Fraaie schilderijen over Oud-Katwijk Reserveer L. J. Haasnoot lieeft unieke verzameling Man doodt zijn vrouw Tilburgse fabriek gaat dicht Veronica Steinbach bezorgt haar school de hoogste lauweren Jan Steen erelid van 'Louis Bouwmeester' i* BEROEPS OPLEIDING P0NTSCH00L STEENSCHUUR 3 PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 APRIL 1967 Katwijk aan Zee genoot voor de eerste wereldoorlog grote be kendheid als dorp waar vele bin nen- en buitenlandse kunstschil ders vertoefden. Het was nog in de tijd, dat de bomschuiten het strand als ..thuishaven" hadden. Deze vissersschepen en de tafere len, die zich bij aankomst en ver trek afspeelden waren dankbare objecten om op het linnen vast te leggen. Er zijn in die jaren heel wat kleine en grote schilder stukken in en over Kativijk ge maakt. Niet alleen van de „bom men", maar ook van de vele schilderachtige plekjes in het vissersdorp. Het is jammer, dat Katwijk geen museum heeft waar deze kunstschat ten uit het verleden kunnen worden geëxposeerd. De vereniging „Oud- Katwijk" is wel bezig met het ver zamelen van oudheidkundige bijzon derheden uit het grijze verleden en houdt ook jaarlijks een expositie van deze schilderijen, voorwerpen, kle dingstukken en vele andere waarde volle bezittingen, maar (hel s) ont breekt nog een permanent gebouw. Eenmaal dat te verwezenlijken is het streven van „Oud-Katwijk". Fraaie collectie Katwijk telt vele verzamelaars. Een van hen is de heer L. J. Haas noot, c.h.-raadslid en eigenaar van hotel „Atlanta" aan de Badstraat. Zijn hobby is schilderijen van oud Katwijk en oude modellen van vis sersschepen. Deze Noord wij ker van geboorte heeft zich heel veel moeite getroost om een unieke collectie schilderijen van het oude Katwijk samen te stellen. Hij is daar won derwel in geslaagd. In zijn woonhuis aan de Boule vard en in het restaurant aan d< Badstraat hangen de wanden vol met schilderstukken uit de periode van voor 1914. Bijzonder fraai van compositie en kleur is het 90 bij 130 cm. grote doek van de aankomst van bomschuiten geschilderd door Morgenstjerne Munthe. een in Dus- seldorp geboren en tijdens zijn le ven in Scandinavië gewoond hebben de schilder. Op dit doek ziet men op zee de binnenkomende schepen en op het strand de in Katwijkse kledij getooi de vrouwen staan te wachten op hun geliefden, die wekenlang op zee hebben vertoefd, terwijl de „kleinha Ier" te paard de tros van het schip binnenhaalt om deze aan het stevig aan het strand gehechte anker te bevestigen. Andere stukken Verder troffen wij er aan een doek van de In 1898 overleden schil der B. M. KoldeweU aan, dat de kleine vissershuisjes aan het Westpad in beeld brengt. Zeer suggestief is het schilderij van de Belg Edgard Fa- rasyn, dat de korders, die op hun paarden het visnet door de zee trek ken, uitbeeldt. Van Willy Sluiter, die in Katwijk gewoond en gewerkt heeft, is er de Freek van Roonstraat in de sneeuw. Morgenstjerne Munthe is ook nog vertegenwoordigd door „Aankomst van bommen bij maanlicht", de Leid- se schilder J. van Dam beeldde een deel van oud-Katwijk uit en de Kat- wijker W. A. Wassenaar, die agent van politie was, bracht de oude kerk op het duin in beeld, zoals het bedehuis er in het begin van deze eeuw toen er nog geen boulevard was. stond. Bijzonder mooi is „Bomschuiten bij de uitwatering" van de Duitse schilder