Exportstijging en planten 20 bloemen procent Veel makreel aangevoerd Humphrey hartelijk in Washington begroet Redder J. Vink nam afscheid extra Totale omzet rond f251 miljoen KAMP HOUTRUST '67 Jachthaven voor de Braassemermeer5 5 nv J. W. Pik overleden Nieuw droogdok vooi haven IJmuiden PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 APRIL 1967 j Dr. A. J. Verhage tijdens vergadering van de Nederlandse Bloemisterij Blijkens het jaarverslag van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, die gisteren in Utrecht haar jaarvergadering heeft gehouden, hebben de Ne derlandse veilingen in het af gelopen jaar aan snijbloemen en potplanten een omzet be haald van rond 251 miljoen gulden, tegen ruim 211 miljoen in 1965. De totale export over 1966 bedroeg ruim 196 miljoen gulden, tegen ruim 163 miljoen in het jaar daarvoor. West- Duitsland was met 132,6 mil joen verreweg de grootste af- ADV ËRTENTIE palet voor uw vacantie van 7 t/m 12 april a.s. in de Houtrusthallen, Den Haag. GEOPEND: werkdagen 12.0022.30 uur, zat. en zond. 10.0022.30 uur Uw laatste kans voor een compleet overzicht van tenter! bungalows/caravans/zeil- en motorboten/kampeermeubilair/ kampeerkeukens/kampeervoe- ding/watersportbenpdigdheden sport- en vakantiekleding/ sportartikelen en vele bijzon dere attracties, o.a: een groot se show van land-, zee- en luchtmacht, i KAMP HOUTRUST'67 Zoals uit de openingsrede van de voorzitter der vereniging, dr. A. J. Verhage, bleek, heeft de exportsty- ging met twintig procent, zoals die zich In 1966 heeft voorgedaan, zich in de eerste twee maanden van 1967 voortgezet. Dr. Verhage verklaarde de indruk te hebben, dat de aarzeling, die in de conjuncturele ontwikkeling is opgetreden, weinig invloed heeft gehad op de verkoop op de binnen landse markt en in de belangrijkste afzetgebieden in het buitenland. De heer Verhage sprak de hoop uit op een zo spoedig mogelijke totstand koming van een verordening voor gemeenschappelijke politiek voo sierteelt, waarvoor de Europese missie inmiddels een ontwerp bij de raad van ministers heeft ingediend In dit verband merkte hij spijtig op dat verscheidene wensen van het in- ternationael georganiseerde bedrijfs leven op het gebied der bloemisterij die bij herhaling onder de aandacht van de oommissie zijn gebracht, dit ontwerp niet zijn vervuld. Het internationale overleg tussen de bedrijfsorganistties van producen ten en handelaren zal ernaar moeten streven om na de totstandkoming van de verordening, ook deze punten in een gemeenschappelijk beleid vast gelegd te krijgen. Niettemin moet de verordening zelf voor een toekomstige ontwikkeling van produktie en han del In bloemisterüprodukten van gro te betekenis worden geacht, daar zij vrijheid van het handelsverkeer bin nen de EEG zou brengen en een nor male ontwikkeling van de bloemis terij, zonder scheefgetrokken verhou dingen binnen de gemeenschap, zeer zou bevorderen, aldus dr. Verhage. Wat de zgn. derde landen betreft, merkte de voorzitter op, dat welis waar de invoer uit bepaalde derde landen, vooral subtropische toeneemt, maar dat de afzet naar andere derde landen binnen Europa voor de EEG- markt van grote betekenis is. In dit verband noemde hij Engeland, Zwe den. Zwitserland en Oostenrijk. Ge zamenlijk moet getracht worden de ze afzet verder te ontwikkelen. Maat regelen om dit zonder verstoringen te doen, heeft tot nu toe alleen Ne derland genomen, bijvoorbeeld door de betalingsregeling en het verbod van commissiehandel naar bepaalde landen. Het lijkt noodzakelijk, zo