum- 8- B. R. van Wegen en H. J. M 1B. OVERLEDEN. - ran de Stolpe, 80 Jaar, man; <fcr Vegte. 71 Jaar. man; H. J. 54 Jaar vrouw; C. Zwaan. 87 1 lit touw; W. B. T. Petersen. 60 J.; Linden. 59 Jaar. echtgenote A. van Eek; E. R. Beullnk. 83 £i0; A. Lucas, 79 Jaar, man; J. „-.66 Jaar, echtgenote van J. C J*>m; j. j. Kooreman. 58 Jaar, 1 P' Spuij71 J., echtgenote van de Jong, 81 Jaar. man; T. aar man; N. Hulsebosch, 68 I W. Tlmmers, 81 Jaar, man. Deze by eenkomst werd gisteravond gehouden en de belangstelling er voor was overweldigend. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Tydhof, oud-voorzitter der WV en voorzitter van de recreatie studiecom missie. Aanwezig waren onder meer de burgemeester, drs. F. K. Lange- meyer, gemeentesecretaris, de heer M. M. Pieterse, de directeur gemeen tewerken, raadsleden, de jachthaven exploitanten, winkeliers en vele wa tersporttoeristen. De heer Tydhof gaf gisteren het woord aan de voorzitter van de WV de heer G. Kamsteeg, die er in een uitvoerig betoog op wees dat War mond als recreatiegemeente in de Randstad Holland een unieke plaats inneemt, dank zy hetmoo ie natuur schoon en de polderlandschappen. Maar bovendien moet Warmond een plaats worden waar men kan wonen en werken en hiermee is met het door de VV opgestelde plan terdege teke ning gehouden. Het plan voorziet ook in alle zaken die een recreatieoord eigen zijn zonder dat hierdoor het natuurschoon wordt aangetast. Op vangen Bebouwing van de Zwanburgerpol der mag onder geen beding plaats vinden meende de heer Kamsteeg want hiermede zou een onherstel baar verlies aan het natuurschoon worden toegebracht. Er zullen grote voorzieningen moeten worden getrof fen om de watersportliefhebbers, die steeds groter in aantal worden, redelijk te kunnen opvangen. De Grote Sloot zal moeten worden verbreed in het belang van de vele watersporttoeristen. Bebouwing van de Zwanburgerpolder zou een onlo gische oplossing zyn want er zou dan een stukje gemeente worden ge- creeerd dat los staat van de kern van het dorp. Er moet worden ge streefd naar een goede leefbaarheid in de gemeente doch dan met behoud van de polders en het landschap- schoon vond de WV-voorzitter. Meer dan twintig van de aanwezi- genv oerden hierna het woord om hun mening en zienswyze over het voorgesteldet plan kenbaar te maken. Enkelen konden zich niet verenigen met de in het plan geprojecteerde weg bij de beide begraafplaatsen. Anderen meende dat de gemeen te er ook voor moest zorgen dat de woningbouw doorgang kan vinden waarby het natuurschoon zoveel mo gelijk moet worden ontzien. Er moe ten betaalbare woningen komen en er dient rekening mee te worden gehou den dat in de toekomst Warmond Belangen Men was er van overtuigd dat hier verschillende belangen tegen elkaar botsten doch het is de taak van het gemeentebestuur deze belangen te coördineren. Men vond in het alge meen 't plan van de WV aantrekke- Ujker dan het door de winkeliersver eniging ingediende plan omdat dit te sterk het groepsbelang naar voren bracht. Het gemeentebestuur moet met dit alles rekening houden en staat dus voor een zware en lang niet gemakkeiyke taak. Ook werd gewezen op de agrarische belangen en men wenste dat hiermede ernstig reke ning zou worden gehouden. Aanvaardbaar Lang en uitvoerig werd nog over het voorgelegde plan gediscussieerd en de eindconclusie mag wel zyn dat men het plan in grote trekken wel aanvaardbaar vond, zonder dat men in details was getreden. De aanleg van een wandelweg langs de Voorhofpolder vond men een prachtige oplossing omdat hiermede tegemoet wordt gekomen aan een reeds jaren lang gekoesterde wens van de inwoners. De burgemeester