Minister Polak: naast oordeel open oor eigen voor anderen Frontale botsing met fatale gevolgen en Levendig blijmoedig Dubbel afscheid Ds. J. M. D. v.d. Berg bij GAB Leiden vertrekt llit Leiden Interesse op ruim terrein Wie wint de pot? seizoen van Laatste Folk Beat 14? Kind (4 jaar onder) zes-wielige auto Leidsclie Boys vierde negende lustr Tim Eerste ronde van Brasem-concours TWEE DODEN IN WARMOND MEISJE VERONGELUKT IN NIEUW-VENNEP Feestavond SRO MAANDAG 3 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 4 Derde Leidenaar na oorlog op Justitie (Van een onzer redacteuren) De nieuwe minister van Justitie prof. mr. C. H. F. Polak is de derde Leidse hoogleraar in de rechten na de oorlog, die tot deze post geroepen wordt. Die beide voorgangers waren prof. mr. J. C. van Oven en prof dr. I. Samkalden, die beiden lid waren van de Partij van de Arbeid. Prof. Polak daarentegen is lid van de VVD en eveneens in tegenstelling met zijn voor gangers een zeer actief politicus, die door zijn veelzijdige activiteiten als zodanig ook een vrij grote bekendheid in den lande heeft ver worven. „Ik weet helemaal niet voor welke proble men ik zal komen te staan en hoe precies de kaarten liggen", zei de nieuwe minister toen wij hem naar aanleiding van zijn benoeming benaderden, „dus daar wil ik me op het ogen blik echt niet over uitlaten". Voor wie hem kent staat het evenwel vast, dat hij voor die problemen een levendige belangstelling heeft, want zijn belangstelling is zeer veel omvat tend. Als Leids hoogleraar had hy van zelfsprekend een beperkte weten schappelijke taak, namelijk het ad ministratief en agrarisch recht, maar aan die beperking heeft hij zich eigenlijk nooit gehouden. Zjjn grote Het Nieuwe Toneel heeft zaterdag avond in „Den Burcht" een geslaag de opvoering gegeven van het blij spel „Wie wint de pot?" van Dick van Maaskant, waarin we zagen hoe tante Albertina van de familie Djjk- sterhuis, deze familie na haar over lijden een lesje geeft door middel van haar testament. We horen hoe het doodsbericht door de familieleden wordt ontvan gen en besproken. De vraag, wie er van tante zal erven, wordt de ach tergrond van bijna elk gesprek, waarbij het soms weinig scheelt of er ontstaat een hooglopende ruzie. De komst van de notaris brengt tot grote teleurstelling van de f amilie geen antwoord op deze brandende vraag, maar als artikel na artikel wordt voorgelezen .dringt wel lang zamerhand bij allen het besef door dat tante hen door middel van haar testament op de proef heeft willen stellen. Tante heeft als eerste voorwaarde van erflating bepaald dat de ene fa milie Dijksterhuis de andere familie leden bij zich moet laten logeren. Het testament stelt vervolgens, dat de nalatenschap alleen kan worden verdeeld binnen het tijdsverloop, van één week en onder die familieleden die aan de voor hen geldende bepa lingen van het testament hebben voldaan. In de laatste wilsbeschik king van tante staat namelijk voor ieder een opdracht beschreven. Het zal voor de Dijksterhuizen ver re van gemakkelijk zijn de opdrach ten te volbrengen, want de taken zijn gericht op het overwinnen van de zwakke punten in karakter of le venshouding. Bij anderen moet een gebrek aan zorgzaamheid worden be streden of moet het tekort aan ken nis op huishoudelijk gebied worden aangevuld. Het testament mist zijn doel niet. Niemand wil de kans op tenminste een deel van de nalatenschap v bij laten gaan en allen doen hun uiterste best. Deze algemene ijver de aard van de opgelegde taken lei den herhaaldelijk tot de meest ko mische situaties. Mevrouw Koet, als het moderne ei weinig op huishoudelijkheid ingestel de meisje, was in dit spel weer i op dreef. Van de anderen werden vooral ook de rollen van Bert Steen bergen en mevrouw Plug goed in het spel levend, weergegeven. K. den Os speelde met succes de moeilijke ko^ mische (en soms lijdende) figuur. De voor zijn rol wel wat jeugdige An- dré Bij kweet zich niettemin uitste kend van zijn taak. levendigheid bracht hem niet alleen ver buiten zijn gespecialiseerde