Drie doden bij brand Enorm monument werd in Auschwitz onthuld Spion gedroeg zich zeer onhebbelijk Wrak van „Maartie" geïdentificeerd Brezjnew wil Oost- Europa bijeen houden MET EEN ENKEL WOORD HAAGS A G E N D VAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 APRIL ^eidóe CïQcfenda Moederdochter en zoon in St. Willebrord omgekomen (Van onze Bredase correspondent) Een vtouw, de 38-jarige P.Schouw- Varstijlen en haar twee kinderen, het 15-Jarige dochtertje Corrie en de 18- jarige zoon Anton, zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen bij een brand in 'hun woning aan de Bremstraat 55 in St .Willebrord. De vader van dit gezin, de 40-jarige J. Schouw, was de enige, die door het alarm, dat de buren sloegen, werd gewekt. Hij trachtte nog zijn vrouw en kinderen te waarschuwen, maar deze waren waarschijnlijk reeds door de rook gestikt. Huilend liep de man om 3 uur 's nachts de straat op. luid schreeu wend om zijn vrouw. Buren schoten te hulp en brachten de radeloze man naar familie. Aan redden viel niet te denken, want het huis stond geheel in brand. In de verwarring werd de brandweer van St. Willebrord pas kort voor half vier gewaarschuwd. Maar ook als de brandweer er eerder zou zijn geweest, waren de slachtof fers niet meer te redden geweest. Zij sliepen in twee kleine kamertjes op de vliering van de kleine woning. De man was 's nachts om één uur thuis gekomen van zijn wekelijkse kaart avond. Om zijn vrouw niet te wekken sliep hij dan altijd apart. Zijn vrouw sliep bij haar dochter. Deze gewoonte is het gezin noodlottig geworden. De buren die alarm sloegen, kon den nog wel de man wekken, maar niet de andere gezinsleden. De licha men werden na de brand geheel ver koold aangetroffen op de begane grond. De vliering werd geheel ver nield. Van de woning bleven alleen- Vervolg van pag. 1 De Rus heeft zich in het huis van bewaring onhebbelijk ge dragen, „om niet te zeggen misdragen", zei mr. Kolkert. „Meteen schreef hij brieven naar de Russische ambassade, de minister van Justitie en naar mij. Hij eiste een ruime kamer met een privé bad en toilet. Hij wenste een aparte wandel plaats, waarop hij ten minste twee uur per dag zou kunnen wandelen. Verder eiste hij extra fruit, vlees en echte boter, omdat hij het thuis zo gewend was. Als dat niet kon, vertelde Gloekow, was hij een lijk. Hij wilde een lijk worden en blijven, hij wilde sterven voor de glorie van zijn Russische vaderland. Helaas biedt het huis van bewaring niet zoveel mogelijkheden. Maar later zag hij wel van dat lijk af. Hij ging gewoon eten". t\t* ken van die naamlijst in mijn on- llict geluisterd dercoek zou pas mogelijk zijn ge weest op verzoek van Interpol". Tijdens de verhoren onder leiding Voor zijn vertrek uit de gevange- van mr. Kolkert de ondervragingen nis vertelde de Rus die irteinde- auurden nooit langer dan vijf kwar- lijk alleen het contact met .mr. X" tier en namen per dag niet meer tijd heeft toegegeven dat hij blij was in beslag dan twee en een half uur) Nederland te moeten verlaten. Hij vroeg de Rus op de meest pikante had, volgens zijn zeggen, niet zulke momenten om een vertegenwoordi- aangename ervaringen opgedaan in diger van de Russ'sche ambassade of ons land. Ir. Gloekow, die zichzelf DINSDAG. Bijzaal Petrakerk N.C.V.B. afd. Noord Spr. de heer A. Spaargaren over ..Om gang met zieken" 8 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub ..De detector". 7.309.30 uur nam. De Lakenhal: Ver. „Oud Leiden". - Spr. dr. J. G. N. Renaud over „En gelse kastelen uit de tijd van Koning Eduard 4"- 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond Leids On- derllng Ziekenfonds. 7.30 uur nam Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Rijksherbarium (Schelpenkade 6): Demonstratie-avond Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. ..De Nieuwe Komedie" „Het treurig lied van het triest café" 8 uur nam. StadsgehoorzaalInspectievergade ring Ver. van onderwijzers(essen9.30 uur voorin. