LEIDSCH DAGBLAD Formateur kabinet vandaag rond te krijgen Weer akkoord artsen-fondsen Mao zou dood zijn of geestelijk gestoord Premie omhoog alles Vlieland Opgericht 1 maart 1850 VRIJDAG 31 MAART 1967 No. 32141 Directeur: E. Av E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 (Van onze parlementaire redactie) Kabinetsformateur De Jong hoopt vandaag het nieuwe ka binet gereed te hebben. Hij heeft nog slechts positieve toe zeggingen nodig van de anti revolutionaire mr. W. Aantjes (nu lid van de Tweede Kamer) en drs. J. A. Bakker (nu minis ter van Economische Zaken) en van de directeur van de Cultuur-Technische Dienst ir. Herweijer (CHU), om zijn werk succesvol te beëindigen. Als alles goed gaat komt het meu- ais volgt uit te zien: Minister-president (Algemene Zaken; P. j. S. de Jong) (KVP). minister van Financiën en eerste 'ice-minister-president: prof. dr. H. Witteveen (VVD), minister van Verkeer en Water staat en tweede vice-minister-presi- dent: drs. J. A. Bakker (ARP), minister van Buitenlandse Zaken: nr. J. M. A. H. Luns (KVP), minister van Economische Zaken: nr. L. H. de Block (KVP), minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk: mej. dr. M. A. M. Klompé (KVP), minister van Landbouw: ir .S. Herweyer (CHU), minister van Justitie: prof. mr. C. H. E. Polak (VVD), minister van Defensie: W. den Toom (VVD), minister van Sociale Zaken: B. Roolvink (ARP), minister van Volkshuisvesting: mr. W. Aantjes (ARP), minister van Binnenlandse Zaken: nr. H. K. J. Beernink (CHU), minister van Onderwijs en Weten schappen: prof. dr. G. H. Veringa (KVP), Spion Rinaldi zou alleen maar berichten hebben „doorgegeven" Giorgio Rinaldi, de Italiaanse val schermspringer, die twee weken ge leden als spion voor de Russen werd resteerd, heeft gisteren tegen- zijn advocaat verklaard, dat hij alleen maar door Spaanse agenten verzamelde inlichtingen aan de Rus- heeft doorgegeven. De inhoud van deze inlichtingen zou hy niet hebben gekend. ree Cyprioten die vorige week op beschuldiging van spionage waren gearresteerd, zijn gisteravond op vrije voeten gesteld. Ze gaven tegenover journalisten toe dat ze de Sowjet- Unie gegevens hadden verstrekt over de Britse bases op het eiland. Een hen zei dat hij in april 1964 als spion was aangeworven door de hoofdvertegenwoordiger van de lucht vaartmaatschappij „Aeroflot" op Cy prus, Ranow, die vorige week samen met de Russische ambassade-attaché Petrin is uitgewezen. De twee Cyprioten kunnen even als een derde die al eerder werd vrij gelaten niet vervolgd worden om- tot dusver spionage tegen bui tenlandse mogendheden op Cyprus niet als een strafbaar feit gold. De Cyprische regering heeft daar giste ren met de góedkeuring van een nieuwe wet verandering in gebracht WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opklarin gen, maar ook nog enkele lokale bui en Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen, plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 u.) 1 APRIL Zon op: 6.17 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 3.00 uur; onder: 9.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.40 en 20.15 uur; laagwater te 3.25 en 15.54 figuur die bij uitstek geschikt zou zijn om het moeilijke en ingewik kelde departement van Onderwijs en Wetenschap doelmatig te leiden. Hetzelfde wordt gezegd van ir. Her weijer, directeur van de Cultuur technische Dienst in Utrecht, die nu kandidaat is voor het ministerie van Landbouw, maar in principe ook ge schikt zou zyn voor andere departe menten. Spannend Mr. W. AANTJES minister van Ontwikkelingshulp: Tli. H. Bot (KVP). Prof. dr. Veringa is hoogleraar in de sociologie in Nijmegen en direc teur-generaal voor de straftoepassing by het ministerie van Justitie. Hij werd aangeprezen als een managers- Televizier en AVRO-Bode redactioneel in een hand (Van onze r.t.v. medewerkster) De Leidenaar Rein van Rooy, hoofd redacteur van Televizier, zal ook de redactionele leiding op zich nemen van de AVRO-Bode. Deze regeling die een gevolg is van de fusie, blijft voorlopig tot 1 januari van kracht. Hoe de redactionele kant van het sa mengaan van Televizier en AVRO daarna geregeld wordt is nog niet bekend. De uitbreiding van de bevoegdhe den van de heer Van Rooy is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat er bij de AVRO-Bode nooit een chef-re- dactie is geweest. Waar de redactie van het grootste omroepblad zich zal vestigen is nog niet geregeld. Mo menteel zit de Televizier-redactie in Amsterdam, terwijl de zes man sterke AVRO-redactie nog in Hilversum do micilie heeft. De ontwikkelingen namen gisteren een enigszins spannend verloop. Mr Aantjes kwam halsoverkop terug uit Majorca, waar hij een bijeenkomst bijwoonde van de Interparlementaire Unie. Hy werd snel van Schiphol per ministeriële auto vervoerd naar het ministerie van Landbouw waar hij uit de mond van fractie voorzit ter Biesheuvel vernam wat er van hem en van de demissionaire minis ter van Economische Zaken drs. Bakker werd verwacht. Beslissingen hebben mr. Aantjes noch drs. Bak ker gisteravond genomen. Eerst van ochtend zouden zij aan formateur De Jong laten weten hoe zy over een ministerschap in zijn kabinet denken. De heer Aantjes zou vanmiddag nog zijn huisarts raadplegen. De strekking van het advies kan van be slissende betekenis zyn. NU EINDELIJK DEFINITIEF? Het Rode Leger marcneeri m aan de voce van de L;enuLapu, net Londen! Dit ongewone tafereel gedenkteken waarmee de Britten kon men gisteren zien, toen de hun gesneuvelde landslieden uit leden van het koor van het Rode de heide wereldoorlogen eren. leger een krans hadden gelegd (Van onze Utrechtse correspondent) Vannacht om half drie, na een ze ven uur durende vergadering, deel den de woordvoerders van de Lan delijke Huisartsenvereniging en de ziekenfondsen mee, dat beide partijen tot een akkoord waren ge komen inzake de huisartsen ho noraria. Beide partijen hebben aan de onderhandelingstafel enkele concessies moeten doen. Voor de acht miljoen verplicht ver zekerden in ons land lijkt met dit akkoord de huisartsenhulp volgens het bestaande abonnementsysteem tot en met 1970 weer gegaran deerd. De nieuwe regeling heeft echter onmiddellijke gevolgen voor de hoogte van de verplichte zieken fondspremie. Vooral de overeengekomen pensioen regeling is een zo kostbare zaak. dat op jaarbasis die premie met 0.1 procent zal moeten stijgen. Als die verhoging pas per 1 juli ingaat, zal zij 0,2 procent moeten bedragen, om het juiste jaargemiddelde te ha len. De ziekenfondspremie voor de verplicht verzekerde zou daarmee op 7 procent komen. Vorige week stelde de Ziekenfondsraad al voor de huidige premie van 6,6 op te hogen tot 6,8 procent. Al eerder Het is niet de eerste keer, dat art sen en ziekenfondsen zeggen, dat de kwestie die nu al zeven maanden op en af loopt is op gelost. Telkenmale bleek dan, dat bij de nadere uitwerking van het akkoord weer geschillen rezen, die een breuk dreigden te veroorzaken. Ook nu zal na de principiële over eenstemming, die gisteravond be reikt werd, nog de uiteindelijk re dactie van het akkoord worden op gesteld. Volgens de woordvoerders van beide partijen zal dat echter niet de minste moeilijkheid meer opleveren. Maar ook dat is al eer der gezegd. De artsen hebben een grote veer moeten laten. Zij zyn afge stapt van him eis. dat nu al scher pe richtcyfers voor de vergoeding van de praktijkkosten voor de ko mende vier jaar moeten worden vastgesteld. Daarvoor in de plaats is overeengekomen, in samen werking met de ziekenfondsen een onderzoek in te stellen naar de werkelijke onkosten. Het resultaat van het onderzoek zal onmiddellijk worden „geëffectueerd". Dat wil zeggen, dat een eventuele achterstand in de onkostenvergoe ding terstond zal worden uitbe taald. Op dat punt hebben de zie kenfondsen wat toegegeven. Over eenstemming is ook bereikt over een pensioenvoorziening voor de huisart sen. De ziekenfondsen zullen per jaar per verplicht verzekerde f2.41 storten in een fonds, dat door de artsen wordt beheerd. Mao Tse-toeng is öf dood öf geestelijk niet meer tot zijn taak in staat. Zijn rol zou bij openbare functies door een dubbelganger worden vervuld, aldus de directrice van een Chinese organisatie in Hong kong, die zich bezighoudt met Ratni Sari Dewi, de Japanse echtgenote van ex-president Soe- karno, heeft met haar pasgeboren dochtertje Karita Sari het Keio- universiteitsziekenhuis in Tokio verlaten. bestaat uit 24 pagina's de studie van het communis me. Maria Jen, zelf in Peking geboren, is van mening, dat Mao in januari of februari van het vorig jaar is