LEIDSCN DAGBLAD Weer bommen op tanker De Jong heeft zijn team bijna gereed JAMIN Brand op Torrey Canyon bij vloed gedoofd Nieuw plan van Thant door Hanoi afgewezen Zieltogend „Vernieuwing partijen van binnenuit" EPIDEMIEEN EN DROOGTE IN CHINA NAMEN NOEMEN. (9ucJ Q'lte. euwö Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 MAART 1967 No. 32139 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (by vooruitbetaling), losse Teleioon Directie en Administratie: 25041, Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67053 (Van onze Londense correspondent» Engeland heeft de slag tegen de olie werkelijk verbeten ter hand genomen. Na de ontploffingen van gisteren werd het bombardement van het wrak van de „Torrey Canyon" en het daarom heen drijvend olieveld vandaag hervat. Tegen middernacht had de vloed de brand op het wrak namelijk gedoofd. De voormalige tanker ligt in stukken en brokken op de rotsen van Lands End, overspoeld door het hoge tij. van het graafschap Devon, ook een toeristencentrum. By na 200 kilome ter van de kust van Cornwall is door de olie aangetast, evenals de Scilly- eilanden. financieel voor een belang rijk deel afhankelijk van toerisme. Een van de methoden die wordt aanbevolen om de stranden weer schoon te krijgen, is de oliemassa er door bulldozers met een laag zand af te scheppen. De olie te laten weg filteren en het zand later weer op de oude plaats terug te brengen. Steeds meer troepen arriveren in Cornwall voor de strijd tegen de olie. Met uit ons land afkomstig clea- nosol worden thans zeevogels met groot succes door de dierenbescher ming gereinigd. Het gaat met dit middel veel sneller dan met de stof fen waarover men tot dusver in En geland beschikte. Toch sterven er da gelijks duizenden vogels. De leider van de Britse oppositie. Heath, gaat vragen stellen in het parlement over de olieramp die En geland heeft getroffen. Heath vraagt zich af. waarom het zo lang moest duren voordat de regering werkelijk drastische maatregelen nam. Ook van andere kanten wordt de rege- ring-Wilson verweten, dat zij veel te laat heeft gehandeld en de belangen van de eigenaars van het schip te lang heeft ontzien. De grote internationale oliemaat schappijen zullen waarschijnlijk binnenkort een conferentie beleggen om voorzorgsmaatregelen te treffen voor een eventuele herhaling van tankerrampen. Zij zijn bereid voor de studie van dit probleem geld be schikbaar te stellen. Want naarmate de tankers steeds groter worden neemt het risico bij schipbreuken toe. Gistermiddag om 4 uur was het jegonnen. Honderden zwaarbeproef de vakantiegangers aan het uiterste juntje van Cornwall hebben zich op dat moment even in Vietnam ge waand. Uit de heldere hemel zagen tij, toch al zwaar beproefd zoekend rust en verpozing langs de met olie beteerde stranden, zes straal- bommenwerpers van de Britse mari ne omlaag duiken. Gierend stortten ;iJ zich op de zieltogende „Torrey Canyon", om het kreunend karkas de genadeslag toe te brengen. De bom menwerpers opereerden in drie groe- ran twee, die elk om de 20 mi nuten hun lading afwierpen. In to- aal werd 42 bommen afgeworpen, vaarvan 75 procent voltreffers wa- en. In korte tijd steeg een dikke iwarte rook uit het water op. die iet wrak geheel aan het oog onttrok. De rook hing in een brede sliert van kilometer lengte en bereikte een ïoogte van 7000 meter. De vernietiging van het wrak was ïoodzakelyk geworden toen het ex- ïeriment om de drijvende olie tot intbranding te brengen, was mislukt. 3e olie had te lang in het water ge- egen om nog te kunnen branden. Afgewacht moet worden of de immen het beoogde resultaat zullen >ereiken, namelijk de gestadige op- iranding van de 40.000 ton ruwe olie, lie zich nog ln de ruimen van het wrak bevinden. Het donkere olie tapijt kruipt ge- itaag met een snelheid van ongeveer 10 kilometer per dag in de richting Voorzitter CH-jongeren De landelijk voorzitter van de Christelijk Historische Jongeren Organisatie, de heer Jac. Huijsen, heeft gisteravond op een groeps vergadering in Vlaardingen gesproken over „de vernieuwing van de Nederlandse politiek". Het spreken over fusies