vm Nepalees koningspaar op bezoek in Nederland Stangl noemt zichzelf „gehoorzame officier van het tweede plan" ïluM Steden van Nepal geven blijk van een volmaakte bouwkunst Sparen van Esso tijgerjachtkaartjes in heel Nederland een ware rage! wenlang in het isolement grootste twee rassen van de ontmoeten elkaar in de Ui- die naar het noorden toe ge- overgaat in de hoogvlakte en die zuidwaarts steil af- de grote Indiase laagvlak- de Ganges. Er is naar het toe echter één tussentrap en Nepal. Geen land ter wereld ook op zulk een geringe (140.000 m2) zulke grote in klimaat en bevolking, zuidhellingen zijn onderhevig de moesson, die van juni tot grote hoeveelheden regen Ie yak. rund en lastdier van Himalaja, kan alleen leven een hoogte hoven de 2500 iplaatselijk 10.000 mm) brengt en die ervoor zorgt, dat er twee oogsten per jaar kunnen worden binnenge haald. De moesson wordt echter dooi de achtduizend meter hoge muur van de Himalaja tegengehouden en daarom is de noordzijde droog en grotendeels zelfs woestijnachtig. Deze verschillen in klimaat vinden na tuurlijk hun weerslag in de voort brengselen van die gebieden en on danks de grote moeilijkheden, die het transport in de bergen met zich meebrengt, is Nepal door de eeuwen hem steeds een handelsland veweest. De yak als lastdier de Chinezen, trokken jaarlijks talloze karavanen over de hoge bergpassen van de Himalaja, waarbij als last dier de yak werd gebruikt. Dit kleine langharige lid van de familie der runderen, is als enige in staat orr de ijzige koude op 5000 meter hoogte De gouden toren van Swajam- boenath trekt zoiuel boeddhisten als hindoes naar het meer dan 2000 jaar oude heiligdom. onvergetelijk gezicht om de zwaar te- laden yaks, dikwijls tot aan hun buik in de sneeuw over een bergpas te zien trekken, hierbij „vooruit gefloten" door hun drijvers. Yaks lopen name lijk alleen, wanneer zij fluiten of zingen horen! Lager dan 2500 meter kunnen de yaks echter niet komen, dan wordt het te warm voor hen. De voetpaden door het heuvelland en door de laagvlakte (de terai) worden dan ook gebruikt door een heel an der soort karavanen. Hier fungeert de mens nog als zijn eigen lastdier. Over afstanden van honderden kilometers vervoert hij zijn 30-40 kg zware last dag in dag uit, berg op berg af. Deze Terai vormt de strook laagland langs -ens met India. Zij is op veel met jungles, waar in nog olifanten, tijgers en rinoce- *.„«*dr gevaarlijker voor wc ...ciis zijn er de malariamuskiet en de bloedzuigers! Vanaf de heuvels in de Terai ziet men op heldere dagen de verblin dend witte ijswal van de Himalaja met als bekroning de 8848 meter ho ge top van de Mount Everest. Geen wonder, dat de bewoners van de war me vlakten deze bergen beschouwen als ongenaakbaar, als heilig en als een woonplaats der goden. Het hart van Nepal Deze grote afwisseling in klimaat en in landschap weerspiegelt zich ook in de samenstelling van de be volking. Ruwweg kan men zeggen, dat het tropische zuiden wordt be woond door volken van Indiase af komst en het noorden door Mongo len. Deze grens loopt door in de godsdienst: het Indiase deel is Hindoe (70 pet), terwijl de Mongoolse be volkingsgroep Boeddhist is. Maar tussen deze uitersten ligt nog een „middenland", het centra ie dal van Nepal, waarin de hoofdstad Kathmandoe ligt. Dit is van oudsher het land van de Newari, een volk waarin Mongoolse en Indiase invloe den samengaan. Zij zijn de arenitee- ten van de prachtige, uit hout en baksteen opgetrokken tempels en pa leizen. Zij zijn ook de makers van de talloze beelden en andere kunst voorwerpen, die Kathmandoe en cok de andere Newarsteden tot levende musea maken. De pracht van deze steden werd reeds omstreeks 1725 beschreven door de Nederlander