vervolgde dr. Verhage, dat dergelijke maatre gelen nu door de gemeenschap wor den overgenomen. Van nog groter be tekenis zou het zijn, wanneer het mogelijk zou worden de Europese derde landen in de gemeenschap te betrekken en kasplanten In hanen heeft. De beleid is gebaseerd, snelle toeneming van de export der zouden ondergaan. Nederlandse produkten is vooral mo gelijk gemaakt door de ^nemende T>1 kwaliteiten, die in 'n zeer gevarieerd AflllUIUglv sortiment aan de markt worden ge bracht. Wanneer wij dit uit het oog zouden gaan verliezen, aldus dr. Ver hage, dan valt te vrezen dat onze concurrentiepositie ten opzichte van de overige van de EEG-produktie verzwakt zal worden. Verder merkte dr Verhage op, dat naast de kwaliteit en het sortiment ook de concentratie van het aanbod op de veilingen de afzetpositie van de Nederlandse bloemisterij zeer heeft versterkt. Nu wordt beraad gevoerd of voor bepaalde andere produkten de normale veilingverkoop nog de juiste afzetmethode is. Concentratie van het aanbod op de veilingen met verkoop over de klok behoeft echter, in tegenstelling tot wat bij groente en fruit valt te voor de bloemisterij geen verstorin gen op te roepen. Beraad 'hierover echter binnen de vereniging noodza kelijk en voor de komende jaren zal een beleid dienen te worden uitge stippeld. Daarbij moet men zich ei wel van bewust zijn dat het noodza kelijk is dit beleid te wijzigen, wan neer de omstandigheden waarop dit Naast het vraagstuk van uitbrei ding van de afzet, roerde de voorzit ter ook de structurele en planologi sche vraagstukken aan, die voor de hele Nederlandse tuinbouw de vraag opwerpen hoe de produktie, vooral in het westen van het land, In de toe komst mogelijk zal zjjn en zal kun nen worden uitgebreid. In het kader van de Nederlandse Tuinbouwraad wordt hierover overleg gevoerd met de andere tuinbouwor ganisaties, terwijl deze vraagstukken ook betrokken worden in het overleg met de centrale lanbouworganisaties. Ik geloof, zo zei dr. Verhage, dat wij begrip moeten opbrengen voo pogingen om de industrieën en volkingsagglomeraties zo goed moge lijk in ons land te verwerken, r aan de andere kant mogen wij de planologen begrip verwachten onze problemen. De export van bloemistcrijgewassen stijgt jaar voor jaar sterk en kan een belangrijke bijdrage leveren een gezonde opvoering van het wel vaartspeil in ons land. ADVERTENTIE kamerbreed EEN KEIJZER TAPIJT Jaarvergadering Het was heel begrijpelijk, dat de Jaarvergadering van de W.V. „Braas semermeer" zeer druk bezocht was, gezien het feit, dat men deze zomer voor het eerst de nieuwe jachthaven ..Noorderhem" in gebruik zal kunnen nemen. De aanwezigen, waaron der vele dames, die de zaal van „De Woelige Baren" te Roelofarendsveen tot de laatste plaats vulden, werden door de voorzitter, de heer E. R. Behrend, hartelijk welkom geheten. Na behandeling van de diverse Jaarverslagen gaf de heer Behrend, nog steeds als penningmeester het beheer voerend over de financiën der vereniging totdat de Noorderhem „rond" zal zijn, een uitvoerig over zicht van al hetgeen zich in het af gelopen jaar weer op financieel ge bied in de vereniging heeft afge- iVpl en iree der visserij Kwaliteit I Dr. Verhage herinnerde er nog aan, dat Nederland slechts ongeveer van de EEG-produktie van bloemen Zevenenveertig jaar gevaren op Noordwijkse reddingsboot gevangen. Hieronder zou zich nogal veel kleine makreel bevinden. Er werd vrij veel makreel in premie- kistjes aangevoerd. De prijs van ma kreel varieerde van f 12 tot f 40 per kist. Verse