overleden of geestelijk gestoord is geraakt. Mevr. Jen baseert haar mening op het volgende: Er blijven geruchten over de dood of ernstige ziekte van Mao uit China binnenkomen de vrouw van Mao, TsjiangTsjing, is plotseling politiek prominent ge worden, nadat Mao haar jaren op de achtergrond had gehouden. Maria Jen gelooft dat men Tsjiang-Tsjing gebruikt om bij de bevolking de in druk te wekken dat haar uitlatingen in feite richtlijnen van Mao zelf zijn; De culturele revolutie, die door de propaganda aan Mao wordt toege schreven, is volkomen In tegenspraak met de vroegere werkwijze van Mao. Maria Jen gelooft, dat de echte Mao zyn doel zou hebben trachten te be reiken door middel van het partij apparaat en arbeiders- en boerenlei ders. De Rode Garde zou 1 hebben toegelaten. Zij gelooft dat de Rode Garde wordt gebruikt door di verse groepen die strijd leveren om de opvolging van Mao. Volgens de „Star", een in Hong-1 kong verschijnend Engelstalig blad. zou Mao's echtgenote Tsjiang-Tsjine, een reprimande hebben gekregen omdat zij in naam van haar orders zou hebben gegeven waartoe zij niet bevoegd was Zij zou de mi nister van Binnenlandse Zaken op dracht hebben gegeven de gezinnen van het staatshoofd Lioe Sjao-sji van de algemene parijsecretaris Teng Hsiao-ping uit hun officiële behui zingen in Peking te zetten. Deze or der. waarover de minister eerst con-1 tact met premier Tsjoe-en-lai opnam, werd achteraf ingetrokken en Mao's echtgenoe op de vingers geikt, al- j dus weet de ..Star" te melden. „Reactionair" Sinds enkele dagen staan de aan hangers van de Mao Tse-toeng in de 27 volkse immunies van de provincie Honan bloot aan vervolgingen van de kant van ..reactionaire elementen' uit de bestuursoganen, zo heeft de correspondent van een Japans blad op muurkranten in Peking gelezen. Er is volgens deze affiche in Honan sprake van een „furieuze opleving van de contra-revolutionaire krach ten". Radio-Peking maakte voorts mel ding van activiteit van tegenstanders van Mao Tse-toeng in de provincie Sjansi. Blijkens een bericht in het Noorse blad Dagbladet, dat bevestigd is door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Oslo, hebben Rode Gardisten half februari in Sjanghai vier Noorse en twee an dere buitenlandse zeelieden voor een tribunaal gebracht, omdat zij foto's hadden gemaakt en chocolade had den gegeven aan Chinese kinderen. De zeelui werden gedwongen zich in het openbaar te verontschuldigen In het partijorgaan „Volksdagblad" is meegedeeld dat de aanhangers van Mao de strijd voortzetten tegen het ..handvol hoge partijleden dat de ka pitalistische weg volgt en streeft naar herovering van de verloren macht van het leiderschap en weder invoering van een contrarevolutio naire bourgeois-dictatuur over de proletarische revolutionairen". Het artikel was eerder verschenen in .Ro de Chinese communistische par- Voorlopige surseance Linnaeusliof De rechtbank in Haarlem heeft voorlopige surseance van betaling verleend aan de NV Linnaeushof in Bennebroek en haar directeur, de heer H. W. Roozen. Tot bewindvoer ders zijn benoemd mr. H. J. Pot. ad vocaat en procureur in Haarlem, en mr. H. J. Sluijter, advocaat in Am sterdam. De vergadering van schuldeisers is vastgesteld op dinsdag 23 mei in het gebouw van de Rechtbank in Haar lem. Naar aanleiding daarvan zal worden beslist of definitieve surse ance van betaling zal worden ver leend. Beide bewindvoerders zullen het krediet van fl ÏOO'.OOO gaan be heren, dat de Nederlandse Midden- standsbank beschikbaar heeft gesteld en waarvoor het Departement van Economische Zaken garant is. In de Linnaeushof wordt momenteel met man en macht gewerkt om de hof ADVERTENTIE VLIELAND'S SUPERMARKT SPECIALE AANBIEDINGEN: Gratis papegaaiekooi by aankoop van een AMAZONE PAPEGAAI van 125.—. (Garantie op het spreken). TUIN GRONDVERBETERING grote zak compost4,25 Een knots van een zak aarde 4,65 Gedr. koemest 2.15, 4.15, 8.— weet heeft Wobu/efte E.E.C F, R R. HUIS >1 A N HOGEWOERD 66—68 LEIDEN In de afgeloopen week werden alhier gehouden' de examina van de leerlingen der ambachtsschool van het genootschap Mathesis Scien- tiarium Genetrix. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis op genomen van 207 tot 233 per sonen. L

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1