Gunstige resultaten van de Kon. S heli-groep nunty Julie Christie in gave rol: „Darling" Efficiency staat op de eerste plaats X Kon. Zout Ketjen verwacht hogere winst Het Gronings gasveld vergde 1.7 miljard Drie jaar wegens doodslag Samen uit samen thuis „Einde van een gentleman" rclJPAG 14 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE EL-MIOR vanaf f 15,90 HERENMODE CONFEKTIE (Van onze financiële redactie) Grote concerns lopen altijd het gevaar dat de bedrijfsvoering moverzichtelijk wordt en de wet van Parkingson gaat werken, odat er een overbezetting van personeel ontstaat, waardoor de n fficiency te lijden heeft. De Koninklijke Shellgroep heeft in I iet verleden al enkele malen met deze euvelen te kampen ge- iad en het is daarom te verklaren dat op alle manieren wordt etracht de efficiency te vergroten, aangezien een zo doelmatig 9 hogelijk gebruik van kapitaal, arbeid, ervaring en kennis de irandstof vormen, waarop het concern kan blijven draaien. Hogere winst Verleden jaar heeft de combina- deze factoren er toe meege- dat in weerwil van de felle jncurrentie en de stijgende lasten de produktielanden een hogere ist kon worden behaald. Welis- ir was de stijging van de netto- iist van 5,4% niet zo groot als die sommige Amerikaanse concerns Texaco 8.7 Gulf Oil 18,2 en obll Oil 11,2% maar een betere reelij king is het te zien naar Stan- rd Oil of New Jersey (Esso), die n| d even grote internationale sprei- ||sg heeft en welke maatschappij i rieden jaar een winststijging te- alde van 5,2 e gunstige resultaten van de 11-groep waren voornamelijk danken aan de uitkomsten de in Noord-Amerika werkende ihters. maar ook buiten Noord- Berlka trad een winststijging op preiding aandelen Kon. Olie lit de geschatte georgafische sprei het geplaatste aandelenka- ul der N.V. Kon. Ned. Petroleum ltschappij blijkt dat het percen- dat zich in ons land bevindt pais in de beide voorafgaande ja- het afgelopen jaar wederom bedraagt, het Amerikaanse per- lage daalde tot 31 tegen 34 in 33 in 1964, het Franse per- tage steeg tot 16 tegen 15 in 1965 1964, terwijl het Zwitserse ■centage verder steeg tot 17 tegen in 1965 en 14 in 1964, het Britse centage bleef evenals in 1965 en onveranderd op 4, het Belgi- percentage bedroeg 1 tegen ïeens 1 In 1965 en 2 in 1964, ter- het Duitse percentage de laat- drie jaren overanderd bleef op Ir. Stikker treedt if als commissaris Koninklijke •e Raad van Commissarissen en directie van de N.V. Kon. Ned. roleum Maatschappij delen mede. mr. D. U. Stikker wegens het eiken van de leeftijdsgrens zijn lingsfto it VT 31 85# IvM ta' ictie der met ingang van 1 juli 67 aal neerleggen. De heer Stikker sedert 1964 lid van de Raad van mmissarissen. kan de algemene vergadering zal rden voorgesteld lr. P. M. van ormaal met ingang van 1 juli 1967 commissaris der vennootschap te noemen. Deze is thans directeur van Kon. ut-Ketjen N.V. en president-di- de Kon. Zwavelzuurfa- leken v/h Ketjen N.V. De heer n Doormaal is lid van het colle- van curatoren van de Technische igeschool in Delft. en wel van 3%. Rationalisatie van de produktie, agressieve verkooppo- litiek en de resultaten van research, zowel op administratief gebied als in technisch opzicht hebben de kosten van verwekking en transport zoveel mogelijk gedrukt. De stijgen de loonkosten maakten evenwel dat de winst per liter verkocht produkt (aardgas en vaste chemische stof fen volgens een vaste sleutel omge rekend) uitkwam op 1 cent per li ter tegen 1,01 cent in 1965. 