haring was eveneens prlj zlg. ■n aan de behoefte van, verse haring te voldoen werd dit artikel uit Noorwegen ingevoerd als oevro- ren haring. Uit Denemarken kwam verse haring en makreel. De export van gezouten haring vond in hoofdzaak plaats naar Bel gië en West-Duitsland. Volgens de gegevens van de Deinst van de Ne derlandse Haringcontrole bedroeg de export in de week van 20 t/m 25 Maart te Katwijk 569 vaten (van 100 kg netto). Scheveningen 793 va ten, Vlaardingen 614 vaten. Totaal 1876 vaten. In de overeenkomstige week van 1966 was dit exportcijfer 2942. De uitvoer van gerookte haring on der rljksvertificaat bedroeg in bo vengenoemd week 7374 kg netto (vj. 14.087 kg netto). Er vindt nog regel matig aanvoer van koopharing uit Schotland plaats, doch de animo hiervoor wordt minder omdat oe kwaliteit terugloopt. By de haringexporteirs ls het rus tig. De inleggeryen hebben redelijk werk, doch om aan de goede grond stoffen te komen ls nog moeiiyk. De binnenlandse hande. heeft een redeiyke vraag naar goede maatjes haring. speeld. De haven ligt thans geheel compleet verhuurd met ligplaatsen en by de financiering van dit plan< is de vereniging juist met de hakken over de sloot gekomen. Maar zonder enige accommodatie, zonder eigen home is de haven nog weinig aan- trekkelyk. Reeds is een beroep ge daan op de leden voor een obligatie lening voor de verwezeniyking van de verdere plannen, doch de reacties daarop zün nog betrekkeiyk gering geweest. Een commissie van drie le den zal nu op pad gaan om de leden te vragen ook hiervoor de vereniging te steunen. Drie leden waren aan de beurt >>an aftreden, waarby het ere-lid, del heer J. N. van der Meer, één jaar' voor het vyf tig jarig bestaan der ver eniging. De voorzitter zei, dat de heer v. d. Meer al eens meer be dankt had, doch steeds door het be stuur teruggewonnen was. Nu even-, wel niet. Hy herinnerde eraan, dat de heer Van der Meer één der op. richters van de vereniging is en tot een luttel aantal jaren steeds, voorzitter is geweest. Desondanks bleef hij bescheiden op de achter-l grond. Als herinnering aan deze lan ge dienstverlening aan de vereniging had het bestuur gemeend de heei Van der Meer. die reeds ere-lid werd by zyn aftreden als voorzitter, het verenigingsinsigne met gouden ondergrond te moeten aanbiédea Terwyl de voorzitter hem dit on derscheidingsteken opspeldde, betuig de de vergadering door harteiyk en, luid applaus haar instemming met deze geste. De heer J. A. van der Heiden werd ervolgens by enige kandidaatstel ling tot zyn opvolger gekozen, ter-, wyi de heren E. R. Behrend en M. Rj van der Veld als herkozen werden verklaard. Nadat de uitloting had plaats ge- onden van de laatste aandelen in de eerste obligatielening tot aankoop de „Noorderhem", werd het wed- strydprogramma voor het a.s. sei- als volgt vastgesteld: 2223 april Primus inter Pares-wedstryder der nationale kampioenen 1966; 2t tot 21 mei Voor-Braassem; 8 t/m li juli: Braassemweek; 30 sept1 okto- Na-Braassem. Verder zullen de wedstrydleider, dr. F. C. di Vos .vertelde ook enkele kampioens-j wedstrijden door het Verbond op het Braassemermeer worden verzeild ter. wyl op enkele weekends nog onder linge wedstrijden zullen worden ge houden. Hierna had de prysuitreiklnj r_aats van de vorig jaar gehouden onderlinge wedstrijden, waarby d^ Nero-wisselbeker in handen kwart, de heer J. Bulk sr. en de Van Kampenhout-wisselbeker aan d» heer A. F. P. M. Temminck, werd uitgereikt. President Johnson heelt de Ame rikaanse vice-president Hum phrey gisteren