EIDSCH DAGBLAD Moskou spioneert iii Noorwegen Prijs benzine iets verhoogd fu weer [90 man textiel sip straat UE Spoorwegstaking V.S. voorlopig afgewend KLM mist weer een kist goud RUS IN ARREST Onder bouwleerlingen grote werkloosheid JAMIN Het medische team bij de bevalling Koffieprijzen verlaagd Tenminste twee arrestaties Op advies Bovag (9ucf Qïte. euivo gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 APRIL 1967 No. 31251 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 'exscheltle sluit i Sas van Gent onze Zeeuwse correspondent) t trel het gehele personeel van de H rexschelde N.V." in Sas van Gent ordt met ingang van 30 april ont- I -Jagen. Het bedrijf, dat stoffen herenconfectie vervaardigt, op die datum de produktie- Hflelingen. De commerciële afde- zullen blüven werken. De ig van de Texschelde-direc- t 190 man: bijna 110 Bel li en 80 Nederlanders, bericht van de sluiting van het idrijf volgens de directie niet t gevolg van een driegend fail- sement kwam als een donder- bij heldere hemel Texschelde ruim een maand geleden nog voor enige tyd de werktijden ört als gevolg van een gebrek orders, doch deze maatregel vrij spoedig ongedaan worden lakt toen de orderportefeuille weer begon te vullen. Kort ge werden er nog diverse mo- üringen in het bedrijf aange- achit, dat volgens de directie toen „kerngezond" was. [erstructurering,' O verklaring van de sluiting geeft communiqué dat gisteren werd egeven, „het volledig openen de grenzen in de gemeenschap- markt". Deze hebben een ïturering van de produktie- ilingen van het Franse Lapou- n, waarvan Texschelde is. noodzakelijk gemaakt, in is het Sasse bedrijf het itoffer geworden, de mogelijkheden van herplaat- van het Nederlandse perso- kon nog niets worden medege- aangezien het arbeidsbureau ■en nog te weinig gegevens be over de vakrichtingen van de lagenen, Voor het Belgische >neel verwacht men over het neen veel minder problemen: zullen vrij gemakkelijk werk :n vinden in de Belgische ka- lolieke bond van werknemers de textiel- en kledingindustrie it Lambertus", waarbij ruim 50 ontslagen Nederlanders georganiseerd, is bijzonder te- ver de sociale regelingen roor het personeel zijn getrof- Aile ontsagenen krijgen ruime ■gen. De ouderen, die naar iting moeilijk voor her- itsing in aanmerking zullen innen komen, krijgen door het stuur van „Sint Lambertus" als stekend gekenmerkte extra-uit- ftalingen. OP Nog meer directeur-generaal van de ar- Iidsvoorziening, mr. Th. J. van Peyl, heeft zich gistermiddag lig optimistisch uitgelaten over ervaringen opgedaan tijdens bezoek aan Enschede. Van der Peyl zei onder het niet uitgesloten te achten het aantal werknemers in de stielindustrie (eind 1954 nog •000, nu 13.000), in 1970-1971 ge- 'lald zal zijn tot 8000. is rts noemde hij het niet onmoge- dat het werkloosheidscijfer in textielsector nog zal oplopen. &n een voorspelling waagde hij 'h nog niet, maar hij zei de in- uk te hebben dat de verwachting t nog meer ontslagen zullen vol- d als er geen regeringshulp komt, onjuist is. zijn ontmoetingen met Van eek-mensen, zei de de directeur- „De mensen waren rus- aanvaardden het ontslag een zekere gelatenheid. Veel sjes zouden graag -weer in de iel aan de slag willen". elen 1343" EERBERICHT k ti Vrij zacht weer 'Het KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: mderiyke bewolking en slechts n daar een bui. Vannacht en mochtend plaatselijk mist. tot matige wind uit ooste- I richting dezelfde of iets ho- 6 temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 APRIL op: 5.49 uur; onder: 19.33 uur. op: 6.59 uur onder: 13.55 uur. 