EIDSCH DAGBLAD WILHELMINA NOG DIT JAAR DICHT Zware nederlaag voor Labour Russen spoedig om de maan? DIEREN-BABYS VRAGEN luim 3.500 mijnemployés naar ander werk Gevolg j-aclite miter GRIEKS Adenauer parlement ontbonden Over achttien jaar: gemeenschappelijke markt Zuid-Amerika steecis zwakker alles Vlieland 4 Aller ogen zijn gericht op...... litfflp yfiy^ü 'n Kaptein TTIobuletfe ©uc/ pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 APRIL 1967 No. 31253 Urecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (b|j vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Teletoon Directie en Administratie: 25041, Redactie 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 (Van onze Roermondse correspondent). )e staatsmijn Wilhelmina in Terwinselen zal waarschijnlijk g dit jaar worden gesloten. Dat wordt althans in Heerlen k rwacht. Daar rekent men erop, dat de toestemming van de 1 nister van Economische Zaken binnenkort zal afkomen. Het n erzoek tot sluiting is vanochtend door de hoofddirectie van de iatsmijnen in een communiqué bekend gemaakt. nde Limburg-nota van 1965 werd de Wilhelmina nog een bestaan 1972 toebedacht. De hoofddirectie heeft echter reeds enige 'tijd den de minister voorgesteld om de -poorten eerder te sluiten. Nog rrhet einde van dit jaar. Dat betekent, dat ruim 3.500 mijnwerkers beambten in acht maanden aan nieuw werk zullen moeten wor- geholpen. van deze mijn blijft er nog maar één staatsmijn, de ..Emma-Hendrik" in Hoensbroek over. De liquidatie era erdi t zijn enkele oorzaken aan te ge- voor de versnelde inkrimping de produktie van de staatsmu- ak: ste- ten De zachte winter. Daardoor zijn )3S1 voorraden vrijwel onverkoopbare jo-j ibrandkolen tot enorme proper uitgegroeid. De Wilhelmina al- heeft al een voorraad van 00 ton. De nieuwe industrieën. In ver- 1 met de steunmaatregelen zoe- deze hun arbeidskrachten voor- «der de mijnwerkers. Voortzetting (ook na de gehele iw van de Maurits in Geleen) itbreiding van de E.G.K.S.-rege- de gehele staatsmijnen- die. Goedkeuring staatsmijn Wilhelmina (waar- 58 jaar zestig miljoen ton ^brandkolen is gedolven) zou in I haar natuurlijke geologische I zijn gestorven. Na de sluiting fost op dag \an geboorte PTT heeft voor de diensten op van de blijde gebeurtenis in teyn de volgende regeling 't de bekendmaking van de ge- tussen middernacht en 12.00 laats, dan vervalt de tweede behalve op vrijdag, tt de bekendmaking na 12.00 dan wordt de tweede be- normaal uitgevoerd, openstelling ,ran de loketten in Rtkantoren ondergaan geen wij- Wel kan het aantal geopen- letten aangepast worden aan entueel verminderd verkeer, postvervoer functioneert nor- evenals de telegraaf- en tele- dienst. ADVERTENTIE ass®D WEERBERICHT Plaatselijk ivolkenvelden KNMI in De Bilt venvacht heden- tot morgenavond: Plaat- k wolkenvelden, vooral in de ht en ochtend. Overdag vooral iet binnenland ook opklaringen tee, aan de kust af en toe krach- wind tussen Noordoost en Noord, slide of iets lagere temperaturen. Bemaakt om 11.15 uur). 15 APRIL op: 5.45 uur; onder: 19.36 uur. 0 op: 7.59 uur; onder: 1.07 uur. iwater te Katwijk te 6.13 uur en Laagwater te 2.05 uur en 1 nummer oestaat uit 33 pagina's van de Maurits in Geleen wordt im mers ook dit jaar voltooid. Een woordvoerder van Staatsmij nen zei „De plannen vereisen de goedkeuring van de aandeelhouders, dus van de minister van Economi sche Zaken. Verwacht wordt, dat de toestemming snel zal worden ver leend. Over noodzakelijke inkrim ping van het kolenbedrijf is vooral de laatste maanden druk overleg ge pleegd. Van dag tot dag wordt