Drastische uitbreiding van het Leids gemeentearchief rm v rnrrrn j a r* n r« i r rrrxiT halve prijs Veeltalig auditorium Nieuw archiefdepot en kantoorvleugel Mooiste in Nederland Promoties GERO CASSETTES v. d. Water Uw wereld mevrouw ytfJDAG 14 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD uiajJ 4 •li. Llfll 4 '\l at l Het gemeentearchief van Leiden, een van de mo oiste en meest intact gebleven archieven in Nederland, kampt al jaren met een tekort aan depot- en kantoorruimte. Al in 1958 werden er plannen gemaakt om over t e gaan tot uitbreiding van het archief niet h« alleen omdat de ruimte voor de reeds in het archief ondergebrachte stukken en de kantoor- ruimte voor archiefambtenaren te klein was, maar omdat het hierdoor ook niet mogelijk was om nog stukken op te nemen van de gemeentelijke diensten en bedrijven. Op 14 oktober 1963 keurde de gemeenteraad een voorstel goed om over te gaan tot de bouw van een archief depot en een kantoorvleugel, waarvoor destijds een bedrag van f 1-320.000 beschikbaar is gesteld. Hierna was het wachten op de rijksgoedkeuring, die lange tijd uit bleef. Het goedkeuringsbeleid is achter wat betreft objecten voor lagere publiekrechtelijke k lichamen iets soepeler geworden en zo is dan eindelijk de rijksgoedkeuring verkregen- meter hoog en in totaal 400 meter getroffen. Zo zal het gebouw geen ei- lengte, in het nieuwe gebouw zullen gen elektrische leiding krijgen, met ongeveer 800 meter rekken worden het op brandgevaar. BU binnen- geplaatst. komst van het gebouw kan men het licht opsteken door stekker en stop contact, waarvoor de electriciteit van het oude gebouw wordt gebruikt. Als Naar verwacht wordt kan over .wee maanden worden begonnen met de bouw. die ongeveer twee jaar zal duren. Het nieuwe archiefdepot zal aisaijworden gebouwd achter het huidige npr%rchiefgebouw aan de Boisotkade. wordt vijf verdiepingen hoog en iet zal met het oude gebouw worden verbonden door een glazen tussen ruimte. waarin de trappen en een lift zullen komen. De kantoorvleugel wordt bijgebouwd aan de oostzijde het gemeentearchief. Op de be gane grond van deze vleugel komt >en tentoonstellingsruimte. Op de verdiepingen komen de kantoorver- trekken. De uitbreiding zal het moge lijk maken dat archieven van ge meentelijke diensten en bedrijven kunnen worden overgebracht naar Ser*het gemeentearchief; bü deze nieuwe iwjarchieven zal dan meteen een nieuwe methode van inventariseren worden toegepast. Hiervoor zal een nieuwe kracht worden aangetrokken, hetgeen l mogelijk is nu er ook veel meer plaats komt voor archiefambtenaren. Het nieuwe gebouw krijgt een (Vloeroppervlakte van 875 vierkante meter; de oppervlakte van het oude £sW( gebouw bedroeg slechts 511 vierkante meter. Was het archief tot nu toe ondergebracht in rekken van twee BURGERLIJKE STAND LEIDEN Robin Hendrik, zn. van S. van Gor- >um en M. J. Boom; Judith Esther. Ir. van J. K. Draay en J. M. Koe- Marda Pebronella, dr. Brugman; Karin. dr. J- M. van de Reep; Gerrit Jan, an. van W. L. van Kamp en A. Sander; overleden M. Brederode, 60 J., krg. 78 j.. man. Voorzieningen L. R. B. De Leidse Reddingsbrigade heeft in „Nieuw Minerva", onder leiding van haar voorzitter, de heer L. Im- mink, haar negenenveertigste jaar vergadering gehouden. De opkomst was goed, zowel van ouderen als jon geren. De verslagen van de secreta ris, de penningmeester en de tech nische commissie gaven in het alge meen een opgewekt beeld. De cur sussen waren goed bezet en velen be haalden een diploma zwemmend red den of van de KNZB (jeugdleden). Een adem pop werd aangeschaft voor de beoefening van de mond-op-mond beademing. Dit jaar staat ook weer een belangryke aa nkoop op het pro gramma. Behalve in de Overdekte zal dit jaar ook gezwommen