Katwijk begint met nieuw jeugdwerk Ruimtevaart in Voorschoten VISDIEFST ALLEN OPGELOST Uitvoering van D.V.S. MINDER VISSERS IN E.E.G.-LANDEN Voor jongeren van 15 jaar en ouder Ver. Koninginnedag en L.C.O.V. LEIDSCH DAGBLAD Een hertogin, een kus en een ritje op een varken PAGINA 17 ministerraad is gisteren eerste maal bijeengeko- j deze foto die van het Tin de Trèveszaal werd ge- ^jjj ontbreken de ministers m Den Toom, wegens ver- OQl Kpectievelijk in Rome en kon hington. V.l.n.r. zittend: de >rs Polak, Beernink, Witte re Jong, Bakker, Klompé en ck. Staande: de ministers 'ink, De Haseth (plv. ge- Migd minister van de Ned. ni, Roolvink, Veringa, Lar- drs. J. Middelburg (secre de ministerraad) en mr. &rkjfkelbach (secretaris). LEIDERDORP chaakuitslagen van de, voor de on- competitie van de Leider- Schaakvereniging gespeelde zijn: S. WelsW. Goedhart 'IEZ| poolReet. J. C. de Groot J, M. v. d. MaatPh. Goed- C. van TolM. Splinter RiemensR. Marbus GeerlingsJ. M. Hak 10, edhart—P. C. v. d. Leek TolJ. H. Riemena 0—1, R. rTtJwan—M. Splinter 10, J. M. Hoppenbrouwer 01, B. H. [mpenA. P. Helmus 01. TE? eformeerde kerk ggnei in gebruik mei zal de nieuw gebouwde 1 meerde kerk aan de Van itlaan in Leiderdorp, ingskerk" officieel worden met een openingsdienst met re liturgie. avonden van dinsdag iag 11 mei zal de kerk voor iëni [ellenden te bezichtigen zyn. roners van de wijk gelegen de Persant Snoepweg en ardsbrug zullen huis-aan- n uitnodiging voor de bezich- ontvangen, en n de niet-gereformeerden uit Ük op 11 mei verwacht, te pinksterdag wordt de eerste lig pst gehouden, een belijdenis- lerv. gemeente zal op nog na- 1 te spreken uur de kapel in de aan gebruiken op zondag, zo- er ook voor hen de diensten in School aan de Splinterlaan vervallen. W. Schouten l'Jö jaar bij luwf abrieken art heer J. W. Schouten herdacht ■«vond het heuglijke feit, dat hy lir geleden in dienst trad van de Vereenigde Touwfabrieken ii jrdorp. De jubilaris, die verge Hwas van zyn vrouw en beide jfcen, werd 's ochtends In het le- ontvangen door de maatschap- hwerkster mej. mr. H. G. A. lier. Zy bood mevrouw Schou- 'In boeket bloemen aan. directeur, de heer H. B. Haan die de jubilaris als eerste toe- schetste de levensloop Schouten bij de Verto. De ju- begon zijn loopbaan in de af- jg spinnerij. Deze afdeling zou E de loop van deze 25 jaar niet [verlaten. In de spinnerij werk- zich op tot een all-round twis- r pie zich liet kennen als een pri- ïn toegewijd vakman. jor een ongeval in november '66, 9Jjkj de heer Schouten een ge- ft van zijn duim moest missen, hij momenteel als haspelaar. vak dat hij eveneens volledig Tenslotte feliciteerde de Haanappel de jubilaris en ■|te hem voor alles, wat hy in (belang van het bedrijf heeft ge- Hij liet zijn gelukwensen ver- van de volgende ge- de zilveren V.T.-legpen- de zilveren V.T.-speld, alsme- 'n bedrag onder couvert. E heer I. Vogelenzang, bedrijfs- -Qff van de Vezelafdelingen zei de Paris eveneens hartelijk dank. lfiibewonderde de wijze, waarop de p Schouten zich na zijn ongeval Pel in zijn nieuwe functie had lfferkt. Verscheidene sprekers tien hierna het woord en boden denken aan. Expositie van 17-22 april Ieder jaar houdt het gemeentebe stuur van Voorschoten een grote tentoonstelling „Toonschaal". Bij het kiezen der onderwerpen voor „Toonschaal" wordt er steeds naar gestreefd een zo groot mogelijk deel der burgerij te interesseren voor een bepaalde vorm van kunst of cul tuur. Het onderwerp voor 1967 is ruim tevaart en ruimte-onderzoek. Bij de voorbereiding van deze tentoonstel ling heeft het