EIDSCH DAGBLAD waalf doden in verkeer Drukte bij Drakensteyn Bij Bendien in Almelo ontslag voor 400 man CE VERKEERSONGELUKKEN OP KSWEG 1 EISEN VIJF LEVENS B52-vliegtuigen in Thailand mVAGE NA ÏAAL- tNOEUVRE 'Weerbericht 3 Engelse olie nadert de Franse kusten Ernstige sabotage in Engelse reactor Frankrijk sluit de grenzen Vertrouwen in dr. Berghuis onaangetast Vuurgevecht op Cyprus KOSMOS-154 TWEEDODEN BIJ BRAND Velen wachtten op de televisie «richt 1 maart 1860 MAANDAG 10 APRIL 1967 No. 31249 teur: E. A. E. van Dishoeck •dacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 ainste 12 personen zijn [afgelopen weekeinde om leven gekomen bij ver ongelukken, ofschoon het Voorop de eerste bollenzondag 'ft, tti redelijk weer, niet over- g druk was op de wegen, pijksweg 1, nabij Muiden, jn zich op een afstand van kilometer twee ernstige jukken voor- Vijf perso- werden hierbij gedood; kverden zwaar gewond. ware ravage werd gisteravond hgeveer kwart over zeven aan- it op Rijksweg 1 ter hoogte van mütfabriek in Muiden. De fee J. Lindhout, directeur van iliaal Amsterdam van de Lips {[fabriek haalde daar een auto kwam op de derde rijbaan te- Vermoedelijk zag hij op het i moment dat dit niet meer vaardoor hij nog naar rechts k. Maar het was al te laat. uto botste tegen een tegenlig- raarna een tweede, een derde, ierde en zelfs een vijfde auto wegi geraakt. leer Lindhout was op slag dood, Is zijn vrouw, ook u2 jaar. In an de andere wagens vond de ige H. Jacobs uit Amsterdam", leur van Max Tailleur, de dood. personen werden gewond. Jer van de -vijf auto's werden vernield, van een ervan werd J. Ie gehele zijkant afgerukt. (De wM oont de ravage na het ongeluk). kk'Merder. in de nacht van vrijdag aterdag, had zich op dezelfde ïeg 1, ter hoogte van Huil een rsongeluk voorgedaan, waarbij jarige P. A. Bronius en de 24 F. J. Schermacher, beiden uit om het leven kwamen, heer Bronius raakte in een de macht over het stuur 0 kwijt en kwam in botsing 1 tegenligger. De inzittenden werden zeer zwaar gewond. )e 21-jarige motorrijder P. Lie- uit Westkapelle, verongelukte agmiddag toen hij tegen een wtste. n Noordbergum (Fr.) raakte ag een auto met twee inzitten- ac de weg. De auto schoot on- gepar keerde trekker met «gwagen. De 53-jarige me- N. Hommes—Zwex*ver werd uit de auto geslin- J Jlgn was op slag dood. De auto- kreeg vrij ernstige ver- 017 )e gepensioneerde A. A. van der Epe kwam zaterdag om het i b\j een verkeersongeluk in Hat- j De auto, waarin het slachtof- ■^t, kwam bij het inhalen van (tankauto in botsing met een Op de Rijksweg EnschedeHen waar een snelheidsbeperking tot Or n geldt, raakte in de nacht van op zondag een auto, die pen snelheid van 130 km/u reed, de weg. De auto botste tegen lichtmast en kantelde. De drie im zijlenden werden, ernstig gewond. ADVERTENTIE eid) vrijkofl ti s t Minder wind jt KNMI in De Bilt verwacht van leer fc- tot morgenavond: tijdelijke Reumw-ingen, maar plaatselijk ook en- Leidet ^uien met kans op onweer. £n [lacht en ochtend hier en daar Matige tot zwakke wind uit richtingen. Weinig in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) i 11 APRIL Dizontfop: 5.54 uur; onder: 19.30 uur. P op: 6.28 uur; onder: 21.27 uur. in Katwijk te 4.18 en 16.31 llaagwater te 0.14 en 12.33 uur. Vandaag zijn in Thailand de eers te B 52-straalbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht aangeko men, die daar gestationeerd zullen orden op grond van een rec7ente vereenkomst tussen Thailand en de Verenigde Staten. Tot dusver hadden zij hun basis op het eiland Guam n de Stille Oceaan. De afstand, die de vliegtuigen voor aanvallen op Vietnam moeten afleg gen. is hierdoor met tweederde be kort. Zonder dat nog van een acuut ge vaar kan warden gesproken, hebben de Franse autoriteiten nu al de me dewerking van de marine, lucht macht en van diverse civiele organi saties om zo snel mogelijk de strijd tegen de beruchte Engelse olieplas te