Wonen niet T.v.-reclame en voorlichting TA» Koud voorgerecht Nieuw zuivelkookboek PRi jaTERDAG IS APRIL 198T LEIDSCH DAGBLAD LD.-EXTRA 8 ;en Lederen meubelen zijn de zllaatste jaren steeds meer in <ie mode gekomen. Niet om dat leder zo verschrikkelijk goedkoop is. Dat kan het niet - Jrijn. Het is nu eenmaal geen ®df materiaal dat met de snelheid ran hypermoderne machines op metersdikke rollen wordt fi gedraaid. Leder is 'n natuur- produkt. In elk lederen meubelstuk ritten uren vakmanschap. Nog sterker: in elk lederen meubelstuk ziet men het jl handwerk van de vakman. ibiEen ambacht zo oud als onze jaartelling. tos IN u Elk lederen meubelstuk heeft een eigen geschiedenis. Elk door de vak- nan gebruikt en bewerkt vel is af komstig van een dier. Leder is een ivend materiaal met een geheel eigen karakter. Een materiaal dat e(]n wezenlijke eigenschappen dankt »an de structuur van de huid, zoals le is gegroeid. Bovendien is elke ïuid weer anders. Niet alleen heeft leder dier een andere huidstructuur naar ook heeft elk deel van een voor de verwerking aparte I mogelijkheden. Het is opnieuw de vakman die bij het uitsnijden van iet leder zal moeten beoordelen hoe iet het beste gebruikt zal kunnen worden om het resultaat zo goed mogelijk te doen zijn. Daarbij is alle leder niet zomaar lojleder, waar je van alles mee kunt doen. Het behoeft geen betoog dat wr de bekleding van verderlichte (donzen kussens in een fauteuil een „fander soort materiaal nodig is dan voor een met stevig leder bespan- m zetel voor een raadzaal. En het leder van een gemakkelijke bu- jtoel is anders dan het zachte I leder, waarin een boek is gebon- len. Daar blijkt ook al uit hoe on telbaar de mogelijkheden met le der in de woning zijn. Even talrijk als de methoden die men van ouds- |her kent om leder te behandelen ien te verwerken, waarbij de vak man kan bogen op jarenlange er- Jj varlng. Want al bij de oprichting van kastelen en burchten besefte men dat leder een uitzonderlijk ma- was. Niet alleen om te be schutten, maar ook om te worden gebruikt om woonruimten een be haaglijk en tegelijkertijd een voor naam aanzien te geven. Men over trok er daarom niet alleen banken en stoelen mee, maar bekleedde zelfs wanden met leder, voorzag deuren van dit sprekend materiaal en gebruikte het voorts voor kun stig bewerkte deksels van kisten, voor tafelinleggen en dergelijke. De mogelijkheden van leder zijn eigen lijk onbeperkt. Ze houden gelijke tred met de fantasie van de kun stenaars. De tijden mogen veranderd zijn, de warmte van het materiaal is ongewijzigd gebleven. En was vroeger die behaaglijke warmte slechts voorbehouden aan keizers koningen en kasteelheren, nu is deze bereikbaar voor ieder die dit natuurprodukt kan en wil betalen. Leer zal niet werkelijk algemeen worden en juist daarom is het uitermate geschikt voor deze tijd. We leven nu eenmaal in een tijd van massabouw en massaproduk- tie. De flat van de buren is de flat van ons, meter voor meter, inclu sief het verfje op de deur. In het gunstigste geval is onze flat nog een spiegelbeeld van de flat van de buren, maar voor de rest vindt men achter dezelfde voordeuren de zelfde ruimten, dezelfde vormen. Het is daarom meer zaak dan ooit om ons huis een persoonlijk karakter te geven. En daartoe leent leer zich uitstekend. Elke huid van elk dier heeft een eigen tekening. En of deze dieren nu in een stal of in de buitenlucht geleefd hebben (meer dan 95 procent van alle meu belleder wordt uiteraard uit grote huiden vervaardigd) het zal inte ressante effecten hebben. Effecten die nog worden opgevoerd als men teruggrijpt op huiden van dieren die in kudden hebben geleefd. Een brandmerk bijvoorbeeld wordt als iets bijzonders beschouwd. Het wordt vaak op de ruggen van meu bels als versiering aangebracht. Of beter: