Amerika: Nog open oog voor Europ a Bronzen Loeres voor .Farce majeure'' Artsen en fondsen zoeken oplossing Vliegtuigfabriek in Engeland berekende 39 miljoen teveel WOENSDAG 29 MAART 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 De bronzen Loeres gaat dit jaar naar de tv-gToep „Farce majeure", die „onder aanvoering van de beren Alexander Pola en Fred Benavente en het toeknijpend oog van de heer Dick van Bommel ons volk op een parodistische, satirische en originele wijze een (lach)spiegel weet voor te houden". Dat staat in het juryrapport van het „Nationaal 1 april-oomlté", dat op zaterdag 1 april in Hotel Bouwes in Zandvoort voor de vijfde maal de „prix de joke" uitreikt. De heer N. M. A. ter Wolbeek uit Amstelveen, onderdirecteur van de Spaarbank van de stad Amsterdam, krijgt een eervolle vermelding. Vol gens de jury heeft hij kans gezien „ons comité op 1 april 1966 te foppen door een groot spaarvarken over Loe res heen te plaatsen". De bronzen Loeres is bestemd voor „die hvimor of gepleegde grap die naar het oordeel van de jury uit springt boven andere gepleegde grap pen en/of humorvolle dingen". In de nacht van 29 op 30 maart 1962 „spoelde" op het Zandvoortse strand een groot beeld aam, dat de trekken vertoonde van de beelden die men op het Paaseiland heeft aange troffen. Na enige dagen „goed spel" van Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, het NTS-jour- naal en de maker van het beeld, de Zandvoortse steenhouwer Edo van Tetterode, kwam de aap uit de mouw: 1 aprillll Het beeld kreeg een plaats aan de Boulevard Paulus Loot als „levende" herinnering aan de geslaagde april grap. Nadien is een comité gefor meerd, dat o m. het stimuleren van goede „practical jokes" als doel had gekozen. Loeressen zijn sindsdien ADVERTENTIE uitgereikt aan vier Nijmeegse studen ten die als „Turkse officieren met hun gevolg" tijdens de laatste dag van de Nijmeegse Vierdaagse ln 1961 nogal wat deining veroorzaakten, aan de directeur van een reclamebureau, aan Bert Haanstra (voor Alleman) en aan de commandant van het regi ment Van Heutsz, de kolonel A. C. van der Meijden. Afgevaardigden van huisartsen en ziekenfondsen hebben gisteren in Ubrecthit van vier tot negen uur uit sluitend gesproken over de vergoe ding voor de praktijkkosten van de huisartsen. Dit is het punt waarvan de formuleringen in beide concept voorstellen het. verst uiteen liggen. Men heeft deze zaak eruit gelicht, aangezien de kosten steeds het groot ste struikelblok hebben gevormd bij de pogingen om tot overeenstemming te komen. De leider van het overleg, mr. H. Jansen, secretaris van de Zie kenfondsraad heeft zelf een compro mis-voorstel geformuleerd ten aan zien van het kostendjsel van het abonnementshonorarium. Hij hoopt, dat het voor bedde partijen aan vaardbaar zal zijn. De onderhande- lingsdelegaties hebben nu besloten dit compromis aan hun besturen voor te leggen. Het resultaat van deze ruggespraak zal morgen blijken bij de voortzetting van het gesprek. Of het overleg dan kan worden afge rond is nog onzeker. Misschien wor den de onderhandelingen vrijdag of maandag voortgezet. In verband hiermee staat het nog niet vast. of de voor wijdagavond uitgeschreven ledenvergadering van de LHV zal doorgaan Parijzenaar van deviezen- smokkel beschuldigd (Van Parijse correspondent) De 70-jarige directeur-eigenaar van het Paryse ochtendblad „Com bat", Henry Smadja is, nadat hij vier dagen bijna zonder onderbreking on dervraagd was, door de Tunesische autoriteiten officieel beschuldigd van deviezensmokkelarij op grote schaal, waarbij bedragen van ettelijke