26 KZHMR-medaille voor helikopterbemanning Gevaarlijk kruispunt in Katwijk verbeterd Katwijks badcentrum is nog toekomstmuziek 50 Gloekow wordt nog verhoord verwadit 20.000 deelnemers Eerste contact met Humanistisch V er bond Gibraltar-conferentie voorlopig van de baan Zwempeil moet snel ivorclen verbeterd PAGINA 7 Redders van opvarenden Vikingbank in Valkenburg gehuldigd Tijdens een korte plechtigheid In de kantine bij het hoofdgebouw van Marinevliegkamp Valken burg heeft mr. J. Th. van Munster Heuven, president van de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen in Botterdam. gistermiddag medail les uitgereikt aan de bemanning van de helikopter, die in de nacht van 18 op 19 maart 9 bemanningsleden redde van de op de Zuiderpier in Hoek van Holland gestrande sleep boot „Vikingbank". De grote zilveren medaille ontvin- :n, zoals het L.D. gisteren reeds berichtte, luitenant ter zee der eer- 'ste klasse N. van Dam en adjudant onderofficier vlieger C. H. J. Heinen. korporaal-vliegtuigmaker R. Naumann werd de zilveren medail le uitgereikt. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door kapitein ter zee vlie- :ger G. J. Hoes. commandant van het vliegkamp, het voltallige personeel 'liegtuigsquadron 7. vertegen woordigers van andere squadrons, de directeuren van de KZHMR. alsme de de schipper van de reddingboot Koningin Juliana, sleepboot door de zware golven niet kon bereiken. „Hoogtijcont act" In een toespraak zei mr. Van Munster van Heuven, dat de maat schappij veel contacten met de Kon. Marine heeft. Een „hoogtijcontact" in het jaar 1957 toen voor de ;e keer zilveren medailles wer den uitgereikt aan een helikopterbe manning voor het redden van schip breukelingen. Deze bemanning was eens van het Marine vliegkamp Valkenburg afkomstig. De presiderft van de KZHMR was bijzonder verheugd, dat thans voor de tweede keer medailles voor een dergelijke reddingsactie konden wor den toegekend. Hij was vol lof over ADVERTENTIE EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf M' POSTBUS 39 - HILVERSUM Heuven reikt de oorkonde uit aan luitenant ter zee der eerste klasse N. van Dam. Naast hem staat adjudant onderofficier vlieger C. H. J. Heinen. Geheel rechts kor poraal vliegtuigmaker R. Nau mann. (Foto LD/Holvast) de wijze waarop de redding. In het donker, had plaatsgevonden. In zijn dankwoord betrok mr. Van Munster van Heuven niet alleen de redders, maar de gehele Kon. Marine. Na het voorlezen van de oorkondes reikte hij deze met de medailles uit aan de tot het vliegtuigsqaudron 7 behoren de helikopterbemanning. Voor de uit zonderlijke prestatie van dit squa dron ontving commandant Hoes een aparte oorkonde. Gloekow wordt in het Huis van Be waring aan de Casuariestraat in Den Haag nog verhoord, verdacht, van een overigens niet geslaagde poging om uit te lokken, dat in het. arron dissement Den Haag hem staatsge heimen zouden worden uitgeleverd Naar de officier van Justitie, die het opsporingsonderzoek leidt, mr. W. J. Koikert, heeft meegedeeld, zal het onderzoek door hem en de rijksre cherche nog zeker een paar dagen Naar aanleiding van klachten van de heer Gloekow. dat hij zou zijn mishandeld, heeft mr. Koikert de Rus onverwijld door een arts laten onderzoeken. Uit het medisch rapport van de arts blijkt, dat de Rus rode strepen over zijn beide polsen had, die het gevolg zijn vrci zijn arrestatie. Voorts werd een oppervlakkig wondje geconstateerd aan zijn linkeronder- been. ter grootte van een cent. Tevens had Gloekow geklaagd over pijn aan beide schouders, maar vol gens de officier van Justitie heefa de onderzoekende arts hier geen enkel letsel aangetroffen. De door de Provinciale Water staat van Zuid-Holland uitge voerde reconstructie van het zo gevaarlijke kruispunt van de pro- Van 21 tot 26 juni wordt in Hannover voor de dertiende maal de Kirchentag gehouden. Tijdens deze tweejaarlijkse manifes tatie zal in het bijzonder aandacht worden besteed aan het vredesvraagstuk, hetgeen ook tot uitdrukking komt in het thema van deze Kirchentag ,.De vrede is onder ons". De vrede is onder ons Wereldraad van Kerken Prof. dr. J. P. van Praag, voorzitter van het humanistisch Verbond, legde gisteravond het eerste officiële contact tussen zijn organisatie en de Wereldraad van Kerken tijdens een ge