Een verrassend jeugdige Rubinstein in Beethoven Unieke spionzender in in ijsgrot gevonden Pittige documentaire over Warren-rapport Onverwoestbaar vitaal pianist Onthutsend aantal toevalligheden VRIJDAG 14 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 LAATSTE MEESTERCONCERT K. en O. De eeuwig-jeugdige, nu 81-jari- ge kaarsrechte Arthur Rubinstein kwam, zag een voor hém volge stroomde zaal en overwon. Op slag en zonder enige reserve. Onverwoestbaar vitaal pianist als hij is, was hij vanzelfsprekend dè sensatie op dit laatste concert in de Meesterserie van K. en O. Dit z.g. „Keizerconcert", opgedra gen aan Aartshertog Rudolph, open baarde Beethovens genialiteit in volle rijpheid. Onbegrijpelijk is het, dat dit concert, in 1810 door Karl Czerny op een weldadigheidsconcert geïntroduceerd, geen succes werd. Maar men bedenke hoe groot de geestelijke en technische spanning voor de executant moet zijn, om dit virtuoze cpncert in het schoonste licht te plaatsen. Rubinstein kan dit nog onvoor waardelijk, in een strak moderne op vatting, zonder overdreven excessen bewijs hoe hij met zijn tijd is mee gegaan. Wie er zich op zijn leeftijd zo grandioos en met blijkbare grenzeloze liefde aan kan wijden, met zulk een kritstalhelder toucher en zulk een toegewijde zielsverbon denheid, moet Beethoven terecht héél hoog schatten. Dit van Rubinstein to weergaloos te horen, was werke lijk een uniek gebeuren, tot stand gebracht door een uitzonderlijke fi guur. De veelzijdige Rubinstein, die reeds als wonderkind de wereld door grote zeggingskracht en indringend interpretatievermogen zijn gehoor in zijn ban bracht, blijkt nog niets ver loren te hebben van zijn verwonder lijk magistrale macht, zijn ab soluut verzekerde rust in het Ada gio! en zijn vervoerende vaart in het Rondo, dat de harten sneller doet kloppen. Er wordt in het flon kerende passagespel geen noot ge mist, de trillers klinken feilloos en reeds onmiddellijk in de energieke openingscadens ervaart men de to tale ongebrokenheid van de man. die dit heroïsche opus in hoofd en hart Een kunstenaar van <le „oude stempel"? Welnee: verrassend jong waren visie op en spel in het Vijfde Piano concert van Beethoven, dat Rubin stein, hoe talloos veel malen in zijn leven ook vertolkt, overbracht alsof het voor hemzelf, maar ook voor de toehoorders volkomen nieuw was. een reproduktie, waarin ner gens over de détails heen gemusi ceerd werd, maar die telkenmale trof door duidelijke en heldere accenten, waarbij toch ook de grote lijn be waard bleef. Een levendige en be zielde realisatie, die aan expressivi teit niets te wensen overliet en daar- ils een kostbare en welluidende afsluiting van deze Meesterserie kon gelden. Met zülk een ftfozart in het hart, Dat Rubinstein na zijn absoluut moeiteloze en zegenrijke vertol king de geestdriftigste ovaties kon incasseren en daarin het orkest, dat hem onder leiding van Van Ot- terloo al even feilloos begeleidde, ve le malen spontaan liet delen, bewees hoe sterk hij in alle opzichten deze perfecte samenwerking gewaardeerd had. Men was begonnen met de noviteit „Two pieces for orchestra" van de aan het Residentie-Orkest als fagot- tist verbonden Amerikaan Norman Sherman, die hierin wel uit een geheel ander compositorisch en I voor velen bevreemdend vaatje 1 tapte. Volkomen consequent zijn deze twee stukken opgebouwd volgens het I twaalftoonsysteemhet eerste date ren.. uit 1954 markant en bondig, het tweede, daterend uit 1959. meer lyrisch van karakter. Helder en door- zichtlg zijn de structuren, doch Sher mans cerabrale en seriële taal lijkt door de latere muzikale ontwikkeling alweer in menig opzicht ach terhaald. Op ons persoonlijk hebben zijn composities, ondanks de voortreffe lijke instrumentatie waarin ook het slagwerk een woord meespreekt, wei nig indruk kunnen maken. Het is nog te vroeg om vast te stellen, wat hiervan op den duur beklijven zal, temeer omdat bij Sherman slechts in geringe mate sprake is van originaliteit, die ons in veel andere moderne composities wel tegemoet treedt. Deze „Two pieces" konden