kaleiöoscoQp Toenemende vangst van schol in de Noordzee Bijna een halve ton voor Fantin la Tour Criminaliteit in 1966 sterk toegenomen WOENSDAG 12 APRIL 1967 LEÏDSCH DAGBLAD Op de verkoping van schilderijen die gisteren hij de kunst veiling Paul Brand in A'dam werd gehouden bestond vooral grote belangstelling van buitenlandse zijdeDe voornaamste kopers waren uit Frankrijk, Zwitserland en Duitsland. De grootste interesse hadden de eerstéklaswerken, waarvoor uitstekende prijzen werden gemaakt, een bloemstilleven van H. Fantin la Tour bracht f 47.000 op, terwijl een stilleven van Jan de Heem, een apostelkop van Athony van Dijk en een Offe rande aan Jupiter van Jacob Jordaans voor resp. f20.000, f18.500 en f13.000 van de hand gingen. Andere prijzen waren: een landschap van Albert Cuyp f 8.700, een maanlandschap van Aart van der Meer 8.500, „Boeren in interieur" van Adriaan van Ostade 10.000, een ander interieur van dezelfde schilder f9.000 en „Christus als tuinman' van Jan van Kessel f8.500. Een Pieter Coopse, voorstellende een gezicht op Den Br iel, vond een koper voor f 10 000 en een gezicht op Egmond aan Zee van C. Beelt voor 8.200. Twee schilderijtjes van David Teniers werden tezamen voor f 5.500 geveild en landschappen van BC. Koekoek en Charles Leickert voor respec. f 11.000 en f 14.200. blQTt xlefoCi Directoraat voor Monumentenzorg, Museumwezen enz. Met Ingang Tan 1 mei a.s. zal by het directoraat-generaal voor Cultu rele Zaken van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- Werk. een directie worden inge steld, die meer in het byzonder zal worden belast met de beleidsvraag stukken betreffende Monumentcn- sorg, het Museumwezen, het Archief- en de Natuurbescherming. Tot hoofd van deze directie zal worden benoemd mr. R. Hotke, thans hoofd directeur van de Monumentenzorg, Mr. Hotke zal tevens optreden als plaatsvervangend directeur-generaal r Culturele Zaken. F. J. Onze oud-stadgenoot dr. r Duparc, tot dusverre chef van de bul! sfdeling Oudheidkunde en Natuurbe scherming, wordt met ingang van 1 mei benoemd tot raadadviseur onder de directeur-generaal voor Culturele Zaken. Als eerste stap tot versterking van de top van het directoraat-generaal roor Culturele Zaken is onlangs een kleine stafafdeling gecreëerd, belast met de wetenschappelijke voorberei ding van het beleid. Als chef van deze stafafdeling is benoemd mr. 1. J. Roberts en als diens naaste mede naam werker drs. E. H. Verwaal. De onderafdeling Natuurbescher- KaTI| ming wordt met ingang van 1 mei met 1967 een afdeling. Als hoofd van deze 'to afdeling zal optreden de tegenwoor- rils* chef van de onderafdeling, de Uk«( srint Jonge Duitse acteurs-actrices naar Den Haag De eindexamenklas van de West- faalse toneelschool in Bochum zal in het kader van het internationale uit wisselingsprogramma van de „Aka- demie voor podiumvorming" in Den Haag, deze maand een driedaags be zoek aan Den Haag brengen. De to neelschoolleerlingen zullen bij die ge legenheid vier een-akters opvoeren. Het initatief voor het uitwisselings programma is genomen door de di rectie van de „Akademie voor podi umvorming" Albert Vogel en me vrouw Dany Zonewa. Het is de be doeling, dat ook dergelijke program ma's tot stand komen, tussen de Aka demie enerzijds en soortgelijke insti tuten in Engeland en Frankrijk. De Akademie telt thans 29 cursisten, die 3-jarige opleiding volgen. In juli een tegenbezoek aan Bochum worden gebracht. De jonge Duitse artiesten, zijn of schoon zij nog eindexamen moeten doen, voor het komende seizoen, allen reeds geëngegeerd. Onder leiding directeur van de school, Paul Riddy zullen in de toneelzaal van de Akade- op 18 april toneelwerken worden opgevoerd van Stephan Zweig. Arthur Kopit, James Saunders en Arthur Schnitzler. De volgende dagen zullen de jonge Dudtse actrices en acteurs zich in Den Haag tijdens excursies op de hoogte laten stellen van kunst cultuur in de Residentie. chef van de onderafdeling, de heer J. P. Doets. Planten geven 1 it Sheila Deckensall, een van de vier dames, die erin geslaagd zijn door te dringen in het „mannelijk bolwerk", dat