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Film „Jeugd op drift", 8 uur nam. Petrakerk. Bevolkingsonderzoek TBC 2-4.30 en 7-9.30 uur. WOENSDAG de muren overeind. De technische recherche van de rijkspolitie uit 's Hertogenbosch heeft geen oorzaak kunnen vaststellen. De brand kan verschillende oorzaken hebben gehad en de plaats waar de brand ont stond kon niet worden vastgesteld. Naambord bovengebrach t Slechts geblakerde muren bleven over na de brand aan de Bremstraat 55 in St.-Willibrord, ivaarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Het vuur greep snel om zich heen. Nadat de buitendeur door de vluch tende man was geopend was de wo- n.ng onmiddelijk een vlammenzee. De brandweren van St. Willebrord cier: daar ben ik niet aan toegeko- en Rucphen hebben de woningen van men. Ik was bezig met een Haagse de buren kunnen redden. De slacht- zaak in het Haagse rayon. De na- offers zijn overgebracht naar het men or> die lijst waren voor mij een Charitas ziekenhuis in Roosendaal, randverschijnsel. Ik heb er Gloekow De heer Schouw heeft een ernstige wel naar gevraagd, maar dan beriep shock en kon door de politie nog i hij zich weer op bijstamd door een niet worden gehoord. lid van de ambassades. Het betrek- de consul-generaal. „Soms stop te hij zijn vingers in de oren en ging als een zoutzak langs zijn stoel han gen. Als ik dan liet. noteren, dat hij geen antwoord had gegeven, veerde Gloekow op: „Ik geen antwoord ge geven? Ik heb helemaal niet geluis terd". In elk geval hebben de verhoren tot n'ets substantieels bijgedragen. De getuigeirrs van „mr. X" is name lijk voor de Nederlandse jurisdictie niet voldoende. Andere getuigen heb ben zich niet geme<!d" Op de vraag of mr. Kolkert inzage had gevraagd van de naamlijst die was gevonden op de onlangs in Tu rijn gearresteerde Italiaanse mees terspion Rinaldi Gloekow zou tus sen ongeveer driehonderd andere na men staan antwoordde de offi- beschouwt als een zeer vooraanstaan- d. Heyden: Jaarverg. Kles- de Russische burger, zal nu in elk ver- Lelden Chr. Hist. Unie. geval rustig kunnen werken aan zijn proefschrift over een chenr'sch on derwerp. Hij vertelde tenminste daarmee bezig te zijn. Brasemconcours De R. en B. groep „Tik Sound '66" uit Almelo is zaterdag eerste gewor den tijdens de derde voorronde van het Brasem-concours met 2951,-! punt. Met 3 punten minder legden The Destructors uit Bilthoven beslag op de tweede plaats, de Hillegomse Dia- nie Seysoner eindigde als derde. Voor Je Leidse Moonpiepers was minder succes weggelegd, zij wisten het niet verder te brengen dan een vierde plaats met 277 punten. De Leidse groep „All or Nothing" werd als zevende geklasseerd, de „Pools" uit Roelofarendsveen eindigden als hekkensluiters met 181 punten. Za terdag a.s. zal de laatste voorselectie worden gehouden. Voor meer dan 130.000 belangsteUenden enorm monument onthuld op de plaats van het vroegere Duitse con centratiekamp Auschwitz-Birkenau ter herdenking van de daar omge brachte vier miljoen mensen uit alle delen van Europa. Er weerklonken saluutschoten en tromgeroffel, toen de minister de onthulling verrichtte. Het monument bestaat uit een granieten schoorsteen, een symbool van de schoorstenen van de crema toria, met daarbij de ruïne van een echt crematorium en een echte gas kamer Het is omgeven door grote me, imperialisme en maohtsaanbid- ding dat moet het doel van ons leven worden", zei hij. „Wij hebben nooit het hele Duitse volk veroordeeld. We hebben eerbied en vriendschap voor de Duitse De mocratische Republiek. We hebben eerbied voor de Duitsers in het wes ten die openlijk stelling nemen tegen het Hitlerdom Wij waarderen dit; maar wij zouden willen dat er uit die houding een politieke macht geboren zou worden" De premier deed een felle aanval Duikers van het werkvaartuig „Hydra" van de Kon. Marine heb ben het wrak van de op 23 februari tijdens hevig stormweer vergane Ur- ker visserskotter „Maartje," UK- 223, geïdentificeerd. De duikers heb ben een naambord van het vaartuig aan de oppervlakte gebracht. Zij constateerden een enorme ra vage aan het wrak. Het dak van de