worden in „De Does" in Leiderdorp. De heer K.H. de Bruin werd in het bestuur gekozen inplaats van de heer P.H. Stouten. De heer L. Plug trad af als secretaris van de tech nische commissie. Zijn opvolger is de heer K.H. Bavelaar. Aan de oostzijde van het ge meentearchief aan de Boisotkade wordt een nieuwe vleugel ge touwd, waar tentoonstellings- en kantoorruimten komen. (foto LD/Holvast) het gebouw wordt verlaten, wordt de stekker er weer uitgetrokken e het gebouw geheel stroomloos. Het gebouw wordt verwarmd met radia toren. waarbij rekening is gehouden met de mogelijkheid om deze later uit te breiden met een mechanische luchtbevochtigingsinstallatie als dit vcor het behoud van de archieven noodzakelijk mocht blijken. maatregelen getroffen. Het inrichten van de tentoonstellingszaal belooft overigens iets bijzonders te worden. Het ligt in de bedoeling om scholen uit te nodigen naar de tentoonstellin gen te komen, waardoor de jeugd wat meer te weten kan komen over het verleden van ae Sleutelstad. Naast het bijhouden van de archieven krij gen de archief ambtenaren dus ook een educatieve taak. In het nieuwe archiefgebouw komt een leeszaal, waar de bezoeker zich kan terug trekken om het uitgekozen document te bestuderen. Er zyn plannen om in de nabije toekomst te komen tot de oprichting van een vereniging van vrienden van het gemeentearchief, aan welke vrienden dan verschillende faciliteiten zullen worden verleend. Charters De gemeentearchivaris, mej. mr. A. Versprille, vertelt met veel en thousiasme over „haar" gemeente archief, dat zij één van de mooiste in Nederland noemt. Het is name lijk één van Ge weinige archieven, die nooit door brand zijn geteisterd. Het enige ongelukje, dat de archieven Is overkomen was toen de charters van de toren van de Pieterskerk naar beneden zijn gevallen. Hierbü gingen echter niet veel documenten verloren, omdat zy waren opgeborgen in zware kisten. Zo komt het dat het Leidse archief nog 5000 charters be vat. In andere gemeenten is veel ver loren gegaan, zegt mej. Versprille, zoals bijvoorbeeld in Delft, waar ver schillende buskruitrampen voor de archieven rampzalige gevolgen heb ben gehad, en in Amsterdam, waar enorm veel brandschade is aange richt. Het oudste stuk uit het Leidse archief dateert van 1253. De dienst en bedrijfsarchieven staan onder controle van de gemeente-archivaris. Deze controle strekt zich echter niet uit tot de kerkelijke archieven, waar nog stukken uit 1150 te vinden zijn. In elk geval zal het gemeentearchief van Leiden, bestaande uit vele waar devolle documenten, in het nieuwe Voor de tentoonstelllmgen worden I gebouw nog beter tot zijn recht ko- verder nog speciale akoestische j men. Niet goed opgelet bij het parkeren Een 26-jarige opperman uit Lei den. die een bezoek bracht aan een café, had zijn auto op een parkeer terrein gezet- „Letten jullie even op", vroeg hij te voren aan twee van zijn café kameraden. Dat opletten liet ech ter te wensen over. Want een voor bijganger moest de opperman waar schuwen; „Je zit er bovenop", het geen betekende, dat bij het achteruit rijden een botsing met een gepar keerde auto was veroorzaakt. De vrienden hadden niets ge zegd en daarom reed de opperman toch maar weg. Tegenover de poli tie had de opperman later bekend, dat het een misselijke streek was ge weest en de Haagse politierechter, voor wie de opperman zich nu had te verantwoorden, verklaarde het met die kwalificatie eens te zijn. „Die twee vrienden van me waren dronken en die wilde ik gauw naar huis rijden", aldus verklaarde op perman. De officier van Justitie eiste f. 100 boete en intrekking van het rijbewijs gedurende zes maanden. Of verdachte de auto beslist nodig heeft, wilde de rechter weten. ..Dat nou niet, maar ik