vak terrein, maar ook op gebieden buiten de wetenschap: behartiging van stu dentenbelangen, van universitaire problemen in het algemeen, en vooral ook de politiek, in het bijzonder ten aanzien van maatschappelijke pro blemen. Als gevolg van die maatschappe lijke interesse liet hij zich bijvoor beeld telkens verleiden, zitting te ne- in een of ander forum over ac tuele vraagstukken, overal in den lande in bijeenkomsten en ook vele malen voor radio en televisie. Als spreker op politieke bijeenkomsten heeft hij zich een faam van vlot en levendig spreker verworven die kans ziet de ernst met de humor te com bineren. Hoewel hij niet naar publi citeit streeft, hebben deze activiteiten hem toch telkens in de openbaarheid gebracht, zodat de nieuwe minister ons volk beslist geen onbeken- Behoedzaam By alle gelegenheden als deze en meer besloten besprekingen en onderhandelingen biykt telkens weer duidelijk, dat prof. Polak er zeer uit gesproken meningen op na houdt, r dat zUn oordeel over anders luidende opvattingen niettemin altyd erg behoedzaam is: nooit af wy zend op grond van het feit dat zü niet stroken met de eigen overtuiging, r steeds die andere meningen accepterend als een alternatief dat bestaansrecht heeft. Een eigenschap, een minister in onze verdeelde politiek zeer te stade kan komen. Groot gezag Zijn stelling, steeds open te staan »or de mening van anderen en zo doende tot een werkeiyk gesprek te komen in plaats van een eigen bol werk koste wat het kost te verdedi gen maakt hem tot een heel plezie rige gesprekspartner. Naar zijn ad viezen en meningen, die groot gezag hebben, wordt gaag geluisterd. Het is lit 'deze eigenschappen niet ver wonderlijk, dat hij zich nogal eens voorstander heeft getoond van de in stelling van een ombudsman. Als minister van justitie zal hy zeker te maken krijgen met de introductie van een dergelyke figuur. ADVERTENTIE men eindelijk tot zo n instantie zou besluiten. Typerende eigenschappen van de nieuwe minister zyn voorts zyn strik te integriteit, zyn grote blijmoedig heid en zyn menselijke beminnelijk heid. Levensloop Prof. Polak stamt uit een geslacht van juristen. Een van zijn grootva ders was de beroemde jurist Oppen- helm. Zijn vader was rechter in ver schillende plaatsen des lands en later in het Hooggerechtshof, zyn zuster en broers hebben eveneens rechten gestudeerd. In 1927 begon hij op achttienjarige leeftijd zfjn rechtenstudie te Leiden, die hy reeds in 1931 afsloot met een doctoraal examen cum laude. Tot zyn leermeesters behoorden prof. Meyers en de jurist-politicus Kranenburg. Hy trad vervolgens als referendaris in dienst by de Provinciale Griffie in Den Haag. De oorlogsjaren waren voor hem uiteraard zeer moeilyk. Hy moest uit het gezichtsveld van de bezetters ver- dwynen maar slaagde er toch ln nog te werken als concierge van een huis houdschool in Den Haag en later als nachtwaker in de zilverfabriek te Voorschoten. Dat laatste nog wel on der het oog van de Duitsers, die een geschutstelling in het fabrieksterrein hadden ingericht. Na de oorlog werd hy, na weer kor te tyd op de Griffie te hebben ge werkt, in 1947 hoogleraar te Wage- ningen in de staathuishoudkunde het agrarisch recht. In 1951 volgde zyn benoeming tot Leids hoogleraar in het administratief en agrarisch recht. Nevenactiviteiten Veel van zyn persoonlyke liefheb berijen, paardryden, historische lite ratuur, wandelsport en dergeiyke, heeft prof. Polak reeds moeten op offeren aan de verplichtingen professoraat en een reeks van ne activiteiten, waaronder de reeds ge noemde politiek. Niet alleen de rest van die liefhebberyen maar ook deel van die nevenfuncties zal ni het veld moeten ruimen voor de be langen van het ministersambt. Van die nevenfuncties noemen wy die van curator van de Teldersstichting, secretariaat en penningmeesterschap van het Europa-Instituut en plaats vervangend lidmaatschap van de Sociaal Economische Raad. Twee medewerkers van het Ge- westeiyk Arbeidsbureau Leiden na men afscheid in verband met hun benoeming elders. De heer