mil joenen franken betrokken Ondanks alle geharrewar aflevering krijgt u eind juni te rond het komiekenduo Johnny zien. In de show van zondagavond Kraaykamp en Rijk de Gooyer is zullen Johnny en Rijk opnieuw de situatie toch weer zover ver- hun kuren vertonen. Als gasten beterd dat de AVRO nog een stuk ontvangt het duo o.m. Mieke Tel- of »drie weekendshows met dit j kamp en Henryco en zijn Baby tweetal zal uitzenden. De laatste 1 Caraibeans. (Van onze Londense correspondent) De Britse Bristol Siddeley vlieg tuigmotoren! abrieken hebben de Britse regering 39 miljoen gulden te veel gerekend voor reparaties en re visie van vliegtuigmotoren in de ja ren '59—'63. Dlit was tijdens het be wind van de conservatieven. De so- Overleg met Humphrey in Den Haag cialistische staatssecretaris van de luchtvaart deelde dit kortgeleden in het Lagerhuis mee en toen sugge reerde hij dat de Bristol Siddeley al les uit eigen beweging had terugbe taald aan de regering. In het afgelopen weekeinde is ech ter gebleken dat de zaak veel gecom pliceerder in elkaar zat en dat Bris tol Siddeley pas na harde pressie van ambtenaren van het ministerie be reid gevonden werd het bedrag op tafel te leggen. In 1965, toen de so cialisten aan het bewind waren ge komen, zei Bristol Siddeley slechts enkele duizenden ponden teveel ge vraagd te hebben. Maar toen ambte naren dieper op de zaak ingingen, bleek dat voor verscheidene orders tweemaal was betaald en er voor mil joenen teveel was gerekend. Tenslotte legde Bristol Siddeley de boeken op tafel en moest 39 miljoen gulden terugbetalen, nadait zij een jaar geweigerd had om meer dan 20 miljoen terug te geven. Bristol Sidde ley had een winst van 60 procent ge maakt. Na betaling is de winst nu nog 20 procent, het dubbele van wat normaal aan winst gemaakt mag worden uit regeringscontracten. De conservatieven, die dit slordige beheer met het geld van de belas tingbetaler in de schoenen geschoven krijgen, waren in 1964 al in een an der schandaal gewikkeld, toen zij voor 45 miljoen gulden teveel hadden betaald aan de Ferranti fabrieken, leverancier van de Bloedhond-raket ten voor het leger. Lagerhuisleden zijn ernstig verontwaardigd en wen sen voortaan openlegging van alle regeringscontracten, zoals dat ook in Amerika het geval is. Het weemde van de zaak is dat de socialistische staatssecretaris eerst liet voorkomen alsof alles terug be taald werd omdat Bristol Siddeley zo vriendelijk was en zijn ambtena ren er niet voor hadden moeten vechten. Kennelijk heeft de staatsse cretaris dit gedaan om tijdens een komend debat over deze zaak, als de •vatieve oppositie met kritiek ztfn. Ongeveer een week geleden wer den in de haven van Tunis twee Tu- nesiërs gearresteerd, die in hun auto voor een bedrag van een 'half mil joen franken aan Tunesische dinars hadden verstopt, die zij illegaal had den ingevoerd. Ze verklaarden die smokkelarij te hebben georgani seerd op instructie van de heer Smadja, die zelf van Tunesische af komst is en die zich de volgende dag naar Tunis repte om Zich te kunnen verantwoorden. Een rechtvaardiging die de Tune sische autoriteiten echter blijkbaar niet heeft kunnen overtuigen. Inte gendeel, men heeft Smadja's per soon daarna ook nog in direct ver band gebracht met diverse andere malversaties die de laatste jaren aan het licht waren gekomen. Smadja, die in Tunesië eigenaar is van een groot dagblad, verschei dene hotels, casino's en huizen, loopt nu grote kans al zijn bezittingen in zijn vroegere vaderland te verlie zen. Ernstiger is intussen dat ook „Combat", dat na de oorlog door wij len de