Museumboerderij is thans opgeknapt Bejaardenwoningen officieel geopend Zwembad „De Does geopend - 1025 Vette koelen en LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 APRIL 1961 Aan de Ericalaan in Leiderdorp Om tien uur zaterdagochtend heeft de voorzitter van de zwem- en polo vereniging „De Does" de vlag ge hesen in het zwembad aan de Erica - laan, als symbolische opening van het tiende zwemseizoen van deze vereniging. Vreclesbetogingen in Amerika In New York is zaterdag de groot ste vredesbetoging gehouden die ooit in de VS heeft plaats gevonden. De schattingen van het aantal deelne mers die pleitten voor vrede in Viet nam, liepen uiteen van 125.000 tot 200.000. aanzienlijk minder dan de aanvankelijke verwachtingen waar in was gesproken van 400.000 tot een half miljoen deelnemers. Tezelfder tijd namen aan de andere kant van de VS ruim 30.000 personen deel aan een soortgelijke demonstratie in San Francisco.. De massabetoging in New York onder leiding van ds. Martin Luther King, de negerpredikant bekend door zijn ijveren voor rassengelijkLeid Ds. King overhandigde een petitie aan dr. Bunche. de ondersecretaris voor politieke aangelegenheden van de VN. In deze petitie stond dat de betogers demonstreerden voor de be ginselen van de vrede, zoals die zijn neergelegd in het handvest van de VN. Zwinglibond en kerkelijke samenwerking De Zwinglibond hield zaterdag ir Zwolle zijn algemene jaarlijkse ver gadering. Een voorstel van het district Gel derland het enige op de agenda om aan het hoofdbestuur op te dra gen contact te zoeken met andere vrijzinnige en geestverwante groepen teneinde tot meerdere samenwerking of eventueel fusie te komen, werd afgewezen. De bijeenkomst ging wel akkoord met de motie-1966, waarin tot uitdrukking komt dat de bond el ke verantwoorde samenwerking van kerkelijke groepen toejuicht, onder voorwaarde van volstrekte biediging van en ruimte voor eikaars overtuiging. Twee jongeren hielden ieder een vijf-minutenspeech over het onder werp „Wat verwacht ik van de „Zwinglibond". Daarin kwam tot uiting dat de jongeren zoekers zijn naar levende waarheid, die in het denken is ont staan. Ze vinden dat juist de Zwinglibond de ruimte geeft die elk mens moet hebben om eigen religie te doorvoelen en te beleven. Men zal in 1968 een landelijke con ferentie organiseren, waarvoor men alle vrijzinnigen en speciaal de jon geren, wil animeren. De jaarverslagen werden goedge keurd en de aftredende hoofdbe stuursleden herkozen. Daar de alge meen secretaris, ir. J. Binnendijk, in december van het vorig jaar is over leden, vond de benoeming plaats van mevrouw G. Binnendyk-Jonink, die het werk van haar man voortzet. Hij opende daarna het toegangs hek, waarvoor al veel Jongens en meisjes stonden te trappelen van on geduld om een serste duik in 't bad te nemen. Vaderlijk waarschuwde hij hen, dat 't water toch nog wel koud zou zijn, 16 gr. De gedane toezegging op de leden vergadering, eens te bezien of de da mes- en heren kleedhok.ies van plaats zouden kunnen ruilen, heeft het be- In het Leiderdorpse zwembad „De Does" ivas het meteen al na de opening een drukte van be lang. (Foto LD/Holvast) stuur reeds waargemaakt. De dames kleedgelegenheid ligt nu meteen rechts, als men binnenkomt in de zon meer tochvrij en dichter bij het Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Michael Andrew en David Douglas, zonen van De Man- Rennie, Weesp; Janke, dochter van Bakkum - Schepers, Amsterdam; Alexandra Elisabeth, dochter van Zweegman-Velderman, Emmen; Tom Willem Reinoud, zoon van Maris-van Waveren, Den Haag; Paulus Ger- lachus, zoon van