0,99 cent in 1964 en 1,1 cent in 1963. Chemie in opkomst Een gunstige onwikkeling is het dat de chemische sector steeds meer gewicht in de schaal legt. De groep heeft thans het grootste chemische bedrfjf van alle internationale olie maatschappijen. De afzet van che mische produkten is verleden jaar naar verhouding meer gestegen dan de verkoop van andere produkten. De chemische afzet nam met maar liefst 17% toe tegenover een stij ging van 5,6% bij de andere pro dukten. Kapitaal speelt een belangrijke rol in de internationale oliewereld en de groep heeft altijd het voor deel gehad van de dikke portefeuille. De sterke financiële positie heeft het mogelijk gemaakt dat wederom be langrijke investeringen konden wor den voltooid vorig jaar f 5.330 min, of f 620 min meer dan in 1965 zon der een beroep op de Europese ka pitaalmarkt. Verwacht wordt dat de investerin gen van 1967, die op ongeveer f 5 miljard worden geraamd, zonder moeilijkheden kunnen worden gefi nancierd uit bedragen, welke vrijko men uit afschrijvingen en uit reser veringen. Voor de tankboten. die voor een vrij groot percentage met leningen worden gefinancierd, is ADVERTENTIE de groene tingeling frisdrank Bij Kon. Zout-Ketjen N.V. is in 1966, na een langdurige pe- iode waarin sprake was van een jaarlijkse toeneming van de rinst, een geringe winstdaling opgetreden, zo meldt het jaar verslag. De netto-winst daalde van f 44,6 min tot f 43,4 min. Per andeel van f 1000 verminderde de winst van f 474 tot f 440. De oncernomzet steeg daarentegen met 18% van 581 min tot min. Aan lonen, salarissen en overige tooneelskosten (geconsolideerd) W uitgegeven f 126,9 <v.j. f 102.3 'D. De investeringen in duurza- produktiemiddelen (incl. in niet- !consolideerde ondernemingen) be- f 106,5 min, d.i. f 47 min min- dan in 1965. De afschrijvingen toonsolideerd) stegen van f 48,8 tot f56,2 min. de ingehouden m bedroeg f23,7 min (f 25,8 min). cashflow nam toe van f93,3 min 992 per aandeel) tot f99,7 min '1.010 per aandeel). Het eigen ver jon steeg van f430,9 min tot I '91,4 min. Het geplaatste aandelen- «6 aPitaal ls door de omruil van de édelen N.V. Kempensche Zink- itschappij (K.Z.M. gestegen van 1 min tot f98,7 min. Het aantal Stimulerend geldfestijn Het geldfestijn dat de verkoop moest stimuleren heeft in Schotland tot een omzetstijging van 100% ge leid. in Zweden nam de omzet met 10' 15% toe en in sommige delen van Nederland viel ook een stijging van 15% te constateren. De vraag is hoe veel automobilisten bij de Shell- pompen blijven nu andere maat schappijen ook tot een dergelijke verkoopstimulering zijn overgegaan. Hoewel de voor de oliemaatschap pijen miserabele winter in Europa en in grote delen van de VS.. tot trage verkoop van huisbrandolie en stookolie heeft geleid, worden de vooruitzichten voor het boek jaar 1967 niet ongunstig geacht. Het volume van de omzet zal verder toe- de resultaten zullen met ;n gelijk percentage stij- het afgelopen boekjaar, n stijging was van 5,4%. Het eerste kwart-aal zaïl evenwel niet een overeenkomstige winststij ging opleveren als gemiddeld ove het gehele ja^r wordt verwacht. ongeveer gen als 1 toen er e Vertrouwen Het vertrouwen van het bestuur van de groep in de toekomst blijkt overigens voldoende uit de dividend verhoging van f 6,25 tot f 6,85 (van 31,25% tot 34,25%) per aandeel f 20 nominaal. Er is nog genoeg brandstof voor verdere groei. Verwacht wordt dat de omzet stijgende lijn zal blijven vertonen en dat de kostenstijging in 1967 beperkter omvang zal hebben dan in de beide voorafgaande jaren. Wel zal als gevolg van de inbedrijfstel- ling van nieuwe fabrieken een be langrijk hoger bedrag voor afschrij vingen moeten worden afgezonderd, terwijl de nieuwe produktiecapaci- teiten nog slechts ten dele benut zul len kunnen worden. Dit zal de re sultaten in 1967 beinvloeden. Oj langere termijn wordt echter eei hervatting van de winststijging ver wacht. Zoals bekend, wordt voorge stcld een onveranderd dividend vai 20% uit te keren. ADVERTENTIE LEIDEN GANGETJE 6 Toenemende vraag Ondanks de verscherpte prjjzen- strjjd bij de afzet van autobenzine in enkele Europese landen blijft de markt dank zij de toenemende vraag naar benzine en bij het wegverkeer behorende diensten nog steeds goede vooruitzichten bieden. Dit wordt in het jaarverslag over 1966 van de Ko ninklijke-Shell groep meegedeeld. Andere markten met goede