Problemen Stormloop Flonkerend „Begrip en steun" voor Amerikaans streven Eisen van studenten wel eens overtrokken Ook vredespoging van Ceylon werd in Hanoi van de hand gewezen Grote spanningen in Indiase staten rmjÊim i LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Minister Luns aan Eerste Kamer Het Amerikaanse streven een dam op te werpen tegen het communisme in Azië verdient „begrip en steuïv Dit heeft minister Luns verklaard in antwoord op opmerkingen vs den ^an de Eerste Kamer ove begroting. Dit sluit echter niet uit dat Neder land een kritisch oordeel heeft bepaalde aspecten van het Ameri kaanse optreden in Vietnam, o.a het gebruiken van oogstverdelgings- middelen en de bombardementen Noord-Vietnam. Naar het oordeel Nieuwe uitgaven Wuppertal, Bericht 2 Het pres- se- und Werbeambt van de West- duitse stad Wuppertal verstaat kunst op moderne wyze de aandacht te vestigen op de charmes economische en culturele centrum, Reeds eerder bespraken wij „Bericht 1", dat, in originele fotografische vormgeving met korte teksten, de vermaarde hangtram tot onderwerp had. Op dezelfde verrassende wijze behandelt Bericht 2 voornamelijk de stations en het materieel van de Rheinische Eisenbahngesellschaft. Werkend Nederland (2), door Lize Stilma, uitg. Hollandia, Baarn In dit aardige boekje passeren in woord en beeld tal van bekende en minder bekende Nederlandse bedrijven de revue Aanhangwagens, bananen, buizen, golfkarton, kunststoffen, serviesgoed, tapijten, stenen zijn nog maar een paar van de hier besproken artikelen en hun vaardigers. Uit Leiden is er de maarde wolfabriek Leithen van Clos en Leembruggen. Vijf geloofsbrieven, uitg. Nijgh en Van Ditmar, 's-Gravenhage-Rotter- dam In deze boekuitgave vai literaire tijdschrift „Komma" len vijf auteurs enige essentiële gen: waarom schrijven en wat is de betekenis ervan? hoe is de verhou ding tussen het werk en het lijk leven van de auteur? Het zijn achtereenvolgens Pierre H. Dubois, René Gysen, Willy Roggeman, Weverbergh en Paul van Wispelaere, die deze problematiek op hun eigen wijze benaderen. Een paar gepeperde uitspraken van Weverbergh: „Sartre is een zeurkous die mij niet boeit, preekt, me niet overtuigt en in ver- ge king met Gide een soort Frans schrijft dat me aan kikkerdril doet denken". En over Oe Thant: „Oe Thant noemt de Vietnamese oorlog de meest wrede die de mens ooit ge kend heeft. Oe Thant is ofwel een uil (wat ik niet geloof), ofwel heeft hij een totaal gebrek aan historisch inzicht (wat ik ook niet geloof), of wel staat (stond) hij maar wat te lie gen om de „goede zaak" hoog te hou den: het wereldgeweten". mens en zijn symbolen, door j. Jung e.a.; uitg. Lemniscaat, Rotterdam Enkele weken voor zijn dood in 1961 voltooide de ver maarde psycholoog Jung zyn bij dra tot dit boek, dat de bedoeling heeft ook anderen dan vak-psycholo gen met de grond-ideeën van zijn psychologie in kennis te brengen. Op glasheldere wijze behandelt hij hier het onbewuste, de symbolen, mythen, dromen en archetypen. De van zijn bijdrage luidt: De bena dering van het onbewuste. Enige van zijn vertrouwde leerlingen schreven achtereenvolgens over Oude Mythen de moderne mens (J. L. Hen derson), Het individuatieproces (M. an Franz), De symboliek in de visuele