Kraaijvanger-Dob- belmann, Rhoon; Stephan Franz, zoon van Llichinger-Prins, Uerikon lm Gsteig (Zwitserland)Klaas Henderikus Willem, zoon van Knot- Dijkstra, Onderdendam. Getrouwd: Theo Tijdink, en Marij ke Engelen, Nijmegen; J. K. P. Ba- rendregt en Cornelie J. v. Giffen, Den Haag; L. C. J. Anema en Ellen Brouwer. Den Haag. Overleden: Jacques Jelle van Hels- dinge, 87 j. Den Haag; Wilhelmina Hendrika Drenthen-van der Jagt, 73 j, Den Haag; Heinrich Giesen, 75 j, Den Haag; Cornells Douwe de Lan gen, 79 j, Zeist; Jacoba Philippina de Vooijs-van Dam, 91 j, Arnhem: Willem Thunnissen, 82 j. Heemstede; Augusta Maria Cornelia Kerstens, Tilburg; Antje Kraeima-Berghuis, 80 j, Groningen; Cornelis Padmos, 82 j, Eikerzee; Willem de Boer, 58 j, Siddeburen; Frans Eijgenraam, 69 j, Baarn. Samenwerking Cern-Rusland Westerse atoomgeleerden zullrn kunnen deelnemen aan de experi menten met de reusachtige Russi sche deeltjesversneller die op het ogenblik in Serpoechow. 100 km ten zuiden van Moskou, in aanbouw is. Het persbureau Tass meldde zater dag dat vertegenwoordigers van d< Europese organisatie voor kernon derzoek Cern en van de Russische staatscommissie voor h bruik van atoomenergie zyn gekomen, in juni of juli een formele overeenkomst over samenwerking te tekenen. Los daarvan heeft Frankrijk zelf lid van de Cern al een over eenkomst met de Sowjet-Unie geslo ten voor samenwerking in Serpoe chow. De Fransen bouwen de grote wa terstofkamer voor de kerr^installatie. Punta del Este zal weldadige invloed hebben De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk noemde giste ren het besluit van de Latyns-Ame- schappelyke markt te vormen „het wellicht belangrijkste besluit in hun levens als onafhankelijke staten". Gevraagd om een beoordeling van de resultaten van de verleden week in Punta del Este (Uruguay) gehou den topconferentie van het westelij ke halfrond zei Rusk te verwachten, dat de gemeenschappelijke markt niet voor 1969 of 1970 werkelijkheid zou worden. Maar, zo zei hy, het besluit om zo'n markt te vormen zal reeds voordien een weldadig ef fect uitoefenen. Door het vooruitzicht op een eco nomische integratie zal een snelle industriële ontwikkeling worden be vorderd. Daardoor kunnen de landen de voordelen beginnen te plukken van kansen, die in het kader van hyn veel beperkter nationale econo mieën niet zouden kunnen bestaan, aldus Rusk. ZOETERWOUDE Uitvoering van Liefde voor toneel De Zoeterwoudse r.k. toneel groep „Liefde voor toneel" gaf za terdagavond in het parochiehuis „De Drie Eendjes" haar jaarlijkse uitvoe ring voor een matig gevulde zaal. Er werd een toneelstuk van Bes- wind gespeeld, getiteld „Route Ko penhagen", dat ging over smokkel in verdovende middelen. De voorzitter, de heer P v.d. Geer sprak er zyn teleurstelling over uit dat zo weinig ouderen aanwezig wa- Het toneelstuk, dat goed op de planken werd gezet, stond onder re- van Nico de Bruin. Gezien de slechte opkomst kan worden gecon cludeerd dat de .Diefde voor toneel' slechts bestaat voor de leden van de toneelgroep. OEGSTGEEST Auto's botsten frontaal Om tien over half een vannacht botsten twee personenauto's op de Warmonderweg in Oegstgeest. De be stuurder van de in de richting Lei den n rydende auto, een Leidenaar, reed aan de linkerkant van de weg, zou onder invloed van sterke drank zyn geweest. De bestuurder de hem tegemoet komende wa gen, een Voorhouter, kon een bot sing niet meer voorkomen. De wa gens botsten frontaal. De beide be stuurders werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den, zy hoefden niet te worden opge nomen. De materiële schade is aan- zienUjk. Auto in brand na