ftq&rdii ns*o*fe"| Interdrama '67: gebeurtenis voor de jongeren in Haarlem schudei's «sa, citroen Taalbarrière wordt EL-MIOR overwonnen TACHTIGJARIGE MATTHIEU WIEGMAN: STEEDS VITAAL Weldadige ervaring Drie autobusjes ouder vals motief voor de abc-mars losgebedeld VRIJDAG 31 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Reisbeurzen 1967 beeldende kunstenaars De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft voor 1967 een reisbeurs verleend aan de na volgende beeldende kunstenaars: W. Barten in Amsterdam; P. Blokhuis te 's-Gravenhage; F. van der Burgt te Rosmalen; K. Giezen te Noord- wijk a/Zee; Thea Gregoor te Meer- veldhoven; T. de Haas te Amstel veen; N. Hamel te Amsterdam; T. Hettema te Amsterdam; Frida Hol leman te Voorburg; A. R. Jansen te Nuenen; A. Klement te Amsterdam; M. Koomstra te Amsterdam; J. Kuiper te 's-Gravenhage; Joh. Len- narts te Eindhoven; Nel van Lith te Amsterdam; F. Lodeizen te Amster dam; A. Martineau te 's-Graven hage; Truus Menger-Oversteegen te IJmuidenH. de Moor te 's-Graven hage; J. van Munster te Rotterdam; T. van Os te Rotterdam; Marian Plug te Amsterdam; Joh. van Reede te Rotterdam; Echtpaar Rooy- ackers-Van der Flier te Voorburg: Echtpaar Scholten-Van de Rivière te Baambrugge; W. Thijs te Amster dam; F. Timmermans te Houthem; G. Veenhuizen te Tongeren; H. de Vries te Arnhem; H. van Zumme- ren te Tilburg. By de selectie van de gegadigf- den voor deze beurzen werd minis ter Klompé geadviseerd door een op advies van de Raad voor de Kunst samengestelde ADVERTENTIE Sportieve aktieve j mensen hebben graag King bij de hand - Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie i ADVERTENTIE GANGETJE 6 (Van onze correspondent) De Haarlemse jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart zal van zaterdag 1 tot en met vrijdag 7 april een gastvrij onderdak verlenen aan ongeveer 100 jeugdige amateurtoneelspelers af komstig uit België, Duitsland, Engeland. Nederland, Suriname en Zweden. Zij zullen hun landen vertegenwoordigen op het „Inter-drama'67"een periodiek toneelevenement waarmee wordt beoogd tussen de jongeren een internationaal contact te bevorderen. Vandaar dat de leeftijdsgrezen voor de deelnemers zijn bepaald tussen 19 en 25 jaar. De Ned. Amateurtoneelunie de organisatoren, waarbij hun het (NATU> en het Werkverband Ka- j werken mogelijk werd gemaakt door tholiek Amateurtoneel (WKAi zijn i subsidies van het gemeentebestuur Expositie bij Heuff: van Haarlem, het provinciaal be stuur van Noord-Holland, het minis terie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. het An jerfonds Noord-Holland en het Prins Bemhardfonds. Dit laatste in sa menwerking met de Fondation Euro- peenne de la culture. Allevoorstel lingen zullen worden gegeven in de Lingezaal aan de Lingestraat in Haarlem-noord, waar de serie zon dag 2 april 's avonds om acht uur zal worden ingezet door de „Junge Spiel- bühne" uit Hamburg met 'n opvoe ring van het Nederlandse toneelspel „Jeugdproces" door M. van Log- gem- Daarna volgens resp. de ande re voorstellingen, waarbij Nederland ditmaal wordt vertegenwoordigd door de toneelgipep uit Utrecht. Dit Ne derlandse gezelschap speelt, de rechtvaardigen" van Albert Camus Tijdens het vorige „Inter-drama" in Beriyn heeft de ondervinding ge leerd dat een taalbarrière geen on overkomelijke moeilijkheden behoeft op te leveren. Men stelde hier na melijk voor het publiek telkens een vertaalde inhoud van het te spelen stuk beschikbaar, zodat de opvoering steeds vrij gemakkelijk konden wor den gevolgd. Dit systeem zal ook in Haarlem worden toegepast, terwijl hier voorts enige tolken aanwezig zullen zijn voor het grootste deel studenten ter vergemakkelijking van de kritische nabeschouwing waarvoor de deelnemers 's morgens na elke voorstelling weer bijeen zul len komen. Kapitaal Interlinie AL 19 DODEi\ r BIJ VLIEGRAMP J SlCCSf miljoen Bij het internationale vliegveld van I New Orleans is gisteren een viermo- In de algemene vergadering van torjg verkeersvliegtuig van de Delta aandeelhouders der NV Internatio- Airlines verongelukt. Het. maakte een I nale Beleggingsunie Intenrme is oefenvlucht. De zes inzittenden (vijf lang stil gestaan bij het teruglopen j v}iegers en functionaris van het. van de