en opheffen van be staande partijen achtte hij illusoir. Noodzakelijk was zijns inziens allereerst een vernieuwing van de bestaande partijen van binnenuit. Men zal zich moeten afvragen wat in de bestaande beginselprogram- la's nog essentieel is en was histo- sche ballast. Vanuit deze heroriën- itie dienen de partijen, met name e ARP, d€ CHU en df KVP te ko- tot i op orte termijn te verwezenlijken prak lsche vormen van samenwerking, en voorlopig behoud van eigen elfstandigheid. De heer Huijsen stei loor dat 1) de fractievoorzitters drie partijen periodiek overleg ouden plegen om het beleid te coör- ineren; 2) de wetenschappelijke bu- eaus gaan samenwerken: 3) men roor de verkiezingen van 1971 een emeenschappelijk urgentieprogram al opstellen. Een federatieve samen werking van de ARP, de CHU en de IVP achtte de heer Huijsen de meest ealistische en snelst te verwezen- Uken hergroepering binnen de Ne- lerlandse partijverhoudingen. De itelling dat eerst de ARP en de CHU WEERBERICHT Afnemende wind Het KNMI Ln De Bilt verwacht wan heden tot morgenavondvrij koud weer met een wisselende be volking en plaatselijk enkele buien, rot matig of zwak afnemende wind uit westelijke richtingen. In het bin nenland plaatselijk nachtvorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 MAART Zon op: 6.21 uur; onder: 19.09 uur Maan op: 0.23 uur; onder: 8.09 uur Hoogwater te Katwijk te 6.03 en 18.28 uur; laagwater te 1.56 en 14.24 bestaat uit 16 pagina's elkaar zouden moeten vinden, noem de de heer Huijsen verouderd. Een links radicale christelijke party wees de heer Huijsen als eep anachronisme van de hand, die bovendien de P.v.d.A. onrecht doet. Indien men een linkse koers wenst er is voor een christen ruimte genoeg in deze partij. Op het Marinevliegkamp Valkenburg wordt vandaagin verband met het zestigjarig be staan van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart, een jeugdluchtvaartdag ge houden. Ongeveer 1500 leerlingen van de derde en hogere klassen van het voortgezet middelbaar en Secretaris-generaal Thant van de VN heeft gisteren op een pers conferentie in New York onthuld, dat hij op 14 maart aan alle par tijen, die bij de oorlog in Viet nam zijn betrokken, officieel een bestand heeft voorgesteld. Zijn voorstel houdt in: een algemeen militair bestand; voorbereidende besprekingen; bijeenroeping van een nieuwe conferentie in Ge- nève. Dit nieuwe voorstel is een gewijzigde lezing van een vorig plan van Thant. Ie ook Veranderingen in Griekenlands legerleiding Griekenlands opperste defensieraad heeft ingrijpende wijzigingen aange bracht in de top van strijdkrachten en by de ordediensten in Grieken land. Het hoofd van de staf van de nationale defensie, generaal Tso- lakas. is vervangen door admiraal Spirodon Avgeris, die tot dusver chef van de marinestaf was. De bladen van links en van het centrum in Athene reageerden hier op met koppen als „chef generale defensiestaf door brutale gangster methode de laan uitgestuurd" en „De junta beeft in het vooruitzicht van verkiezingen en doet tegenaanval". Men uit de beschuldiging, dat gene raal Tsolakas het slachtoffer is ge- TnrliQc#* ïviinictof worden van zijn getuigenissen, die 11,uld®C IHIUlblCI gunstig waren voor bepaalde be schuldigden in het „Aspida-proces", waarin verscheidene officieren heb' ben terecht gestaan. Volgens links en centrum is de paleisaanhang be reid alle middelen aan te wenden om een gunstige beslissing te forceren, hetzy tijdens de verkiezingen of daarna. ven voor de antwoorden, die hij heeft ontvangen, is daarom toch wel iets bekend. Amerika heeft nJ. be kendgemaakt, dat het in zijn ant woord onderstreepte te allen tijde aan besprekingen zonder voorwaar den te willen deelnemen. Was hington is bereid in samenwerking met Thant of eventueel rechtstreeks over staking der vijandelijkheden (e praten. Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat Hanoi had geantwoord een voorstel voor een algemeen bestand in Viet nam, gevolgd door onderhandelingen over bijeenroeping van de Geneefse conferentie, niet met de werkelijk heid in overeenstemming te achten. Hanoi wil „staking van de Ameri kaanse agressie". Premier Ky van Zuid- Vietnam heeft gisteren verklaard, dat Zuid- Vietnam eerder in de maand in het geheim een voorstel heeft gedaan tot rechtstreekse onderhandelingen met Noord-Vietnam over een bestand. Deze onderhandelingen zouden voor af dienen te gaan aan een grotere internationale vredesconferentie Maar tot dusver is er uit Hanoi geen reactie geweest op Ky's voorstel. Ky zei dat zijn voorstel stopzet ting van de bombardementen op Noord-Vietnam inhield. Hij vindt, dat het tijd is, dat Zuid-Vietnam nu meer actief moet deelnemen aan het streven naar een duurzame vrede en moet beginnen met rechtstreekse besprekingen met het noorden. Hjj acht het verkeerd, dat de VS en Hanoi deze zaak onderling bedisse len. Vervolg op pag. 2 De olie brandt! Een vuil grijze deken van rook hangt over de met olie bedekte zee, nadat vliegtuigen van de Britse marine schip en olielaag hadden gebom bardeerd. Er komen steeds meer aanwyzmgen, dat er op het vasteland van China epidemieën heersen. Volgens een dok ter in Kanton zijn in de provincie Kwantoeng in zuidelijk China dui zenden personen aan hersenvliesont steking overleden. De ziekte zou overgebracht zjjn door duizenden jonge rode gardisten, die in de herfst van het vorig jaar Kanton zijn bin nengetrokken. Ook onder de Rode Garde heerst de ziekte. Delen van China worden etoor ern stige droogte geteisterd. De gevolgen daarvan kunnen nog ernstiger zjjn dan die van de binnenlandse poli tieke woelingen, aldus meldde radio- Moskou gisteravond. In het grootste deel van die districten in de zuide lijke provincies, waar het poten van de rijstplantjes reeds was voltooid, is dit jaar vrijwel geen regen gevallen. Alleen spoedeisende maatregelen ter verbetering van de irrigatie kunnen de rijstoogst bij voortduren van de droogte redden. Volgens radio Mos kou zijn sommige irrigatiesystemen vernield omdat alle landbouwwerk tijdens de „grote culturele revolutie" stilgestaan heeft. hoger onderwijs uit alle delen van het land woonden deze dag bij. Zij konden de op het platvorm opgestelde vliegtuigen bekijken, bezochten een expositie op lucht vaartgebied en woonden vanmid dag luchtvaartdemonstraties bij. (Foto LD Holvast) Formateur De Jong maakt goede vorderingen. Hij heeft met de frac tievoorzitters van de KVP, VVD, ARP en CHU overeenstemming be reikt over de verdeling van de zetels en is nu op zoek naar kandidaat ministers. De formateur liet gisteren weten, dat hjj vrjj optimistisch is over zijn kans van slagen. De heer De Jong kreeg gisteren in de loop van de dag de antwoorden op zijn voorstellen aan de fractie voorzitters binnen. Die waren posi tief en verschilden onderling niet erg veel. Er bleek bijvoorbeeld uit, dat de oude verdeelsleutel zes KVP. drie WD, drie ARP en twee CHU, de enig aanvaardbare is. Formateur De Jong heeft zijn plan tot vorming van een nieuwe ministerpost (Grond wetzaken en Kiesstelsel) die als zevende zetel aan de KVP zou wor den toebedeeld moeten laten val len. Contacten een paar zetels na is deze verdeling geregeld. De formateur heeft giste ren al telefonisch een aantal kandi daat-ministers gesproken. Misschien zal hjj vandaag nog met een paar kandidaten een persoonlijk gesprek hebben. Zeker of vrijwel zeker is de bezet ting van de volgende posten. De KVP zal kunnen rekenen op: het minis ter-presidentschap (De Jong), Bui tenlandse Zaken (mr. Luns), Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (mej. dr. Klompé), Economische Za ken (mr. De Block), Ontwikkelings hulp (mr. Bot), Voor de VVD staan vast de posten: financiën (prof. Witteveen) en Justitie (prof. C. Po lak of prof. J. H. Beekhuis). De ARP komt in het schema voor met de posten: Sociale Zaken (de heer Rool- vink) en Onderwijs (mr. Grosheide). De christelijke historische fractie voorzitter in de Tweede Kamer. mr. Beernink is vrijwel zeker van het mi nisterschap van Binnenlandse Za ken. Wat schuiven Er moet geschoven worden met de portefeuilles Volkshuisvesting, Ver keer, Defensie en Landbouw. Voor Volkshuisvesting worden genoemd de katholieke burgemeester van Tilburg, de heer Becht of de huidige