Verbittering in Cornwall Anders HOTELS KRIJGEN OPZEGGINGEN VOOR DEZE ZOMER AL BINNEN Cleanosol toch niet zo goed Paus doet ingrijpende suggesties |(M PAGINA 2! LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 MAART 1987 (Van Londense correspondent) De luchtmacht mag: dan het oliemonster met bommen bestoken, de marine met torpedojagers en mijnenvegers gewikkeld zijn in de felste zeeslag in vredestijd, het leger duizenden troepen zenden en ministers met strijdkreten alles overgalmen, voor de bewoners van Cornwall, de Engelse Rivièra, is het allemaal even onecht als een oorlogsfilm. de regering niet aan hen gedacht te hebben en teveel hebben gehan deld als amateurs in paniek. „Nie mand heeft ons om raad gevraagd", zei een van hen. Een ander zei: „neem het de vissers kwalijk dat zij hun boten voor 750 gulden per dag verhuren aan de gemeente om che micaliën te spuiten. Ze hebben toch gelijk, want het kan wel maanden duren voor zij weer iets verdienen". Een ander zei: „We willen nu nog geen hulp-comité's, daar schiet Je Hun werkelijkheid is heel anders. Het wordt misschien het beste ge karakteriseerd door de gietertjes che micaliën, waarmee de huisvrouwen de Atlantische Oceaan te lijf probe ren te gaan of kinderen die de zee met rietjes willen leegzuigen en dan het zeewater achter zich uitspuwen. In de pittoreske vissersplaatsjes als Sint Ives, de kunstenaarskolo niën die lijken op Bergen aan Zee, krijg Je het idee of de havens bedekt zijn met grote abstracte rood-geel- blauwe schilderijen. Oppervlakkig beschouwd is het allemaal niet zo triest wat er te zien is, maar de honderden vogels, die er uit zien als in de stroop gestopte vodden halen je heel vlug uit de droom. Treurig zitten zij vastgeplakt op de rotsen, waar dierenvrienden niet bij kunnen komen en in t hoop waggelen zij weg hun onder gang tegemoet als redders hen willen pakken. Zeker 20.000 meeuwen zijn nu al dood aangespoeld en van 40.000 vogels, waaronder exemplaren uitstervende rassen is het zeker dat zij züllen omkomen. De dierenbe scherming, die overal langs de kU6t kleine kliniekjes opricht, is al heel blij, dat zij een kleine duizend vogels en een zeehond heeft kunnen sen, maar ook van deze vogels toch nog velen bezweken. Uitverkocht De straten en de boulevards langs de stranden zitten vol viezigheid duizenden guldens zijn al verloren gegaan alleen aan kleden en tapyten. In hotels en pensions vind je kaie vloeren omdat ieder redden wilde wat er nog te redden viel. In plaatse lijke kranten staan uitgebreide ver halen, hoe de sporen van deze zwarte plaag van je kleren gehaald kun nen worden. Drogisten hebben nieu we voorraden reinigingsmiddelen be steld, omdat zij nu al zonder zitten. Op hun ramen staat: reinigingsmid delen uitverkocht. Hoteliers vrezefi dat ze deze zomer geen gasten zullen krijgen. „Het gaat als een sneeuwbal. Zodra je één af zegging hebt gekregen, weet Je dat je verloren bent," zei een dame van een klein pensionnetje, die vertelde dat zij zelf nog geen afzegging had gekregen, maar wel al van collega's gehoord had dat mensen deze zomer niet zouden komen. Een eigenaar van een bekend hotel zei kwaad: .,De mensen denken dat er een vulkaan is losgebarsten en dat wij nu on der de lava bedolven zijn. Het is de schuld van de pers en de televisie als de mensen niet komen". De man heeft op het ogenblik niet te kla gen, want zijn hotel zit vol journa listen. Cornwall is geen rijk land. Per Jaar moet er voor anderhalf mil jard aan toerisme binnenkomen en behalve de mooie kusten is er weinig te bieden. De werkloosheid is hoger dan in de rest van Engeland. Voor de hoteliers moet het seizoen nog beginnen, maar de vissers zijn nu al de dupe. Op de visafslagplaatsen werd dinsdag al vis geweigerd uit Cornwall, omdat de groothandelaren bang waren dat de vis besmet was. Niet alleen met olie, maar ook met chemicaliën. Zelfs uit Parijs werd gisteren opgebeld met de mededeling dat men niets uit Cornwall meer wil de hebben. Zelfs geen kreeften, die waarschijnlijk het best de olie en de, chemicaliën zullen overleven. 