Hoskou hevelt Balten )ver naar Kazachstan ieiharde wegvoering in Stalin-stijl vervangen door arbeid in de steppen WITTE KRUIS Het was vorige zomer, om pre cies be zyn in juni 1966, een kwart eeuw geleden, dat de Sov jet-Unie een aanvang maakte met de massale wegvoering van de bevolking der Baltische lan den, Estland, Letland en Li- tauen. Sinds 1941 heeft het com munistisch regime in Letland één op iedere zeven inwoners naar een gevangenis of een strafkamp gesbuurd. Norilsk, aan de Noordelijke IJszee, heeft voor de Letten dezelfde beteke nis als de massagraven van Ka- tyn voor de Palen. In die Russi sche strafkampen bevinden zich nog bal van Lebten en è.ls zij daaruit vrijkomen wat nog al lerminst zeker is zal dat toch niet vóór 1975 zijn. Dr. O. Mak- stemieks te Oegsbgeest, voorzit ter van de Letse Vereniging in Nederland, schreef bijgaand ar tikel, dat een schts geetfe en tikel, dat een schets geeft van de tragiek van de Letten en de beide andere Balbische volken sinds het ogenblik, dat het Bal bische gebied door de Russische legers werd bezet. toSDAG 12 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD lV2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. ƒ9,75. eeds acht maanden voordat Russische legers in juni tot bezetting van de Bal- kg landen overgingen, wa- Moskou al voorschriften resteld inzake de arrestatie wegvoering van „sociaal raarlijke elementen" in Est- d, Letland en Litauen. Tot „gevaarlijke elementen" loorden de boeren, de gees- jken en de intellectuelen. de boeren aangaat: of- oon er vijftien jaar na de e revolutie geen zelf- boer meer in de Sow- Unie te vinden was en dit bevolking alleen maar na- had gebracht, konden de ihthebbers in het Kremlin blijkbaar geen goede toe- ist voor de Baltische lan- denken zonder het ver- jnen van de zelfstandige ren. In de Sow jet-Unie was verklaard aan kerk geestelijkheid: in de Balti- staten werd dit voorbeeld lgd. En de intellectuelen en ongewenst, omdat zij de n vormden van het cultu- en sociale leven en waren egroeid in de tradities van christendom en van eer voor de beginselen van en gerechtigheid. *n het SowjetrussJsche leger de khe landen eenmaal onder de bad gelopen begonnen geregeld nde personen te verdwijnen zon- dit zjj ook maar een spoor ach- tlen. Op 13 en 14 juni 1941 be- dat schrikbewind van de weg ingen zijn hoogtepunt. Een week verklaarde Hitler-Duitsland de (f aan de Sowjet-Unle, hetgeen tre deportaties uit de Baltische in verhinderde. Later vond men Ijst van de personen, die na die Slmpe nachten van juni 1941 even- op de nominatie hadden gestaan nggesleept te worden. ar de oorlog tussen nazi-Dults- rn de Sowjet-Unie mocht dan pauze hebben betekend in de de ities, daarmee was het leed van laltische landen nog lang niet Een groot aantal Letse pa- werd gefusilleerd en hun tlijke overschotten werden later Bevonden in hetzelfde soort mas- aven zoals ook de nazi's hebben laten. In de tijd van één jaar etrussische terreur werden 1 personen vermoord of wegge- bijna 2% van de bevolking van nd. In de drie Baltische landen men bedroeg het aantal slacht- ongeveer 150.000. Voorts slaag- 250.000 Balten er na de oorlog in onderkomen te vinden in Wester inden. De meesten van hen zijn tog getuige van geweest hoe on- «elijk dat bloedige regime van de jetrussen is geweest en zij vra- zich nog steeds af met welk de Sowjet-Unie zich durft op te pen als de verdedigster van de iten der kleine landen en hoe zfj t! te verklaren, dat zij de pas afsnijden aan het „imperialisme" Westerse grootmachten wrlgens, hoe hard de Sowjetrus- ie terreur van 1941 aankwam, de chrikkelykste beproevingen zou- nog komen, namelijk in 1944, toen rode legers de drie Baltische lan- die een tijdlang onder Duits loer hadden gestaan opnieuw 'tten. Mèt het leger kwamen de kisten (de mannen van de ge- t staatspolitie) en de comman- gespecialiseerd in het uitroeien de „vijanden van de Sow- Unie", echte of vermeende, periode van Sowjetrussische on- nselijkheid duurde tot in 1951, met I als hoogtepunt. Slechts weinigen -0.35 slaagden er toen in de Baltische lan den te ontvluchten. Volgens betrouw bare schattingen kan het aantal ver volgden en weggevoerden gesteld worden op 10 a 15% van de bevolking der drie Baltische landen. Dit bete kent, dat het communistische regime Stalin 600.000 tot 900.000 perso nen heeft weggevoerd of gedood. Vijfmaal zoveel Om als Nederlanders een indruk te krijgen van hetgeen zich in de Bal tische landen heeft afgespeeld en hoe groot de omvang van de verschrik