mponerende De vrouwen voorstelling van Troje" Tekort tot 2,3 kunst IS RAIFFEISENBANK kaleiöoscQQp ZEDEMANIAK TEGEN BLOOT Eigentijdse visie Sumerische muziek 4000 jaar oud dAQ 18 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 PREMIERE HAAGSCHE COMEDIE9 (Van onze kunstredactie) Jean-Paul Sartre enkele jaren geleden, met het doel een ;e Griekse tragedie zodanig te bewerken dat het Théatre ional Populaire er een verantwoorde eigentijdse opvoering kon geven, zijn keus liet vallen op Euripides' „De vrouwen Troje", leek die keuze aanvankelijk enige vragen op te jen. Van alle mogelijke stukken was dit werk van Euripides de klagende vrouwen van het verslagen Troje, een dag jt de Grieken waren binnengetrokken, de mannen hadden noord en de huizen verwoest, immers een der meest sta- jcbe stukken, bood het de minste speelkansen. was Jean-Paul Sartre zèlt. Europa minachtend neerzien op Afri- 1 ka en Azië, maar dat zij het juist zélf zjjn, die barbaars optreden, dan vindt men dat niet letterlijk bi) Euri pides terug. HU stelde echter Grieken tegenover de niet-Griekse Aziatische barbaren en de begrippen, welke Sartre heeft gebruikt, zijn slechts hedendaagse synoniemen voor deze tegenover elkaar gestelde groepen. Strakke lijnen Het is in deze geest, dat Joris Diels het stuk bij de Haagsche Co- medie heeft geregisseerd. Zaterdag avond ging de première ervan in de het maandblad van het T.N.P, iruari 1965, een maand voor dit diap zijn bewerking van „Les nnes" onder regie van Georges in het Theatre du Palais de lot in première deed gaan, ant- op die vragen gaf. Meer dan ihepper van speelbare toneelmo- beden had Euripides Sartres on- nbare waarschuwen tegen iede- rm van oorlog. Daarbij dat Euripides, anders dan ylos, bij wie nog een onaange- eloof in de mysterieuze krach- ai de Goden te vinden is, niet een vrij scherpe twijfel ten n van het Godendom tot uit ing bracht, maar hier en daar tot een volledige ontkenning i"n geheimzinnige macht durf- jaan. Juist dit facet in werk dat jaar geleden werd ge ien, moest juist Sartre aanspre- werd, zo zegt hij zelf, ten tij de Algerijnse oorlog opnieuw iet werk geconfronteerd. Het daarom ook geen wonder he- lat hij in zijn bewerking juist ce sterk naar voren haalde, dat bijzette aan zijn, Satre's. ver ing van dit 20ste eeuwse con- Dat het deze gruwelijke kolo- oorlog van zijn vaderland rijk met de zich naar onaf- ijjkheid vechtende Afrikaanse was, die hem in „De vrou- rsn Troje" de verhouding tussen önaars en overwonnenen, tus- ropese onderdrukkers en niet- feinig vrijheden Ire's bewerking van de oude tragedie op deze manier te- treden houdt echter het ge- n dat de mening post vat, dat ranse auteur het werk alleen gebruikt om zjjn eigen, sterk- k getinte 20ste eeuwse mening een conflict van deze tijd in van Euripides van het to il te laten verkondigen. En dat niet geheel waar. Want Sartre zich, bij zijn pogen het oor- lelijke treurspel over te bren- een taal. die in onze tijd aanspreekt, begrijpelijker is tthtstreekscr, betrekkelijk wei- rrijheden veroorloofd, er, het begrip Europa heeft nooit gehanteerd en als een van de vernederde en door verdriet verslagen Trojaan ouwen in een felle aanklacht uitroepen dat de mannen van Kon. Schouwburg in Den Haag. Het lijkt alleszins verantwoord te zeggen, dat deze opvoering van „De vrou wen van Troje" een van de hoogte punten uit het Haagse toneelreper toire van dit seizoen is geworden. Diels heeft er geassisteerd door Carl van der Plas een prachtig uitgebalanceerde voorstelling van ge maakt vol fraai-gecomponeerde to neelbeelden. Het bleef echter niet bij deze onvermijdelijk statische visuele theater-effecten, want binnen het in strakke lijnen opgetrokken kader van de voorstelling bleek zowel aan Euri pides als aan Sartre