Nobelprijswinnaar Albert Ca mus geleid werd en dat een der wei nige politiek-onafhankelyke kranten is gebleven waarop Frankrijk zich vandaag nog kan beroemen, in de fi nanciële val van ztfn eigenaar-di recteur dreigt te zullen worden mee gesleurd. Het drukkerspersoneel van „Combat" werd elk geval eind vori ge week zijn ontslag op korte termijn al aangezegd. Spion op Cyprus vrijgelaten Een van de drie Cyprioten, die in verband met de Sowjetrussische spio- nageaf faire tegen NAVO-insftallaties zijn gearresteerd, is gisteren onvoor waardelijk vrijgelaten. De man, een zekere Pelekanos, was afgelopen za terdag gearresteerd, maar zijn arres tatie was tot gisteren geheim gehou- den. Een woordvoerder van de rege ring ontkende, dat de Engelse rege ring uitlevering van de twee eerder in deze zaak gearresteerde Cyprioten gevraagd zou hebben. Deze twee mannen zullen nog tot vrijdag in voorlopig arrest gehouden worden. Zij zijn beschuldigd van spionage te gen Britse militaire installaties. CERN-centrum in Drensteinfurt Nog dit jaar zal de CERN, de Eu ropese organisatie voor kernonder zoek, beslissen of in de Duitse stad Drensteinfurt een atoomcentrum ge vestigd zal worden. Drensteinfurt ligt nabij Münster. vlak bij de Ne derlandse grens. Wanneer de plaats het centrum wordt van de protonen versnellers, waarop de onderzoekin gen van de CERN voornamelijk zijn gebaseerd, zal het inwonertal worden komt, alle feiten op tafel te leggen j opgevoerd tot rond 100.000. De kan en zo politieke munt uit deze affaire i gen van Drensteinfurt zijn zeer geste- te slaan, iets wat men in Britse po- j gen sinds de commissie van deskun- kunnen la-digen de stad als meest geschikte I plaats voor doel heeft uitgekozen. litieke kringen nooit zal ten. Het. geheel dreigt nu een er stig politiek schandaal te worden. NEDERLAND 5.00 u 5.35 uur 6.45 uur 6.50 uur 7.00 uur 7.25 uur 7.51 uur 8.30 uur 10.45 uur 10.50 uur NEDERLAND 2 8.00 i 8.05 l 8.35 1 Wonderlijke nachten Samen Iets Maken Veilig verkeer Sluiting Pipo Journaal Mona: „Ski-kampioenen" Internationaal agrarisch nieuws Socutera Journaal en weeroverzicht Zendtijd politieke partijen (VVD) Rio Bravo; wildwest-film Journaal Sluiting. KRO: Nieuws in het kort Waauw Grenzen v; invloeding Hazel Een wereld van herinnering, opnamen uit de „Bibliothèque Nationale" in Parjjs NTS-journaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: 5.15 uur Jazz en blues Radio Filharmonisch orkest Jean Fournet. en cjióteren „Drankje voor Toto" Geen „Moordzaak Glas" gis teravond via Nederland I, maar ?en belegen blyspelletje van George Feydeau, „Drankje voor Toto", waaraan dan geen glas, maar wel ander breekbaar ma teriaal te pas kwam, namelijk broze lampetkannen uit groot vaders jeugd. Och, wie weet, er zijn vast wel mensen, die aan deze veredelde Snip- en Snap- dialogen plezier beleven, hoewel ik me toch nauwelijks kan voor stellen dat men het uitgilt bij een „kostelijke" samenspraak als de navolgende. Man zegt: „Nou, daar bedoel ik mee: een man van gewicht". Vrouw ant woordt zeer argeloos. „Een dik ke mank dus". Man. nu enigs zins opgewonden: „Neeee, geen dikke man, een belangrijke man enzovoort, enzovoort. Het was een produktie uit 1962 (dat merkte je in het be gin aan het „dichtslaan" van het beeld goed), met in de hoofdrollen Ton van Duinho ven, Kitty Jansen en Henk Rig- ters, onder regie van Gerard Rekers. De overweging dat „Drankje voor Toto" precies even lang duurde als de ons be loofde moordzaak (die niet kon doorgaan, omdat de NCRV op het laatste moment geen toe stemming kreeg om de achter grondmuziek uit te