EIDSCH DAGBLAD énorme spoorstakinj bedreigt Amerika In CPN felle oppositie Paul de Groot tegen VERZOCHT umeuze [evolgen rtlel- tudster ïtvoerd DUIZENDEN GULDENS BELONING! Johnsons reis bijna afgezegd Tandartsen willen patientenselectie Lente breekt door DE KEUKENHOF is een extra vakantiedag! méér dan waard! (Sud Q'Ue, ;eri' •icht 1 maart 1860 DINSDAG 11 APRIL 1967 No. 31250 écteur: E. A. E. van Dishoeck iofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (btf vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Teletoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Lelden GLro no 57055 Amerika dreigt een spoorwegstaking van een zó grote ing, dat president Johnson er gisteravond zijn reis naar iuay waar morgen de conferentie van Amerikaanse shoofden begint bijna voor had afgezegd. Tenslotte be- hij toch te gaan na de verzekering te hebben gekregen, iet parlement onmiddellijk een wetsvoorstel zal behan- k, dat het mogelijk maakt de spoorwegmannen te dwingen fc geval nog twintig dagen door te werken- Zo ver is het s poorwegprobleem om druk te zetten achter onderhan- goed begrip van de situatie men te weten, dat eind januari eerste uitstel van zestig dagen rerkregen door instelling van esidentiële commissie van on- k. Die termijn loopt morgen staking door zes vakvereni- waarbij 137.000 leden zijn iten, voor a.s. donderdag was ndigd, zouden twintig dagen betekenen, dat er tot 3 mei de het loongeschil op te los- it de staking tóch doorgaan, evenwel 95 procent van het 'erkeer stil komen te liggen. iten wilden betalen Nederlands paar heeft giste- li 25-jarige landgenote, die ho- Idster in Jülich in Noordrijn- llen is, ontvoerd, toen het te betalen van het hotel wil- rjjden. Bij Neuss wist de ho tter Johanna van der Boo- It de auto te springen en de te waarschuwen, paar had zaterdag met een ig meisje onder een valse in het hotel zijn intrek ge- De volgende dag kreeg de )udster te horen, dat het paar agochtend geld van de bank halen om de rekening van irk te betalen. Toen de hotel- echter zag, dat de gasten leneming van hun bagage 'ertrekken, kwam zij toelopen, fcerd plotseling in de auto [ken, die snel wegreed in de pg Düsseldorf. waarbij de haar met een pistool bedreig- pen de auto voor een verkeers- aoest stoppen, zag de hotel- :r kans te vluchten en hulp agen aan een andere auto- st. Het Nederlandse paar was ien gevlucht. meisje, een dochtertje van de is enige tijd geleden zonder aiming door haar moeder mee- len uit de woning van haar iuders in Waddinxveen. Het door de politie gezocht. De politie probeert er nu achter te D, waar het trio zich bevindt, 'oordvoerder van de politie zei wachten, dat zij uit geldgebrek Higen worden spoedig naar Ne- hd terug te keren. Rechercheurs ten thans de kennissen van de iten. EERBERÏCHT 1NIGE REGEN KNMI in De Bilt verwacht heden tot morgenavond: ver- Hjke bewolking met plaatselijk regen en in de nacht en och- hier en daar mist. Aanvankelijk g verandering in temperatuur wakke tot matige wind uit zui- |e richting. Later mogelijk naar felijke richtingen draaiende met, in hoofdzaak in de kust- pcies, daling van temperatuur (opgemaakt om ll.15 uur) jop: 5.52 uur; onder 19.31 uur 11 op: 6.41 uur; onder 22.41 uur (water te Katwijk te 4.44 en uur, laagwater te 0.43 en 13.03 Het Witte Huis schatte gisteren, dat een maand staking Amerika's bruto nationale produkt met dertien pro cent zou verminderen en het werk loosheidscijfer tot vijftien procent zou doen stijgen. Bovendien, en dit is de reden dat verwacht kan wor den dat president Johnson zal pro beren alle