Arthur Feudel en zeker niet ongenoemd mag blijven het doek De door Jeroen den Hollander vervaardigde zeillogger KW 173 „Minister Kuyper". (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Z) „Schelpenvissers" van mevrouw Ta- dema-Groeneveld, die ook in Katwijk woonachtig was. Een zeer stemmings vol schilderij. Voorts kan men veel tekeningen van Willy Sluiter bewon deren. Een greep Dit is maar een greep uit de kost bare verzameling van de heer L. Haasnoot, die niet alleen de belang stelling trekt van de geboren en getogen Katwijkers, maar ook van de vele buitenlanders, die een be zoek aan de vissers- en badplaats brengen. Jeroen den Hollander (75). oud- schipper van de KW 173 „Minister Kuyper" een zeillogger kan zich nog heel goed herinneren, dat er ve le binnen- en buitenlandse schilders in Katwijk werkten en woonden. (Van onze Bredase correspondent) Een 60-jarige gemeente-arbeider uit het Brabantse plaatsje Alphen heeft gisteren in een vlaag van ver standsverbijstering zijn 55-jarige vrouw gedood. Het drama speelde zich af in de woning van een dochter van het echtpaar, dat vijftien kinderen had. Man en vrouw leefden reeds enige tijd gescheiden. De vrouw had haar intrek genomen bij een getrouwde dochter. Gisteren wilde de man haar overreden terug te keren naar hun woning, maar de vrouw weigerde dit. Na enige tijd aan tafel te heb ben zitten praten stond de man plot seling op, viel zijn vrouw aan en sloeg haar dodelijk op het hoofd. Hij ging zichzelf aangeven bij de Rijks politie. Na een onderzoek, is de man over gebracht naar de psychiatrische in richting in Voorburg. Hij kan u zo een rijtje namen op noemen: Jan Toorop, Jozef Israëls, Blommers, de Engelsen Nichols, Mil ler en Hardwdch, Evert Pieters, Wil ly Sluiters, Roelof la Rij en Theophi- le de Bock. Deze schilders kwamen geregeld in Katwijk terug en werk ten er soms vele maanden achter el kaar. Bijzonder fraai zijn ook de werk stukken van de Katwijkse schipper Jeroen den Hollander, waarvan na tuurgetrouwe modellen van de bom schuit KW 93 en de zeilloger KW 173 worden geëxposeerd. Met de ver vaardiging van deze modellen ls hij maanden en nog eens maanden be zig geweest. Er ontbreekt geen on derdeel aan! Dit fraaie doek stelt voor de aankomst van de bomschuiten op het Katwijkse strand. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Z) Hierboven het beeld „De Eu ropeanen" van Carel Kneulman, dat gisteren tegènover het Con certgebouw in Amsterdam ont huld is. Dit ruim 3 meter hoge surrealistische duo, moet uit drukking geven aan de spannin gen, waaraan de Europese mens in deze tijd onderhevig is. De directie van de wollenstoffen- fabriek Vétéwé in Tilburg heeft in overleg met de bewindvoerder, de j bank en de vakbonden besloten over te gaan tot algehele liquidatie van het bedrijf, tenzij er nog een koper op het tapijt verschijnt. Reeds eerder werd surséance van betaling ver leend, maar gelet op de verliezen van de achterliggende jaren en het uitblijven van orders bleef geen an- j dere keus dan sluiting over. Reeds! in december van het vorige jaar werden 150 werknemers ontslagen, waarbij men hoopte dat voor de over gebleven 155 employés mogelijkhe den zouden zijn in het nu vrijwel ge halveerde bedrijf te blijven doorwer ken, mits de orders zouden toevloei en. Ofschoon de V étéwé een uiterst mo dern bedrijf ls met