750 gulden Als baliekluivers staan de vissers in groepjes te mopperen en wijzen op de olie die op hun zo vrolijk be schilderde bootjes zit. Ze verwijten niets mee op. Wat heb je eraan cm een paar tientjes te krijgen. Niets. De mensen denken dat wij dan uit de brand zijn geholpen en dat is niet waar". Hij spuwde van veront waardiging op de grrnd. Inmiddels stroomt het in de hoofdkwartieren, die de regering heeft ingericht, vol met ideeën van kinderen, vissers, Chemici, met "n ge middelde van honderd per dag. „We onderzoeken ieder idee", zei een ma rine-officier, „want er kan altijd wel iets tussen zitten dat de moeite waard is. Nog steeds komen er ideeën per post binnen om de Torrey Canyon weer vlot te krijgen. Vele blijken geïnspireerd te zijn door Donald Duck die eens een schip vlot kreeg door het vol met pingpongballen te stoppen. Het idee om oesters met papieren zakjes te bedekken wordt toegepast bij enkele oesterkwe kerijen. Andere, waaronder de oes- Nieuwe stappen van Garrison Officier van Justitie Garrison in New Orleans heeft twee nieuwe stap pen genomen om de beschikking te krijgen over de getuigen die hij in verband met de moord op president Kennedy wil verhoren. Hy vaardigde maandag een arres tatiebevel uit voor de 22-jarige mevr. Lilli Mae McMaines uit Omaha. Nebraska, om als getuige gehoord te worden. Volgens kroongetuige Ferry Russo was hij samen met haar in september 1963 naar het huis van Da vid Ferrie gegaan voor een bijeen komst, waar plannen voor de moord op Kennedy werden besproken. Lilli McMaines is Intussen op borgtocht vrijgelaten. Voorts verzocht Garrison de fede rale Justitie in New Orleans een ar restatiebevel uit td vaardigen tegen de 29-Jarige Oordon Novel, gewezen barkeeper uit de Franse wijk die vo rige week verdween voordat hij door een Jury ondervraagd kon worden. Als de federale offioler Louis Lacour dit verzoek inwilligt, zal de FBI No- vel opsporen. „Ik vind het bijzonder vreemd dat pers en televis" Novel kunnen vinden, maar de mensen die hem willen arresteren niet", zei sub stituut-officier van Justitie Lacock. Het „wondermiddel" cleanosol iijkt helemaal niet zo buitengewoon te zijn als de Enschedese uitvinder en fabrikant H. de Vries wel wil doen geloven. Dit blijkt uit rapporten van Nederlands grootste olie maatschappijen Shell en Esso, die het preparaat op verzoek van de heer De Vries hebben onderzocht. De Shell is na proeven op de raffinaderij en in de laboratoria tot de conclusie ge komen, dat het produkt niet beter eerder slechter is dan de ge bruikelijke middelen en dat de toe passing aanzienlijk duurder uitkomt. Het Shell-laboratorium heeft boven dien nog aangetoond dat het middel een vrij grote hoeveelheid van het uiterst giftige oplosmiddel tctra (chioorkoolstof) bevat en dat net ge bruik op grote schaal daarom ook al niet kan worden aangeraden. Bij de Esso loopt een soortgelijk onderzoek. Daar was men na een maand beproe ven en testen ook niet onderste boven van de resultaten. Maar we gaan nog even door, meldt Esso bemoedigend. „We willen het middel én de heer De Vries alle kansen geven". De oliemaatschappijen hebben het middel voornamelijk onderzocht op zijn bruikbaarheid bij het reinigen tankers, waar men vanzelfspre kend