,In wankel Albee met evenwicht' van top-prestaties Grandioze vertolking rwin Malik pleit in Japan voor renteverlaging FASTn MAANDAG 8 APRIL 1067 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Première Ned. Comedie: (Van onze kunstredaktie) Met zijn nieuwe toneelstuk, „A delicate balance", dat onder de titel „In wankel evenwicht" zaterdagavond in Amsterdam in prlmière ging bij de Ned. Comedie, heeft Edward Albee duidelijk aansluiting gezocht en gevonden bij het werk waarmee hij zijn wereldreputatie heeft ge vestigd: „Who is afraid of Virginia Woolf?". „Albee schijnt dus zelf tot het inzicht te zijn gekomen dat zou men er tenminste uit kunnen opmaken dat hij zich met de stukken die hij tussen deze twee heeft geschreven („The ballad of the sad café", „Tiny Alice" en „Mal colm") op een doodlopende weg bevond. Als hij dat niet uit eigen beweging heeft ingezien, hebben de reacties van de Amerikaanse pers en het Amerikaanse publiek hem dat wel duidelijk gemaakt. Rijp ere „Virginia Woolf' „In wankel evenwicht" zou mei ;n rijpere, diepere, minder zelfver zekerde ..Virginia Woolf" kunnen men. „Ik geloof nergens meer heeft Abbe onlangs in 'n interview gezegd. Dit gebrek aan morele hou vast komt in zijn nieuwste werk dui delijk tot uiting. De schrijver staat niet meer zo geredeijk klaar met zijn oordeel over menselijke verhou dingen. Hij is gaan graven in de on dergrond van „het haast onoplosbare probleem zijn naaste lief te hebben" hij erkent, de opossing niet te hebben gevonden. De twee aspecten van dat pro bleem, waarover „In wankel even wicht" gaat. zijn de onverdraag zaamheid, ook tussen mensen die in feite van elkaar houden, en de deli cate. zo vaak tot wrijving leidende, verhouding tussen vriendschaps- en familiebanden. Albee analyseert beide aspecten, maar zijn analyse biedt geen enkel uitzicht op een ge neeswijze. Zijn stuk eindigt zoals het begint: de hoofdpersonen zetten hun samenleving voort in een precaire evenwichtstoestand tussen liefde en haat, tussen vriendschap en onver schilligheid. „Eerlijk geprobeerd" De handeling voor zover daar sprake van is voltrekt zich in een milieu van welgestelde mensen van middelbare leeftijd: het echtpaar Tobias en Agnes, bij wie Claire, de drankzuchtige jongere zuster van Agnes, in huis woont, en het bevrien de echtpaar Harry en Edna. Dan is er ook nog Julia, de dochter van eerstgenoemd echtpaar, die bij haar ouders tijdelijk toevlucht komt zoe ken na de zoveelste ruzie met haar zoveelste echtgenoot. Agnes is een dominerende, quasi- verstandelijke vrouw, volgens Julia „een combinatie van paus en kinder juffrouw", die in voortdurend con flict is met haar cynische alcoholi sche zuster. Beiden weten zjj de stil le en toegeeflijke Tobias naar hun hand te zetten. In dit gezin vallen Harry en Edna onverwachts binnen, uit hun eigen huis gedreven door een plotselinge onverklaarbare angst de angst voor hun eenzaamheid en op grond van de jarenlange vriendschap verwachtend dat zij voor onbepaalde tijd kunnen blijven logeren. Ze krijgen de kamer van Ju lia. maar als deze de volgende dag ook komt binnenvluchten en haai' kamer opeist staan Tobias en Agnes voor de moeilijke keus tussen hun „allerbeste vrienden in de hele we reld" en de van hen vervreemde, kil- sarcastische dochter. Tenslotte wint Tijdens de viering van het eer ste lustrum van het Nationaal 1- april-comité is zaterdagavond in Zandvoort de Prix de jokeeen bronzen Loeres, uitgereikt aan de t.v.