Ponten in de Rijnstreek DONDERDAG 30 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD Foto's: Will Dijkman Schipper, mag ik overvaren, ja of nee? Moet ik dan geen geld betalen, ja of nee? (kinderliedje) ƒ11 vroeger eeuwen, toen de mens nog geen bruggen kon slaan, was de rivier het domein van de veer man. Van hem en van hem alleen was iedereen afhankelijk die van de ene oever naar de andere wil de. Het welslagen van belangrijke handelsmissies en zelfs van hele militaire operaties hing soms af van de luimen van één veerman. Het is geen wonder, dat in die tij den veerlieden dikwijls mannen van aanzien waren. Onder hen waren er die machtige burchten aan het water hadden en zelfs voor een vorst het hoofd niet hoefden te buigen. Tekenend voor de bijzondere positie, welke de veerman in de grijze oudheid innam, is het feit, dat in de Griekse mythologie de laatste schakel tussen het leven en het hiernamaals Charon was, de veerman van de onderwereld, die de schimmen van de gestor venen over de Styx, Cocytus en Acheron zette en zich daarvoor liet betalen. De oude Grieken leg den hun doden, voor deze werden begraven of verbrand, dan ook een geldstuk in de mond als veer geld. Ook in de Nïbélungen, de Germaanse sagencyclus, wordt verhaald van een machtige veer man, die van Möringen aan de Donau: hij sneuvelde in een tweegevecht met de held Hagen tijdens de noodlottige tocht van de Bourgondiërs naar het hof van Attila. Maar helaas, de veerlieden hebben hun beste tijd gehad. Hun ponten zijn langzamerhand een anachronisme geworden. Ze ho ren eigenlijk niet meer thuis in 71 /f nar zelfs de ponten Im/Ê in Zevenhoven, Oude- WÊ Wetering en bij de Kaag zijn „modern" in vergelijking met het motor en rijwielverkeer over de Woud- wetering, ruim een kilometer bui ten Woubrugge en onbereikbaar voor auto's. Om er te komen moet men een houten hek openzwaaien en even het boerenland door. Een antieke olielamp (die in de winteravond brandt, „we hebben hier nog geen elektriciteit") geeft de ligplaats van de roeiboot aan, die als veer dient. Aan de over zijde ligt Roelof ar endsveen. Er tussenin: het beruchte Paddegat, waar het vooral in de herfst en 's winters behoorlijk kan spoken. „Maar het moet ivel erg tekeer gaan, wil ik niet overvaren"zegt De bekende „Pont der Zuchten", die het Kaageiland met het vasteland verbindt veerman J. P. Kinkel; desnoods roeit hij tussen de ijsschotsen door. Hij is getrouwd met een doch ter van de vroegere veerman Van der Lip. „Het veer zit al honderd jaar in de familie. Ik ben hier nu twintig jaar veerman, maar er zijn nog bosjes mensen, die Van der Lip tegen me zeggen." Hij vertelt 25 vaste klanten te heb ben en 's zomers vrij veel vakan tiegangers. „Als het op zondag middag mooi weer is, kom ik niet uit de boot." Daarnaast voorziet hij in zijn onderhoud door wat koeien, mestkalveren en kippen te houden. Veerman Kinkel ziet voor zijn beroep weinig toekomst. „Het is een ontzettend gebonden leven, je moet altijd klaar staan. De meeste mensen werken 45 uur per week, ik moet er 120 maken. Je krijgt er niemand meer voor," dit atoom-tijdperk, waarin alles efficiënt en vlug moet gaan. Ver drongen door bruggen en tunnels is hun aantal de laatste tiental len jaren dan ook sterk afgeno men. Alphen bijvoorbeeld, het cen trum van de Rijnstreek, telde vroeger zes veerponten. Nu liggen er twee bruggen over de Rijn. De laatste pont, die bij de Martha- stichting, werd vorig jaar bij ge brek aan werk opgeheven. Toch vindt men in de Rijn streek en het aansluitende plas- sengébied nog wel enkele ponten, die hoe traag en onpraktisch men ze ook mag vinden heel wat beter harmoniëren met het landelijke karakter van de omge ving dan een of andere kale sta len brug. Met name geldt dat voor de pont over de Kromme Amstel bij Zevenhoven. Bekend bij vele watersportlief hebbers is de pont in Oude-Wete- ring van de gebroeders Van Sta veren. Tegenwoordig staat alleen nog de jongste van de twee broers, Qijsbertus (61), aan het roer. Vorig jaar heeft hij op zijn veer, waarop net twee auto's kun nen, een motortje laten zetten. „Ik heb het 49 jaar met de hand gedaan en dat vond ik lang ge noeg." Waarschijnlijk nog bekender is de „Pont der Zuchten", die Kaag dorp met het vasteland verbindt en vooral in zomerse weekeinden de stroom toeristen en dagjes mensen nauwelijks kan verwer ken. Ook deze pont is met een motor uitgerust, in tegenstelling tot enkele kilometers verderop, bij het restaurant Puck de ouderwetse (gratis) rijkspont, die de verbinding onderhoudt tussen Abbenes en Lisserdijk en nog door mankracht wordt voortbe wogen. IJ Hierboven de pont over de Kromme o,i Amstel bij Zevenho ven, die treffend har monieert met de bij uitstek landelijke om- geving. Hiernaast de o,ii ouderwetse rijkspont tussen Abbenes en Lisserdijk, die nog 9 met mankracht wordt voortbewogen. Een antieke olielamp en een roeiboot: het motor- en rijwielveer over het Paddegat. Op de foto links boven veerman KinkeL De pont in Oude-Wetering. Links op de voorgrond veerman Gijsbertus van Staveren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13