wettelijke maatregelen te nemen om de staking te voorkomen, zou het vervoer van materiaal voor de oorlog in Vietnam, dat voor veer tig procent via spoorlijnen gaat, enorm belemmerd worden. Honderd duizenden zouden verder naar een ander transport moeten uitkijken om naar hun werk te kunnen gaan, ter wijl voedseltekorten etc. onvermijde lijk zouden worden. Ontploffing in verenigingsgebouw Om halfacht gisteravond heeft zich in het verenigingsgebouw ach ter de Nederlands hervormde kerk in Delfstrahuizen (Fr.) een gasontplof fing voorgedaan, waarbij de dertien aanwezige jongens en de koster er wonder boven wonder goed afkwa men. Van het gebouw, waarin een aardgaskachel brandde, werden alle ramen en kozijnen naar buiten ge slagen. De muren ziji aan alle kan ten gescheurd en staan op instorten. Ook de vloer werd totaal vernield. Deskundigen zullen een onderzoek instellen naar de oorzaak. ADVERTENTIE echter nog niet gevorderd. Op dit ogenblik is er reeds wel een concreet probleem in een andere sector van het transportwezen. Een groot deel van het vrachtautovervoer ligt na melijk stil, niet zozeer door een sta king als wel omdat de „Trucking Employers Ine," een firma die fi5 procent van Amerika's vrachtauto- vervoer behandelt, stillegging van het werk heeft bevolen uit geprik keldheid over het feit, dat de vak vereniging van vrachtautochauf feurs, ..Teamsters Union", hier en daar kleine stakingen organiseerde delingen over een nieuwe arbeids overeenkomst. Grote problemen heeft de vervoersstop nog niet opge leverd (ook al hebben een paar be drijven reeds het werk in sommige sectoren moeten stilleggen), hetgeen vooral te danken is aan het feit dat de grote levensmiddelenbedryven hun eigen vrachtautovervoer rege len. Maar in Washington wordt toch gedokterd aan de vraag wat gedaan kan worden om een langdu rige staking in de gevoelige sector van het vrachtautovervoer te voor komen. Communisten in cle Zaanstreek nemen Peking-Paultjeonder vuur (Van onze Amsterdamse correspondent) In verschillende afdelingen van de CPN is hevige oppositie ontstaan tegen het optreden van partij-voorzitter Paul de Groot en zijn pro-Chinese me destanders. „Peking-Paultje", zoals De Groot wordt ge noemd, wordt het zwaarst onder vuur genomen uit de traditioneel sterk communis tische Zaanstreek. In Londen hebben gistermiddag meer dan duizend taxi's bij de parlementsgebouwen voor een reusachtige verkeersopstopping gezorgd! De inzittende 4000 chauffeurs kwamen protesteren tegen het optreden van de onge veer 200 mini-taxi's die door hun lagere tarieven een toenemende zoncurrentie voor de gewone taxi's betekenen. De mini-taxi's lijn niet geregistreerd. Het verzet vindt zijn directe oor zaak in het ontslag van de heer J. van Seggelen als directeur van de uitgeverij en boehkandel Pegasus in Amsterdam en de schorsing als par tijlid van de directeur van de NV Vernu Reizen, de heer W. Hulst. De heer Hulst is ln Assendelft lid van de gemeenteraad. De plaatselij ke afdeling van de CPN heeft hem ondanks zijn schorsing opgedragen zfjn werk in de raad te blijven voortzetten. Een door partijsecreta ris H. Hoekstra gedaan beroep op de partijdiicipline legden de Assendelft- se communisten naast zich neer. Ook de afdeling Landsmeer heeft het vertrouwen in het partijbestuur op gezegd. Verschillende andere afdelin gen, waaronder enkele in Amster dam, staan op het punt hetzelfde te doen. jeugdige aanhangers rond zich ver zameld. Maar het is de vraag hoe lang hy zich zo nog zal kunnen handhaven". By de uitgeverij en boekhandel Pe gasus is inmiddels ook de