openen. Gisteravond was een olieveld van 500 a 1000 meter doorsnee tot op een afstand van nog maar acht kilometer van de Bretonse kust genaderd. De Een van hen, de 21-jarige H. M. B. Schothuis uit Hengelo overleed en kele uren later. De tienjarige N. H. de Boer kwam gisteren in IJmuiden onder een auto toen hy de weg overstak. Het jongetje was op slag dood. 9 In het ziekenhuis in Drachten overleed zaterdag de 73-jarige me vrouw B. van der Meulen—Veenstra aan de gevolgen van een verkeers ongeluk op 25 maart. •jir Ravage op Rijksioeg 1, waar gisteren een ernstig verkeerson geluk, plaatshad, waarbij drie per sonen om het leven kwamen. vrouw uit Amsterdam, wier naam niet is bekendgemaakt, om het le ven gekomen. Door vreemde mogendheid? Sunday Telegraph onthult dat Scotland Yard een diepgaand onder zoek instelt naar sabotage welke is gepleegd tegen Engelands experimen tele kernenergie centrale in Winfrith Heath in Dorset. Door toevoeging van kwik is grote schade ontstaan in het hart van de zwaar-waterreactor. Dit hart bestaat uit een aluminium tank en een wirwar van buizen welke de calandria wordt genoemd. Vermoed wordt dat commerciële belangen van een vreemde mogendheid achter deze sabotagedaad zitten. (Van onze Enschedese correspondent) Vierhonderd personeelsleden of nog meer van Bendien's confectiefa brieken N.V. in Almelo zullen in de komende maanden moeten af- r no, Dommer bestaat oit 18 pagina's Voor vlees uit lieel Nederland Frankrijk heeft opnieuw zijn gren zen gesloten voor de invoer van vlees uit geheel Nederland. Het motief daarvoor is, dat zich in de laatste week van maart weer 'n vijftiental gevallen van mond- en klauwzeer heeft voorgedaan in Noord-Brabant en Drente. Enige weken geleden had Frank rijk na een langdurige totale grens- sluiting de invoer toegestaan van Ne derlands vlees van dieren, die -niet afkomstig waren uit een besmette omgeving en die geslacht waren in een niet besmette provincie. Centraal comité A.R.P. Het centraal comité van de ARP heeft in zijn zaterdag gehotiden vergadering o.m. het televisie-inter view van de partij-voorzitter dr. W P. Berghuis op woensdag 22 maart j.l., bespx-oken en de daai-op gevolg de reacties. Het centraal comité sluit zich aan bij de verklaring van het modeia- men van de A.R.-Pai-tij op woens dag 28 maart j.l., waarin dit zijn ver trouwen uitspreekt in het beleid van de AR Tweede-Kamerfractie en haar voorzitter. In die verklaring spx-eekt het moderamen uit, dat het ver trouwen in de partijvoorzitter, die gemeend heeft uit hoofde van zijn eigen verantwoordelijkheid enkele opmerkingen omtrent het gebeuren van de laatste tijd te moeten ma- j Dorpsstraat, ken, niet is aangetast. 1 In de vergadering van het centraal tIen verspreid in deze tuin, comité is gebleken, dat er omtrent het te voeren beleid overeenstem ming bestaat tussen centraal comi té en fractie en hun voorzitter. vloeien. De directie heeft het ka der en de ondernemingsraad van morgen daarover ingelicht. De ontslagen zullen in alle vier de be drijven van Bendien vallen. De fa briek heeft vestigingen in Almelo, Emmen, Nijmegen en Borne. Na de sanering zullen bij Bendien een totaal van ongeveer 900 man nen en vrouwen werken. Van be drijfssluiting zal geen sprake zijn. De omzet van Bendien is de afgelo pen jaren zeer stei*k teruggelopen. Voornamelijk in de sector vrijetijds- kleding. Vier jaar geleden is een groot deel van de aandacht op de ze sector gericht. Ongeveer 40 pro cent van de totale omzet bestend een half jaar geleden nog uit kle ding voor het weekeinde. Het is de directie gebleken, dat dit nieuwe produkt goedkoper kan worden ge maakt door gespecialiseerde gro tere bedrijven. Een tweede factor die tot deze in grijpende reorganisatie heeft ge leid is het feit dat de terughou dendheid van de detaillisten de laatste maanden zo gi-oot is ge worden, dat men tot maatregelen werd gedwongen teneinde het voortbestaan van de onderneming en de