AUSTIN spaar veilig Toenemende bezorgdheid over Amerika's economie Bomen groeien niet tot in de hemel. Postspaarbank GARAGE POOT Ontwerpafdelingen zwaar bewaakt Maar geen geloof aan werkelijke depressie DONDERDAG 30 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Van wegen, wagens, wielen en wat-er-zo-bij-komt ADVERTENTIE Ford-directeur ziet terugslag in verkoop als normaal verschijnsel Als vrüwel alle automobielfabrie ken heeft ook Ford Duitsland de laatste tyd minder auto's verkocht. Toch blijft men in Keulen optimis tisch. Dat was althans de indruk, die de tot Amerikaan genaturaliseer de Duitse algemeen directeur R. Lay- ton by de Nederlandse journa listen achterliet. Een klein, zeer gesoigneerd man netje. Zijn antwoorden komen snel en zyn helder en openhartig. Zy ge tuigen van intelligentie. Als commis saris van Krupp krijgt hij extra ge zag als hy spreekt over de Duitse economie. Hy ontmoette de Ne derlandse persmensen tijdens hun bezoek aan het fabriekscomplex. Hy gaf him te verstaan de teruggang van de laatste tyd als normaal te be schouwen. „Na jaren van snelle groei moest een normalisatie volgen. Bo men groeien niet tot in de hemel". Ongunstig Hy somde enkele factoren op, die de verkoop in West-Duitsland ongun stig hebben beïnvloed. Onder meer politieke onstabiliteit en belasting verhoging. (Het klonk de Nederlan ders bekend in de oren). Dat heeft echter niet tot een grotere omzet van kleinere wagens geleid. De potentië le kopers hebben kennelyk de aan schaffing van de nieuwe auto's eni ge tyd uitgesteld. De heer Layton verwachtte dan ook, dat de tweede helft van dit jaar al wat beter zou worden, al geloofde hy niet, dat de gehele achterstand zou kunnen wor den ingehaald. Voor dit jaar voor zag hy een terugslag van ongeveer negen procent. Vervelend na- j tuurlyk, maar volgens de heer Lay ton had het ook voordelen. Zoiets ADVERTENTIE NAAR LEIDEN: Lammenschansweg 132 TeL 01710—30347 VALKENBURG Z.-H.: Hoofdstraat 104106, FORD-DIRECTEUR LAYTON werkt ontnuchterend na de paradyse- lyke „hoogconjunctuur". Het brengt iedereen weer met de benen op de vloer. Het stimuleert de produktie. En eindelyk kan de broodnodige re serve worden gekweekt. Steeds stond er te weinig produktie tegenover de verkoop, wat de heer Layton onge zond achtte. Al was hy direct be reid toe te geven, dat de voorraad van nu (meer dan 300.000 auto's) toch wel erg groot was. Stagnatie Maar ja, elke dag rollen er '.o'n 1300 auto's van de lange produk- tiebanden in het grote fabrieks complex. \Vanneer er dan even stag natie in de verkoop optreedt, hopen de wagens zich snel op. En dat kan dan de positie bedreigen van de 23.000 personen, die in die fabrieken het dagelijkse brood verdienen. De heer Layton zei gelukkig te zyn, dat door een scherp opgesteld produk- tieschema de gevolgen tot het uiter ste waren beperkt. Al deze moeilykheden hebben ook de ontwikkeling van de fabriek op zichzelf niet kunnen stuiten. Voor al wat de sector kwaliteitscontrole be treft is men byzonder actief. Uit concurrentie-overwegingen en op grond van de gewyzigde publieke opinie. Vorig jaar werd daaraan 35 miljoen mark besteed. En op drie kilometer van het fabriekscomplex aan de Henri Fordstraat in Keulen- Nhiel verrijst een groot „onderzoek en ontwikkelingscentrum". Een kolos saal project van gebouwen en ba nen. waarin en waarop gewerkt wordt aan de ontwikkeling van de nieuwe en de verbetering van de be staande modellen. De testbaan naast de gebouwen wordt een verkleind model van de baan in het Belgi- sohe plaatsje Lommei, waar de wa gens door een hel van wegen en om standigheden gaan. Steeds volgens een vast schema. Maar Lommei ligt helemaal in België en in Keulen had men liever zoiets wat dichter by de hand. Apparatuur Sir Reginald Rootes uit de directie De 71-jarige Sir Reginald Roo tes, die in 1918 tezamen met zijn inmiddels gestorven broer Lord Roo- de fa. Rootes Ltd. stichtte, waar uit later het automobiel-concern groeide, is uit de directie getreden. Hy wordt alls voorzitter van de Raad van Bestuur opgevolgd door zyn neef Lord Rootes. De overneming van Rootes