inkomsten. Dat heeft nu fecjertvle bureau van luchtvaart) zyn reeds voor het tweede achtereenvol- om ieven gekomen, alsmede zeker gende jaar plaatsgehad. Het gaat dertien prsonen op de grond. belangrijke bedragen, terwijl het j Het toestel raakte een benzinesta- Inter-drama '67" zal morgenmid- dat om 4 uur officieel worden ge opend in het Frans Halsmuseum waar de deelnemers namens het ge meentebestuur door loco-burgemees ter D. A. J. Geluk een ontvangst wordt aangeboden. Hierna volgt een rondleiding door het geplaatste kapitaal verder steeg. Het bestuur schreef het teruglopen deels toe aan minder-ontvangen stockdividenden, bonussen, split-ups twee huizen en een luxueus mo tel. In dit motel zyn de meeste slachtoffers gevallen. Veertig appar tementen zijn daar geheel of gedeel telijk verwoest, ook door de brand die uitbrak. Er logeerden 69 studenten die met vakantie waren. Van acht meisjes zijn de verkoolde lichamen gevonden. Acht andere studenten worden vermist. Een der vijf piloten die de dood lichte mate ge- I vonden bij het ongeluk. George Piaz- Dit toneel festijn wordt zaterdag 8 j stegen, dankzij iets meer belangstel- zo, was ook advocaat en als zodanig april officieel besloten met een feest- ling in januari. was hij raadsman van één der getui- avond in de Haarlemse Doelenzaal. I Het vermogen is ecther gestegen van gen in het onderzoek van officier van waarvoor een ensemble van de Am- I 403 miljoen tot 443 miljoen, waar- Justitie Jim Garrison naar een kom- sterdamse Kleinkunstacademie zyn by het grootste deel van het verlies plot tegen het leven van president medewerking reeds heeft toegezegd. I van vorig jaar ongedaan is gemaakt. I Kennedy. Voorgesteld werd een onveranderd dividend in contanten van f 9 dat door de vergadering werd goedge keurd. In de eerste maanden van het nieuwe jaar is het geplaatste delenkapitaal ADVERTENTIE Is het eigenlijk nog nodig de aandacht te vestigen op werken van iemand als de nu 80-jarige Matthieu Wiegman, de nestor der Bergense school? Wie kennis neemt van de in vloeiende lijnen en contouren gehouden aquarellen, tekeningen en een enkele strakke gouache Ibiza van deze zich blijkbaar eeuwig verjongende kunstenaar, wiens compositorische vormgeving zowel als warm coloriet steeds even verrassend blijven, ontkomt niet aan het gevoel, dat zijn inspiratie ongebroken blijft en zijn blijmoedig heid hem steeds weer in staat stelt tot verbluffend vitale schep pingen. Dit woord geldt ook tenvolle voor Matthieu Wiegman, aan wie Kunst zaal Heuff. Hoflaan 7 in Wassenaar tlhans een soort ere-ten toonstelling wijdt. Ere-tentoonstellingen heeft Wieg man er al vele gehad, maar nu zijn er weer talrijke voorbeelden uit Spanje, Italië en Bretagne, waaruit zijn bezeten liefde voor deze landen spreekt. Daartussendoor ook een prachtige impressie van een bloei ende boom, die de lente alvast in huis haalt, of beelden van het klei ne, maar o! zo pittoreske Thorn in Limburg. Fleur en kleur typeren zyn aqua rellen, altyd met voorname smaak en een precieus gevoel voor zuivere sfeer liefdevol vervaardigd. Het is om er jaloers op te zijn, te cconstateren, hoe iemand als Wieg man na een bewogen leven zulk een harmonisch evenwicht weet uit te stralen, er zonder enige pose uit drukking aan geeft. Wiegman doet niet aan „nieuwlich terij". hij legt de dingen bezield in herkenbare vorm vast. waarbij zijn knap technisch vermogen hem tot een onontbeerlijke steun is om steeds weer een landschap, een kerk of een riviergezicht met een eigen oog weer te geven en als 't ware te „ontdek- kn". En wat hem daarby innerlijk beroerde, ook aan anderen, die er gevoelig voor zyn, over te dragen. Een expositie, welke slechts één facet van zyn v eelzydig kunnen laat zien, maar van genoegzaam waarde om er Uw gespannen con centratie voor te vragen. U zult dan een weldadige ervaring ryker zyn geworden. Tot en met 6 april bestaat daar toe de gelegenheid. Fournet-DeWaart gelijkwaardig Zijn de dirigenten Jean Fournet en Edo de Waart straks beiden even veel waard als dirigent van het Rot terdams Philharmonisch Orkest? „Ja", zeggen B. en W. van Rotter dam, „alleen zal Jean Fournet daar naast belast zyn met de artistieke leiding". „Neen", zei Jean Fournet. blijkens een artikel in het Algemeen