De huiden van deze dieren worden zo gebruikt dat dit brand merk de rug van het meubel siert. Een bijzonderheid, waarvoor wel „liefhebbers" bestaan. Apart dus, maar ook modern, want er zijn tal van kwaliteiten leder en vele bewerkingsmetho den. Dat is ook nodig, want het materiaal moet geschikt zijn voor vele mogelijkheden. Zo zal leder, waarmee vederlichte losse kus sens van een zitmeubel worden overtrokken zo zacht en soepel moeten zijn als nappa, maar voor de eetkamerstoel zal men een wat zwaardere kwaliteit willen gebrui ken. Voor bedrukt leder, zoals bij voorbeeld een wapen in de rug van een zetel, zal men echter le der nodig hebben dat behoorlijk wat „body" heeft. Gebruikt men met goud of kleu ren bedrukt leder voor versierin gen dan zal de kunstenaar graag grijpen naar een kwaliteit die voor fijnlederwaren wordt gebruikt. Denken we aan in leder gebonden boeken. Dit leder zal dan ook ko men uit hierin gespecialiseerde looierijen. Leder is er in vele kleuren al is zwart het meest populair, om dat het stijlvol is en bovendien praktisch. Leder is namelijk nou ook weer niet volmaakt. Het vocht van een hand wordt opgenomen en het leder wordt daardoor wat donkerder. Voor bijvoorbeeld arm leuningen kan dat een bezwaar zijn, maar gestoffeerde meubelen worden ook vuil en leder is daar bij heel gemakkelijk te onderhou den. 'Wil We hebben de laatste tijd Deel schik gehad met ons kijk kastje, vooral sedert het flik ker schermpje 's avonds minu ien lang gevuld wordt met re- damespots. Spots is het goede woord al is het geen Neder lands ivant ze wékken on vermijdelijk de spotzucht op van het hele gezin, en zó kort kunnen ze niet zijn of de pijlen van afkeuring worden er met dodelijke nauwkeurigheid op afgeschoten. sentimenten. En vooral naar het misbruik maken van hu mor om 'n keihard commercieel doel te bereiken. Dat alles wordt hem prompt in enkele minuten toegeworpen en hij kan zich dan energiek wijden aan af brekende kritiek. Moederlijke Overpeinzing Het dochtertje ziet in de re clamespots een extra amuse mentsprogramma, met veel afwisseling en juist kort genoeg om niet vervelend te worden. Aan haar is het wel besteed. Wanneer op het schermpje fi is- dranken tinkelen zegt ze: „Heb je nog thee?" Wanneer een schaal zuurkool ons toegrjjnst vraagt ze om een snoepje. En als in dertig seconden wordt verteld hoe goed een bepaalde wasmachine is, zeurt ze: „Wan neer krijg ik nou een eigen pla tenspeler?" De spots brengen haar op allerlei gedachten en verhogen, wat haar betreft, de consumptie aanmerkelijk. De grootste dioarskop echter ben ik zelf, de huisvrouw voor wie het kennelijk allemaal be doeld is. Mijn leven lang heb ik een hekel gehad aan bevélen, aan intimidatie, aan vleierij. En ik ben verzot op reclame, die me nieuwtjes brengt, op de hoogte houdt, inlichtingen ver strekt maar de manier waar op dat gebeurt strijkt me tegen de haren in. Wanneer een drin gende stem mij gebied: „Ge bruik XYZ-haarcrème", dan is mijn eerste reactie: „Zeker voor jou!" De strelende stem die vraagt „Wilt u ook zulke mooie, zachte handen hébben?" luis tert helemaal niet naar mijn antwoord waarom vraagt ze dat? „Een goede huisvrouw maakt gebruik van óns produkt". 't Zal wel waar zijn, maar ik toil best het buitenbeentje zijn. ik heb geen enkel bezwaar tegen voor lichting en nieuwtjes, maar dan alsjeblieft niet zo schalks, vleierig, bevelend opgediend. Stel je voor, dat de nieuwslezer van het journaal begon met: „Wilt u eens lekker griezelen, kijkers? Dan heb ik hier een fijn bericht voor u. De hongers nood in de Indiase provincie Enzovoort. „Ha, seks!" roept Henk bij de nylonkousen-spot en nu kijken we allemaal, zeer geïnteres seerd. „Kun je x-benen camoufle ren met een ragdun vliesjé?" informeert Adriaan scherp. „Wacht even, een poes!" krijt