'ater in Katwijk te 5.10 en uur, laagwater te 1.09 en 13.31 nummer bestaat uit 18 pagina's (Van onze Hilversumse correspondent) Bij de bevalling van de prin selijke baby zal een medisch team assisteren, onder leiding van professor dr. W. G. Plate (rechts). Zijn medewerkers zijn dr. J. Drukken (links), arts-spe cialist voor de kindergeneeskun de in Amersfoort, dr. G. M. M. Nijhuis, narcotiseur in Biltho- ven en afkomstig uit Soest en zuster C. L. van Beusekom. Het ligt in de bedoeling, dat profes sor Plate en zuster Van Beuse kom voor de bevalling hun in trek nemen in Drakensteyn. Te gen het tijdstip, dat de beval ling nadert, worden de dokto ren Drukker en Nijhuis gewaar schuwd. Prins Claus Prins Claus heeft gisteren in Den Haag een bijeenkomst van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening bijgewoond en werkte daarna nog in het paleis Noordeinde. Vandaag zal de Prins in Assen een object voor de ruimtelijke ordening be zoeken. Vandaar gaat Lij naar Groningen naar het Academisch Ziekenhuis om de longspecialist professor Orie weer te raadple gen. Mededelingen over de aard van het consult worden niet verstrekt. Dit is een privé-zaak, aldus pen woordvoerder van de R.V.D. De Prins zal in Gronin gen ook zijn schoonzuster en ook ook Prinses Christina die daar studeert, bezoeken. Prinses Bea trix wandelt intussen vaak in de tuinen van paleis Soestdijk en rondom Drakensteyn. Over de activiteiten van haar en haar echtgenoot zullen dagelijks me dedelingen worden gedaan door de Rijksvoorlichtingsdienst in Lage Vuursche, waardoor het werk van de aldaar wachtende publiciteitsvertegenwoordigers zinvoller zal worden. Tot nu toe kwamen dergelijke berichten uit Den lïaag. De R.V.D. zal van gisteravond af in een grotere bezetting in Lage Vuursche aan wezig zijn en haar service-appa raat uit Den Haag naar Lage Vuursche verplaatsen. Prinses Beatrix en Prins Claus zoeken nog steeds naar een nieuwe huismeester. De heer Mastenbroek, die sinds Prinses Beatrix kasteel Drakensteyn be woont deze functie vervulde, heeft per 1 februari ontslag genomen. Zijn vrouw, die kok kin was, werkte ook niet meer voor het prinselijk paar. Prin ses Beatrix heeft voorlopig een lakei geleend van paleis Soest dijk. Het echtpaar Masten broek woont nog in een dienst woning op het landgoed Dra kensteyn. Intussen staan de telefoons in hot perscentrum Lage Vuur sche nog steeds onaangeroerd (links). Akkoord bij het vervoersbedrij f Beide huizen van het Amerikaanse Congres zijn gisteren akkoord gegaan met de resolutie, welke pre sident Johnson het recht geeft de staking, die met ingang van donder dag 95 pet van het spoorwegverkeer in de V.S. dreigt stil te leggen, nog 20 dagen uit te stellen. Eind januari werd al een eerste uitstel van 60 dagen verkregen door instelling van een presidentiële com missie van onderzoek. Deze termijn loopt vandaag om middernacht af. Hierna is er dus gelegenheid voor nadere onderhandelingen om tot overeenstemming te komen. De Teamsters Union en de ver voersbedrijven hebben vandaag beginsel overeenstemming be reikt over de voorwaarden van een nieuwe arbeidsovereenkomst. Deze moeten o.m. nog definitief worden goedgekeurd door de 450.000 leden van de Teamsters Union. Frank Fitzsimmons, algemene vi ce-president van de Teamsters Uni on, zei de werkgevers, die zoals gis teren gemeld uit geprikkeldheid over kleine stakingen het transportbe drijf hadden stilgelegd, verzocht te hebben de leden weer aan het werl te laten gaan, nog voordat de vakbond het nieuwe landelijke con tract met een looptijd van drie jaar heeft goedgekeurd. De voorwaarden van het contract zijn niet wereldkundig gemaakt. Ver moed wordt echter, dat het een .oons- verhoging van 50 dollarcent per uur, gespreid over een periode van drie jaar, zal inhouden. Met dit akkoord is een einde