-groep Farce Majeur. Links vooraan Fred Benavente en rechts vooraan Alexander Pola. Julia het. want in een bijna hyste rische uitbarsting van te lang opge kropte emoties breekt by Tobias de erkenning door dat die grote vriend schap toch eigenlijk maar een opper vlakkige sleur is. Van hun kant heb ben Harry en Edna hetzelfde inge zien. Zij gaan terug naar hun huis. hun vrienden achterlatend met het schamele, troostende gevoel dat ze het eerlijk hebben geprobeerd" Beklemmende Bob de Lange Dit op louter innerlijke span ningen gebouwde stuk, een boelende combinatie van klinisch-analiseren- de psychologie en dichterlijke tionaliteit, heeft bij de Ned. Comedie onder regie van Han Bentz van den Berg een grandioze vertolking gekre gen. Dat het geen aangrijpende tolking was (al komen er wel enkele aangrijpende momenten in voor) ligt het cerebrale karakter van het stuk, niet aan de uitbeelding. De pseudo-intellectuele Agnes werd door Ank van der Moer genadeloos onthullend gespeeld. Een vrouw die haar gekwetste gevoelens achter een masker van geforceerde onaantast baarheid tracht te verbergen. Een beklemmend-fascinerende creatie was de Tobias van Bob de Lange, ontroerend in het simpele verhaal over zyn lievelingskat (een knappe zinspeling op het hoofdthema het stuk), groots in zijn uitbarsting over de rechten van de vriendschap, en bijzonder treffend in alle daar tussen liggende stemmingsnuances. Ellen Vogel bereikte een hoogte punt in haar carrière met de mag nifieke vertolking van Claire, wier lichamelijk verval, geestelijk isole ment en sadistische haathumor als gevolgen van haar alcoholisme sa menvloeiden tot een onvergetelijk beeld van menselijke degradatie. Naast deze drie topprestaties stonden de drie andere op een niet veel min der hoog niveau: Elisabeth Hoytink als de onbeheerste, harde en opstan dige Julia, Wim van den Brink als de ietwat zielige maar krampachtig de- schijn-ophoudende „beste vriend" Harry, en Liane Saai bom als diens hulpeloze, droefgeestige vrouw Edna. Bij elkaar een zo perfecte rolbezet ting als we die in Nederland maar hoogst zelden te zien krijgen. ADVERTENTIE ies een FASTO geiser met de unieke patent- top voor heet water in de keuken en veilig- arm water in de douche. Twee van de drie rkochte geisers zijn een FASTO De regie van Bentz heeft het stuk een wat al te drukkelijke maar in elk geval glas heldere en gevoelig afgestemde in terpretatie gegeven. De vertaling van Ernst van Altena (dezer dagen In boekvorm verschenen by Van Dit- mar in Amsterdam) geeft Albee's in tenties uitstekend weer. Lynn Redgrave getrouwd I De actrice Lynn Redgrave is in het huwelijk getreden met John I Clark, een van Engelands bekendste i kindersterren. De plechtigheid had plaats in de New Yorkse woning I van de producer Sidney Lumet. Mej .Redgrave, die voor haar spel in „Georgy girl" een Academy I Award won, en Clark maakten vrij dag hun verloving bekend. Voor de 123-jarige Lynn was het het eerste den Berg huwelijk. De 34 jaar oude Clark twee weken geleden in Mexico ge scheiden van zijn eerste vrouw, eer Canadese actrice. De bekende Oostenrijkse diri gent Eduard Strauss lid van de vermaarde Strauss-dynastie tijdens een concert van de War schau-Philharmonie, waarmee hij een concert in Wenen gaf. Uitvoering in Aarlanderveen „De Lofstein,,> stelde teleur In het goed bezette Dorpshuis in Aarlanderveen trad zater-1 dagavond de chr. gem. zangvereniging „De Lofstem" op, onder j leiding van dirigent J. Rozenstraten. Dit uit 30 leden bestaande koor heeft een ideale stemverdeling. Er moet echter meer van te maken zijn, dan ditmaal tot uiting is gekomen. Van een koor verwacht men een ga ve gebonden klank, begrip voor be klemtoning waar dit nodig is zeker niet overal op dezelfde manier, een goed stemgebruik en vóór al les zuiverheid. Om maar te zwijgen over uitbeelding en voordracht. Van dit alles konden wij niets bespeuren. Nu waren de uitgevoerde kliederen ook van een gehalte, waar niet veel eer mee te behalen is. ook niet in in structief opzicht. Er zijn onnoeme lijk veel eenvoudige koorwerkjes, die tevens voor de koorscholing van be tekenis zijn. Tegen de moeilijkheden van een koorgedeelte uit „Die Schöpfung" met pianobegeleiding uitgevoerd, bleek het koor ook niet opgewassen. Hier stoorde de neiging tot zakken nog meer dan in de koorliederen zon der begeleiding, daar de piano dit genadeloos aan het licht bracht. Wij menen echter, dat „De Lofstem" de moed niet behoeft op te geven, de dispositie van het ensemble wijst uit, dat er wat mee te bereiken is. Als afwisseling zong Willy Vink, een tweetal aria's uit Handels .Mes sias" en een wereldlijk oratorium. Vooral haar aria „So wie die Taube" maakte een goede indruk. Indien deze jonge zangeres niet met de rug naar het publiek gekeerd had gezongen, dan zou dit optreden een nog betere indruk hebben gemaakt. Voorlopig konden wij vaststellen, dat Willy Vink een fraaie sopraan bezit, waarmee zij blijken gaf van gevor derde scholing. Dit optreden was stellig een verrassing, dat een har telijk applaus verdiende. Dit bleef merkwaardigerwijs uit, zoals tevens by alle andere vocale prestaties, waardoor de gehele uitvoering des te meer een mat verloop kreeg. Na de pauze werd een film vertoond: „De Prins student", een Metro Goldwyn Mayer, waaraan de tenor Mario Lanza nog heeft meegewerkt Dit filmwerk zal waarschijnlijk wel een geheel andere sfeer in het Dorpshuis hebben teweeggebracht. Ad Int ADVERTENTIE 2ÜnTvloer ^bedekking BEKIJK AL HET NIEUWS VAN KROMMENIE OP DE HUISHOUDBEURS EN WIN 20"' (ft VLOERBEDEKKING Koekoek wil ether in Boer Koekoeks party heeft plan nen voor een eigen omroep. Dat heeft de leider van de Boerenpartij verteld in een interview dat de „Ga zet van Antwerpen" met hem heeft gehad. Hij sprak daar van „verge vorderde plannen". Wij hadden een tijdlang gedacht dat de nieuwste omroep, de TROS. een vrije omroep zou zijn en ons ook weieens wat zendtijd zou geven, maar dat is niet gebeurd, aldus Koekoek. NEDERLAND 1 VARA 8.00 uur 8.45 uur 9.55 i 10.30 1 10.35 i 10.40 i Pipo de clown NTS-journaal Kenmerk, actualiteiten Tel uit je winst, quiz NTS-joumaal Achter het nieuws De jonge onderzoekers Op commando: kerel over dienstplicht Lurelei cabaret Socutera NTS-journaal Sluiting orden, documentaire NEDERLAND 2 NCRV: 9.10 uur 9.30 i 10.00 i 10.15 i Nieuws in het kort Lieberman Lieberman in „Leven met De toekomst wordt dichtgebouwd Stad in wording; gesprek met ds. E. Hagen. predikant voor de Bijlmermeer Play Bach; Jacques Loussier, piano; Pierre Michelot, bas en Christian Garros, slagwerk Attentie NTS-joumaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM HILVERSUM 2: 7.30 uur Radio Symfonie orkest roep; Koor en orkest va het Omroeporkest -rr I oude kleren Kraaykamp terug j berbootjes 1 I pruiken op Dit weekeind was er de „come back" van Johnny Kraaykamp, samen met Rijk de Gooyer, in de weekend-show. Met sketches, waarin zo te horen Sjaak v. Tol een fiks aandeel had gehad, slaagden zij er weer in het pu bliek tot tranen van het lachen te „ontroeren". Inderdaad heb ben zij dit seizoen wel eens slechtere teksten te verwerken gekregen. De betere teksten van vorig seizoen, in „Een paar apart", schijnen echter voorgoed taboe te zijn geworden. De Tros mocht gisteravond het programma vol maken. Dat gebeurde met een af levering van Mijn oom van Mars. een filmpje van Charlie Chaplin, dat wy nu voor de zevende keer op het scherm zagen en een muzikaal programmaatje met Jong talent, dat als pauzevulling best bruik baar was. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, is zaterdag naar Tokio vertrokken om bij de Japanse regering te pleiten voor een verlaging van de rente op Japanse leningen aan Indonesië. Malik is tevens hoofd van de Indo nesische delegatie bij de bijeenkomst van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) van de Ver. Naties, die vandaag in Tokio is begonnen. Minister Malik hoopt dat Japan zal willen voorzien in een derde van de Indonesische kredietbehoefte van ongeveer 200 miljoen dollar. De Ver. Staten en andere credi teuren-landen zullen de andere twee derde beschikbaar stellen. Het militante jeugdfront van de Indonesische hoofdstad, dat 2 mil joen leden telt. heeft onmiddellijke verbreking van de betrekkingen met communistisch China geëist. De districtscommandant kolonel Willy Soedjono heeft de Chinezen ln