GRATIF F Respectabele prestaties buitenlandse orkesten liü kunst Spectaculaire triomf van Anton (Joop Ham) kAleiöosQogp AUTEUR MR. A. ROOTHAERT OVERLEDEN (DR. VLIMMEN) DUINDIGT Q ST. JEUGDMUZIEKWEEK Bewijzen van een gevorderd niveau BENDER Shell touring pakket 19G7 VRIJE TOEGANG )NDERDAG 30 MAART 199T LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T e stroom van muzikale activiteiten tijdens de ,.Internatio- Jeügdmuziekweek'' is gisteren voortgezet met concerten het strijkorkest ,,Fürst Johann Moritz Gymnasium" uit tental ('s middags in de Leidse Muziekschool) en van het [er.dorchester Zürich" ('s avonds in de St. Antoniuskerk). ndanks het feit, dat de akoestiek in deze ruimten te wensen laat, konden wij toch vaststellen, dat beide jeugdorkesten liteiten bezitten, die ver boven de middelmaat uitgaan. Nieuwe uitgaven Jonge hond, door Dylan Misdaad In Mosikou, door J. Semjo- De blauwe hand, door Edgar Wallace De infiltranten (The Kremlin letter) loor Noel Behn. Ultg.: A. W. Bruna en bolen. Uitgave Lemnlscaat. Rotterdam Prof. Slamet, Indonesië, wat nu? Uitgave AE. E. Kluwer, Deventer. Wupper,tal. Bericht 2. Uitgave Pres- ee- und Werbeamt, Wuppertal. Wenkend Nederland. Ul/t- Dltmar, Den Haag/Rotterdam. het onoverzienbare oeuvre van Philip Telemann, speelde het gezelschap diens Ouverture iburger Ebb' und Fluth", waar- componist zijn visie op Ham- in rijke verscheidenheid van n neerlegde. Geen grootse eitie, maar toch weldadig klin- met een vriendelijke omspeling okfluiten. reeds door ons geprezen klari- Gunnar Taubitz frappeerde r door zijn .volstrekte beheer- n zijn fraai klinkend instru- het Concert voor Klarinet kest no 3 in B dur van Karl de zoon van de beroemde Wenzel Anton. Het orkest ddde hem accuraat en volg- Bijzonder geacheveerd klonken stukken uit het „Klavierbuch inder" van Bela Bartók, slechts lein onderdeel van al hetgeen componist voor kinderen In de bewerking voor orkest o Weiner waren zij zeer ac- 1. Een uitgesproken succes behaald met de perfecte vertol- Tan Bachs Vierde Brandenburg- t, met een concertino van ADVERTENTIE Tip voor indiger huishouden jR DE BELZIJDIGE KL0PM1 slag voor cake of panne- Een geraffineerd sausje Mooie romige mayonaise. Eieren en room klop- 1 Tornado klopmix doet het I. Met een snelheid en han- die uitnodigt tot gezellig illen. De Moulinex Tornado kost compleet met stan- mengkom op draaiplateau ik receptenboekje f69,50. standaard f 49,50. blokfluiten (Reinhaird Goebel en Ul- rike Arntz) en viool (Fritz Behr). Deze laatste speelde zijn speciaal in het laatste deel veeleisende partij zo danig, dat men hem een grote toe komst voorspellen mag. Vooral als men in aanmerking neemt, dat een schoolorkest als dit elk jaar aan veel mutaties onderhe vig is, mag eerbied heersen voor het hoge niveau, dat hier bereikt werd. Daarvoor onze hulde aan de drie di rigenten, de heren Hildebrand, Land graf en Blume, die in de onderschei dene composities blijk hebben gege- van de nodige pedagogische kwa liteiten te bezitten om hun discipelen zo ver te brengen, dat zU zich op een voor amateurs alleszins verantwoord peil kunnen laten horen. Het orkest uit Hüttental heeft dan ook een uitgesproken succes mogen boeken. Jonge Mozart Het avondconcert van het Zwitser se gezelschap brok in de eerste plaats curiositeitshalve onze aandacht. Het programma was geheel gewijd aan jeugdwerken van Mozart, waarop