Is de tegen Italiaanse politie taak opgewassen? Zwaar gevecht Mekong-delta in Aankoop percelen plan Zijlive t Grote overvallen vrijwel steeds uit gestolen personenwagens RH AMERIKAANSE ADVISEURSIN BOLIVIA Voorstellen aan raad Wassenaar „Geen dag spijt.... IJDAG 14 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD thans particuliere „Hogeschool «uw en vormgeving" in West- ïnd, aanvankelijk een ryksin- hoopt een nieuw gebouw te 7en op de Rosenhöhe in Darm- E for l tT oei •e: mcie Het ontwerp ervan werd gemaakt door de vermaarde architect prof. Walter Gropius. De 82-jarige Duits- Amerikaan gaf hiermee het bewijs van zijn onvermoeibare scheppings kracht. Het is een geniaal project, dat in zyn lijnenspel doelmatigheid en schoonheid verenigt, overeenkom stig de principes van de stichting. De kosten van het gebouwencomplex worden geraamd op 4 miljoen Duitse Mark. WASSENAAR itvoering DVS assenaarse accordeonvereni- J)oor Vriendschap Sterk" geeft javond 22 april om 8 uur in roenhuis aan de Kerkstraat de arsuitvoering. de pauze zullen zowel het Drkest als het A-orkest een con- tven onder leiding van dirigent Vries. Het programma na de sal in het kader van een se- utwisselingsconcerten worden gd door de Duitse Mundharmo- erein uit Schaffhausen/Saar kest dat regelmatig voor de tadio en televisie optreedt, afloop bestaat er (tot 1 uur) iheid tot dansen op muziek v. lidse dansorkest „The music «m aurtvereniging Oostdorp wil !ii sport veld je het n df buurtvereniging Oostdorp ng heeft gisteravond in café in Wassenaar de Jaarvergade- thouden onder voorzitterschap heer D. Bloemendal. Het aan bedraagt nu 212. Er werd jaarde alleenstaanden een ge- gemeentebestuur bestond een baar contact. Een teleurstel het bestuur was, dat door n belangstelling het insti- ran de wijkadvlseurs moest opgeheven, eer Bloemendaal hield een be- steeds verder ontwikkeling van het uitbrei- an Zijlwatering in de richting le Oostdorperweg. Het oude rp krijgt een nieuwe, jonge zullen nieuwe verbindings- 'komen, er zullen nieuwe win- scholen worden gebouwd .Ook ^Ireatieplan zyiwatering, dat pen zal voor het Oostdorp van iregf het jaarverslag van de secre moi P XToiior hl De strijd in Vietnam mej. C.. Meyer bleek voorts lebestuur heeft toege- oor enkele nieuwe speelwerk- te zorgen op het speelveldje Dr. Mansveltkade. Verder is nnen om op de achterpaden diverse woningblokken extra Ds te plaatsen. Hl jaarverslag van penningmees- P i WEstgeest sloot met een batig gr; De benoeming van de heer J.J aar tot bestuurslid werd door tdering bekrachtigd. De ver- hield zich geruime tijd be- het bespreken van het plan een stuk terrein aan de Dr. Sltkade een sportveldje aan te voor de voetballende jongens buurtschap. Geprobeerd za de buurtgenoten ervoor te in- l ken zelf de handen uit de te steken om tot een nood- te komen, waarop de jeugd Jelliger een balletje kan trap- f in de straten. buurtvereniging heeft verder gemaakt voor een uitstapje mei naar Schiphol en Amster- "en kan zich daarvoor tot en april bij de heer G. West- f llopgeven. In de zomer zal een f it voor fietsers worden geor- f 1 erd. f iejaardenreisje op 21 juni Het Zuidvietnamese militaire hoofdkwartier maakt melding van zware gevechten in de Mekong-delta. Bij één gevecht zouden 173 Vietcong- mannen gesneuveld zyn. Dit gebeur de in de provincie Phong Dlnh, waar een regeringsbataljon donderdag vroeg aan een grote zuiveringsactie is begonnen. Hierby kwam het tot een treffen met een Vietcong een heid van meer dan 500 