kelijke Sowjetrussische terreur is ge weest, waaronder hun bevolkingen gebukt zyn gegaan en thans nóg gaan, dient men te weten, dat de ongeveer 250.000 Nederlanders, die in de oorlog het leven verloren, ongeveer 3 van de totale bevolking hebben uitge maakt. In de Baltische landen ging het echter om 10 15 d.w.z. drie tot vijfmaal zoveel. Statistieken zeggen echter niet al- s. Dagelijks leest men in de dag bladen over ongevallen op de weg, die doorgaans als „onvermijdelijke tol aan het verkeer" worden be schouwd. De statistieken over ver moorde Balten, Kaukaziërs, Turkme- niërs of Tibetanen zijn echter heel wat anders dan cijfers over ongeval len langs de weg. In normale geval len waren deze mensen ongetwijfeld thuisgebleven, hadden zy verder ge leefd en gewerkt voor hun levenson derhoud en dat van hun gezin. De door een krankzinnige begripsleer voortgedreven communisten hebben deze mensen weggevoerd om er goed kope arbeidskrachten van te maken en tegelijk het volksbestaan van hun slachtoffers te ontwrichten. Het ir xisme en leninisme waren in begin sel gekant tegen het uitbuiten van een individu door een ander. Maar in de praktijk werd een geraffineerd systeem uitgevonden, dat niet alleen het individu uitbuit maar ook de kleine, vredelievende volkeren. Wanneer het gaat om „het uitroe ien van sociaal gevaarlijke eelmen- ten" om de gewone woorden van Moskou te gebruiken kan een nor maal denkend mens zich moeilijk ADVERTENTIE Nog altijd legende de wereld ingestuurd, dat het schrikbewind van de dwangar- beidskampen voor politieke gevange nen tot het verleden was gaan be horen. Chroesjtsjow heeft zijn uiter ste best gedaan de schuld van alle wreedheden en moorden op de rug van zijn voorganger te schuiven. Het is evenwel zeker, dat die kampen ook ten tijde van Chroesjtsjow nog bestonden en het is even zeker, dat er nu nog bestaan. Indien het pro ces tegen de twee Sowjetrussische schrijvers Sinjawski en Daniel er niet de aandacht van de wereld op had gevestigd, dan zou het lichtge lovige Westen gedacht hebben, dat de poorten van deze kampen reeds lang waren vastgeroest. Wie wel eens een dagblad inkijkt heeft namelijk kunnen lezen, dat het tribunaal hen veroordeelde tot resp. vijf ep zeven jaar dwangarbeid in deze kampen. De dom van Riga IK HOUD HET BIJ POEDERS voorstellen, dat daartoe bijv. ook kleuters en aanstaande moeders be horen, of andere volstrekt onschuldi ge of neutrale categorieën uit de be volking. Toch maken dergelijke per sonen een flink contingent uit van de weggevoerden. Bij de in 1941 wegge voerde Letten was meer dan één vijf de onder de zestien jaar. Deze „ge vaarlijke elementen" werden samen gepakt in beestenwagens en naar Si berië gevoerd Het is bekend, dat in de moeras sen van Moldavië nog de kampen Potma en Jawa bestaan. Het is even eens bekend, dat daar nog Letten opgesloten zitten tot 1970 en 1975, in dien hun straftijd althans niet wordt verlengd Het verlengen van de in terneringstij d was en is in de Sow jet-Unie geen uitzondering. Het is meer dan eens voorgekomen, dat een gevangene, veroordeeld tot 25 jaar opsluiting, zijn internering ver lengd zag met een nieuwe periode van 25 Jaar Toen in het Noordpoolgebied de steden Norilsk en Workoet werden gesticht en in de Oeral industriële en strategische centra, volstonden een of twee jaar verblijf om de veroor deelden de eeuwige rust te verschaf fen in de onmetelijke ijswoestijn. Ve le graven van Balten bevinden zich dan ook in Centraal-Azië en in het Verre Oosten. De Sowjet-Unie kan zich niet alleen beroemen op talrijke strafkampen van grote omvang waarvan het doel is de voor de industrie beschikbare arbeidskracht te vergroten maar ook op een groot aantal gevangenissen voor po litieke gevangenen. Dit aantal is niet verminderd. In de nabijheid van die gevangenissen staan bijzondere ge bouwen „peresilki")waar de poli tieke gevangenen worden bijeenge bracht alvorens naar de verst afge legen plaatsen van de Sowjet-Unie te worden vervoerd. Vele namen De beruchte Tsjeka („veiligheids politie") behoort nog altijd niet tot het verleden. Ze heette, als de voor afgaande naam al te zeer besmet was, achtereenvolgens OPOE, NKWD MWD, MGB en KGB. Voor de weg voeringen van 1940/'41 en die van 1944 tot 1951 vervulde deze schrik der bevolking een speciale rol bij aan houding en vervoer. Zo werden de arrestanten verplicht een formulier te tekenen, waarin zy verklaarden vrijwillig have en goed te verlaten om naar de taiga (woudgebiedent of de Siberische toendra te vertrekken. Voorts