Oost-Java gewaarschuwd, dat op hen geschoten zal worden als zij te gen de Indonesische regering dur ven demonstreren. Zijn waarschu wing volgde na tegen de regering ge richte demonstraties in Oost-Java vorige week. In Djakarta zyn 30 Peking-Chinezen gearresteerd. De voorzitter van het Indonesi sche Volkscongres, generaal Nasoe- tion, heeft geweigerd zich uit te la ten over de vraag of hjj zich kan didaat wil stellen voor het ambt van president van Indonesië. Nasoetion pleitte in een toespraak tot studen ten in Bandoeng voor een onder zoek naar de mogelijke medeplichtig heid van Soekarno aan de mislukte staatsgreep van 1965. Maar hij voeg de hieraan toe. dat de gehele kwes tie van de toekomst van Soekarno in de handen van generaal Soeharto, de waarnemend president, ligt. mini in Opdrachten aau Ned. componisten De minister van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft voor 1966 alsnog de volgende opdrachten verleend voor het componeren van: een compositie voor fluit en harp aan Carel Brons te Hilversum; een elektronisch werk of een werk voor blaaskwmtet met elektronische klanksporen aan Ton Bruynèl te Utrecht; een werk voor altviool en piano aan Jan van Dyk te Tilburg; een kwartet voor fluit, viool, altviool en cello of een kwar- et voor hobo. viool, altviool en cello •an Oscar van Hemel te Hilversum; en werk voor koor en orkest aan en werk voor orkest aan Robert lans Henkemans te Bergen <NH); leppener te Amstelveen; een oncert voor viool, piano en orkest an Hans Kox te Apeldoorn; een \ieuwe versie van een door hem in 955 gecomponeerde kantate aan 'ertus van Lier te Rodenenkele erken voor gemengd koor met ko- ?rblazers aan Jan Masséus te Leeu- arden; enkele madrigalen met ïige blazers aan Marius Monniken- \m te 's Gravenhage; een werk voor rkest aan Jan van Vlijmen te Hoe- elaken; een werk voor piano en «rkest aan Jan Wisse te Hollandsche Rading. Geen beide Kamers „Farce majeur" Zaterdagavond liet Farce Ma jeur zien waarom het dit jaar de Prix de joke heeft gekregen. Voor de insiders ls het duidelijk dat de uitreiking van de Prix de joke aan Farce Majeur volgend jaar bekroond zal worden als de beste Prix de joke van 1967. Men versta my goed: ik bewonder de ijver van het team. Men trekt n heeft on derling het grootste plezier van de wereld, maar met satire heeft het natuurlijk weinig te maken. Kemphanen over V on Kielmansegg Op Nederland II liet de VARA van zich spreken. In .Achter het nieuws" kemphaanden Dik Ver kijk en Martin van Amerongen verder over Von Kielmannsegg, waarbij de argumenten van de laatste iets minder overtuigend klonken dan die van de eerste. Hoe het ooit zo ver heeft kun nen komen is overigens een raad sel, bijna even raad selachtig als voor de oorlog een dergelijke twist tussen Du Per ron en Ter Braak over b.v. Dirk Coster zou zijn geweest. De Franse chansonnier Jean Fer- rat. toonde zich daarna een sym pathiek en vastberaden zanger, die hoog in de middenmoot ge klasseerd mag worden, waarna Nico Knapper voor zijn tweede achtereenvolgende regie zorgde met het programma „Stem" rond Henny Vonk, die zong en gedichten zei. Iets te pretenti eus, dit programma, omdat de gedichten wel enige kwaliteit bezitten, maar geen gewicht. VOOR MAANDAG S APRIL Hilversum 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. Ik verbind u door praatje. Licht orgelspel. 18.45 Eigen weg happener. 19.10 Op de trijdkrachtenprogram- I Openbaar Kunstbezit, Concert: I. Radio symphoni Nws. 20.05 Deense omroep: klass. en mod. (Van parlementaire redactie). De minimode krijgt geen toe gang tot de Eerste en Tweede Kamer. Dat valt op te maken uit een brief, die de zes vrouwelijke stenografen van de Kamers heb- ben gekregen van het hoofd van I de stenografische dienst, de heer N. K. Bakker. Deze schrijft daarin, dat een aantal kamerleden bedenkingen had geuit tegen de kleding van de dames in het algemeen. Men vond het onder meer ongepast, dat bij sommige gelegenheden de kamerleden in stemmig zivart verschijnen, terwijl de meisjes in het middenvak de volksvertegen woordiging in fleurige bloesjes opvrolijkten. De heer Bakker heeft nu de volgende regels opgesteld: deelnemen. >assleve reki Ie sport. 