door Chrysler heeft grote veranderingen in de topleiding tot gevolg gehad. Brian Rootes en T. D. Rootes zyn daaruit ook verdwenen. Naast Lord Rootes zitten in de Raad van Bestuur thans voorname- lyk Chrysler-figuren en ook de pre sident-directeur van Simca, Georg Héreil. In totaal heeft men steeds zo'n 180 testwagens onder handen. Hetzy op de weg. in het laboratorium of gedemonteerd over allerlei afdelingen ter controle. Voor ieder nieuw ont werpen onderdeel moeten doelma tige testappraten, meetinstrumen ten, voorschriften, proefbanken enz. worden ontwikkeld en aangeschaft. Tientallen miljoenen worden jaar na jaar geïnvesteerd om die apparatuur up to date te houden. Dat is in Keu len. Dat is in elke automobielfabriek wil men in de harde concurrentie strijd kunnen meekomen. By Ford- Duitsland heeft men aan dit front een troepenmacht van 2.000 man op de been gebracht. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat moeten zy ervoor waken, dat de koper ook dat gene krijgt, wat hem in de brochu re is beloofd. Doorschuiven van de klacht naar een toeleveringsbedrijf neemt men niet. Hij eist van de le verancier van de auto, dat alles in orde is. Zo is het by elke auto. Dus ook by Ford in Keulen. Schaatsers maken snelle tijtien Als afsluiting van het Noorse schaatsseizoen zyn woensdagavond in Oslo internationale schaatswedstrij den gehouden. Op de 500 meter maakte de Japanner Suzuki met 40.2 sec. de snelste tyd ooit op een Noorse baan gereden. De Amerikaan Blatch- ford bezette met 40.8 sec de tweede plaats, terwyl Tveter met 41.4 sec derde werd. Ard Schenk eindigde met 41.6 sec als vierde. Gerard Kerkum als,sterke man' bij Feijenoord? Er zijn bij Feyenoord veranderin gen op til. Een nieuwe „sterke man" is in aantocht: Gerard Kerkum, die als aanvoerder van het eerste elftal zyn sporen heeft verdiend. Er is een stroming by Feijenoord, die het met de huidige bstuurssamen- stelling niet eens is. Het is 'n streven om evenals bij andere clubs het be taald voetbal te scheiden van de amateurs. De heer Kieboom heeft be grip voor deze wensen. „Maar", zegt hy, „de algemene ledenvergadering zal zich hierover moeten uitspreken. Deze houden wy gewoontyk in sep tember, maar het is niet uitgesloten dat we vroeger by eenkomen voor een wijziging van de statuten". Het bestuur betaald voetbal als het er komt zal dan in de toe komst alleen hebben te beslissen over 1 JEEPSTER CABRIOLET De jeep heeft na zyn introductie ln de wereldoorlog tal van verfraai ingen ondergaan. Ze maakten hem 'bijna onherkenbaar van zyn oor- spronkelyke functie: het manusje van alles op vervoersgebied, ui Kaiser Jeep International Cor- iMJporaition in Oakland (Caldfornië), die nog al tyd deze voertuigen met aandryving op alle vier wielen maakt, ka heeft het jeepprogramma uitgebreid een viertal „jeepsters", een veel comfortabeler serie, bestaande uit en cabriolet, een roadster, een sta- kmwagen en een pick-up. ">e jeepster cabriolet is met een calrioletdak voorzien, dat met de jhani neerklapbaar is, maar naar jyerki>Zing ook automatisch bediend kan vorden. De gescheiden voorzetels en de ach terbank zijn met schuimrubber be kleed en met kunstleer overtrokken. Daarmee geven ze de inzittenden een zitcomfort, dat schriel afsteekt by de harde zetels van het oorlogs- l-jl waar eens de soldatenschoenen het staalplaat klosten, vindt men ;n tapyt, dat het hele vloerop pervlak bedekt. Als krachtbron fungeert een V6 motor van 160 pk, die leverbaar is i. I Biet een automatische versnellings- lik. De nadruk bij dit jeepster-model is dus sterk op het comfort in plaats van op de utiliteit gelegd. De ontwerpafdelingen van alle autofabrieken zyn herme tisch gesloten gebieden voor iedereen. Zeker voor journalis ten. Om twee redenen is men zo geheimzinnig met de nieuwe mo dellen. In de eerste plaats be hoeft de concurrentie er niets van te weten. De andere reden is, dat het uitlekken van de komst van een nieuw model een kopersstaking voor het nog in produktie zynde oude model tot gevolg kan hebben. Vandaar al die voorzorgsmaatregelen. De af delingen worden dag en nacht bewaakt. De