gemeentebestuur een beroep gedaan op een groot aantal Nederlandse en internationale orga nisaties en bedrijven, alsmede op de diplomatieke vertegenwoordigingen van die naties, die zich met ruimte vaart bezighouden. De eerste medewerkers werden ge vonden in de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, leden van deze vereniging zullen iedere tentoonstel lingsavond een lezing verzorgen. Veel medewerking werd verkregen van de ESTEC. het Europees ruimte vaartcentrum in Noordwijk. Deze organisatie stelt een model van de ESRO Il-satelliet beschikbaar. Het Nederlands Instituut voor Ny- verheid en Techniek te Amsterdam staat de gemeente bij met technische adviezen en verleent medewerking by het verkrijgen van de Amerikaanse NASA-spacemobile tentoonstelling. Dit instituut stelt ook ten toon uit de eigen collectie raketmodellen. De Philips Telecommunicatie In dustrie N.V. stelt een maquette be schikbaar van een raketvolggrond- station, zoals dit in Australië is ge vestigd. Voorts komt Philips met de telemetrische apparatuur voor EL- DO-raketten en andere micro-elek tronische apparatuur. De Technische Hogeschool te Delft zendt een maquette in over geode tisch satelliet-onderzoek C.C.O. BANG VOOR KALFSVLEES Het Consumenten Contact Orgaan maakt zich er zorgen over dat voor Italië bestemd kalfsvlees op de bin nenlandse markt komt. Het CCO, waarin de vakverenigingen, verbrui kerscoöperaties, de Nationale Com missie voor Gezinsbelangen en de Consumentenbond samenwerken, heeft dan ook de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid ge vraagd „gespoten" kalveren onge schikt te verklaren voor consumptie. Het CCO neemt aan dat een groot deel van de Nederlandse mestkalve- ren met oestrogene stoffen wordt be handeld. Het maakt zich „ernstig on gerust over de situatie, die is ont staan nu de Italiaanse regering de invoer van vlees van met groeihor monen behandelde dieren heeft ver boden". In ons land bestaan immers geen wetten waardoor kan worden voorko men dat dit vlees in grote hoeveel heden op de binnenlandse markt komt. Uit oogpunt van volksgezond heid en uit geestelijk hygiënisch oog punt acht het CCO dit ontoelaat baar. Behalve om afkeuring van vlees van „gespoten kalveren" vraagt het CCO een afdoende controle op de naleving van de verordening, die sinds 1961 al het toedienen van oestrogene stoffen verbiedt. De ambassadeur van Frakrijk heeft aan deze tentoonstelling medewer king verleend door het beschikbaar stellen van fotomateriaal over het Franse ruimtevaartprogramma. Ook de Engelse ambassade verleent haar medewerking. De Amerikaanse en de Russische ambassades hebben nog niet geantwoord op het verzoek om medewerking. Thans staat reeds vast dat in Voorschoten van 17 april t.m. 22 april een boeiende ruimtevaart-tentoon stelling gehouden zal worden. De heer Rudolf Spoor, regisseur van NTS, zal naast de vastgestelde lezingen (iedere avond om half ne gen) een viertal lezingen houden en dan speciaal instructie geven bij zijn unieke verzameling van brieven van ruimtevaarders en vooral over zyn collectie ruimtevoedsel, waarvan een aantal pakketten aanwezig zal zyn. Zijn lezingen zullen populair-weten- schappelijk zijn. Iedere avond zijn er lezingen, films en dia vertoningen volgens het vol gende programma. Maandag 17 april, 20 u.. Films: The men behind the spaceman (Apolloproject) en het ruimteuitstapje van White (Gemini IV). Donderdag 20 april: 20.30 u. Films: De Vlucht van de Gemeni IV en The men behind the spaceman. Zaterdag 15 u. Films: De X-15 (de grens tussen luchtvaart en ruimte vaart. Zaterdag 20.30 