ernstige botsing Op het kruispunt Sassenheim Noord heeft zich zaterdagavond op nieuw een vry ernstige botsing voor gedaan, die nog opmerkelyk goed af liep. Een personenauto, bestuurd door een Franse dame, kwam van de Provinciale weg en stak de krui sing over zonder voorrang te geven aan een uit de richting Lisse nade rende auto. Deze wagen werd aan de zykant geramd en kantelde om. De Franse wagen belandde tegen een lichtmast en vloog in brand. Een passagier van de tweede wagen liep lichte verwondingen en waarschyn- lyk een lichte hersenschudding op. Beide wagens waren zwaar bescha digd. WARMOND Concours Fanfare Het bestuur van „Warmonds Fan fare" organiseert vrydagavond om 8 uur, voor haar leden een solisten- concours. Het hoopt hiermee het anl- om voor de vereniging te vergroten Acht-jarige jongen mishandelt Enkele Rotterdamse jongens in de leeftfjd van 14 en 15 jaar hebben za terdagmiddag, naar pas thans bekend is geworden, de 8-jarige Jan Koert uit de Maasstad afschuwelyk mis handeld. Een uitgebreid onderzoek van de recherche kinderpolitie heeft uitgewezen, dat Jan, terwijl hij za terdagmiddag in het Zuiderpark aan het spelen was, plotseling door de jongens werd aangegrepen en werd meegenomen naar een andere plek in het park. Daar bonden zij het jongetje eerst met schoenveters aan een boom vast, waarna zy hem een plastic ballennet in de mond stopten. Vervolgens hielden de jongens Jan een horloge voor en vertelden hem dat hy een tijdje later, om kwart over vyf, een pak slaag zou krygen. Om precies kwart over vyf schoven zy trui en hemd van Jan omhoog en sloegen hem met een touw van een boog op de blote rug. De hals en het gezicht van het jongetje werden daarna met brandnetels bewerkt. Later maakten de jongens hun slachtoffertje los en lieten hem naar huis gaan. Zwaar mishandeld kwam Jan even later bij zyn ouderiyk huls. De vader waarschuwde onmiddellyk de politie, die daarna een uitge breid onderzoek op touw zette. Dit onderzoek zal leiden tot de arresta tie van twee jongens, een van 14 en een van 15 jaar. Het is mogeiyk dat de recherche van de kinderpolitie nog een of meer arrestaties in deze zaak zal verrichten. In hotel „De Zon" in War mond zal vanavond over de toe komst van de gemeente worden gesproken. Dan zal er ondermeer het vraagstuk naar voren worden gebracht of er in de Zwanenbur gerpolder woningen zullen wor den gebouwd. De Ned. Heide Mij heeft in opdracht van de ge meente een algeheel recreatie plan ontworpen. Dit weekeinde konden inwoners van Warmond van de plannen kennis nemen. Op de foto: Burgemeester drs. F. K. Langemeijer bij de kaart van het retcreatieplan. (Foto L.D./Holvast) Vergadering in Voorhout Bollenkwekers tegen de opheffing Produktscliap voor Siergewassen De afdeling Voorhout van de K< ninklyke Algemene Vereniging vo< Bloembollencultuur, vergaderde café „De Bonte Koe". De voorzitter Tal van geschenken voor „Oud-Noordwijk Waardevol Na de sombere berichten keilde schoorsteen is onlangs door de over de gescheurde daken en firma v,nk gesloopt de op instorten staande voor gevel van de museumboerderij van „Oud-Noordwijk'* aan de Jan Kroonsweg, is de hemel thans weer wat opgeklaard. De heer J. Vink (Van Panhuys- straat) heeft de gevel opnieuw ge voegd. Het gescheurde dak van de koestal werd door de heren K. Kok H. Schelvis aan een zyde gesloopt daarna voorzien van een nieuw dakbeschot. Vervolgens konden de Door bemiddeling van de heer J. 400 oud-Hollandse pannen opnieuw de Slegte verkreeg men een zeven- worden gelegd. De voortdurend lek- tiende eeuwse gegraveerde landkaart Enkele waardevolle dingen konden worden aangekocht uit