Dagblad op 8 maart jl „want ik ben benoemd tot artistiek leider". B. en W. hebben op vragen van het raadslid dr. Cauwenberg <KVP) nog eens hun standpunt, reeds naar vo ren gebracht op 24 januari, beves tigd: het Rotterdams Philharmo nisch Orkest krijgt twee dirigenten, die als zodanig gelijkwaardig zyn. Op de vraag van dr. Cauwenberg of Jean Fournet met zijn verklaring de goede verstandhouding met zijn aanstaande mede-dirigent al bij voorbaat heeft geschaad, geven B. en W. geen rechtstreeks antwoord. Zij verwijzen naar hun standpunt van 24 januari. MATTHIEU WIEGMAN „Swingende Strawinsky De opera van Pastori hne1t een moderne versie van Stra winsky's opera The rake's progress" op het toneel ge bracht. De kostuums omvat ten mini-rokken en leren renvesten, de belichting was psychedelisch. Strawinsky had zijn opera oorspronkelijk jesitueerd in de 18de eeuw. Als de hoofdpersoon. Tom Rakewell, in de eerste acte naar de stad wordt gelokt door Nick Shadow komt hij niet terecht in een bordeel, zoals in het oorspronkelijke werk, maar in een discotheek. Zijn bruid, in het oorspron kelijke libretto een vrouw met een baard, heeft in de nieuwe versie slechts een haXve baard. De helft met de baard draagt mannenkleren, de andere zijde draagt een oorring en een japon. De kostuums waren geheel in zwart en wit gehouden, de décors in grijze kleuren. Dit deed sterk denken aan de se rie etsen van Hogarth waar op de opera van Straivinsky is geïnspireerd. De opera werd geregisseerd door Robert Craft, die vele jaren met Strawinsky heeft samengewerkt. De muziek behield zijn kracht, ook in de „swingende" versie, hoewel een aantal van de uitvoeren den er niet in slaagde de tekst verstaanbaar te maken. Rotterdam krijgt collectie Van Stolk in bruikleen Belangrijke historische verzameling De „Atlas van Stolk", een collectie van 40.000 historische prenten, tekeningen, documenten en foto's over de geschiedenis van Neder land, ter waarde van 3 a 4 miljoen gulden, gaat in bruikleen naar de gemeente Rotterdam, die zal bijdragen in het onderhoud en jaarlijks f 10.000 beschikbaar zal stellen aan de Stichting „Atlas van Stolk", bestemd voor het doen van nieuwe aankopen. GUL De grondslag van de verzameling werd in 1834 gelegd toen de Rotter damse houthandelaar Abraham van Stolk een kleine verzameling histo rische prenten kocht en deze syste matisch begon uit te- breiden. Na hem hebben vier generaties van de familie Van Stolk, vaak ten koste van aanzienlijke financiële offers, dit werk voortgezet. Zij voegden aan de collectie ook belangrijke boeken en oude topografische atlassen toe. Als resultaat van hun werk mag de „Atlas van Stolk" nu gerekend worden tot de belangrijkste histori sche prentenverzamelingen van de wereld. B. en W. van Rotterdam zeggen in een voorstel tot de bruikleenovereen- 199- komst, dat de waarde van de atlas als cultureel object en als historisch documentatiecentrum zeer groot is, daar de collectie op wetenschappelij ke wijze is geordend en geïnventa riseerd. zodat zij als brond van his torische gegevens gemakkelijk toe gankelijk is. In de bruikleenovereenkomst staat, dat de gemeente zal bevorderen dat de „Atlas van Stolk", ondergebracht aan de Groene Wetering, meer dan voorheen een openbare collectie wordt, zodat het publiek van het in de atlas opgeslagen documenta tiemateriaal kan kennisnemen. De Stichting, „Atlas van Stolk" zal ruimtes inrichten voor het houden van kleine tentoonstellingen. Het is de bedoeling van de ge meente Rotterdam om te streven naar een nieuwe huisvesting van deze collectie. De bruikleenovereen komst zal gelden tot 1977 met de mogelijkheid van verlenging voor telkens 5 jaar. (Van onze Venlose correspondent! Op een vuilnisbelt in Blerick heeft een invalide man de inhoud vpn een hele wagen met huisvuil met een riek omgespit. Hij zocht naar 325 harde guldens en rijks daalders, welke in rolletjes waren gedaan. Na geruime tijd in regen en kou te hebben gezocht, slaagde de man erin al het geld terug te vinden. Hij overhandigde het geld aan de eigenaar, een zakenman uit de drukste winkelstraat in Venlo. Deze had het zwoegen van de invalide man al die tijd gade geslagen. De zakenman liet zich niet onbetuigd. Hij tastte diep in z'n beurs en beloonde