tAAlqeBPuiken en -qeBReken Kruiswoordraadsel vroeger ;[om er ACHT-er Nogmaals: voorbarigheden Een dorp met allure jERDAO 15 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-£Ü I"KA 9 /i de vorige aflevering van deze rubriek vertelde ik iets over het verschijnsel prolepshet te vroeg gebruiken van een bepaald zinsdeel. Ik wees er daarbij op, dat degeen, die zich aan dergelijke „voorbarigheden" bezondigt, kennelijk handelt uit een onderbewuste neiging om een min of meer sterke emotie zo snel mogelijk „af te rea geren". Zo heeft de auteur van het volgende voorbeeld zich door zijn verontwaardiging over het ge bruik van inferieure materialen blijkbaar zo zeer laten meeslepen, dat hij de mededeling daaromtrent niet heeft kunnen bewaren tot het juiste ogenblik: Doordat er inferieure materialen waren gebruikt, bemerkte men, toen de woningen nauwelijks in gebruik waren genomen, dat de mu ren reeds scheuren vertoonden. De schrijver schijnt hier te beweren, dat men een en ander bemerkte doordat er inferieure mate rialen waren gebruikt; hij bedoelt natuurlijk: „Toen de woningen nauwelijks in gebruik waren genomen, bemerkte men dat de muren reeds scheu ren vertoonden. De oorzaak hiervan moest worden gezocht in het feit dat er bij het bouwen inferieure materialen waren gebruikt''. Een bedenkelijker ge val nog dan de in onze vorige aflevering behandel de gevallen: de proleps bewerkt hier dat bijeenbe- horende delen worden gescheiden, waarbij een er van (het gedeelte „doordat" t.m. „gebruikt"in gezelschap raakt van een deel („bemerkte men") waarbij het niet behoort en in welks gezelschap het bij de lezer misverstand zou kunnen veroorzaken. Na het voorgaande zal het weinig moeite kosten de „voorbarigheid" te onderkennen van het school hoofd, dat schrijft: Voor het schoolfonds der oudercommissie aan de school is het de gewoonte dat de ouders voor hun kinderen per jaar 6,bij dragen." Dit citaat, dat natuurlijk had moeten luiden-' „Het is de gewoonte dat de ouders der leerlingen voor het schoolfonds der oudercommissie per jaar 6,bijdragen", is afkomstig uit een circulaire, die meer fraais te bewonderen geeft, zoals: „Door ver schillende omstandigheden zijn wij dit jaar laat met ons beroep op een bijdrage tot u te richten" en „Wilt u zo goed zijn onderstaande strook ingevuld op school te doen inleveren en zo mogelijk ook het bedrag?" ffet hoofd in kwestie staat helaas in het opstel len van kreupele missieven niet alleenalom in den lande ontvangen ouders ze geregeld uit handen van hun schoolgaande kindéren. Het stemt niet optimistisch ten aanzien van de ba sis, welke ons lager onderwijs legt voor 'n verant woord tadlgebruik. De leerkracht aan de lagere school mag dan precies weten of hij „fijlloos taal- onderweis" dan wel „feilloos taalonderwijs" moet spellen, men vraagt zich vaak af of de onderwijzer in het algemeen zelf wel voldoende Stilistisch ge traind is om zijn leerlingen op dit gebied de onmis bare grondslagen mee te geven. JAPIN onder het motto id Moordraadsel" dienen voor lag a.s. te 9 uur vm. in het zijn van de redactie, Witte- fc gejl in Leiden. Onder de goede manpgen stellen wij een eerste en twee prijzen van schikbaar waarnaar alleen kunnen mededingen. .^LOSSING VAN [GE OPGAVE i«c RI A. L. Deegenaars. Irenestraat 12 in Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. 0! s. D eerste prijs van f5.- werd toe- ruiud aan mevr. Lambrechts, leta|)enkade 26 in Leiden, de twee van f 2,50 aan mej. L. ïïetjjman, Dorpstraat 9 in Koude- Rjjn, en aan de heer -ml lot u de acht afwijkingen In de beide bovenstaande tekeningen taden? De juiste oplossing vindt u elders in dit i Kom er ACHT-er 1. vlieg minder 2. datum op kalender 3. verfdoos van man 4. strik groter in het haar van het meisje 5. ei bij vrouw links 6. boek dunner 7. dopje op tube verf 8. krant. HORIZONTAAL 1. dwaas gebabbel, slag 6. luchtbel 1. open plek in het ijs 4. moderne wasgelegenheid 5. halfedelsteen 6. soort van papegaai 7. landbouwwerktuig 