het dan ook niet verder brengen dan een beleefdheidsapplaus, vooral ook voor de verzorgde weergave, waaraan Van Otterloo al zijn, naar ons ge voel, overbodige aandacht had be steed. Na de pauze werd eenzelfde aan dacht zeer terecht besteed aan de on vergankelijke Mozart: diens bewogen en weemoedige 40ste symfonie in G (K. V. 550) weer eens te horen, was een balsem voor de ziel. ADVERTENTIE Schakelen of automatisch? (Waarom niet allebei tegelijk?!) iVaarom niet een Simca 1000 sémi-automatisch? Oan kiest u even onderweg! Dan zet u de selectie- handle op „Stadsverkeer/Bergland" of op „Buiten weg" en u rijdt alleen met gas. Of u gebruikt die zelfde handle als een gewone schakelpook! Onge lofelijk vernuftig. Past weer helemaal bij Simca. Waarom niet een échte auto, een comfortabele 4-deurs(!) Simca 1000 sémi-automatisch. De nieuw prijs is laag en de inruilwaarde hoog! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 10» AUTOMATISCH VANAF f 6095.— SIMCA NEDERLAND NV. SIMCA Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. Stationsweg 1117, Leiden - Tel. 01710—40447 I Voor NOORDWIJK. KATWIJK e.o. V AUTOMOBIELBEDRIJF VERHART SIMCA van de Mortelstr. 98, Noordwjjk - Tel. ARTHUR RUBINSTEIN- (Foto L.D./Holvast) i men ooit wil kennis maken met aangrijpende Mozart dan kan •hier terecht. Alle smartelijke schrijven, waaraan hij tijdens het schrijven onderhevig moet geweest zijn, vinden hier hun uitlaat. Van Otterloo en de zijnen gaven aan he leze symfonie zo duidelijk to uiting komende heftig gepassioneer de gevoelsleven van de grote Salz- burger alle facetten mee, waar zijn muziek om vraagt. t ieder de riskante levenstor en gerust trotseren. Zoals dat ook bij hem uiteindelijk het geval is geweest. Grè Brouwenstijn zingfm Berlijn Mevrouw Gré van Swol-Brouwen- stijn is gistermiddag van Schiphol naar Berlijn vertrokken. Vanavond zingt zij in de opera „Electra" in het BerliJnse operage bouw, morgen keert zij alweer naar ons land terug. „Ik ga niet meer op die lange, ver moeiende tournees naar andere con tinenten", zo verklaarde opera-zan geres voor haar vertrek. „Vroege heb ik dat met veel plezier gedaan, maar Je bent dan minstens drie weken weg en dat duurt me te lang". De verste reis. die haar dan ook wacht, is die naar Rusland. In decem ber jl. trad zy op in Moskou en Leningrad. Dat is haar zo goed be vallen. dat ze een nieuwe Russische aanbieding heeft aangenomen om be gin volgend Jaar weer op te treden, ditmaal in Kiew en in steden langs de Zwarte Zee. Na de zomervakantie zal mevrouw Van Swol in ons land in „Tann- hauser" en „Der Rosenkavalier" zingen, voornameiyk in de drie gro te steden. Ned. Dagbladunie: grote expansie, dalende winst en het Algemeen Handelsblad) kan opnieuw terugzien op een jaar van grote expansie. De winstmarge is echter verder ingekrompen. De om zetten zijn in nagenoeg alle sectoren van het bedrijf gestegen. De omzet van het concern is 17,1% hoger geweest dan in 1965 en steeg tot f80,6 min (v.j. f68.8 min). Het totaal van de oplagen der dagbladen van de N.V. is gestegen van 378.000 tot 425.000. De groep Algemeen Dagblad heeft in belangryke mate tot dit succes by- gedragen. De gemiddelde adverten tiebezetting van de dagbladen der N.V. was 5Vi% hoger dan in 1965. De omzet van drukwerk aan derden is gestegen met 18%. De kosten incl. afschyving en interest, namen toe met 18,2% tot f77,2 min (v.j. was de sty ging 15 ,2%). De belangrijkste kos. ten door reorganisaties enz. zyn grotendeels ten laste van de exploi tatierekening gebracht. Door de verhoogde kosten komt het geconsolideerde bedrüfsresultaat iets lager uit op f3,43 min (v.j. f3,53 min)en de netto winst op f 2,14 min tegen f 2,29 min. Ter verdeling is be schikbaar f 1,09 min (v.j. fl,02 min). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12% over het v*n f5.11 min. tot f6,24 min. verhoogde kapi- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Holel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND Na arrestaties in Noorwegen en Zweden (Van onze correspondent) Een ongetwijfeld zeer zware slag heeft de wereldomvattende Sowjet- russisische spionnenorganisatle ge troffen nu men in Noorwegen 'n sen- tationele ontdekking heeft gedaan. Men heeft namelijk op aanwijzingen van de spionnen die men heeft ge arresteerd by het oprollen van een organisatie, die heel Scandinavië schijnt te omvatten, beslag kunnen leggen op een unieke spionagezender die eerst sedert korte tyd door Rus sische spionnen wordt gebruikt. Het is een zogenaamde ohiffreet-ap paraat, een codeermachine waarmee de Russische geheimedienst h^ar spi onnen uitrust en waarmea.het rno- geiyk schijnt te zyn rapporten die in code zyn geschreven bliksemsnel te zenden. Sedert men in 1966 tot de ontdek king kwam dat de Russen gebruik maakten van deze hypersnelle me thode, heeft men naarstig getracht in het bezit te komen van een der gelijk toestel ten einde het geheim te kunnen ontsluieren en achter de sleutel van de code te kunnen komen. De Amerikaanse C.I.A. bood direct na het bekend worden van het nieuws aan om experts ter beschikking van Ensemble' speelt Dallas9 (Van onze kunstredaktie) De televisie heeft een miljoenenpubliek zó dicht met de neus op de wereldfeiten gebracht, dat de belangstelling er sterk door geïntensiveerd is. Het toneel kan zich aan die ontwikkeling niet ontrekken, wil zich niet meer alleen bepalen tot luchtig amusement, maar haalt de actualiteit op steeds ruimer schaal in huis. Kritisch In de laatste tyd zyn er theater documentaires over de concentratie kampen, de atoombom en Vietnam te zien geweest. De Belgische Joui- nalist Jean Francis heeft de reeks aangevuld met in journalistiek-dra- matische vorm zyn twyfel over de grondigheid van het onderzoek uit te spreken, dat de commissie Warren naar de moord op Kennedy heeft in gesteld. Er zyn vele redenen om aam het uitgebrachte rapport te twyfe- len. Het aanzien van de V.S. «s nu door een tweeslachtige houding van de Amerikaanse regering geschaad. Enerzyds heeft men met het uit brengen van een rapport een demo cratische opening van zaken willen geven, maar dat streven is anderzyds door mystificaties en leemten in het onderzoek ernstig ondermynd. Jean Francis heeft zich kritisch opgesteld tegenover de commissie Warren en in het byzonder het po litic-onderzoek in Dallas, Met de voorhanden zynde gegevens heeft hij een soort persconferentie opgebouwd, waarin Warren en de procureur-ge- Tel. 01719—2829. I neraal van Dalles, Wade, de veelal cynische vragen over het onderzoek door journalisten proberen te beant woorden. Korte getuigenverklaringen en projectie van foto's en tekeningen, die met de gebeurtenissen in Dalles na 22 november 1963 samenhan gen, vormen een aanvulling op deze strijd met argumenten, waarin de nadruk gelegd is op de onvolkomen heden. De even zovele argumenten, die vóór de opvatting van Warren cjl (dat Lee Oswald werkelijk de in dividueel opererende moordenaar van de president was) pleiten, ko men door de aard van het stuk „Dal las" minder naar voren. Bezorgdheid De Brusselaar Jean Francis geeft slechts uiting aan een algemeen le vende bezorgdheid willen geven over de wijze waarop blijkbaar zeer een- zydig naar een verklaring is gezocht, van iets dat een wereldcris had kunnen veroorzaken. Heeft de Ame rikaanse regering goede redenen om bepaalde feiten niet openbaar te maken? Pas ver in de volgende eeuw zullen die feiten aan het licht komen Ondertussen heeft Francis op een overzichteiyke wijze alle aspecten van belang nader bekeken, van de fatale schoten tot het doen en la ten van de nachtclubeigenaar Ruby toe. Daarby valt een onthutsend aantal toevalligheden op als om. overlyden van vele personen, wrier verklaringen van belang zouden kun nen zyn. Journalistieke prestatie Dat de Waalse journalist in de normale zin een goed toneelstuk heeft geschreven kan men niet zeg gen. Het is waarschynhjk beter om Een scène uit „Dallas". Links Jan Apon, rechts Herman Vink. Noorse binnenlandse veiligheids dienst te stellen, die het apparaat in detail zouden bestuderen en copië- Eén der copieën, zo zei men bij C.I.A., laten we gaarne in massief