bij zijn terugkeer van zijn Europeses reis in Wash ington een grootse ontvangst be reid. Humphrey werd met kanon schoten begroet en op het terrein van het Witte Huis waren vele ministers, leidende Congresleden en topjunctionarissen aanwezig. De foto hierboven geeft het ogen blik weer waarop mevr. Johnson de vice-president begroette. Het optreden van linkse ele menten in Parijs tijdens het be zoek van Humphrey heeft de stemming onder de Amerikanen ten opzichte van Frankrijk er niet vriendelijker op gemaakt. Een groepje jongelui gaf aan dit gevoel van onbehagen uiting door op de trappen van het Franse consulaat in Boston een Franse vlag in brand te steken. Overigens was Humphrey zeer doel van mijn reis was:: luisteren, kijken en leren", zei hij. „Ik heb een nieuw West-Europa gezien Dat Europa getuigt van de juist heid van ons beleid in verleden en heden en van het talent en de ijver van de mensen en staten van dat werelddeel. Twintig jaar geleden hoopten we slechts op een opgeleefd Europa. Onze ver wachtingen zijn overtroffen. Onze vrienden in Europa blijven goede vrienden, en wij hebben werkelijk zijn reis. Het reden voor optimisme. De heer Jac. Vink uit Noordwyk heeft na een prachtige staat van dienst in „Seinpost" afscheid geno men van de Kon. Noord-Zuid-Hol landse Reddingsmaatschappy. Niet minder dan 47 jaar heeft hij deel uitgemaakt van de bemanning van de reddingsboot. Toen hjj voor het eerst opstapte was dat nog een boot met roeikracht; eerst veel later kreeg Noordwyk de uitstekend ge outilleerde motorstrandreddingsboot „Kurt Carlsen". Drie schippers heeft <'.e heer Vink meegemaakt: hy begon onder Dirk Admiraal, daarna voer hy onder schipper Jan van der Niet en tegen woordig by de heer C. van den Berg. In al die jaren heeft hy slechts één keer de boot gemist. Dat kwam, om dat hy by het uitvaren van de boot in Amsterdam werkte. Het was dus volmaakt overmacht, maar toch stond Vink's pet bar verkeerd toen bleek, dat de reddingboot zonder hem zee had gekozen. Ter gelegenheid van zyn 35-jarige trouwe dienst ontving de heer Vink een koninkiyke onderscheiding. Hy is nu 69 jaar en thans achtte hy de tyd gekomen om zyn plaats in de boot aan een jongere af te staan. Het afscheid van de bemanning van de „Kurt Carlsen" in Seinpost werd bygewoond door de directeur van de K.N.Z.HE.M., de heer Chr. van der Zweep, de hoofdinspecteur van de maatschappy, de heer Kleyn, voorzitter van de plaatselijke burgemeester mr. J. M. Bonnike en de commissarissen dr. J. van Nes, N. van Beelen, N. Schim mel en N. Hellenberg. Burgemeester Bonnike getuigde in een toespraak van zyn waardering voor de trouw van de heer Vink aan reddingsboot en bemanning. De heer Van der Zweep overhandigde aan het scheidende bemanningslid de herinneringsmedaille voor vele jaren trouwe dienst aan de KNZHRM. Van de bemanning en de plaatse- lyke commissie kreeg de heer Vink een fraaie barometer. Schipper Van den Berg haalde in een hartelyk toe spraakje nerinneringen op uit de 37 jaar, dat hy samen met deze vete raan op de boot had gevaren. Mevr. Vink deelde met bloemen in de haar man toegezwaaide lof. Tractordrij ver A. Vink bood een gemonteerde serie foto's als herinnering aan. Op deze afscheidsavond vertoonde Cees van der Meulen, de befaamde zeefotograaf, een paar honderd van zyn unieke dia's over het reddings wezen en de zeesleepvaart. Paul Barnhoorn zorgde eveneens voor een bUzondere attractie. HU draaide een film uit de oude doos met onder meer zeldzame opnamen van de roelreddingsboot. In dit pro gramma