8. roodgekleurde 0. Ned. Omroepvereniging 1. lichaamsdeel 2. toestel om snelheid te minderen 14. verdrag 6. voorzetsel 8. ongebuid tarwemeel 0. ontkenning 2. voorbeeld 5. klein materiedeeltje 8. ritueel gebruik 9. weer naar punt van uitgang 1. ijzer om vuur op te rakelen 3. vrijgevig 4. reeds 5. boomvrucht 8. hoofdtelwoord '0 lichaamsdeel 1. in goede conditie '3. schaapkameel 15. punthoed 7. vervelend wezen i9. samenstellen van balken 2. uit Leiden 14. tedere 5. deel van het gelaat :8. Griekse letter 0. japon 2. tocht 3. koude 5. zie 16 7. maatstaf, regel 9. element Tantalium 0. nachtkleding 1. gestold sap 3. kerel, vent 5. meisjesnaam 6. tussen 7. maakt open VERTICAAL 1. kantoorbediende 2. op kleinere hoogte 3. eerstvolgende 4. voorzetsel 5. afsluiting 6. bloemenruiker 7. loco-president 8. rivierboot 9. wezen 0. suf, langzaam 1. eerbiedwekkend 2. arrondissement 3. toiletartikel 9. erkentelijkheid 3. moerassig land 15. in grasland opgeworpen hoogte 7. deel van het hoofd !9. propje (watten) 1. hachelijke toestand 3. oefenstuk 4. niet bepaald mooi 6. stekelig zoogdiertje 7. gevangenis 9. meubelstuk 0. kleine groep van uitgelezenen 2. houten bergruimte 6. spinweefsel 7. vlek 9. voedsel tot zich nemen 12. verhoging i4. Duits voegwoord 16. van een 8. gemeente op de Veluwe 10. bedekte spot 11. berg waar Mozes stierf 13. oefenproeftijd ;6. te kennen geven 17. vertrek 19. halmen '1. dus 3. Kon. Paketvaart Mij. [4. schaap '6. zangstem f8. grap 12. daar 14. zij Kasteel in Voorschoten (1738) Middelgeest of Rouwkoop Zoals met zoveel plaatsen in het gewest Holland het geval was, was ook voor Voorschoten 1203 een waar rampjaar. In dat jaar immers werd de erfopvolging tussen de dochter van de Hollandse graaf Dirk VII, Ada en haar oom Willem van Friesland op krachtdadige wijze geregeld. Het merkwaardige is dat de oorlog, die nu ontstond, niet werd genoemd naar één van de beide betrokkenen, maar naar de echtgenoot van Ada, Hendrik, graaf van Loon. Deze Hendrik was niet van plan zich Holland door zijn schoonfamilie te laten ontnemen. Hij trok met veel geweld ten strijde en boekte menig succes. Toch was de toestand voor Ada van Holland verre van rooskleurig, want zij werd min of meer in een hoek gedreven, een hoek die uitliep in de Leidse burcht. Voor het echter zo ver was, trok Hendrik van Loon zijn troepen samen in het dorp Voor schoten- In het dorp zelf was een ruime gelegenheid geschapen voor de mi litairen om zich te ontspannen en zich voor te bereiden op de slag die komen zou. Er was een grote markt ingericht met allerlei ver snaperingen om het moreel van de troepen wat op te vijzelen. Het ge volg van dit alles was echter dat de troepen zich bijzonder op hun gemak gingen voelen; de weerbaar heid begon dientengevolge aanmer kelijk af te nemen. Toen de tyding binnen kwam dat de troepen van de Kennemers zich gereed maak ten voor de aanval en bovendien bleek dat de Zeeuwen zich niet lan ger aan de kant van Hendrik van Loon schaarden, was de paniek niet van de lucht. Toch wist het leger van graaf Hendrik de Kennemers nog te verslaan, maar toen ook de Hertog van Limburg hem in de steek liet. was het met Hendrik van Loon gedaan. De bevolking, waaronder die van Voorschoten, zette de vluchtende soldaten na, maar de graaf zelf was niet meer te achterhalen tuinen werden fraaier dan zy ooit waren geweest en het geheel hoef de niet onder te doen voor de lust oorden van de rykste kooplieden. Terstond na deze bouw is het huis echter weer afgebroken en werden de prachtige tuinen herschapen in bouwland, na eerst in 1728 te koop te zijn aangeboden. Een reden voor Station Voorschoten heeft, zoals wel meer dorpen in Holland, de beschikking over een eigen station. Sinds jaren is deze halteplaats al niet meer in gebruik voor het personenvervoer. Van tyd tot tyd brengt de N.S. een Rosenburg Het jaar 1350 ging ook niet on opgemerkt aan het dorp Voorscho ten voorby. Het oude huis Rosen burg, dat al uit de eerste Jaren van de dertiende eeuw