zoet dat in de nabye toekomst over VOORSCHOTEN Opening gebouw roeivereniging Mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, zal maandagmiddag 1 mei om twee uur aan de Kniplaan het gebouw van de roeivereniging „Rijn land" in Voorschoten openen. Na deze plechtigheid zullen de boten ten doop worden gehouden en worden voorgeroeid. In aansluiting hierop zal het bestuur van de ver eniging recipiëren in het Vereni gingsgebouw. WASSENAAR Feest bij prinselijke geboorte De Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" heeft in sa menwerking met het gemeentebe stuur een feestprogramma opgesteld voor de avond van de dag. waarop een prinsje of prinsesje zal worden geboren. Dit programma zal in de loop van de geboortedag nog door een luidsprekerwagen worden bekend ge maakt. Direct na het bekend worden van de geboorte zal op het Van Hogen- dorpplein een bescheiden kermisje gaan draaiein. De kermisattracties staan er sinds gisteren al opgesteld, 's avonds 8 uur zal er vanaf het Van Rogendorpplein een lampionoptocht vertrekken naar het raadhuis ..De Paauw". Na aankomst van de stoet daar zal door de Oranjevereniging aan de burgemeester een groot model be schuit met muisjes worden aangebo den. De burgemeester zal een toe spraak houden en daarna zal op het bordes van het raadhuis de beat- band „Shart" plaats nemen en zal er voor het raadhuis gelegenheid zyn tot dansen. Voor het raadhuis staat sinds en kele weken de verlichting al klaar om ontstoken te worden, 's Avonds 9 uur op vyf plaatsen in de gemeente klein vuurwerk worden ontstoken, Zo spoedig mogelyk na de biyde gebeurtenis zal er op de scholen be schuit met muisjes worden uitge deeld, terwyi alle kinderen van de kleuter- en lagere scholen een her inneringsvaantje zullen ontvangen dank zy een bydrage van het ge meentebestuur. Tientallen Chinese studenten zyn een zitdemonstratie begonnen by het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking, terwyl duizend anderen maandag voor het ministerie demon streerden tegen de minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjen Ji, zo meld de de correspondent van het Japan blad Jomioeri Sjimboen. Ze eis ten het aftreden van Tsjen. In pam fletten werd gezegd, dat Tsjen al- tyd getrouw en yverig de politiek van president Lioe Sjoe-tsji en par tysecretaris Tseng Hsiao-ping heeft uitgevoerd. Deze twee zyn de voor naamste tegenstanders van party- voorzitter Mao Tse-toeng. Op een muurkrant kondigde Mao's vrouw Tsjiang Tsjing het ontslag aan van Hsoe Hsiang-tsjien, de voor zitter van het militaire zuiverings comité. omdat hy de zuivering niet krachtig genoeg had doorgevoerd. Het Chinese Volksdagblad heeft de vyanden van voorzitter Mao er van beschuldigd een staatsgreep ten be hoeve van president Lioe Sjao-tsji voor te bereiden. Dit is de eerste maal dat een officieel partyblad Lioe van een samenzwering beschuldigt. Op een andere muurkrant werden Lioe en zyn aanhangers er van be schuldigd de hand te hebben gehad in de mislukte staatsgreep van fe bruari 1966. Communistisch China heeft de be schuldiging uitgesproken dat de Sow - Jetrussische president Podgorny en sproken hadden om het „Ame rikaanse imperialisme by te staan in zyn politiek van agressie tegen Vietnam", Het officiële Volksdag blad deed deze beschuldiging in een commentaar, waarin de waardering van Moskou voor de encycliek van Paus Paulus van 28 maart belache- ïyk werd gemaakt. de plannen die de gemeente heeft kan worden gediscusieerd maar het moet een plan zyn dat de goedkeu ring van de hogere instanties zal kunnen wegdragen en dat financieel uitvoerbaar is. Is dat niet het geval dan heeft het geen