kunst KI Speek wilde na moord Chicago verlaten SPIJKERSCHILDERIJ IN NEDERLANDS PAVILJOEN Op 4 mei congres van 'Nederland-VredelancF Ceylonees vredesplan voor Vietnam-conflict DAG 11 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD ypExpo in Montreal het fraaie uitzicht over de St. Laurens rivier en Montreal, een al hamerend op haar knieën rondkruipende kunstenares thans grote aandacht in de Canadazaal van het Nederlandse - oen op de Expo '67. Bé van der Heide is, voortdurend luid- g spijkerend, een wat aparte verschijning onder de tallozen, ze laatste weken vóór de opening van de Canadese wereldten- 1 elling hard aan het werk zijn om alles voor deze monster-show ie puntjes voor elkaar te krijgen. jaar geleden na haar stu- de Kunstacademie in En- naar Montreal geëmigreerde p der Heide is namelijk al een .10-, [bezig met het maken van een °- 4 vierkante meter groot spij Hnen, die aan arabesken doen f hamert zij spijkers van ver- pde afmetingen en verschil- e^jmetalen (ijzer, koper, etc) iag. of schuin in een lichtgrijze ÏT-matie kunstschilder iel; (rrit van Duffelen alle stilte is gistermiddag op [veld gecremeerd het stoffelijk not van de kunstschilder Gèv- Duffelen, die de laatste 12 in Bloemendaal woonde. Hij (d daar vorige week in de leef- 11 In 77 jaar. Van Duffelen, een jig en talentvol schilder, werd pér iember 1889 in Rotterdam ge- Hij studeerde aan de Acade- |or Beeldende Kunsten en kreeg tot 1917 als bijzondere on- jeiding de koninklijke subsidie, (erken hangen a.o. in het Ge- emukeum in Dordrecht, het lm Boymans in Rotterdam en 10 rentenkabinet in Amsterdam. FVlwas leraar aan de opleiding Jkenleraren in Amsterdam. Hij igj veel, schilderde vooral strand en exposeerde regelmatig. ADVERTENTIE Tip voor 5,-iandiger huishouden «DE SNEUE EEUKEH- bBOSCHAAL '(niet meer schuiven met gewichten) Hel is 100 gram boter? 20 gram Wat weegt een kopje rijst? pr schuiven met gewichten lu het onmiddellijk af op de lo Salter keukenweegschaal, i 6 typen met verschillend 'ermogen. Stuk voor stuk iie-snelwegers". Het afge- model is verkrijgbaar in wit lof blauwe kunststof. Weegt ;g. Bakje tevens "maatbeker" 'loeistoffen. Prijs f 29,75. An- rkeetypen van f 10,50 tot f 39,75. achtergrond bestaande uit lagen zachtboard en multiplex. Zij gebruikt voor haar schepping spijkers, in grootte variërend van 1% bot 20 cen timeter, met een totaal gewicht van 250 pond. Op de grond van de Cana dazaal ontstaat zo uit vele duizen den spijkers een metaalrelief van 3.40 bij 4.20 meter, welk abstract kunstwerk binnenkort een van de wanden van plafond tot vloer zal, be slaan. Behalve dit spijkerschilderij van Bé van der Heide zullen als uitingen van hedendaagse Nederlandse kunst op de Expo o.a. te zien zijn een door cartoonist Opland geschilderde cul turele wand in de officiële receptie ruimte en een fotowand van Oas Oorthuys elders in'het paviljoen. N.K.V. wil: kc\leiöo^pp U.S.K.0. weer Stendhalprijs voor Pierre D'Hareourt 2 1k 190 I.M. uit de zorgen Het Utrechts Studenten Koor en Orkest (USKO), dat eind vorig jaar een tournee door Italië maakte en als gevolg van het noodweer op de terugreis te kampen kreeg met een financieel tekort van f 13.000, is nu weer uit de moeilijkheden. Het 75 man tellende studentenge zelschap moest Italië per oharter- vliegituig verlaten, aangezien de reis per bus tengevolge van het slechte weer te grote risico's met zich mee zou brengen. De f 13.000 werden zo lang voorgeschoten door een ver voermaatschappij De studenten hebben daarna een noodfonds opgericht dat vele activi teiten ontwikkelde. Bovendien wer den extra concerten en collecten ge houden. die in totaal f 6.000 oplever den. Aan subsidies en andere inkom sten werd nog eens f 4.000 ontvangen. De nog te betalen f 3.000 wilden de studenten aanvankelijk uit eigen zak betalen, maar het ministerie vn Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk schoot te elfder ure nog te hulp door een positieve