op dit. vlak de vinger waakzaam op de pols gehouden", aldus deze woord voerder. Versneld zich op een industrieterrein in Kerk- rade te vestigen (plannen waarbij het eigen industrialisatiebureau van Staatsmijnen een grote rol heeft ge speeld) de sluiting van de „Wilhel mina" hebben verneld. Nieuwe industrieën in Limburg zitten te springen om ex-mijnwerkers om zo veel mogelijk te profiteren van EGKS en SIOL-steunmaatregelen. Onder de elfduizend werkzoekenden in Lim burg zfjn nauwelijks twee handen vol mijnwerkers te vinden. De DAF- vestiging in Born heeft al een klacht laten horen, dat voor het eerste con tingent van 500 werknemers een be roep gedaan moest worden op de niet-mijnwerkersarbeidsmarkt Politieke aardverschuiving in Engeland (Van onze correspondent). De Labourpartij heeft, overeenkomstig de verwachtingen, voor het eerst in 33 jaar haar greep op Londen moeten prijs geven. Bezette Labour in de huidige raad 64 van de 100 zetels, volgens de tot dusver bekend geworden cijfers waren reeds 59 zetels aan de conservatieven toegevallen. Van vier districten was de uitslag nog niet bekend. De gisteren gehouden verkiezingen voor de graafschapsraden te vergelijken met onze provinciale staten zijn dus voor de Britse socialisten niet alleen op een nederlaag uitgelopen, want als men de nog niet officiële uitslagen bekijkt, is er sprake van een politieke aardverschuiving. Dat geldt voor het be stuurslichaam van Londen (het grootste ter wereld)maar ook voor dat van Lancashire, waar de textielcrisis een grote rol heeft gespeeld. Toen de conservatieve rege ring destijds de Raad van Groot- Londen oprichtte, was reeds te voor zien dat het gedaan zou zyn met La bours permanente meerderheid in de Britse hoofdstad. Desniettemin komt de sensationele nederlaag, tezamen met een forse zwaai naar de conser vatieven in het gehele land. als een zware morele klap voor de Labour- regering, welke pas ruim een jaar vast in het zadel zit. Impopulair door malaise Een vergelijking met 1934 het jaar waarin Labour de macht ver overde gaat slechts ten dele op, omdat de Londense graafschap (L C C), welke een gebied van 3 miljoen inwoners bestreek, enkele jaren geleden heeft plaatsgemaakt voor de Raad van Groot-Londen (G L C), welke ruim 8 miljoen in woners omvat. Dit grote gebied be zit vele gebieden, welke al tiental len jaren uit traditie conservatief hebben gestemd. Ontevredenheid Er is geen twijfel aan, dat de tij delijke loonstop (terwijl prijzen, hu- Voorspelling van Lovell De Russen staan op het punt een grote bemande ruimtevlucht te gaan uitvoeren, mogelijk om de maan te cirkelen en naar de aarde terugge bracht te worden, aldus heeft een van de meest vooraanstaande ster renkundigen ter wereld voorspeld. Sir Bernard Lovell, directeur van de grootste radiotelescoop ter wereld in Jodrell Bank, Engeland, sprak gis teren over de ruimtevaartplannen van de Russen. Hij zei, dat zijn voorspelling geen gevolg is „van mystiek inzicht". Er zijn in Moskou geruchten geweest over een lange ruimtevlucht. „Het kan morgen zijn en ik zou niet verbaasd zijn als het vóór mei gebeurt". „De Russen hebben kort geleden een hele serie satellieten, waarvan enkele zeer zware, gelanceerd. Er is alle reden te geloven dat zij na deze lanceringen klaar zijn voor een grote vlucht en die verwacht ik binnen niet al te veel weken" Lovell leverde kritiek op de Sow- j et-Amerikaanse wedijver om een mens op de maan te brengen. Hij drong aan op samenwerking, niet op wedijver. Hü wilde niet voorspellen wie er het eerst zal zijn. „Wetenschappelijk doet het er niet toe. als