te maken heeft met dezelfde substanties als nu een groot deel van de Britse zuidkust bedreigen. De Shell de Esso zijn dus onafhankelijk de Britse BP die door de heer De Vries van partijdigheid wordt be ticht voorlopig tot een conclusie gekomen die nauwelijks afwijkt van het Engelse (staats)oliebe- drijf. In dit verband is een mededeling in een functionaris van het Rotter damse havenbedrijf nog bijzonder be tekenisvol. Na een cleanosoldemon- stratie bij het reinigen van een bin- nenvaarttanker verklaarde onderha- Vervolg van pag. 1 Beroep van Rusk op Noortl-Vietnam De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft gis teren op een persconferentie in Wash ington een beroep op de regering in Hanoi gedaan om zich volledig te concentreren op de huidige toe stand. Er moet ongetwijfeld een weg zijn die naar vrede leidt, aldus de minister. Rusk wees erop dat Hanoi geen militaire overwinning meer kan ver wachten en ook niet meer kan hopen ïn politieke omwenteling in Zuid- Vietnam. Voorts kan de Noordviet- ese regering z.i. niet meer reke- op volledige steun van de open bare mening hoch op het ontstaan van dusdanige meningsverschillen in de V.s. zelf waardoor de Amerikaanse regering haar verplichtingen tegen- Zuid-Vietnam niet meer zou kunnen nakomen. Rusk achtte het wenselijk, dat de Noord Vietnamese regering akkoord gaat met rechtstreeks overleg tussen haar en de Zuidvietnamese regering. V.S. zullen blijven zoeken wegen die naar vrede kunnen leiden. Dit neemt echter niet weg, dat de VS zioh niet kunnen verplich ten tot onvoorwaardelijke en perma nente stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam zonder de reactie van de tegenpartij te kon- Amerikaanse militairen hebben gisteren op 110 km ten noordwesten Saigon, in oorlogszone C, een reusachtige ondergrondse opslag plaats van de Vietcong ontdekt, ge schikt voor de uitrusting van wei tienduizend man. Grote luchtcom- pressors zorgden voor de ventilatie in het uitgestrekte complex, waar in voorraden levensmiddelen, gas maskers en allerhande wapens lagen opgeslagen. Op minder van vijf km afstand waren twee grote basiskam- van de guerrillastrijders ont dekt, die kennelijk nog geen 24 uur tevoren nog in gebruik waren ge weest. In dit dichtbeboste gebied wordt sinds vijf weken de operatie „Junction City" uitgevoerd, het grootste offensief van de oorlog tot dusver. Dertien Amerikaanse mariniers zijn gisteren om het leven gekomen ïen werd gewond, doordat een landmijn ontplofte tijdens een in structiebijeenkomst over landmijnen Da Nang. Het gebeurde in een school van een geniebataljon de mariniers. vermeester Drooglever: „Het werkte goed in die tanker, maar van een sen sationele werking op de olie in de havens heb ik niet veel gemerkt. Voör mij is het op beperkte schaal wel goed bruikbaar. Inmiddels blijven grote tankclea- nings bedrijven in Rotterdam het middel van de heer De Vries geest driftig gebruiken. De commentaren variëren van „goed" tot ..uit stekend". Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Jan Herman, zn van Hat- tink-Fenijn, Utredht; Hubertus Jo hannes, zoon van Van West-Hoo- gendiJk, Amersfoort; Marie Christi ne, dr van LodewJJk-Boekel, Amstel veen Barbera Margaret, dr van Boissevain-FuchsHeemstede; Geert Karei, zn van Groen en-boom - Block Den Haag; Fhllip John, zoon van Blekxtoon-Prieaman, Kinderdijk; Ca- roline-Frédérique, dr van Volz-Mad- zen, Uithoorn. Getrouwd: J. Meijer en Johanna E. M. Harswijk, Amstelveen; K. A. van der Berg en Flet van Dokkum, Heemstede. Overleden: Comelis Marinus Roo- zemond, 75 jaar, Capelle aan de IJs- sel; Barend Joseph Maria van Spaendonok, 70 j, Tilburg; Dirk Ma