ge komen aan het eerste landelijke ar beidsconflict in het vervoersbedrijf. Doordat dit bedrijf als gevolg van de uitsluiting volkomen stil kwam te liggen, ontstonden overal in de Ver. Staten tekorten aan essentiële goe deren. De K.L.M. mist weei een kist goud. De veiligheidsdienst van de K.L.M. stelt thans een onderzoek in naar de vermissing van een ongeveer 50 kilo wegende kist goud ter waarde van 200.000 gulden. De kist wordt sinds zondag vermist op een vlucht van New York via Aruba naar Cu racao. Het staat niet vast dat de diefstal op Aruba of Curacao heeft plaatsge had. De kist kan ook in New York zijn gestolen. Het goud zou bestemd zijn voor de op Curacao gevestigde banken. Het betrof een zending z.g. transito-goud. De zending kwam ver moedelijk uit Canada.; Vorige week miste de KLM een kist goud ter waarde van een kwart miljoen gulden die van Londen naar Amsterdam moest worden vervoerd. Waarschijnlijk is deze kist in Enge land verdwenen. Een daling van de prijzen van de koffie op de wereldmarkt maakt het mogelijk de consumentenprijzen voor gebrande koffie en poederkoffie te verlagen. Met ingang van vandaag zullen de verkoopprijzen voor gebrande koffie in het algemeen, al naar gelang van de soort, met vier tot tien cents per pakje van 250 gram worden verlaagd. Het potje poederkoffie of oploskoffie van 50 gram zal met acht cents per potje worden verlaagd. (Van onze correspondent in Stockholm) Een in Noorwegen ontdekte spionage-affaire begint propor ties aan te nemen die erop wijzen, dat het hier wellicht een der grootste spionagezaken sinds het einde van de tweede wereld oorlog betreft. Tot dusver zijn twee Noren gearresteerd, maar er worden zeer binnenkort nog meer arrestaties verwacht. De aangehouden Noren zouden een zeer speciale opleiding hebben genoten aan een Oosteuropese spionnenschool. Hun ondermij nende werkzaamheden hebben ze enkele jaren ongestoord kun nen bedrijven. De organisatie zou vertakkingen in geheel noord-Scandinavië hebben. Nachtelijke opdrachten met licht-omslachtige formaliteiten) vormen een deel der werkzaamheden. Nadat enige tijd geleden een aan de Noorse contra-spionage wel bekende barkeeper opdook in Boris Gleb, die vroeger als contactman had gefungeerd in de International Club in Moskou, werden er ook van Noorse zijde agenten in de bars van Boris Gleb geplaatst. Na enige we ken bleek al snel dat het toeristen oord niet alleen als wodka-oase dien de voor dorstige toeristen, maar dat er tevens dingen gebeurden die Noor wegen niet kon goedkeui-en. Het staat volgens doorgaans wel ingelichte kringen in Oslo vast, dat er voor rekening van de Sowjet-Unie een uitgebloeide studie is verricht van de strategisch zeer belangrijke noordflank der NAVO-kustverdedi- signalen en waarschuwingsraketten bestemd voor buitenlandse onder zeeërs die de Noorse fjorden binnen voeren, gecodeerde radioberichten van geheime zendstations naar de opdrachtgevers en samenkomsten met contactpersonen in Boris Gleb, een klein Russisch stadje gelegen aan de uiterst noordelijke grens van Noorwegen en Rusland (en tevens de enige mogelijkheid voor toeristen in Scandinavië om een kijkje achter het ijzeren gordijn te nemen zonder Dodewaard vertraagd Nog niet gezegd kan worden wan neer de eerste Nederlandse (50 me gawatt) kernenergiecentrale in Do dewaard in gebi*uik zal worden ge- In de werkzaamheden by he plaatsen, monteren en onderling ver binden van het reactorvat, de turbi ne, de ketel, condensors, meet- controle-appartuur enz. zijn door verschillende oorzaken nogal vertra gingen opgetreden. De op alle appa ratuur en bij de uitvoering van alle werken toegepaste controle is zeer aanzienlijk. Dit werd meegedeld op een voor lichtingsdag