uur. Films: De Gemini IV. Overdag zullen de schoolkinderen een bezoek aan de tentoonstelling brengen oJ.v. hun onderwijzers. Zij worden voorgelicht door ruimtevaart deskundigen. In de avonduren van 19 uur tot 22 uur is de tentoonstel ling geopend voor iedereen. De achttiende eeuw liep ten ein de. De in Edinburgh wonende Schot ten, van nature nuchter en gere serveerd. waren opgewonden en dromden samen in High Street en aangrenzende straten. Waarom? zy wilden het zeer ongewone schouwspel j gadeslaan van een hertogin-te-var- I ken. Edelvrouwen te paard waren in die dagen beslist geen uitzonde ring in Edinburgh, maar een edel- j vrouw, en dan nog wel een hertogin. te varken, dat was nog nooit ver toond. En toch gebeurde het een maal. De hertogin van Gordon, een wel wat gedurfde en excentrieke vrouw, had namelyk een wedstryd afgeslo ten met enige vrienden .zy had ge- i zegd, dat ze „te varken" I Edinburgh's High Street zou door- I ryden. De vrienden hadden gelachen j en haar getart, dat ze om een vrij groot bedrag wilden wedden, dat de hertogin die rit nooit zou ma ken. Maar zy hadden zich in de ex centrieke edelvrouw vergist, want een paar dagen later verscheen zy in derdaad gezeten op een fiks varken en reed zy op dat dier door High Street onder luide toejuichingen van het volk. Die rit-te-varken verhoogde haar populariteit stellig, maar een ande re keer had ze minder succes. Dat was in 1794. In dat jaar besloot de hertogin van Gordon namely k om een nieuw regiment, de Gordon High landers. te formeren. Van militaire dienstplicht was in die dagen nog geen sprake, zy moest dus vrijwilli gers werven. Hoe deed zy dat? De jonge Hooglanders waren niet bys- ter enthousiast over het denkbeeld soldaat te worden. De herto gin wist echter raad. zy beloofde iedere jongeman, die zich als re kruut voor het nieuwe regiment liet inschrijven, een shilling en een kus. Toen kwamen de jeugdige Schot ten wel by het werfbureau, want een hertoginnelyke kus was iets heel byzonders. Zy kwamen evenwel bekocht uit. Want wat deed de hertogin? Zy hield woord naar de letter van haar belofte, maar niet naar de geest. Zy gaf namely k iedere rekruut een shillingen gaf die shlllingen te voren elk een kusje. Er ontstond door deze vertolking van de hertoginnelyke belofte onrust in de gelederen van het nieuwe re giment. De officieren hadden moei te om ernstiger dingen te voorko men. zy slaagden evenwel. In de loop der jaren is het regiment der Gordon Highlanders een beroemd regiment geworden niet dank zy, maar ondanks de toezegging van ,een shilling en een kusje" van de excentrieke hertogin van Gordon. Verheugend initiatief van enige jongeren en hervormde jeugdouderlingen Ontwikkeling van West-Irian De Indonesische regering heeft een beroep gedaan op particuliere onder nemingen mee te werken aan de ont wikkeling van West-Irian. De Cen trale Barak in Djakarta heeft een bedrag van een miljoen dollar be schikbaar gesteld voor dit doel. Een woordvoerder van het Bureau voor West-Irian in Djakarta ver klaarde dat de onrust en geweldple ging onder de stammen in het noor delijk deel van West-Irian nagenoeg voorby is. Hy zed nog, dat moeilykheden on der de Arfak'-stam begonnen waren daar toedoen van een clandestiene organisatie, de zogenaamde „vrye Papoea-beweging", die thans geen enkele betekenis meer had. Indone sische troepen hebben twee jaar leden een actie ondernomen tegen de „vrye Papoea-organisatie". Daarby werden een aantal leden van de or ganisatie gedood en velen gearres teerd. Hay, bestuurder van Australisch