ontwikkeling van een auto duurt zeker drie jaar. Er staat dus altijd wel een mo del op stapel. Ford in Dearborn heeft zeer rigoureuze maatregelen getrof fen. Het aantal mensen dat een bepaald model tydens de ont wikkeling mag zien, is zo veel mogelijk beperkt. Deze groep van ingewyden wordt steeds duidelyik gemaakt in privé-ge- sprekken nimmer over dit on derwerp te praten. Een van de in Dearborn ge troffen maatregelen is een zichtbaar insignesysteem, zoals dat ook wel gebruikelyk is by bepaalde installaties. Ieder insigne bevat een foto van de drager. Een kleurcode geeft het gebied aan dat hy mag betreden. Iedere bezoeker van het Ontwerpcentrum wordt gefouil leerd. Onder escorte begeeft hy zich naar de afdeling (en), waar voor hy toestemming tot een bezoek heeft gekregen. Alle slo ten, die in het Ontwerpcentrum worden gebruikt, zyn in het ge bouw zelf vervaardigd. Elk slot kan binnen een uur worden veranderd. Er worden slechts combinatiesloten ge bruikt. Alle sleutels zyn ver vaardigd door leden van de veiligheidsdienst van het Ont werpcentrum. Het in verkeerde handen val len van geheim materiaal wordt vrijwel onmogelyk gemaakt door toepassing van afgesloten prul- lebakken. Onder toezicht van de veiligheidsdienst worden de bak ken geleegd en de inhoud ver brand. Beveiliging tegen nieuwsgieri ge ogen werd reeds overwogen toen het Ontwerpcentrum nog moest worden gebouwd. Het re sultaat is dan ook, dat de ge bouwen ver verwyderd staan van de twee aangrenzende openbare wegen. Open velden maken het praktisch onmogelyk de gebouwen vanaf de straat te naderen zonder ontdekt te wor den. Alles is gedaan om het de voorbyganger onmogelyk te maken de lokalen van het Ont werp Centrum binnen te treden of er zelfs maar een blik in te kunnen werpen. Alle autofabrieken nemen dergelyke maatregelen. Toch zijn ze soms niet helemaal wa terdicht. Zo werd het geheim van een nieuw Engels model eens voor- tydig onthuld, omdat men ver zuimd had de testrijders te waarschuwen, dat zich op de testbaan een groep Italiaanse autojournalisten bevond de i full- Spaar bij de Postspaarbank- de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt^gggj^u zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van sparen! (Van onze Amerikaanse correspondent) Langzaam maar zeker krijgt een gematigd pessimisme de over hand onder waarnemers van de economie in de V.S. Velen geloven dat een recessie niet meer te vermijden is. De afgelopen twee maan den hebben al een teruglopen van de industriële produktie te zien gegeven (eind februari lag de produktie 2% lager dan in december 1966) en het is verre van denkbeeldig dat deze teruggang voort zal duren. Verder, aldus de naar pessimisme neigende stemmen, is de huizenbouw 38 naar beneden sinds het hoogte punt in 1965, is de autoverkoop 25 lager dan een jaar geleden en zyn er afzetmoeilijkheden by elektrische ap paraten, etc. Bovendien stapelen voorraden zich op (in januari van dit jaar gingen goederen voor een miljard dollar de schuren in) en lopen bedryfswinsten terug. Redenen te over, aldius velen, om te geloven dat na zes jaren van ononderbroken hoogconjunctuur het getij aan het verlopen is. Als een ramp zien de meesten dit echter niet. Aan een depressie wordt niet gedacht. Als een echte recessie inzet zal die waarschynlyk niet lan ger duren dan een maand of negen, de gemiddelde duur van de recessies in de V.S. sinds de tweede wereldoor log. Van september van dit jaar af zouden de dingen er dan weer roos kleuriger uit gaan zien. Stralende toekomst In regeringskringen wil men offi cieel niets horen over recessies, etc. Minister van Financiën Henry Fow ler schildert nog altyd een stralende toekomst voor de economie. Volgens hem heeft de regering de afgelopen jaren met grote voorzichtigheid steeds precies dat gedaan, dat nodig was om het economische leven in de hand te houden. Rekordverkoop importauto's V.S. De verkoop van geïmporteerde wa gens in de Ver. Staten, die in 1959 met 614.000 stuks zyn hoogtepunt had bereikt en sindsdien geleide lijk aan daalde tot 339.000 stuks in 1962, heeft in 1966 een nieuw record- cyfer