Samuel van der Put te, die vele omzwervingen door Azië maakte en die op zijn reizen ook Ne pal heeft bezocht. Toen hij echter enige jaren later zijn dagboeken in Batavia liet lezen, werd hij niet ge loofd en hierdoor gegriefd bepaalde hij. dat zijn aantekeningen na zijn dood verbrand moesten worden. Het geen prompt gebeurde! Dit is ook de oorzaak dat hij de minst bekende van de Nederlandse ontdekkingsreui- gers is geworden. De Newari leven dicht opeen in hun steden, maar desondanks zijn zij in hoofdzaak landbouwers. die 's ochtend voor dag en dauw naar hun akkers gaan en pas 's avonds laat naar de stad terugkeren. Er is dan ook een Nepalees spreekwoord dat zegt, dat een vader zijn kinde- Deze behoren tot de volksscam der Chetris, een oorspronkelijk uit India stammende groep, die zoals de naam al zegt, tot de hindoekaste der Ksa- trias behoort. Deze hadden zich ge vestigd in een gebied ten westen van Kathmandoe met als centrum het stadje Goerkha. Hun vorsten hadden reeds lang het oog geslagen op het rijke en welvarende centrale dal en na enkele vergeefse pogingen slaag de Prithvi Narajan Sjaha er in 1768 in, om Kathmandoe en de andere Newarsteden Patan en Badgaon te veroveren. De daar heersende Malla- vorsten werden verdreven en hier mee nam ook de bloei van een hoogst merkwaardige cultuur een abrupt einde. Aanvankelijk trad Prithvi Nirajan op als een echte overheerser. Zo liet hij van alle inwoners boven de twaalf jaar van het stadje Kirtipoer de neu zen en de lippen afsnijden, omdat zij geweigerd hadden om zich over te geven. De naam van de stad ver anderde hij in Jaskatipoer, dat wil zeggen: Stad der afgesneden neuzen! Over het algemeen echter lieten de Goerkha's de bewoners van de ver overde gebieden een grote mate van vrijheid en daaraan is het zeker te danken, dat ook nu nog weinig valt te bemerken van animositeit tussen de bevolkingsgroepen. Verdraagzaam Ook op religeus gebied zijn de Nepa- lezen zeer verdraagzaam. De heer sende godsdienst is het Hindoeïsme, maar vele heiligdommen, vooral in het dal van Kathmandoe, worden zo wel door hindoes als door boeddhis ten bezocht. De prachtige ,,stoepas" van Swajamboenath en Bodnath be horen tot de oudste boeddhistische heiligdommen ter wereld en de his torische Boeddha zelf is binnen de grenzen van het huidige Nepal gebo- De macht van de Goerkha's reikte tot ver in India en Tibet cn hun taal het Goerkhali is Nepali) is thans de officiële taal van het land. Deze taal stamt evenals het Hindi en het Urdu. de talen van India, af van het Sanskriet. De Goerkha's gelden als de beste soldaten ter wereld en zij hebben in beide wereldoorlogen op vele fronten gevochten onder Britse leiding. Op gemerkt moet worden, dat. alle in Nepal gerecruteerde soldaten Goer kha's genoemd worden, ook al be horen zij tot geheel andere bevol kingsgroepen. zoals de Tama.igs, de Goeroengs of de Sjerpa's, v/aarin Nieuwe uitgaven In wilde staat, door G. Conchon. Uitg.: Nijgh en van Ditmar, Den j Haag. De balenkraai, door Aad Nuis Seizoenarbeid, door L. H. Wiener i Here zegen deze spijze, door Max Sóhreuder Chinchilla's kweken, door Paul i Koeck Bed en wereld, door Jo Otten. j Uitg: J. M. Meulenhoff, Amsterdam.! Mongoolse invloeden sterk overheer sen. De salarissen en pensioenen van deze soldaten vormen nog steeds een belangrijke bron van buitenlandse be taalmiddelen voor de Nepalese rege ring en men ziet in Kathmandoe dan ook met zorg de voorgenomen ver mindering van het aantal Goerkha- regimenten in Britse dienst tegemoet. Hoezeer de Britten gesteld zijn op de Goerkha's blijkt wel uit de vol gende (verkorte) karakteristiek in 'n boekje van het Engelse ministerie van Defensie: „De Goerkha is lucht hartig en vrolijk en heeft veel zin voor