Papoea-gebied, heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat in de af gelopen drie weken meer dan 200 per sonen uit West-Irian naar Papoea zyn uitgeweken. De uitgewekenen hadden verklaard ontevreden te zyn over het leven in West-Irian. i In Katwyk zal zaterdagavond 15 beetje door. Er waren mogelykheden april een nieuwe vorm van jeugdwerk beginnen. Een aantal enthousiaste jongelui heeft in samenwerking met enkele hervormde jeugdouderlingen enige programma's voorbereid, die de kern zullen vormen van avonden be stemd voor jongeren vanaf 15 jaar. En aan dergelyke avonden is in Kat wijk wel behoefte. De organisatoren verwachten dan ook de vijftiende april een stampvolle zaal. Deze nieuwe opzet vond haar oor sprong in een steeds toenemende on tevredenheid over het feit, dat er in Katwyk geen vorm van jeugdwerk was voor de jeugd vanaf 15 jaar, die nu eens echt aansloeg. Het hervorm de jeugdwerk hield op by 15 jaar, de gereformeerde jeugdorganisatie ter plaatse had wel clubs voor boven de vyftien, maar daar liep het ook niet storm. Met die kennis gingen enige hervormde jongeren op pad om meer te weten te komen over het jeugd werk in Katwyk. Medewerking en die moesten komen vanuit de her vormde gemeente. Er werd een vergadering by een geroepen van enkele predikanten, jeugdouderlingen en de initiatiefne mers, tydens welke zeer positieve geluiden naar voren kwamen. Het plan zou worden voorgelegd aan de verschillende wykkerkeraden en er zou geprobeerd worden een zaal van de kerkvoogdij te krijgen. De kerkeraad keurde het plan goed en ook de kerkvoogdy stond zeer wel willend tegenover de nieuwe initiatie ven, zodat deze direct een zaal be schikbaar stelde. Fanfare Inmiddels waren er door al de ge sprekken en vergaderingen enige maanden verstreken, zodat nu pas met de realisering van de plannen be gonnen kan worden. Zaterdag 15 april Is het dan zover. Het program ma voor die avond bestaat uit de ontspanningsfilm „Fanfare" van de zeer bekende cineast Bert Haanstra. Na gesprekken met de jeugdraad j een Nederlandse f,lm dus- Verder worden er gezellig wat I plaatjes gedraald, zodat de avonden Redelij ke makreelvangsten in de Noord echt sfeer zullen gaan krijgen, In de pauze is er gelegenheid om iets te kopen aan de bar. Er is frisdrank en wie honger heeft kan er een gevulde koek krygen. De organisatoren ver wachten dat dit echt wel in de smaak zal vallen by de jeugd. Verder willen ze praten met de Jongelui om te weten te komen wat er onder hen leeft en welke wensen ze hebben voor de komende avonden om daar in het vervolg rekening mee te kunnen houden. Proef De avonden tot de zomervakantie zullen een proefkarakter dragen. Er zullen verschillende programma's worden uitgeprobeerd om op de hoog te te komen van de verlangens van de Katwykse jeugd. Als de avonden aanslaan, zal bfj het begin van het nieuwe winterseizoen definitief met het werk worden begonen. Er zal dan naar worden gestreefd de jongelui zoveel mogelijk zelf by de voorbereiding en uitvoering van de programma's in te schakelen, zodat tenslotte een stuk jeugdwerk tot stand komt, dat drijft op eigen krachten. De avonden zyn niet alleen voor hervormde Jongeren, maar bestemd voor een ieder, die nu eens iets an ders wil dan doelloos slenteren langs de straat of de hele avond aan het kykkastje hangen. Er wordt nu in Katwyk een gele genheid geschapen, waar Jongeren elkaar kunnen ontmoeten en waar een verantwoord programma geboden wordt. Iets wat Katwyk nodig heeft! Vermeldenswaard is nog, dat de directeur van het Katwijkse bioscoop bedrijf, de heer B. M. P. Kornet, zijn volle medewerking