stuurhut was afgeslagen. De toestand van het schip was te gevaarlijk om de duikers in staat te stellen naar binnen te gaan om te kijken of er zich eventueel nog resten van de om gekomen bemanningsleden in bevo- den. De ondergang van de, .Maartje" heeft aan vijf personen het leven ge kost. Op de avond van het vergaan van het schip waren op het strand bij de Koog. (Texel) reeds een boei, een deel van de stuurhut en enkele red dingsvlotten van het schip aange spoeld. terrassen van witte natuursteen. Tot °P West-Duitsland, dat volgens hem, het complex behoren ook het perron de grenzen van 1937 terug wil. en de rails, waarlangs treinen vol Bij de onthulling waren ongeveer slachtoffers zijn aangevoerd. 130.000 personen aanwezig, onder wie Het monument is het werk van een delegatie uit Israël. Poolse en Italiaanse beeldhouwers en bouwkundigen. Het is een combinatie regermg heeft alle van drie projecten die een interna- f^toffers van Auschw.ta symbo- tionale jury heef, gekozen ui, 6851 ingezonden ontwerpen. Het monu-eerste giaad. ment weegt 1300 ton en heeft meer I De stad Brzesce bij Oswiecim (het dan drie miljoen gulden gekost. \roegere Auschwitz) werd onderschei- Voor de plechtigheid sprak premier den met het Grunwald-kruis derde Cyramkiewïcz van Polen, zelf oud-ge- graad. vangene van Auschwitz. Hij draagtDe inwoners van dit mijnstadje heb- zijn kampnummer (62933) nog op de ben destijds de gevangenen geholpen arm. Hij zei dat Auschwitz nooit mag met voedsel, medicijnen en bij ont worden vergeten als men een herha- vluchtingspogingen. Partijcongres SED begonnen Een der voornaamste gasten van Moskou het op dit moment blijkbaar het zevende partijcongres Oostduitse communistische partij (SED), dat vandaag in Oost-Berlijn i* begonnen, is de Russische partij leider Brezjnew. Men neemt aan, dat het zijn bedoeling is de Russische politiek ten aanzien van Duitsland te onderstrepen en Oost-Duitsland een ruggesteun te geven nu de poli tiek in Oost-Europa de laatste tijd «o hevig In beroering is gekomen. Voor de Russen gaat het er in de eerste plaats om de Europese com- mlnistlsche regimes bijeen te hou den. De regering in Moskou heeft dan ook alle communistenleiders op geroepen te bedenken, dat het de hoogste plicht is de regering van Ulbricht te ondersteunen. Wat de verhouding tot West-Duitsland be treft (de brief van de Westduitse socialisten aan het SED-congres werd volkomen genegeerd) vindt niet nodig de indruk te wekken, dat West-Duitsland bereid is een bij drage te leveren tot ontspanning in Europa. Het centrale comité van de SED noemt in een uitgebreid rapport een unie tussen de zgn. „imperialistische en militaristische Westduitse Bonds republiek" een onmogelijkheid. Op merkelijk is, dat de socialistische ministers in het kabinet in Bonn er wel zeer slecht afkomen, terwijl de CDU- Bondskanselier Kiesinger en kele woorden van lof kreeg van het officiële SED-orgaan „Neues Deutschland". Belangrijker dan de houding te genover de Bondsrepubliek, wordt de discussie genoemd, welke gedurende het congres gehouden zal worden over het nieuwe economische systeem in de Sowjet-Unie, dat gelijkenis vertoont met het zg. kapitalistische stelsel. Aan het eind van de plechtigheid trok een lange stoet familieleden van de slachtoffers en andere aanwezi gen langs het monument, waarop bloemen en kransen werden gelegd. Op de foto: een onderdeel van het monument. Universiteit: Centre cultural fran cals. Lezing M. Jean Nolret over Ro maans Bourgondië. 8 uur nam. Stadhuis t sociale raadsv Jeugdhuis (Breestraat 19). Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Spr. prof. ar. R. Hegnauer over „En kele toepassingen van midden-Euro- pese plapten". 8 uur nam. DONDERDAG Hogewóerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 Kantine Clos en Leembruggen: Con- taotavond I.V. Philatellca. 7.15 nam. Lakenhal: K. en O. Muziek van deze tijd Ileana Mellte, Rien de Reede en Theo Bles. VRIJDAG Rapenburg 10: Tienersocièteit ,,'t Venster". Boutique-lnstuif. 8 u. nam.. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Auberge frangaiseCafé-ohantant Leidsch Zoldercabaret. 9 uur nan: Hazerswoude (Gemeentehuls): Con cert Bouw Lemkes en Jeanne Vos voor Culturele Commissie. 8 uur nam. Oegstgeest (Groene Kerkje): K. en O. Jeugd'kamerorkest o.l.v. Henk Briër m.m.v. Els Bongers en Bep Frit- schl. 8 uur nam. ZATERDAG Adventskerk (Doopsgezinde Kerk) 10 11' uur voorm., bijbelstudie; 11 12 uur. de heer R. van Putten te Rot terdam. Rapenburg 10: Tienersociëteit ,,'t Roefje". Lezing mevr. v. d. Plas-Koren- hof over „seksualiteit", 8 uur nam, BINNENLAND Kustvaarder nog vast Zware zeegang heeft twee pogingen om de Nederlandse kustvaarder „Irene" vlot te krijgen doen mislukken. Het 500 ton metende uit Amsterdam afkom stige vaartuig is vrijdagavond aan de grond gelopen op een zandbank in de Noordzee op 20 mijl van Calais. Drie Franse zeeslepers hebben ge tracht de slagzij makende „Irene" van de bank te trekken. Men zal nog enkele dagen wachten op een hoger oplopen van het tij, voordat men weer een poging zal doen. De bemanning is nog aan boord en verkeert volgens de autoriteiten in Calais niet in gevaar. Ongeluk met meststrooier 36-jarige landbouwer W. Weultjes, is zaterdag waarschijnlijk tussen twaalf en een uur. tijdens werkzaamheden op zijn land met zijn kleren geraakt j in een meststrooier en dodelijk ver ongelukt. De man werd om vier uur gevonden. Vermoedelijk was de meststrooier door verstopping stil gaan staan. Toen het slachtoffer trachtte het euvel te verhelpen moet de machine weer zijn gaan draaien, Agressieve scholier Een 14-jarige Ridderkerkse scholier is door de po litie aangehouden, omdat hij sinds enkele maanden drie aanrandingen en acht mishandelingen zou hebben gepleegd. Zijn slachtoffers waren vrouwen en meisjes tussen de 14 en 77 jaar, die hij soms onzedelijk, soms agressief benaderde. Een 42-jarige vrouw sloeg hij bijvoorbeeld enige tanden uit de mond. De jongen, die flink van postuur is. maakte vooral een gedeelte van Slikkerveer onvei- Stuurman verdronken In het Noordlimburgse plaatsje Bergen is de 17-jarige stuurman R. Leijs uit Born (Limburg) zaterdagnacht overboord geslagen en verdronken. Aangezien de jongeman zeer goed kon zwemmen wordt aangenomen, dat hij is ge struikeld en bij de val met zijn hoofd tegen een ander schip terecht is ge komen. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. BUITENLAND Verguld meisje overleden De po- itie van Coimbra (Portugal) heeft sen schouwing gelast op het lichaam ian een 24-jarige leerling-actrice, iie is overleden na op het toneel e zijn verschenen bedekt met een iikke laag goudverf. Zij had vijf da gen in een coma gelegen. Het meisje speelde een rol in het stuk „zodra Legersplonage De inlichtingen dienst van het Italiaanse leger is door de regering op de vingers getikt wegens onbevoegd neuzen in het pri- véleven van politici én gewone bur gers. De dienst moet zich in het ver volg met zijn eigen zaken bemoeien, de beveiliging van de landsverdedi ging. De stafchef van het leger Di Lo renzo, Is van zijn functie ontheven zonder dat hem een andere post i: gegeven. Bomaanslag Een bomaanslag in een drogisterij in Crileville in de Amerikaanse staat Ohio heeft zater dag aan vijf personen het leven 0_ kost en voor ongeveer 500.000 dollar schade aangericht. Tien personen werden gewond. De bom was plaatst door een man wiens vrouw in de drogisterij werkte. De politie neemt aan dat de man die de bom plaatste tot de slachtoffers behoort. Zijn vrouw was tijdens de aanslag niet in de winkel. Doden bij politiestaking In de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi zijn zaterdag drie stakende politieman nen om het leven gekomen toen de legerwagen omploeg waarmee ze naar een gevangenis werden gebracht. Ook een van de bewakers vond de dood. In totaal werden zevenhonderd politiemannen door reservepolitie in hechtenis genomen nadat ze hadden geweigerd een demonstratie voor de woning van de minister van Binnen landse Zaken, Sjavan af te breken. Dreigement Het Spaanse kabi net heeft de Spaanse studenten te verstaan gegeven, dat zij zich behoor lijk moeten gedragen villen zij niet verplicht worden mi ré dienst te doen als hun leeftijd genoten wor den opgeroepen. Artsenstaking opgeschort De 20.000 ziekenhuisartsen in Italië, die tien dagen geleden in staking gingen voor betere arbeidsvoorwaarden, heb ben zaterdag hun actie opgeschort, maar gewaarschuwd dat ze over een maand het werk opnieuw neer zullen leggen wanneer dan nog niet aan hun eisen tegemoetgekomen is. ADVERTENTIE Schouwburg: Kon. Ver. „Lltttfl crum" speelt „Pas op dat jt woord zegt". 