Zijl brug komt in september gereed Humphrey brengt een bezoek aan Nederland Springstof en munitie gevonden in woning Westberlijnse student Leidenaar betrapt in warenhuis V&D Leidenaar zat dronken achter liet autostuur Ironische herinnering aan oordeel over luchtbrug Mahtanq Umt SwtfjaJt fAANTANO, Vocrv s... /-25~* Vietcong- terreur tegen verkiezingen in Zuid-Vietnam LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Bouw nadert voltooiing Ds. J. H. Carlier komt naar Leiden Na drie maal tevergeefs een beroep te hebben uitgebracht, heeft thans ds. J. H. Carlier.- chr. geref. predikant te Kampen, het beroep van de Chr. Ge ref. Kerk in Leiden aangenomen. Ds. Carlier, die in 1929 werd geboren, aanvaardde in 1954 te Zutpdien de evangeliebediening in de Ohïr. Geref. Kerk. Ds. Carlier volgt in Leiden prof. dr. W. H. Velema op. Burgerlijke Stand LEIDEN GEBOREN. Cornelia Wlllemina, dr. van M. J. van der MeiJ en G. A. Souverijn; Fran- cisca Cornelia, dr van F. Schijff en L. N. Jong; Elizabeth Hermlna. dr. t W. G. Manten; Johanna Evelien, dr. G. HIJneman; Jacobus Abraham, zn. J. F. Slerat; Robert Hendrik Dirk, Boom en S. F Gillam; André, zn. van D. Zwanziger en T. Hartevelt; Marieke. i N. Oppelaar. van der Linden en S, M. Brakhoven; R. de Roodit en A. Ausma; J. C. A. Focke en P. J. Hogendorp; J. P. van Leeuwen en A. M. van Mourlk; J. E. Verhelj'en en R. van Put/ten, C Zlrk- zee en A. M. Boeff: F. P. de la Rle en H. P. Horree; J. Teske en J. M. Hen- SchnellC. hof; P. W. H. van Westbroek en S. E. Otto; A. M. Vink en J. Klerk; C. H. Stolze en M. H. Zitman; F. G. J. van den Broek en W. BekooiJ; P. Krom en E, J. Verloop; H. Boumla en B. de H Vos en J. L. Tlmmers; R. E. Katz n C. J. W. Kaxsten; E. Meelis en A L Voorma; T. van Steenbergen en C. ber; W. J. Ho*< OVERLEDEN. G. P. R. den Hollander, 4 dage** - L. den Hertog: K. Paa.pe, 68 J., man; D. Wassenaar, 83 J ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers zijn een Fasto, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. Inbraak Leids Legermuseum Bij een huiszoeking in de woning in West-Berlijn van een van de daders van de in braak in het Legermuseum in Leiden, in de nacht van 18 op 19 maart jl., heeft de Berlijnse politie 750 gram tnt gevonden, alsmede munitie voor Ameri kaanse machinegeweren en re volvers, en vuurkoord. De Westberlijnse justitie zou aan Nederland om uitlevering hebben ge vraagd van de twee studenten, die de week in Nederland werden gearresteerd en inmiddels hebben be kend zich aan de inbraak in Leiden te hebben schuldig gemaakt. Bij het Nederlandse ministerie van Justitie is echter van 'n uitleverings verzoek nietsb ekend. Dit moet langs diplomatieke weg geschieden en neemt uiteraard enige tijd in beslag. Bovendien zullen de daders eerst in Nederland voor de inbraak in Lei den terecht moeten staan. Zoals bekend, zijn alle wapens die uit het Legermuseum werden ont vreemd, inmiddels teruggevonden. it Er komt thans flink schot in de rechtstreekse verbin ding Rijnstreek (via de nieuwe Zijlbrug) Kuststreek. De bouw van de provinciale brug schiet al jlink uit de kluiten". Een volgende stap is de aanbesteding (in april) van de aanleg van de oprit aan de Willem de Zwijger laan. Het ligt in de bedoeling om de brug met september voor het verkeer open te stellen. Inmiddels komt er ook tekening in de bouio van de Willem de Zwijgerbrug over de Haarlemmer trek vaart, ivelke straks de ver binding met het Stations plein en de weg door de Kik kerpolder zal geven. Zodra ook deze werkzaam heden gereed zijn men denkt aan begin volgend jaar is de rechtstreekse ver binding RijnstreekKust streek een feit. (Foto LD/Holvast) Inbraken tijdens paasdagen ADVERTENTIE Kies een Fasto geiser met de unieke patent- knop voor heet water in de keuken en veilig- warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een Fasto. "Twee nachtwakers troffen in de vroege ochtenduren van tweede