gehaald met 658.000 stuks, (in 1965 569.000). By die 658.000 is Volkswagen met 420.000 stuks de grote favoriet. Op elke tien verkochte importwagens in Amerika zyn er zes Volkswagens. De tien meest verkocht importwa gens waren: 1. VW. 420.000 2. Opel 32.000; 3. Volvo 25.000; 4. Dat- sun 22.000; 5. MG .22.000: 6. Triumph 17.000: 7. Mercedes-Benz 16.000; 8. Toyota 16.000; 9. Simca 13.000; 10. Renault 12.000. dwongen door beperking van de over heidsuitgaven met ruim drie miljard en door het laten ven-vallen van een speciale 7 investeringsaftrek der belastingen voor het bedrijfsleven. Op dit moment, nu de economie tekenen vertoont van traagheid, sti muleert Washington weer heel knap verdere expansie door overheidsuit gaven van een kleine 800 miljoen dollar en de herinstelling van ge noemde 7 investeringsaftrek, aldus nog steeds Fowler, die verwacht dat de economie tegen de zomer weer zo op volle toeren zal draaien dat het tegen die tyd wear nodig zal zijn de zaak wat af te remmen door de hef fing van een extra inkomstenbelas ting van 6 De regering voert verder een aan tal onweerlegbare argumenten aan om haar betoog kracht by te zetten dat het economische leven kernge zond is. Meer Amerikanen dan ooit tevoren, zo wordt betoogd, zyn op genomen in het arbeidsproces (72,5 miljoen) en het werktooèheidscyfer is laag (3,2 miljoen). De persoonlijke inkomens liggen nog altijd op recordhoogte, al is waar dat er een tendens waarneembaar is naar een daling van het werkelijke inkomen. Bovendien kan verwacht worden dat de herinstelling van de investe ringsaftrek een merkbare uitbreiding van investeringen teweeg zal brengen. Volgens sommigen zou het hierby om 800 miljoen dollar méér gaan. „Er is dus geen vuiltje aan de lucht", aldus de regering in Washing ton, die ook nog trots wijst op de sterk teruggelopen geldontwaarding (nog geen 0,1 per maand de afge lopen maanden) en op de effecten beurs in Wallstreet, die de daling van 1966 praktisch weer te boven geko men is. (Het Dow Jones gemiddelde ligt nog altyd ruim 100 punten lager dan begin 1966, maar als men alle genoteerde aandelen in beschouwing neemt en ook de American Stock Exchange in de berekeningen be trekt is de daling van vorig jaar bjjna helemaal ongedaan gemaakt). Regering lieeft vertrouwen De meer somber gestemden laten zich door de officiële rozengeur maneschijn niet uit het veld slaan. Zy zeggen dat ook de regering bin nenskamers bezorgd is, maar dat of ficieel Washington er natuurlijk veel aan gelegen is het Amerikaanse volk vertrouwen ln de economische toe komst ln te fluisteren, niet ln de Met enige bezorgdheid heeft men nl. vastgesteld dat de Amerikanen de laatste maanden huiveriger dan ooit zyn om hun dollars om te zetten in goederen. In de eerste maanden van dit jaar spaarden de Amerikanen ge middeld 6,6 van hun netto-inko men, op een jaarbasis berekend in totaal 34,7 miljard dollar (maar liefst 7,7 miljard meer dan in 1966 en ruim tweemaal zoveel als in 1960). Dit oppotten van contanten kan natuurlyk een lelijke negatieve in vloed hebben op de vraag, al draagt aan de andere kant ook weer hy bot verruiming van de geldmarkt. Werkelyk grote zorgen voor de Amerikaanse economie maakt prak tisch niemand zich. Maar het idee dat de toekomst alleen nog maar ex pansie der produktie. hogere lonen en grotere welvaart kon brengen en dat recessiegevaar voorgoed overwonnen was heeft men wel opgegeven. Met Argusogen Velen geloven dat de regering tóch een fout gemaakt heeft door eind 1965 geen belastingverhoging af te kondigen, waardoor de inflatie van het vorige jaar had kunnen worden voorkomen en het gevaar voor een recessie, als gevolg van maatregelen om die inflatie te bedwingen, wel licht nooit was ontstaan. Hoe dan ook, met Argusogen volgt men in Washington de eoonomische statistieken. Mocht daaruit op te ma ken zyn dat een echte recessie boven de VB. hangt dan zal de regering zeker alle zeilen bijzetten om het gevaar te bezweren en zonder twyfel het voorstel tot heffing van 6 ex tra inkomstenbelasting aan d© wilgen hangen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11