van zo'n 35 jaar geleden was de heer Vink er letterlijk by. Ongetwyfeld zal hij zyn KNZHRM- loopbaan weer opnieuw beleefd heb ben. Syrische klacht over Israël in Veiligheidsraad Syrië heeft Israël beschuldigd v het gebruik van napalmbommen te gen de Syrische burgerbevolking tij dens de hevige gevechten van vorige week vrydag by het Meer van lilea. De Syrische afgevaardigde by de V.N., dr. Tomeh, heeft de Veilig heidsraad een brief geschreven, waarin hy zegt dat Israël de dood van mannen, vrouwen en kinderen op zyn geweten heeft. Hy vroeg ech ter niet om een optreden vai Veiligheidsraad. De bevelhebber van de Israëlische luchtstrydkrachten, kolonel Hod, is bevorderd tot brigadier-generaal. De bevordering houdt verband met het luchtgevecht van vorige week vrydag toen, volgens Israëlische mededelin gen, zes Syrische Mig-21-straaljagers werden neergeschoten door Israëli sche „Mirages". correspondent rusthuis in Ryswyk is op 92-jarige leef tyd overleden de heer Jan Willem Pik. auteur van een reeks geschiedenisboeken voor het lager en middelbaar onderwys. Vooral zyn boeken voor het middelbaar on derwijs werden in de jaren 1920— 1950 veel gebruikt op de middelbare scholen in ons land. In totaal schreef de heer Pik on geveer twintig geschiedenisboeken in veertig jaar. In de j; werkte hy enige tyd sa Schimmel. Lastercampagne tegen theologen De Zuldafrikaanse professor In di theologie Adriaan Pont heeft dooi f middel van een lastercampagne, two andere theologen langzaam trachtei j te vernietigen, zo ls gisteren ln ht hoge gerechtshof van Johannesburi verklaard. Advocaat G. A. Coetzee zei dit li zyn pleidooi voor dominee C. F. Nau de en professor Albert Geyser, dl een schadevergoeding wegens smaaj van 200.000 gulden tegen Pont eisei Naude is directeur van het multi-ra ciale christeiyk instituut en Geysf staat aan het hoofd van de faculte: der godgeleerdheid aan de univers teit van Pretoria. Naude en Geyser stellen, dat Por hen heeft belasterd in een artita lenreeks in „Die hervormer", het o! ficiële blad van de hervormde keri een van de drie Nederduitse kerke van het land. Coetzee zei, dat de vraag waar c zaak om draaide was, of Naude e Geyser recht hadden op hun stanc punt, dat de enige vorm van apar heid in de kerk die tussen gelovige en ongelovigen moet zyn. De nederduitse hervormde kerk 1 Zuid-Afrika heeft aparte kerken vot blanke en niet-blanke lidmaten. Coetzee verklaarde, dat c rechtbank de vraag zou moeten bf antwoorden of Pont Naude en Gej ser in de artikelen had bedoeld f of hy over hen schreef met de bf doeling hen te belasteren. Naude en Geyser werden in de ai tikelen niet met name genoem maar beide theologen menen di Pont overduidelyk heeft gemaakt di hy hen bedoelde. De zitting wea verdaagd tot vandaag. Onveranderd dividend Mulder Boskoop Mulders fabriek van rollend mat? riaal en landbouwmachines N.V. i aan de op 1 Juni te houden verg* dering van aandeelhouders voorsta veertig I len het dividend over 1966 te bepf met J. len op 10% in contanten (onverst derd). •«Jaar mag worden verwacht zal bin nenkort de definitieve opdracht door Rykswaterstaat worden ge geven tot een bouw van een nieuw droogdok voor vissersvaartuigen in IJmuiden onder beheer van het Staatsvissershavenbedrij fLaagste inschrijver was de N.D.S.M. in Amsterdam. Over een aantal teel nlsche details moet echter ui overleg worden gepleegd. In M nieuwe droogdok zullen de groo ste eenheden van de Nederland; zeevlssersvloot kunnen worden O! genomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6