zenden), zal waarschijnlijk doorslaggevend zijn geweest bij de beslissing om deze kleine komedie nog eens op het scherm te brengen. „Attentie" Niek Heizen berg sprak in de actualiteiten rubriek „Attentie" met minister Biesheuvel over het nu reeds befaamd gewor den „aangescherpte menings verschil" in de ARP. De heer Biesheuvel. dat moet ge zegd. houdt zich kranig in deze verre van gemakkelijke dagen. Hij blikt open en eerlijk in de TV-camera's, ook als hem dat hoegenaamd onmogelijk wordt gemaakt door de rook uit de pijp van NTS-redacteur Van der Molen. De heer Biesheuvel (Heizen- berg heeft hem precies zeven maal „Meneer de minister" ge noemd), wenste de kijkers te verzekeren dat hij reeds ge ruime tijd van de strubbelingen binnen zijn party op de hoogte is. Voorzitter Berghuis had ech ter in dit stadium van de for matiewerkzaamheden nooit naar buiten mogen treden (interview met journalist J. van Putten, één van de „spijtstem mers", waarvan Biesheuvel zich gisteravond afvroeg: „Hoe noe men ze zich ook al weer?"). Hij bleef bij zijn keus voor de WD. Bovendien zou je, zo meen de hij, met de PvdA als rege ringspartner het ookjniet jeder- een naar de zin kunnen maken. John Peereboom. Attentie- correspondent in Engeland, kwam voor ons tot de dramati sche- conclusie dat ons „bloed eigen" cleanosol wordt gebruikt in een klein Brits vogelhospi taal. De heer De Vries uit En schede heeft nu toch eindelijk een grote groep mensen op zijn hand: de natuurvorsers. Dat had hij nooit kunnen raden, toen hij in de keuken die in drukwekkende ontdekking deed. Overigens hoopt men in Pen zance de stranden tegen de zo mer zo goed als olievrij te heb ben. Amiette Roco Annette Roco heeft van de N.C.R.V. zo maar 25 minuten de tijd gekregen om helemaal al leen te laten zien wat zij kan. Helaas is dit erg weinig. Zij heeft geen voordracht. zij heeft nauwelijks stem. Het één na laatste liedje kon nog net door de beugel: zij kondigde dan ook hartstochtelijk aan, dat dit binnenkort op de plaat te koop is. Als figuren als An nette Roco voor de camera ver schijnen, zeg ik altyd wat kwaadsprekerig: „dan moet zo Iemand toch wel over heel bij zondere relaties beschikken Kernwapens W. L. Brugsma tenslotte, leidde een forum, dat debatteer de over het verdrag tegen ver dere spreiding van kernwapens, het non-proliferatie verdrag. Eén der belangrijkste uitspra ken militaire programma's houden de vreedzame ontwikke ling van kernenergie tegen. Voorts kwamen de internationa le controle en industriële spio nage ter sprake. (Van onze Haagse correspondent) Er is geen sprake van een ver minderde belangstelling van Ameri ka voor Europa. De V.S. staan nog steeds volledig achter hun NAVO- verplichtingen. Dit heeft de Ameri kaanse vice-president Humphrey gisteren in de krachtigste termen verzekerd aan de Nederlandse rege ring. Amerika voelt er daarnaast al les voor om de politieke waarden van de NAVO meer reliëf te geven ter wille van de ontspanning in de wereld. Washington is het er mee eens voor dit doel een ruimer ge bruik te maken van de permanente NAVO-raad, waarin op het ogenblik al plannen worden uitgewerkt. Minister Luns van Buitenlandse Zaken vertelde een en ander na af loop van het overleg, dat de Ameri kaanse vice-president in Den Haag heeft gevoerd. Aan de besprekingen in het departement van Buitenlandse Zaken werd tevens deelgenomen door minister Bot voor Ontwikkelingshulp en staatssecretaris Schaper van De fensie. Eerder in de middag had de Amerikaanse gast een ontmoeting met minister Biesheuvel in het mi nisterie van Landbouw en Visserij. Kennedyroiide