als bewogen waarschuwers tegen het oorlogvoeren volledig recht te worden gedaan. Gave prestaties Regisseur-vertaler Joris Diels, die zelf het stuk opende en sloot als Po seidon (met een klassiek aandoend masker van Lisette van Meeteren) had een aantal vrouwelijke leden van De Haagsche Comedie tot een homogene groep treurende Trojaan se vrouwen weten te transforme ren. aan het hoofd waarvan Anny de Lange als de Trojaanse koningswe duwe Hekuba een zeer gave prestatie leverde. Uiterst gevoelig en prachtig van nuancering personifieerde zij in dringend het verdriet van de over wonnenen. Anne-Marie Heyilgers al eef-der in de openingsdialoog met Poseidon als de Godin Pallas Athena verschenen zette tegenover haar een goede coryfee, een koorleidster voortreffelijk van dictie en overtui gingskracht en Trins Snijders greep alle kansen, welke de rol van Andro mache haar bood in de scène waar in de Grieken haar haar kind af nemen. Do van Stek speelde als de priesteres Kassandra, die als bijzit wordt opgeeist door overwinnaar-ko ning Agamemnon in een vlijmscher pe scène met de Griekse boodschap per Talthybios (precies op maat ver tolkt door Leo de Hartogh) al haar niet geringe talenten uit. Carl van der Plas bleek, behalve assistent van regisseur Diels. ook een waardige Spartaanse koning Menelaos, die al le barse bedoelingen ten spijt, zich toch weer om de vinger laat winden door de overspelige Helena (een dui delijke als zodanig neergezette Paula Petri) zijn weggelopen vrouw waar om de hele Trojaanse oorlog is be gonnen. Anne-Wil Blankers, Mary Duyven- dak, Trudy Labij, Anne Oostveen, Nanni Vermeer en Bep Wester duin tenslotte completeerden, met nog acht treurende Trojaanen in niet- sprekende rollen het koor van we nende. wanhopige, zich vergeefs ver zettende vrouwen. Die met elkaar niet alleen de titel aan deze tragedie van Euripides hebben gegeven, maar tevens het centrale punt van zijn in een voor treffelijke indrukwekkende voorstel ling. Binnen het kader waarvan Jean-Paul sartre op basis van Euri pides' klassieke werk nog eens haar scherp duidelijk maakt, dat aan een oorlog uiteindelijk niet alleen de ver slagenen maar ook de overwinnaars ten ondergaan. Voorstellingen verstoord (Van onze correspondent). Een zedemaniak in Rotterdam laat veel van zich spreken. Tijdens de voorstelling die het cabaret Adam en Eva gister- avoAd in het Piccolo Theater in Rotterdam bracht, rende hij bij het eerste nummer het podium op, greep op hardhandige manier Fiet Koster vast en riep „Dit kan niet, dit is te bloot". Hij bleef dat roepen en eiste bovendien zijn geld terug toen men hem met vaste hand de zaal uit werkte. Zaterdagavond, op de première van de serie voorstellingen die het caba ret geeft, had de man (ongeveer 30 jaar, bril, snorretje) zich al aange kondigd. Hij was de artiesteningang binnengekomen en had aan Frans koopt gewoon een kaartje en wacht op zijn plaats tot hij een object voor zjjn gram ontdekt. De afloop van zijn campagne is ook dezelfde: hij wordt gewoon de zaal uitgezet. Onnodig te zeggen dat; er nooit enige reden is voor zijn aantijgingen. Commen taar van Frans Koster: „Wat zal die man het moeilijk krijgen in de zo- Maria Callas klaagt reder aan De beroemde zangeres Maria Cal las in een rode japon met witte tul band om zat gisteren met haar vriend Onassis (61). de Griekse scheepsmagnaat, in de zaal van het Londense Hoge gerechtshof als aan klagers In een proces tegen een an dere Griekse reder, de 77-jarige Pa- naghis Vergottis, met wie belden ja renlang waren bevriend. Maria Callas had een bedrag van 60.000 pond sterling (6 min. gulden) belegd in een der maatschappijen van de heer Vergottis, maar deze zou haar de desbetreffende aandelen heb ben onthouden. Maria Callas en Onassis beschuldigen