groei mogelijkheden zijn die voor centra le verwarming van bedrijfspanden en woonhuizen, en voor brandstof- fenvoorziening van vliegtuigen op in ternationale luchthavens. Shell heeft in Engeland een nieuwe type olie- stookinstallaties geïntroduceerd, spe ciaal ontworpen voork leine wonin gen. In vele Europese landen komt wijkverwarming. waarbij een centra le installatie warmte levert aan gro te woon- en zakenwijken, steeds meer in trek. Grotere en snellere vliegtui gen en lagere passageprijzen doen het gebruik van vliegtuigbenzine snel toenemen. De groep kan aan de hier uit voortvloeiende stijging van de vraag goed voldoen. Verkopen zijn verdubbeld (Van onze financiële redactie). Tot dusver is er in totaal rond 1,7 miljard gulden besteed aan de opsporing en exploitatie van het Groningse gasveld In dit bedrag is begrepen hetgeen werd uitgegeven aan de aan leg van pijpleidingen voor de distributie van het gas in Neder land en voor de export. Het aandeel van de Koninklijke-Shell- groep heeft hierbij f 420 min bedragen. Dit staat in 't jaarver slag over 1966 van de Koninklijke-Shellgroep. De aan Nederlandse afnemers verkochte hoeveelheden zijn in het afgelopen jaar meer dan verdubbeld tot een gemiddelde van ongeveer 9 miljoen kubieke meter per dag. Dit is ongeveer gelijk aan een hoeveel heid stookolie van 50.000 barrels per dag, of 2,5 miljoen ton per jaar. De uitvoer naar België en West-Duits- land kwam tegen het einde van het jaar op gang. Voor leveringen aan Frankrijk zijn reeds contracten af gesloten, terwijl over verdere expor ten nog wordt onderhandeld. De ruwolie- en aardgaspositie van de groep is verder verbeterd. Van bijzonder belang was de ontwikke ling van opsporing en winning in ten de kust gelegen gebieden. De op sporingswerkzaamheden hebben er toe geleid dat de reserves weer zijn toegenomen. (Van R'damse correspondent) De rechtbank in Rotterdam heeft een 17-jarige jongen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek wegens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend van de 53-jarige zwerver M. van der Harst. Veertien dagen geleden had de officier van justitie vijf jaar geëist wegens dood slag. Verdachte had in de nacht van 10 op 11 oktober op het Kruisplein in een vrachtauto Van der Harst met een dolk in de slaap gestoten. Vrouw jaagt vergeefs op geluk Nattlek STUDIO Wat valt er voor ons eigenlijk nog te zeggen, na dat zovelen Julie Christie zo uitvoerig hebben bejubeld voor haar rol in „Darling"? Haar creatie werd volgens ons terecht in Amerika en in haar vaderland Engeland als het ware behangen met onderscheidingen. Haar ver tolking van de jonge vrouw, die letterlijk alles wil geven voor wat zijzelf „geluk" noemt is een van de gaafste, die wjj de laatste ja ren op het witte doek hebben gezien. Zij kan ons volledig laten ge loven in het temperamentvolle, ongeremde wezentje Diana Scott. Reeds als kleuter krijgt zij te horen, dat zij „een sohatje" is. Talloze malen hoort zij datzelf de later in verschillende toon aarden. Mannen fluisteren het haar herhaaldelijk in het oor, al of niet gemeend. Zij kan de ver leiding, die er van uitgaat, niet weerstaan. In haar jacht naar Het Geluk volgt zij elke roep stem. Maar zij beseft niet, dat geluk een kwestie is van geven en nemen. Dat ook geluk gebon den is aan spelregels, waarbij oprechtheid, beheersing en trouw hoog staan genoteerd. Dat het niet hetzelfde behoeft te zijn als de tinteling van een pleziertje, de prikkeling van een sensatie of het adembenemende van een hartstocht. Zo tuimelt ze van de ene teleurstelling in de andere. Geen vernedering blijft ons be spaard. En draaiboek-schrijver Frederic Raphael verdiende zijn Oscar alleen al voor het feit, dat hij ons heeft bespaard te moeten geloven, dat de vrouw werd gelouterd door haar erva ringen. Haar minnaar moet haar terugsturen naar het leven, dat zij uit drang naar geborgen heid heeft gekozen aan de zijde van een oudere Italiaanse