theus Konings, 78 j, Rotterdam; Eberhard Emil Wilhelm van Oven, 56 j, Den Haag; Anna Hendrika van Poelgeest-ten Bokkel Huinink, 85 j, De Bilt; Leo Mock, 52 J, Amsterdam; Catarlne Johanna Mathilde Asjes- Czimazla von Somogy, 54 j., Epe; Johann Heinrioh Verhey, 67 j, Am sterdam Ulrica Maria Catharina Bentinck-Snouck Hurgronje, Den Haag. terkwekerij van prins Charles, pro beren met man en macht hun oes ters te verleggen. Bijna 200 kilome ter, ongeveer de lengte van Neder land is nu met vieze olie besmeurd. In de verte brand de Torrey Canyon als een dreigende vulkaan. Geen stukje heldere zee is er meer te zien en tot tien kilometer landinwaarts stinkt het walgelijk alsof er honder den chemische fabrieken alle hinder wetten negeren. Het zal nog maan den duren. Zelf leren bijbellezen De bijbel is het meest verspreide boek ter wereld. In 1280 talen zijn thans bijbels of bijbelgedeelten ver schenen. In 1966 zijn in drie Afri kaanse talen voor het eerst volledige bijbels verschenen (totaal nu 240 ta len), in aeven talen het Nieuwe Tes tament (totaal 301) en in 29 talen een bijbelboek (739 totaal). De Bijbelgenootschappen willen de bijbel niet alleen vertalen en distri bueren, maar ook het gebruik be vorderen. Het Nederlandsch Bijbel genootschap ontwikkelt op dit terrein al enige jaren een groetende activi teit. Samen met de NCRV zal het NBG nu in de periode van 29 maart tot 12 april in de tijd van de radio-over denkingen (22.15 uur) hulp bieden bij het bijbellezen. Deze reeks onder het thema „Zelf leren bijbellezen" wordt ingeleid met een televisie-uit zending op 28 maart en op 13 april besloten met een radioprogramma „Hoe doe je het zelf?" in de rubriek „Wijd als de wereld" Stop bouw kerk Tacht/ig bewoners van een com plex woningen in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart hebben een pe titie ingediend bij de Amsterdamse gemeenteraad, waarin ze de stopzet ting verlangen van de bouw van een samenkomstgebouw van een kerkge nootschap, zich noemende „Vergade ring van gelovigen", waarvoor de ge meente een gedeelte van een gemeen schappelijk openbaar plantsoen, gele gen tussen drie woonblokken, ter be schikking heeft gesteld. De adressan ten. die „tot hun ontsteltenis en ver ontwaardiging hebben bemerkt dat met de bouw een aanvang is ge- maakt", zijn van mening dat het terrein bestemd is voor een bijzon dere bebouwing, met name voor een verenigingsgebouwtje ten dienste van de bewoners van deze buurt. „Het stichten van een kerkgebouw op een zodanige plaats en voor een kerkge nootschap, dat in de betreffende buurt in het geheel geen aanhang heeft, heeft onder de bewoners tot grote ontstemming geleid", aldus de bewoners in hun adres aan de raad, op wie ze een dringend beroep doen het kerkgebouw elders neer te laten zetten. Mgr. H. Ernst kapittel vicaris van Breda Het kathedraal kapittel van Breda heeft mgr. H. Ernst, vicaris-generaal van wijlen mgr. G. de Vet, gekozen tot kapitaal-vicaris. Hij zal tot de be noeming van een nieuwe bisschop de lopende zaïken in het bisdom afhan delen. Het kapittel komt iedere dag bijeen en zal voorlopig zijn aandacht geheel wijden aan de uitvaartdienst van mgr. De Vet, welke zaterdagmorgen om 10.30 uur gehouden wordt. Maan dag 3 april komt het kapittel weer bijeen om de procedure van voor dracht voor een bisschopskandidaat vast te stellen. Geen bidstond voor Vietnam De generale deputaten voor het uitschrijven van bid- en dankston den van de Geref. Kerken zijn van oordeel dat het niet noodzakelijk is een speciale bidstond uit te schrij ven voor de vrede in Vietnam. Wel menen zij dat aan Vietnam in de zondagse bijeenkomsten geregeld in de gebeden