In beide ministeries is over de Kennedyronde gesproken de on derhandelingen over een algehele ta riefafbraak. waartoe het initiatief de VS is uitgegaan. „Ik heb voorzichtig optimisme kunnen doen horen naar aanleiding van de laatste ontwikkelingen in Brussel. Ik heb gezegd, dat wij verwachten dat ongeveer op 30 april besprekingen in het kader van de Kennedyronde kun nen worden beëindigd", aldus minis ter Luns. Humphrey heeft er daar naast op gewezen hoe moeilijk het zal zijn de ..Trade Expansion Act", die op 30 juni afloopt, te verlengen. Op grond van dit besluit heeft de Amerikaanse president bevoegdheid zelfstandig toe te stemmen in ta riefsverlagingen. Minister Luns heeft Humphrey duidelijk gemaakt, dat Nederland nog steeds positief staat tegenover het voorgestelde niet-verspreidingsver- drag van kernwapens waarover door de VS en Rusland in principe over eenstemming is bereikt. De vice-pre sident zette uiteen hoe de VS aan bepaalde bezwaren, die tegen het ver drag zijn geuit, tegemoet zouden kun nen komen. Minister Luns meende, dat Amerika hiermee duidelijk een stap in de goede richting heeft gezet. Vietnam Humphrey heeft voorts een over zicht gegeven van het conflict Viet nam en aangekondigd, dat de VS binnenkort een overzicht zullen pu bliceren van alle vredespogingen, die De Amerikaanse vice-presi- dent en mevrouw Humphrey wer- J den door de Koningin in Huis ten Bosch ontvangen. nu toe in deze kwestie zijn on dernomen. De vice-president toonde de militaire situatie in Viernam. Mi nister Luns heeft niet nagelaten te wyzen op de repercussies, die de bombardementen op noord-Vietnam in ons land hebben. De Amerikaanse vice-president heeft voorts de grote waardering van zijn regering overgebracht voor de grootmoedigheid, waarmee Den Haag in september van het vorig jaar In donesië een groot deel van zijn schul den aan Nederland heeft kwijt ge scholden. Washington heeft het grootste vertrouwen in het huidige bewind in Djakarta. Minister Luns heeft verder nog een aantal EEG-kwesties toegelicht. Terwijl de vice-president in Den Haag overlegde bezocht mevr. Hum phrey de beschutte werkplaats van de vereniging Dr. Schroeder van der Kolk, die zich bezighoudt met de ar- beidszorg en revalidatie van geeste lijk gestoorden en gehandicapten. Humphrey is vanmorgen weer uit ons land vertrokken naar Bonn, waar hij de conferentie zal bijwonen van Amerikaanse ambassadeurs in West- Europa. Hij werd vergezeld door de ambassadeur Tij Ier van de VS in Den Haag. VOOR Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws, 18.15 Ac Uitzending van de Partij van beid. Socialistisch bekeken. 18.c gram.platen. 19.10 Licht inst taal kwartet. Artistieke kaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant ln Loeren aan de Hor. radlo-feullleton. 20.55 Ik loop door het land, licht pro gramma. 21.10 Waar de wijsjes zijn: liedjes van overal. 21.35 Evangelie en welvaart, lezing. 21.50 Lichte orkest en zangsoliste (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Serenade: A. Klarinet, altviool en plano: klass. muz.; B. Mez zo-sopraan en plano: mod. liederen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 in KRO: 18.00 Tijd vrij voor muz. ln •lje tijd: A. Fanfareorkest. B. Stereo: de protestants christelijke organi saties. 18.50 Lichte grammuz. 19.00 19.30 Muz. weerpraatje. 19.10 1 jz. van liet Leger des Heils -9.45 Wereldpanorama. 19.55 Lichte orkestmuz. (opn.). 20.15 Stereo: Radlophllharmonisch orkest: 21.15 Je kan hier geeneens klankbeeld over recreatie- 1 ln de directe woonomgeving, gev. progr. 