humor. Hij heeft een open ka rakter en daardoor is hij gemakke lijker in de omgang met Europeanen dan de meeste andere oosterlingen, zodat dikwijls wederzijds gevoelens van vriendschap ontstaan. Hij lacht graag en veel, houdt van sarcastische opmerkingen en is niet bang voor zelfspot. Hij is zelfverzekerd en on afhankelijk van geest en heeft abso luut geen last van minderwaardig- heids-gevoelens. Aanvankelijk is hij terughoudend ten aanzien van men sen die hij niet kent, maar hij sluit zich gemakkelijk bij anderen aan. Zijn dapperheid komt tot uiting in de vele militaire onderscheidingen, die aan Goerkha's zijn verleend. Hij is correct en gedisciplineerd ln zijn optreden. Bovendien is hij zindelijk en schoon. De Goerkha is lang geen geheelonthouder en hij is handig in het distilleren van sterke drank. Maar zelfs wanneer hij wat teveel op heeft, dan nog blijft hij, wat hij van nature is: een gentleman". Mij dunkt met een dergelijk rap port mag iemand tevreden zijn De steden in het dal van Kath mandoe zijn ware openlucht musea. erhoor ln Brasilia heeft Franz Paul Stangl tegengesproken rechtstreeks betrokken geweest te zijn bij de massamoord op Europese Joden in de tweede wereldoorlog. Juist omdat hü geweigerd had bevelen uit te voeren om Joden in nazi-concentratiekampen te doden was hij volgens zijn zeggen van de Gestapo naar een legereenheid overgeplaatst. Hij hield vol .,een ge hoorzame officier van het tweede plan van de politieke politie" te zijn geweest. Voor de Anschlusz was hij politieagent in Oostenrijk en later werd hij lid van de Gestapo. In 1940. zo heeft hü verklaard, werd hem de taak gegeven om valse overlijdensakten te verstrekken voor een 18.000 mentaal gestoorde Oos tenrijkers, die gedood waren krach tens de geheime Duitse euthanasie wet. Hij schreef de verantwoorde lijkheid voor deze uitroeiing toe aan de artsen Reno en Lomade. Stangl beweert, dat hij in 1942 het concentratiekamp Sobibor in Po len verlaten had nadat hij gewei gerd had een bevel uit te voeren van een officier. Globonik genaamd, om 60 joden te doden. Hij werd overge- Nieuwe kamerleden Dr. A. Veerman in Rijswijk, en mej. E. A. Haars in Breukelen zijn be noemd tot leden van de Tweede Ka mer. in de plaats van respectievelijk de heer B. Roolvink (ARP), minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. en mr. H. K. J. Beemink (CHU), minister van Binnenlandse Zaken. Beiden hebben him benoe ming aanvaard. Ook de heer H. Wiegel in Amster dam. die in de plaats van dr. H. J. Witte veen (WD) tot tweede kamer lid is benoemd, zal vrijwel zeker zijn benoeming aanvaarden. Zoals bekend is dr. Witteveen minister van Finan ciën. De heer K. J. van Laak ln Waal wijk (KVP), noch mej. mr. J. T. W. M. Balfoort. in Nijmegen, (eveneens KVP), hebben hun benoeming tot tweede-kamerlid aanvaard. In de plaats van mej. Balfoort zal waar schijnlijk drs. G. J. ter Woorst. in Eist worden benoemd, en in de plaats van de heer Van Laak de heer L. A. M. de Bekker. De heer Van Laak was benoemd in de plaats van ir. P. J. Lardinois, minister van Landbouw. Bij de opstelling van de kandidatenlijst werd echter besloten, dat ind;en ir. Lardinois niet in de Tweede Kamer zitting zou hebben, in zijn plaats de heer De Bekker. even eens een landbouwdeskundige, zou worden benoemd. Liederenavond in „De LakenhaF Op 26 april wordt door de Vereni ging „Vrienden van het lied" in het museum De Lakenhal een liederen- avond gegeven onder de titel „Het Franse lied". De sopraan Leny Ste vens—Ridderhof en de bariton Max van Egmond werken hieraan mee. Begeleiders zün resp. Henk Briër en Rinus Groot. Uitgevoerd worden werken van Huigens, Fauré, Rameau Rltfcich, Debussy en Poulenc. plaatst naar Treblinka. waar hü be last werd