AM. Stroosnyder, die de functie vervul de van adjunct-directeur heeft door zyn benoeming tot directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Dordrecht r t 1 '-«n werkzaamheden in Leiden ge- (Taat 1UUU' IJlUUldeil Ds. J. M. D. v. d. Berg, predikant van de hervormde „Molen wijk" in Leiden, heeft een toezegging van beroep van de her- vormde gemeente IJmuiden-West aangenomen. ëindigd. De heer D. van Ryn, Land- bouwbemiddelaar en bemiddelaar afdeling overige bedryven is be noemd by het Gew. Arbeidsbureau ln Zeist. De directeur van het GA.B. Leiden, de heer J. Sjoerds sprak beide functionarissen toe ty- dens een afscheidsbyeenkomst. De heer D. van Ryn, die 22 jaar aan het G.A.B.Leiden verbonden was, ty peerde hy als een man met innerly- ke bewogenheid. De heer van Ryn was in Leiden en omgeving niet al leen door zyn werk aan het G A.B., maar ook door zyn activiteiten in het jeugdwezen en in het politieke leven in Leiden en omgeving een bekende persooniykheid. De heer Sjoerds schetste vervol geen de heer Stroosnyder, de 3 l/z jaar in Leiden werkzaam was. als een man met wie hy een voortreffelyk team vormde. De heer C. Schipper sprak de heer Stroosnyder namens de collega's toe en dankte hem voor de wyze waarop hy zyn taak als chef-bemiddelaar heeft vervuld. De heer van Ryn werd apart, toegespro ken door de heer C.H. Steenwinkel namer „kamer 12". De heren Stroosnyder en Van Ryn dankten in een korte speech de sprekers en de aanwezigen voor de vriendeiyke woorden en de aange boden geschenken. Ds. Van den Berg heeft in deze zelfstandige gemeente een toezegging van beroep ontvangen in de vacature van dr. H. van Niel. die juist giste ren zijn intrede deed als hervormd predikant in Scheven ingen. Ds. Van den Berg, die de Leidse gemeente bijna zes jaar als predikant diende, zal vermoedelijk over drie maanden zijn ambt in Leiden neerleggen en afscheid nemen. Indien binnen deze tüd niet in de vacatures van ds. D. J. Vossers en ds. J. Groot is voorzien staat de Leidse ADVERTENTIE 5Port.ef gebaaf. dat op prijs wordt gesteld In de Leidse Herman Costerstraat is zaterdagochtend de 4- jarige Wino Goddijn, wonende aan de Morsweg. toen het ventje een onderstel van een kinderwagen op de rijbaan speelde, te recht gekomen tussen het rechtertandemstel van een zeswielige vrachtauto. Hoewel de mogelukheid nog Nederlandse steeds byzonder groot is, dat de Leidse jazz society Folk Beat 14 aan het laatste seizoen bezig is in verband met de verleden maand rond de vereniging ontstane moei- ïykheden, blyft het peil van de avon den onveranderd goed. Ook zaterdag werd de vele Leidse jazzliefhebbers in de hockey-kantine van Roomburg weer een knap jazz- gerecht opgediend: het kwartet Dick Vennik (bestaande uit Dick Vennik tenor sax. Rein de Graaf piano, Perdi Rikkers bas en Leo de Ruyter drums) met zangeres Henny Vonk. Zowel het optreden van het kwar tet afzonderlyk als samen met Hen ny Vonk bekroond dichteres (Her man Kuilenburgprys voor poëzie in 1965) en via het conservatorium tot de combinatie poëzie/jazz geko men kon de vergelijking met de voorgaande FB-avonden ruim schoots doorstaan. Hoogtepunten van het optreden van het kwartet waren „How deep is the ocean" (fel drum werk van De Ruyter), het driedelige „Sound of Friends" en „Youa-e my every thing" (fijne fluitsolo van Vennik). Henny Vonk excelleerde in het swi- gende „Honey suckle rose", de bal lad „That dream", „Star rise" en „Lover man". In dit laatste num mer liet ook Dick Vennik op bari ton sax horen, dat hij tot de betere izz-musioi gerekend t worden. Henny Vonk toon de duidelijk aan dat met agressie, zangerig ritme en beeldende dictie de combinatie jazz-zangeres en be kroond dichteres een hele goede kan Het jongetje werd zeer ernstig ge wond. Vermoedeiyk heeft het kind zijn beide bovenbenen gebroken, voorts liep het een bekkenfractuur en inwendige verwondingen op. De EHD heeft het jeugdige slachtoffer tje naar het St.