Marian verheugd, 't Gaat over kattébrood, maar onze poezen kijken niet, die willen de tuin in om op muizen te jagen. Op het merk van het kattébrood letten we trouwens niet, we be- wonderen het dier dat over het scherm wandelt. „Als ik het voor het zeggen had", zegt Henk rillend", zou ik beslist geen margarine-reclame uitzenden om acht uur, als iedereen juist gegeten heefi". Ik geef hem gelijk. Om half elf 's avonds heb ik, de huis vrouw, ook geen belangstelling meer voor zeeppoeders of voor blikgroente. Dan wil ik alles uittrekken en fijn gaan slapen. Of het laatste hoofdstuk lezen ADVERTENTIE Bij de foto's: links een strak- gelijnde stoel waarin modern stalen buis en het natuurpro dukt rundleer zijn gecombi neerd. Ontwerp: Exquis te Sprang (N.B.). Links: De ont werpen Pierre Poulin uit Pa rijs tekende deze rundleren stoel. De functie van leer als dragend zitmateriaal is splin ternieuw. Rundleer heeft naast de grote sterkte één karakteris tieke eigenschap waarover geen enkel imitatiemateriaal be schikt: het zit „natuurlijk warm". Rechtsboven: bankstel van de Italiaanse architect Marco Za- nuso, bekleed met soepel, nap- pa-achtig rundleer. Omdat het geen dragende functie heeft op de twee andere stoelen is dit leer dunner en soepeler. Wanneer men een Engelsman zou vragen wat je aan het onderhoud van lederen meubelen moet doen dan zegt hij hoogstwaarschijnlijk: „Niets, helemaal niets!" Het kan niet simpeler en het leder kan er tegen. Het kan wel ietsje beter. Zo als elk ander meubel heeft ook le der een beetje onderhoud nodig. Maar dat is veel simpeler dan ve len het zich maken. Leder moet namelijk als regel eigenlijk alleen maar worden afgestoft. Het kan desnoods als het glad leder betreft ook met een vochtige doek (voch tig, niet kletsnat!) zo nu en dan eens worden afgenomen. Voor het bevochtigen van de doek heel ge woon water gebruiken. Het leder moet dan met draaiende bewegin gen, om strepen te voorkomen, heel licht worden afgenomen. Met een wollen doek nadrogen en alle on derhoud is klaar. Denk alstublieft niet aan boenwasbeurten. Meubelle der moet nooit ingewreven worden met schoenpoets, boenwas of ande re oliën of vetten. Al dergelijke poetsmanies doen het leder alleen maar kwaad. Wel zijn er speciale verzorgingsmiddelen in de handel, maar zelfs deze dient men én voor zichtig én sporadisch te gebruiken. Een- of tweemaal per jaar zo'n (toch nimmer af te leren) schoonmaak woede is ruim voldoende. Het ver dient altijd aanbeveling, wanneer men een verzorgingsmiddel voor de eerste keer gebruikt, het effect hiervan eerst in een niet in het oog lopend klein hoekje te proberen. Ex tra voorzichtigheid is geboden, wan neer men te maken heeft met ani- line-geverfd leer, waarvan de kleur een faai transparant effect toont, doch waarvan de gevoeligheid wat groter is dan by een z.g. gedekte afwerking. Alles bijeen genomen is het on derhoud van meubelleer dus een voudig. En daarbijeen beetje teke nen mag het leder gerust. Want wat men van een stoffen bekleding niet kan zeggen, kan men van een lederen meubel wel: hoe ouder het wordt, hoe mooier! ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen GRAPILLON alcoholvriyjruivensap (gebr.^f!urnv) (W)E TE NS WAARD Het koude voorgerecht, ook ln Nederland be kend onder de Franse naam hors d'oeuvre, is in Frankrijk in vele gezinnen de dagelijkse leiding tot de maaltijd. Het bestaat dan uit wat groenten als salade, zoals radijsjes, kom kommer, tomaat, gekookte biet, een half ei, een plakje ham of paté, een stukje vis, zoals sardien of tonijn. Het is bedoeld om de eetlust te stimuleren. In Nederland is een hors d'oeuvre een feesteten. Zij is vaak zo uitgebreid, dat zij een com plete maaltijd vormt. Het maken van een fraai gegarneerde hors d'oeuvre-schotel is een gezellig werkje. Op een