moet dateren, werd in dat jaar nameiyk inten- tief belegerd, van 28 maart tot 15 mei. Nergens lezen we echter of het huis toen ook verwoest is. In la tere jaren heeft het wel verschil lende malen het onderspit moeten delven, zoals in 1573. Rond 1725 is het huis opnieuw opgetrokken, de deze plotselinge verandering geeft de geschiedenis niet Schuilkerk Ook de Hervorming bracht in Voorschoten de nodige drukte. Ie dereen in deze omgeving kent het fraaie Huis ter Wadding dat by de spoorwegovergang „De Vink" ligt. Vroeger heette dit huis waarschyn- lyk „Huis te Keubel", terwyi in de late middeleeuwen de naam „ter Wadding" werd gebruikt. In de plan op tafel om dergelyke sta tionnetjes weer open te stellen. Vroeger was dit heel anders. Het station in Voorschoten was al vóór het midden van de vorige eeuw in gebruik. Het nare was alleen dat de stopplaats van de Holland se IJzeren Spoorweg niet zozeer van belang was voor Voorschoten, maar meer voor Wassenaar. In vroeger tyd werd verwacht dat het dorp Voorschoten zou uitgroeien tot aan de spooriyn. Nu, in de tyd dat deze gedachte bewaarheid gaat worden, is het station gesloten! eerste Jaren van de Hervorming was het voor de gereformeerden een byzonder hacheiyke zaak hun byeenkomsten in het openbaar te houden, want de Spaanse koning Filips II was nog altyd actief. Ty- dens een van de invallen in het „Huis ter Wadding, dat tot schuil kerk voor de gereformeerden was ingericht, kwam het tot een uit barsting. Verscheidene bezoekers van de schuilkerk verloren het le ven Slechts weinig jaren later waren de rollen omgedraaid en dienden de hervormden toezicht te houden op de schuilkerken van de katholieken Het Huis ter Wadding werd, biy- kens een jaartal boven de deur, in 1770 geheel verbouwd en kreeg meer en meer het aanzien van een deftige buitenplaats. Van het ou de huis, dat vroeger nog aan het geslacht van Naeltwyk en zelfs aan dat van de Werves heeft toe behoord. is weinig meer over, maar de „vervanger" heeft toch in elk geval allure. Wassenaar heeft heel lang dank baar gebruik gemaakt van het sta tion in het naburige dorp. Zo reed er een paardentram van het voor malige café de Posthoorn via de Kerkdam en de Papenlaan naar het station. De directie van de H.IJ.S.M. zag veel liever dat de rei zigers doorreden naar Den Haag of Leiden. Zy stelden dan ook de ty- den van aankomst in Voorschoten zodanig vast dat de paardentram altyd lang moest wachten, wilden de passagiers niet lopend naar Wassenaar moeten gaan. Er waren hier trouwens nog meer moeiiyk- heden voor de treinreizigers. Spe ciaal in perioden dat de regen in minder dan geen tyd het land in een modderpoel had herschapen, was een tocht met de paardentram van het station Voorschoten geen pretje. Modderpoel De Papenlaan heeft lange tyd toebehoord aan de heren van Dui venvoorde, en in de vorige eeuw waren dit de leden van het geslacht Steengracht. Aan deze periode her innert nog altyd het voormalige tolhuis aan deze weg. De weg was smal en byzonder zanderig. Na re genval was het geheel veranderd in één grote modderpoel. Het kwam dan ook vaak voor dat de koetsier van de paardentram hal verwege de weg van de bok klom en de manlyke passagiers vriende- lyk, maar beslist voor de keuze stelde: duwen of wachten tot de weg weer berydbaar is. Het laatste kon vry lang duren; dus zag de argeloze voorbyganger de treinrei zigers diep door de modder waden om het voertuig weer vlot te kry- gen!. Behalve veel oude kastelen, die In later tyd zijn uitgegroeid tot ware lustoorden, moet Voorschoten ook een burcht hebben gehad, die ln de stukken voorkomst als „het huls te Voorschoten". Over dit ou de kasteel Is weinig bekend, want ln de loop van de middeleeuwen was het al verdwenen. Het meest waarschijniyk is het dat het kasteel gelegen heeft aan de Noord- zyde van het dorp, waar we nu nog „het Hofland" aantreffen. Iets definitiefs Iaat de geschiedenis echter niet los. E. Janson.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13