kunsten (Aniela Jaffé), Sym bolen in een individuele analyse (Jolande Jacobi), De wetenschap en het onbewuste (M. L. von Franzhl de Nederlandse regering is slechts een oplossing via een compromis mo gelijk: beide partijen zullen conces sies moeten doen. China blijft ech ter Noord-Vietnam in zijn onverzet telijke houding stijven, aldus minis ter Luns. De bewindsman zegt de mo gelijkheid niet uit te sluiten dat de persoonlijke bemoeienis van secreta ris Oe Thant de bereidheid van som mige partijen om tot onderhandelin gen te komen alsnog zal bevorderen. West-Irian Minister Luns schrift verder in zijn nota aan de Eerste Kamer dat de regering meent te mogen verwach ten dat de Indonesische regering de Nederlands-Indonesische overeen komst over West-Nieuw-Guinea die in augustus 1962 in New York werd gesloten zal uitvoeren, zoals dit in december vorig jaar door de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, Malik is bevestigd. De Nederlandse regering heeft goe de reden aan te nemen dat de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, Indonesië binnen af zienbare tijd officiëel zal benaderen over de uitvoering van de overeen komst. Zij is ervan overtuigd dat Oe Thant niet twijfelt aan de noodzaak de overeenkomst uit te voeren. De wijze waarop dit zal geschieden is nog niet bekend Zuid-Afrika Drie gewonden Familieberichten bij ongeluli Op het kruispunt RijndijkGeme- neweg in Hazerswoude gebeurde een verkeersongeluk waarbij drie wagens waren betrokken. Drie personen wer den naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht: een dame uit Den Hoorn bij Delft kon van nacht weer naar huis terugkeren, Dokter L. van den Berg verleende eerste hulp. De materiële schade aanzienlijk. Het tweede team van de Ha- zerswoudse tafeltennisverening Slagvaardig heeft de competitiewed strijd tegen RTC met 6-4 verloren Slagvaardig 3 kwam na spannende srijd tot een 5-5 stand tegen TOV. De meisjesjunioren verloren met 7-3 van Treffers. De jongens kwamen tot 5-5 tegen plaatsgenoot Avanti. Avan- ti 1 versloeg RTC met 6-4, terwijl Avanti 2 met 8-2 van Rehoboth won. Het derde team van deze Ha- fzersfwoudse vereniging verfloor met 9-1 van Sett 4. Nederlandse hulp aan slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheids politiek wordt verstrekt via het „United nations trust fund for South Africa". Het afgelopen jaar vormde de Nederlandse bydrage c.a. eenvijfde van het totale bedrag dat door de fondsen was ontvangen, aldus minister Luns. Gezien de relatieve grootte van de Nederlandse bijdrage rrv*ac ph Vklorinron" en de toestand van de Nederlandse ë1 C11 e11 schatkist overweegt de regering voor lopig geen verdere bijdrage aan het fonds, dat op 15 december 1965 door de algemene vergadering van de Ver enigde Naties werd opgericht. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Joris, zoon van Van der Peijl-de Ranitz, Den Haag; Lisannne Marlijn, dochter van Appelman- Spaan, Maracaibo (Venezuela); Else Margot, dochter van Kleinjan- Ree. Port-Nolloth (Z.