de zwoeger op „gulle" wijze met één harde gulden „Ik ben geen schooljoch. Toch heb ik het geld maar aangeno men", aldus deelde de heer P. Klerken ons mede, alleen maar vanwege het feit, dat ik anders mijn collega, met wie ik alle fooien deel, zou benadelen". Robco: gunstige dividendinkomsten De dividendinkomsten van het Rotterdamsch beleggingsconsortium NV (Robeco) hebben zich tpt dusver ook in dit jaar weer gunstig ontwik keld. Dit deelde Robeco-directeur mr. E. A. Brouwer mee op de in Rot terdam gehouden aandeelhoudersver gadering. De aanwezige aandeelhou ders verklaarden zich akkoord met het verslag over 1966 en stelden het dividend vast op f 9,60 (v.j. 9.25 met i 2 Wo in aandelen uit de agioreserve) Mede-directeur, de heer D. E. van Raalte. zei in antwoord op een vraag dat Robeco 2,21'- van het vermoren in Zuid-Afrika heeft belegd, omdat dit het enige land is. waar men in goud mijnen kan beleggen. Dit is z.i. aan trekkelijk omdat er thans op rege ringsniveau wordt gepraat over ver hoging van de goudprijs. In de koer sen zit volgens Robeco bovendien veel slechts verdisconteerd en het rende ment is „bijzonder aantrekkelijk". De heer Van Raalte noemde het politieke risico „evident", maar meende dat het in dit geval, gezien de andere factoren en in aanmerking nemende de omvang van het belang toch ver antwoord is de aandelen in de por tefeuille te hebben. ADVERTENTIE NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Een misselijke streek" Drie personenbusjes die waren ingeschakeld bij de abc-pro- testmars gedurende de paasdagen, zijn als gevolg van een onjuist verhaal ter beschikking gesteld door een Rotterdams bedrijf; één van de organisatoren van de protestmars, de heer P. Houweling, had van een onderhoudsbedrijf in Rotterdam toestemming gekregen de busjes te gebruiken voor het vervoer van invalide padvinders in het paasweekeinde. De leiding van de abc-mars heeft zich van de heer Houweling gedistantieerd. De heer P. Penning, eigenaar van I mars stonden nog op de drie auto's, het onderhoudsbedrijf, verklaarde i De heer Penning zei dat hij de be- gistermiddag dat hij op 1 maart door schadigde auto wel naar de sloper de heer Houweling was benaderd, die kan brengen. zich uitgaf als secretaris van de i Het organisatiecomité van de MOVU-groepen in Rotterdam. Hij j abc-mars heeft zich bij monde van vroeg om een. twee of drie busjesErnst Verhaar gedistantieerd van voor het vervoer van invalide pad- het optreden van Houweling. Het co- vinders ter beschikking te stellen, om j mité was niet op de hoogte van de deze „een mooie Pasen" te geven, „ongeregeldheden". Begin maart had Vrijdagavond voor Pasen kreeg Hou- Houweling gezegd dat hij via een weling de papieren en de sleutels. De vriend aan drie busjes kon komen en heer Penning ontving nog eens de de marsleiding had dit aanbod dank- verzekering, van de „algemeen se- baar geaccepteerd. De heer Verhaar oretaris", dat ze voor eem liefdadig I zei dat Houweling slechts zijdelings doel zouden worden ingezet. Op de bij de organisatie is betrokken „Door avond van de tweede paasdag waren deze zaak is het doel van de mars de busjes op de afgesproken tijd nog in diskrediet geraakt". De heer Ver niet terug. Ook dinsdagochtend was haar sprak verder over „een misse- nog geen taal of teken bekend. De lijke - heer Penning waarschuwde ongerust dp politie. Ernstig beschadigd Verontwaardigd De heer Penning is bijzonder ver ontwaardigd over de gang; van zaken zyn drie auto's hebben, compleet met Woensdagavond laat werden de j firmanaam door de drie grote steden drie vervoermiddelen bij het bedrijf gereden en zo zijn firma in relatie ge afgeleverd. De chauffeurs verdwenen bracht met een protestbeweging ijlings en lieten de auto's slecht ge- waar hy het in het geheel niet mee' parkeerd op de weg staan. Toen 1 eens is. De heer Penning verwacht bleek ook, dat een van de wagens dat de .algemeen secretaris" ver- ernstig was beschadigd. Hy vertoonde volgd zal worden wegens oplichting tal van deuken, de deur was losge- j Hy heeft inmiddels een onderhoud raakt en met touwtjes weer vastge- i gehad met de politie. De heer Pen- bonden. Pamfletten van de abc- 1 ning zou een klacht indienen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7