de heer Ver gottis bovendien van chantage, want hij had gezegd dat indien zij het zou den wagen als getuigen in een proces tegen hem op te treden dit tot schan daal zou leiden, zowel in de rechts zaal als in de pers. De zaak zal waarschijnlijk enkele dagen duren. Koster naar „een van de dames" ge vraagd. De leider van het cabaret verwees hem naar zijn echtgenote, die de man tot haar verbazing hoor de vragen of het waar was dat zij bloot of te bloot optrad. Nadat Frans Koster hem buiten de deur had 'ge zet, werd de man niet meer gezien. Hij wordt berucht Door de kuisheidscampagne van de maniak worden de Rotterdamse po dia langzamerhand berucht. Vorige week dinsdag beklom hij het toneel van de Lantaarn om de Amerikaan se balletdanser Daniel Nagrin te verwijten dat hij onvoldoende ge kleed was in hemd en broek. De vrij dag daarvoor schoot hij vanuit de coulissen tijdens een voorstelling van „Wie kan er twee heren dienen" in de schouwburg plotseling op de ac-1 trice Simone Rooskens toe om haar eenzelfde verwijt te maken. Tenslotte' is hij een goede bekende van de Hof- stad Operette. Tijdens de serie voor- stellingen in maart in het Luxor Theater probeerde hij tot drie keeri toe op verschillende avonden het po- j dium te bereiken, onder het roepen j van „Deze vrouw is te bloot gekleed.j Daar ga ik wat aan doen". „Kuisheidsritlclei-'' Succes voor Nat. Ballet in Lissabon Alle bladen in Lissabon prijzen de eerste uitvoering van het Nationaal Ballet uit Nederland, dat in het Sao Carlos Theater heeft plaatsgevonden. „Wat wij gezien hebben is voldoen de bewijs, dat het ballet in enkele jaren een waarlijk inetrnationaal ni veau heeft bereikt", schreef „Diario de noticias". „De voorstelling van het Nationaal Ballet uit Nederland is een gebeur tenis, die op hoog artistiek peil stond", aldus „O Seculo". Alle critici waren één in hun lof voor de directrice van het ballet, Son ja Gaskel en de dansers David Holmes, Anne Maria Holmes, Olga de Haas en Simon André. In Hoofddorp Kindercircus geeft geld voor padvinders en hemofiliestichting O Tijdens de openingsvoorstelling van het seizoen 1967 van het Nederlands Nationaal Kindercircus uit Hoofd dorp overhandigde de erevoorztter, de burgemeester van Haarlemmer meer, mr. F T Dijckmeester, twee cheques ter waarde van duizend gul den, zijnde de verdiensten van het circus over 1966. Eén cheque werd overhandigd aan prof. S van Cre- veld, directeur van de Nederlandse Hemofiliestichting. welke zich bezig houdt met het genezen van lijders aan bloederziekte. De tweede cheque ging naar de heer J. Stuiver ten be hoeve van een nieuw clubhuis voor invalide padvinders in Leiderdorp. Winstprincipe ook in sowchozen Het nieuwe, op het winstprincipe gebaseerde economische stelsel in de Sowjet-Uniet zal geleidelijk aan ook in alle sowchozen (staatsboerderijen) worden ingevoerd. Een desbetref fend besluit is door het centrale par tijcomité genomen. Volgens Tass zal het nieuwe systeem waarmee in 2.500 industriële ondernemingen al goede resultaten zyn bereikt, voorlopig bij wijze van proef in 390 van de in to taal 12.000 sowchozen worden toege past. Door deze hervorming krijgen de bedrijven grote vrijheid van han delen en de mogelijkheid, de produk- tie door premies te stimuleren. Het nieuwe plan verplicht de staat aan de sowchozen dezelfde prijzen voor hun produkten te betalen als aan de kolchozen (de collectieve landbouwbedrijven), die op het ogen blik circa tien procent meer ontvang en. De kredietfaciliteiten zullen ver der aanzienlijk worden verruimd. ADVERTENTIE waar ruim f. 5 miljard wordt gespaard. Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. spaarbank en alle bankzaken Minister Witteveen maakt balans op Ten gevolge van sterk ge stegen uitgaven en vermin derde ontvangsten bedraagt het tekort op de begroting 1967 niet 1.176 miljoen gulden, maar 2.319 miljoen, aldus blijkt uit een nota, die minister Witte veen van Financiën het parle ment heeft voorgelegd. Vooropstellend, dat het huidige be grotingsbeeld nog tal van onzekerhe den bevat komt de minister tot de conclusie, dat de uitgaven, die op de oorspronkelijk ingediende begroting op 20.152 miljoen gulden werden geraamd, 963 miljoen hoger zullen zijn en 21.115 zullen bedragen. De ontvangsten daarentegen zullen 160 miljoen lager zijn dan oorspronke lijk werd voorzien en 18.796 miljoen gulden in plaats van 18.976 mil joen bedragen. Marco Bakker (Paul Lesage) en Maria Boender (Henriette Le sage)hoofdrolspelers in de muzi kale komedie Chambre Séparé", waarvan de Nederlandse Opera Stichting vanavond de premiere geeft in het Kurhaus Paviljoen. Theorie op kleitafeltje Volgens een Belgische musicologe, dr. M. Duchesne-Quillemin van de universiteit van Luik, bevat een kleitafeltje in het museum van de Universiteit van Pennsylvania gegevens, die onze kennis van de muziek met op zijn minst 1000 jaar verlengen. Het 4000 jaar oude kleitafeltje vertoont een toonschaal van sume rische muziek, die ouder is dan elk eerder ontdekt muzikaal stelsel. Gistermorgen werd in de van het nieuwe stations- op de luchthaven namens een kunstwerk van An- Volten overgedragen aan de die van de NV Luchthaven onw iVhol. Op de foto v.l.n.r. de Hul, directeur van de lucht- w. de heer V. d. Wal, presi- iirecteur KLM, André Vol- zn de heer Van Stapele, di- Wr van de luchthaven. Het tafeltje berust reeds bijna 70 jaar in de archieven van het mu seum, maar niemand wist precies wat de inscriptie betekende, tot dr. Duchesse-Guillemin er kort geleden een bezoek bracht. „Het is geen partituur', zeide zij, „het is slechts een muziektheorie". Zij deelde mede, dat de Sumeniers, die ongeveer 4000 jaar geleden tussen Tigris en Eupla-aat leefden, bij hun feesten, optochten en godsdienstige plechtigheden veel gebruik maakten van muziek. Zij etsten him partitu ren op kleitafeitjes met gebruikma king van een wigvormige spijker schrift. zoals zij ook bij het schrij ven gebruikten. Het tafeltje van het museum be vond zich onder duizenden, die door een oudheidkundige expeditie van het museum zijn opgegraven te Nip- poer, dat eeuwenlang het culturele centrum van Mesopotamië is geweest. Dr. Duchesne-Guillemin zeide, dat de Sumeriers een zeer geavanceerde cultuur hadden en dat zij „enkele zeer mooie" muziekinstrumenten heb ben geproduceerd, hoofdzakelijk har pen en lieren. Zij gaf als haar me ning te kennen, dat de Sumerische muziek waarschijnlijk zeer veel leek op de muziek van het Midden-Oos ten. Volgens minister Witteveen zal het budgetaire kastekort ongeveer 100 miljoen gulden hoger zijn dan het be grotingtekort. dus 2,400 miljoen gul den. Dit onder andere als gevolg van een versoepeling van het voorgeno men regime met betrekking tot de nadere voorlopige aanslagen Inkom stenbelasting en een geringer effect voor 1967 op kasbasis van de aanvullende belastingmaatregelen. Rekening houdend met de finan ciering van het tekort van het ge meentefonds en met disposities ten behoeve van het E E G-ontwikke lingsfonds zou de totale behoefte van het Rijk aan financieringsmiddelen op 2,650 miljoen kunnen worden ge steld. Van de reserveringen op de voor- inschrijfrekeningen, die thans voor 1967 op 1300 miljoen worden ge raamd, is 100 miljoen ter beschik king gesteld van de gemeenten. Uit gaande van het resterende bedrag van 1200 miljoen en in aanmerking nemend de in de aanvang van dit jaar op de open kapitaalmarkt ge plaatste lening van 250 miljoen blijkt nog een financieringstekort van het Rijk te bestaan. „Gelet op de huidige conjuncturele situatie en de