man. De ver liezen van de regeringstroepen wor den licht genoemd. De opperbevelhebber van de Noordvietnamese strijdkrachten, ge neraal Van Tien-doeng, heeft in een beschouwing over militaire toestand in Vietnam verklaard dat een over winning op de Ver. Staten mogelyk is. Varende Rode Kruis-posten Bij een hulpactie van het Tntema- tionale Rode Kruis heeft men 20 tot 22000 melkrantsoenen en 11.000 vita minetabletten aan totaal ruim 23.000 kinderen verstrekt. In het geheel werden 4792 gezinnen door de Rode- Kruisteams geholpen. Met het oog op de slechte verbindingen in de Me kong-delta wil men een vloot van varende Rode-Kruisposten stichten. Betogingen in Amerika Morgen zullen in New York en in San Francisco massa-betogingen te gen de oorlog in Vietnam worden ge houden. De politie verwacht, dat in New York enige honderdduizenden personen naar ds. Luther King zul len komen luisteren. De politie heeft Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat drie of vier militai re adviseurs uit de Verenigde Sta ten in La Paz zijn aangekome nom de komst naar Bolivia voor de be reiden van een groep anti-guerilla- specialisten. behorende tot het „Sou thern Command", waarvan het hoofdkwartier zich in Panama be vindt. Deze specialisten zullen volgens het State Department niet zelf aanm eenheden van het Boliviaanse leger speciale opleiding geven voor de strijd tegen de op het ogenblik op vry grote schaal opererende rebellen. Een dergelyke opleidingsgroep be staat volgens officiële kringen door gaans uit een man of twaalf. De woordvoerder van het State De partment zei nog dat het zenden van militaire adviseurs en anti-guer rillaspecialisten in overeenstemming is met de overeenkomsten inzake mi litaire bystand die de Verenigde Staten met een aantal Latynsameri- kaanse landen, waaronder Bolivia hebben gesloten. De heer W. S. Veeman uit Voorschoten is aan de Technische Hogeschool in Delft geslaagd voor het doctoraalexamen natuurkundig ingenieur. (Pagina gedeeltelijk gecorrigeerd) meer dan 3000 man gemobiliseerd om menigte in bedwang te houden. De betogers in San Francisco zul len worden toegesproken door de vrouw van Luther King en het ne- gerparlementslid van Georgia. Bond.onze vreedzame gewesten komt. (Van onze Romeinse correspondent) Wie wel eens in Italië geweest is, zal er zich misschien over verwonde ren, dat hier niet alleen in dag- en weekbladen, maar ook in politieke kringen de vraag wordt gesteld of de politie wel tegen haar taak Is op gewassen! Misschien is er in West- Europa wel geen enkel land, waar men zoveel politie ziet. En de arge loze vreemdeling ziet, zoals vanzelf spreekt, alleen de mannen In uni form en vindt het al gauw een ver bijsterende kaleidoscoop van kleu ren en tinten: de carabinieri in hun fraaie zwarte omslagmantels, heel wijd, als een grote cape die tot ver beneden de knieën rijkt, en waar van zij de felrode voering op geraf fineerde wijze ten toon spreiden; de „napoleonsteek", die bij dit ens- tuum gedragen wordt, maakt het ge heel tot een der mooiste uniformen, die men in Europa zien kan. Maar dan zyn er ook carabinie ri. die zich nauwelyks onderschei den van andere militairen (alle „ca rabinieri" zijn beroepsmilitairen en vallen onder het ministerie van Oor log) en die gekleed zijn In het stem mig kaki. Daarnaast zijn er stede lijke politie-agenten in allerlei scha keringen en ze zijn natuurlijk ver schillend gekleed al naar de stad. waar zij dienst doen. Er er zijn ge- uniformeerde agenten afhankelijk van