de gegevens maar naar de aarde komen". Brandkast met zes mille gestolen Een brandkast is verdwenen na een inbraak in de nacht van woens dag op donderdag in 'n houten kan toorkeet. die zich in de noord-weste- lyke hoek van het Hoogoventerrein in IJmuiden bevindt. Men is het kantoor binnengedrongen door het verbreken van een achterraam, waar na de twee vertrekken werden door zocht en de inhoud van de bureau laden over de grond verspreid. De daders hebben de brandkast van 500 kilogram vermoedelijk via het achterraam op een auto geplaatst en vervolgens afgevoerd. De inhoud bestond uit f. 6.000,- in con tanten en f7.000.- aan vakantiebon nen. Voorts is een metalen kaarten bak van de loonadministratie ver dwenen. waarin zich ook nog ruim f 100,- bevond. De politie staat voor lopig nog voor een raadsel over de vraag hoe de daders in staat zijn geweest de zware brandkast van het terrein af te voeren. ren en andere vaste lasten blijven stijgen) en de algemene economische stagnatie Labours impopulariteit hebben veroorzaakt, al spelen bij de graafschapsraadverkiezingen plaat selijke factoren altijd een grote rol. Vele graafschapsraden worden op niet-politieke basis gekozen. De eerste reactie van de Labour- regering, die tenslotte nog vier re geringsjaren voor de boeg heeft en daarom sterk blijft staan, is dat zij wel zal vasthouden aan de politiek, welke zij op het ogenblik de juiste acht. Desondanks kan niet worden ontkend dat Labour, dat nog op zo weinig werkelijke politieke successen kan bogen, een huiverig gevoel be kruipt. Het zal zeker rekening moe ten houden met de duidelijke waar schuwing van de ontevreden aan hangers. De rechtse premier Kannellopoelos heeft vandaag het Griekse parlement ontbonden en verkiezingen uitge schreven voor 28 mei. Hiertoe werd besloten na een kabi netsvergadering van een half uur, waar Kanellopoelos zijn ministers moet hebben verteld, dat zijn pogin gen de kleine partijen aan zijn kant te krijgen, en zo een meerderheid in het parlement te verwerven, mislukt j waren. Besluit in Punta del Este De staatshoofden van Latijns- Amerika, verenigd op de topcon ferentie in Punta del Este, heb ben gisteravond verklaard een gemeenschappelijke Latijnsame- rikaanse markt te zullen oprich ten. Het besluit is vastgelegd in een verklaring, die vandaag on dertekend zou worden. Volgens Amerikaanse zegslieden moet deze gemeenschappelijke markt tegen 1985 in werking treden. President Johnson heeft gisteren ter conferentie een dringend beroep gedaan op alle Latijnsamerikaanse landen, in samenwerking met de Verenigde Staten „de droom van een nieuw Amerika" te verwezenlijken. Johnson ontvouwde een Ameri kaans hulpverleningsplan van zeven puntenAmerikaanse financiële steun voor een gemeenschappelijke markt; grotere steun voor ontwikke lingsprojecten; bestudering 'samen met andere industrielanden» van de mogelijkheid van tijdelijke voorkeurs- tarieven voor alle ontwikkelingslan den; hulp op het gebied van de landbouw; hulp op het wetenschap pelijke en technologische vlak: steun op het gebied van de volksgezond heid: kredieten voor de bouw van universiteiten. Gisteravond werd ook een geza menlijke beslissing op militair terrein genomen: de niet-onmisbare militai re uitgaven zullen worden geschrapt met behoud van garantie van de na tionale veiligheid. Voorts zal men ge zamenlijk trachten de buitenlandse handel te vergroten. Gestreefd zal worden naar verbetering van dr le vensstandaard van de plattelandsbe volking. Verwacht werd, dat alle aanwezi ge presidenten het document zullen tekenen, met mogelijke