22.15 Zelf leren Bijbelle zen, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Samen zang: geestelijke liederen. 22.55 Peda gogische etherleergang. 23.15 Stereo: Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e UJn) van 18-20 uur. Sel „Gasparone" (Mlllöcker). Willy Schneider. Willy (trad.), ld. Mace- kolo (trad.), id. Servisch lied id. Macedonlsch lied (trad.), penitencler (Price). Trio Athé- Barrière), ;eas), id. La rakis). id. 1 ld. Aspres Cor- - danse de Zor- Ne leur dis pas (Mlcheyl). id. Les 1 vert.), idem Viens danser hasaplko (Moussadis). ld. It's all right with PorterKoor You do something i say goodbye (Porter) id. Now you have Jazz You're sensa tional Who ight and dav (Porter), ld. I wants stay here (Gershwin), Oscar Peter- Buddy de Franco. Or! Watermelon i Jount Bas i. I won't t Id. Exodus (Gold), lert)id. VOOR DONDERDAG 30 MAART Hilversum 1, 402 nt AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym Lichte gram dag. AVRO: 8.00 Lichte gram muz. 8.50 Morgenwijding. grammuz. (8.30-8.35 De groen- reo: Strijkorkest: mod. Franse l 9.35 Waterstanden. 9.4" de kleuters, (gr.). (11.00- letropole-orkestamui 12.25 Beursber. i tuinbouw. 12.30 Amuse- (opn.). 13.00 Nws. 13.10 orgelconcert: klass. 13.30 Stereo: i 13.45 Kerk- 14.15 Biolo- 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: radioprogr. ln een Notedop. 17.00 Voor de Jeugd. Hilversum 2, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Porder: lichte gram.muz. en praatje. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Klass. gram.muz. 8,30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.40 Stereo: Lichte muz voor strijkorkest (gr.). 10.00 Aubade: licht gev. muz.program- ma. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 13.30 Mensen geloven, lezing. 11.45 Streeks gewijs: Informatie uit Walcheren, Mededelingen t.b.v. land- 12.30 Nws. 12.40 Act. 13.00 Pro i rie. 13.05 Klass. de 14.15 Grai klass. gewijde 5.15 Voor de 13.45 Voor A. Klarl- Stereo: Klass. Stereo: Sopraan en fluit: en liederen. 17. 17.15 Meisjeskoor Hilversum 3. FM en >40 m NCRV: 9.00 Nws. 9,02 Lichte vocale auz. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze: ïieuwe lp's. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij le koffie 12.00 Nws. 12.02 Variant: et. reDortaees. stripverhaal en veel 3.02 Top Twintig. Klein chanson 16.00 Nws. 16.0 TELEVISIEPROGRAMMA'S ijker, Internationaal Jeugdjournaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen ln de sportdocumentair Infor matief progr. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Acnter het nws. 20.45 Voordracht. Swetlana raakte papieren van liaar vader kwijt Swetlana, de dochter van Stalin, heeft haar gewezen gastheer in In dia meegedeeld dat ze tijdens haar verblijf in India een aantal van de papieren van haar vader is kwijtge raakt. Dit meldt het persbureau Uni ted News of India. De gastheer wordt niet nader aangeduid, maar kenne lijk wordt gedoeld op Dinesj Singh, minister in de regering van mevr. Gandhi. Dinesj is een neef van Brijesj Singh, wiens as Swetlana uit Moskou heeft meegebracht om in de Ganges te worden uitgestrooid. Het persbureau zegt dat de politie in de staat Oettar Pradesj en in Nieuw Delhi heeft meegedeeld dat daar geen aangifte is gedaan van de ver missing van papieren door Swetlana, NTS: 20.00 Nws. Nederland II a 't kort. NCRV: 20.Ö_ HUI ;ven dan buitenleven. TV-fllm. 20.30 Gesprek. 20.35 Internationaal Rentlez- ;s: fllmreportages van buitenlandse respondenten. TROS: 21.10 Voyage the bottem of the sea, TV-film. Kompas: act. NTS 22.15 Jour-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5