reactie op een subsidieverzoek van het USKO. De f 3.000 van het ministerie maakte het totale bedrag compleet. „Impressies" van Job Sanders oogstte succes Het ballet „Impressies" van Job Sanders heeft gisteravond in «e Kon. Schouwburg in Den Haag zijn première beleefd. Het werk 's geba seerd op „Seven studies" van Gün- ther Schuller. Evenals de componist had de choreograaf zeven schilderij en van Paul Klee als uitgangspunt genomen. Joop Stokvis had de decors en kostuums voor dit ballet ontworpen. Voor de kleuren had ook hij zich laten inspireren door het werk van Klee. „Impressies" werd door leden van het Ned. Danstheater gedanst op ge reproduceerde muziek: voor de ge wenste bezetting bleek de orkestbak te klein. Het ballet werd uitgevoerd door: Willy de la Bije, Anne Hyde. Jaap Flier. Gemma Exmann. Yteke Waterbolk en Nils Christe. Het premièrepubliek bracht na af loop de danseressen en dansers en de choreograaf staande een ovatie. Op deze balletavond werden voorts gedanst: Madrigalesco van Benja min Harkarvy, op muziek van An- thonio Vivaldi, „Casse noisette" van Ivanow, op muziek van Peter Tsjai- kowski en „Opus 12" van Hans van Manen, cp muziek van Bélan Bartök. De Franse schrijver Pierre D'Har eourt. die als kroniekschrijver ver bonden is aan het Britse zondags blad „Observer", heeft gisteren in Parijs de eerste Stendhalprijs gekre gen voor zijn werk ,.Le veritable en- nemi". In deze autobiografische ro man over de concentratiekampen stelt de schrijver, die reeds )5 jaar in Engeland woont, dat de intelligen tie en het scheppend vermogen in de kampen ten onder gingen en dat alleen de menselijke waarde overbleef. D'Hareourt krijgt een medaille niet het portret van Stendhal, de volle dige werken van Shakespeare in het Engels en de eerste twee tot dusver verschenen delen van een nieuwe uitgave van de verzamelde werken van Stendhal. De Italiaanse schilder Walter Madoi maakt een ongebruikelijke fresco voor een kerk, waarop ge toond wordt hoe Paus Paulus VI zijn vredesboodschap richt tot de staatslieden Mao Tse Toeng, Sa- ragat, Johnson, De Gaulle, Er- hard en Wilson. Geheel links de Paus. Rijksdienst voor industrialisatie en werkgelegenheid Het Nederlands Katholiek Vakver bond pleit in zijn blad Ruim Zicht voor industrialisatie en werkgelegen- vuor industrialisatne en werkgelegen heid, als een toporgaan boven de re gionale commissies en de provinciale contactorganen. Het NKV denkt aan een soort planologische dienst, maar dan voor het economische patroon van Nederland. Deze nieuwe rijksdienst, aldus Ruim Zicht, zou zich moeten bezighouden met de bestudering, planning, stimu lering en coördinatie van alles wat er op het gebied van de industriali satie, werkgelegenheid en arbeids marktpolitiek gebeurt en nog moet gebeuren. De dienst zou zaken die nu ressorteren onder verschillende ministeries en instanties kunnen overnemen, zoals de stimulering van nieuwe industrievestigingen, automa tisering, herscholing en aanvullende werkgelegenheid. Vuurgevechten in Korea Ongeveer 30 kilometer van de plaats waar vorige week Amerikaanse in fanteristen vier Noordkoreanen neer schoten, die de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea waren binnengedrongen hebben gis teren vuurgevechten plaats gehad tussen Noord- en Zuidkoreanen. Hierbij zijn eveneens vier Noordko- ïeanen gedood. Sinds het begin van dit jaar zijn bij grensincidenten nu in totaal 12 Noordkoreanen doodge schoten. De tragische dood van acht verpleegsters Richard Speek, wie ten laste ge legd wordt acht verpleegsters ver moord te hebben, heeft, volgens ge tuigen die maandag in het proces in Ploria (Illinois) aan het woord kwa- Plannen van dr. Lastpost (Van onze Haagse correspondent) Wanneer de 77-jarige J.J.L. van Zuylen (dr. Lastpost) donderdag 4 mei zijn zin krijgt, zullen er die dag ruim 8.000 vredelievende Nederlan ders in het Circus-theater in Sche- veningen een congres bijwonen van de onlangs