graaf. Waar zij de verveling op dek oop toe zal moeten nemen. Prachtig levensecht zet Julie Christie ons de onstuimige Dia na Scott voor. Soms meeslepend, soms ontroerend, soms meelij wekkend, maar altijd mense lijk. Het zou teveel zijn om te zeggen, dat acteurs als Dirk Bo- garde en Laurence Harvey naast haar figureren, maar zij blijven toch van ondergeschikt belang. Dat regisseur* John Sohlesinger niet geheel ten on der is gegaan aan het acteerta lent van Julie Christie is teke nend voor zijn capaciteiten. Maar hij heeft zich naar ons gevoel terecht beperkt tot het geven van een extra filmische dimensie aan haar imponerend knappe vertolking. Waarbij alle goedkope effecten en voor de hand liggende banaliteiten zijn vermeden. TRIANON ..Een navrant beeld van verwrongen jeugd", zo poogden wij vorige week Mai Zetterlings „Nattlek" in het kort te karakteriseren. Het is een zwaarmoedige film, waarin de Zweedse regisseuse evenals in haar eerste film de erotiek cen traal heeft gesteld. Of beter de erotische uitwassen.1 veling kan leiden bij gef; de geesten. En de complexen, waarmee een jongetje daardoor kan worden belast. De film is meer belangwekkend dan mee slepend. Meer cinematografisch interessant dan menselijk ont roerendTrouwens, de figuren, lie Mai Zetterling ten tonele voert, zijn dermate „verknipt", dat normaal denkende mensen er nauwelijks een aanknopings punt mee kunnen ontdekken. „De wraak van El Tigro REX Niet alleen liefhebbers van een „harde Western", maar ook zij die van romantiek hou den kunnen deze week hun hart ophalen in het theater aan de Haarlemmerstraat, waar de film „De wraak van El Tigro" wordt vertoond. Niet de (vele) gevechten, maar een romantische liefde vormt het hoofdthema van deze film, waarin Chuck Connors op goede wijze de hoofdrol vertolkt. Deze verlaat na zes maanden met Jessie (Kathryn Hays) te zijn getrouwd, het huis om geld te verdienen in de buffeljacht. Jes sie weigert met hem mee te gaan. Elf jaar later keert hij naar zijn geboorteplaats terug met 17.000 dollar op zak. Hij wordt beroofd en als dief ge brandmerkt; zijn vrouw staat op het punt om met een van de rovers te trouwen. „El Tigro" moet nu zijn on schuld bewijzen en zijn vrouw terugwinnen. Zij wijst hem af: hij heeft geen geld, liet haar in de steek en is bovendien gebrandmerkt. Na veel intriges blijkt dat de aanstaande echtge noot van Jessie het geroofde geld „A ngelique" LUXOR „Angelique en de koning" is de derde film in de Angelique-serie. In deze, rede lijk in elkaar gezette produktie, vieren intriges hoogtij. Gezien de vaak sentimentele hartstoch ten zal deze film slechts aan trekkelijk zijn voor een beperkte categorie filmliefhebbers (en vooral -liefhebsters). Angelique, markiezin van Plessis-Bellières (Michele Mercier), wordt na de dood van haar echtgenoot terug geroepen aan het hof van ko ning Lodewijk XIV. In zijn op dracht moet zij proberen rela ties aan te knopen met de am bassadeur van Perzië om de be trekkingen tussen beide landen te verbefteren. Als beloning krijgt zij een landgoed, dat aan haar als tovenaar verbrande echtge noot heeft toebehoord. De Per zische ambassadeur raakt volle dig in de ban van haar charme en wil haar als geschenk van de koning hebben. Dit is onmoge lijk, daar zij de favoriete van Lodewijk XIV is geworden. Dat Angelique zo hoog in de gunst staat bij de Zonnekoning is een doom in 't oog van de mai tres- se van de koning, die geen mid del onbeproefd laat haar rivale uit te schakelen. Angelique kan haar echtgenoot niet vergeten, wat voor haar reden is niet de maitresse van de koning te wor den. Op z\jn beurt onthult Lo dewijk XIV, dat haar echtge noot nog in leven is. Angelique vindt hem terug, maar hij gaat haar uit de weg. Zij geeft ech ter de moed niet op en vertrekt om hem opnieuw bij l»aar terug te halen. in zijn bezit heeft. Veel schiet- gevechten zijn er voor nodig voordat De Tijger de daders heeft ontmaskerd. Dan