werkgelegenheid zoveel mo gelijk veilig te stellen. Eind november van het vorig jaar heeft Bendien zijn nevenbedrijven in Nieuw-Amsterdam en Klazina- veen al gesloten, terwijl in Em men enig personeel geruisloos is afgevloeid. In totaal betrof dit 200 werknemers. Al deze mensen heb ben inmiddels een andere werk kring gevonden. De bedrijven van Bendien zijn de afgelopen vier maanden „dooi-gelicht" door het raadgevend bureau voor bedrijfs organisatie Berenschot N.V. Tien Turkse Cyprioten zijn gewond geraakt bij een gevecht zaterdag met I Grieks-Cypriotische leden van de j Nationale Garde bij de weg van Ni cosia naar Limassol, aldus is uit VN- bron vernomen. Beide partijen beschuldigden el kaar met het schieten te zijn begon nen. Bij het gevecht werd gebruik ge maakt van kanonnen en mitrailleurs. Een niet ontploffende granaat kwam in een Brits kamp terecht. Door de schietpartij werd de weg voor honderden toeristen-bussen, au to's en vrachtwagens geblokkeerd. Dat trof onder andere een zeven honderdtal Franse toeristen van het schip „France", dat ter hoogte van Limassol lag. De Sow jet-Unie heeft zaterdag op nieuw een sateliet gelanceerd van de Kcsmosserie. Het officiële persbureau Tass meld de dat de Kosmos-154, de tweede kunstmaan die in de afgelopen week omhoog is gegaan, in een ellip tische baan om de aarde is gebracht met een hoogste punt van 232 kilo meter en een laagste punt van 186 kilometer. Het is mogelijk dat de voltooiing van de centrale met maanden of zelfs jaren is vertraagd. De centrale zou tegen het eind van dit jaar ge reed komen. Normaal wordt er nooit kwik op het bouwterrein gebruikt, of zelfs maar toegelaten omdat dit zeer gevaarlijk is voor aluminium. Een groep technici is bezig de reactor te demonteren. Dit betekent voor En geland een enorme commerciële te genslag omdat deze betrekkelijk klei ne reactor voor de exportmarkt wordt ontwikkeld. De sabotage is gepleegd ondanks het feit dat de reactor streng werd bewaakt. Door dit incident beseft men tevens dat experimentele instal laties voor de produktie van kern bommen minstens zo kwetsbaar zijn. Er zullen geen kosten worden ge spaard om de daders op te sporen. De gangen van het hele personeel worden thans door een versterkte rechercheploeg nagegaan. [11 Amsterdam (Van onze A'damse correspondent) Twee bejaarde Amsterdammers zijn dit weekeinde om het leven ge-» komen als gevolg van een korte, maar felle brand. De 84-jarige Reuvekamp kwam in de vlammen om. toen zaterdagavond tegen 12 uur brand uitbrak in zij»n woning op de tweede verdieping van een pand aan de Nassaukade. Zijn 86-jarige zuster, die op de zolder sliep, overleed gis termiddag na met ernstige brand wonden in een ziekenhuis te zijn opgenomen. De brand is vermoedelijk ontstaan, toen een elektrisch kacheltje in de kamer van de man omviel. Waar schijnlijk, omdat hij onder invloed verkeerde, heeft de man dit niet op gemerkt. Van zijn kamer sloeg het vuur snel over naar de derde ver dieping en de zolder. De brandweer, die het vuur snel meester was kon niet voorkomen, dat deze evenals de tweede verdieping vrijwel geheel uit brandden. (Van onze Hilvei'sumse correspondent) De wegen rondom Drakensteyn kregen gisteren een meer dan normale zondagsdrukte te verwer ken. Zaterdag was het erg rustig in de omgeving, maar gisteren kwamen er enige opstoppingen en filevormin gen voor. Op de Hilversumseweg wa tje verkeerslichten opgesteld, die op de geboortedag ook dienst zullen doen, gedirigeerd door een politie man met portofoon. Er waren veel wandelaai-s bij Dra kensteyn, die de pei'stenten wilden bezichtigen of op de televisie wilden komen. Er waren personen, die uren hebben gewacht tot de camera werd opgesteld ten behoeve van een uit zending van Monitor. Het gelukte zelfs de t.v. (en wat gelukt dit me dium niet?) de gele rijders in cere monieel tenue uit Huis ter Heide met een kanon naar Lage Vuursche te halen, hetgeen voor de kijkers