paas dag in 't gebouw van V en D 'n man aan, die zich in de afdeling goud waren ophield. Het bleek een 32- jarige glazenwasser uit Leiden te zijn. De man, die 's-nachts 't gebouw was binnengekomen, had zich al meester gemaakt van drie gouden armban- Marktberichten Apeldoorn 125 150. Gudo Sneck 145- 175-200. White Verginian 200 -115, Aladin 300-325, Eddy 100-125. Beatrix 90—110. Sweet Harmony 225 sla'sGolden Yellow 75-105. White Swan 100 135, Stockholm 75 105, Pimpernel 120—150, Snow Qem 100 135. Hyacinthen: Blauwe druifjes 4. Anjers: Carry Sim 38 - 46. Crowly as—4A. Witte Sim 55 65, Roze tu. Rode Sim 35—45, Dusty 35- 43, Arthur 35-45, Gerbera I stuk. Amaryllis 35 38 per kelk. cissen: Carlton 150-250, Unserpasslble 200—350, Golden Harvest 150 250, Golden Advance 190 300 per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN, 25 maart Groenteveiling. Waspeen (per kist) Al 6 60-7.50; A2 2.40-5 60; BI 6.40- 8.30; Cl 3.90-4.00; C2 2.50-3.00. Aan voer waspeen 58.000 kg. ROELOFARENDSVEEN. 27 maart. Bloemenveiling. Am. Anjers Sim Roze 32-47, Sim Rood 18-32, Sim wit 45- 46, Sim Arthur 27, Farah Diba 32, Kee- fer 30-34. G. J. Sim 32, Déslré 30, Gerbera 24 28, Rozen j Blauwe druifjes ITrlumphaitor 1.10 1.50. Lustige Witwe v. d. Eerden, Rose Copland, Kornlfo rus. Paris, China Pink, Preludium, Striped Seal, Peerless Pink, White del matig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52/53 graan 9.64 9.87, van 66Z57 graan 11.10-11.33. van 60/61 gram 12.25 12.52. van 64/65 gram 12.26 13.53 BARNEVELD, 28 maart. Vette kalve- renniarkt. Aanvoer 220 stuks, handel redelijk. Prijzen: 1ste kwal. 3.35—3.60. 2de kwal. 3.10—3.30, 3de kwal. 2.70— 300. ROTTERDAM, 28 maart. Veemarkt. Aanvoer totaal 4795, weekaamvoer 4795, vette koeien 1144, gebrulksvee 540, vet te kalveren 148, graskalveren 121, nuchtere kalveren 2679, paarden 3, schapen of lammeren 128, weldelam- meren 16, bokken of gelten 16. Prijzen: vette koelen (per kg.) extra kwal. 470 500, leste kwal. 425 460, 2de kwal. 390 410, 3de kwal. 345—375, vette kalveren (per kg.) 330 340, 295 -325, 270-295. 225-270, stieren per kg. .alle kwal.) 415 - 465, worstkoelen (per kg.) 335-365. kalf- en melk koeien (per stuk) 1075 1500. vare koeien (per stuk) 800 1250, kalveren (per kg.) 120 130, mesbkalveren (per stuk) 70 105, schapen (per stuk) 90 140, lam meren (per stuk) 110 150. MarktoverzlchtVette koelen, aan voer iets minder, handel vlot, afloop flauw, prijzen als vorige week, den en een halsketting. Hij bleek dit goud te hebben weggenomen uit een vitrine. De poiltie, die door één van de nachtwakers werd gealarmeerd, heeft de oneerlijke Leidenaar inge sloten. Tijdens de paasdagen is ook inge broken in een werkkeet aan de Was sen aarse weg in Leiden. Hier werden een zg. knabbelmachine ter waarde van f 850,en een boormachine ter waarde van f 650,ontvreemd. Bij een inbraak in een aannemers bedrijf aan het Levendaal werd in het afgelopen weekeinde vijftig gul den aan zilvergeld buitgemaakt. Het geld lag in een bureaulade. Uit de kantine van het tennispark „De Leidsche Hout" werd gedurende de paasdagen snoepgoed en een fles cognac weggenomen. De buit verte genwoordigde een bedrag van f75, In de nacht van vrijdag op zater dag is een inbraak gepleegd in twee houten gebouwtjes van de volkstuin vereniging „Roomburg" aan de Vliet- weg in Leiden. De sloten van beide schuurtjes bleken te zijn geforceerd. Ontvreemd werden zes bussen beits ter waarde van ongeveer f 12,en twee doosjes met stalen nagels ter waarde van ongeveer f4, Inbrekers hebben eind vorige week ook een bezoek gebracht aan een houten bijgebouw van het Chr. Ly ceum in het Leidse-Houtkwartier. Voor zover tot nog toe viel na te- gaan werd hier niets ontvreemd. Paimekoekenhuysje gaat uitbreiden Het bekende Leidse Pannekoeken- auisje van de heer S. M. Borgerding zal worden uitgebreid. Voor deze uit breiding is het perceel Steenstraat 49, waarin