heeft gegeven voor het tot stand komen van de eerste avond, zowel wat betreft het verlenen van de vereiste toestemming voor het draaien van de film, als de financiële zjjde. Ds. J. C. Himnik voor rust naar de Vel uwe Ds. J. C. van Hunnik, predikant van de hervormde wijkgemeente „Zuid" in Katwijk aan Zee, die reeds geruime tyd met ziekteverlof is, heeft met zyn vrouw tijdelyk de bad- en vissersplaats verlaten om op de Ve- luwe een rustperiode door te bren gen. Wanneer alles zo verloopt als tot nu toe het geval was zal ds .Van Hunnik half juni weer een gedeelte van zijn arbeid mogen hervatten. Vyf en dertig vaartuigen zorgden gisteren in IJmuiden voor een aan voer van 3.305 kisten vis, 803 kl. kistjes vis en 380 stuks styve ka beljauwen. Er waren 5 kisten en 3 kl. kistjes schelvis, 120 kisten wjj- ting, 390 kisten gul en kabeljauw, 810 kisten koolvis, 40 kisten en 50 kl. kistjes haring, 680 kisten en 750 kl. kistjes makreel. 620 kisten schol, 20 kisten tarbot, 25.000 kilo tong en 140 kisten diversen. De schaarse kleine scelvis II liep tot f 64 per kist, wyting no teerde tot f 45 per kist. maar gul kwam niet hoger dan f 33. Voor kabeljauw werd tot f 92 per regel van tien stuks en tot f 94 per 125 kg betaald. Haring noteerde tot f 30 makreel tot f 67 per kist, met als Waarom toch altijd de kapel? Dat het Katwijkse D.V.S. een begrip zou worden in wijdere omgeving lag al flink wat jaartjes terug in ons voorgevoel, omdat de toen zoveel kleinere groep zoveel wilskrachtige ge zichten te zien gaf. Dit Tamboer en Trompetterkorps is kenne lijk gegroeid onder de indruk van het fantastische elan, dat het Leidse K. G. naar de Nederlandse top voerde. Goede voorbeelden doen goed volgen. Ook D.V.S. beschikt over effi ciënte veerkracht en kan een zaalconcert aanbieden, dat on gebroken spanning houdt. De Kapel was aardig bezet. He laasdie eeuwige kapel!! Wan neer men Katwyk binnenrydt tussen het prachtige Raadhuis en de mooie LEIDERDORP Bridgenieuws De uitslag van de negende ronde van de viertallencompetitie van de Leiderdorpse Bridgeclub is: heren Loof-Witkampheren Tyss en-de Winter 459, 401; heren Gerlich- Van Leeuwenechtp. Van Klaveren 43—11, 348; dames Jans-Van Zon neveldheren Pias-De Vries 4311, -f 272 dames Van Gelder-De Jong— echtpaar Rompes 3519, -f 137echt paar Danzheren Blom-Danz 3420, 164; echtpaar Verduinheren Van Berge Henegouwen-Brummelkamp 3420, 81; heren Jans-Pouwhe ren Karstens-Karstens 3024 15; dames Lenaers Schutteheren Le- naers-Schutte 3024, 8; dames Altdnk-Van deh Upwichechtpaar Van Donkersgoed 2826, 1-\ da mes Hoogervorst-Zandbergenecht paar Stokhuyzen 2430, 32. Teneinde mogelijke misverstanden, voortvloeiende uit persverslagen be treffende het gesprokene op de op 30 maart J.l. gehouden jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag" weg te nemen, deelt het bestuur van deze vereniging het volgende mede: op verzoek van de Leidsche Christe- lyke Oranje Vereeniging vond, mede omdat de huidige activiteiten van deze vereniging o.m. wegens vermin derde belangstelling van haar leden te wensen overlaat, enige tyd geleden een oriënterend gesprek plaats tus sen de vice-voorzitter van de L.C.O.V. en de voorzitter en secretaris van de Vereniging Koninginnedag, teneinde af te tasten of er een mogelykheid tot nauwere samenwerking kon wor den gevonden. Tydens dit gesprek, dat in alle openheid plaatsvond, zyn overigens geheel vryblyvend verschillende mogelykheden onder het oog gezien, o.a. die, waarby de beide verenigin gen zouden opgaan in een nieuw op te richten vereniging tot een „Leidse Oranje