enkele zin om het plan aan te nemen. By het te maken plan dient het algemeen belang voorop te staan vond de eerste burger. De vaststel ling van een zo ingrypend recreatie plan, aldus drs. Langemeyer, ver loopt nu eenmaal traag omdat hierin vele instanties moeten worden ge kend. De vraag blijft of alles wel voldoen de uit de verf is gekomen maar in ieder geval is duidelijk gebleken, al dus de heer Kamsteeg, dat het re creatieplan in de gemeente leeft en dat men er grote belangstelling voor heeft. LEIDERDORP Uitstapje invaliden Gistermiddag heeft de Unie van Vrouwelyke Vrüwilligers afd. Leider dorp een autotocht door de bollen streek gemaakt met 45 invaliden en inwoners die door andere oorzaken praktisch niet meer buitenshuis kun nen komen. Autobezitters in en buiten de U.V.V.- kring hebben hun minder bevoor rechte medeburgers een onvergete- lyke middag bezorgd. De tocht werd besloten met een gezellig samenzyn in hotel „De Oude Post" in Sassen- heim. Afscheid van J. Spaargaren De Ver. voor Chr. Lager mulo- en Bewaarschool-onderwys in Leider dorp heeft in de Willem de Zwijger- school één van haar laatste ledenver gaderingen gehouden. Zoals bekend, is op 14 november 1966 de Prot. Chr. Schoolvereniging opgericht, een fusie tussen bovengenoemde en de Her vormde Schoolvereniging. Per 1 jan. gaat deze beginnen. Behandeld werden de jaarversla gen van de secretaris en de penning meester. Het hoofd van de school, de heer G. van Houwelingen, gaf een jaaroverzicht, waaruit bleek, dat aan de school nu 10 leerkrachten zyn ver bonden. Het handenarbeidlokaal moet nog steeds als leslokaal worden ge bruikt, terwyl de school nog geen eigen gymnastieklokaal heeft. Er werd in deze byeenkomst tevens af scheid genomen van conciërge J. Spaargaren. IN RAAD WASSENAAR De vergadering van de Wassenaar- se gemeenteraad begon gisteravond met een herdenking van oud-burge meester dr. S. F. A. C. M. baron van ynbergen, die enkele weken geleden op 69-jarige leeftyd is overleden. Mr. Geertsema herinnerde eraan, dat de heer Van Wijnbergen, met een onderbreking van twee jaren in de bozettingstyd, gedurende 22 jaren burgemester van Wassenaar is ge weest. By zyn afscheid in december 1960, en ook by eerdere gelegenheden is namens de raad op ondubbelzinnige wijze uitdrukking gegeven aan de hoogachting en de dankbaarheid die er in brede kring bestond voor de burgemeester en voor de mens Van Wynbergen. Wat de agenda voor de raadsver gadering betreft, was er vooral een punt, dat zeer uitvoerig besproken werd. B. en W. hadden de raad voorgesteld de kwestie van de recon structie van het vroegere trambaan tracé in mei eerst te laten behande len in de commissie openbare werken en er vervolgens een openbare ver gadering van de raad aan te wyden, die een informeel karakter zou heb ben. Daarna zou, aan de hand van vde resultaten van dit informele overleg in een volgende gewone vergadering van de raad een besluit kunnen worden genomen. By de behandeling van de trambaanplannen zal even eens aandacht besteed worden aan het verkeersstructuurrapport dat cp initiatief van een aantal ingeze tenen van de gemeente aan het ge> meentebestuur is aangeboden. Receptie verjaardag Koningin Juliana Ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana houdt de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, op maandag 1 mei om twaalf uur in de Burgerzaal van het Stadhuis een receptie. Tydens deze receptie zal prof. dr. A. M. J. Chorus, Leids hoogleraar in de spy- chologie, een korte toespraak houden. Koiiinginiiefeest in B urgeiueesters wi j k In de Leidse Burgemeesterswyk is het op Koninginnedag (maandag 1 mei) weer feest. Het is