-Am.); Femke Loui- Franciscus James de Rijck van der Schalk, Westfield (USA). Getrouwd: A. M. N. baron Döry Dcpfll t611161lt 0»Wi de Jobahaza en E. G. L. B. Ubbens- Tomassek, Meise, België. Overleden: Willem Paul Wolffen- sperger, 91 j, Den Haag; Alphonsus Francisus James de Rijck van der Gracht, 57 j, Den Haag; Hendrik Bos, 77 j, Den Haag; Suze Hermine Maria Verhey-Wyers, Dordrecht; Mari van Nieuwland, 74 j, Rotter dam; Antonius Henricus Marie Wap, 65 j, Rotterdam; Frangois Adolphe Daniël Nitsohe, 59 j, RotterdamMax Rudolf Ewald de Jong Luneau, 54 j, Ruurlo. Diepenhorst in NSR: is ten onrechte sluitpost „Mensen leven van Dp pompstation Drie Duitsers bekennen overvallen Met de arrestatie van drie Duit- rs, twee jongens (21 en 20) en een meisje (17) heeft de Amsterdamse politie de overvallen op benzinesta tions of pogingen daartoe, die de af gelopen veertien dagen in Hoogwoud, naby Delft en bij Rotterdam wer den gepleegd, opgehelderd. De basis voor h un ontmaskering legden en kele agenten van t bureau Meijerplein. Deze kregen in de nacht van dinsdag op woensdag arg- toen zy de jongelui op de Prins Hendrikkade met een bus benzine zagen sjouwen. Al spoe dig bleek, dat de brandstof was ge stolen uit een geparkeerde auto er bestemd was om de wagen van d< jongelui weer op gang te helpen. In de Duitse auto troffen de politieman- 2 alarmpistolen 'n luchtdrukpis tool, een stiletto en enkele Neder landse kentekenplaten aan, wat vol doende aanleiding vormde om he trio op het bureau aan een nader verhoor te onderwerpen. Toen bo vendien by een nauweurig onder zoek van de auto nog een oude da meskous met enkele haren erin te- voorschün kwam, meende de recher- n naar later bleek terecht, goede vangst te hebben gedaan. Na langdurig verhoor vielen zy ten slotte door de mand. De jongelui be- konden niet alleen in Nederland over vallen te hebben gepleegd, maar ook in Frankrijk, o.m. in Perpignan. Het meisje bleef by deze overvallen ii auto zitten en maakte zich nuttig als uitkyk. Voorts hebben de jongelui bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan talryke diefstallen uit auto's. Wie een gedegen inzicht wil krij- de grondslagen van Jungs op vattingen, leze dit belangwekkende boek, dat op voortreffeiyke wyze ver taald werd door mej. dr. E. Camer- ling en mej. mr. drs. A. J. Blits. Competitie CKB Kampioenschap voor PKC? In de verschillende klassen begint de competitie het beslissende stadium te naderen. Zo is het in de Hoofd klasse-West mogelijk dat PKC zich zaterdag kampioen kan noemen. Het moet dan winnen van Kinderdijk, de enige ploeg die PKC (theoretisch) nog van het kampioenschap kan af houden. Ook in verband met de bezetting van de laatste plaats staan interes sante wedstryden op het program- Rotterdam Zuid vecht voor zijn laatste kans. In de uitwedstrijd te gen Ons Eiland (4.15 uur), zal het niet gemakkelyk zyn één of meer punten te veroveren. De overige wed stryden zyn: ExcelsiorVES; HKC Snel; Pernix—Vriendenschaar (3.30 uur). In de Overgangsklasse liggen de resultaten voor de hand: winst voor Bolnes. GKV en ADO. Het program ma luidt: Oranje NassauBolnes; GKV—KOAG; ADO—Excelsior 2. In de eerste klasse A zal Warmond misschien de laatste strohalm pak ken. Winst tegen Fluks is zeker niet onmogelyk! Pernix 2 zal het even min gemakkelijk krygen. Het speelt op eigen terrein om 4.15 uur tegen ODS, dat ook lang niet veilig staat. Leider KVS krygt weer een aanval op de leiderspositie: deze keer van VES 2, dat enkel theoretisch nog