22.00 Stereo: :st: amusementsmuziek. 12.55 China en ■■PHBHWlng (13). 23.15 Lichte gramjnuz. 23.55-24.00 Nws. Schoolradio. 15.00 Voor Strijktrio: r 16.00 Nws. 16.02 Bariton en plf. (gr.)volksliederen. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Stereo: Voor de jeugd, lichte gram. Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 tieners. 18.55 Op 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10* Radlb- krant. 19.30 Stereo: Vocaal-ensemble en solisten: oude madrigalen. 19.50 Lichte bus). 10.00 Klass. en mod. 11.00 Voor de zieken. 12 00 Stereo: Mu- setteorkest en zangsolist. 12.18 Markt- ber. v. schippers. 12.20 Voor de land bouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Lichte gram.muz. en praatje. 13.30 Muslesta: licht gev. muz.program- ma (opn.). 14:25 Me lsjeskoor: klassiek# en mod. liederen 14.40 Stereo: Licht te- instrumentaal ensemble (opn.). 15 00 1 Pizzicato: gev. progr. vol muz. en we tenswaardigheden. 17.00 Overheidsvoor lichting: De letterkunde in de Neder landse Antillen II. Spreker: Drs. J. Ph. de Palm. 17.10 Voor de Jeugd. 22.15 Zelf leren bijbellezen, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Llteramaradiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 Gev. platenpr. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOON PLAT EN/ PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Ludwig van Beethovei gram.platen. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Nws.). 12.00 z.progr. Lichte i Nws. 12.02 Act. 12.05 Gev 13.05 Verzoêkpla- 15 (51 min.) Maestoso. Adagio. Rondo. Allegro non troppo. Claudlo Arrau.pla- no; Phllharmonia Orkest o.l.v. Carlo Het dragen van een rok bo ven de knie (minirok) is niet I LeonoreiS op" 73"a"(Ï5J toegestaan. De meisjes dienen een ge dekte kleding te hebben, zonder veel opvallende kleuren. Hun truitjes of jumpertjes en jurken mogen niet te laag zijn uitgesneden Het dragen van opzichtige sieraden wordt afgeraden. De zes aanvankelijk verraste meisjes hebben de order van hun baas maar opgevolgd. „Wij kun nen er alleen maar om lachen", zo zei een van haar 1300 Nws. 1302 tenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Act 1*4.05 Lichte gram.muz. 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Elektronisch orgelspel. 15.25 Gev. platenprogT. 16.00 Nws. 16 02 Act. 16.05 Progr voor tieners. 1700 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekplaten- progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Otto Klemperer. itffi ÏJj®*?*11!?,1 als 0?0dfrn«ner <g, voor 1 l?»;? Clown' 1850 Journaal ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geiser* zijn een FASTO, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. (47 min.) Allegro. Ichnell. Trio. Lang- Finale. Bewegt, feurlg. Phllhar- uiiMusch Orkest van Berlijn o.l.v. Eugen Jochum. VOOR DINSDAG 4 APRIL Hilversum 1 .402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm. 7.20 Lichte gram muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Omroeporkest en solisten: mod muz .35 Waterstanden. 9.40 Klass. gram. 11.05 Moord op de WaStjJ«ï: !,nn Nieuwspoort. NTS: fllmreportai films en filmmakers. 21.11 "2.15 Jour- 20.30 Cinema: program - s en filmmal" NTS: 22.00-2; 10.0 Voor de kleuters. 10.10 Ar- beidsvltamlnen (gr). (11.00-11.02 Nws.) 12.00 Metropole orkest: amusements- I muz 12.25 Beursber. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending v I de landbouw. 12.40 Licht orkest. 13.00 I Nws. 13.10 Act. 13.30 't Muzikanten- I Hoev Nieuwe uitgaven druk. George Blake, door Rhijnvl6 Feith. H. Cookrldgc. 'is Feith. spionne®, door majoor 2de Den Haag. Julia, door Spion Sansom 2de druk. UI tg W.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5