Binnenlandse Zaken. Maar dat alles is niets vergeleken bij de eigen lijke politie, de rechercheurs in bur ger, niet zelden verkleed, soms als deftige professoren, soms als kelners, circusclowns of straatvegers, al naar de dienst verlangt. De vreemdeling, zeker als hij uit verbaast er zich ook over gewapen de agenten, doorgaans carabinieri -, te zien staan voor elke zetel van een ambassade of consulaat,, voor partijzetels, bij de ingang van grote banken en in Rome natuurlijk (en in groten getale) rondom de zetel van het parlement en van de senaat. Wie 's avonds wat later op straat komt zal agenten, met geweren en machinepistolen gewapend, vinden bij de ingang van het hoofdpost kantoor, bij die van het station en op nog vele andere plaatsen. En zou die, zo talrijke en zo goed gewa pende, politie niet tegen haar taak zijn Medische diensten Leiderdorp dokter P.van 't Woud Hoofdstraat 40, tel .0070; zuster Van Maarle, Bonifaciusstraat 15, Zoeter- woude, tel. 34673. Oegstgeest dokter D. Held, tel. 52255. Voorschoten dokter JJE. James Leidseweg 51, tel. 2520; tandarts T.R Sprey, Voorstraat 36, melden 9.30 uur Voorschotense apotheek, Leidseweg 66. tel. 2525; wijkverpl. zuster Woe- gerink. Curielaan 13, tel 2052, b.g.g. Gezondheidscentrum, Prof. Van der Waalslaan 25, tel.?%? Warmond dokter Bots, Voorhout tel. 02532-7393; zuster Muhlhaus, Dr. Kuyperlaan 3, tel. 02532-8122. Wassenaar dokter J.A.J. Pau- lides. Van Z. van Nijeveltstraat 42, tel. 4561; dokter W.. de ong, Wit- tenburgerweg 188, tel. 6124; Wasse- naarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. TANDARTS P.C.TA.. Brederode Van Z. van Nijeveltstraat 112, tel. 3116 van 1800-18.30 uur. Op de agenda voor de vergadering in de Wassenaarse raad, maandag avond te houden, komen twee voor stellen voor betreffende de aankoop een pand en van gronden, die nodig zijn voor de verdere verwezen lijking van het uitbreidingsplan Zijl watering. De heer G. J. P. van der Meer heeft zich bereid verklaard het pand Oostdorperweg 178 met erg (groot 217 m2) aan de gemeente te ver kopen voor f 70.000. Het is de be doeling van de eigenaar zijn beroep van melkslijter voort te zetten .De gemeente zal hem zo nodig behul- zaam zijn bij het vinden van een pand in de omgeving van zijn melk- wijk. Het te kopen pad zal uiterlijk op 1 januari 1968 moeten zijn opge leverd. De heer J. M. van Paridon heeft zich bereid verklaard zijn eigendom men ten zuidoosten van de Oost dorperweg (nabU de Haven) aan de gemeente over te dragen. Het betreft een oppervlakte van 0.67.01 ha en de overeengekomen koopprijs bedracgt f 142.800 Een gedeelte van de grond is bij derden in gebruik als opslag ruimte. Met hen zal worden onder handeld over ontruiming daarvan. Aan de raad wordt voorgesteld beide trans"ctoes goed te keuren. De woningbouwvereniging heeft daarop een nieuw plan laten ontwer pen voor 90 woningen, die een in houd zullen hebben van 329 m3. De huur zal f 25,85 per week be dragen. Het is de bedoeling in de woningen centrale verwarming aan te brengen. De kosten daarvan zijn niet in de zojuist genoemde huurprijs be grepen. B. en W. stellen de raad voor ten behoeve van dit bouwplan, dat op korte termyn uitgevoerd zal kunnen worden, voorschotten aan de wonng- bouwvereniging te verstrekken van f 2.250.094,50 aan bouwkosten en f 538.650 aan grr~^kosten. De heer Hemmes heeft zijn vragen nu opnieuw geformuleerd. Hij con stateert. dat het besluit van de Haag se gemeenteraad om niet tot fluori dering over te gaan ook van belang is