adjunct directeur, de heer J. Mendels, ontsla gen. Meer ontslagen worden verwacht omdat het grootste deel van het per soneel zich tegen het verdwijnen van de heren Van Seggelen en Mendels verzet. De delegatie van vier kraam verzorgsters en twee leidsters, die een grote teddybeer op Draken- steyn zal aanbieden namens de kraamcentra van het Oranje- Groene Kruis in Bussum. V.l.n.r.: Joke Hilbrands, zuster E. C. Rots, Lenie Boersma, Gerrie van Spron- sen, zuster A. V. van Weerden en Geurtje van Garderen. Marineleiding „Voor ons geen provo-braniefeest" De marinelei'ding neemt geen in vitatie aan voor een verbroederings feest met provo's in de Apollobio- scoop. Aangezien de provo's het gezag ontkennen en de militairen tot het gezagsapparaat behoren, is het voor de Marine onmogelijk deel te nemen aan festiviteiten van de pro vo's, zo meent de marineleiding. Provo is al bezig geweest om uitno- digingen voor het feest op 22 april Vervolg op pag. te verspreiden onder matrozen. Een belangrijk wapen vinden de tegenstanders van Paul de Groot in een kwitantie, waaruit blijkt dat de partij voorzitter van Pegasus f 3.306,35 heeft ontvangen voor zijn boek „De dertiger jaren", waarin hij de geschiedenis van de CPN schets. Een fotokopie van deze kwitantie is gepubliceerd door het socialistische dagblad Het Vrije Volk. In communistische kringen is het gewoonte, dat party leden niet geho noreerd worden door nevenarbeid Geld dat zy zo ontvangen moet aan de partij worden afgestaan Het feit dat De Groot, die als partij voorzitter 't best betaalde CPN-lid is, wel geld heeft ontvangen voor zyn boek. heeft dan ook grote verontwaardiging ge wekt. Baruch, geschorst als partijlid wegens kritiek op De Groots' „De dertiger jaren" spreekt in dit ver bad van „morele verwildering". Hij is door dezelfde uitgeverij Pegasus voor een boek over de CPN enkele jaren geleden gehonoreerd met een kop koffie en een cognacje. „Het regent op het ogenblik bedankjes bij het partij-secretariaat", zei hij vanoch tend. nummer bestaat uit 16 pagina's Kwitantie Manier Ander kruit voor aanvallen op Paul de Groot vinden tegenstan ders onder de partijleden in de ma nier waarop het ontslag van de heer Van Seggelen is bekokstoofd. De be slissing tot dit ontslag moest geno men worden door het stichtingsbe stuur van de uitgeverij. Leden van dit bestuur, van wie men tegenstand tegen het ontslag vermoedde, werden geweerd van de vergadering waarin het besluit werd genomen. Een van hen moest de avond voor de vergadering onder dwang een bericht van verhindering teke nen. Het Tweede-Kamerlid voor de CPN, Marcus Bakker, zei ons van morgen naar aanleiding van de be richten over de moeilijkheden: „On- JViet poetsen dan ook niet boren' Een deel van de Nederlandse tand artsen overweegt slechts het gebit te onderhouden van die patiënten, die zelf kennelijk prijs stellen op behoud van hun gebit. De gedach te aan deze patientenselectie wordt de voornamelijk jongere tandartsen ingegeven door tandartsen-tekort. De beschikbare mankracht moet zo doelmatig mo gelijk worden ingezet, menen de tandartsen, onder het motto: „Niet poetsen, dan ook niet boren". Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde verklaart deze redenering als volgt: de tijd, besteed aan verwaarloosde gebit ten, kan beter gebruikt worden voor het onderhoud van beter bij gehouden tanden en kiezen. Het is volgens de tandartsen niet genoeg dat de patiënten het gebit zelf goed verzorgen en regelmatig door de tandarts laten behande len. De tandarts moet d; vrijheid hebben om op het moment dat hij zelf bepaalt, te weigeren nog ver der onderhoud te doen bij ouder wordende patiënten. Ondanks goed onderhoud is de restauratie van tanden en kiezen van omstreeks veertig-jarigen toch vaak „uitstel van executie". De tandartsen maken er met name bezwaren tegen dat zij hun tijd moeten besteden aan de laatst overgebleven tanden en kiezen van hun fondspatiënten, die immers door het bezit van een „sanerings- kaart" het recht hebben op vullin gen zolang er nog een enkele kies staat. Zij menen dat de particu liere patient veeleer de resten van zijn gebit laat trekken wegens de kosten van het boren. In dit verband toont de maatschappij zich ook voorstander van een eigen ri sico voor oudere patiënten, bij welk systeem het ziekenfonds slechts een deel van de kosten van vullingen vergoedt. zin. zoveel stompzinnige smeerlappe- De tandartsen zijn helemaal niet ry heb ik nog nooit bij elkaar ge zien. Mijn positie? Die is uitstekend". Op de vraag of die positie pro of contra De Groot is, zei hij: „Wat ik wilde zeggen heb ik al gezegd. Ver der geen commentaar". De ou'1 'umlst Henk Gortz°k die op het ogenblik voorzitter is van de PSP 'eline Amsterdam, noemt Paul de Groot een ..handige intri gant en organisator. Hij heeft een tevreden over de wyze waarop in ons land de tandheelkunde wordt bedreven. Enerzijds bestaat er be hoefte aan betere en meer uitge breide heelkunde, maar de tand artsen komen daar nooit toe we gens het nijpend tekort aan vakge noten, dat in de toekomst alleen maar groter zal worden. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde wil met name meer kring van voor het grootste deel aandacht voor de preventie en de verzorging van kleuters en school gaande kinderen. Men zal daar echter niet aan toe komen. Ook niet met eventuele uitbreidingen van het aantal opleidingsinsti tuten. De maatschappij acht drie nieuwe opleidingsinstituten nood zakelijk, maar er wordt aangeno men dat één faculteit méér het maximum is wat kan worden be reikt. De maatschappij denkt daarom aan vrouwelijke hulpkrachten, die met een veel beperktere opleiding een voudige vullingen zullen kunnen leggen. ADVERTENTIE KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. Al heeft het voorjaar een ge middeld vrij hoge temperatuur te zien gegeven, echte lentedagen bleven nog achterwege. Vooraf gegaan door een regenfront, dat in de laatste 24 uur vooral in de noordelijke helft van ons land 15 tot 25 millimeter regen bracht, zijn wij in een veel zachtere luchtstroom gekomen. Vooral in Centraal Europa en de Balkan was het gisteren al warm met in Belgrado 25, in Wenen en Breslau 23 graden. Al blijft er nog een kans bestaan op een plaatselijke regen- of onweersbui, toch'zal ons deze week de eerste dagen bren gen, die het predikaat lenteweer mogen dragen. De middagtempe- raturen zullen tot 15 graden of iets hoger kunnen stijgen. Op zichzelf geen bijzonderheid, want in april 1952 kwam het kwik in De Bilt op 11 dagen boven de 20 graden. ADVERTENTIE Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto, bus of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks geopend vanaf I euwo Uit het Leidsch Dagblad van 11 April 1867: Nog dagelijks vertrekken er landverhuizers uit Gro ningen. Een Fries, die dezei dagen wegens gemoedbezwa- ren naar N.-Amerika wilde gaan, verkocht zijn boeltje voor circa f300, maar toen hij gereed stond om aan boord te gaan, legden zijn schuldeischers beslag op het geld. Men vangt in Hoorn zoo veel haringen, dat men er letterlijk geen raad mede weet

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1