sprek, dat hij had met prof. dr. H. Berkhof en ds. D. Micheli, leidende figuren in de Wereldraad, die op het ogenblik in Scheveningen vergaderen. Wel erkend nog niet herkend Op een in Utrecht gehouden pers conferentie gaven ds. Gerhard Schnath uit Fulda, één van de lei dende figuren uit het irchentag- team en ds. G.P. Kl(jn, vertegenwoor diger voor Nederland in de oecume nische commissie voor deze dag. een nadere uiteenzetting van het pro gramma in Hannover. Behalve vele lezingen en diensten zullen er tijdens het programma ple naire discussies en podiumgesprek- ken worden gehouden, die volgens de organisatoren een positieve bijdrage zullen kunnen leveren aan de pu blieke meningsvorming over het vraagstuk van de vrede. Vele voor aanstaande sprekers uit de interna- nationale kerkelijke wereld zijn uit genodigd om voordrachten te houden. Men verwacht, dat ongeveer 20.000 deelnemers deze dag zullen bijwo nen, waarvan circa 1.500 buitenland se gasten. Ongeveer 300 Nederlanders zullen waarschijnlijk naar Hannover gaan. Ten behoeve van de Nederlandse deelnemers aan de Kirchentag wordt op 6 mei in Driebergen een voorbe reidingsdag georganiseerd. Hier zul len verschillende werkgroepen 1 den gevormd. Dit gesprek valt ongeveer samen met het zeventiende congres van het Humanistisch verbond, dat zaterdag en zond?«g in Utrecht zal worden ge houden. Op een persconferentie vooraf zei prof. Van Praag, dat de humanis tische gedachte in de afgelopen twin tig jaar wel is erkend (ondermeer Kerkeliik heven NED. HERV.KERK Bedankt voor Klazienaveen-Zwarte- meer (toez.i L. C. Vogelaar te Bo- vensmilde; voor Zaamslag A. de A. de Kleine te Oudemirdum ca. GEREF. KERKEN. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Ommen H. J. Nijen- huis te Bunschoten-Spakenbugr. Beroepen te Scheveningen G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Ontvoerders gearresteerd Cita (5) uit Waddinxsveen terecht Cita M. uit Waddinxveen, het ont voerde 5-jarige meisje, is ongedeerd iterecht. De twee begeleiders die het kind hadden meegenomen op wilde vlucht door Duitsland, zijn door de Miinchensc poiltie gearres teerd. Het Nederlandse paar, Cita'; moeder Theresia M. (26) en Rudi M. (25), liepen in de val toen zij op leen contactadres in München geld wilde halen, dat hen uit Nederland was toegestuurd. De arrestatie van het duo was mo gelijk door het verstrekken van ge gevens door de districtsrecherche van de rijkspolitie in het district Leiden. Deze recherche was er namelijk van °P de hocgte, dat de man en de vrouw zich zouden moeten vervoegen a adres in München om daar geld in ontvangst te nemen. De poli tie van München stelde na deze in formatie het bewuste huis onder be waking en met succes. Waarschijnlijk zal het paar voor lopig in Duitsland in hechtenis blij ven omdat men daar nog het nodige "iet het tweetal heeft te vereffenen. De man en de vrouw ontvoerden maandag een hotelhoudster uit Jü- lioh in Rijnland-Westfalen. Bij Neuss wist zij uit de auto te springen, waar- h de hotelhoudster was getrokken ben de man en de vrouw wilden wegrijden zonder de hotelrekening te hebben betaald. In Nederland wordt het paar ge tocht wegens ontvoering van Cita en het niet betalen van benzine bij een aantal pompen. Cita zal vandaag door haar pleegouders in Waddinx- Yecn, vanwaar het op 20 maart j.l. *crd ontvoerd, worden opgehaald. tot uiting komend in de geestelijke verzorging van gevangenen en van militairen), maar dat het er nu ook om gaat herkend te worden. Eén van de kenmerken van de humanist is, dat hij leeft met de onzekerheid. Het humanisme is misschien kort aan te duiden met: het activeren van de mens om zijn eigen leven in te rich ten geen lerend gezag, maar zuivere dienstbaarheid aan de medemens. Een humanist is niet iemand, die alleen maar niet-godsdienstig maar hij is ook iemand, die iets gens wil brengen. Op het komende congres zal het Humanistisch Verbond, dat ongeveer 16.000 leden telt. lijnen uitstippelen voor het beleid naar binnen en buiten. Men wil komen tot de Instel ling van een verbondsraad, die eer democratische meningsvorming doel treffend dienen kan. Van een gezon de democratie zal volgens het ver bond in Nederland wel niets komen, zolang een duidelijke verkiezingsuit spraak verhinderd wordt door de traditionele positie