moet worden gedacht. Dit standpunt van de deputaten blijkt uit een brief die zij aan de kerkeraad van Bredevoort heb ben geschreven. Deze kerkeraad had namelijk om advies gevraagd Inzake de kwestie of er al of niet een spe ciale bidstond voor de vrede in Viet- zou worden uitgeschreven. glAas. CïQcfendci maand „De .15 m Geb. St. Antonluskerk: Mozartconcert Ju- gendorchester Zürlch, 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur orkest Fürst Johann Morltz Gymna sium Hüttental, 3 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175Dienstvergaderlng Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nan~ O.L. School Du Rleustraat 4: volklngsonderzoek tbc, 912 u vo Rest. Van der Heijden: Jaarverga dering Ver. Koninginnedag", 8 105: Bahal-ge- RÏJNSBÜRG (Raadhuis): Strijk- .kest Fürst Johann I slum Hüttental. 8 uur VRIJDAG Den Burcht: Toneelavond spreksavond. RIJN' orkest Gymna- litiebond. Opv. Rapenburg „Pechvogels". Stadhuis: Ontvangst Muzlekweek. 12 StadsgehoorzaalSlotconcert Inter- Teneinde een snel evenwicht tussen armen en rijken in de wereld te bereiken stelt de Paus in zijn encycliek de volgende stappen v 1. een groot wereldomspannend fonds, dat voor een deel moet wor den gevormd uit gelden die voor wa pens zouden worden uitgegeven en waaruit de armsten der wereld ge holpen moeten worden. een zorgvuldige bestudering van reorganisatie van diverse hulp programma's om versplintering en isolement te voorkomen. 3. hogere belastingen voor de rjj- sn om de hulp te vergroten en ho gere prijzen voor geïmporteerde goe deren. en herziening van rentetarie ven en systemen v leningen, waarbij niet op beide partijen de zwaarste last moet drukken. het instellen van prijsregelin gen, produkttegaranties, steun aan nieuwe industrieën en controlemid delen op de vrije wereldhandel, zon der de vrije marktvormlng af te schaffen. Van ganser liarte Secretaris-generaal Oe Thant van' de VN heeft dinsdag op zijn pers conferentie gezegd, de pas versche nen encycliek „van ganser harte" te steunen. De strekking ervan was te rug te vinden in talrijke goedge keurde VN-resoluties. Dr. Alan F. Guttmacher, één van 's werelds belangrijkste voorstanders van geboorteregeling, heeft de op merkingen van Paus Paulus in zijn Jongste encycliek met betrekking tot de geboorteregeling een „grote stap Vooruit" genoemd. Een welingelicht Vaticaans des kundige omschreef het gedeelte van de encycliek over de geboorterege ling als „voorzover zij strekt de meest positieve verklaring over geboortere geling in jaren". Zij heeft evenwel in geen enkel op zicht verandering gebracht in de fundamentele leerstellingen van de kerk over de geboorteregeling. Men wacht reeds bijna een jaar op een pauselijke beslissing ten aanzien van deze leerstellingen met inbegrip de kwestie, of en hoe zullen worden. Een speciale pauselijke studiecom missie heeft in juni haar werk be ëindigd en de Paus geheime aanbe velingen betreffende de leer inzake de geboorteregeling voorgelegd. Er is nog geen enkele aanwijzing omtrent het tijdstip, waarop de Paus tnzake deze aanbevelingen een beslissing zal BINNENLAND De onrendabele spoorlijnen De tweede-kamerleden de heren Zege- ring Hadders (VVD) en Koning (VVD) hebben de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen plannen be staan tot het beëindigen van het per sonen- en/of goederenvervoer, op een of meer lijnen van het Nederlandse spoorwegnet. Het gemeentebestuur van Winsum (een gemeente gelegen aan de spoor lijn Groningen - Sauwerd - Roo- deschool) heeft naar aanleiding van de mededelingen van de N.S. over mogelijke opheffing van de spoorlijn Groningen-Roodeschool te legrammen gezonden aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de di rectie van de N.S. en gedeputeerde staten van Groningen, waarin ern stige verontrusting tot uiting wordt gebracht. Havenarbeider omgekomen De 32-jarige weger J. G. Verwoerd is boord van het Noorse zeeschip „Sunbreeze" in de Maashaven in Rotterdam om het leven gekomen. Hij was met twee collega's, bezig met het lossteken van een rug sojameel, die zich tegen de wand van een tank had vastgezet. Deze meelrug schoot los. De collega's konden opzij sprin gen, maar de heer Verwoerd werd bedolven onder een laag van een halve meter. Toen de laag was weg gezogen bleek de man bulten bewust zijn te verkeren. Politiemannen pas ten tevergeefs mond-op-mond-beade- ming toe. Bij aankomst in het ha venziekenhuis constateerden artsen, dat de havenarbeider was overleden. Marktverkenning De heer W. B. F. de Baat Doelman (56) is gister middag voor de stichting Nederland- Export Combinatie naar Moskou vertrokken. Hij zal een reis van on geveer een maand maken naar Rus land, Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowakije, Hongarye, Roemenië, Bul- garye en Joego-Slavië om er de markt te verkennen voor zijn Ne derlandse opdrachtgever. Het ls voor het eerst, dat de N.E.C., waarin on geveer 180 kleine en middelgrote Ne derlandse Industrieën samenwerken, aar aandacht op Oost-Europa richt. Kinderlijkje gevonden Bij het schoonmaken van een rooster voor duiker in het riviertje De Oude Ley, dat door Tilburg stroomt, heeft een gemeentewerker gisteren een plastic zak aangetroffen, waarin zich MET EEN ENKEL WOORD het lijkje van een pasgeboren baby bevond. Het kind was, alvorens in de zak te zijn gedeponeerd, in kranten papier gewikkeld. Over de herkomst tast men nog in het duister. Wel ls komen vast te staan, dat 't slechts korte tyd in het water heeft ge legen. Sectie zal de doodsoorzaak móeten ophelderen. Economische terroristische raad De Apollo-bloscoop in Amsterdam wordt vrydag als communicatiecen trum door de provo's in gebruik ge nomen. Eerste discussiepunt: „ge weld". Met de winkeliersvereniging Haarlemmerdijk, waaraan de bios coop ligt, is voor een week later een discussieavond ter kennismaking af gesproken. De Apollo-bioscoop zal ook een opvangstcentrum worden voor buitenlandse provo's, beatniks en dergeiyke lieden, die deze zomer in groten getale in Amsterdam wor den verwacht. Opgericht is de „Economische ter roristische raad' 'die zich tot taak stelt economische schandalen van na 1945 uit te zoeken en aan het licht te brengen. Eerste onderwerp: de achtergronden van de Teixeira de Mattos-affaire. De provo's betreuren de aanslag op het van Heutz-mo- nument. Morele herbewapenaars uit India Een legertje van 70 personen uit India, onder wie veel Jongeren, van de Morele Herbewapening, is onder leiding van de 31-jarige Rajo- han Gandhi tot 4 april in ons land om contacten te leggen, de Neder landse bevolking te leren kennen en om te vertellen van hun ervaringen by de opbouw van hun land. Het programma vermeldt ook drie voor stellingen van de show „India Arise", gisteravond in het Circustheater in Scheveningen, morgen in de Globe zaal van de schouwburg in Utrecht. De Indiase morele herbewape naars maken een toernee, die op 17 februari in New Delhi begon. BUITENLAND StrUd tegen misdaad Op ver zoek van president Johnson is giste ren in Washington een conferentie van ongeveer 650 rechters en Justitië le hoofdambtenaren begonnen voor het bespreken van plannen om de toenemende misdadigheid te bestry- den. Volgens een rapport van de fe derale recherche (FBI) is het aan tal zware misdryven in 1966 in ver gelijking met het voorafgaande jaar