het twintig ste Koninginnefeest, dat in deze wyk wordt gevierd. In de ochtend uren van 9.30 tot 10.30 uur trekt weer een kinderoptocht door de wyk, in aansluiting waarop kin derspelen voor jongens en meisjes van 4 t.e.m. 6 jaar plaatsvinden. In de middaguren worden deze spelen herhaald, doch dan voor de jeugd in de leeftyd van 4 t.e.m. 14 jaar. Ty dens deze spelen verzorgt. Geraldini een poppenkastvertoning. By vol doende belangstelling worden er 's avonds van 7 tot 9 uur attracties voor de oudere jeugd georganiseerd. Het traditionele rad van avontuur zal deze dag weer volop draaien. AALSMEER, 17 april. Bloemenvei ling. Anjers en rozen per stuk: Wil liam Sim 13—2431, Rose Sim 20— 29, White Sim 27—34, G. J. Sim 25— 32, Dusty Sim 23—28. Gemengd 18- 24, Orchid. Beauty 34—4'7. Harverst Moon 10—14. Arthur 23—30 Tange rine 2636. Shocking 24—30. Keefer 27 —34 Super Star 3441. Roselandla 28 33. P. van Aalsmeer 1418. Geh. Duisberg 38—46. Carla 43—52, Dr. Ver- hage 32—38. C. Pech told 1418. Taw- nv Gold 18—22. Baccara 41—49, Mad. Ofman 19—23. Pink Sensation 22—27 Zorina 23—28. New Yorker 16—21. Carol 15—21, Garnet 1623. T. Bright 22—29. Circus 4048. Valeta 28—32 Diverse bloemen: Amaryllis 812. Chrys. gr.bl. en mld.gr. 42"—65. Chrvs. tros per bos 190280. Euphorbia 38— 45. Fresia g. w. bl. 110255—270. Ger- hera 3351, Iris w. w. Pr. Bl. 135— 275. Lathyrus 140—170, Lelies kelk 30 —36. idem tak 120—165. Colviille 350. Asp. Plumosus 130155. Tulpen 110 150 Naroissen 3853, Stepman 4 kop 160195 2 kop 8095, Mar. Legray 4 kop 6076, 2 kop 3843. Lavallënsls 7280, Ludwlg Spath 6075, Forsythia 3542, Prunus Serrulata 140180. Sneeuwballen 5370. ROELOFARENDSVEEN. 17 april. Bloemenveiling. Am. Anjers: Sim Roze 20—33, Sim Rood 15—23, Sim Arthur 2028. Keefer 23, Esperence 2126. C bera 2627. Rozen Zorina 19—21. Seventeen 13 Garnette en Carol 12 19. Carla 2762. Baccara 3747. Tra dition 1415. Super Star 3135. Coral Princes 2123 p. st Dhoronlcum 51 60. Lathyrus 851.20. Anemonen 36 70. Irissen Dominator 1.251.30 Wed- Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Hendrik Johannes Win ston, zoon van Westerman-Leurs. Berkel; Petra Lilian, dochter van Prakke-Scheurmann, Amsterdam; Madeleine, dochter van Klinkhamer- Hempenius, Zeist; Ewout Koos Char les, zoon van Van der Wey-Klus- man, Geldrop; Ilana Antoinetta, dochter van Schloss-Spiero, Amster dam. Getrouwd: Jan J. Pieters en mevr. H. Couvée, Londen. Overleden: K. C. Yoh, 54 j. Rot terdam; Martinus Antonie Baks. 52 j. Woudrichem; Geertje Kolk-Mak- king, 87 j. Utrecht; Julius Karei Isaac de Clercq Zubli, 67 j. Amster dam; Theodoor Louis Joseph Ter- windt Jzn. 89 j. Doorwerth; Cornelia Catherina Maria de Ridder-De Haay, Busseum; Constant August Huygen, 55 j. Maastricht; Anne Eli sabeth Sophia Jacoba Wiegand Bruss-Goossens, 84 j. Soestdyk. gewood 90—1.15. Ideal 1.20, Prof Bla-auw 1.60—1.85. Fresia Apollo 1.05— 1.50, Golden Yellow 8090 Leeuwen hof 8090, Narcissen 2028. Tulpen Elmus 1.25 1.30. Roze Copland 65— 1.20. China Pink 1.15, Golden Harvest 85—1.55, Mariëtte 1.20, Apeldoorn 1.05 1.50 Aiglba 1.051.25, Aureola 1.10 —1.30, Queen Elisabeth 1.001.15, Pa ris 1.001.25. Oriënt Express 1.15, Prins Charles 1.15, Bartlgon 1.20, Kor- niforus 1.05. Cordel Hull 1.001.10 p. bos. RIJNSBURG. 17 april. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Lustige Wltwe 75 —100. Preludium 75100. v. d. Eerde 50—100, Copland 125—150. Bonanza 125135. Sweet Harmony 150200. White Verg In lan 15—150^ Queen of te Night 125—140. Queen Elizabeth 135—145. Bellona 100125, Golden Harvest 135150, Parade 65—100, Pru nes 150185. Hollands Glory 65100, Apeldoorn 100125, Elmus 125135, Oxford 100125. Basra 150165, Ro land 100125, Hyacinten gemengd 85 100, Fresia's Golden Yellow 60100 Stockholm 50—80, Snow Queen 75— 115, Pimpernel 60—85. Whdite Swan 75 —115 per bos. Am. Anjers: Roze Sim 2535, Rode Sim 2332, Witte Sim 2634„ Crowly Sim 2433, Carry Sim 2534, Arthur 2533 Dusty 2336, Rozen 3858 Anthurlum 60-125, Iris- sen 1525, Gerbera 1536 per stuk, Amaryllis 2030 per kelk. Narcissen: Cheerfoernls 300400, Actea 250350 Anemonen 400700 per 100. RIJNSBURG, 17 april. Groentevei ling: Waspeen 260470. Idem Al 620 —720. Idem BI 660—690. breekpeen 100210 per kist. peterselie 12—15 p. bos. BODEGRAVEN. 18 april. Kaasmarkt. Aanvoer 16 partijen Goudse kaas. Prijs 3.423 68. Handel flauw. ROTTERDAM. 18 april. Veemarkt. Aanvoer totaal 4839. Weekaanvoer 5864. Vette koeien en ossen 300, ge- bruiksvee 1300. vette kalveren 198. graskalveren 202. nuchtere kalveren 2688 paarden 15 veulens 4, schapen of lammeren 72, weldelammeren 39. bokken of geiten 21 Pryzen: vette koelen per kg. extra kwal. 470—500. 1ste kwal. 425460, 2e 385405, 3e kwal. 345370, vette k&l- \eren per kg. 260270, 250260, 240— 250, 210230; stieren p. kg., alle kwal. 405455 worstkoeien per kjg'. 335355, kalf- en melkkoeien per stuk 700950 pinken pe rstuk 550675; graskalve ren per stuk 400525; nuchtere kal veren per kg. 130150; mestkalveren per stuk 80120; schapen per stuk 85 —100; lammeren per stuk 95110. Overzicht: Vette koelen aanvoer lete ruimer, handel traag, pryzen als gis teren; kalf- en melkkoeien ruimer, ta melijk. goed prijshoudend; vare koelen groter, redelijk, constant; vaarzen en pinken gewoon, iets levendiger even stijver; graskalveren als vorige week. kalm, ruls prljsh.; vette kalveren als vorige week, tamelijk. even hoger;; nuchtere kalveren, korter aanvanke lijk levendig, afloop kalm. Iets stijver; schapen en lammeren iets ruimer, flauw, niet geheel prysh. Discussie Over deze procedure-kwestie zijn de tongen goed losgekomen. De heer D. Bloemendal (PvdA) vroeg voor de ze belangryke kwestie toe te staan, dat leden van de commissie openba re werken zich by verhindering door een fractiegenoot laten verte genwoordigen. De heer C. E. van den Berg (KVP) achtte het beter, dat de reconstructiekwestie eerst aan de or de zou komen in een besloten ver gadering van de raad. Ook mr. A. van Vuure (VVD) voel de daarvoor. Hy zou bovendien graag zien, dat by de informele bespreking in de raad niet alleen de gemeen telijke verkeersdeskundige, prof .Voll- muller aanwezig zou zijn, maar ook ir. Van D:ik. die in opdracht van rie burgery het verkeersstructuurplan heeft ontworpen. Ir. M. Elion (Prot. Chr.) bracht de kwestie van de des kundigen van de gemeente ter spra ke en herinnerde aan de toezegging, dat deze aangelegenheid in een com missievergadering aan de orde zou worden gesteld. Burgemeester Geertsema keer de zich tegen de gedachte, dat in een vergadering van de raad de verkeers deskundige van de gemeente en de verkeersdeskundige. die namens de burgery een rapport heeft uit gebracht tegenover elkaar zouden komen te staan. B. en W. hebben de raad voorgesteld de informele be spreking van deze langlopende kwes tie openbaar te houden juist met het oog op de grote belangstelling, die er van de zyde van de burgery voor de ze aangelegenheid bestaat. Zou men het vooroverleg in een be sloten vergadering houden en pas met de definitieve voorstellen in de openbaarheid komen, dan zou zich kunnen herhalen wat er in oktober j.l. is gebeurd, namelyk, dat de raad geen beslissing neemt omdat hy eerst de wensen die in de burgery leven, onderzocht wil zien. Door de informele bespreking in het open baar geeft mendebelangstellenden