kampioenskansen heeft. demissionaire minister van Onderwys en Wetenschappen, prof. dr. I. A. Diepenhorst, heeft gisteren het nationaal congres geopend, dat de Nederlandse Studenten Raad tot en met morgen in het gebouw van de Katholieke Hogeschool in Tilburg houdt. Prof. Diepenhorst was van mening, dat het betreffende departe- ment ook in de toekomst een omstre- Dl*icl)311(l011 f f| schappeiyk comfort zonder rekening te houden met de kostenfactor". Mi nister Diepenhorst stelde zich op te gen de studentenpers die niet geroe pen is de grenzen van de persvrij heid aan te tasten. De voorzitter van de Nederlands* Studenten Raad de heer E. Lletaert Peerbolte, stelde, dat de NSR zich dient te behoeden voor desorganisa tie. Hy achtte het gevaar groot, dat van verdere toeneming van de in spraak van de NSR in het onder- wyskundig beleid geen sprake zal zyn door de tekortkomingen die de eigen organisatie vertoont. In Gaya, een district van de In diase staat Bihar, zijn 156 personen gestorven van honger en hebben ei 320.000 ernstig te lijden van een voed seltekort. Dit heeft de minister zon der portefeuille van deze Indiase staat, Verma, gisteren verklaard. De minister die een reis door de door droogte geteisterde gebieden heeft gemaakt, zei dat tienduizenden men sen leven op wilde vruchten, gras ei bladeren en er uitzien als wandelen de geraamten. In de buurt van Gaya lieten sabo teurs een militaire trein ontsporen en de industriestad Rantsji kondigde de noodtoestand af na ongeregeld heden waarby betogers verwondingen opliepen. In Bihar, waar de Congresparty haar absolute meerderheid verloor, zyn het de afgevaardigden van deze partij die in het verleden het bestaan ie hongersnood ontkenden, maar ïu niet aflaten op de ernst van de situatie te wyzen. De relletjes, die woensdag in Cal cutta elf doden en 200 gewonden tot gevolg hadden, vormen de dramati sche erupties van grote spanningen, die op het ogenblik in het gehele noordoosten van India heersen. De dreiging van honger, anarchie van de studenten en de nasleep van de ver kiezingen van vorige maand, die de posities van de regerende Congres- party hebben ondergraven, liggen ten grondslag aan een verontrustende verslechtering van de toestand in talryke Indiase staten. Op het ogenblik, dat het leger in Calcutta stellingen betrok om een moordparty tussen Sikhs en Hindoes Bridgevraag: Zuid gever, NZ kwetsbaar, viertallenwedstryd. Zuid heeft: Zuid pas west een ruiten noord pas oost één harten wat moet zuid doen? Ant woord elders op deze pagina. Communistisch-China heeft giste- m via het persbureau Nieuw-China het jongste vredesplan van secretaris generaal Thant „een nieuwe grote samenzwering" genoemd. Betoogd wordt dat het plan is voorgesteld Intensieve besprekingen achter de schermen met Amerikanen en Rus sen. Thant wordt in dit verband „de boodschappenjongen van Washing ton" genoemd. Een vredesinitiatief van de Cey- lonese premier Dudley Senanyake is door Hanoi afgewezen, zo hebben Ceylonese zegslieden gisteren ont huld. Senanayake heeft zyn vredes pogingen, die hy een maand lang in alle stilte heeft gedaan, opgegeven toen bleek dat Hanoi slechts voor stellen in overweging wenst te ne- na stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen. Senanayake, wiens