met elf procent toegenomen. Dankbaarheid De 62-jarige Ame rikaanse miljonair Norman Mears- dle enkele jaren geleden dank zy een Duitse chirurg het gezichtsvermogen terugkreeg nadat hy geruime tyd blind was geweest, is gisteren in Burg a. d. Wupper, in Westfalen, met de vrouw van deze chirurg in het huweiyk getreden. Hy had het echtpaar destyds na de operatie uit dankbaarheid naar Amerika uitgeno digd en was verliefd op de 37-jarige Hella geworden, die zyn liefde be antwoordde en tenslotte van haar man scheidde. Niet op vrijdag De bond van beroepsbrandweerlieden in New York heeft besloten op vrydag niet te wer ken. Bij brandalarm en noodgeval len zullen zyn in het geweer komen, maar zy zullen geen administratief werk verrichten. De 10.500 brand weerlieden van New York willen een salarisverhoging van 2.000 dol lar. Busongeluk Het Franse pers bureau bericht dat 24 personen om het leven zyn gekomen en 32 ande ren gewond zijn geraakt toen een bus in een 50 meter diepe afgrond stortte by Saint Denis, op het eiland Réunion in de Indische Oceaan. De meeste passagiers wa ren schoolkinderen. De chauffeur moet op het natte wegdek de macht over het stuur zyn kwyt geraakt. Finse staking ten einde Een lan- deiyke staking in de Finse drukkery- bedryven is gisteravond na drie we ken geregeld. In die drie weken heb ben de Finnen geen dagbladen en periodieken ontvangen. Een compro misvoorstel van de ryksbemiddelaar kreeg voldoende stemmen om aan vaard te worden. Malik uit Moerba-partU De In donesische minister Malik van Bui tenlandse Zaken is van plan uit de linkse Moerba-party te treden. Hy heeft meegedeeld, dat de partyleiding het oneens is met het aanvaarden van hulp en investeringen uit het buitenland. Schaatser Chris Price, een 20- Jarige kok, is op rolschaatsen uit Vancouver vertrokken met bestem ming Montreal, een afstand van 5.100 km. Hy wil daar de wereldten toonstelling bezoeken, die volgende maand geopend wordt. Terroristen gearresteerd In Ve nezuela is officieel de arrestatie van 23 Castrogezinde terroristen bekend gemaakt. Alle 23 zyn lid van de com munistische party, zy worden ver dacht van medeplichtigheid aan de moord op politiemannen, roofover vallen en autodiefstallen. Vastberadenheid In een gesprek met een verslaggever heeft pre mier Ian Smith van Rhodesië ge zegd dat de stryd tegen de sancties langer zal duren dan men aanvan- kelyk dacht. De bevolking zou vast beradenheid moeten tonen en veran deringen in haar levenswyze moeten aanvaarden. De premier denkt dat 't nog wel een jaar of twee kan duren voordat alle moeiiykheden zyn o wonnen. Dan zal men de beloning oogsten en beter af zyn dan vóór de toepassing van de sancties. Noordelyke zeeroute Het wordt mogelyk geacht, dat schepen onder vreemde vlag weldra gebruik kun nen maken van de noordelyke zee route der Sowjet-Unie tussen Euro pa en Azië, zo schryft de New York Times. De route, die 150 dagen per jaar met ysbrekers wordt openge houden, verbindt Archangel i n Noord-Europa met Wladiwostok in de Stille Oceaan, een afstand van 10.000 km. Via het Suezkanaal is de afstand tussen beide havenste den 24.140 km. Mao-hemden Radio-Peking maakte gisteravond een Chinees mo de-snufje bekend: hemden en ande re kledingstukken die bedrukt zijn met citaten van Mao Tse-toeng en leuzen die zyn leer pryzen. Onlusten in Calcutta Ruim der tig personen hebben in Bagmari, een voorstad van Calcutta, verwondin gen opgelopen by een geschil over bezit van een tempel. De politie los te drie schoten toen een 2000 man sterke menigte die met stenen, fles sen en vuurwapenen slaags was ge raakt, zich tegen de agenten keerde. Onder de gewonden bevonden