wil zijn vrouw weer bij hem komen, maar hij wijst haar nu op zijn beurt af; ook het geld wil hij niet meer hebben. Deze film is in zoverre een Western dat hij in het Wilde Westen speelt; deze situatie had echter ook in Europa kun nen voorkomen. JULIE CHRISTIE LIDO Wie de bloedige ernst van de ••tweede .wereldoorlog aan den lijve heeft ondervonden en zich de spanning en tragiek van neergeschoten vliegtuigen der bondgenoten herinnert, kijkt eerst wat vreemd tegen deze film aan: het ligt alles nu al weer zó ver in het verleden, zo vraagt men zich af. dat het aanvaard baar is er een doorlopend-snaak- se film van te maken? Maar bij nader inzien heeft men er vrede mee. Het is alsof de scenario schrijver en regisseur Gérard Ourij zich een stuk ellende van het lijf heeft willen schrijven en systematisch naar de komische kanten heeft gezocht. Hij is er wonderwel in geslaagddeze zeer vermakelijke beschrijving van de ontsnapping van vier be manningsleden van een boven Parijs neergeschoten Engelse bommenwerper zorgt voor span ning èn ontspanning en is tege lijkertijd een kostelijke persiflage van bepaalde nationale karak tertrekken. Typisch-Engels is de nuchtere afspraak van het kwar tet, dat zich per parachute uit het brandende toestel weet t,e redden, elkaar te ontmoeten in het Turkse bad van de Franse hoofdstad. Echt-Frans zijn de hartelijke nonchalance en de vindingrijkheid, waarmee enige Parijzenaars zich inspannen om de piloten in veiligheid te bren gen. En natuurlijk worden de Dutse bezetters doorlopend in het zonnetje gezet bij hun po gingen om, onder leiding van de indrukwekkende majoor Ach- baoh (een prachtige creatie van Benna Sterzenbach), het viertal te pakken te krijgen. De ver dienste van deze lachfilm is. dat er niet of' nauwelijks inzinkin gen zijn: geamuseerd volgt men de raak-getypeerde avonturen van de vier, die tenslotte, in een grootse apotheose, het niet-be- zette deel van Frankrijk en daarmee de vrijheid weten te bereiken. Drie meesters van het komische effect: Bourvil, Louis de Funès en Terry Thomas, ga randeren enige uren van aan stekelijke vrolijkheid. CAMERA Het boek l'Ainé des Fercaux van Georges Sime-^ non heeft model gestaan voor de film „Het einde van een gentleman". Dat is goed te mer ken want de filmers zijn inge togen te werk gegaan: geen franje, geen overbodige knokpar tijen of hartstochtelijke liefdes taferelen: helemaal de stijl van Simenon maar zo weinig die van Jean-Paul Belmondo, een der hoofdrolspelers. Want of hij wil of niet, Belmondo roept het beeld op van de wildebras, de vrolijke stoeier. In deze film gaat het om een stille strijd tussen de bankier Fercau (Charles Vanel) en zijn secretaris Jean-Paul Belmondo. Na duistere manipulaties moet de bankier uit Frankrijk vluch ten. Hij gaat met zyn pas aan gestelde secretaris, Belmondo, die zojuist de bokshandschoenen aan de wilgen heeft gehangen, naar Amerika. In New York haalt de bankier zijn uit voor zorg in een kluis bewaarde geld weg en trekt per auto door het land omdat hij er niet meer uit) mag vanwege een Frans uitleve ringsverzoek. Secretaris Belmondo aast ech ter op het geld maar hij is niet zo'n grote schurk dat hij de bankier koud maakt, hoewel de secretaris wel met dat plan schijnt rond te lopen. Het tweetal blijft een tijdje in New Orleans. Daar tracht de eenzame bankier door genegen heid te tonen en ziekten te si muleren Belmondo aan zich te binden. Het lukt niet; de secre taris wil vrij zijn. Hij gaat er op zekere avond met het geld van de bankier vandoor naar een verworven vriendinnetje. Maar door wroeging gekweld komt hij terug, juist op het moment dat twee louche figuren de bejaarde bankier afmaken en naar zijn geld zoeken. Belmondo verjaagt het tweetal, maar het ls te laat Dat is het einde (van de gent leman? een duistere titel) van het uitgesponnen verhaal en waarom de toegang 18 jaar is mag Joost weten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17