men zich had toegelegd, omdat Mo zart 200 jaar geleden in Maart 1766 in Zürich een concert gaf. Doch ook musisch hebben hun ver tolkingen voldoening geschonken. Het wonderkind Mozart was er ook compositorisch opzicht al heel vroeg bij. En al had hij op 9 of 16 jarige leeftijd nog niet zijn eigen gerijpte stijl gevonden invloeden van de Mannheimer school zijn evident toch staat men er van te kijken, wat hij toen al presteerde. Waarbij ge constateerd mag worden, dat Mozart in luttele jaren uitzonderlijke vorde ringen maakte. Op 26 december 1772, dus toen hij 16 jaar was, werd in Mi laan zijn opera „Lucio Silla" opge voerd tijdens zijn derde en laatste Italiaanse concertreis. Met de ouver ture daarvan werd ingezet en met verwondering kon kennis genomen worden voor het feit, dat Mozart toen al héél wat in zijn mars had. Compositorisch een teruggang was hierop Mozarts „Galimathis Musi- cum", dat hij, negen jaar oud, zelf in Den Haag gespeeld heeft. Een mu zikale grap op thema's uit Hollandse ons overigens onbekende volkslie deren met als climax een fuga over het lied „Willem van Nassau", dat van zijn geniaal talent een uit gesproken bewijs leverde. Toen Mo zart 16 was, schreef hij het motet „Sub tuum praesidium" dat met me dewerking van de sopraan Margarete Luginbühl en de tenor Roger Wid- mer indruk maakte. Sopraan en te> nor zongen ook de eerste vocale wer ken, die Mozart op 9-jarige leeftijd schreef, n.l. de aria „Conservati fe- dele" (het tweede) en de aria dal furo portata" (het eerste), zang maakte een amateuristische druk, maar, hóe ook, de kennisma king met deze composities was m cologisch interessant. Het concert werd afgerond met uitstekende vertolking van Mozarts op negenjarige leeftijd in Parijs ge schreven tweede symfonie, wa invloeden van Johann Christian Bach merkbaar waren. Onder de gewetensvolle leiding de stimulerende dirigent Georges Scherrer, die reeds eerder in onzi stad sterk de aandacht op zich ves tigde, heeft ook het „Jugendorches ter Zürich' bewezen een hoogst eer, volle plaats in te nemen onder de amateurorkesten. Zowel in Hütten tal als in Zürich houdt men gelukkig de fakkel brandend. Nog willen wfj er wijzen, dat van middag tussen 5 en 6 uur in de ra dio-uitzending van „Minjan" enkele momenten uit de repetities voor het concert van morgenavond te beluis teren zjjn. H. ADVERTENTIE PIANO PER CENTIMETER Muzikale flatbewoner of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. deskundig in klank Een Mattliijs Maris voor Utrecht De collectie van het Centraal Mu seum In Utrecht is verrijkt met het uit 1873 daterende schilderij „Doop- gang te Lausanne" van Matthijs Ma- ris, Het schilderij heeft f 70.000.- ge kost. Het kunstwerk wordt als een hoog tepunt beschouwd in het, vroege oeuvre van deze schilder. Het bete kent een belangrijke aanwinst voor de stedelijk verzameling van het Cen traal Museum, waartoe een waarde volle collectie Nederlandse impressio nisten behoort met o.a. werken van de gebroeders Maris, Jacob en Wil lem. Van de derde. Matthijs Maris, wiens werken tamelijk zeldzaam zijn, bezat het Centraal Museum tot dus verre nog geen enkel stuk. De „Vereeniiginig Rembrandt tot be houd en vermeerdering van kunst schatten in Nederland" heeft voor deze aankoop een bedrag van f. 5000.