minis ter van Economische Zaken, drs. Bakker (ARP). Voor Defensie geldt als kandidaat de heer Van Es (ARP) thans staatssecretaris voor de Ma-i ne en de vroegere staatssecretaris voor de Landmacht, de heer ïJuex CHUAls kandidaten voor de por tefeuille van Landbouw worden ge noemd de KVP-ers Lardinois en Brouwer en voor Verkeer en Water staat de voormalige staatssecretaris van Verkeer de heer Keizer (VVD), drs. Udink 'CHU) en ir. Herweiier (CHU). Mr. Beernink zal als minister van Binnenlandse Zaken vermoedelijk een staatssecretaris naast zich krjj- gen, die belast wordt met de zaken waarmee formateur De Jong aan vankelijk een aparte minister wilde belasten: de grondwetzaken en de herziening van het kiesstelsel. De vo rige formateur, mr. Biesheuvel ont breekt in het lijstje van kandidaat- ministers. Dat is helemaal volgens de verwachting, dat hij zich niet voor een ministerschap beschikbaar zou stellen. Vriendschap van Algiers en Moskou wat bekoeld Het enorme Russische project voor een pijpleiding voor aardgas van de Kaukasus naar centraal-Europa on- dermjjnt de plannen voor de exploi tatie van aardgas in de Algerjjnse Sahara en heeft een schaduw gewor pen over de traditionele vriendschap tussen Algiers en Moskou. De Algerjjnse Sahara bevat gasre serves die zxj enorm zijn, dat ze theo retisch alle Europese behoeften voor meer dan een halve eeuw kunnen dekken. Algerijnse deskundigen schatten dat de huidige staatsinkomsten uit aardgas ongeveer 45 miljoen dollar per jaar met de noodzakelijke ka pitaalbelegging binnen een paar Jaar kunnen worden vertienvoudigd. Toch hebben Algerijnse onderhandelaars ontstemd de besprekingen met een aantal Europese landen afgebroken, toen zij constateerden dat de andere partjjen het Russische project als onderhandelingsobject gebruikten om Algiers te dwingen zijn prijs te ver lagen. Hoewel het Algerijnse gas uitste kend van kwaliteit is en feitelijk on beperkt in kwantiteit, heeft het een groot nadeel: het moet op zijn minst over 800 km de Middellandse Zee kruisen om op de Europese markt te komen. De enige economisch verantwoorde manier om deze barrière te nemen ls thans het bouwen van een speciale fabriek om het gaö vloeibaar te ma ken, het in tankers over zee te ver voeren en aan de andere kant de vloeistof in een soortgelijke fabriek weer tot gas te maken. defensie gaat vóór landbouw President Johnson heeft dan wel gezegd dat landen als India meer aandacht moeten schenken aan da ontwikkeling van hun landbouw dan aan hnn militaire uitrusting, maar da Indiase regering zal deze raad niet opvolgen, zo verklaarde gisteren In het parlement de minister van staat voor Landbouw en Voedselvoorzie ning, Sjinde. Hjj ontkende dat India zich dienaangaande ook maar ergens toe had verplicht bjj de onderteke ning van een nieuwe voedselhulp overeenkomst met de Verenigde Sta ten. De Indiase vice-premier en minis ter van Financiën, Desal, verklaarde van zjjn kant, wijzend op de „agres sieve houding van China en Paki stan, dat „de onschendbaarheid van het nationale grondgebied absolute voorrang heeft, tegen welke prjjs ook". Verscheidene parlementsleden hadden zich er verbaasd over ge toond dat in de nieuwe ontwerp-be- grotlng de militaire uitgaven onge veer vjjftig miljoen dollar hoger lig gen dan in het huidige belastingjaar en circa drieëndertig procent van het hele budget beslaan. Daaren tegen ls voor de ontwikkeling van de landbouw slechts twaalf procent uit getrokken. Maandag nog had de re gering meegedeeld dat zjj voor dit Jaar een nog grotere voedselschaarste verwacht dan in het afgelopen Jaar heerste. ADVERTENTIE bitterkoekjes niet duur wei heerlijk Wij vernemen dat de thans door commissarissen der Volksvoorlezingen geno men maatregel, om plaatsen te doen bespreken voor de buitengewone bijeenkomst in den schouwburg op vrijdag a.s., zijn nut zal hebben. Voor een dubbeltje kan men zich nu een goede plaats verzeke- Men klaagt te Parijs zeer over de duisternis, ten gevol ge van de gebrekkige gasver lichting. In de politieke we reld is het niet veel helder der.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1