uitzondering van de president van Ecuador. De staashoofden zouden voorts zijn overeengekomen een conferentie te beleggen van de ministers van Buitenlandse Zaken ter behandeling van de Venezolaanse klacht over Cu baanse agressie en interventie. Da tum en plaats voor een dergelijke conferentie zouden door de perma- nenteraad van de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten) in Wash ington moeten worden vastgesteld. President Johnson zou zeer vol daan zijn over de besprekingen en bet resultaat. Uit de omgeving van de Amerikaanse president werd verno men, dat de oprichting van een In- teramerikaanse vredesmacht niet ter sprake is gekomen. Ten aanzien van de conventionele bewapening is geen enkele specifieke afspraak gemaakt. (Van onze correspondent) De gezondheidstoestand van oud- kanselier dr. Adenauer wordt met het uur slechter. De 91-jarige staats man ligt reeds enige dagen in een zuurstoftent en volgens geruchten zijn polsslag en ademhaling nog nau welijks waarneembaar. De aanvankelijk onschuldig uit ziende griep, die Adenauer elk voor- en najaar plaagt, heeft zich tot een bronchitis uitgebreid en daarna zijn gehele constitutie aangetast. In het huis van Adenauer, dat halverwege een heuvelrug achter de Drachenfels in Rhöndorf ligt, war den voortdurend bloemen en tele grammen binnengedragen. De zeven kinderen van de oud kanselier zijn om de beurt aan het ziekbed. Eén van hen is de priester Paul Adenauer, die zijn vader gees telijke bijstand verleent. Een team van artsen, dat wordt geleid door de directeur van de universiteitskliniek van Bonn, prof. dr. Heymer, doet al het mogelijke om het leven van Adenauer te redden. Zijn secretaresse, Anneliese Pop- pinga, wijkt niet van Adenauers zijde. Nog slechts enkele dagen geleden dicteerde hij haar het derde en laat ste deel van zijn memoires, waarvan zeer mag worden betwijfeld of ze nog ooit ten einde zullen worden geschreven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het Deens-Nederlandse zang duo Nina en Frederik bestrooid met zacht lente- en tegenlicht in een Amsterdams decor. Het echt paar maakt in de hoofdstad op namen voor een televisiekleuren film. Na de opnamen van van daag zullen zij naar Londen gaan ADVERTENTIE extra aandacht, liefde, verzorging. Raaden daad, in de vorm van wetenschappelijk samengestelde vita mines en mineralen voor Uw hond, poes, vogel, marmot of de papegaai. Niet zo maar kalk, vitamine AD, B of C, maar uitgekiende verant woorde produkten. Worm-, made- of lintwormkuren koopt U, zoals alle geneesmid delen, in een speciaalzaak. Voor iedereen gewoon een kwestie van vertrouwen Bij overmatige huid jeuk en haaruit val bij poes of hond; TRIOZON-TABLETTEN. Grote sortering speelgoed, drink- en etensbakken voor huisdieren. Honde- en poezemanden vanaf 5,95. weet heeft Nieuw» Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f 90, GE15K. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden eumo Uit het Leidsch Dagblad van 13 April 1867: Te Gouda is door de poli tie een jong mensch van 14 jaren aangehouden, die met een valschen bedelbrief rond ging en zich als doofstom voordeed. Reeds driemaal was hy ter zake van diefstal gestraft. Adr. Gestman, smid, en R. Lollekes de Beer, fabri kanten in sajetten, hebben gevraagd de eerste om smids vuren te plaatsen in het per ceel Lange Raamsteeg W 11 138, de tweede een fornuis en verfketél in het perceel in de Kerksteeg W. VII 178. Be langhebbenden kunnen Maandag a.s. te 11 uren hier tegen hunne bezwaren in brengen op het Raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1