koele plaats wegge zet, blijft de schotel vele uren goed, zodat zij zich zeer goed leent voor een van de komende feestdagen. zoals tomaten opgevuld met garna len of groentesla, tongrolletjes met selderij of augurk, of de overbe kende asperge met ham. Perziksla Een combinatie van perziken en kaas met gesneden radijs, fijnge maakte uitjes en een mengsel van olie en azijn vormt een fris begin Feestelijke groenten (uit blik) voor zo'n schotel zijn: asperges, ro de paprika, selderij, Franse boon tjes, artisjokken. Aanbevolen vlees soorten: tong, Ardenner ham, ros bief, leverpastei, stukjes koude kip. Vis wordt nu eenmaal niet door iedereen gewaardeerd, maar hoort echt wel bij een uitgebreid koud voorgerecht. Het is dus raadzaam een aparte visschotel te maken gerookte zalm of zalm uit blik, ge rookte forel of paling, ansjovis, kreeft of krab, garnalen, haring. Tenslotte mag een gevuld ei niet ontbreken. In plaats van de eier dooier met boter te vermengen, moet u dit eens met remouladeaus of mosterd-sandwichspread doen. Het is pittiger, minder vet- en min der bewerkelijk. De schotel leuk versieren met krulpeterselie en olijven. Natuurlijk zijn er ook combinaties te maken, aan een maaltijd of is een snelle en voedzame lunch. Zeker huis vrouwen, die gewoon zijn steeds het juiste aantal calorieën op tafel te brengen, zullen deze perziksla met plezier maken. Voor zes personen is nodig: 1 blik (800 gram) halve perziken sla 200 gram pittige kaas 2 eetlepels gesneden uitjes kwart kopje met een mengsel van olie en azijn 6 gesneden radijsjes zout en peper kleine stukjes peterselie Het sap van de perziken afgieten en de vruchten tussen de blaadjes sla schikken. Kaas mengen met de uitjes, olie en azijn en radijs. Dit afmaken met zout en peper. De halve perziken vullen met dit mengsel en met stukjes peterselie garneren. Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam van een spannend detective- boek. Of doodgewoon een beetje kletsen met mijn heer en echt genoot over de gebeurtenissen van de dag. Draai die knop maar om, jongens. „In de krant staat dat de kijkdichtheid en de verkoopre sultaten van de televisie-recla me zijn tegengevallen"vertelt Adriaan op een dag. Het ver baast me niet. Ik geloof dat de makers van de spots het te mooi wilden doen, er te veel op uit waren elkaar te overtroe ven. Het woord „stunt" staat op de kaft van hun woordenboek. Maar huisvrouwen beleven stunts genoeg met hun kinde ren; zij hébben veel meer be hoefte aan ivat ingetogen en juiste voorlichting omtrent het geen er te koop is. Waarom kan dat niet? THE A BECK MAN Het nieuwe zuivelkookboek is uit. Mevrouw N. M. Eekhof-Stork groe peerde zevenhonderd recepten naar tijdstip van gebruik. Naast eenvoudige nationale ge rechten als gebakken kaasplakken en hamvinken vindt u er ook bui tenlandse schotels in als Escargots k la Bourguignonne en Pasqualine di Agnello. Daar hoeft u niet van te schrikken: alle buitenlandse ge rechten zijn aangepast aan de Ne derlandse smaak. Elk hoofdstuk heeft een beknop te inleiding, gevolgd door tips zoals b.v. adviezen voor een doelmatig ge bruik van de oven; voor een aan trekkelijke wijze van serveren; di verse hulpmiddelen voor garnering en uiteraard tips voor de berei dingswijze van kaas in warme ge rechten, waarbij er en passant op wordt gewezen dat vooral de Juiste kaassoort voor de verwerking in ge rechten gekozen dient te worden. Tussen de regels door worden hier aan enkele wetenswaardigheden toegevoegd op het terrein van de voedingsleer. De ingrediënten zijn op overzich- ADVERTENTIE kant en klaar hl heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT telijke wijze naast de recepten afge drukt. Het boek wordt uitgegeven onder de naam „Etenswaardighe- den",

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11