het Royal Philhar- monie Orchestra in Londen heet. De vrouwen werden opgenomen in de groep eerste violen tijdens een concert in de Royal Festive Hall en braken daarmee de regel „hier geen vrouwelijke musici", die Sir Thomas Beecham 21 jaar geleden instelde. Nieuwe uitgaven Landelijke bouwkunst Onder auspiciën van de Jan Jans stichting, documentatiecentrum voor Oost- ne derlandse bouwkunst, Is by de N.V. v/h firma M. J. van der Loeff te Enschedé, verschenen het fraaie, met talloze tekeningen uit het omvang- ■elaiten werk van boekwerk „Landt Oost-Nederland". Jan Jans ln de bewerking Journalist-volksdlge A. Buter, een na tuurgetrouwe weergave geschonken van de ambachtelijke plattelandscul- tuur uit een tijdperk, dat Ln het einde van de 19de-, begin 20ste eeuw werd afgesloten. De Intieme sfeer, welke toen eigen was aan het boerenleven in het bil uitstek interessante landschap van Oostelijk-Nederland en het aan Twente grenzende deel van Neder- treedt er ons ln tegemoet. umbachts- udTdoor het ho- Jonge De gevoelige sfeer van gen, waarin boerderijen, kerken, mo lens enz. ln beeld zijn gebracht, te evi dent. Vele deskundigen verleenden hun medewer- deze Instructieve uitgave (190 pagina's) king. Ned. Kamerkoor in Italië Morgen zal het Ned. Kamerkoor en zijn dirigent Felix de Nobel op Schip hol aankomen na in Milaan op uit nodiging van de Scala twee concer ten te hebben gegeven in het kader van de Monteverdi-herdenking. Voor de Scala heeft het Ned. Kamerkoor één concert gewijd aan de Nederland se voorlopers en tijdgenoten van Mon teverdi, zoals Clemens non Papa, Or lando di Lasso en Sweelinck. terwijl ar het tweede concert een keuze gemaakt uit de talrijke wereldiy- ke en geestelijke werken van de com ponist. Renato Fasano, directeur van het conservatorium in Rome en dirigent het ensemble ,1 virtuosi di Ro- heeft met Felix de Nobel con tact opgenomen voor twee concerten het Festival Monteverdiano, dat eind augustus zal worden gehouden in Venetië, de stad waar Monteverdi van 1613 tot zijn dood in 1964 kapel meester aan de San Marco Experiment „Batman in ballingschap" Onder de naam „Scarabee" vat de nieuwe werkgroep voor een nieuwe vorm van theater. n.L het .jnetafy sisch-realistisch theater", zijn expe- menten samen. Het eerstvolgend ex periment zal onder de titel „Bat- man in ballingschap" in juni ii première gaan in het gebouw vai de Haagse Kunstkring. Het idee voor realisatie van deze vorm van theater is van Adro Boon. Nadat hij samen met Tl to Cruis een „pophappening" by de Haagse Kunst kring had ontworpen groeide uit deze initiatieven de meta-physisch-realis- tische triptiek „Spiraal", waa: ook Raf Thunissen als ontwerper meewerkt. Scarabee is geen toneelgezelschap in conventionele zin. Het kiest moge lijkheden. mensen of beelden, die zy abstraheert en tevens tot een meta fysisch. soms absurdistisch geheel verwerkt. Het theater is voorns lijk beelden; de tendenzen zyn op vele manieren te interpertreren. Aan „Batman in ballingschap" werken 12 personen mee. De première wordt ge geven in het kader van het 75-jarig bestaan van de Haagse Kunstkring. Musicus Hans Schouwman overleden In de ouderdom van 64 jaar is In het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag overleden de bekende cembalist pianist, vocalist, componist en musi coloog Hans Schouwman. Deze werd 8 augustus 1902 in Go- rinchem geboren. In Den Haag stu deerde hij oa. bij A. B. H. Verhey. Na zijn zangstudie bij mevrouw Noordewier-Reddingius werd 'hij haar assistent. Aan haar wijdde 141 een boek. Schouwman was leraar aan het Toonkunst-Conservatorium in Rotterdam. Hij woonde echter in Den Haag, waar hij eveneens grote be kendheid genoot als pedagoog. Schouwman werkte veel samen met Dirk J. Balfoort en diens Kameror kest. Ook fungeerde hij oa. als cembalist in het ensemble „Sonata da Camera". Met de violist Willem Noske vorste Hans Schouwman naar velerlei oude muziekstukken. In de Haagse Kunstkring was hij zeer ac tief. Schouwman, wiens eminent spel op de cembalo ook in onze stad veelvul dig de aandacht getrokken heeft tij - diens vele oratoriumuitvoeringen