in het centrum van de elektriciteitpi-oducerende bedrijven in Nederland, de Kema te Arnhem. In Amsterdam aangehouden (Van onze A'damse correspondent) Rijksrechercheurs hebben vanoch tend in opdracht van de procureur- generaal in Amsterdam in de Mo- reelsestraat in Amsterdam een man gearresteerd. De arrestant is zeer waarschijnlijk een Russisch staats burger. De persdienst van de ambassade van de Sowjet-Unie deelde vanmid dag mede, dat het de permanente vertegenwoordiger van de lucht vaartmaatschappij Aeroflot betreft, de heer Klugow, die al jarenlang in Amsterdam woont en werkt. De Russische ambassadeur heeft vanmiddag contact opgenomen met liet ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij heeft scherp geprotesteerd tegen de wijze, waarop de heer Klu gow werd aangehouden. De rijks rechercheurs zouden hem zeer ruw hebben beetgepakt en zouden hem zonder commentaar in een auto heb ben gesleurd. (Van onze Haagse correspondent) Bij veel benzinenpompen in Ne derland is vandaag de prijs van de oenzine geruisloos met 0,3 cent per liter gestegen als resultaat van een advies, dat de leden van de Bovag hun organisatie hebben gekre gen. Op 31 maart heeft de minister van Economische Zaken toestemming gegeven tot deze verhoging. Deze prijsverhoging is volgens de Bovag noodzakelijk, omdat de netto winst op de benzine zó klein is ge worden (ongeveer 0,2 cent per liter) dat benzineverkoop voor "ele gara gehouders niet interessant meer is. Ondanks de aandrang, die van Bovag-zyde op de benzinemaat- schappyen is uitgeoefend, om de prijsverhoging voor hun rekening te Labour verloor in graafschapsraden De Britse Labourparty heeft gis teren verliezen geleden by de verkie zingen voor graafschapsraden. De conservatieven behaalden de meerderheid in de raad van Norfolk, waar Labour 11 zetels verloor. In de demissionaire raad waren de zetels geiyk verdeeld. In Monmoushire vei'loor Labour zes zetels aan onafhankeiyke kandi daten en een liberaal, maar behield de meerderheid in de raad. In to taal gaan de inwoners van 59 graaf schappen deze week naar de stem bus. Londen, waar éénzevende van het Engelse kiezerskorps woont, stemt donderdag. De socialisten hebben al 33 jaar een meerderheid in de hoofd stad. gingswerken in de buurt van de poolcii-kel. Voornameiyk biyken de beide spionnen geïnteresseerd te zyn geweest in de verbouwingswerkzaam heden en troepenverplaatsingen, die betrekking hadden op de effectiviteit van de kustverdediging, zowel op de eilandjes voor de kust als in de fjor den. Het is in Noorwegen een bekend feit dat verscheidene fjorden dienst doen als schuilplaats voor een groot deel der Noorse oorlogsvloot, die on dergebracht is in atoomveilige en in de rotswanden van fjorden uitgehou wen bunkers, waar men tevens han gars en een groot deel van het meest moderne materieel der Noorse strijdkrachten heeft gestationeerd. By de laatste duikbootincidenten voor de Noorse kust en in de terri toriale wateren tydens de afgelopen herfst en wintermaanden hebben mynenvegers en onderzeeboot jagers geregeld de stryd moeten opnemen tegen indringers van tot dusverre niet zeker vastgestelde nationaliteit en deze met diepzeebommen uit de Noorse wateren moeten verdryven. (Zie verder pagina 15) Formatiestukken worden openbaar Minister-president De Jong heeft toegezegd, dat alle documen ten, die gewisseld zyn in de achter eenvolgende fasen van de kabinets formatie, direct na het afleggen van de regeringsverklaring onder de leden van de Tweede Kamer zullen worden gedistribueerd. De inhoud ervan kan dan onderwerp van beraadsla ging uitmaken by het debat over de regeringsverklaring. De minister-president heeft dit meegedeeld in antwoord op een schrifteiyke vraag