LEIDSCH DAGBLAD Engelse socialisten volledig in zak nu en as classic Twee van drie daders overval Vaals gepakt S8& Opstand tegen Labour tijdelijk of van blijvende aard Gebouw Frans Beemi moet worden gekocht Hongaarse zwenking naar kapitalisme Artsen- conflict definitief ten einde i i V VQK/ïm/n\\ (Sue/ Qföe, Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 APRIL 1967 No. 31254 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Teleloon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 5705S (Van onze Londense correspondent) Nu alle uitslagen binnen zijn ilijkt Labour bij de verkiezin- ien voor de raad van Groot wilden, welke eenzesde van Britse bevolking omvat, loor de conservatieven te zijn ferpletterd. Want niet alleen rerloor Labour zijn ruime ueerderheid, het verdween elfs als sneeuw voor de zon. In de nieuwe raad bezetten Ie Tories (conservatieven) 82 etels tegen Labour slechts 18. vroegere socialistische neerderheid van 28 (64 tegen veranderde in een conser- atieve van 64. De tot dusver •erwegend rood gekleurde ;aart van Londen is nu licht- lauw. Het rood is ingekrom- en tot nog slechts een paar nbetekenende stipjes rond het lavengebied. De conservatieven zyn begrijpelijk iten zichzelf van vreugde over hun issale overwinning in en guiten nden. Zij geloven dat dit niet thts een proteststemming was, r tevens een positieve steun aan moderne conservatieve politiek, st Is echter nog te vroeg om te ï?en, dat plotseling de gehele po- ieke situatie een radicale verande- ii? heeft ondergaan. Want er is niet tijd een direct verband tussen latselijke verkiezingen met een het algemeen armzalig slechte ikomst en algemene verkiezin- wanneer alle kranten worden imobiliseerd. Labour heeft nog imschoots kans zich over drie in Londen te herstellen en zich inieuw te doen gelden by de alge- ene verkiezingen, welke uiteriyk vier jaar moeten norden ge- ouden en waarop nu al wedden- happen, ten gunste van de Tories, ^den aangegaan! ién van de conservatieve Londen- programmapunten is de verkoop in particulieren van bepaalde soor- a gemeente woningen. Over de toe- wnst van het middelbaar onderwijs tbans in Londen opnieuw wor gt ieliberecrd. Er heerst groot izet tegen de eenzijdige schoolpo- üek'van de Labourregering. die aile- sarten heeft gezet op de zogenaam- t „comprphensieve scholen" welke oder één dak alle drie typen van üddelbare scholen gymnasia, ichnische scholen en ulo omvat- Aflossing •verigens roept een partij zoals La- our, die 33 jaar lang Lonten heeft eheerst. om aflossing. Maar lange trtijregimes behoorden totnutoe tot traditie. Voordat Labour in 1934 Harde gevechten in Vietnam Een elite-strijdmacht van 2000 Zuidvietnamese cavaleristen, ge steund door Amerikaanse straaljagers, heeft in een hevig gevecht in de rijstvelden en tussen de cocos'noot- palmen van de Mekong-delta 250 communistische guerrillastrijders ge dood. Slecht weer boven Noord-Vietnam beperkte de actie van de Amerikaan se piloten tot 72 vluchten. In de provincie Long An, 48 km ten zuiden van Saigon, hebben manschap pen van de Amerikaanse negende in fanteriedivisie in een dozijn korte vuurgevechten 34 man van de Viet- corg gedood. In de aangrenzende provincie Kien Hoa werden nog zes man van de Vietcong gedood. De Amerikanen kregen in een reeks schermutselingen acht gewonden. Twee Amerikaanse straaljagers hebben vandaag bij vergissing Zuid vietnamese troepen gebombardeerd. Twintig militairen werden gedood en 41 liepen verwondingen op. Volgens een Amerikaanse woordvoerder wa ren de toestellen van het type F 100 Super S-bre op een met radar geleide aanvalsmissie ten noord westen van de Zuidvietnamese haven stad Qoei Nhon Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft vandaag bekendgemaakt, dat een begin is gemaakt met de aanleg van een versterkte versperring ten zuiden van de gedemilitariseerde zo ne tussen beide Vietnams. De ver sperring zal lopen van de Zuidchl- nese Zee naar de bergen in de oos telijke sector van de prov. Queang Tri, waar de communisten steeds meer druk uitoefenen. De gedemi litariseerde zone zal aan de Zuid vietnamese zijde drie tot vijf kilo meter verbreed worden. Uit een aan tal gehuchten in het desbetreffende gebied zullen 20.000 mensen naar el ders worden overgebracht. De Keulse politie heeft de leider van de overval op het kantoor van de Algemene Bank Nederland in Vaals op 27 januari in de kraag gepakt. Het is een goede bekende, die nog meer op zijn kerfstok bleek te hebben. De man was Duitser. Bij de overval blijkt ook een Nederlander betrok ken te zijn geweest, maar zijn identiteit is nog onbekend- Drie met nylonkousen gemaskerde overvallers stapten op 27 januari 's ochtends het kantoor van de ABN