uitdeburgery de gelegenheid tot een tijdige inspraak. Voorstel De verschillende procedure-moge lijkheden werden daarna door ver scheidene leden van de raad nog eens uitvoerig onder ogen gezien. Er gin gen stemmen op om de plannen eerst te laten bespreken in een ge combineerde vergadering van de commissie openbare werken en uit breidingsplan. Daarna werd de ge dachte gelanceerd eerst een beslo ten vergadering van de raad te hou den, daarna de informele openbare vergadering en tenslotte de gewone vergadering, waarin beslissingen ge nomen zouden kunnen worden. Dit laatste voorstel kwam tenslot te in stemming en werd aangenomen met 14 tegen 7 stemmen. Tegen stemden behalve de vier leden van het college van B. en W. de heren Oosterling, Lodder en Ten Hengel. De trambaanplannen en het ver- keersrapport, dat namens de burge ry is uitgebracht, zullen nu achter eenvolgens worden behandeld in een besloten samenkomst van de raad op 11 mei, in een openbare informele vergadering van de raad op 26 mei en daarna zo spoedig mogelyk in een gewone ofrenbare vergadering van de raad. De raad hield zich verder bezig met een plan van de woningbouwvereni ging St. Willibrordus voor de bouw van 90 woningwetwoningen op een terrein tussen de Oostdorperweg en de Starrenburglaan. Dit plan kwam al eerder aan de 'orde in de raad. maar door een wyziging van de op vattingen op het departement over de grootte van woningwetwoningen kon het geen goedkeuring verkrygen. De heer D. Bloemendal (PvdA) maakte een vergelyking tussen het oorspronkelyke plan en 't plan dat nu ter tafel ligt. In het oorsproni: plan ging het om ruimere wo ningen die per woning f. 24.470.- zou den kosten, terwyl de wat klei nere woningen die nu zullen worden gebouwd per woning op f 25.000.- ko men. „Er is in die tussentyd toch geen sprake geweest van een verho ging van de bouwkosten", aldus de heer B'oemendal. Ir. K. W. Nieuw- zwaag (VVD) had berekend, dat in het eerste plan de woningen zouden komen op f61.. per m3 t erwyl de kubieke meterprijs nu f 77.- bedraagt. Ir. M. Elion (Prot. Chr.) sprak nog eens zyn ontstemming uit over het beleid van het ministerie in deze. Wethouder mr. N. W. A. Brink ant woordde op de opmerking over de ge stegen bouwkosten, dat het niet aan de gemeente is zich daarover zorgen te maken. Er is een z.g. toetsinc die tevoren niet wordt bekend gemaakt. Wil een plan voor woning wetwoningen worden goedgekeurd, dan moet deze toetsingsprys worden gehaald. Dat is in dit geval na heel veel moeite gelukt. Men mag er ge rust over zijn, dat de rijksover heid de bouwkosten nauwkeurig na rekent. De raad ging ermee akkoord aan de woningbouwvereniging de benodig de voorschotten voor dit bouwplan te verstrekken. De overige voorstellen werden eveneens goedgekeurd. Wethouder M. van der Voet zal zaterdag 29 april 's middags om 3 uur de opening verrichten van 't groeps- huis van de padvindersgroep „Sagara Satyra's", gelegen aan de President Kennedylaan in Oegstgeest. Het Artiestenpalet verzorgt van avond een programma in het be jaardencentrum „Hofwyck" in Oegstgeest. Medewerkenden zyn dit maal: de Pardo's, Ada ten Haaf, The Lightning Stars en het accordeon duo De Gerado's. Rel in C.S. voor politierechter „Geen categorie misdryven heeft de laatste twee jaar Amsterdam eco nomisch en aan goodwill in het bui tenland en tegenover andere steden zoveel schade berokkend als juist de stelselmatige misdryven tegen het gezag van de politie". Deze uitspraak deed gisteren de Amsterdamse poli tierechter mr. R. de Waard by de behandeling van de rel op 14 janua ri in de hal van het Centraal Sta tion in Amsterdam, waarby het C.P.N.