van de confessio nele partijen. De verkiezing van een nieuw hoof bestuur tijdens het congres zal belangrijke bijdrage kunnen leveren om het humanisme nieuwe impulsen te geven. ADVERTENTIE vinciale weg nr. 1 van Wasse naar via het vliegkamp Valken burg naar Noordwijk en verder door de Bollenstreekmet de Mo- lentuinweg in Katwijk aan den Rijn is thans vrijwel voltooid. De foto toont het verbeterde kruis punt, waar vroeger veel ongeluk ken gebeurden, gezien in de rich ting Wassenaar met links de aan- Gevecht tussen Mao-aanhangers In Peking zyn twee groepen ..revo lutionairen" aanhangers van Mao Tse-toeng die echter verschillen de leiders steunen, met elkaar slaags geraakt, zo meldt de correspondent van het Japanse dagblad „Asaihi Sjimboen" in de Chinese hoofdstad. Rode Gardisten onder de studen ten van de Hsinpei-universiteit en van het geologisch instituut waren aan het vechten geslagen. De minis ter van Openbare Veiligheid had de „Kameraden" die zich naar de uni versiteit hadden begeven bevolen naar huis te gaan, omdat het gevecht een vergissing was. In andere plakkaten in Peking wordt een campagne gevoerd tegen minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji. die ervan wordt beschul digd tot de groep van president Lioe Sjao-tsji te behoren, en tegen gene raal Hsoe Hsiang-tsjen, vice-voorzit- ter van de commissie voor militaire zaken van de communistische partij en voorzitter van ét comité voor uit voering van de culturele revolutie in het bevrijdingsleger. Premier Tsjoe En-lai (van wie men gelooft, dat hij een matigende invloed in communistisch China uit oefent) heeft voor het eerst in he openbaar kritiek geleverd op presi dent Lioe Sjao-tsji. sluiting op de MolentuimoegZo als het L.D. reeds eerder berichtte is de kruising thans afgesloten voor voetgangers, wielrijders en bromfietsers, zodat alleen het snelverkeer er nog gebruik van kan maken. Ook de aansluiting met de ivestelijk van het kruis punt gelegen parallelweg is ko men te vervallen en afgesloten met een zogenaamd schrikhek (op de achtergrond De tot stand gebrachte verbetering komt de verkeersveiligheid op dit kruis punt zeer ten goede. Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee. Spaanse studenten hielden opnieuw betogingen C o Drieduizend studenten hebben gis termiddag in het centrum van Ma drid opnieuw gedemonstreerd voor een vrije pers en voor democratie. De politie verspreidde de betogers met de gummiknuppel; er waren geen gewonden, 's Morgens hadden drie honderd studenten voor de universi teit van Madrid geprotesteerd tegen de arrestatie op dinsdag van acht kameraden. Zij staken kranten in brand onder de kreet „Vrije pers" en „Ontsla Loratamayo" (de mmister van Onderwijs). Studenten van de technische school voor de luchtvaart besloten vandaag de lessen niet bij te wo nen, uit protest tegen het feit dat de politie woensdag hun school bin nengedrongen was. Stijlvol inrichten Meubelen - tapijt - gordijnen, in een schakering van goede stijlen en aparte kleuren. Graag willen wij U behulp zaam zijn met de samenstel ling van Uw interieur. Kosteloos advies en prijsopgaaf. Interieur-specialist BULTHUIS BOTERMARKT 23 Na Spaans verbod-luchtverkeer De minister voor het Britse Ge menebest, Bowden, heeft in het La gerhuis verklaard, dat de conferen tie over het omstreden Gibraltar, welke volgende week zou beginnen, is uitgesteld in verband met het Spaanse verbod op luchtverkeer in de omgeving van de rots. De minister verklaarde, dat Enge land zijn rechten op ongehinderd In Kring Gouwe-Rijnstreek: ie Reeds van 1946 af is men in Katwijk aan Zee bezig met het wederopbouwplan voor het bad centrum. Het is enige malen ge wijzigd en in 1964 werd een nieuw plan goedgekeurd door de Kat- wijkse gemeenteraad. Talloze ma len is er over gesproken, niet al leen in de raad, maar ook in de vergaderingen van de VVV en van de middenstand. Allen die nauw betrokken zijn bij het badbedrijf en die daaraan een zeer belangrijk deel van hun inkomsten danken, verlangen vu rig, dat dit plan nu eindelijk eens „gestalte" krijgt. Een van de te saneren gronden heeft de gemeente reeds in haar bezit, een ander gedeelte zal nog ont eigend moeten worden. Zoals de toestand thans is kan het huidige badcentrum zeker niet het visitekaartje van de bad plaats