neutrale re gering met Saigon noch met Hanoi diplomatieke betrekkingen onder houdt, zond zyn ambassadeur in Pe king, Guanwardena, deze maand naar Hanoi met een „tweetrapsvre- desvoorstel". Wardena werd door de Üoordvietnamese leiders te woord ge staan maar bereikte zyn doel niet. Gisteren hebben Amerikaanse bommenwerpers Noord-Vietnams grootste staalfabrieken voor de ze- ende maal in drie weken bestookt, meldde het Amerikaanse hoofd kwartier vandaag. F4c - Phan tom straalbommenwerpers hebben vanaf hun basis in Thailand de grote Ngoejen staalfabrieken, 60 km ten noorden van Hanoi, aangevallen. Andere gevechtsbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben by acties 100 km ten uizdwesten van Hanoi de nieuwe modellen Migs (21) ontmoet maar het is niet tot vuur- contact gekomen. Nu ook B-52 super-bommen werpers vanuit Thailand gaan ope reren zullen de Amerikaanse militai ren in Vietnam zonodig meer dan éénmaal per dag een beroep op de toestellen kunnen doen, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie vandaag ver klaard. Het gebruik van Thailand als ba sis in plaats van Guam spaart tyd, slytage en geld. De eerste B52's zul len binnen een week opstygen van het vliegveld Oetapao ten zuiden van Bangkok. De vlucht van Oetapao naar doelen in Zuid-Vietnam zal heen en terug tussen de twee en vyf uur duren. Het grootste deel van de zestig B52's die In Vietnam opereren zal echter van Guam in de Stille Oceaan blyven vliegen. Heen en weer kost deze vlucht ongeveer 12 uur. Met uw eigen partner bent u tuuriyk aardig ingespeeld. Dit pro bleempje neemt u dan ook zeker wel even voor uw rekening by de tech nische afwerking zal ik u nog het be nodigde zetje geven: A B 6 2 H 5 N O B 7 2 WO 8432 Z 4 H 10 2 9 A 10 9 8 3 <J> A H 10 4 7 Zuid gever, allen kwetsbaar. In parenwedstryd opent zuid het bieden met één harten west past noord één schoppen oost past zuid twee ruiten west past noord drie Sansatout allen passen. Uw partner (oost) komt met de klaver negen uit en de eerste slag wordt door noord gewonnen met jdaver- boer. In slag 2 vervolgt noord met harten zeven, oost harten twee 'drie- of vyfkaart signalerend), zuid de harten drie en west wint met harten heer. Het lot van OW is thans m uw (wests) handen. Wat speelt u na? Ik stel my eerlyk gezegd niet voor, dat ook maar iemand dit probleem de tafel goed oplost. Misschien ii hier op papier na zorgvuldige bestudering der condities de juiste kaart vindt, maar reeds dat zou een wonder bóven wonder zijn. Wel, u mag de hoofdredactie aanschrijven toekenning der oorkonde voor buitengewone bridgeverdiensten, wan- u in deze derde slag van dit prille spel het aasje der schoppens op tafel zou hebben gelegd. Dat is nameiyk de énige juiste kaart en ranneer u hem op dit moment niet speelt kunt u er, zoals wy dat in bridgekringen noemen, mee naar bed gaan. Zo héél moeiiyk is het feiteiyk ook niet eens althans wanneer u de techniek goed beheerst. De klaver negen waarmee partnerlief in slag 1 uitkwam kan nauwelyks op een hon- neur duiden, althans niet op een hóge honneur u zegt missihien, dat oost van HV98 enz. kan zyn uit- BRIDGE gekomen, maar wanneer u naar het achtje in eigen hand kykt en het zeventje op de tafel (zuid) vervliegt ook die