tot voor kort. een automa tiek was gevestigd, aangekocht. Zodra de bovenverdieping van dit pand vrijkomt, wordt ook deze ruimte be nut voor uitbreiding Het is de bedoe- lilng dat daar een zaaltje wordt in gericht uitsluitend voor besloten par tijen. Twee weken gevangenisstraf Een 20-jarige Leidenaar was na een alcoholrijk feestje achter het stuur van een auto gaan zitten. Slingerend en luid claxonerend reed hij over de Rijndijk, aldus de aandacht van de politie trekkend. Dat tijdens de dolle rit ook enkele palen op de weg sneuvelden viel niet te verwonderen. Een neef die bij verdachte in de auto zat had hem nog gewaarschuwd om de auto maar neer te zetten, maar aan dat advies had verdachte geen gevolg gegeven. Op het politiebureau was zonder meer vastgesteld, dat de jeugdige Lei denaar onder invloed van drank verkeerde. De officier van Justitie eiste daar om twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid. De verdediger, mr. Schaper, wees erop, dat vooral door dit laatste het bedrijf, waaraan verdachte is ver bonden. ernstig zal worden geschaad. Het vonnis werd twee weken ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Amerikaanse vice-president Humphrey is maandagnacht in Ge- nève aangekomen voor een bezoek van twee weken aan Europa. De be doeling is de banden van Amerika met de Europese bondgenoten te ver stevigen. Vanochtend arriveerde Humphrey op zyn eerste pleister plaats: Nederland. Daarna gaat de reis achtereenvolgens naar Bonn, Rome, Londen, opnieuw Bonn, Ber lijn, Parijs en Brussel. Humphrey begon zijn reis door Europa gisteren met een verdediging van de politiek van de VS in Viet nam en een tegenaanval op kritiek van beide zijden van de Atlantische Oceaan. „Wij behoeven ons voor niets te verontschuldigen", zo verklaarde de vice-president tijdens een rede voor de Amerikaanse diplomatieke missie in Genève. Humphrey vergeleek het Amerikaanse streven in Azië met de Amerikaanse houding tegenover de communistische agressie in de jaren na de tweede wereldoorlog in Europa en Korea. De vice-president van de VS ge waagde van de Trumandoctrine, van de Marshall-hulp aan Europa en van ADVERTENTIE melkkoeien korter, derd. vare koeien gewoon, redelijk, prijshoudend, vaarzen en pinken kor- kalveren even minder, kalm, gedrukt, nuchtere kalveren kleiner, rustig, niet geheel prijshoudend, shhapen en lam meren iets kleiner, redelijk, prijshou- Hofprediker nam afscheid De hofprediker, ds. G. J. P. A. B. Forget, heeft zondag in de Waalse kerk te 's Gravenhage afscheid ge nomen van zijn gemeente. Ds. For get is met emeritaat gegaan. Het kerkgebouw was geheel bezet. Onder de aanwezigen waren ook Koningin Juliana en Prins Bernhard. Dominee Forget hield een afscheids preek over Johannes 20: „Vrede zij u lieden". Namens de kerkeraad werd een woord van dank en afscheid ge sproken door de oud-staatssecretaris luitenant-generaal M. R. H. Cal- meyer. Ds. J. F. N. de Watteville sprak een kort afscheidswoord als plaatselijk collega. Mogelijk doof de meest mod^n© verwerking var* rijpe tobakken volgens bet A C; natuurproces de luchtbrug naar Berlijn, en zei dat de Amerikanen het recht hebben hun Europese bondgenoten, die kritiek hebben op het beleid van de VS in Azië de vraag te stellen: „Wat is be langrijker hier dan ginds?" Humphrey verklaarde, dat hij zich van de laatste ontwikkeling in Europa ter plaatse op de hoogte wil stellen. Met name de onderhandelingen over het verdrag tegen de spreiding van kernwapens en de besprekingen in de Kennedyronde wil hij met de betrok ken onderhandelaars en instanties bespreken ten einde uit eerste hand de gegevens te krijgen in plaats van zich een beeld te moeten vormen van de situatie aan de hand van rap porten. Humphrey zei, dat de VS in Viet nam drie van de doelstellingen der Verenigde Naties proberen te verwe zenlijken: onderdrukking var. agres sie. bevordering van zelfbeschikking en