opgerichte „Nationale stichting Nederland-Vredeland", die tot voornaamste doel heeft het ver anderen van de militaire dienstplicht in burgerdienstplicht. Voor dit con gres wil de heer Van Zuylen enkele vooraanstaande Nederlanders, onder wie de Koningin, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en kardi naal Alfrink uitnodigen. Ook zal hij contact zoeken met Oe Thant, secretaris-generaal van de V.N., die 22, 23 en 24 mei in Brus sel is en die hij daar zal ontmoeten om hem zijn vredesplan te vertellen en hem uit te nodigen voor het con gres in het Circustheater. Als her kenningsteken zullen de aanwezigen op dit congres een witte band van 10 centimeter op de linkermouw moe ten dragen. De heer Van Zuylen, die toegeeft, dat hij zichzelf heeft beschouwd als de stem van het Nederlandse volk heeft op de actie „ontwapend Neder land", 120.000 brieven en briefkaar ten ontvangen. Ze zijn afkomstig van een groot gedeelte van de Neder landse bevolking, dat evenals de heer Van Zuylen pleit voor een Neder lands vredeskorps, dat de ogen moet openen van andere landen. Met de onlangs opgerichte stich ting hoopt de heer Van Zuylen in vloed uit te oefenen op de vertegen woordigers van de politieke partijen. Waarom? „Omdat de defensie op het ogenblik waardeloos is. Men be steed hiervoor acht miljoen per dag. En dan de NAVO, een instituut van generlei waarde. Neen, men moet be ginnen met daarop 10 procent te be zuinigen. De naam „minister van Defensie" moet vervangen worden door minister van „Opbouw Vrede lievendheid", aldus de heer Van Zuy len, die met zijn vredesbeweging een pressie wil uitoefenen op het beleid van de regering. Verdere plannen van de heer Van Zuylen: een eigen kantoor voor de stichting. Als dit bereikt is, trekt de heer Van Zuylen zich terug en laat het vredelievende plan aan zyn an dere medewerkers over. „Want", zegt hij, „Ik ben tenslotte 77 jaar en wil er niet aan dood gaan". Dat zijn de indrukwekkende plan nen van de heer Van Zuylen, die onlangs in het programma „Voor de vuist weg" zijn idee voor een „vre desplan" kon lanceren. Gisteren noodde hy de pers om kennis te ne men van de resultaten en van ver dere, hier en daar nogal pretentieu ze projecten. Dit was nadat hij op 14 juli 1966 in een slaapzaal de verpleegsters ingevuld. „Hij schreef de naam Da rner, receptioniste in het Raleigh ho tel in Chicago, zei dat een nieuwe gast zich op 14 juli om 16.45 uur had laten inschrijven. Zij wees hierbij naar Speek, die ontspannen zat te luisteren. De officier van justitie Martin vroeg naar de naam, welke op het overnachtingsformulier was inguvuld. „Hij sclu-eef de naam Da vid Slayton op", antwoordde de ge tuige. Speek vertelde zij, had 10 dol lar voor logies gedurende een week betaald. Volgens getuigenverklaring was dat de tweede maal In twee da gen dat Speek voor een week vooruit logies in Chicago betaalde. De eerste maal was op 13 Juli bij de Shipyard Inn. Bod op Walvisvaart van 320 procent Commissarissen en directie van de Ned. Mij voor de Walvisvaart N.V. delen mede dat principiële overeen stemming is bereikt over een bin nenkort door de Nederlandse Over zee Bank N.V., de heren Pierson, Heldring en Pierson en de heren Mees en Hope, namens principalen uit te brengen bod van 320% netto in contanten op het gehele uitstaan de kapitaal van de vennootschap. Commissarissen en directie zyn van mening dat aanvaarding van dit bod in het belang van aandeel houders is. Op de oprichtersbewijzen zal geen bod worden uitgebracht. Nadere bij zonderheden zullen op korte termijn volgen. (Het geplaatste aandelenka- pitael van de N.V. Walvisvaart be draagt f 3 min. De beurskoers op 10 april was 305 tot 310 Red L.D.). Rechts op de foto de kroon getuige uit het proces-Speck. Het is de Philippijnse verpleegster Corazon Amurao, de enige van de verpleegsters, die de aanslag overleefd heeft. Links haar moe der. De aanklacht tegen Speek steunt voornamelijk op de vingerafdrukken die