voor de gemeente Wassenaar omdat immers binnen afzienbare tijd de ge- nemen. De heer Hemmes vraagt ziening van Wassenaar op zich zal meente Den Haag de drinkwatervoor- thans of het college niet met hem van mening is, dat de raad vooraf de gelegenheid had moeten krijgen zijn mening in deze kwestie ken baar te maken. En toch... Wil men de twijfel daaromtrent begrijpen, dan moet men wel beden ken, dat Italië een land is, dat men niet met Nederland vergelijken mag. Men begrijpe ons goed. Lange erva ring heeft ons geleerd, dat de door snee-Italiaan. ook in het zo vaak ge lasterde zuiden, een volkomen eer lijk, betrouwbaar mens is. Persoon lijk zijn we er trots op gedurende Dr.Veldkamp: (Van onze parlementaire redactie) „Ik heb er geen dag spijt van ge had". Dat zei oud-minister Veld kamp (Sociale Zaken en Volksge zondheid) gisteravond op een bijeen komst in Voorburg, waar hy af scheid nam van personen, met wie hy in de vijftien jaar, dat hy het land heeft meegeregeerd, te maken heeft gehad. Het was een drukke bijeenkomst, waarop dr. Veldkamp tussen 150 en 200 handen drukte van mensen uit kringen van werkgevers- en werkne mersorganisaties, de medische we reld, de stichting van de arbeid, het sociale verzekeringswezen. NVV- voorzitter A. H. Kloos zei met wee moed afscheid te nemen „van de man, die sneller wetten kan maken dan de vakbond verlangens kan for muleren". Volgens hem staat dr. Veldkamp op één lijn met de grote mannen van de sociale zekerheid als Drees, Talma. Aalberse en Suurhoff. Zoals Drees de vader van de ouden van dagen wordt genoemd wil de heer Kloos dr. Veldkamp de oom van de huisartsen noemen. „De suiker oom". voegde hij eraan toe. Ir. Bosma, voorzitter van het cen traal sociaal werkgeversverbond, zei altUd waardering te hebben gehad voor het sociaal gevoel van dr. Veld kamp, terwijl hij de oud minister dankbaar was voor zijn inspannin gen om de Stichting van de Arbeid op de been te houden. Dr. Veldkamp, die opnieuw ver klaarde dat het hem speet dat hij de wet „zware geneeskundige risico' niet door het parlement had kunnen loodsen, („het was juist zo'n lekkere wet, waar veel kritiek op was") zei, dat hij altijd met plezier minister was geweest „al werd ik weieens sik keneurig van de kritiek". Deze lange avondjapon van groene wol en in kaftan-stijl werd in Rome gepresenteerd door couturier Fabiani. Trambaan De reconstructie van htt vroegere trambaantracé is op 3 OOBER 1966 onderwerp van discussie in de ge meenteraad geweest. In die verga dering werden de aan de raad voor gelegde voorstellen voor de recon structie van de Stoeplaan verworpen. Eind december is in opdracht van de bewoners van de Groto Haese- broekseweg een structuurraport uitge bracht over de verkeerssituatie op de wegen langs de vroegere trambaan B. en W. hebbe ndit rapport bestu deerd, terwijl ook de verkeersdeskun- w-) dige van de gemeente, prof. ir. J. .DOUWriipillSKlllff i Volmuller zjjn oordeel op schrift heeft gesteld. Verder is in overleg met prof. Volmuller een nieuw ont werp voor het tracé gemaakt. B. en W. stellen zich voor deze trambaankwestie eerst in een open bare vergadering van de raad op in formele wijze aan de orde te stellen en wel op vrijdagavond 26 mei. Er zal in deze vergadering nog geen be sluit worden genomen. Aan de hand van het resultaat van dit overleg met de raad zal dan in een vo'gende raadsvergadering tot een definitieve beslissing gekomen kunnen worden. Zoals bekend heeft het raadslid mr. J. E. J. Hemmes (VVD) voor de vo rige