had de Tsjeka geraffineerde foltermiddelen uitgedacht om hen, die tegenstand boden, in korte tijd ertoe te brengen hun verzet op te geven. De methoden zijn in de loop van de jaren echter veranderd en zo zijn de moordpartijen in de onder aardse kelders van de Tsjeka ver vangen door het wegvoeren als kos teloze arbeidskrachten ten bate van de Sowjetrussische vooruitgang De Sowjet-Unie en haar zogenaam de bondstaten waartoe ook Let land, Estland en Litauen behoren kennen ook nu nog naast een minis terie van Opvoeding en sociale voor zorg een ministerie van de Tsjeka, dat officieel de zakelijke naam draagt van „Algemeen departement van staatsveiligheid". De leider van dit departement heeft de rang van mi nister en onder zijn bevoegdheid val len het toezicht op en de aanhouding van personen, die ervan verdacht worden tegen het regime te zijn. Het bestaan van dit ministerie is voor zien In de grondwet. De Tsjeka houdt zich ook bezig met censuur op de briefwisseling in de Baltische landen zelf en natuurlijk ook en vooral met de censuur op de in- en uitgaande post met het bui tenland. De censuur ten tijde van het tsarisme was een kleinigheid in ver gelijking met hetgeen de staatsveilig- heids-politie onder communistisch re gime op dit gebied heeft laten zien. Sluwe methoden Soms zou men zeggen, dat er schuchtere pogingen worden gedaan de methoden van het stalinistische regime te verlaten. Maar in feite zijn de wegvoeringen in de keiharde Sta- lin-styl vervangen door sluwere prak tijken. Zo zien de Letse intellectue len en in het bijzonder de jeugd zich verplicht gedurende drie jaar, vijf jaar of meer te gaan werken in de steppen van Kazachstan. Tegelijker tijd geven pers en radio hun de „raad" zich daar voor het leven te vestigen. Zij zyn in de letterlijke zin van het woord niet meer gewenst in hun eigen land. Daardoor vermindert de bevolking van de Baltische lan den stelselmatig: ze wordt vervan gen door Russische burgers Tegenover de leugens van Moskou, dat de aanhechting van Estland, Let land en Litauen aan de Sowjet-Unie „vrijwillig" geschiedde en dat de be volking dezer landen „vrijwillig" naar de barre Ijsvlakten van Siberië vertrok, staat ais een paal boven wa ter, dat de Balten, om hun vrijheid en onafhankelijkheid te verdedigen, niet minder moedig gestreden heb ben dan de Hongaren of andere on derdrukte volkeren. Vooral sinds 1944 en 1945 was er een grote verzetsbe weging in de drie Baltische staten. Tot in 1951 was het gehele grond gebied van dese landen één groot slagveld, waar partisanen vochten in de bossen en de moerassen. Zelfs tot in 1956 werden hier en daar nog gevallen van gewapend verzet vast gesteld. Maar de commando's van de MVD uit Moskou, speciaal opgeleid voor de strijd tegen de partisanen, zijn er tenslotte in geslaagd het open lijke verzet te breken. Inplaats daar van kwam het passieve verzet, dat de bezetter tot op heden nog steeds niet heeft kunnen onderdrukken. De Letten, Esten en Litauers eisen hun onafhankelijkheid terug waarvan Een typisch landschap in Let land ze sinds 1918 hadden genoten. Zij wen sen definitief vry te worden van de heerschappij van Moskou en willen niet langer opgesloten worden in de gevangenissen van de Kremlin-heer sers of kreperen in de concentratie kampen in het oosten. In het besef van hun eigen rijke cultuur willen zy niet door een ander volk, dat ge dreven wordt door kolonialis tische belangen, worden verlaagd tot een natie van de tweede of der de rang. Zij verlangen te behoren tot het vrije Europa en tot de Westerse cultuur. Wat hun door Moskou Is aan gedaan is onrechtvaardig en mens onwaardig. De vrije wereld heeft ge weigerd de aanhechting van de Bal- sche landen aan de Sowjet-Unie rechtens te erkennen. Zij verstaat de verzuchtingen van die drie kleine staten, die zich echter op hun beurt toch wel afvragen: tot hoe lang nog? Grafschenners weer aan werk (Van onze Eindhoven» correspondent* Op het kerkhof van Valkenawaard, nabij de Philipsfabrieken zijn onge veer zestig grafstenen omgetrokken en met allerlei leuzen beschilderd. De dader is, blijkens de op de graf stenen gekladderde leuzen, de beken de grafschenner, die al maanden lang vergeefs door de politie wordt gezocht. Ook deze keer Is hij in het holst van de nacht te werk gegaan. De politie heeft ook deze keer geen aanwijzingen kunnen vinden. De grafschennerij werd gisteren door burgers ontdekt. Gedenkteken in Riga voor de eens verworven vrijheid

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7