In het verpleegsterstehuis zün ge vonden en de herkenning van Speek als de moordenaar door miss Cora zon Amurao, een verpleegster uit de Philippijnen, de enige die de massa moord overleefd heeft. De getuige Lunsford vertelde dat Speok hem 15 Juli gezegd had, dat hij die avond met een vracht-trein naar Dallas wilde proberen te komen. Uit eindelijk was Speck e cl iter met hem en een vriend meegegaan naar het Starr hotel, waar Lunsford hem de volgende dag om 20 uur 's avonds met bloedende armen in zijn kamer had aangetroffen. Speek gaf als ver klaring dat hij tegen een ruit geval len was. De politieagent Burns vertelde de Jury dat hij 17 juli rond 12.10 uur een telefoontje van het Starr hotel had gekregen, dat iemand gewond was. De agent had Speek aangetrof fen op een bed dat vol met bloed zat. Op de grond lag een gebroken wijnfles. Hij wist toen echter niet dat het Speck was, want bij de receptie liad men de naam van de gast op kamer 584 opgegeven als P. Bryan. Burns en een collega brachten de man ter behandeling van een diepe wond naar het ziekenhuis. Volgens de politieverklaring was het duide- lijk dat de man een poging tot zelf moord had gedaan. Het openbaar ministerie probeert uit het onderzoek een Juist overzicht te kragen van Specks activiteiten in de uren van de moord. Premier Senanajake van Ceylon heeft een conferentie tussen de Zuidvietnamese regering, het Natio nale Bevrijdingsfront (Vietcong) en Noord-Vietnam voorgesteld om te spreken over een wapenstilstand. Dit is gisteren gezegd in een nota van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Colombo over de bespre kingen tussen Senanajake en secre taris-generaal der VN Oe Thant, die twee dagen op Ceylon is geweest en vandaar naar Nieuw Delhi is ver trokken. Volgens de nota heeft de Ceylonese premier zijn ambassadeur in Peking, Goenawardene, naar Hanoi gezon den voor informele besprekingen. De Ceylonese regering gaat van het standpunt uit, dat de binnenlandse aangelegenheden van een land „uit sluitend een zorg zijn van het volk van dat land en dat generlei inmen ging van buitenaf kan worden ge rechtvaardigd". Daarom heeft de premier voorgesteld de binnenlandse aangelegenheden van Vietnam te la ten regelen door de regering-Ky, het Nationale Bevrijdingsfront en de re gering van Noord-Vietnam. Ceylon gelooft niet in kunstmatige verdeling van landen, aldus de no ta, waarin voorts wordt voorgesteld Ceylon te gebruiken als een neutrale plaats van samenkomst gewenst wordt. waarbij ook de kwestie-Vietnam ter sprake kwam. Thant noemde in een rede op het banket, ter zijner ere ge geven, de oorlog in Vietnam een van de barbaarste uit de geschiedenis. HJ achtte het gevaar niet uitgesloten dat het conflict zou uitgroeien tot een oorlog op grotere schaal. Oe Thant zal woensdag de Jawa- harlal Nehroe-prijs voor bevordering van het begrip tussen de volkeren in ontvangst nemen. Gevechten Neliroe-prijs Kort na zijn aankomst in New Delhi had Oe Thant een onderhoud met premier Gandhi van India, Het Amerikaanse opperbevel maakt melding van een scherpe toe- j neming van het aantal grondacties in Zuid-Vietnam. In de afgelopen 24 uur zijn 315 man van de vijand ge- sneuveld bij verspreide gevechten. De eerste drie B52-bommenwerpers zijn van Guam overgevlogen naar Thai land. Tijdens de vlucht hebben ze 80 ton bommen neergeworpen op een plaats waar een kamp van de Viet cong werd vermoed op 50 km van Saigon. Zuidkoreaanse eenheden in het kustgebied ten noordoosten van Sai gon zijn vanmorgen vroeg aangeval len door eenheden van twee batal jons guerrilla-strijders. De aanval lers. naar schatting meer dan 200 man, hebben bij het aanbreken van de dag een compagnie Zuidkoreanen twee uur lang onder vuur gehouden. Met artillerie en een rondcirkelend vliegtuig werden de aanvallers ver dreven: ze lieten 36 doden achter. De verliezen van de Zuidkoreanen wor den matig genoemd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9