- als schenking beschikbaar gesteld. Het „Jugendor Chester Zürich tijdens het concert onder leiding van Georges Scherrer in de An toniuskerk aan de Boshuizerlaan. (Foto LD/Holvast) „De man van Rio" kostelijke film Een kostelijke film is „De man van Ri«" (L'homme de Rio) van de be kende Franse regisseur Philippe de Broca. Gisteravond werd deze film voor leden van de Leidse Volksuni versiteit K. en O. vertoond in Came- Met in de hoofdrollen Jean Paul Belmodo en Franpoise Dorléac is een bijzondere filmcreatie tot stand gekomen, die men kan be schouwen als een persiflage van de I gebruikelijke filmgenres. Spanning en een goede afwerking maken „De I man van Rio" tot een Amusante, zij 1 het ook pretentieloze film. Belmondo speelt voor een militair, die met verlof is in Parijs. In zijn te genwoordigheid wordt een van zijn vriendinnetjes ontvoerd. Hiermee be gint een spannende jacht op de ont voerders, die uiteindelijk naar Brazilië leidt. In dit land is een Franse professor ontvoerd, die de sleutel tot het geheim van de kost baarheden van een uitgestorven volk in het woeste Amazone-gebied weet. Belmo/nido raakt in vele gevaarlij- ADVERTENTTE Honderden gordijnen, hon- f|»r|KjB]de winkel. Ga morgen eens derden fleurige, kleurige, (auaZtSaSli heerlijk snuffelen tussen al niet-strijken-gordijnen van j 'die nieuwe kleuren en des- Terlenka, allemaal op die I sins Verrukkelijk, die grote show-carroussel in Terlenka. En gemakkelijk I W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT TEL. 01710—24610 ke situaties verzeild, waarbij hij ech ter wel zijn mannetje staat. Prach tig zijn ook de opnamen in Brasilia, de nieuwe hoofdstad van dit reusachtige land. Koersen in Nootdorp (Van onze medewerker) Een spectaculaire zege behaalde Joop Ham met Anton gisteren op de Nootdorpse baan. Zevenklapper, in handen van leerling A. Brouwer, nam direct een beduidende voor sprong en werd op afstand gevolgd door Zorro d'Aster en Brahmapoetra S. Door de snelle start van Zeven klapper was de 40 meter belasting van Anton tot wel zestig meter aan gegroeid en weinigen gaven Anton nog een schijn van kans. Maar Ham liet er geen gras over groeien, zette onverdroten de achtervolging in en kreeg aansluiting. Hij bleef steeds zuinig aan de reling, greep in het laatste rechte eind zijn kans en ont- Een boeiend verteller In Antwerpen is gistermiddag op 70-jarige leeftijd overleden de schrij ver mr. A. Rcothaert. Hij schreef o.m. de bijzonder bekende „Dokter Vlim- menserie", bestaande uit „Dokter Vlimmen", „Vlimmen contra Vlim- men" en „Vlimmens tweede jeugd", alsmede een groot aantal detectives, zoals „Onrust op Raubrakken", ,Splo- O Duitsland eist schilderijen op De regering van de Duitse demo cratische republiek (Oost-Duits- land) heeft bij de V.S „tegen de wederrechtelijke overdracht van drie schilderijen uit de kunstverzameling van de staat Weimar aan West-Duitsland" geprotesteerd. Door bemiddeling van het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken is aan de Amerikaanse regering een nota overhandigd waarin gezegd wordt dat de drie kunstwerken een zelfportret van Rembrandt, por tret van een man van Terborch en portret van een jonge vrouw van Tischbein in Weimar waren ge stolen en in 1947 door de V.S. als z.g. „vijandelijk eigendom" in be slag waren genomen. De overhandiging aan West-Duits land is een precedent in de behande ling van kunstwerken waarvan in de tientallen jaren geen voorbeeld be staat, aldus de nota waarin tege lijkertijd van Bonn de drie schilde rijen worden opgeëist. nage in het^ veldleger" en „Chinese 15-tal realistische en psychologische ndwassing". i romans geschreven. Van deze werken r»r' .