heb net een nieu we auto gekocht", zo deelde verdach te mee. De rechter zei deze eerlijkheid te waarderen en daarom veroordeelde hij verdachte tot f. 100 boete en voor waarlijk intrekking van het rijbewijs gedurende zes maanden. Vrienden AOADEMISOHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats godgeleerdheid: mej. H. M. Dupuis (Rotterdam); kandidaats Duitse taal- en letterkunde: mej. M. Brons (Den Haag) en de heer J. G. C. M. de Regt (Woerden). Aan de Leidse Universiteit is de de heer P. Stevens, geboren in Lei den en thans wonende in Den Haag, gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der geneeskunde op proef schrift getiteld ..Renografie. het on derzoek van de nieren met 131 J- hippuran" Promotor was prof. dr. J. de Graeff. De heer C. E. Gischler, geboren in Rotterdam en thans wonende in Lei den. is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift ge titeld ..A semi-qualitative study of the hydrogeology of the North Ne therlands" Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. ADVERTENTIE [lit IS f» ffeï Pm fTl ffi juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE Slechts één dag Q jongèns-Terlenka-pantalons Eersteklas jongenspantalons van be kende merkfabrikanten. Slanke model len, meten zonder riem, afgewerkt met nylon zakken en bandvoering, in 6 verschillende kleuren. Uitzonderlijk voordelig Maat 146,152,158, 164, normaal 2Zr50 nu al deze maten Vanaf morgen 9 uur, zolang de voor raad strekt Geen telefonische of schriftelijke orders! Eervol ontslag prof. Rypperda Wierdsma B\j KB is aan prof. mr. J.. V. Ryp perda Wierdsma, gerekend van 1 maart 1967, op zün verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogle raar aan de Leidse Universiteit, als consequentie van zün benoeming tot lid van de Raad van Staten. Panoramische show Voor de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseerde Showensemble Cinderella in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal gistermiddag een panora mische show, toepasselijk getiteld: „Uw wereld, mevrouw". Verschillende facetten in het leven van de vrouw werden naar voren gebracht in een show van hoeden, kleding en schoe nen, die werd gecombineerd met dia's, geprojecteerd op een enorm groot scherm, waar het woord panoramisch van is afge leid. De presidente van de vereniging, mevr. W. H. van Dam-Nederhoed, vertelde in haar openingswoord dat met deze show een twintigjarige tra ditie is doorbroken, waarin jaarlüks een modeshow voor huisvrouwen en door huisvrouwen werd gehouden. Ditmaal dus „Uw wereld", waarin de vier mannequins allereerst een collectie hoeden lieten zien van de firma Caprice. Speciaal aangepast aan de militaire kleding waren de dopjes, zoals stewardessen ze dragen. Verder waren er sombrero's en cow boyhoeden in felle kleuren. De man nequins waren van top tot teen ge kleed volgens de laatste mode. Na de hoeden werd een collectie schoenen van de firma Manfield getoond. Be halve zilveren- en lakleren feest- schoentjes werden ook veel sportie ve schoenen getoond om tüdens de vakantie te dragen, voornamelijk vervaardigd van suède. een demonstratie gegeven van het inzetten van een film in de Kodak- instamatic. Na de pauze kreeg men te zien hoe men het eigenlük zou moeten inrichten als men weer thuis is ge komen. Uit verschillende tüdperken werd een stoel op het toneel gezet, waarachter op het soherm een dia werd vertoond, waarop me het ge hele interieur uit die periode zag. Door de zaal wandelde dan tegelü- kertüd een mannequin, gekleed in een japon uit diezelfde tüd. Vervol gens werd de wereld bekeken door brillen van Van de Wiel, die de nieuwste monturen toonde, gebracht door alweer dezelfde mannequins. De nieuwste monturen zün voor dames hetzü met grote ronde en