heeft talloze leerlingen opgeleid en hen gesteund bij het opbouwen van een repertoire, dit in samenwer king van zijn echtgenote Helena Schouwman-Quispel. De laatste tijd had hy, in verband met zijn ziekte, op concerten reeds herhaaldelijk verstek moeten laten Kaan. Zijn te vroegtijdig heengaan zal voor velen een groot verlies beteke- Liederenavond in Nieuwkoop Donderdag 20 april zal in het Reghthuys in Nieuwkoop onder aus piciën van de Ver. „Vrienden van het lied", een klassieke muziekavond gegeven worden. Daaraan werken mee de sopraan Thea EkkerVan der Pas, de bas Herman Schey en de pianist Peter Hansen. Het pro gramma omvat werken van Purcell, Schumann, Wolf, Brahms, Nin en Britten. Mevrouw Ekker geeft regelmatig schoolconcerten en liederenavonden in binnen- en buitenland; sedert drie Jaar zingt rij ook in oratoria. De thans 71-jarige Herman Schey geniet grote bekendheid als orato rium- en liederenzanger. Hy zong o.m. onder de dirigenten Walter, FurtwAngler, Van Beinum, Jochum, Klemper er en Mlinch. WEER INCIDENT TUSSEN SYRIË EN ISRAËL De Syriërs hebben gisteren gescho ten op een Israëlische tractor, die de gedemilitariseerde zone in het grens gebied tussen de twee landen bin nenreed, aldus een Syrische militaire woordvoerder. De trekker ging da delijk naar Israëlisch gebied terug. Een uur later, aldus de Syrische woordvoerder, reed het voertuig de gedemilitariseerde zone opnieuw bin- waarop de Syriërs het vuur heropenden en de trekker dwongen terug te gaan. De woordvoerder zei verder dat Syrische grensposten heb ben waargenomen dat Israëliërs be- ïrs van nederzettingen dicht bij de grens evacueerden. De beschieting met 120 mm mor tieren heeft bijna een uur ge duurd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het bebouwlngsreoht ln de gede militariseerde zone is al lang een bron van incidenten. Vorige week vrijdag kwam het tot een gevecht, waarbij van beide kanten vliegtuigen werden gebruikt. De Syriërs zeg gen vijf Israëlische vliegtuigen te hebben neergeschoten en meer dan 70 Israëliërs te hebben gedood. De Is raëliërs zeggen zes Syrische Migs on schadelijk te hebben gemaakt. De Syriërs geven het verlies van vier toestellen toe. ADVERTENTIE •en aanleiding te zijn.«« Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen het vorig jaar ruim 181.00 misdrij ven ter kennis van de rijks- en ge meentepolitie tegen 166.000 in 1965 (9% meer) Verreweg het grootste deel hiervan betrof vergrijpen tegen de eigen dom nJ. ruim 120.000 of 8% meer dan in 1965. Het aantal misdryven tegen het leven en mishandeling be droeg 8.800, dat is 7% hoger dan een jaar tevoren (8.200). Een iets ge- geringere toeneming vertoonden de misdryven tegen de openbare orde en het openbaar gezag, nl. 2.680 tegen 2.550 (5% meer). Het aantal gecon stateerde zedenmisdryven bedroeg 8.600, hetgeen een vrij sterke daling Onderlinge strijd in Aden In de Europese wijk ..Steamer Point" van Aden is gisteren een Ara bier door een onbekende doodgescho ten. De politie ziet deze aanslag als een nieuw incident tussen de twee elkaar bestrijdende nationalistische organisaties Flosy en NLF. Overigens bleef het ln Aden rustig. Vandaag, woensdag, vertrok de Britse minis ter zonder portefeuille lord Shackle- ton uit Londen naar Aden. Hij zal de Britse hoge commissaris daar, Sir Richard Turnbull, gaan adviseren over de te volgen politiek ra het voortijdige vertrek van de VN-mis- sie, vorige week. Het tijdstip van aankomst van lord Shackleton wordt geheim gehouden om nieuwe anti- Britse betogingen te voorkomen. ten opzichte van 1965 betekent (7% minder) Voor de verkeersmisdrijven (excl. joy-riding) waren de cijfers voor 1965 en 1966 resp. 17.240 en 18.170 (5% meer). In deze sector vertoon de het misdryf onder drankinvloed voertuig besturen (7.430 in 1966) daling van 5.% Doorryden na ongeval (5.560) en het veroor zaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld by aanrijding (4.130) liepen resp. 15 en 9% op. Voor diefstal met braak, winkel diefstal en zakkenrollerij werd resp. 21.100, 8.370 en 590 genoteerd, of wel een toeneming van 31, 5 en 32.