-Elisabethziekenhuis overgebracht. Hedenochtend was er enige vooruitgang in de toestand van het kind te bespeuren. Getuigen van dit ongeluk wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen in ver binding te stellen met de afdeling verkeer van het politiebureau. wielrydster door een 17-jarige brom fietser gegrepen. De bromfietser, die geen vooorrang verleende, liep een hersenschuuding en verwondingen aan het achterhoofd op. De wielry- ster bleef ongedeerd. By het oversteken van de Steen straat is gisteravond een 55-jarige voetgangster uit Leiden door een auto, komende van het parkeerter rein, gegrepen. De automobilist had de voetganster niet opgemerkt. De EHD heeft het slachtoffer, met ver wondingen aan 't1 hoofd en linker been, naar het Acad. Ziekenhuis ver- hervormde gemeente voor een predi kantentekort van drie dominees. In de vacature-Vossers is, zoals be kend. 'n beroep uitgebracht op dr. L. G. Wagenaar in Leeuwarden, die ver in oedelyk deze week een beslissing zal nemen. In de vacature van ds. Groot is het beroepingswerk gaande. Ds. E. Haverkamp, gereformeerd predikant in Leiden, heeft naast een beroep van de Geref. Kerk in Mij drecht, thans ook een beroep ontvan gen van de Geref. Kerk in Dieren. De voetbalvereniging „Leldsche Boys" vierde zaterdag in de Stads gehoorzaal haar negende lustrum. De heer Zierikzee bood in zyn ope ningswoord de voorzitter van de roodwitte, de heer Van Berkel, een paar netten aan, zes ballen en een radio voor de kantine. Hierna volgde een gevarieerd programma, waarin het optreden van de Wama's. Jea- nette van Zutphen en het Zuidame- rikaanse orkest Somara Paramerera de hoogtepunten waren. Elisa beth Mooy praatte de onderdelen vlot aan elkaar. De voorzitter van de Boys. de heer Van Berkel. bedankte de contactcom missie voor het vele werk, wat zy verricht had en memoreerde dat het gestelde doel, de Boys een plaatsje hoger op de voetballadder te bren gen, dit jaar waarschyniyk niet in vervulling zal gaan. Om half één begon er een geani meerd bal onder de noten van het kwartet Piet Daalhuyzen en het or kest Somara Paramarera. Rij nsburgse gewond Een 19-jarige bromfietser uit Wie- ringen kwam zaterdagmiddag op het rijwielpad van de Rijnzichtweg in Oegstgeest in botsing met een 17-ja- rig meisje uit Rijnsburg. dat even eens een bromfiets bestuurde. De jongeman was na het passeren van twee fietsende meisjes op de linker helft van het pad terechtgekomen. Een botsing met het tegemoetko mende Rynsburgse meisje was niet meer te vermyden. Met vemoedeiyk een kaakfractuur en een hersenschudding werd het meisje in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. De jongeman kwam er met enkele lichte ontvellin gen vanaf. ADVERTENTIE „C 5" uit Oegstgeest behaalt de meeste punten Brandje in Jan Vossensteeg B\oe^e° woorden tekort schieten Zaterdagavond was het weer zo ver: het door de Roeloafarendsveense tafeltennisvereniging „De Treffers" georganiseerde Brasem-Concours is in de Pancratiuszaal met de inleiden de muziek van „The Keystones" uit Leiden begonnen. Ook tyden^ de pauze's en bjj het dansen wer'd de muziek verzorgd door deze groep, die dit komende zaterdag ook zal doen by de tweede ronde. Evenals voorgaande jaren was de organisatie, met aan het hoofd Eg- bert Elstgeest, goed verzorgd, de pre sentatie was in handen van zyn broer Fred Elstgeest. De jury be stond uit Hein van Berkel, musicus en componist uit Roelofarendsveen, Jan Nederhof, muziekleraar en di recteur van de muziekschool in Zwaag; Mart. Luypen, directeur theaterbureau Holland en André Korpershoek. Voor deze eerste voorronde was veel belangstelling. Uiteraard werden ook prestaties geleverd van een minder goed gehalte, maar over het alge meen heeft men veel kunnen genie ten. Met kop en schouders trad als overwinnaar uit het strydperk „C 5" uit Oegstgeest, een beatgroep die ori ginele nummers bracht, gecomplet- teerd met eveneens originele licht effecten in kleuren, zy bereikte met 307 punten een plaats ln de finale. Deze finale bereikte ook Arie Vree ken uit Oude-Wetering, een zanger met een goede stem en eigen gitaar- begeleiding. Hy zong o.a. de protest song Altyd Altyd" en