Vereniging". In de beide besturen vond n.a.v. dit gesprek een nader beraad plaats, hetgeen hierin resulteerde, dat by monde van de vice-voorzitter van de L.C.O.V. te kennen werd gegeven, dat er by het bestuur van de L.C.O.V. be reidheid bestond een samengaan als voormeld te overwegen. Het bestuur van de Vereniging Ko ninginnedag heeft echter na ampele overweging, gelet op het ontstaan, de ontwikkeling, het algemeen karakter, de huidige positie van de vereniging en de jaarlyks door haar betoonde activiteiten, een afwykend standpunt ingenomen. Het bestuur is voors hands niet zonder meer overtuigd, dat de vereniging zou moeten liqui deren om op te gaan in een nieuwe organisatie met dezelfde doelstelling, mede uit piëteit tegenover al diege nen, die in het verleden hun krach ten aan de vereniging gaven. Het be stuur biyft echter bereid op dezelfde wyze als tot heden met de L.C.O.V. samen te werken en daartoe het ge sprek open te houden. Goed iveer voor hivekers andere uiterste een kist makreel voor f 11.50. Voor schol kwam de prijs tot f 64 per kist. Tarbot va- j riëerde van f 7.30 tot f 5,70 per kg., tong van f 5.02 tot f 3,25 per kg. De kotters, die halverwege de week /)//lDIHDIl binnen waren gevlucht wegens het C/Uil' %Jl1/ slechte weer, zijn weer uitgevaren. Dit leverde trekjes op van 30 k 40 kg. tong met daarby 3 4 manden andere vis. moderne Triumfaterkerk over een aanlokkelyke Zeeweg, maar dan Kat- wyks concertzaal bereikt en betreedt: hoe in-treurig, voor soldatenbarak niet eens goed genoeg! Hoe lang nog in het dynamische Katwyk dit stuk onontwikkeld Katwyk, waar de Kat- wykers uitgerekend voor hun cultu rele ontwikkeling op aangewezen zyn? We droomden ervan, dat een onder nemende humorist met geschoolde basstem het podium beklom en er Mozarts opera-ari „In dieser heil'gen Halle" ging zingen De marteling van het ongemakke- lyk zitten was voor ons kort, drum mers en klaroeners dienen na een non-stop programma van ruim een half uur slaan en blazen op te hou den. In die vry korte tyd hoorde men een openingsfanfare, de mars van de Hooglanders. Rythmic, Alouette Mars. Horlepiep ,zo geschikt voor koddige accelerandes)Eurovisiemars en Ma rines Hymn; alles telkens afgewis seld door een eigen prestatie van de drum-afdeling, die het tot „contra- puntiek" kan brengen. Een uitsteken de keuze. Daarin is nogal wat terug te vinden van K. en G.'s repertoire. D.V.S. durft zich aan de vergeiyking blootstellen. Wat het doet is indruk wekkend en valt te zien als werk van een korps van stand. We memoreren de keurige toespraak van korpsvoorzitter Ros en de erken- telykheidsbiyken voor de instruc teurs Lems en Sasburg. Na de pauze nam de toneelvereniging Talia bezit van het podium voor het vroiyk spel „De man van myn dochter". V. In de Noord werden redelijke ma kreelvangsten gedaan. De trekken varieerden van 30 tot 100 manden. Er zat echter geen andere vis by. Dit in tegenstelling tot de schepen, die koolvis vingen en daarby ook vat haring aantroffen in -een ver houding van 5 manden haring op 50 manden koolvis. Schelvis werd in het geheel niet aangetroffen. De treilers, die op de thuisreis wa ren, zijn op 57 graden noorderbreed te gebleven. Gezien de lage pryzen op de afslag willen de schippers pro beren er nog wat kabeljauw by te vangen. Met de aanhouding van een 25- jarige Velsenaar zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 20-jarige IJmuidenaar zijn diverse vlsdlefstal- len aan boord van schepen in de havens van IJmuiden tot klaarheid gebracht. Het tweetal had op 20 maart een mand kabeljauw en een mand tong