van het tweede kamerlid Den Uyl (P.v.d.A.), die in deze vraag gesteld had dat alge meen behoefte werd gevoeld aan gro tere openheid en controleerbaarheid van de standpunten van formateurs, informateurs, fractievoorzitters en andere adviseurs, ingenomen by de tot stand koming van het kabinet Zoals gemeld zal de regeringsver klaring dinsdagochtend worden af gelegd. Snelle maatregelen gevraagd nemen, zodat de automobilist er niets van zou mei-ken, hebben de maat- schappyen niet toegegeven. In het advies, dat de garagehou ders-organisatie haar leden per brief heeft doen toekomen, wordt er op gewezen, dat de kans bij niet opvol gen ervan niet groot is. dat de ben zineverkoop in de toekomst rendabel biyft. De automobilist zal overigens van de prijsverhoging niet veel merken, want zy bedraagt by een gemiddelde tanking van 20 liter niet meer dan 6 cent. De benzinemaatschappyen zullen naar het zich laat aanzien him con tractanten niets in de weg leggen, want de verhoging van 0,3 cent per liter valt binnen het kader van het I staatssecretaris De Meyer, toege- geoorloofde. zegd dat spoedig maatregelen zouden Het bestuur van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf heeft in een brief aan de voorzitters van de twee de kamerfractie van de KVP, PvdA, VVD, APR, CHU en D'66 de aan dacht gevestigd op de verontrustende werkloosheid onder de jeugdigen, die in het kader van het leerlingen stelsel onder auspiciën van de stichting in opleiding zyn voor de verschillende bouwberoepen. Van de 13.000 by de stichting in geschreven leerlingen waren op april ongeveer 1300 (derhalve 10 pro cent) werkeloos. De werkloosheidsper centages zyn van streek tot streek verschillend. In het westen van het land is ongeveer 2 procent der leer lingen werkloos. In het noorden, oosten en zuiden van het land kun nen enkele gebieden worden aange wezen, waarin het percentage werk loze leerlingen 30 en hoger bedraagt. Het behoeft geen betoog, aldus de brief, dat deze situatie zeer ernstige gevolgen heeft, zowel voor de jeug digen zelf, van wie velen nu reeds maanden geen werk hebben en der halve hun vakopleiding onderbroken zien, alsook voor het gehele bouwbe- dryf, dat de vereiste aanwas, nodig voor het continueren van een vak bekwaam werknemersbestand voor de toekomst, in gevaar ziet gebracht Vele leei-lingen hebben inmiddels de bedrijfstak verlaten of overwegen zulks te doen. De situatie wordt nog ernstiger als binnenkort enige duizenden jeugdi gen de lagere technische scholen zul len verlaten. Verwacht mag worden •len hunner, die op deze scho- zyn voorbereid op de opleiding volgens het leerlingenstel.se) voor de verschillende bouwberoepen, hetzy niet aan de slag komen, hetzy als nog een buiten het bouwbedrijf lig- genu beroep kiezen. Reeds op 1 februari heeft de re gering, by monde van de toenmalige worden getroffen om de vakopleiding te waarborgen. Tot op heden is echter van over heidswege geen enkele maatregel van wezeniyke betekenis getroffen. ADVERTENTIES volle maantjes niet duur «reI heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 12 April 1867; Men zal zich zeker nog wél herinneren dat bij hel feest der oud-strijders van 1815 eene marketenster was, gekleed in het costuum dat zij op het slagveld had ge dragen. Zij leeft nog en had dezer dagen het voorrecht met haar man, die ook bij Waterloo heeft gestreden, hare 55-jarige bruiloft te vieren. De vereeniging tot bevor dering van fabriek- en hand- werk-nijverheid in Neder land, afd. 's-Hage, houdt he den eene vergadering, waar ;n de heer Yserman de mo- relijkheid der luchtvaart zaï betoogen. Spreker zal tevens het ontwerp geven van een 'uchtschip.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1