worden genoemd. Het Em- maplein, dat aan de oostelijke zijde gemarkeerd ivordt door ver vallen panden, schuren en schut tingen, vraagt dringend om ver betering. Hoe bouivvallig de daar sfaan- de panden en schuren zijn toont Tijdens de gisteravond in hotel Toor in Alphen aan den Rijn ge houden jaarvergadering van de Kring Gouwe-Rijnstreek deelde de voorzitter A .de Bruyn mede, dat het bestuur maatregelen zal nemen om met spoed verbetering te brengen in het zwempeil. De heer De Bruyn constateerde, dat het zwempeil in de Kring zeer laag is en zelfs tot de laagste in Nederland gerekend moet worden. De bouw van tal van nieuwe zwem baden in de in de Kring liggende ge meenten werd door de voorzitter ver heugend genoemd. Hij sprak de hoop uit, dat met spoed tot invoering de zomertijd zal worden overgegaan, iets wat de zwemsport stellig ten goede zal komen. De spelverruwing bij het water polo noemde de heer De Bruyn ver ontrustend. Het Kringbestuur zal de gebeurtenissen op de voet volgen er niet aarzelen via de tuchtraad stren ge straffen en maatregelen te ne men. Het vraagstuk van het pen ningmeesterschap Is nog altijd niet opgelost. Mejuffrouw R. Gebuis van GZC. die zich aanvankelijk hiervoor kandidate had gesteld, moest zich te- Katwijk aan Zee.rugtrekken. De heer Pfaff zal „de deze foto, die gemaakt iverd van de zijde van de Badstraat. Al deze panden zullen moeten worden af gebroken voor met de bouw van het nieuwe centrum een begin kan worden gemaakt. Wanneer de realisering van de plannen zo verloopt als tot nu toe het geval is geweest, kan het nog wel een jaar of tien duren voor Katwijk een representatief badcentrum rijk is. Foto LD/Jaap van Duijn, gebruik van het vliegveld van Gi braltar volledig zou handhaven. Onder luide bijval van de opposi tie, die voorstander is van krach tig stellingnemen van de Britse re gering, zei Bowden, dat hij de maat regelen van de Spaanse regering ten zeerste betreurde. Op een vraag van een der conser vatieve leden, of de Britse regering maaregelen heeft getroffen voor het geval Spanje de rots zou willen blok keren. zei Bowden, dat men voorbe reid is om aan zulk een noodsituatie het hoofd te bieden. De Spaanse ambassadeur in Lon den is vandaag op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden om te horen hoe ontstemd men is over de stap van Madrid. boeken" nu tijdelijk van de heer Van Heiningen overnemen. „Wij deze functie iemand uit de Leidse verenigingen", aldus de heer De Bruyn. De begroting voor het nieuwe boekjaar werd met een be drag aan inkomsten en uitgaven van f 561,95 goedgekeurd. Tydens de bespreking van de agen da van de jaarlijkse algemene ver gadering van de KNZB wees de heer Haanstra van GZC er op, dat bij doorvoeren van de bepalingen Inzake inimum-maten voor ba den. waarin waterpolo-wedstrijden worden gespeeld, het Goudse Spaar- dersbad dan niet meer gebruikt kan worden, evenals de Overdekte In Lel den. De voorzitter zei, dat men dis pensatie kan aanvragen. Het Finse nationale team, dat zich voorbereidt voor de wedstrijden tegen Nederland voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi 1968, heeft donderdagavond in het Goffert-stadion te Nijmegen met 1-0 gewonnen van NEC, leider van de eerste divisie. Rechtsbinnen Pietelai- nen scoorde het beslissende doelpunt ruim 10 minuten na de hervatting. Ongeveer 3500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. V an Heek geeft miljoen voor hulp aan ontslagenen De directie van het Van Heek- cpneem heeft één miljoen gulden ter beschikking gesteld van een fonds voor hulp aan ontslagen werkemers Zeven personen zullen zitting heb ben in het bestuur van de stichting. Drie door de drie aangewezen per sonen, drie door de dü-ectie aangewe zen personen, drie vakbondsmensen en 'n onafhankelijke voorzitter. Slechts de helft van 't ter beschik king gestelde kapitaal mag. volgens spoedig vast te stellen richtlijnen, worden aangewend voor uitkeringen aan de ontslagenen. De rest van 't kapitaal moet worden gereserveerd om bijstand te verlenen als een van ben in financiële moeilijkheden is geraakt. Een en ander ter beoordeling van het bestuur der stichting. Hoewel de stichting nog moet worden opgericht, zijn haar werkzaamheden in feite reeds begonnen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7