% Van de misdrijven werd 48% ge heel of gedeeltelijk opgehelderd te gen 51% in 1965. Er werden rond 90.000 verdachten bekend, van wie 61.000 mannen van 18 jaar of ouder en 19.700 jongens beneden 18 jaar. ADVERTENTIE voor vlugger opschieten Nederland voert ongeveer 20% aan Blijvend De vliegeropleiding van de Koninklijke Luchtmacht heeft in verband met de overplaatsing de basis Gilze-Rijen, giste ren afscheid genomen van de vertrekkende basis Woensdrecht. Nadat de commandant van de basis Woensdrecht de dank had aanvaard van de scheidende of ficieren en manschappen, ver trokken de lesvliegtuigen naar *iet nieuwe honk. De totale scholvangst in de Noord zee heeft sinds enkele jaren een peil bereikt, zoals dit sedert het begin van deze eeuw nog niet was voor gekomen. Vóór de laatste wereldoorlog bleef de totale vangst rond de 50.000.000 kg schommelen; na de oorlog lever de de tydeiyk met rust gelaten scholstand eerst een totale vangst van 100 miljoen kg op, die echter na enkele jaren terugliep en een mini mum rond 1955 van 62 miljoen kg bereikte. Vanaf 1956 steeg de totale vangst echter weer en bereikte in 1964 de 100 miljoen kg. Lengte Deze stijging van de totale vang sten werd niet veroorzaatk door een stijging van de vissery, intensiteit. Integendeel, na de oorlog was de vis serij-intensiteit op schol gemiddeld slechts tweederde van de vóóroorlog se visserydruk. Vóór de oorlog ver dween per jaar 55% van de boven maatse scholstand uit de zee .waarbij 10% een natuurlijke dood stierf en 45% door de vissery werd gevangen met als gevolg o.a. dat de gemiddel de lengte van de schol nogal aan de k.eine kant was. Na de oorlog daalde het percen tage, dat door de visserij werd buit gemaakt, van 45% tot 32% per jaar. Hierdoor kregen meer scholen de kans om groter te worden, en daar door kwamen er ook veel meer gro tere schollen in de visstapel Vergroting Het gevolg van de verminderde visserijdruk en tevens het effect van het invoeren van een maaswijdte van 7,6 cm (vóór de oorlog bestond er geen wettelijk voorgeschreven mi nimum maaswydte) is een blijvende vergroting van de schoistand met ongeveer 75% gewenst. Vergeleken, met de situatie van vóór de oorlog zyn ook de vistech nieken en de bezochte visgronden veranderd. Vóór d« oorlog en ook in de eerste jaren na de oorlog werd bij gebrek aan grote schol vooral op kleine schol gevist, hetgeen een her stel van de scholstand beslist niet in de hand werkte. Op het ogenblik hebben Groot-Brittannië en Dene marken (samen 65% van de totale aanvoer voor hun rekening nemend) hun visserij verlegd van gron den waar veel kleine schol voorkomt naar plaatsen met grotere schollen, hetgeen een vermindering van de visserydruk op de kleine schol met zich meebracht. Door groei zullen de min of meer met rust gelaten kleinere schol len later de visgronden van de gro tere schollen gaan opzoeken en de plaatselijke grotere scholstand ko men versterken. Specialisatie De Nederlandse vissery, die onge veer 20% van de totale hoeveelheid schol van de Noordzee aanvoert, is zich in toenemende mate gaan spe cialiseren op tong. waardoor de Ne derlandse visserijdruk op schol sinds de oorlog maar weinig is veranderd. De verminderde visserydruk, de in voering van een minimum-maaswijd te en de verschuiving naar andere visgronden heeft ook tot gevolg ge had, dat de gemiddelde leeftyd (en lengte) van de schol in de vissta- pels hoger kwam te liggen dan vóór de oorlog, waardoor het aantal gro te schollen flink toenam. Dit laatste is vooral duidelijk te zien in de vangststatistieken van de Europese vissery ln het gebied rond Tail End (waar voornamelijk grotere schol voorkomt) waar de totale vangst van nog geen 300.000 kg per jaar ln de periode van 1947-1955 opliep tot 7% milj. kg per Jaar in 1964. Uit analyses van de Nederlandse scholaanvoeren biykt dat in 1965 naar verhouding meer oudere (en dus grotere) schol werd aangevoerd, dan in de periode 1960-1963 Deze aanvoeren komen uit gebieden, waar onze kottervloot al sinds Jaren opereert. Het is zeer waarschijnlijk, dat de ze stijging in de gemiddelde leeftijd en de