uitstekend perso neel, werden de verwachtingen niet ingelost. Even heeft een onmiddel lijk ontslag aan alle personeel ge dreigd aan het begin van deze week, doch dankzij de medewerking van de bank kon worden besloten tot gelei delijke afvloeiing, doordat deze zich bereid verklaarde garant te blijven voor de lonen, de vakantiegelden en de gratificaties gedurende de afwik kelingsperiode. De pensioenrechten zijn volledig veiliggesteld. Men ver wacht voor de gehele afwerking van de orders en de aflevering van de voorraden circa 13 weken nodig te hebben, hetgeen overigens niet in houdt, dat alle personeel pas na deze termiln zal zijn ontslagen. Doordat in december vooral jonge ren werden ontslagen zijn er thans 100 werknemers met meer dan twin tig dienstjaren. De vermaarde Spaanse cel list Pablo Casals (geheel rechts) ontving in San Juan, Puerto Ri co, de john F. Kennedyprijs voor „menselijke en culturele vooruit gang" uit handen van de heer J José M. Poal, directeur van het Instituut voor Noord-Amerikaan se studies in Barcelona. Klassiek muziekconcours Ruim 20 jaar verbonden aan Noordwij kse toneelvereniging Nadat onder auspiciën van de In- terscholaire Contactcommissie zes middelbare scholen (St. Bonaventura Louise de Coligny-H.B.S., Chr. Kweekschool, Rijnlands Lyceum, Se minar! Leeuwenhorst en Sted. Gym nasium) elkaar reeds bekampt had den In een welsprekendheidsconcours een declamatiewedstrijd volgde gisteravond een klassiek muziekcon cours. Hiertoe leende het gezellige „In den Moriaen" zich voortreffelijk. Voorop kan gezegd worden, dat de muzikale prestaties zich op een be hoorlijk niveau bewogen. Elk optre den getuigde van gedegen voorberei ding, terwijl de organisatie uitste kend liep. Het is niet doenlijk alle verrichtin gen apart te vermelden. Als resultaat van de beide vorige concoursen leid de het St. Bonaventura Lyceum met vier punten, gevolgd door de Louise de,Coligny H.B.S. en de Chr. Kweek school met resp. drie en twee punten. Eerstgenoemde instelling zou echter van haar eerste plaats verdrongen worden: dat maakte het competitie verloop deze avond wel duidelijk door de zeer muzikale jonge pianist Frank den Herder van het Rijnlands Ly ceum, die met veel begrip voor de grote lijn Mozarts pianofantasie voordroeg, klaar in de passages, ter wijl de vleugel onder zijn jonge vin gers bij wijle zong. Een kwart punt meer oogstte Veronica Steinbach met Honeggers Dans de la chèvre voor fluitsolo. Deze fluitiste heeft een zeer mooie toon, waarmee zij de sfeer van dit serene stuk moeiteloos trof en daarmee tevens haar Louise de Co ligny-H.B.S. de hoogste lauweren be zorgde. Het zal voor haar vader een genoegen geweest zijn hieraan nog de beker van de gemeente Leiden te kunnen toevoegen. Ook de virtuoos geblazen variaties van Giamperi over II carnavela di venetie voor klarinet door Rob van Duin (Chr. Lyceum) oogstten een stormachtig succes, te recht. Van alle overige vertolkingen moet gezegd worden, dat deze van instru mentale beheersing getuigden. Zij vormden met elkaar een ongemeen boeiend getuigenis van muzikaliteit en volharding. Tijdens het beraadslagen door de jury wist Boudewijn Büch met zijn opmerkelijke poëzie de aandacht ge vangen te huoden. Jammer, dat zijn temperament de dictie hier en daar ongunstig beïnvloedde. De zeggings kracht zou winnen met wat aan dacht op dit