de boerdery van de familie Parlevliet in De Klei: vier fraaie Hollandse stoelen voor het „binhuis" twee unieke wafeiyzers voor het keukenfornuis, een koperen melkmouw, een yzeren pot, een in- maakpot, en een zogenaamd boter- IN LEIDERDORP van Noordwyk en omgeving. De heer C. Plug schonk een scheepsbyi. De gemeentebedryven van Noord wyk boden de klok aan waarmede vroeger alle gaslantaarns werden aangestoken. De heer De Roos schonk 500 prent briefkaarten voor verkoop in het museum, de fa. Hooymans leverde een fraaie oude bomschuitspant en onlangs werden in Overyssel twee kinderpoppen en twee volwassen fi guren aangekocht door P. van der Zwaan, die voor de stoffering van de in te richten kraamkamer zullen dienen. De heer Lampe schonk we derom twee poppen. De gang zal worden voorzien van twintig panora mafoto's van Noordwyk. Vorig Jaar werd het museum door byna 1400 personen bezocht. Ook dit jaar zal de heer Van der Hulst het beheer over de kassa voeren. Het museum zal geopend zyn van 10 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur nam. Op dit moment is nog niet bekend of de boerdery op 15 juni of op 1 juli open gesteld zal worden. Binnenkort zullen in de omgeving van het museum door gemeentewer ken vyf wegwyzers worden aange bracht. De Jaariykse ledenvergadering van „Oud-Noordwyk" wordt op donder dag 20 april in badhotel „Zeerust" gehouden. MARKTBERICHTEN Handel flauw. Prijzen per 100 stuks- Eieren van 52/53 gram 9.499.54 56/ 57,fr^n 10-6O—10-74, 60/61 gram ïl.2'1 11.49, 64/66 gram 12.0812.28. ROTTERDAM, 17 april. Veemarkt. zen: vette koelen per (•705.00, le kwal. 4.25 —4.60. 2de kwal. 3.854.05. 3de kwal 3.45—3.70. stieren per kg. (alle kwal.) 4.054.55, worst koelen per kg. 3.35— de heer L. A. Zonneveld presideerde zijn eerste vergadering, nadat in de voorlaatste vergadering in dt plaats was gekozen van de heer L, H. Prins. Hy releveerde, dat het bloembollenvak een wisselvallig vak is, blootgesteld aan plotselinge veran deringen. Zo is de E.E.G. in werking getre den en zijn o.a. de minimumexport prijzen komen te vervallen. Of dit een goede maatregel is wilde hy het midden laten. In het voorjaar van 1966 zo vervolgde hy, bestond er in het vak een negatieve stemming. En niet zonder reden, want enkele kwekers konden vaak maar net een batig saldo kweken. Er zyn veel tul pen ingeleverd voor één gulden per kg hetgeen nog een kleine tegemoet koming was in sommige bedrijven Hierdoor was opplant van een kleinei areaal het gevolg. Momenteel bestaat er een wat meer optimistischer stem ming. De prijzen zyn niet slecht er ook hieruit blykt dat het bollenvak een speculatief vak is. Een vriendeiyke vermaning aeedl de voorzitter uitgaan naar de bloem- bollenkwekers om hun af te leveren produkt exportklaar te maken, alvo rens naar de exporteur te zenden Economisch is dit in het belang van de gehele export waar beiden moeten leven. De angst die er bestond voor terschade in de gewassen is onge grond gebleken. Ook wat de ziekten in de tulpen en hyacinten betreft kan men optimistisch zyn. Toch blijft het altyd een goede zaak goed op te letten en de partyen te zuiveren waar nodig. De secretaris P. Hermans las zijn notulen van de 193ste vergadering voor. Voor een jaar werden als afge vaardigden naar de algemene verga dering gekozen de heren C. 3 Prins en P. Verdegaal Hzn. Plaats vervangers zullen zyn de heren C. Prins Czn. en L. A. Zonneveld. Het afdelingsbestuur had zich niem achter het pre-advies van hoofdbestuur gesteld, om het stel van de afdeling Bennebroek- Vogelenzang niet te aanvaarden, tot algehele opheffing te besluiten van het Produktschap voor Slerge- De vergadering bleek het hier niet geheel mee eens te zyn, 33 schaarden zich achter beide besturen en 1 ren voor opheffing. Het voorstel van de afdeling Santpoort werd met 50-1 aangenomen. Groente, en Fruitveiling. Per 100 k. andijvie 70118, snijbonen 270540. kroten 50 p*el 49—53, rabarber 49— 54, splnaale 4080, komkommers 40 68. Per 100 k.g.: tomaten A 13.50—13.60 B 15.50, C13. 