illusie. Bovendien, wanneer u technisch echt goed speelt, komt van HV98 niet met de negen, doch met de acht uit de klassieke „vierde van boven". Het harten tweetje, dat uw partner byiiep en waarvan ik u vertelde dat het wel eens een driekaart moest aangeven, wijst erop, dat u in harten niets meer te winnen hebt partners (eventuele) hartenvrouw of boer zal er wel uitgesneden worden of zal vallen. En wie heeft de ten vrouw? Natuurlyk de man die drie Sansatout bood (noord) Al met al kunt allemaal net zo bedacht zou hebben als ik het hier beschryf, twaalf slager tellen: vier klaveren, vier ruitens er vier hartens. Dat klopt ook met d< werkelykheid, want noord had: 9754 C? V74 O V9 AH VB. Wan neer west dus in slag 3 iets anders naspeelt dan schoppenaas, maakt noord 12 slagen. En dat deden héleboel spelers in Buitenhof's toernooi met de noordkaarten. Het binnenhalen van schoppenaas zou u dus op de westplaats een prachtige s hebben gegeven, want minus is nu eenmaal veel beter dan is 690! Kunt u oost verwijten dat hy na dit biedverloop niet met schoppen uitkwam? Oost had: V8 <?B62 O 8652 +10965. Had u schop penvrouw als oost voorgespeeld? Men u achterdochtig hebben aange keken. H. W. FILARSKI Antwoord op bridgevraag: Er zijn spelers die hier doubleren n kracht in de twee ongeboden kleuren aan te geven. Er zijn ook spelers die met ditzelfde doel voor ogen één Sansatout bieden. Dan Is er nog de categorie die graag zelf speelt die dus één schoppen of twee klaver biedt met de bedoeling zo mogelyk de andere kleur later te bieden. Tenslotte is er nog de cate gorie die past. Deze redeneert dat NZ gezien de kwetsbaarheid niet ver zullen kunnen komen en dat het dus beter is de tegenparty niet in te lichten over de kaartverdeling. Ik be hoor tot de laatste categorie, want de kwetsbaarheid is hier van door slaggevende betekenis. In de praktijk doubleerde zuid wèl het resultaat s dat oost vier harten ging bieden maakte, omdat hy vol vertrouwen de harten VB5 by noord eruit sneed, Zwygen is écht wel eens goud! te voorkomen, brak e den ministerie zal blyven. Spreker kon overigens niet ontkomen indruk dat by de huidige kabinets formatie het ministerie van Onder wys en Wetenschappen slechts als sluitstuk van de formatie wordt beschouwd, „dit in tegenstelling tot de betekenis van het onderwys de verdedigende krachit van een volk en voor de mogelijkheid tot, ging van het nationale welzyn". Hy was voorts van oordeel dat de stu denten zich in een bevoorrechte po- oproer sitie bevinden en dat zy zich dienen Santipoer, dat ongeveer 100 te realiseren dat hun sociale km ten noorden van Calcutta ligt. De j nog wel eens worden overtrokken politie maakte van haar vuurwapens ten opzichte van die van andere gebruik om de menigte uiteen te ja- groepen in ons land. „Zy eisen in gen. I Jiet algemeen een te groot maat- De pion Is de zwakste figuur schaakstukken. De pion kan slechts voorwaarts gaan en niet meer op zijn schreden terugkeren. Zyn actieradius is beperkt tot slechts twee, schuin voor hem liggende velden, alleen bij net naderen van de overzyde van het bord neemt zyn waarde toe, doordat hy kan promoveren tot een machtige dame of een ander stuk. Maar, ieder der spelers beschikt by het begin van een partij over niet minder dan acht van deze eenvoudi ge „boeren". En wanneer deze nu eens de kans krijgen tesamen tot de bestorming over te gaan, dan kan het licht gebeuren dat „gekroonde hoofden" vallen onder de stormloop. Zoals in de 7e party van de match om de wereldtitel tussen Petrosjan en Spasski juist een jaar geleden. 