punt. De inhoud van wat hij te zeggen heeft is deze moeite stellig waard! Alles bijeen een hoog gestemde slot- avond van een waardevol initiatief. ad Int. ;gisseiar Dijkstra contra in „Als regisseur heeft Bert Dijkstra bij de Nieuwe Komedei ge faald, waar het ging om de produktie van „Een huwelijk onder Lodewijk XV'' van Alexander Dumas Père. Dit is niet oneer vol, want hij blijft een goed acteur en regisseerde drie keer kindervoorstellingen, die uitstekend waren. Deze keer ging het evenwel mis". Dit meende mr. A. Mout te moeten opmerken bij de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G- Witsen Elias, in het kort geding, dat Bert Dijkstra had aangespannen. De artistiek di recteur van de Nieuwe Komedie, Berend Boudewijn, had de officiële première van het stuk van Dumas in de Kon. Schouw burg in Den Haag enkele uren voor deze voorstelling zou be ginnen, afgelast. Mr. Mout releveerde, dat de beslis sing om de première af te gelasten genomen werd na afweging van alle belangen en na het inwinnen van ad vies. Het Stichtingsbestuur, dat de uiteindelijke beslissing nam, wilde de regisseur sparen en heeft diens repu tatie nimmer willen aantasten. Daar om werd ook gesteld, dat de premiè re in de Kon Schouwburg niet kon doorgaan om organisatorische rede nen. Mr. Mout concludeerde, dat er geen gronden zullen zijn om de els van de heer Dijkstra toe te wijzen. Deze vroeg in het kort geding de president van de rechtbank om De Nieuwe Ko medie te verplichten alsnog de offi ciële première in de Kon. Schouw burg door te laten gaan. Mr. J.W. Lely uit Den Haag. cie raadsman van de heer Dijkstra, wees er op, dat speciaal een première in het eerste theater in den lande, de Kon. Schouwburg, voor de heer Dijk stra een indrukwekkend evenement zou zijn. De Nieuwe Komedie had volgens hem rekening moeten houden met de gerechtvaardigde belangen van de re gisseur. Het conflict lag volgens mr. Lely slechts in het feit. dat de regisseur het stuk liet spelen in een 18de eeuw- se sfeer, terwijl de heer Boudewijn het stuk naar deze tijd had willen ha len. Als dat zo is, dan had de artistiek directeur de regisseur niet zijn gang moeten laten gaan. De voorbereiding had veel eerder moeten worden afge kapt. Vrijdag 21 april zal jhr. mr. Witsen Elias vonnis wijzen. Houten raketten De drie Syrische Mig-21-straalja- gers, die na een gevecht met Isra ëlische „mystère-jachtvliegtuigen in Jordanië zijn neergestort, waren uit gerust met houten hamaakraketten, aldus heeft een Jordaniër gisteren verklaard. Men had hem dit ge vraagd naar aanleiding van Jor daanse persberichten. „Het spijt ons diep, maar dat is juist," zei hij. Jan Steen heeft gisteravond we gens buitengewone verdiensten de hoogste onderscheiding gekregen, die de Noordwijkse toneelvereniging Louis Bouwmeester aan haar scheidende regisseur kon toekennen. Hij werd als eerste benoemd tot erelid en als be wijs daarvan overhandigde de voor zitter, de heer G. Crama, hem een fraaie plaquette met narrekop en een oorkonde, waarin alles heel officieel Steen dank voor al haar medewer* vermeld stond. Mevr. Van der Steen king. Niet zelden had men haar hull werd met bloemen in de hulde be- leeggehaald voor het toneeldecor. k De heer G. Crama (rechts) overhandigt aan Jan Steen het erelidmaatschap van „Louis Bouwmeester" (Foto L.D./Holvast) trokken. Dit gebeurde