gemiddelde lengte van de schollen van biyvende aard is en zich ook manifesteert in die gebie den waar de grote schol voorkomt, en waar onze tongkotters niet vissen. De grote schol houdt zich een be langrijk deel van het jaar op in zee gebieden by de Doggersbank, Tail End en de kleine Vissersbank. Dat de hoeveelheid grote schol ln deze ge bieden stijgt, blijkt uit de toegeno men activiteit van de Engelse schol- vissen. Uit de algemene situatie biykt ver der, dat dit verschynsel niet van tydeiyke aard is, maar zich over langere tijd zal gaan uitstrekken. Het is om deze reden, dat het wen selijk leek om deze „grote-schol"- gronden voor de Nederlandse visserij te gaan verkennen. Uiteraard moet rekening worden gehouden met de bodemgesteldheid in deze visgronden. De Engelse vissers gebruiken hier vistuigen, die aangepast zijn aai moeilijke gronden die men hier moet verwachten. Uit buitenlandse vissery gegevens ls gebleken, dat in het verleden in de maanden juni tot en met oktober soms redelijke vangsten (gemiddeld 10 kg per visuur) aan tarbot voor kwamen langs de noordrand van de Doggersbank. Tail End, Coffee Soil, Kleine Vissersbank en de Tarbot Bank. By de voorgenomen experi mentele reizen naar de „grote-schol" -gronden, die vrijwel samenvallen met de tarbotgronden, zou tegelyk naar tarbot kunnen worden gekeken. Uit deze buitenlandse gegevens bleek echter ook, dat de tarbotvangsten nogal wisselvallig waren. Om meer gegevens te verkrygen maakten in de periode van 22 au gustus tot 16 september 1966 vyf kotters (de VOR 57, Kw 34, Kw 117, Kw 173 en Kw 214) twee experimen tele reizen naar deze gebieden. Westerling naar Vietnam? De oud-kapitein Raymond Wester ling, bekend uit de tyd der politiële acties in Indonesië, overweegt bin nenkort naar Nrd-Vietnam te gaan. Dit deelde hy gisteravond mee ty- dens een optreden van „Mies en scè- in Enschede, toen Mies Bouw- an een vraaggesprek met hem had, Hy vertelde als hij ging te zullen gaan op uitnodiging van een oude Franse relatie, die het conflict al kent uit zyn tyd in Indo-China. Westerling zei niet benaderd te zyn met politieke bedoelingen of als ad viseur. Hy heeft zelf generlei ambi ties op politiek gebied en meent de Vietnamezen in de tactiek van de guerrillaoorlog niets te leren te heb ben. Alleen zyn belangstelling voor land en volk en zyn kennis van de guerilla-oorlog zouden de doorslag kunnen geven tot zyn besluit. Binnenkort, zo deelde hy verder mede, zullen zyn memoires over zyn loopbaan in Indonesië worden afge sloten. zy zullen tal van gegevens be vatten, die opheldering zullen geven over tal van vragen uit die periode. Hy zei twee soorten „doders" te on derscheiden. Degenen, die als soldaat hun plicht doen om anderen te beschermen, en degenen, die er ach ter de schermen vaak oorzaak van zyn dat duizenden hun leven laten. Vredesplan van Canada De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Paul Martin, heeft dinsdag voor de commissie van Bui tenlandse Zaken ln Ottawa een plan ontvouwd om een einde te maken aan het conflict ln Vietnam. Het plan omvat vier punten. Eerst zou er een bufferzone tussen de twee partyen moeten komen, byv. in de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam. Vervolgens zou de militaire activiteit op het huidige peil moeten worden bevroren. Als derde punt noemde minister Mar tin het staken van alle vyandelyk- heden te land, ter zee en in de lucht. Tenslotte zouden de strijd krachten van de twee partyen zich aan weerskanten van de 17e breedte graad moeten terugtrekken, de krygs- gevangenen gerepatrieerd en de mi litaire bases moeten worden ontman teld. De minister was er van overtuigd, dat zyn land geroepen zal worden om op de een of andere manier een rol te spelen by het vinden van een regeling. Overigens was hy niet erg optimistisch gestemd over het resul taat van een dergeiyk optreden. Canada heeft met Polen en India zitting in de internationale commis sie die toezicht moet houden op de naleving van de akkoorden van Ge- nève. ADVERTENTIE herinner»» een belofte "eselj/fc.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9