^ert W(M>nde sinds 1930 moeten nog genoemd worden „Die in Deurne bij Antwerpen en behoor- verkeerde wereld" „De vlam in de de tot een der meest gelezen schrjj- pan". „Villa Cascaira" en „De wentel- vers- j trap". Zijn laatsite roman „Duivels- A. Roothaert, die op 9 juni 1896 in i forum", verscheen in 1965. Vught werd geboren, overleed in het j Stuivenberg-gasthuis in Antwerpen. I Mr. Roothaert was een boeiend en Hij werd vorige week dinsdag, toen j origineel verteller, wiens boeken in hij de uitreiking van de provinciale vele talen verschenen zijn. Nadat hij literaire prijzen van Antwerpen bij woonde, getroffen door bloeding. Roothaert heeft, behalve de ge troonde met een hartveroverende eindsprint Zevenklapper, die net iets tekort kwam en zelfs de tweede plaats nog moest prijsgeven aan de felle Zorro d'Aster. Brahmapoetra S werd na enige galoppades uitgescha keld. Harmsen won met Emprtt S de eer ste afdeling van de seriediraverij vóór Alert Hanover en Benno Six. De tweede serie werd een benauwde zege voor Ever Queen (Vergay), die Chris Hanover P en Chrystal Heny in 1.26.8 klopte. In de finale kon Alert Ha nover lang de toon aangeven, maar moest tenslotte toch buigen voor Chris Hanover P (Lugies) die in 1.26.4 triomfeerde. Benno SLx werd derde. Een verrassing bracht Jan de Leeuw in de Haarlem-prijs. Met Accarello V moest hij met gering verschil de meerderheid erkennen van Brün Beer (Kooymain), maar verblijdde zijn kleine aanhang toch met een beta ling van f. 60.30 voor de covercal. Uitslagen Assen-prijs: 1. Erica (S. v. Dooye- >erd) 1.29.2)2. Cicero Wilkes J; Diplomaart. Tot. w. 2.50, pl. 1.40. 2.90. kopp. "iffi enige jaren geleden door getroffen was. heeft hij niet veel meer geschreven. Doch indertijd H|h vruchtbaar auteur noemde reeks detectiveverhalen, een ken door tallozen verslonden 637.—. Groningen-prijs1. Fluweeltje (E. Leeman) (1.36.9); 2. Damocles; (H. J. Pools) (1.28.6); 2. Eberdine Th.; 3. Bianca Scotch en Cash Six. Tot. w. 4.30, pl. 1.10, 1.10, 1.10, 1.20 kopp. 5.—. cov. 4.50, trio 23.30 en 50.50. Leeuwarden- Emprit S 1-prijs, j. c. Harmsen) (1.289) Benno Six. Tot. w. 4.— pl. 2.50. 5.10. kopp. 10.40, cov. 4 50. 2de serie: 1. Ever Queen (M. Ver gay) (1.26.8); 2. Chris Hanover P; 3. Crystal Heny. Tot. w. 1.50, pl. 1.40, 2.10. kopp. 5.40, cov. 4.50. Finale: 1. Chris Hanover P. (J. M. Lugies) (1.26.4)1; 2. Alert Hanover; 3. Benno Six. Tot. w. 4.30. pl. 1.80, Pools) (1.26.1) Sprookj'eshof. Tot. w. 4.40, pl. 1.30, L.20, 1.50, kopp. 6.20, 84.90. Arnhem-prijs: 1. Anton (J. Ham) (1.24.0); 2. Zorro d'Aster; 3. Zeven klapper. Tot. w. 3.80, pl. 1.40 3.80, 1.40. kopp. 11.30, cov. L8.60. Zwolle-prijs1. Franolna (A. J. C. Harmsen) 1.31.8); 2. Esprit Williams; L. Tot. w. 1.90, pl. 1.40, Magowan. Tot. w. I. 1.80, kopp. 4.80, c ROOTHAERT ADVERTENTIE ADVERTENTIE RENBAAN Wassenaar COURSE- AGENDA zaterdag 1 april half vier zondag 9 april half twee zaterdag 15 april drie uur ZATERDAGEN Treilerdief gestraft De 23-jari- ge Canadeze zeeman Bruce Moore, die zyn naam als zeeman vestigde door een 190-tons vissersboot te ste len en deze drie dagen alleen in vol le zee te besturen, is gisteren in de Canadese stad Shelburne tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7