aan de Maastrichterlaan in Vaals binnen. Twee mannen klommen over het twee meter hoge hekwerk van de loketten, terwijl de derde overvaller het personeel onder schot hield. Toen zii geld eisten gebaarde de kassier naar het vak met het wisselgeld. Zij haalden er ongeveer 9.C00 gulden uit. Zij zagen een bedrag van ongeveer 100.000 gulden over het hoofd door dat de kassier ongemerkt een lade had weten dicht te duwen. Achtervolging Nadat de overvallers in hun witte Opel Rekord in de richting van het drielandenpunt waren gevlucht, zette een politiepatrouille van het tegen over de bank gelegen rykspolitiebu- reau de achtervolging in. Bij het aan bod kwam. hadden de conser vatieven 55 jaar onafgebroken het Londense bestuur beheerst. Daarvóór deelden de liberalen, die thans nau welijks aan bod zijn gekomen, de la kens uit. Voor Labour was de vroege- Londense graafschapsraad (de L.C.C.) thans uitgebreid tot de Grootlondense raad altijd het be langrijkste pronkstuk vooral door het De eerste groep van twintig gidsen voor het Nederlands pavil joen op de Expo in Canada is gisteren van Schiphol vertrok ken. De meisjes in een blauw mantelpak, de heren in blauwe blazer en grijze pantalon. Iji de conservatieve gelederen was de vreugde groot links Plumber, de nieuwe leider van de gemeenteraad in Groot-Londen; partijleider Heath, rechts: partij voorzitter Du Cann. toedoen van wylen Herbert Morrison, die de schepper van de moderne Lon don County Council was. Begrijpelijk zitten de socialisten in zak en as. Of het een tijdelijke crisis is. moet worden afgewacht. De con servatieve oppositieleider Heath noemde de uitslagen een „opstand te gen de Labourheerschappij". De kie zers wenden zich thans weer in mas sa tot de conservatieven, die denk beelden zullen moeten ontwikkelen om hun winst te consolideren. Aan Labour-kant geeft men openlijk toe, dat de golf geestdrift, welke in 1964 en ook nog vorig jaar de kiezers mee sleepte. thans weggeëbd is. Het zijn vooral de politiek heen en weer schommelende middengroepen, zon der welke geen partij het kan stel len, die Labour op korte termijn weer in de steek schijnen te hebben gela ten. Gelijktijdig herstelde zich het destijds ernstig gehavende moreel van de conservatieven. Regering geen verhuurder De minister van Economische Za ken is wel bereid de helpende hand te bieden bij het verwezenlijken van een plan tot gedeeltelijke overneming en voortzetting van de produktie van de tricotagefabrieken van Frans Bee- ren in Weert, doch niet in de vorm, waarin het aan het ministerie werd voorgelegd, aldus blijkt uit een me dedeling van dit ministerie. Het voorgelegde plan kwam erop neer dat drie Zuidnederlandse tex tielfabrieken gezamenlijk de ver vaardiging van een deel van het as- Beeren in een (Zie verder pag. 2) sortiment van Frans Generaal-majoor Nass adjudant Koningin De Koningin heeft de oud-com- aandant van het Korps Mariniers, leneraal-majoor der mariniers J. G. Nass, met ingang van gisteren enoemd tot haar adjudant in bui tgewone dienst. WEERBERICHT Wolkenvelden De Bilt verwacht blijkens het *eeroverzicht van tien uur dat de tydelijk naar noordwest zal timpen. Daardoor kunnen wolken eden van de Noordzee in het ko kende etmaal ons land binnen drij- t. Plaatselijk kan daaruit enige re- Itvallen, maar deze zal in het al- Itieen van weinig betekenis zijn. 16 APRIL op: 5.43 uur onder 19.38 uur. a op: 8.48 uur; onder 2.11 uur. te Katwijk te 6.53 en &20 u., laagwater te 2.41 en 15.01 u. 17 APRIL Zon op: 5.41 uur, onder: 19.40 uur. Maan op: 9.53 uur onder: 3.02 u. Hoogwater te Katwijk te 7.43 en u.. laagwater te 3.19 en 15.46 u. Dit nommer bestaat alt 20 pagina's. Nieuwe premier en president De 51-jarige econoom Fock is gis teren tot premier van Hongarije ge kozen, vermoedelijk om zijn land te leiden in de eerste fase van de eco nomische hervormingen die in 1958 begint. Hy vervangt de communist van de oude stempel Kallai, die voor zitter van het parlement is geworden. Fock zou streven naar een combina tie van vrije en geplande economie. Zijn hervormingen zouden gedurfder zijn. zo verwacht men, dan soortge lijke pogingen in andere communis tische landen. Losonczi, die minister van land bouw is geweest, werd tot president van Hongarije gekozen. Hij komt in de plaats van de 68-jarige Istvan Dobi, die deze functie sinds 1952 be kleedde. In Hongarije, dat hiermee het voor beeld volgt van andere Oosteuropese landen, wordt het volgend jaar be gonnen met de uitvoering van een economisch programma, dat gericht is op een prijsvorming en produktie, die meer dan totnutoe verband hou den met de ontwikkeling op de markt, dus meer op de realiteit zijn afgestemd. Krachtens dit program ma zullen ook de