-raadslid, de heer W. F. H. van het Schip, die zich er als toeschou wer mee bemoeide, betrokken raak te. Daaruit ontstond later het inci dent met hoofdagent Bakker, die toen tegen de heer Van het Schip gezegd zou hebben (hetgeen de agent heeft ontkend), dat de raadsleden lapswanzen waren. De rel in het C.S., die volgens de politierechter een bagatelzaakje was. begon met de weigering van een 25- jarige bouwvakarbeider aan het ver zoek van de in uniform geklede diensthondgeleider der spoorwegre cherche B. Koch om zich uit de hal van het station te verwyderen. Zo heftig verzette de jongeman zich ten slotte tegen zyn aanhouding dat politieassistentie werd ingeroepen, het publiek er zich mee bemoeide en een complete rel ontstond. Conform de eis legde de politierechter de bouw vakker. die al eerder terzake van mishandeling en lokaalvredebreuk was veroordeeld, terzake van weer spannigheid zes weken gevangenis straf waarvan drie weken voorwaar- deiyk op. Een 20-jarige magazynbe- diende, die de inmiddels verschenen hoofdagent Bakker tegen zyn knie had geschopt, werd overeenkomstig de eis wegens het belemmeren van de agent veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan twee we ken voorwaardeiyk. De bouwvakarbeider had uit de automatiek in de hal iets gebruikt en stond te wachten om tegen vyf uur met een bus te vertrekken. Het verzoek van de N.S.-rechercheur om weg te gaan had hy genegeerd, zo verklaarde hy ter zitting, omdat hy zich volkomen in zyn recht voelde om daar te zyn. (Van onze Haagse correspondent) De KLM, die jarenlang strRd heeft gevoerd met de Amerikaanse autori teiten over landingsrechten in Los Angeles, heeft besloten de aanspra ken op deze stad aan de westkust te laten vallen en het oog te rich ten op landingsrechten in Chicago. De KLM heeft namelyk bemerkt, dat andere buitenlandse luchtvaart- maatschappyen, die wel op de west kust vliegen met verlies werken. Een maand geleden ls er in het diepste geheim in Washington overleg ge pleegd over deze nieuwe mogeiyk- heid. Op het ogeblik heeft de KLM al leen landingsrechten in New York en Houston op een vlucht van Canada naar de stad Mexico). Amerikaanse maatschappyen hebben steeds kunnen verhinderen dat de KLM ook Los Angeles in haar dienst kon opnemen. De landings rechten in Chicago zyn voor de KLM zeer belangrijk, want de stad zelf en de omgeving levert veel reizigers naar Europa op, die er niet veel voor voelen om in New York over te stap pen op weg naar Nederland en Europa. Vorige maand is er' twee dagen gesproken over de mogelykheden tot het verkrygen van landingsrechten in Chicago. Officieel hadden de onderhandelin gen alleen plaats tussen de Ameri kaanse overheid en de Nederlandse regering, maar aan de lunch was ook de KLM vertegenwoordigd Op deze manier kon men de vertegenwoordi ger van de Amerikaanse luchtvaart- maatschappyen, die al zoveel roet in het eten hebben gegooid, buiten de deur houden. Veel succes heeft men niet gehad, aangezien Nederland niet veel als „ruilobject" heeft aan te bieden. Als gebaar schynt het vlieg veld Zestienhoven te zyn aangebo den, maar daar kunnen geen grote straalvliegtuigen landen. In de herfst zullen de besprekingen worden voort gezet. Tydens het bezoek van de Ame rikaanse vice-president Humphrey heeft minister Luns over deze zaaic gesproken. Commentaar van de KLM over deze zaak: „Geen commentaar". Het ministerie van Waterstaat deelt mee. dat vice-president Humphrey in Amerika openlyk heeft gesproken over de kwestie van de landings rechten. Hiervan is by Buitenlandse Zaken niets bekend. Het ministerie weet „officieel van niets".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13