gisteravond in Lido. Niets vermoedend zaten de heer en mevrouw Van der Steen in de zaal, toen de voorzitter hen uitnodigde op het podium te verschijnen. De heer Crama releveerde, dat 21 Jaar geleden „Louis Bouwmeester" werd opgericht en dat de heer Van der Steen een van de eersten was ge. weest, die op de oproep reageerde. Hjj had er toen al een veertigjarige toneelervaring opzitten, waarbij hij zich om. had toegelegd op de regie. Toen de heer Van der Steen tot „Louis Bouwmeester" toetrad, was hij 56 jaar. Als Jan Steen werd hij De heer Van der Steen bleek zeer dankbaar voor de onderscheiding. Hij wenste Louis Bouwmeester goeds toe. De aangekondigde opvoering van het blijspel „Sproetenkopje" kon gisteren niet doorgaan. De heer Cra- ma deelde mede, dat de heer Kam man, een der L< morgen plotseling in een ziekenhuii moest woren opgenomen. Gelukkig was de ziekte niet van ernstige aard. Daar op zo'n korte termijn de rol niet kon worden overgegeven, had het bestuur besloten de opvoering van het blijspel tot een nader te be- palen datum uit te stellen. Dank zij de enthousiaste, perfect leidende re- de medewerking van de directie gisseur, die de prestaties van de spe lers opvoerde tot een peil, dat met het beste in stad en land kan wed ijveren Thans acht hjj echter de tijd ge komen om achter dit werk een punt te zetten. Wel blijft hij „Louis Bouw meester" als adviseur dienen. De heer Crama bracht mevrouw Van der SECRETARESSE RECEPTIONISTE STENOTYPISTE DICTAFOONTYPISTE CORRESPONDENT (E) enz., enz. uitsluitend TELEFOON 21219 Prospectus op aanvraag. Dag- en Avondopleiding. het Lido-theater werd nu film „None, but the Brave" gedraaid, BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Samuel, an. van G. J. van der MeiJ en a. d. Durteux; Nlcolaas Willem Theodoor. an. van S. J. Spaans C. Groeneveld; Gerardus, zn. van A. Hoeke en M. Plllppo; Willem Frede- rik, zn. van A. Hoeke en M. Filippo; Richard Petrus Gerrit, zn. van R N. A. Rotteveel en C. C. W. Boon; Michael waiter Nlcolaas, zn. van W. N. Vloot man en H. C. H. Juffermans; Helgs Isolde, dr. van A. T1 Numano. ONDERTROUWD. D. Bouwman en A. J. Kruyk Kleiln en J. J. Otto: G. F. van Nieu- wenborg en M. J. Vallentgoed; J. H Gufjt en C. C. Vijlbrtef; T. Boot en M. J. van Oosten; H. Ribot en J. N Buljs; A. J. A. Douglas en E. van Vel- zen: J. P. Neeskens en P. E. PhHippo: s. Planjer en P. Baart; j. Hollem en A P. M. Jansen; R. p. Braat en M. A Everwijn; W. H. de Hollander en M.C. Laven; C. T. J. Janson en M. A. Pieete; W. C. de la Rle en C. Taff(jn; P. Wamslnk en M. J. G. van Vliet; A, Fallaux en L. Trouwee; G. F. J. M. Luk en E. A. van der Linden; G. C. A. van der Blom en M. W. van Ton geren; A. Dreef en M. C. BUkman; J Graafland en V. Haver; B. M. C. van der Meer en W. M. T. Verhoever GETROUWD. J. Veilbrlef en E. Nijkeuter; P. Krom en E. J. Verloop; E. S. C. Pultrum en M. J. A. Boon; C. van der Plas en N. W. Strufjk; W. J. de Bruin en H C. Blamsjaar; W. Leupe en A. Faas; P J. de Nobel en H. van de Wiel; G Robbers en W. A. van Leeuwen. M. C. jpnv _im.„ M. Versteeg; P. J. Otto, 39 jaar, man; D, Huetlng, 64 Jaa.r, man; M. Eradus, 68 Jaar, wed. van P. Gestman; C. S«- gaar, 80 Jaar. wed. van C M. de Boer. W. Bolstler, 34 Jaar, man; L. Hermans. 55 Jaar, man; C. A. Marquenie, 58 Jaar man.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6