vierkante glazen, hetzü juist heel erg klein, in navolging van de algehele mini- tendens. Tot slot toonden de Cinderella- mannequins enige modellen uit de modehuis De Inbraken In twee Leidse scholen en in club huis is de afgelopen dagen ingebro ken. In de Don Bosco-school aan d< Pranchimontlaan en de daarbü beho rende kleuterschool werd een gelds bedrag van zestig gulden buitge maakt. Men verschafte zich hier toe gang door het ingooien van een ruit in de voordeur. In de openbare lagere school aan de Willem de Zwügerschool, waar kennehjk naar geld is gezocht, werd niet meer dan een stuk zeep wegge nomen. Ook in dit geval kwam men binnen door het ingooien van 'n ruit. En een inbraak ln het clubhuis „De Zevensprong" aan de Bernhard- kade werden alle kasten en bureaus doorzocht. De buit bestond uit pakje shag. ie Achter het huidige archief zal een archiefdepot verrijden, dat vijf verdiepingen telt (foto LD/Holvast) Officiële publikaties Leiden brengen ter openbare kennis, dat ten behoeve van de bouw van de Willem de Zwljgerbrug over de Haar- lemmertrekvaant, van 24 april tot 1 november 1967 de doorvaartbreedite zal worden beperkt tot 4.50 meter, en de doorvaarthoogte tot 1.50 meter boven normaal peil. Leiden. 14 april 1967. Autoverkoper hoeft niet op de fiets De Haagse politierechter moest toegeven, dat verkopen van auto's moeilük per fiets kan worden gedaan en daarom liet hy een 26-jarige auto verkoper uit Leiden nog in het bezit van het rybewys. De officier van Justitie wilde dat gedurende vier maanden intrekken, omdat verdachte na 't veroorzaken van 'n aanrijding was weggereden. Dat gebeurde bü het Plesman-viaduct in Leiden, waar de autobestuurder in een slip was geraakt, tüdens een sneeuwbui. Hy botste tegen een geparkeerde auto, die werd beschadigd. De auto bestuurder stapte uit en nam het nummer van de beschadigde auto op. Hy wilde de eigenaar opsporen, maar dat bleek door bepaalde omstandig heden niet mogelijk, zodat de po litie hem eerder opspoorde. De officier van Justitie eiste f.150 en vier maanden intrekking van het rijbewys. De politierechter liet het bü een boete van f. 125 en de voor waar delyke intrekking van het rybe wys. Eenmaal in de vakantiesfeer ge komen, werd deze „all-round-show" zomercollectie vervolgd met een aantal vakantie- Faam. tips van het reisbureau Beuk, in beeld gebracht op het grote pano- Deze gecombineerde show de ramascherm. Voor de amateurfoto- eerste die in Leiden is gebracht in grafen onder de huisvrouwen werd deze vorm werd besloten met een Vergiftigde vogels Evenals jaar geleden zijn ook nu weer veel vogels in Drente het slachtoffer ge worden van vergiftigd zaaigraan, de staatsbossen bü Gasselte zyn al honderden zieke of dode vogels j getroffen en het einde van de gelsterfte is er nog niet in zicht. In de boswachtery Gieten heeft ruim tweehonderd vergiftigde vogels gevonden, waaronder zeventig ken. Half maart, de tijd van de zaai. werden de eerste sterfgevallen gemeld. Behalve vinken behoren ook duiven en roofvogels tot de slachtoffers. finale van avondjaponnen en uiter aard de bruid, gekleed In een een voudige gerende japon, slechts ge garneerd met een kanten bovenstuk- je en een lange sluier. Het Groot Auditorium van de Leid se Universiteit heeft deze dagen een zeer ongewoon aanzien. Hier verga dert (in besloten kring) de Commissie Wetenschappelijk Onderwys en On derzoek van de Raad van Europa. Aan dit vijftiende jaarcongres ne men 18 landen deel. De normale banken zün uit 't auditorium verwü- derd en vervangen door tafels, waar op vertaalapparaten de deelnemers in staat stellen, in de taal van hun keu ze de besprekingen te volgen. Een veeltalig auditorium derhalve. (Foto LD.-Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3