4 I I 1 H4H| Bi|| M i i I 1 *H I fl B Deze, na weinig nadenken gedane zet, blykt achteraf een verkeerd be oordelen van de situatie te zijn. Spasski wil tot een aanval op de zwarte lange rochadestelling oved- gaan, doch het blykt, dat op vry eenvoudige wyze deze kans te niet wordt gedaan en omgekeerd Petro sjan (zwart) aan bod komt op de andere vleugel. De inleiding hiertoe is het antwoord (vanuit de diagram stelling) 17 c5-c4 (de damevleu gel wordt afgesloten). 18. Ld3-e2, a7- a6; 19. Kgl-hl (reeds treft wit maatregelen ter verdediging) 19 Td8-g8; 20. Tfl-gl, Tg8-g4; 21. Ddl- d2, Th8-g8: 22. a4-a5, b6-b5; 23. Tal- dl, Le7-f8 (om via g7 op e5 te wor den gericht): 24. Pf3-h2, Pd7xe5ü (zwart offert de kwaliteit, waarmee de pionnenmacht in slagorde komt) 25. Ph2xg4, h5xg4; 26. e3-e4, Lf8-d6: 27. Dd2-e3. Pe5-d7; 28. Lf4xd6, Dc7x d6; 29. Tdl-d4? (een zwakke zet, die een snelle opmars in de hand werkt) 29. e6-e5; 30. Td4-d2, f7-f5. Alle acht pionnen hebben nu hun aan- vangsveld verlaten en dringen op of beletten een opdringen van hun te genstanders na: 30 f7-f5; 31. e4x SCHAKEN na 41. Dbl-dl. Bij de hervatting bleek Petrosjan nog als afgegeven zet een offer te hebben gebracht, dat aan verdere tegenstand een einde maakte. Hy speelde: 41 Pf6-g4; 42. f3xg4. f4-f3 (dreigt mat op h5) 43. Td2-g2, f3xg2 en wit gaf op. Slotstelling w lil - i 1 1 S B'£> Angouleme Ceulemans is klasse apart Een nog steeds door griep achter volgde Hen n ie de Ruyter heeft zyn party tegen de Deen Soegaard, in de vyf de ronde van het toernooi om het Europese kampioenschap driebanden, toch gewonnen. Hoewel de Waalwyker na 50 beur- n een 3553 achterstand had, wist hij de partij tooh nog in zyn voor deel te beslissen. Een uitstekend ge lukte korte doorschieter" vormde de inleiding van een stroom van caram boles. In slechte zeven beurten verza melde onze landgenoot niet minder dan 22 caramboles waarby één Se van 8 en dat was teveel voor de Deen. die in hetzelfde aantal beur ten slechts 4 caramboles scoorde. Ceulemans stelde nog eens nadruk- kelyk zyn kadidatuur voor de titel. Met groot machtsvertoon won hy zyn partij tegen Domingo in 37 beurten. De Ruyter 60 63 8 0.952 49 63 3 0.777 Ceulemans 60 37 11 1.621 Domingo 20 37 2 0.540 Leal 44 73 6 0.602 Hanoun 60 73 4 0.821 ;herz 45 60 4 0.750 Ledtke 60 60 5 1.000 In de avondpartijen leed De Ruy- t een nederlaag tégen Hamoun. Ceu lemans, die ongeslagen aan de kop gaat. versloeg de Portugees Leal. 54 61 6 0.885 d5. f5-f4; 32. De3-e4, Pd7-f6; 33. De4 -f5t, Kc8-b8; 34. f2-f3. Lb7-c8; 35. Df8-bl, g4-g3; 36. Tgl-el, h4-h3; 37. Le2-fl, Tg8-h8 (beide spelers waren in grote tydnood, waardoor de zet elkaar zeer snel opvolgden, het geen in de overvolle zaal onder de toeschouwers grote opwinding te weegbracht) 38. g2xh3, Lc8xh3; 39. Khl-gl, Lh3xfl; 40. Kglxfl. e5-e4. De tijdnood was voorbij: het is dui- delyk dat zwart gewonnen staat. Toch werd de party nog afgebroken Het belangrijke duel tussen