zich twaalf politiemannen. Opnieuw in arrest De voorma lige ondercommandant van het ver- nietiginsgkamp Auschwitz, Robert Mulka, is opnieuw in hechtenis ge nomen nadat hy vyftien maanden geleden om gezondheidsredenen ont slag uit de gevangenis kreeg. Mulka werd in januari 1966 uit ge vangenschap ontslagen wegens moei iykheden met de bloedsomloop, maar volgens de mededeling van het bu reau van de officier van Justitie werd hy op 23 maart van dit Jaar weer ingesloten, omdat medici hem weer in staat achtten gevangenschap te ondergaan. Mulka werd ln het monster-proces over Auschwitz op 19 augustus 1965 tot 14 jaar gevan genisstraf veroordeeld. sigracht 84: Jaarvergadering Ge- schap Lelden Humanistisch Ver eert m.m.v. Duits, Zwitsers en Leldi Jeugdkamerorkest, 8 uur nan O.L. School Du Rleustraat 4: Be- volkingsonderzoek tbc, 24.30 9.30 uur nam. ZATERDAG. Den Burcht: Toneelavond Het Nleu- we Toneel. Opv. van „Wie wint de pot?". 8 uur nam. Rapenburg 10: Tienensodetelt ,,'t Roefje". Filmvoorstelling. 8 Stationsplein (halte bus 43)Excur- •le Kon. Ned. Natuurhistorische Ver, naar Dierenpark Wassenaar. 10.36 u. ZONDAG, Hogewoerd 175: WachttorenstudU van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 ut Openbars lezing: 2.30 en 5.16 ut Rapenburg 10: KI a ver Ja» tournooi. uur nam. Open Huls te 8 uur nam. Oude Rijn 5: Gem. voor oorapror kelijk christendom. Spr. evamg. N. 1 d. Bruggen. 7.30 uur nam. Steensohuur 6: Kerk van Jezui Christus van de heiligen der laatett dagen. Spr. de hr. Diender, 10.8" MAANDAG. Jeugdhuis (Breestraat 19 Kapde- monstratle Leidse Techn. club dames, en herenkappers. 7.45 uur l SchouwburgAbonnementsvoorstel- ling. „De thuiskomst". ling. „De thuiskomst". Stadhuis (wachtkamer trouwzaal), Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, Werf)Ledenverg. Coöp. Ra Iff bank. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Goed geschoten, Matt Helm", 14 jr. Werkd. 2.30, 7 er uur; paasdagen 2.15, 4.30, 7 er Alle leeft. Werkd. 2.30, 7 en 9.16 paasdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.16 i Studio: „Merlin de tovenaar". Alls leeft. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; paa»- broekje". Alle leeft. Werkd. 2.30, 7 1.15 paasdagen 4.45, 7 TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelds Academisch Kunst- oentrum. Tentoonstelling Deense gra fiek. Maandag t/m vri' —5 uur nam. (t/m 3 Galerie Walenkamp Nieuwsteeg 11 Tentoonstelling van werk vaal Gebn Geraedts. Geopend van 2—6 uur nar zondag en maandag gesloten (t/m april) De Lakenhal: Dag 10-8 uur: sond 1-6 uur Legermuseum PesthuislaanMe uitzondering van zaterdag 'zondag t-6 uur) Rijksmuseum root Volkenkunde Tentoonstelling: I". Gei ..Ball, beeld droombeeld". Geopend dageiyks 10- 's zondags 13—17 uur (tot voor Volkenkunde ro Japanse pr ;elljks 10 - f7 (8teenstraat 1). Dag 10-1' ivr Rllksm natu zond 1-4 der natuurwetenschappen: Dag 10-1 Temtoonetelili (atthieu Wiegman. Werkd. dinsdag bovendien (t/m. 6 april). sopend voor spoedeisende geval Apotheek Herddngh en Blanken, ewoerd 171, tel. 20502. Apothee: l-West, Brahmslaan 20, tel. 21521 piege men de "eigen 'hulsarte. Na zaterdagmiddag 12 uur bell op <iokterstelefoon 22222. geboot van uw balsarts tf diens waarnemers) spoedgevallen doktertele specialist (of diens waarnemers) bt men voor sp foon 2 2 2 2 2. HAAGSE AGENDA WOENSDAG 29 MAART Diligentla, 20.16 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) De Bilt Twen-the Eindhoven Zuid Limbune Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Nice Fraorkfort München lioht bew. zw. bew. sneeuwbui bew. 8 0 0.4 bew. 14 3 1

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2