een nummer van Harry Belafonte („Island in the Sun")Op de derde plaats kwam An ne Monster uit Oostvoome, een zan geresje met eigen gitaarbegeleiding. Met enkele eigen composities wist zy de zaal echter niet te boeien. Zij kreeg als waardering 253H pnt. Op de voet gevolgd met 253 pnt. eindig de The Screaners op de vierde plaats. Zy brachten enkele leuke beat-num- mers, waaraan echter nogal wat by te schaven valt. vyfde werd Brenda Droogh uit Langeraar. Een vlot meis je dat accordeon speelde. Jacky Painter uit Leiden kwam met, 231 punten op de zesde laats. Hij bracht twee eigen liedjes, maar de uit spraak was zo onduideiyk. dat er weinig van was te verstaan. De beat- groep ,In Cash' uit Leiden eindigde met 220 punten op de laatste plaats. Zaterdag 8 april volgt ln de Pancra tiuszaal de tweede ronde van dit vooral by de jeugd zo gewaardeerde „Brasem-Concours". In een perceel aan de Jan Vossen steeg in Leiden is gisteravond een brandje uitgebroken in een op de eerste verdieping gelegen studenten kamer, waardoor vooral veel water schade Is ontstaan in een gelyk- vloers gelegen schoenhandel. De brandweer was de brand, welke was ontstaan door oververhitting, vry spoedig meester. By het uitrukken is de ladderauto van de brandweer in aanrijding gekomen met twee, in stryd met het waohtverbod, gepar keerd staande auto's in de omgeving van de brand. Aan beide auto's ont stond enige schade. Zowel de leden van de Smit Rönt gen Ontspanningsvereniging als de genodigden hebben zich zaterdag in het Antoniusclubhuis kosteiyk ge amuseerd op de feestavond, die het sluitstuk van het SRO-winter- programma vormde. Na een hartelyk welkomstwoord van de SRO-voorzitter, de heer C. Braat. volgde een gevarieerd non stop cabaret-programma. Aan het programma werkten mee de conferencier Cor MarteUy, die eveneens met o.a. de cabaretière Annemarie van Tol drie komische schetsjes voor het voetlicht bracht, de hammondorganist Harry Hamil ton, het succesvolle songfestival-duo The Luck .Berries met een keur van Internationale liedjes, de moderne muzikale clown Tol Hansen, het zangeresje Ciska Peters, die enkele liedjes uit haar gevarieerd reper toire bracht en Ted Alton met zyn assistente in twee verbluffende en bijzonder goed gebrachte goochel- shows. Na het cabaretprogramma werd deze feestavond besloten met een gezellig samenzyn, wa&rby het dans en showorkest „The Game Breakers" o.l.v. Jan de Graaf de danslustigen volop aan hun trekken liet komen. Gisternacht om vyf minuten voor twaalf heeft een ongeluk in Warmond aan twee personen het leven gekost. De slachtoffers zyn de 23-jarige C. B. M. Wahlen uit Uithoorn en de 22- jarige mej. A. M. M. van der Bijl uit Amstelveen. Zy kwamen van „Meerrust" en re den in hun auto ln de richting Sas- senheim over de Herenweg. In een flauwe bocht reed de wagen geheel aan de linker zyde van de weg. De bestuurder van een bus van de N.Z. H.V.M. kon de personenauto niet meer ontwyken: de frontale botsing had fatale gevolgen. De belde voer tuigen werden zwaar beschadigd. Ten gevolge van de drukte op de weg week de bestuurder van een eveneens in de richting Sassenheim rydende auto, een 29-jarige inwoner van Badhoevedorp, uit. Hy botste tegen een lantaarnpaal. Met lichte verwondingen moest het slachtoffer in het Academisch Ziekenhuis in Lei den worden opgenomen. Hieruit werd hy nog vannacht ontslagen. Ook zyn wagen liep aanzieniyke schade op. Meisje gedood De vierjarige Jacoba Tamerus uit Nieuw Vennep kwam zaterdagmiddag om het leven, toen ze samen met haar Gisternacht loerder twee per sonen in Warmond bij een ver keersongeluk gedood. Van de per sonenauto, die tegen een bus bot stebleef nog maar weinig over. (Foto L-D./Hoivaat) moeder achter een autobus om de Venneperweg In haar woonplaats overstak. Moeder en dochtertje werden aan gereden door een personenauto, be stuurd door een dame uit Amsterdam. Het meisje werd op slag gedood. Haar moeder is ernstig gewond opgenomen in het „Elisabeths Gasthuis" in Haar lem.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3