hulp bij het opbouwen van de natie. Humphrey verwees indirect naar de kritiek die op het beleid van de re gering Johnson wordt uitgeoefend toen hij zei: „Zowel president Frank lin D. Roosevelt als Harry S. Truman hebben aan populariteit ingeboet en scherpe kritiek te verduren gehad by hun streven naar beteugeling van de agressie". Met betrekking tot kritiek op het beleid in Vietnam zoals die in be paalde kranten tot uiting komt, merkte Humphrey nog op dat de luchtbrug naar Berlijn destijds door sommige journalisten ook „waarde loos" is genoemd en dat er over Zuid- Korea als over een „janboel" geschre ven is. „Daarom, als u van mening bent dat de situatie in Vietnam moei lijk is, bedenk dan hoe moeilijk de situatie in het verleden soms geweest is". De Vietcong is bezig met het organiseren van een campagne van terreur en intimidatie tegen de plaatselijke verkie zingen in Zuid-Vietnam, die volgende week beginnen. Dit hebben Amerikaanse inlichtin gendiensten meegedeeld. Guer rillastrijders hebben geschikte kandidaten bedreigd met ont voering en moord, onbekwame personen aangemoedigd zich kandidaat te stellen, kiezers gewaarschuwd tegen het deel nemen aan de verkiezin gen, inschrijvingskaarten ver scheurd en van kiezers geëist dat ze tijdens de verkiezingen hun huis verlaten, zodat ze niet kunnen stemmen. Op 3 maart hebben propagandis ten van de Vietcong vlak bij Saigon boeren gedwongen een bijeenkomst tegen de verkiezingen bij te wonen. Ze deelden hun gehoor mee dat de verkiezingen een „verraderlijke list" van de regering in Saigon waren. De kandidaten kregen de waarschuwing dat voor hun veiligheid niet kon worden ingestaan als ze hun kandi datuur niet introkken. De radio van de Vietcong heeft zich regelmatig scherp gekeerd tegen de verkiezingen. „De zogenaamde ver kiezingen voor dorpsraden, dorps hoofden en plaatsvervangende dorps hoofden van de Amerikaanse Thieoe- Ky-kliek, die alleen kunnen plaats vinden in een aantal tydeiyk bezet te gehuchten en dorpen onder dwang van de geweren en bajonetten van de Amerikaanse agressors en huurlin gentroepen van Thieoe en Ky, vor men een naargeestige en bedriegiyke komedie", aldus verklaarde het ra diostation. Er zyn 2.552 dorpen en 13.984 ge huchten in Zuid-Vietnam. De ver kiezingen beginnen zondag en zul len meer dan twee maanden duren ze vinden plaats in 961 dorpen en 4487 gehuchten 318 dorpen en 2.967 gehuchten zyn officieel in de macht van de Vietcong. De overige dorpen en gehuchten worden beschouwd als niet stevig genoeg in handen van de regering om er verkiezingen te kun nen houden. Verworpen Noord-Vietnam heeft gisteren het jongste voorstel van secretaris-ge neraal Thant ter beëindiging van de Vietnamese oorlog verworpen en ge zegd dat hy het recht niet heeft zich in de kwestie te mengen. „Daar de Verenigde Staten agressie plegen in Vietnam, is de juiste wyze om net vraagstuk op te lossen het staken door de Verenigde Staten van nun agressie", aldus een woordvoerder in Hanoi. Enige duizenden hebben zaterdag in Chicago geprotesteerd tegen de oorlog in Vietnam. De betoging stond onder leiding van de negerpredikant King en de kinderarts Spock. (Dok in Duitsland en Engeland werden paas- m ar sen voor de vrede gehouden. NOODTOESTAND IN BOLIVIA President Barrientos van Bolivia heeft voor het zuidoosten van het land de noodtoestahd afgekon digd nadat een bende van naar schatting 200 Castro-gezinde guerril- lastryders acht mannen, die bijeen hinderlaag waren gewond, hadden doodgeschoten. Na een kabinetsver gadering zei de president rekenmg te houden met de mogeiykheid dat ook in andere delen van het land groepen terroristen opereren. Twintig guerrallistryders zyn by napalmbombardementen van de Bo liviaanse luchtmacht gedood, zo zei Barrientos. die Havanna. Peking en Moskou beschuldigde van finan ciering van de opstandige beweging.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3