een aparte bezienswaardigheid is ge weest. „Hoelang nog?", is de verzuchting van het legioen publiciteitsvertegen- woordigei"s, die met enige schrik de Staatscourant lazen. Daarin publi ceert het ministerie van Binnenland se Zaken een bekendmaking over het uitsteken van vlaggen in verband met de aanstaande blijde gebeurte nis. „Mocht de geboorte na vier uur namiddag bekend worden aemaakt. dan zal ook de volgende dag wor den gevlagd. Voor het geval een de zer data valt op zondag', Hemel vaartsdag of tweede pinksterdag wordt op de dag daarna gevlagd", zo staat er zwart op wit. De schrik is om het hart geslagen. Hemel vaartsdag is op 4 mei, Pinksteren op 14 en 15 mei. Is Binnenlandse Za ken zo goed of zo slecht geïnfor meerd omtrent de datum van de be valling? Hoe kan ooit half april ge noemd zijn als in alle gemoede in een officiële bekendmaking 15 mei tot de mogelijkheden schijnt te be horen. In lange files kropen de auto's door de dorpskom van Lage Vuursche. Wandeling Prinses Beatrix en Prins Claus verbleven in huis en wandelden in de tuin, ver weg van de overvolle Marechaussees bevon- oester- en mosselkwekerijen ten zui den van Cherbourg zouden, indien de wind uit dezelfde hoek blijft waaien, vandaag of morgen direct bedreigd kunnen worden. Vanaf sleepboten heeft men al grote hoeveelhden che micaliën op de olie gegoten en alle houtzagerijen in de buurt hebben enorme voorraden zaagsel opgesla gen waarmee men het euvel zo nodig eveneens hoopt te kunnen bedwin gen. Ook ln Frankrijk is de dierenbe scherming in actie gekomen om de tienduizenden vogels te redden, die door de olie vleugellam zijn geraakt en hulpeloos in de golven drijven of door de zee worden aangespoeld. De stranden zelf heeft men tot dusver nog olievrij weten te houden, maar deze week zou het aan de Kanaal kust en in Normandië wel eens kunnen gaan spannen. Overigens is het nog lang niet ze ker dat alle olieplassen die nu tus sen Engeland en Frankrijk zijn gesig naleerd afkomstig zijn van de En gelse tanker „Torrey Canyon". Be manningen van diverse olieschepen moeten de laatste dagen van de ver warring hebben geprofiteerd om, on danks het strenge verbod, toch in volle zee de oude stookolie uit hun tanlo te lozen. Van andere zijde wordt gemeld, dat hier en daar in de baai van St. Mi chel al olie op het strand is aange dreven. Hevige klap voor (le Syrische luchtmacht Aan de grens van Syrië en Israël is de rust teruggekeerd. Waarnemers van de Ver. Naties hebben een be stand bewerkstelligd. Het luchtge vecht, dat vrijdag plaats vond, is de hevigste strijd geweest tussen Joden en Arabieren sedert de Suez-actie. De Syrische luchtmacht, opgebouwd met Russische hulp, heeft het zwaar te verduren gekregen. Zij verloor zes Migs 21 en berichten zeggen, dat wellicht haar ruggegraat gebroken is. Israël heeft de Syrische bewerin gen, dat vijf van zijn Mirages zijn neergehaald, hardnekkig ontkend. Gisteren werd in Jeruzalem de hoop uitgesproken, dat Syrië na de af straffing, een andere politiek ten aanzien van Israël zal gaan voeren. Syrië schijnt in deze strijd geheel aan zichzelf te zijn overgelaten. Zelfs zijn voornaamste bondgenoot Nasser onthield zich van inmenging. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden GRAPILLOM alcoholvrij druivensap ADVERTENTIE zien van walkie-talkies. Recher cheurs met honden completeerden de bewaking. (Suci Uit het Leidsch Dagblad van 10 April 1867: Vergadering van den Ge meenteraad van Lenden, op Donderdag 11 April 1867, 's namiddags te twee uren. Ondenverpen o.a. 3e Verzoek van Jhr. W. I. C. Rammel man Elsevier, tot continuatie in den hem aanbevolen werkkring, met den titel van Archivaris. Op de tentoonstelling van planten, bloemen enz. te 's Hage gehouden is o.a. be kroond: de heer W. C. de Sain te Leiden met een zilve ren medaille als le prijs voor eene verzameling van 20 re seda odorata, in bloei.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1