gestolen. Bovendien bekende de Vel senaar op 2 april, samen met een matroos, nog een mand kabeljauw en twee manden tong te hebben weg genomen. De matroos werd aange houden en bekende. Voorts werd een 54-jarige vishandelaar in Santpoort aangehouden, die de vis van het drie tal had gekocht. Nagegaan wordt of hy van de diefstal op de hoogte Hoewel zonder twyfel deze mening niet door de velen zal worden gedeeld, zyn de kwekers best te spreken over het huidige weer. Niet zelden bete kent fraai voorjaarsweer ook een sterke daling van de bloemenpryzen, doordat alles tegeiyk in bloei komt en de aanvoer hierdoor té groot wordt. Thans is het aanbod normaal en zyn de bloemen zeer onryp. De pry zen liggen hierdoor op een redelyk, hoewel beslist niet te hoog, peil. Ook de eerste partyen van de kou de grond brengen goede pryzen op. Naast de bolbloemen is er momen teel al een ruime keuze in andere bloemsoorten, waarby met name de aanvoer van freesia's eruit springt De kwaliteit is uitstekend en de vraag vooral voor export is goed. Na een kleine inzinking, waarby men al van de redenering uitging dat het nu wel gedaan zou zijn voor dit seizoen, nam de vraag naar tul pen vanuit Frankrijk plotseling weer toe en gisteren gingen er zelfs „win terse hoeveelheden" naar het land van de generaal. De komende week zal er voor het binnenland voldoen de aanbod zyn van tulpen en nar cissen van het veld die. zodra het weer een wat milder karakter zal krygen, voor redelyke pryzen te koop zullen zyn. Goede anemonen, freesia's en an jers blijven styf van prijs. Rozen zijn voor de tyd van het jaar niet duur! De totale produktie van vis in de landen van de Europese Economische Gemeenschap is tussen 1959 en 1966 enigszins teruggelopen, maar weer ge- stegen in 19641965, aldus de offi ciële cijfers van de EEG. De produk tie van schelpdieren is tussen 1959 en 1964 toegenomen, maar van 1964— 1965 gedaald. De consumptie per hoofd is onge veer hetzelfde gebleven, doch de mate, waarin aan de eigen behoefte kon worden voldaan, is enigszins ge daald, tengevolge van de styging van de bevolking. Het grootste verbruik per hoofd van de bevolking had Frankryk. Enkele cyfers: totale produktie 1959/60 17.819.000 metrieke tonnen nominale vangst; 1963/64; 17.179.000 en 1964/65: 17.620.000; schelpdieren: 1959/60: 3.043.000 ton; 1963/64: 3.178.000 er 1964/65 3.043.000. De consumptie per hoofd bedroe gen in 1959/60 10.8 kg. en in 1963/64 11 kg. Frankryk had met 14.6 kg. de hoogste consumptie per hoofd, Neder land met 9.7 de laagste (1964/65). De cyfers voor West-Duitsland, Italië en België waren respectieveiyk 10.6. 10.1 en 10.5 kg. De mate waarin aan de eigen be hoefte kon worden voldaan daalde van 86 procent in 1959/60 tot 80 in 1964/65. De hoogste cyfers werden bereikt in Nederland 170 procent, de laagste in België 47. (West-Duitsland 80. Italië 49, Frankryk 89). Het aantal vissers daalde van 1958 tot 1965 in de verschillende landen als volgt: West-Duitsland van 10.033 tot 8.212; Frankrijk vai> 50.278 tot 42.382; Nederland van 7.578 tot 7.152 en België van 2.310 tot 1.901. In Ita lië werken 55.355 personen in de vis- vaart. Vergelykende cyfers zyn niet bekend. Het aantal schepen steeg van 22.862 in 1958 tot 34.238 in 1964. Stoom- en mo tort rei Iers zagen een toeneming van 24.172 in 1953 tot 34.402 in 1964. Het aantal stoom treilers daalde van 310 in 1953 tot 73 in 1964. De aantallen per 1964 voor de ver schillende landen zyn: Italië 16.708, Frankrijk 13.817. W.-Duitsland 1894, Nederland 1594 en België 388.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17