goud uitvoeren als een geschenk aan onze Noorse collega's als dank voor deze ontdekking. De beide in Noorwegen gearres teerde spionnen werden naar Bak- fjord gevlogen, het plaatsje waar de laatste weken verbiyf had gehouden. Daar wezen ze de plaats de verstopte zender aan. Enkele by behorende delen liggen echter nog in een met ys overtrokken grot ver borgen; men zal proberen het ys met behulp van vlammenwerpers te doen smelten. Een andere arrestatie heeft reeds in Zweden plaats gevonden, zodat men fclians 3 arrestanten heeft. Dat aantal zal echter gedurende de ko mende dagen groeien aangezien men drie verdere arrestaties, twee in Zwe- t één in Finland, op het oog heeft. Tn Zwe den hebben de spionnen voorname iyk hun aandacht geconcentreerd op de Bofors-wapenfabrieken en de Saab fabrieken, die het nieuwe Zweedse jacht-straalvliegtuig „Viggen" en verschillende nieuwe raketsystemen ontwikkeld hebben. van een uitstekende Journalistie ke prestatie te spreken, die een don ker moment in de wereldgeschiede nis tot een boeiend beleven maakt. Meer dan 20 leden van „Ensem ble" hebben gisteravond in het Glo be-theater in Eindhoven de Neder landse première in tegenwoordigheid van de schrijver gespeeld, iwx het vóór en tegen met gloed uit gebracht in een sobere, precies op maat gehouden regie van Tcne Brulin, die er zyn Nederlands re giedebuut mee maakte en helaas daarmee ook als regisseur afscheid van het toneel sdhijnt te willen ne- De enige meer persoonlijke rol was die van de vrouw van Lee Os wald, zeer aannemelijk gekarakte riseerd door Slgrid Koetse Een naar voren tredend aandeel In deze boeiende toneel-documentaire verden Herman Vink, Jan Apon Guus Verstraete. Minder aanvoer van bloemen bij H.B.G. in Lisse De gladiolenveilingen bij H.B.G. in Lisse gaan nog steeds door, maar de aanvoer is gering, al blijft de be langstelling bestaan. De aanvoer op de H.B.G.-bloemen- veiling was iets minder dan voorgaan de week. De kwaliteit was goed en de pryzen eveneens. By de tulpen noteerde Apeldoorn per bos f 1,30- f 1,50, Aureola fl,35-fl,45, Edith Ed dy f 1,25-f 1,30. De narcissen van de koude grond noteerden o.a. Actaea f 2,20- f2,60, Carbineer f2,60-f2,80. Carlton f 1,90-f 3,10, King Alfred f2,50-f2,80. Mary Copeland f2,90-f3,10, Texas f2.90-f3.30 en Verger f2,20-f2,80. Er was beduidende aanvoer van gerbera's, irissen en rozen die een goede prijs maakten, alsmede van pot- en perkplanten. Pornografisch komplot opgerold (Van onze Haagse oorrespondent) De Haagse recherche heeft een wydvertakt komplot opgerold, dat zich sinds 1963 heeft bezig gehouden met de vervaardiging en het verto nen van pornografische films. Ten behoeve van een klantenkring, die afkomstig was uit alle delen van Nederland werden in Den Haag por nografische films vertoond tegen een entreeprijs van 20 gulden oer per soon. De organisatoren hielden zich ook bezig met „post-order" verkoop van pornografische foto's. Er zijn ten minste zeven arrestaties verricht. In afwachting van hun berechting zyn de verdachten inmiddels weer op vrye voeten gesteld. Hoofdpersonen in het komplot ziin een 51-jarige Hagenaar en een 38- Jarig fotomodel. Zy waren de organi satoren en de hoofdrolspelers in de films. Een boekhandelaar trad onder meer op als cameraman. Verder verdachten zyn een 40-jarige com mies by het ministerie v. Onderwijs, een 51-jarige Haagse tekenaa.. en twee Haagse fotomodellen van res- pectieveiyk 30 en 32 jaar oud. Botsingen tussen Israël en Syrië gaan voort Een legerwoordvoerder in Damas cus heeft gisteren meegedeeld, dat by een nieuw incident aan de Sy- riscih-Israëlische grens woensdag 3 Israëlische militairen zyn gedood en twee gewond Een Israëlische pa trouille stak kort voor het middaguur in het noorden de bestandslyn over, om 200 meter binnen Syrisch grond gebied door een Syrische patrouille onderschept te worden. Aan Syri sche zyde zouden geen verliezen zyn geleden. Dit was de tweede dag dat het aan de grens tot botsingen kwam na de hevige slag van afgelopen vrydag.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19