staatssubsidies be snoeid worden. Als premier zal Fock over de hele linie verantwoordelijk zijn voor de invoering van de her vormingen. Fock is sinds de jaren 30 een overtuigd communist, Hij heeft diverse topfuncties in de industrie en de vakbonden vervuld. Toen hij ;n 1932 lid werd van de Hongaarse com munistische partij was hij werkzaam als technicus. In 1940 werd hij gear resteerd en voor drie jaar opgeslo ten. Van 1952 tot 1954 was hü mi nister van machine-industrie en van 1955 tot 1957 secretaris van de Na tionale Raad van vakbonden De af getreden premier Kallai bekleedt nog steeds een belangrijke partijfunctie In november van net vorig jaar werd 14j herkozen als lid van het polit bureau. De afgetreden president Dobi, die leider van de Partij van nieuw te stichten bedryf zouden voortzetten. Dit zou inhouden, dat ongeveer één derde deel van 't huidige Nederland se personeel van de Frans Beeren- bedrijven in Weert, door de nieuwe combinatie tewerkgesteld zou kunnen worden. Maar het was de bedoeling, dat de combinatie de gebouwen zou huren van een door de overheid te stichten N.V. Daar voelt de minister niets voor. De combinatie moet de gebouwen en de terreinen maar ko pen. Dan is minister De Block (Eco nomische Zaken) bereid met zyn ambtgenoot Witteveen (Financiën) de mogelijkheid na te gaan door mid del van een kredietgarantie de hel pende hand te bieden. kleine boeren is geweest en pas in 1959 tot de communistische partij toetrad, vervulde het presidentschap tijdens het regime van de Stalinist Rakosi en de Hongaarse revolutie van 1956. Het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen is definitief van de baan. De ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft vannacht in Amsterdam de conceptovereenkomst tussen de par tyen aanvaard met vyftig stemmen voor, acht tegen en vijf blanco. „Het gevecht van de laatste maan den heeft geen absolute overwinning opgeleverd, maar het bereikte resul taat is naar de mening van het cen traal bestuur bevredigend", zo had onderhandelingsleider A. E. G. M. Weyenborg ter inleiding gezegd. Zyn mening werd gedeeld door de leden, waarmee het conflict geheel ten einde is. Immers, het is nu al zeker dat de Ziekenfondsraad het contract op 27 april zal goedkeuren. Daarbij gaat het namelijk uitsluitend om het toet sen van de overeenkomst aan de richtlijnen van de minister. Daar het akkoord op basis van die richtlijnen is bereikt kan dat geen moeiiykhe- den geven. ADVERI ENT IE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS D rtT BODEGRAVEN tl IJ U I Kerkstraat 2-28 W W I Telefoon 01726-2641 'V- V ■i - V.' Bezoekt' onze toonzalen of Vraagt brochure. drielandenpunt sloeg de motor van de politieauto af. Deze motorstoring beeft zeer waarschijnlijk het leven ven de bemanning gered, want de overvallers hadden tijdens hun vlucht door de bossen van het drie landenpunt een machinegeweer in stelling gebracht om de politiewagen te mitrailleren zodra deze dicht ge noeg zou zijn genaderd. De daders wisten intussen te ontkomen. Schot in been Deze overval is nu opgehelderd. In Keulen werd een 34-Jarige man uit Aken aangehouden, die geen onbe kende voor de politie bleek te zijn. Toen de politie hem wilde arresteren, vluchtte hij naar zijn auto. Door een schot in een been werd hem echter ontkomen onmogelijk gemaakt. In zijn wagen vond de politie een aantal s'eraden, die afkomstig bleken te zijn van een inbraak, vorige week vrijdag gepleegd in een Juwelierszaak in La Calamine, in België. Ook werden in de auto vuurwapens gevonden. Het verdere onderzoek leidde naar een inwoner van Eilendorf. in wiens garage de witte Opel Rekord, waar mede de bankovervallers destijds naar Vaals waren gekomen, werd aangetroffen, benevens -'n groot aan tal sieraden en een heel wapen- en inbrekersarsenaal. Ook de nylonkou sen en de pet, die de overvallers in Vaals hadden gebruikt, waren daar bij. De man uit Aken was vorig Jaar in Andorra veroordeeld wegens in braak en een overval, doch hij werd, vermoedelyk door kornuiten uit de gevangenis bevrijd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N PI z m N i#:,1%^! N ZEMEN ZONDER ZORGEN ADVERTENTIE INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOQNKAME RS Heeft onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken Ruime parkeergelegenheid. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 15 april 1867: Voorburg zal de eerste gemeente zijn, die door pe- troleum-gas wordt verlicht. Lijders can het rheuma- tisme kunnen eens beproe ven of zij door inwrijving met petroleum ook van dien lastige kwaal bevrijd mogen worden. Te Veenhuizen is dit middel met succes toegepast.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1