omstandigheid, dat de toeneming van het tekort in belang rijke mate wordt veroorzaakt door de conjuncturele teruggang in de belas tingontvangsten, ligt het niet in de bedoeling het resterende financie ringstekort geheel op de open kapi taalmarkt te dekken," aldus de mi nister. Ongeveer 600 miljoen gulden zal in de vorm van kortlopende le ningen, dus inflatoir worden gefinan cierd. Minister Witteveen zegt in zijn overzicht, dat rekening is gehouden met het wetgevend programma van het overgangskabinet-Zijlstra, zonder dat dit echter een uitspraak van het kabinet-De Jong over dit programma Fleisclimann neemt ontslag Ernest Fleischmann, die het Lon dense Symfonieorkest heeft helpen opbouwen tot een van de leidende orkesten in de wereld, heeft na 8 jaar als zakelijke leider wegens een con flict met de raad van bestuur zijn ontslag genomen. Hij heeft geweigerd met de pers te praten. Aangenomen wordt, dat het ge schil is ontstaan over het aantal buitenlandse tournees die het orkest nodig heeft om zijn internationale reputatie te handhaven. Sins Fleisch mann de leiding kreeg heeft het or kest twee tournees rond de wereld gemaakt en elk jaar in New York en Florida gespeeld. Verleden jaar zomer kwam het or kest extra in het nieuws omdat vrou wen en verloofden van de orkestle den op een festival in Florida mini rokken hadden gedragen. Fleisch mann beweerde, dat de berichten hierover sterk overdreven waren. President van het orkest is Barry Tuckwell, die tevens de eerste hoorn speler is. Hij is de broer van Patri cia Tückwell, met wie de graaf van Hare wood, neef van Koningin Eliza beth. hoopt te trouwen als zijn eecht- scheiding definitief is geworden. inhoudt. Het kabinet-Zijlstra nam de uitgavenramingen van het kabinet- Cals in de ontwerpbegroting 1967 als uitgangspunt over. Het kabinet- Zijl- stra houdt rekening met besparingen tot f 91 miljoen. Deze besparing wordt echter overtroffen door maat regelen tot bestrijding van werkloos heid. Namaak Nachtwacht naar Ver. Staten Een copie van De Nachtwacht van Rembrandt zal vandaag roet het ms. „Katsedyk" uit Rotterdam naar de V.S. vertrekken. De copie heeft de zelfde omvang als het origineel, de belangrijkste publiektrekker van het Rijksmuseum in Amsterdam. De duplo-nachtwacht is ruim 40 jaar ge leden gemaakt door de kunstschil der M. J. Korpershoek in opdracht van een familie Van Vliet in Laren. Voor de oorlog is het schilderij vele malen in buitenlandse musea ten toongesteld. In de jaren 40-45 raakte het zoek en na de oorlog kwam het enigszins beschadigd in ons land te rug. Een erfgenaam, de heer H. van Vliet in Caracas laat nu het onlangs gerestaureerde doek naar Houston (VS) verschepen. Expositie „De wereld op papier" Gisteren is de tentoonstelling „De Wereld op Papier", die gewijd is aan de Amsterdamse cartografie in de 17e eeuw, in het Amsterdams Historisch Museum „De Waag" opengesteld. De expositie wordt gehouden ter ge legenheid van het 3e Internationale Congres over de Cartografie, dat diezelfde dag in Amsterdam is be gonnen. De samenstelling van het ge- exposeerde werk verzorgden dr. ir. C. Koeman, lektor in de cartografie aan de Universiteit van Utrecht en mej. Y. M. de Vrij. Lof voor Ivens De Noordvietnamese premier Pham Van Dong heeft de Nederlandse filmregisseur Joris Ivens en diens vrouw geprezen voor hun steun aan Hanoi's strijd tegen de Amerikanen, zo meldt het Noordvietnamese pers bureau. De premier ontving hen tij dens hun huidige bezoek aan Noord- Vietnam. De door Ivens bij een vorig bezoek in 1965 vervaardigde film „Hemel en aarde", vertoond in vele Westeuropese en andere landen, had de mensen een beter begrip helpen geven van de strijd der Vietnamezen, aldus het persbureau.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11