20—13.60, CC 12.70, witlof 138181. Per 100 stuks :bloemkool A 90—135, sla A 15—20. Per 100 bos: peterselie 74101. raapstelen 1617. ladljs 2762, selderij 14. Schuur afgebrand Een schuur van veehouder Stap per aan de Herenweg in Alphen aan den Ryn is zaterdagmiddag om streeks twee uur geheel afgebrand, De tien koeien die in de stal ston den konden wordenn gered. Het hooi dat bij de schuur was opgeslagenwerd ook eenn prooi der vlammen. De schade wordt gedekt door de verzekering. In Leiderdorp zyn zaterdagmiddag de eerste bejaardenwoningen, ge bouwd onder auspiciën van het Stichtingsbestuur van het bejaar dencentrum „De Dillenburg" officieel geopend. Dit is het eerste complex woningen voor bejaarden in de ge meente. Ze zijn gelegen aan de Louise de Colignystraat, op een unieke plaats, zoals burgemeester mr. R. M. Gallas het noemde, toen hy het bestuur complimenteerde, tijdens de ont vangst na de opening in „De Dillen burg". By eventuele ziekte kan een beroep worden gedaan op de keuken in „De Dillenburg". Het zijn 18 woningen, gebouwd in twee woonlagen; onder de huizen is een grote recreatie-ruimte gereali- erd. Christine Sleeboom en Mar ja Goi- dijn mochten aan de dames mevr. Rosdorf en Polhuys de huissleutel aanbieden, en in de tuin een mei doorn planten. Dit was de officiële opening. Als herinnering kregen de meisjes een zilveren bekertje met in scriptie. Ds. F. Minnema, voorzitter van de raad van toezicht, sprak zyn vreugde uit, over het feit. dat deze bouw is door het samengaan de herv. en geref. kerken. Ook nu weer is de verantwoordelykheid voor de ouder wordende mens. door de kerken aanvaard. Namens de kerken droeg hy het be heer aan het Stichtingsbestuur over. De heer E. Sleeboom, voorzitter van het Stichtingsbestuur, gewaagde van de grote dank. die men is ver schuldigd aan B. en W.. Ter bestrijding van de kosten had het bestuur geen opzichter by dc bouw aangesteld, met vertrouwen in de bouwer, de heer C. Meerburg, die ook een uitstekende bouw heeft gele verd. Als deskundige heeft het bestuur veel steun ondervonden van de heer J. van Driel, die een envelop met in- Christine Sleeboom en Mar ja Gordijn verrichten de officiële opening van de bejaardenwonin gen, eerst door het aanbieden van de huissleutel aan de dames Ros dorf en Polhuys, daarna door het planten van een meidoorn in de tuin. (Foto LD/Holvast) houd werd aangeboden. Burgemees ter Gallas, zei biy te zyn, met deze zo centraal gelegen huisjes en dank te namens het gemeentebestuur en alle vrywilligers die voor hun mede burgers zoveel tyd en arbeid be schikbaar hebben gesteld. De heer L. v. d. Sys bood twee, door de nieuwe bewoner de heer Pol huys geschilderde schilderstukken aan, bestemd voor de recreatieruim te. De heer Meerburg bood een vlag- gestok met vlag aan. De laatste spre ker was de heer Hesseling, namens de nieuwe bewoners, hy bedankte voor de wyze waarop zij in hun wo ningen waren ontvangen. groot, G ROTERGROOTSTijgWü>j-p nm Nederland heeft praktisch de laagste kindersterfte v.d.we reld. Beneden de 1 jaar per 100 baby's ca.2 sterfgeval, len per jaarM Op de ranglijst van Nobelprijswinnaars hoort Nederland bij de eer. "'*10 landen van de wereld

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6