raadsvergadering schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. over de fluoridering van het drinkwater en over het standpunt van de ge- meentein deze aangelegenheid. In de raadsvergaderng in maart deelde de heer Hemmes mee zijn vragen in te trekken omdat hem gebleken was d,at zijn fractie zich niet geheel met de en W. streven ernaar spoedig te komen tot de realisering van de bebouwing van het noord-oostelyke gedeelte van het uitbreidingsplan Zylwatering. Al eerder werd in prin cipe besloten in dit gedeelte een bouwplan van ongeveer 900 woningen, gedeeltelijk In middel-hoogbouw te realiseren. Het is nodig thans een begin tem werkzaamheden voor het bouwrijp maken van het bedoelde terrein. Er zal o.m. een nieuwe windwatermolen moeten worden geplaatst, het gebied zal in kaart gebracht moeten wor den en er zullen diepsonderingen moeten plaats hebben in verband met de planen voor flatbouw in 6 woonlagen. De kosten van een windmolen wor den op f 11.500 geraamd, de kosten van de overige genoemde voorzienin gen op f 15.000. B. en W. stellen de raad voor deze kredieten beschkbaar te stellen. Verleden jaar november besloot de raad aan de woningbouwvereniging St. Willibrodus medewerking te ver lenen voor een plan van 87 woning wetwoningen in de omgeving van de Donker Curtisstraat. Deze woningen waren afgestemd op nieuwe voor schriften en wenken voor woningwet woningen en zouden ruimer worden dan tot nu toe in de woningwetbouw gebruikelijk was. Nadat het plan was ingediend, ble er van een koersverandering bij de centrale directie van de volkshuisves ting en de bouwnijverheid te zijn op getreden. Aangedrongen werd op be perking van de bouwkosten. Het plan voor 87 woningen kreeg niet de ver eiste goedkeuring van deze instantie. Verkoop auto's herstelt zich De cyfers van de RAI-kenteken- registratie over het eerste kwartaal van 1967 hebben uitgewezen, dat de verkoop van personen- "en combina tieauto's thans slechts Z-Cr achter blijft bij het peil van het record jaar 1965. In de eerste drie maanden van dit jaar zyn 67.148 personen auto's geregistreerd tegenover 69.043 gedurende het eerste kwartaal van ÉNMMIm I een verblijf van enkele tientallen jaren in Italië nog nooit bestolen, opgelicht of bedrogen te zijn, ook niet in het zuiden. Die keren, dat wij vechtpartijen op straat zagen kunnen wy op de vingers van één hand tellen. De Italiaan is zeer be slist geen ruziezoeker, hetgeen waar schijnlijk zijn verklaring vindt in de sobere gewoonten van dit volk. De steden van de Po vlak te en Genua even uitschakelend, kan men wel zeggen, dat dronkenschap ln Italië niet voorkomt. Ieder drinkt zijn glas wijn bij de hoofdmaaltijden, maar er zijn geen bitteruurtjes en het ge bruik van whisky en andere soorten sterke drank is vrijwel uitsluitend tot vreemdelingen beperkt. Als men de statistieken raadpleegt zal men zien, dat Italië, wat misdadigheid betreft, gunstig afsteekt by de meeste noor delijke landen. En och Men kent hier vormen van mis dadigheid, die elders vrijwel niet voorkomen: de Siciliaanse „Mafia", de napolitaanse ..Camorra" en de „malavita" (onderwereld) in vrijwel alle grote steden. Het zijn deze ge organiseerde benden van personen, die buiten de wet leven, waarmee de politie vooral rekening moet houden. Van Italië uit heeft dit bendewezen zich verspreid over landen, waar veel Italianen gevestigd zyn ,in de eerste plaats de Verenigde Staten. Van Al Capone tot de „Casa Nos tra" zijn de Amerikaanse „gangsters" voor een zeer belangrijk