met de inventarisering van de bezittingen van de daar omge brachte Joden .Hij was op de hoog te geweest, dat er in dat kamp op massale wijze Joden werden terecht gesteld, maar had zelf nooit bevelen gegeven om mensen te doden. In 1943 was Stangl, volgens zijn zeggen, overgeplaatst naar een een heid van de Wehrmacht in Joego slavië omdat hü geweigerd had be velen uit te voeren mensen in het kamp te doden. In 1944 werd hü ziek en in hetzelfde jaar gedemobiliseerd Eind- van de oorlog bevond hij zich in Oostenrijk. Uit een Ameri kaans krijgsgevangenenkamp in Oostenrijk is hij naar Italië ge vlucht, waar een Oostenrijkse bis schop bij het Vaticaan hem geholpen heeft via het Internationale Rode Kruis een Oostenrijks paspoort te krijgen. Stangl verklaarde, dat hü van 1948 tot 1954 in Damascus had gewoond, waarna hü naar Brazilië was geëmi greerd. Tot zün arrestatie, op 28 februari. In Sao Paulo, had hü ver scheidene functies bü Volkswagen do Brasil bekleed. BAKEN OP RUIT VOOR WIKKERS EN WEGERS ^uTTEg^ <9 c o V- heuga t; v BETROUWBAAR Dit merk op de winkelruit brengt u binnen bij een specia list-Woninginrichter. EFFICIËNT Dit merk brengt u bij een Heuga dealer. Dat betekent solide advies en prompte, perfekte service. DICHTBIJ Dit merk vindt u in uw naaste omgeving. Het Hollandse Huis biedt u een royale lijst van Heuga dealers. b in o b"hü h heuga Koninkrijk op de grens van twee werelden (I) Van een medewerker /jan de voet van het hoogste ireld, in een landschap van waarlijk adem- nemende schoonheid ligt Kathmandoe, de iwenoude hoofdstad van Nepal. Pas sinds 1 is het aan westerlingen geoorloofd deze d met haar honderden tempels en paleizen betreden. Want gedurende vele eeuwen heeft Nepal zijn heil gezocht in afzondering, waarbij het er steeds in geslaagd is om zijn onafhankelijkheid te bewaren, balancerend op de rand van het machtevenwicht tussen het Mongoolse noorden en het Indogermaan se zuiden. Op uitnodiging van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zullen Koning Ma- hendra en Koningin Ratna van Nepal eind april een staatsbezoek aan ons land brengen. Ter gelegenheid daarvan publiceren wij een tweetal artikelen over dit nog zo weinig bekende ko ninkrijk in de Himalaja. Het eerste treft men aan in ons nummer van heden. ren pas leert kennen na hun achtste jaar, dat wil zeggen als zij oud ge noeg zün om mee te helpen op het land. In de bouwkunst hebben zij de pagode-bouw tot grote volmaaktheid gebracht en hun tempels zijn een uniek samenspel van baksteen en houtsnijwerk. Deze dikwüls eeuwen oude bouwwerken lyken uiterst fra giel, maar toch hebben zij vrijwel alle de grote aardbeving van i.935 overleefd. Het centrale dal van Kathmandoe kan beschouwd worden als het hart van Nepal en sinds 1768 is Kath mandoe ook de hoofdstad /an het ryk der Goerkha's. Reeds velen werden blij verrast met f 1.000, draagbare TV's en autoradio's! Die jaagt, die wint! Dat is''t devies van het legioen dat slaglijsten op de Esso verkooppunten). De animo is deelneemt aan de spannende Esso Tijgerjacht. Velen zelfs zó groot, dat Esso ijlings kaartjes heeft bijbesteld, hebben de eerste buit al binnen: met 3 dezelfde tijgers, Meer jachtkaartjes betekent nog meer kansen, nog met 2 gelijke tijgers of met 5 gespaarde tijgerjachtkaart- meer prijzen! Het enorme prijzenbedrag van f 300.000 is jes. Vooral dat sparen is een ware rage! De tijgerjacht- verhoogd tot niet minder dan f 425.000! Doe mee! Jaag jury heeft alleen al in de maand maart een stortvloed mee! Spaar mee! Ruil mee! Verzamel snel 5 Esso tijger- aan inzendingen verwerkt (zie de indrukwekkende uit- jachtkaartjes met de letters T, IJ, G, E en R. Land van de Goerkha's

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25