de 17- jarige Ton Sijbrands met wit en de 13-.iarige Harm Wiersma, ge speeld in de vorige week zaterdag te Utrecht gehouden zevende ronde van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1967 is door Sybrands gewonnen. Hij sloot hiermee de „Utrecht-periode" af met twee pun ten voorsprong op Roozenburg en Weerheijm en drie punten op Wiers ma. Zaterdagmorgen volgt de laatste ronde met o.a. de partij Roozenburg- Sijbrands. Zal Sybrands zaterdag na tionaal kampioen zijn? Hieronder volgt de party tussen Sijbrands en Wiersma die als flank- spelparty wordt opgezet maar rond de 30e zet volledig wordt geliquideerd In de daarna volgende heropbouw krygt het spel een klassiek spelka rakter, waarin naar onze mening zonder Wiersma ook maar iets te kort te willen doen Sijbrands posi- tiegevoel en standtaxatie de doorslag geven. 1. 32-28, 17-22; 2. 28x17, 11x22; 3. 37-32. 12-17; 4. 41-37. 6-11; 5. 46-41. 1-6: 6. 34-29, 8-12: 7. 40-34, 20-24; 8. 29x20, 14x25; 9. 45-40, 10-14; 10. 50-45, 3-8; 11. 31-27. 22x31; 12. 36x27, in verband met het stuk op 25 en de opgespeelde kroonschyf probeert wit het spel een klassieke spelvorm te geven. Zwart gaat dit vanzelfspre kend tegen. 5-10: 13. 41-36, 17-22; 14. 37-31, 19-23; 15. 42-37. 11-17; 16. 47- 42. 7-11; 17. 34-29, 23x34; 18. 39x30, 25x34; 19. 40x29, 2-7; 20. 43-39, 17- 21. Wiersma DAMMEN deze positie te verbreken na 31- 26 omdat hij meende, dat na het laten voortduren van deze positie de ze te moeilijk en niet meer te bere kenen zou zyn. U moet hierby uit gaan van de gedachte ,dat zwart niet zal vervolgen met 21-26 gunstig voor wit maar met 11-17 en het stuk op 21 zal laten staan. Het lykt ons een heeriyke stand om bij ana lyse eens uit te zoeken wie hier de beste kansen krijgt 21. 31-26, 22x31; 22. 26x17, 11x22; 23. 36x27, 22x31; 24. 37x26, 14-20; 25. 35-30, 20-24; 26. 30x 19, 13x24; 27. 29x20, 15x24; We kry- gen nu de tweede fase van de party. De hergroepering en opbouw die zul len leiden tot een positie met de klassieke spelvorm als karakteristiek. 28. 42-37. 9-13; 29. 49-43. 10-14; 30. 48-42, 13-19: 31. 32-27. 6-11; 32. 37-32. 11-17; 33. 33-28, 8-13; 34. 39-33, 4-9; 35. 43-39, 18-23; 36. 44-40, 14-20; 37. 40-34, 20-25; 38. 45-40 7-.11; 93. 40- 35, 13-18; 40. 42-37, 9-131 41. 37-31, 16-21; 42. 27x7, 12x1; 43.131-27. 1-6; 44. 27-21, 18-22; 45. 21xlZ, 22-27; 46. C-2X21, 23x43; 47. 39x48, 24-30; 48. 35x24, 19x28; 49. 21-17, 28-33; 50. 12-7, 33-39; 51. 7-2 en zwart gaf op. In de zesde ronde liep de Haar lemmer Wim de Jong met wit in een eenvoudig zetje tegen de Fries O. Hoekstra. 1. 31-27, 19-23; 2. 35-30, 14-19; 3. 30-25, 10-14; 4. 36-31, 17-21; 5. 41-36, 21-26: 6. 33-28, 20-24; 7. 39-33, 11-17: 8. 27-22, 18x27; 9. 31x11, 6x17; 10. 36-31? 23-29! 11. 34x23, 24-30; 12. 25x 34. 17-22; 13. 28x17, 19x30; wit heeft hier nog net een verdediging door: 14. 17-11, 1-6; 15. 31-27, 6x17; 16. 37-31. 26x28; 17. 40-34. 30x39; 18. 44x11, waarna zwart een aantal zet ten later door 12-17 de schyf moest teruggeven. Wit heeft toen gewonnen door een eveneens eenvoudig zetje. In de stand: wit: 26. 27, 28, 31, 32, 35, 36. 38. 43. 49. Zwart: 2, 7. 12. 13 14, 17, 18, 19, 23, 24 vervolgde zwart met 14-20? FREEK GORDIJN. 150

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9