deel Zuid- italianen! Grote kluif Dat bende wezen heeft een oor zaak, die verklaard kan worden uit de Italiaanse geschiedenis, maar het zou ons te ver voeren daarop in te gaan. Al komen er uit Calabrië en vooral uit Sicilië heel wat bandieten, men mag nooit vergeten dat in die streken niet alleen 's mensen ondueg- den maar wel degelijk ook 's mensen deugden bovennatuurlyk groot zijn. Een oppervlakkig oordeel, zoals men dat helaas in noord-Italië maar al te vaak horen kan, over Sicilianen en zuid-Italianen in het algemeen, kan men beter vermyden. Uit dat zuiden komen tenslotte ook alle po litiemannen en vrijwel alle grote ju risten van Italië! Maar voor de politie is Juist dat bendewezen altyd een grote kluif ge weest en in de laatste Jaren zyn er inderdaad tekenen, dat men er niet meer tegen op kan. Dat geldt voor Sicilië en Sardinië, maar zoals geble ken is, zelfs voor Rome en Milaan, twee steden waar de politie overtal- ryk is. De oorzaken zijn vele, maar de belangrykste zyn deze: tot voor kort was het een soort „erecode" on der de boeven zo min mogelyk ge bruik te maken van vuurwapen en zeker niet tegen de politie. Een roofoverval brengt natuurlyk de po litie op de been, maar wanneer daar moord bij komt en vooral moord op een agent, dan is het gevolg, dat de gehele onderwereld dermate wordt ondervraagd en gezift, dat er maan denlang geen sprake meer kan zyn van „nuttig werk". Voorsprong Sedert een jaar- of vyf, zes is dat anders. De bandieten zyn zwaar ge wapend en maar al te zeer geneigd van die wapens gebruik te maken. De politie daarentegen mag nu een maal nooit het eerste gebruik maken van vuurwapenen en bevindt zich dus in een nadelige positie. Maar die wordt nog veel erger, doorda t een boef van enig formaat beschikt over automobielen (we gebruiken het meervoud, denkend aan Leonar- da Cimino, de enkele dagen geleden gegrepen moordenaar van twee jeugdige juweliers, die er een heel autopark op na hield), die een gro ter snelheid kunnen ontwikkelen dan die van de politie. Het is niet zo, dat men daarin kan voorzien door aan de politie ook sneller wagens te ver strekken. Dat zouden er namelijk niet honderden, maar vele duizen den moeten zyn Niemand immers kan vooruit zeggen, waar en wanneer een overval of een moord gepleegd zal worden en de boef zal dus altijd een voorsprong hebben. In dat laatste euvel tracht men te voorzien door aan bepaalde personen, die enkele malen voor ernstige za ken met de politie in aanraking zyn geweest het bezit van een rybewijs te ontzeggen. Maar dat is een maat regel, die alleen maar helpen zou, in dien men voortdurend, by wyze van spreken dagelyks. alle automobilisten zou aanhouder) om hun papieren te controleren. De grote overvallen worden name lijk vrijwel steeds gepleegd met zeer snelrijdende personenwagens, die kort tevoren door de bandieten ge stolen werden en niet met hun eigen wagen. Iemand die er met een ge stolen „Gluliasprint" vandoor gaat, maakt er zich heus geen zorgen over, dat hy geen rybewys by zich beeft, zeker nie twanneer hy de auto al leen maar stal om een bankroof t plegen of een juweüerszaak te plun deren en straks in zyn eigen wagen overstapt. De politie bevindt zich dus tegen over een geheel nieuw soort misda digheid, waarby zy zich op het ogen blik zich nog niet geheel aan heeft aangepast. Dit verklaart, dat heel wat misdrijven onbestraft bUjven en dat er kritiek is op de politie, die niet helemaal verdiend is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11