8 uur nam. ZONDAG Rapenburg 10: Open Huls: Tie- ciëteiten, 8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttoren*^ Jehovah's getuigen, 4 en 6.30 u Openbare lezing: 2.30 en 5.15 uui Oude Rijn 5: Gem. kelijk christendom. Spr. evene Brugge, 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk v. Jezus tus van de heiligen der laatste Spr. dhr. Dlendar, 10.30 uur voq BIOSCOPEN. Rex „De wraak van El Tigro" Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur dag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. LUIo .Samen uitsamen t a.l. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 l Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u? Camera „Het einde van een leman", 18 jaar. Dagelijks 2.3o' 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45' 9.15 uur. Luxor Angelique en de ka 14 Jaar. Dagelijks 2.30. 7 et uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1 Studio „Darling", 18 Jaar. Dq 2.30, 7 en 9.15 uur. Zonda? 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Nattlek", 18 laar. lljks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zoi 4.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelda Academisch L centrum. Tentoonstelling Deens» fiek. Maandag t/m vrijdag 9 uur —5 uur nam. (t/m 3 mei) Bedrijfskantine Koningsveld (J Campenlaan la): Expositie Frangois. Werkd. 10—11.30 uu. «n 3—5 uur nam. (tot 19 mei), Galerie Walenkamp. Rob 27 april. LakenhalTentoonstelling: h daagse Nederlandse grafiek. 10 uur voorm. 5 uur nam; 1 - 5 nam. (tot 23 april). De Lakenhal Dag 10-5 uur: Lakenhal: Tentoonstelling Plcq recente grafiek. Werkd. 10 uur t 5 uur; zondag 15 uur nam, 21 mei) Pesthulslaan) uur) Molen „de Valk": Molenmuseuc opend dinsdag t/m. zaterdag 10 voorm.5 uur nam. Zondags 1—! nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenti Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld" Geopend dageHIki 17 uur: 's zondJ oktober). Rijksmuseum voor Volkeah Tentoonstelling van Japanse pn van Kvöeal Dagelijks 10 - 17 e Zondage 13 17 uur dage 13-J 7 uur Rijksmuseum voor de geschil de» natuurwetenschappen: Dar* uu zond 1-4 uur Wassenaar (Kunetzaal 1 Tentoonstelling werk van Slerk cier. Geopend maandag t/m. zal 10 uur voorm5 uur nam.; bove dinsdagavond f april). AVOND- EN NACHTDIENST Dl APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende len: Apotheek Tot Hulp der held, Hooigracht 48, tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, nachtdienst van Apotheek IÜ Breest Smalleniburg wordt waar» men door Apotheek Tot Huif Menschheid. WeekeindedleLst der Zaterdagmorgen vóór plege men de eigen huisarts. balsarut 12 uur i terdagmlddag 12 uur i »p (JnkterstelefooD 22222. (Van donderdag 13 april t/l woensdag 19 april), MAANDAG 17 APRIL. Kunstcentrum „De zingende Prins Maurltelaan 36. 20.15 uur; Zuid-Nederlanda Trio. DINSDAG 18 APRIL. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: neelgiroep Centrum'„Man la mat Kurhaua Paviljoen, 20.00 uur: ra Studio: „Ohambre Séparée". WOENSDAG 19 APRIL Kon. Schouwburg: 20.15 uur: neelgroep Theater: „Trommelen 11 uacht". Dillgentla, 20.15 uur: Wendy nan. cello en In„ Overkamp, plan: WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) K geh. bew. licht bew. Zuid Limburg mist Helsinki half bew. Stockholm onbew. Oslo half bew. Kopenhagen Aberdeen Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Locarno Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. 22 12 20 11 17 11

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2